Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: gulaš?

  1. #1
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno gulaš?

    Kako ga radite? U stvari ni ne znam jel to gulas,ali recimo neki "saft" od mesa i povrca.

    Ja dinstam na crvenom luku juneci but izrezan na kockice. Pa ubacim grasak pa jos kasnije krumpir na kockice. Vegeta,peršin,koncentrat rajcica.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Ja isto ko i ti, samo bez graska + lovor, crvena paprika i malo vina.

  3. #3
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    crno vino?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Radila sam i s crnim i s bjelim i s rozeom.

  5. #5
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Ja dinstam luk pa dodam izribanu mrkvu, a ponekad i izribanu tikvicu, pa meso, tako da kasnije bude gusti gulaš, ali ne pregusti. MM dodaje vino, bilo koje.

  6. #6
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    sladjanaf
    to cu danas probati,daj mi reci zasto kasnije meso?

  7. #7
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Ja stavim dosta luka (na oko kilu mesa tri srednje ili dvije velike glavice), dosta mrkve i celera, miješano meso (pol junetina, pol svinjetina), dinstam, podlijevam vodom, ev. dodam crveno vino, stavim malo brašna, crvene paprike, češnjaka, soli, bibera, vegete, lovor list, paradajz, pred kraj krumpir i eventualno noklice.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    678

    Početno

    Dobro je na kraju i staviti kiselo vrhnje.

  9. #9
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Misliš zašto ne odmah meso sa svime? Pa nema posebnog razloga osim što tako uvijek radim, prvo izdinstam luk (za bilo koje jelo), pa onda dodajem ostalo povrće (ako dodajem) pa tek onda meso koje se onda dinsta vremenski ovisi o vrsti mesa. Junetina se u gulašu dinsta najviše. Poslije mesa krumpir, ako je mladi ne treba mu puno kuhanja.

  10. #10
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Citiraj kate prvotno napisa
    sladjanaf
    to cu danas probati,daj mi reci zasto kasnije meso?
    Vidiš, a ja prvo popržim meso, a onda bacim na to luk pa kad omekša dodam ostalo povrće i dinstam

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb - Wien
    Postovi
    1,171

    Početno

    Imam knjizicu recepata od Podravke.
    I tamo pise da prvo ide meso, pa onda luk. Bas me zanima zasto?

  12. #12
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    I ja ak ne kuham u AMC-u prvo dinstam meso pa onda luk. Mama me tako naučila. A zakaj to tak ide, ne znam.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    u principu je najbolje prvo luk izdinstati da postane staklast (cca pol sata)
    jer on daje gustoću gulašu pa nije potrebno brašno.
    ako luk ubacite s ostalim sastojcima on će se samo skuhati.

  14. #14
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    mene mama naučila prvo luk, pa onda meso. Skužila sam da kad se luk ne izdinsta dovoljno, da mi je jako težak za jesti, a to je recimo kad je u nekom varivu samo stavljen da se skuha.

  15. #15
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    E, pa ja zato popržim meso da pusti vodu i da onda ta voda ishlapi, nakon toga bacim luk i popržim s tim i onda dinstam tak da podlijevam vodom

  16. #16

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    804

    Početno

    Ja podinstam dosta kapule (onako,jednu i pol-veliku) za cca pol kile mesa.kapulu dinstam (začinjenusol,papar,vegeta,peršin,bosiljak,origa no) oko 20 min.onda dodam meso na sitne komadiće (junetina) i odmah dodam 2-3 žlicepomidore passate.dalje dinstam meso uz dodavanje malo po malo vode(jako malo) i tako dobra 3 sata.
    u međuvremenu dodam još svih začina s početka,obavezno puno bosiljka.
    i važno je da se meso ne kuha u vodi već da se polagano dinsta što duže.
    mmmmljac!A još kad je srnetina.....mmmmmmmm

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    804

    Početno

    Zaboravih na kraju dodam malo vode i brašna ako treba gustoće,ali najčešće netreba.

  18. #18
    snoopygirl avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    1,201

    Početno

    zašto kvarit ukus s brašnom?Zapršku nikad ne stavljamo - brašno prženo na ulju je kancerogeno. ja sve natrackam povrćem pa kad se raspadne sve se fino zgusne.
    A gulaš - lagano na malo ulja popržit luka, dodat mrkvice i malo paprike može, lagano prodinstat, dodat meso na kockice sve na lagano dinstat, smanjit i pklopit. kad meso pusti sok, dodat jednu rajčicu rezanu na kocke ili malo pelate, i poklopit. kuhat na lagano, dodat malo vode, sol, papar, event lovor i pet. Inače vegetu ne koristim, ima mi nekakav umjetan miris

  19. #19

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    804

    Početno

    nisam spomenula bra[no pr\eno na ulju,ve' bra[no i vodu.o kancerogenosti pojedinih namirnica u kombinaciji no comment.
    ja radim tako,pa tko voli,nek izvoli!

  20. #20
    snoopygirl avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    1,201

    Početno

    Nisam mislila konkretno na tebe, vec većina ih spominje zapržak. ali u svako slučaju ne volim brašno u saftovima.

  21. #21
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    Vidim da je tema od prije, ali nema veze:
    meso je bolje na vreloj masnoci prvo zaprziti da porumeni,i da se stvori korica jer ce biti socnije, pa izvaditi meso i na cistoj masnoci bez vlage prodinstati luk i ostalo.
    Jos samo ovo,zbog toga sam i pocela pisati ovaj post, kad izdinstate meso i povrce, dodajte jednu punu kasiku pekmeza od sljiva,onog finog, crnog,tako poboljsava ukus gulasu a tek boja! Uvijek tako radim u super je, a foru mi je otkrio profesionalni kuhar.

  22. #22
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Ja najprije dinstam luk, pa tek onda bacim meso, pa onda naribanu mrkvu/tikvice (ili ništa), celer, peršin, dodam malo koncentrata od paradajza i pustim da se kuha oko sat vremena, pred kraj dodam malo brašna umućenog u vodi (ako je potrebno).

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Ja isto prvo dinstam luk (za gulaše, tako kažu profi kuvari uvek ide jednaka količina luka i mesa; dakle 1 kg mesa - 1 kg luka) i u luk ubacujem crvenu rogu papriku isečenu na trake ili kockice. Ako ima da se kupi, stavim i jednu celu zelenu ljutu papriku. (više paprike stavljam u paprikaš-razume se). Odmah stavim i ribanu šargarepu. To se dinsta uz dodavanje po malo vode. Od mesa uzimam junetinu od ribića ili plećku od svinjetine, zato jer bude najmekše i najsočnije. Jedino mi se to meso ne "zdrveni". Stavljam lovor, bosiljak, i alevu papriku, a biber na samom kraju. Za vreme kuvanja ponekad nalivam sa vinom, uglavnom crnim.
    U većini ne stavljam brašno, ali ako nekad nalijem više tečnosti, onda moram da ga zgusnem razmućenim brašnom u malo vode. U gulaše ne stavljam krompir, jer mi se ne dopada onda ta "zrnasta" struktura safta.
    Obavezno stavim malo šećera. A paradajz uopšte ne stavljam.
    Pravim slično i paprikaš, najčešće od piletine, bez lovora, i kao što rekoh, sa više paprike, ali on bude nekako "mekšeg" ukusa. I to uvek jedem sa širokim rezancima (taljatelama i onim još širim).

    a72 Ja znam u gulaš staviti suve šljive, prethodno namočene) Daje izvanredan ukus!
    Ima smisla da se prvo poprži meso, da ostane mekano, ali ja sam naučila prvo luk

  24. #24
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    vanesax, dala si mi dobru ideju, danas imam vec lazanje, ali zato cu sutra praviti pileci paprikas, nisam odavno

  25. #25

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    na masl. ili miješanom ulju šufigam puno kapule dok ne zazlatni pa u to ubacim meso... i to uz povremeno podlijevanje šufigajem nekih 1 -1,5 sat... pri kraju šufigavanja dodam češnjak, peršin, sol, konšervu i nadolijem vode da prokuha... zatim ulijem čašu crnog vina (crno vino mi ide u sve toćeve na bazi junetine i govedine)... 15-ak minuta prije kraja ubacim krumpir isjeckan na kockice...
    kod nas se gulaš sprema na kominu (na vatri) što mu naravno daje poseban okus...

    nekidan sam kod jedne engleskinje jela njihov stew (neka varijanta na temu) sa gljivama i mrkvom... jako je bilo ukusno...

  26. #26
    rebeca avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    993

    Početno

    Slično i ja radim. Prvo dinstam 5-6 većih glavica luka zajedno sa 5 mrkvica. Toga bude dosta, što više to ukusniji gulaš. To odmah u malim količinama povegetim, i stavim malo slatke i ljute paprike. Dinstam tako dugo dok postane skroz staklenast. Dodam meso , još malo vegete, pola suhe šljive, malo još ljute paprike malo, malo, i 1,5 dcl crnog vina. To se dinsta. na drugi plin stavim u jednu posudu kocku juneću da se rastopi u vodi. I kad u gulašu ponestane vode, podlijem sa rastopljenom kockom. I tako ponovim postupak 5-6 puta, sve dok se luk i mrkva skroz ne istope, skoro dobijete jedoličnu gustu masu. To je jako ukusno. Isjeckate krompir na kockice po želji, i dodate gulaš, dolijevši vode po ukusu. I pustite da se još kuha dok krompir bude gotv. Sve zajedno bude gotovovo oko 2,5-3 sata, ali bez brašna i bilo čega drugoga. I stvarno je jako ukusno. Dobar tek!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Sve to u ekspres loncu bude za 40 min

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •