Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Pranje zubi u vrtiću

  1. #1
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno Pranje zubi u vrtiću

    zanima me peru li vaša djeca zube u vrtiću
    i u kojoj dobi su počeli
    što vi mislite o tome?

    danas mi je teta rekla da med. sestra i neki roditelji u Vanjinoj grupi traže da djeca peru zube u vrtiću
    Vanja ide u predškolsku grupu
    ona je u principu protiv toga jer se boji da će djeca mjenjati četkice
    i ja tako mislim, njih je u grupi 34 i 1 teta ni uz najbolju volju ne može ispratiti koja je čija četkica i tko s kojom pere
    mislim da, ako se zubi dobro isčetkaju navečer prije spavanja i još eventualno 1x doma (znam da bi trebalo bez tog eventualno, ali mi tako radimo, mislim da joj je s 5 god i zdravim zubima dosta 1 dnevno pranje, ostalo joj je gnjavaža, kad dođu trajni prat će više puta) nema potrebe za vrtićkim "pranjem" i još jednim dodatnim načinom prenošenja bakterija i virusa

    što vi misilite?

  2. #2
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    peru zube od kad je krenula u vrtic, dakle od 3. godine

    mi doma peremo zube ujutro i navecer, i ne pada mi na pamet prati ih tokom dana ili nakon svakog obroka.

    ali u principu nemam ništa protiv toga - neka peru. ne razmisljam uopce o tome, ne bojim se mijenjanja cetkica, tjelesne tekucine prenose jedni drugima na milion drugih načina u vrticu, ovo je jos samo jedan u nizu

    btw, zara je znala da se cetkice ne mijenjaju jos i prije vrtica, i ja vjerujem da nije prala zube s tudjom, niti svoju dala nekom drugom.
    ali i da je, ah... big deal.

  3. #3
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Moja je 4 godine.
    Ne peru u vrtiću zube. I ja isto mislim da je dovoljno ovo što opere doma.
    I ona zna da je njena četkica samo njena četkica, a kako je štreberski tip, ne vjerujem da bi se mijenjala s nekim. Ne znam gdje bi oni držali te četkice, nadam se da ne bi netko dirao njenu.

    Meni je ok ovako kako oni imaju.

  4. #4
    paci avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    752

    Početno

    peru zube od 4. godine čemu je prethodio pregled, filmić o gricu i grecu i učenje pranja zuba od zubara+sestre.

    ima svatko svoju četkicu, i svatko svoj đepić sa znakom i imenom u kupaonici, peru zube nakon ručka uz nadzor jedne tete. to mi je ok.

  5. #5
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    moja ima 3 godine i ne peru zube.baš ću pitati tete kada počinju

  6. #6
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    juraj nije prao zube u vrtiću. baš iz ovih razloga koje si navela u uvodnom postu. četkice su u vrtić morali donijeti jednom godišnje kad bi ih posjetio zubar.
    i po meni je nepotrebno da peru u vrtiću zube. :/

  7. #7
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Peru. Imala je 4 godine. I zna da mora prati samo sa svojom. Ne vidim u tome problem. Učili su kako se peru zubi, posjetila ih je zubarica, dobra preventiva. Ono što ja svoje dijete nisam naučila, a saznalo je u vrtiću, jest da kad se operu zubi da se malo i istrlja jezik.

  8. #8
    la11 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2004
    Lokacija
    Ri
    Postovi
    1,163

    Početno

    sada je u vrtićkoj grupi i peru,ali ona ne,mislim da nema potrebe,redovito pere doma.

  9. #9
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    peru zube od kad je krenula u vrtic, dakle od 3. godine

    mi doma peremo zube ujutro i navecer, i ne pada mi na pamet prati ih tokom dana ili nakon svakog obroka.

    ali u principu nemam ništa protiv toga - neka peru. ne razmisljam uopce o tome, ne bojim se mijenjanja cetkica, tjelesne tekucine prenose jedni drugima na milion drugih načina u vrticu, ovo je jos samo jedan u nizu

    btw, zara je znala da se cetkice ne mijenjaju jos i prije vrtica, i ja vjerujem da nije prala zube s tudjom, niti svoju dala nekom drugom.
    ali i da je, ah... big deal.
    lut, stvarno? :?

    naši ne peru zube iako su tete lani pokušale s tim, naime zdr. voditeljica je protiv jer su imali jedan slučaj mononukleoze.

    a ja bih voljela da operu zubiće nakon ručka.

  10. #10
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    ja priznajem da smo mi prljavci koji ne peru zube ni doma iza ručka pa to ne tražim ni da radi u vrtiću

    a među njih 34 teta ne može paziti da nitko ne zamijeni četkice ili da netko nekom baci četkicu, klinici su u stanju s nečijom četkicom oprat lavabo ili nešto još gore, blizu su im wc školjke pa da ne bi bilo kao iz legendarne epizode seinfellda
    a zamjena četkica, prijenos sline, veća mogućnost zaraze nego da se zažvale u usta
    ne znam, ja nisam za to, pitat ću malo za savijet 3 poznate stomatologice, 1 radi baš na faksu, pa ću vidjeti što one misle

  11. #11
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Gdje me nađe.
    Razmišljam kako da tetu tražim da nam vrati četkicu. Doma ne pere zube iza svakog obroka, sem večere, a u jutro ih pere natašte.
    Grozomori me pomisao na razmjenu četkica i sa kim, a posebno s djecom čija su usta puna karijesa. Šta jest - jest, ona nema ni jednog.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    149

    Početno

    moj je krenuo u vrtić s 2,5 godine i odmah su tražili četkicu za zube.
    i tete vrlo često traže da se kupe nove četkice
    meni je to ok!
    uglavnom svako dijete ima svoj znak koji ga svugdje prati, pa tako i iznad njihovih četkica i oni su jako ponosni što to znaju i koriste, stoga mislim da je mala vjerojatnost da si izmjenjuju
    a i tete ih nadgledaju!
    mene više muče šmrcanja, kihanja, kašljanja koja se stalno vrte u krug

  13. #13
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    Nikad do sad nisam razmišljala o tom mijenjanju četkica i pranju wc šolja istim, aj užasa, pa to stvarno grozno zvuči!

    U G. vrtiću se peru zubići prije spavanja, svako dijete ima šolju sa svojim imenom i u njoj četkicu i kaladont i svako ima svoj peškirić, pa sad...a šta se tamo stvarno dešava, ko bi ga znao :?

    Iskreno, meni je drago da pere zubiće, najviše zbog sticanja navike

  14. #14

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    963

    Početno

    sad su morali uzeti cetkice, no mi redovito peremo kuci zube, ali nemam protiv jos jednog pranja- dapace- ja sam za....

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2004
    Postovi
    823

    Početno

    Ja imam jako pozitivna iskustva sa pranjem zubi. To je preventivni program po vrtićima.
    Iznenadile bi se koliko ima djece koja su prvi put u vrtiću se susrela sa pranjem zubi i kojima je to jedini put u danu da operu zube.
    Pranju zubi obično prethodi posjet stomatologa koji uči i kako se peru zubići i zašto. Svako dijete mora imati označenu četkicu i čašicu i oni jako dobro paze da imaju svoju. Pranje zuba se ne provodi bez nadzora, dakle teta stavlja pastu, pazi koliko dugo se peru zubi i kako se sve očisti iza sebe.
    Mislim da je to jaaaako dobro pogotovo zbog mališana čiji roditelji ne pridaju važnost pranju zubića.

  16. #16
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    moja ima skoro pet. ne peru u vrtiću. iz već navedenih razloga.

    peremo ujutro i navečer zube.

  17. #17
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Već godinu dana ne peru, a prije su prali.
    Ne primjećujem da je zdraviji od kada ne pere zube u vrtiću...

  18. #18
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj piplica prvotno napisa
    Već godinu dana ne peru, a prije su prali.
    a zašto su prestali prati?

  19. #19
    zajecka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb u mom srcu
    Postovi
    168

    Početno

    Ni kod nas više ne peru odnosno prestali su taman kad je moj trebao početi prati jer nemaju uvjete za držanje četkica kako se ne bi djeca čenđala s njima. Možda je to ok zbog prijenos virusa....
    ali sam više za to da peru jer u vrtiću s drugom djecom najbolje usvajaju dobre navike i naravno po dobrim uvjetima kontrole da se četkice ne mješaju.....

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    I kod nas su to prakticirali nekoliko mjeseci, a onda prestali jer nisu mogli s njima na kraj. Kad bi se primjenjivao novi pedagoški standard (broj djece u grupi, broj odgajatelja itd) bilo bi lakše... Možda jednom ipak...

    Inače, prijateljica mi je ispričala grozotu koja se dogodila njenoj susjedi - ulovila je kćer (3g) da pere četkicu za zube u wc školjci! :shock: Pa ako se može tak dogoditi doma, kak ne bi moglo i u vrtićima??? Ja sam sigurnija kad moji operu zube doma ujutro i navečer.

    U vrtiću je bila dobra inicijativa odlaska stomatologu (da vide ordinaciju, a i doma su donijeli papir - neki da su zubi ok, a neki s uputom da moraju popraviti zubiće...). To je možda primjenjiviji način osvještavanja važnosti higijene zubi, barem za vrtiće. A klinci nek peru zube doma, mi ćemo ih nadzirati!

  21. #21
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Kod nas su prali do ove godine. Nije bilo mijenjanja četkica, jer svako dijete ima svoje mjesto na kojem je čaša s četkicom.

    Ove godine nam je teta vratila četkicu čim smo je donijeli, uz objašnjenje da im je iz gradskog ureda za blabla nešto došla direktiva da se zubi u vrtiću više ne peru.

  22. #22
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Ove godine nam je teta vratila četkicu čim smo je donijeli, uz objašnjenje da im je iz gradskog ureda za blabla nešto došla direktiva da se zubi u vrtiću više ne peru.
    možeš malo pitati tetu za to?
    da se znam postaviti na roditeljskom
    jer medicinska inzistira na tom pranju

  23. #23
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Ove godine nam je teta vratila četkicu čim smo je donijeli, uz objašnjenje da im je iz gradskog ureda za blabla nešto došla direktiva da se zubi u vrtiću više ne peru.
    možeš malo pitati tetu za to?
    da se znam postaviti na roditeljskom
    jer medicinska inzistira na tom pranju
    Ni oni ne znaju ništa više, samo to da je pranje "imalo više štete nego koristi", što god to značilo. :? Dobili su uputu, ali ne i obrazloženje.

  24. #24
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    i kod nas su prosle godine prestali s pranjem zubi u vrticima, zato sto nije higijenski

  25. #25
    anjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    3,849

    Početno

    edit: ako bi se mijenjali za cetkice, zato nije higijenski

  26. #26
    bzara avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    1,511

    Početno

    bok drage moje!
    čitam vaše postove i stvarno kao netko objektivan mogu vam reći da su svi argumenti, i oni za pranje i oni protiv pranja, na mjestu! u isto vrijeme bi se mogla složiti sa svima...
    međutim kao stomatolog smatram da bi se zubi trebali četkati! ne samo zbog toga što će oni temeljito oprati zubiće već i zbog stjecanja navike pranja! iskreno čitajući post o tome da ide 1 teta na 34 djeteta... teško mi je to komentirati jer nemam još djece... ali nisam znala da njih tako puno pazi jedna teta! i realno gledajući u dobi od tri godine oni stvarno samo brljaju četkicom po ustima, što me opet vraća na ono što sam napisala o stjecanju navike!
    uglavnom, zubi bi se trebali prati,obavezno! ne samo ujutro i navečer nego i preko dana! jer iznenadili bi se da vidite kakvo je stanje u ustima djece, i koliko puno djece u ranoj dobi ostane bez šestica!
    vezano za ovo mijenjanje četkica međusobno - kako bi bilo da na četkicama im piše ime, ali ako kažete da ide 1 teta na njih toliko puno, opet ne znam kako to kontrolirati...

  27. #27
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,318

    Početno

    Podizem temu jer me zanima trenutno stanje... kod nas po nekim novim smjernicama se ukinulo pranje zuba u vrticu sto je praksa od uvijek pa dam iznenadjena. Peremo mi redovno zube doma i super su zdravi tako da mozemo i bez tog treceg pranja u vrticu ali kazu tete...to su nove smjernice...

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    431

    Početno

    Ja se sjecam da kad sam ja isla u vrtic da smo prali zubr prije spavanja(istina da je to bilo prije 30 god), al evo mali sad prvi razred, proveo je u vrticu punih sest godina i nikada nisu prali zube.
    Sjecam se da su na jednom roditeljskom spominjali da nema potrebe vise za tim( kao puno se gubi vremena, a nije neka korist o pranju zubiju popodne)

  29. #29
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    Kod nas nije ukinuti nego dana na volju tko hoće a tko neće. Imaju malu prostor, jedan dio četkica bi trebao bit u kupaoni dio u hodniku. Vele tete da nam je na volju dal hoćemo ili nećemo, ako bi onda jedna tura pere nakon doručka, druga nakon ručka. U svakom slučaju bez paste, i rekle ako pošaljete s djetetom četkicu onda će prati ako ne bit će oslobođen, ali njihov je privatni stav da tome nije mjesto u vrticu

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Podizem temu jer me zanima trenutno stanje... kod nas po nekim novim smjernicama se ukinulo pranje zuba u vrticu sto je praksa od uvijek pa dam iznenadjena. Peremo mi redovno zube doma i super su zdravi tako da mozemo i bez tog treceg pranja u vrticu ali kazu tete...to su nove smjernice...
    Stalno jedno te isto...Moji su prali, ali sjećam se da je kod starijega u zadnjoj vrtićkoj godini bila mješovita grupa, pa su isto to ukidali jer kao djeca razmjenjuju četkice pa se tako razmjenjuju i bakterije. Doduše, imali su oni streptokok, pa je to mogući razlog.

    Moji su sad veliki klipani, ali imaju fiksne aparatiće i neophodno im je pranje zubi nakon svakog obroka. Vjerujte, lakše je to riješiti u vrtiću. Ovak, nema druge nego sklopiva i interdentalna četkica u džep, a pasta sqmo doma.

  31. #31
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,503

    Početno

    peterlin u njihovom slučaju jabuka ne može mjenjati četkicu?

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,268

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    peterlin u njihovom slučaju jabuka ne može mjenjati četkicu?
    Nema šanse. Jabuku jedu samo naribanu. Ako grizu, odvale si bravice.

  33. #33
    Sanja :) avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Postovi
    1,748

    Početno

    Mi od jucer imamo uvedeno pranje zubi. Zao mi je sto nisam bila na roditeljskom ufff!
    Dakle 90% djece su predskolci. Kazu mame jucer ajde konacno ce prat i naucit se kako prati zube... Super da smo to trazile na roditeljskom!!!

    Moj komentar, dakle oni ne spavaju! Peru ujutro i navecer zube.
    Da se nauce??? Pa zar ste cekale 6god., i vrtic da nauce prati zube i rutinu??? Teta je rekla, takav komentar nam je trebao na roditeljskom jer su svi odmah rekli kako se mi ne zelimo s time baviti!

    Da ne govorim, da wc djele sa grupom djece koja su jos vecinom u pelenama. tete kazu da im cetkice padaju po podu koji je mokar, prljav, pa malo peru umivaonik pa malo zube...

    Sve u svemu sam protiv pranja zubica u vrticu, i to bez obzira spavaju li il ne!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •