Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 70

Tema: neprijavljeni podstanari

  1. #1
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno neprijavljeni podstanari

    Trebam vaš stručan savjet u vezi situacije za, meni, jednu blisku osobu koja ima 3 djece i ne stigne se baviti pravnim pitanjima .
    Naime, moja dobra poznanica, NJM i 3 djece su neprijavljeni podstanari već 4 godine i svaki su mjesec redovito plaćali stanarinu i režije. Međutim, NJM se jako razbolio i potrošili su mnogo love na njegovo liječenje u inozemstvu (a tu je i troje djece i ona ne radi) te su kasnili sa plaćanjem 4 mjeseca. Pred tjedan dana su sve dugove uspjeli podmiriti da bi ih drugi dan nazvao gazda i rekao da im daje mjesec dana da se isele :shock: . Oni bi se za max godinu dana uselili u kuću koju gradi njen otac te ne žele djeci priuštiti ponovno seljakanje, a pitanje i gdje će biti stan zbog škole, vrtića i vannastavnih aktivnosti te su zaprijetili gazdi da će ga prijaviti kako već 4 godine žive kao neprijavljeni podstanari nakon čega je gazda 'pregrizao jezik' i zašutio te im se već nekoliko dana ne javlja. Sada mi prijateljica kaže kako joj je žao zbog prijetnje, ali da je to jedina solucija koja im je ostala do useljenja u kuću (a na neki način ih i razumijem, a ostali su i bez povrata poreza). Pitanje je tko kome može više nauditi - gazda njima ili oni gazdi (ako ga prijave)? Jadnica je sva u strahu.

  2. #2
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    U principu, gazda njih moze izbaciti samo silom i nasiljem. Znaci zakon je na njihovoj strani, barem su mi tako svojevremeno rekli.

  3. #3
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    U principu, gazda njih moze izbaciti samo silom i nasiljem. Znaci zakon je na njihovoj strani, barem su mi tako svojevremeno rekli.
    hvala! idem joj odmah to javiti da ju barem donekle smirim :D

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    U principu, gazda njih moze izbaciti samo silom i nasiljem. Znaci zakon je na njihovoj strani, barem su mi tako svojevremeno rekli.
    Ne , zakon nije na njihovoj strani.
    Gazda im mora dati zakonski rok za iseljenje ( sad ne znam točno koliko ),
    ako ne , tuži ih i oni MORAJU izaći ( i platiti sudske troškove , čak i deložaciju ako ne odu mirnim putem ).
    Vlasnik čak može otići na elektru i tažiti privremeno isključenje struje , ako se ne želi potezati po sudu.
    Oni gazdu mogu prijaviti i on će u tom slučaju odgovarati za počinjeni
    prekršaj , ali to ga ne spriječava da im otkaže.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    zaboravih ,
    članak 576. zakona o obveznim odnosima

    (1) Ugovor o najmu čije trajanje nije određeno niti se može odrediti iz okolnosti ili mjesnih običaja prestaje otkazom koji svaka strana može dati drugoj poštujući određeni otkazni rok.

    (2) Ako duljina otkaznog roka nije određena ugovorom ili zakonom ili mjesnim običajima, ona iznosi osam dana za najam pokretne stvari, a za najam nekretnine trideset dana.

    (3) Otkaz ugovora o najmu nekretnine daje se u pisanom obliku.

  6. #6
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Ok, to je sad sve 'rekla - kazala' jer nigdje nema pismenog oblika ugovora o najmu. Dakle oni mogu reći ovo, gazda ono i tako u nedogled. U svakom slučaju gazda je u prekršaju jer, zamisli, da ga pitaju da plati porez za te 4 godine retroaktivno, a oni ga mogu i tužiti jer, zbog neprijavljivanja, nisu imali pravo na povrat poreza koji bi im i te kako dobro došao zbog troje djece. Tako da mu je, pretpostavljam, bolje da šuti :/

  7. #7
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    I još tu stoji činjenica da gazda ima još 3 stana, u istoj zgradi, sa neprijavljenim podstanarima.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    U principu, gazda njih moze izbaciti samo silom i nasiljem. Znaci zakon je na njihovoj strani, barem su mi tako svojevremeno rekli.
    Ovo mi je skroz nevjerojatno. Pa što onda, mi budale, kupujemo stan. Lakše se uvaliti nekome

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    I još tu stoji činjenica da gazda ima još 3 stana, u istoj zgradi, sa neprijavljenim podstanarima.
    ma može gazda imati milijun stanova i milijun podstanara
    i biti u prekršaju
    ali , stan je njegov , i na njegov zahtjev u roku 30 dana moraju izaći

  10. #10
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj dalmatinka prvotno napisa
    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    I još tu stoji činjenica da gazda ima još 3 stana, u istoj zgradi, sa neprijavljenim podstanarima.
    ma može gazda imati milijun stanova i milijun podstanara
    i biti u prekršaju
    ali , stan je njegov , i na njegov zahtjev u roku 30 dana moraju izaći
    whatever, budemo vidjeli razvoj situacije ... :/

  11. #11
    Ria avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Srcem na jugu!
    Postovi
    669

    Početno

    Citiraj dalmatinka prvotno napisa
    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    I još tu stoji činjenica da gazda ima još 3 stana, u istoj zgradi, sa neprijavljenim podstanarima.
    ma može gazda imati milijun stanova i milijun podstanara
    i biti u prekršaju
    ali , stan je njegov , i na njegov zahtjev u roku 30 dana moraju izaći
    Ovo potpisujem. A uz to dodajem da su tvojim prijatelji kao podstanari koji žive "na crno" tj. neprijavljeni takoođer u prekršaju. Dakle i za njih postoji kazna, bitno manja nego za gazdu, no ako ga već planiraju prijavit ili mu time prijetit neka i to imaju u vidu.

  12. #12
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Janoccka prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    U principu, gazda njih moze izbaciti samo silom i nasiljem. Znaci zakon je na njihovoj strani, barem su mi tako svojevremeno rekli.
    Ovo mi je skroz nevjerojatno. Pa što onda, mi budale, kupujemo stan. Lakše se uvaliti nekome
    Meni su poznate neke situacije u kojima podstanari nisu izlazili iz stana, pa je gazda prodao stan s podstanarima da se netko drugi bakce s njima. Tim drugima je trebalo jos godinu dana da ih izbace.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    87

    Početno

    Iako je sve već rečeno da se i ja laički ubacim. Ako nema pisanog ugovora o najmu, a vlasnik stana je podstanarima dao rok od 30 dana za iseljenje - to je tako. Podstanari stan moraju napustiti u tom roku.
    Što se neprijavljivanja tiče, u tom su slučaju obje strane u prekršaju.

  14. #14
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Nedavno je bila u novinama priča (ne sjećam se svih detalja, otprilike je ovako)o ljudima koji su imali PRIJAVLJENE podstanare i rekli su im da isele u zakonskom roku. Ovi to nisu napravili, gazda je promijenio bravu i završio u pritvoru :shock: . Na kraju je podstanare morao tužiti, i oni su otišli tek kad su od suda dobili rješenje da moraju iseliti (ne sjećam se koliko je vremena prošlo od tužbe do rješenja, ali znamo svi kako je pravosuđe brzo kad se radi o malim ljudima). Ostavili su mu par tisuća kuna neplaćenih računa, naravno može ih tužiti za to, ali to će također trajati.
    Ne sjećam se u čemu je bila caka s tom promjenom brave, ne kužim se u te pravne stvari, ali nešto se spominjalo da je gazda vlasnik, a podstanari su bili u posjedu stana, i on ih nije mogao izbaciti. Ne znam je li i to što su imali maloljetnu djecu također bila činjenica koja je imala utjecaja. Moj je dojam nakon što sam to pročitala bio da ugovor više štiti podstanare nego gazde.

    Po mom mišljenju, u situaciji iz uvodnog posta gazda ima više za izgubiti ako će ići istjerivati pravdu zakonskim putem. No druga je priča ako izabere druge načine, a čula sam i za takve priče kad su ljudi brže bolje pokupili stvari jer su se bojali da bi im se djeci nešto moglo dogoditi. Na mjestu tvoje prijateljice ja ne bih riskirala i ustrajala da još godinu dana budem u tom stanu. Razgovarala bih s gazdom i rekla kako ću iseliti čim nađem drugi odgovarajući stan, i natuknula da ako mi se da dovoljno vremena za to da ću zaboraviti priče o prijavi.

  15. #15
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Nadaj se samo da gazda ne poznaje jednu nasu forumasicu sa 2 pasa

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Citiraj Janoccka prvotno napisa
    Citiraj marta prvotno napisa
    U principu, gazda njih moze izbaciti samo silom i nasiljem. Znaci zakon je na njihovoj strani, barem su mi tako svojevremeno rekli.
    Ovo mi je skroz nevjerojatno. Pa što onda, mi budale, kupujemo stan. Lakše se uvaliti nekome
    Meni su poznate neke situacije u kojima podstanari nisu izlazili iz stana, pa je gazda prodao stan s podstanarima da se netko drugi bakce s njima. Tim drugima je trebalo jos godinu dana da ih izbace.

    Možda je bila riječ o zaštićenim najmoprimcima
    a to je već druga priča....

  17. #17
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Jok, obicni podstanari.

  18. #18
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    Zar su podstanari stvarno tako "zaštićeni" ? Eh, nisam onda trebala dizati kredit za stan koji ću plaćati idućih 30 godina. Mogla sam jednostavno u podstanare i prijetiti da neću van :/
    Nešto fali u cijeloj priči

  19. #19
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    zar joj ne bi bilo bolje da si prištedi živciranje i dogovori se s gazdom oko razumnog roka u kojem bi preselila?
    Ja bih radije jednu seobu nego da živim u strahu idućih godinu dana (a možda i duže).

  20. #20
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Hvala vam cure, prenesla sam joj sve što ste rekle i rekla je da će malo odvagati ali....trebali biste znati pravu situaciju da biste mogli suditi zbog čega su zaprijetili tužbom, a jedna od tih je da im stan treba još max godinu dana, druga - tko će ih sa troje djece od 2, 7 i 9 godina :/ , sa njom nezaposlenom i (teško) bolesnim suprugom. Uz to, teško da bi našli stan u kvartu u kojem su sada, a tamo im je škola, vrtić, pedijatar....

  21. #21
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Nisam čitala sve,ali možda je ogla gazdi odmah o kakvim se problemima radi. I gazde su ljudi.

  22. #22
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    tko će ih sa troje djece od 2, 7 i 9 godina :/ , sa njom nezaposlenom i (teško) bolesnim suprugom. Uz to, teško da bi našli stan u kvartu u kojem su sada, a tamo im je škola, vrtić, pedijatar....
    pretpostavila sam da je takva situacija... ali možda da se dogovore s gazdom za par mjeseci odgode, pokušaju na miru tražiti a ako ne uspiju da nakon par mjeseci ponovo pregovaraju s gazdom, možda i promjeni mišljenje. Ovisi i kako je gazda raspoložen za razgovor (nakon prijetnje tužbom, :/ )
    Zašto ih gazda izbacuje, zbog neplaćanja ili jer ima neke druge namjere sa stanom?

  23. #23
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Gazda se razljutio nakon što su mu tih nekoliko mjeseci dugovali stanarinu, te, čim su sve podmirili, rekao im je da imaju mjesec dana da se isele. Vjerojatno je razmišljao (kako bih možda i ja da sam stanodavac) -troje male djece, ona ne radi, on trenutno radno nesposoban i prognoze za izlječenje su :/ pa ih se vjerojatno htio riješiti. Čule smo se malo prije i kaže da je ipak uspjela danas do pravnika te da joj je on rekao da su tu mala djeca u pitanju i kako nemaju potpisan ugovor o najmu, zakon je uglavnom na njihovoj strani. Ako krene tužba, kaže da ponekad traje i duže od godinu dana (a do okončanja tužbe imaju pravo biti u stanu) i to je taman koliko im treba. Gazda uopće ne želi sa njima komunicirati, kaže da ni ne odzdravi djeci kad ga ona pozdrave

  24. #24
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Teška je to situacija, ali mislim da bi se možda trebali obratiti gradu ili soc. službi za pomoć. Činjenica je da su ovako uzurpirali tuđu imovinu. Privatno vlasništvo je nepovredivo.

    Druga je stvar što su neprijavljeni podstanari - kakve su korake poduzimali da to riješe prije, sada se pozivaju na tu činjenicu kada ide njima u korist.

  25. #25
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    Gazda se razljutio nakon što su mu tih nekoliko mjeseci dugovali stanarinu, te, čim su sve podmirili, rekao im je da imaju mjesec dana da se isele. (
    a jesu li oni gazdi probali prije nego su počeli kasnit sa stanarinom kazat u kakvim su problemima i da će koji misec kasnit s plaćanjem, ali da će ipak sve podmirit?
    čuj, mene ne čudi šta gazda ne želi s njima pričat: oni su u njegovom stanu, legalni ili ne podstanari koji prijete tužbom (istina, zbog očaja), ali.....
    po meni ne bi bilo loše ni na odmet pozvonit gazdi na vrata i fino sist za stol i ljudski popričat i kazat u čemu je problem. nemaju šta izgubit, mogu samo dobit.
    stara je izreka: ne zatvaraj nigdi guzicom vrata jer nikad ne znaš kad ćeš doć kucat na ta ista vrata.

  26. #26
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj Loryblue prvotno napisa
    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    Gazda se razljutio nakon što su mu tih nekoliko mjeseci dugovali stanarinu, te, čim su sve podmirili, rekao im je da imaju mjesec dana da se isele. (
    a jesu li oni gazdi probali prije nego su počeli kasnit sa stanarinom kazat u kakvim su problemima i da će koji misec kasnit s plaćanjem, ali da će ipak sve podmirit?
    čuj, mene ne čudi šta gazda ne želi s njima pričat: oni su u njegovom stanu, legalni ili ne podstanari koji prijete tužbom (istina, zbog očaja), ali.....
    po meni ne bi bilo loše ni na odmet pozvonit gazdi na vrata i fino sist za stol i ljudski popričat i kazat u čemu je problem. nemaju šta izgubit, mogu samo dobit.
    stara je izreka: ne zatvaraj nigdi guzicom vrata jer nikad ne znaš kad ćeš doć kucat na ta ista vrata.

    Bez obzira na nečija prava, i tko bio u pravu ili ne, definitivno mislim kao Loryblue.

  27. #27
    sanjaneo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    297

    Početno

    Citiraj dalmatinka prvotno napisa
    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    I još tu stoji činjenica da gazda ima još 3 stana, u istoj zgradi, sa neprijavljenim podstanarima.
    ma može gazda imati milijun stanova i milijun podstanara
    i biti u prekršaju
    ali , stan je njegov , i na njegov zahtjev u roku 30 dana moraju izaći
    nije istina. nedavno je bila situacija na večernjem dnevniku kad čovjek nije mogao u svoj vlastiti stan jer su ga zauzeli podstanari (s kojima je imao ugovor) i nisu htjeli izaći. nije im mogao ništa, jedino rješenje je da ih tuži i dok god ne dobije sud ne može im baš ništa

  28. #28
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Citiraj sanjaneo prvotno napisa
    nije istina. nedavno je bila situacija na večernjem dnevniku kad čovjek nije mogao u svoj vlastiti stan jer su ga zauzeli podstanari (s kojima je imao ugovor) i nisu htjeli izaći. nije im mogao ništa, jedino rješenje je da ih tuži i dok god ne dobije sud ne može im baš ništa
    upravo ovo je rekao danas odvjetnik

  29. #29

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Meni je to prestrašno. I sve manje se čudim što ljudi imaju milijun uvjeta prije nego puste nekoga u stan.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    .... i što primaju samo studente.....

  31. #31
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    ja tu razumijm obje strane ....njih jer se osjećaju "prevareni" godinu prije useljenja u svoju kuću a i gazdi jer se boji da mu neće platiti na vrijeme
    .po meni najbolje rjesenje je dogovoriti s gazdom plaćanje unaprijed mjesec dva i on će biti siguran a i njima će biti lakse.

  32. #32
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Meni je to prestrašno. I sve manje se čudim što ljudi imaju milijun uvjeta prije nego puste nekoga u stan.
    Potpisujem Janoccku, i meni je prestrašno da netko tko nije vlasnik stana i ne plaća uredno stanarinu može imati veća prava od vlasnika. :?

  33. #33
    cisko-kid@net.hr avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    SESVETE
    Postovi
    226

    Početno

    [quote="Ria"]
    Citiraj dalmatinka prvotno napisa
    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    I još tu stoji činjenica da gazda ima još 3 stana, u istoj zgradi, sa neprijavljenim podstanarima.
    ma može gazda imati milijun stanova i milijun podstanara
    i biti u prekršaju
    ali , stan je njegov , i na njegov zahtjev u roku 30 dana moraju izaći
    Ovo potpisujem. A uz to dodajem da su tvojim prijatelji kao podstanari koji žive "na crno" tj. neprijavljeni takoođer u prekršaju. Dakle i za njih postoji kazna, bitno manja nego za gazdu, no ako ga već planiraju prijavit ili mu time prijetit neka i to imaju u vidu.[/quo


    daj molim te ria,kaj su mogli prisiliti najmoprimca da ih prijavi na mup?pa u ovoj državi ne znaš ko pije ko plaća, a plaća sigurno siromak a ne onaj koji zarađuje na njima. :shock: :shock:

  34. #34
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Nisam jučer bila cijeli dan na forumu i vidim sad vaše zadnje odgovore....
    Želim reći - oni su pitali gazdu više puta da ih prijavi, ali se on oglušio na to. Njima bi u svakom slučaju bilo bolje da su prijavljeni - nisu u prekršaju i dobiju povrat poreza, ali se njihovom gazdi nije plaćao porez i prirez na njihov i ostatak stanova. Nitko od podstanara nije prijavljen. I btw, oni se sele do Božića (jučer sam bila do njih). Namjestiti će 1 spavaću, dnevni, kuhinju i kupaonu. Ostale 3 sobe i još 2 kupaone će kako budu mogli, tako da im, eto, stan treba na još samo 2 i 1/2 mj. Uz to, ona je dobila i ponudu za posao. Nema potrebe pljuvati po mojim prijateljima jer ih ne poznajete, pitala sam samo za stručan ili iskustveni savjet. Hvala vam puno i molim moderatorice da zaključaju ovaj topic jer ne volim vrijeđanje sebi bliskih osoba koje su mi u životu napravile puno dobroga i pomogli kada su svi okrenuli leđa.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    iridana ,kao da si od jučer tu, na forumu smo svi mi moralne vertikale

    pa kako je samo prošla ronin kad je zamolila pomoć za jednu svoju poznanicu....

    meni je to bila najbolja škola ovdje

  36. #36
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Ma jest ljepše kad se useljavaš u sve gotovo i namješteno, ali bolje da odu u SVOJE pa makar se i malo stiskali. Po meni je to mudra odluka. Imaju dovoljno problema a da bi se morali još bojati što im može napraviti zakon ili bijesni gazda, a seliti se opet za dva mjeseca stvarno je preveliki napor.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Kakva moralna vertikala?
    Pa nedavno smo se zgražali da čovjek ne može izbaciti ljude iz svog stana/dijela kuće šta je već bilo... a i sam ima obitelj i malu djecu.

    Ljudi grade kuću od 4 spavaone i 3 kupaone i okupirali bi tuđe vlasništvo. Meni je to nepojmljivo. Ne znam kako drugdje... ali meni je normalno da useliš u dio kuće i sređuješ ostalo.

    Koliki bi najmodavci izbacili ljude na cestu odmah a ne čekali novce i dali rok od 30 dana za iseljavanje.
    Što se neprijavljivanja tiče.... :/ ... znam da ljudi to ne rade jer bi porasle cijene stanarine. Ne bi gazda bio na gubitku, niti bi oni šta dobili plaćanjem veće stanarine i povratkom poreza.

    Iridiana ja znam da ti ne možeš biti objektivna, možda nisam ni ja, ali nisam primijetila da itko po ikome pljuje. Ako ne želiš čuti tuđe mišljenje, onda ne iznosi javno ovakve situacije.

    Ja niti iznajmljujem niti unajmljujem stanove ali sam čula svakavih priča. Zamisli kako je obiteljima sa malom djecom koje traže stan i slušaju zašto ih ne žele pustiti u stan...

  38. #38
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    Nisam jučer bila cijeli dan na forumu i vidim sad vaše zadnje odgovore....
    Želim reći - oni su pitali gazdu više puta da ih prijavi, ali se on oglušio na to. Njima bi u svakom slučaju bilo bolje da su prijavljeni - nisu u prekršaju i dobiju povrat poreza, ali se njihovom gazdi nije plaćao porez i prirez na njihov i ostatak stanova. Nitko od podstanara nije prijavljen. I btw, oni se sele do Božića (jučer sam bila do njih). Namjestiti će 1 spavaću, dnevni, kuhinju i kupaonu. Ostale 3 sobe i još 2 kupaone će kako budu mogli, tako da im, eto, stan treba na još samo 2 i 1/2 mj. Uz to, ona je dobila i ponudu za posao. Nema potrebe pljuvati po mojim prijateljima jer ih ne poznajete, pitala sam samo za stručan ili iskustveni savjet. Hvala vam puno i molim moderatorice da zaključaju ovaj topic jer ne volim vrijeđanje sebi bliskih osoba koje su mi u životu napravile puno dobroga i pomogli kada su svi okrenuli leđa.
    a gle, primi ih ti kod sebe ako misliš da je ok da žive i ne plaćaju čovjeku. Pogotovo ako rade kućerdu s 5 soba. :/

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Kad sve ovo čitam nekako sam sve sretnija što nam je kupljeni stan prazan. Nemamo podstanare i nećemo ih ni imati. Tjerati nekog na cestu ne bih mogla, a također ne bih mogla ni prihvatiti to da netko živi besplatno u onom što sam skupo platila.

    U ovom konkretnom slučaju je sporno samo to što ljudi grade kuću, a za stanarinu nisu imali. Pa čak da stanodavac ima i 100 stanova-nemreš ne platiti ono što koristiš. Npr. kad iz dućana izneseš robu bez plaćanja to se zove krađa i kažnjivo je zakonom, ali je normalno koristiti tuđu nekretninu mjesecima bez kune stanarine. :/
    Sorry, ja takve ljude ne mogu žaliti. Nisu sirotinja, očito imaju novaca (3 kupaonice?? :/ )....

  40. #40
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Da li vi uopće čitate što sam napisala, ili se samo nadovezujute jedna na drugu?

    1. Oni PLAĆAJU stanarinu REDOVITO, platili su nekoliko mjeseci odjednom jer su bili u zaostatku iz već navedenog razloga.

    2. Kuću ne grade oni već njen OTAC koji živi i radi u inozemstvu. U sklopu kuće, on je sebi izgradio jednosoban stan, ostalo gradi za njih.

    Pitala sam za savjet i mišljenje, a ne osuđivanje.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    3,026

    Početno

    Ja čitam - ali evo više neću
    Samo ću dodati da mi je drago da je sada situacija OK, da će imati kuću sa 3 kupaonice (ma nije bitno koliko ih je - bitno je da će biti u svome) i da im netko pomaže i da je ona dobila posao...
    Ali uza sve to ne mogu ostati hladnokrvna na koji način i da se uopće netko usudi raspolagati tuđom nekretninom.

  42. #42
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno Re: neprijavljeni podstanari

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    Trebam vaš stručan savjet u vezi situacije za, meni, jednu blisku osobu koja ima 3 djece i ne stigne se baviti pravnim pitanjima .
    Naime, moja dobra poznanica, NJM i 3 djece su neprijavljeni podstanari već 4 godine i svaki su mjesec redovito plaćali stanarinu i režije. Međutim, NJM se jako razbolio i potrošili su mnogo love na njegovo liječenje u inozemstvu (a tu je i troje djece i ona ne radi) te su kasnili sa plaćanjem 4 mjeseca. Pred tjedan dana su sve dugove uspjeli podmiriti da bi ih drugi dan nazvao gazda i rekao da im daje mjesec dana da se isele :shock: . Oni bi se za max godinu dana uselili u kuću koju gradi njen otac te ne žele djeci priuštiti ponovno seljakanje, a pitanje i gdje će biti stan zbog škole, vrtića i vannastavnih aktivnosti te su zaprijetili gazdi da će ga prijaviti kako već 4 godine žive kao neprijavljeni podstanari nakon čega je gazda 'pregrizao jezik' i zašutio te im se već nekoliko dana ne javlja. Sada mi prijateljica kaže kako joj je žao zbog prijetnje, ali da je to jedina solucija koja im je ostala do useljenja u kuću (a na neki način ih i razumijem, a ostali su i bez povrata poreza). Pitanje je tko kome može više nauditi - gazda njima ili oni gazdi (ako ga prijave)? Jadnica je sva u strahu.
    tek sam sad cidjela ovo.

    Gazda je vlasnik nekretnine i upisan je u zemljišnu knjigu. On je dao na korištenje svoju kuću i on može pokrenuti sudski postupak deložacije. Ali tto će potrajati.

    Podstanari, oni su u zakonitom, mirnom posjedu (dozvoljeno je da žive). Oni bi se trebali iseliti i to kada ih vlasnik nekretnine pozove na iseljenje.

    Tko tu može nadrapati? i jedan i drugi ovisno kako taj problem gledaš.

    Vlasnik jer ih nije prijavio i ako se oni neće iseliti a platili su to
    Oni ako ih vlasnik prijavi i tuži na iseljenje ili ako pribavi samopomoći i izbaci ih.

    Vrlo jedan dinamičan slučaj...ovisi sa koje strane gledaš na posljedicu

  43. #43

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    156

    Početno

    Imamo mi tu nešto i kaznenih djela he he
    Npr. utaja poreza - naravno od strane najmodavca
    Taj nas je svih zakinuo
    Naravno jedan je od mnogih
    Jer kod nas porez plaćaju samo budale koje štuju zakon
    Da nije tako, bilo bi više šoldi za socijalnu pomoć koju je netko tako lijepo spomenuo

  44. #44
    mačkulina avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Postovi
    1,625

    Početno

    ljudi moji...mislim da svi pretjerujemo.
    obično iznajmljivanje stana..doveli do razine Dosjea X.

    Ništa se neće dogoditi, eventualni prekršaj ili neki upravni postupak sa nekom malom kaznicom.

    nego da pitam u kojoj je fazi cijeli ovaj slučaj sada?

  45. #45
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,647

    Početno

    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    1. Oni PLAĆAJU stanarinu REDOVITO, platili su nekoliko mjeseci odjednom jer su bili u zaostatku iz već navedenog razloga.

    .
    Po mojoj logici u ovoj rečenici nešto ne štima

    REDOVITO protiv ZAOSTATKA, ne kužim, ili je to zato jer nisam popila kavu

  46. #46
    Ria avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Srcem na jugu!
    Postovi
    669

    Početno

    [quote="cisko-kid@net.hr"]
    Citiraj Ria prvotno napisa
    Citiraj dalmatinka prvotno napisa
    Citiraj iridana2666 prvotno napisa
    I još tu stoji činjenica da gazda ima još 3 stana, u istoj zgradi, sa neprijavljenim podstanarima.
    ma može gazda imati milijun stanova i milijun podstanara
    i biti u prekršaju
    ali , stan je njegov , i na njegov zahtjev u roku 30 dana moraju izaći
    Ovo potpisujem. A uz to dodajem da su tvojim prijatelji kao podstanari koji žive "na crno" tj. neprijavljeni takoođer u prekršaju. Dakle i za njih postoji kazna, bitno manja nego za gazdu, no ako ga već planiraju prijavit ili mu time prijetit neka i to imaju u vidu.[/quo


    daj molim te ria,kaj su mogli prisiliti najmoprimca da ih prijavi na mup?pa u ovoj državi ne znaš ko pije ko plaća, a plaća sigurno siromak a ne onaj koji zarađuje na njima. :shock: :shock:
    Ja ne znam čemu se ti čudiš toliko. Ja sam podstanar već 11 godina i vjeruj mi da za sve postoji riješenje.
    Ako te zanima objasnim ti, ali uistinu se nemaš razloga iščuđavat.
    Uostalom, nitko ne kaže da su najmodavca mogli ili trebali prisiljavat da ih prijavi. Pa nije jedini na svijetu, ako je to nešto što po njima nije ok, onda su odmah mogli tražiti drugi stan gdje će ih gazda prijavit.
    Kakvo je god stanje, meni je prestrašno ovo što oni rade...ne znam, mislim se kakvi to ljudi moraju biti.

    Ma iskreno, neznam kako je ovaj topic uopće preživio?!?

  47. #47
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    meni je isto neizmjerno ružno da iridana traži od nas savjete kako da njeni frendovi pljačkaju čovjeka koji možda od iznajmljivanja stana živi. Njegov je u svakom slučaju.
    Je, ja sam protiv činjenice da nisu prijavljeni, ali to je zajednički prekršaj. A oni zapravo čovjeku KRADU. Mogli su tražit istog tog starog koji ima love za kuću s 10 soba, za plaćanje najma.
    imam osjećaj da ti, iridana, imaš skroz poremećeno poimanje novca, zarađivanja, stanja u državi i tako dalje...
    Čovjek je mogao pristati biti humanitaran i primit siromašnu obitelj u svoj stan. Oni nisu siromašna obitelj :/
    A i da jesu, on ima pravo željeti svoj novac i izbaciti ih ako ne plaćaju "uslugu" koju im on pruža.
    Neumjesno mi je na forumu tražit savjete kako nekog "prevarit", a ne pokušavam "moralizirat"

  48. #48
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    A ja stvarno smatram da je ovaj topic otišao predaleko.

    Žena je postavila pitanje, dobila je više odgovora i to je to.

    Moraliziranje stvarno nitko nije tražio.

    Nastavite li i dalje ovako, topic ću zaključati.

  49. #49
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,935

    Početno

    kLJUČ! KLJUČ!

  50. #50

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    156

    Početno

    Mačkulina, dok god ljudi budu smatrali da je plaćanje poreza science fiction, zašto bi najmoprimac imao svetu dužnost poštivanja ugovorne odredbe o plaćanju najma u rokovima? Misliš da je manje zlo oštetiti proračun nego fizičku osobu?
    Ovdje se najmodavac očigledno obrtimice bavi iznajmljivanjem stanova čiji prihod ne prijavljuje poreznoj upravi što je svakako njegova zakonska obveza, prema tome čini kazneno djelo utaje poreza - vidi članak 286 Kaznenog zakona.
    Zauzimanje strana u ovom slučaju je nepotrebno i površno moraliziranje.
    Zakon o vlasništvu štiti posljednjeg mirnog posjednika koji se kratkim putem može izbaciti iza stana samo nezakonitom silom. Stvar je koliko neko ima živaca uz troje djece podnositi takvu neugodnu situaciju, ali zakon je, u ovoj situaciji, trenutno, na strani najmoprimca-neplatiša a na štetu marljivog graditelja-najmodavca-utajivača poreza.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •