Stranica 2 od 9 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 412

Tema: Trnovit je put od rasipnice do stedljivice...

  1. #51
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Kod nas je muž veći "rasipnik" - ima više hobija pa mu i više stvari zapne za oko. Ja sam više racionalna. Nekad mi se i ne da hodati po dućanima a kad je sa mnom D onda nemam snage ništa ni gledati a kamoli isprobavati od silnog trčanja za njom i gledanja da šta ne sruši, popali i slično.

  2. #52
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj fritulica1 prvotno napisa

    Citiraj Vishnja prvotno napisa
    vise setam i vozim umesto da samo dignem ruku i zaustavim taksi,
    Ne mogu se zamisliti u ovoj ulozi, ja taxi zovem samo u iznimno rijetkim SOS slučajevima, a tebe Vishnja odmah projiciram u ambijent "Sex i Grada".
    Ha,ha, pa jos da su mi i "Manolo' cipele....
    Ipak, taxi je do nedavno ovde bio ekstremno jeftin, gotovo u rangu dorucka, pa mi i nije bilo tesko da se odlucim da podignem ruku. A sad, kad aktivno vozim, stvarno mi je prerastrosno sedeti u istom (oho, moje preobracanje je krenulo pravim putem :D )

    A pojam "gace na stapu", i moj ga muz voli upotrebiti...
    Onda, cure, neki mudar savet???
    Ili da cekam Sorcie, kraljicu razumne kupovine?

  3. #53
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Vishnja prvotno napisa
    Onda, cure, neki mudar savet???
    Zlatno pravilo: svaku stvar koju poželiš kupiti ne kupuj odmah nego odi doma i putem razmišljaj da li ti zbilja treba. Ako ti bude trebala sve do sutra možda si je možeš priuštiti. Neće ti nikamo pobjeći (a ako se rasproda možda i bolje tako )

    i ukini kozmetiku i sredstva za čišćenje, sve osim najnajosnovnijeg (ja tu uguravam svoju ekologiju pod tvoju štednju )

  4. #54
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Sve sto zelis kupiti danas, ostavi za sutra.
    Sve sto neces sigurno pojesti u roku od tjedan dana, nemoj staviti u kosaricu.
    I tako dalje sve u tom stilu.

    Jedino na sto trosim vise nego moram su cipele. Uopce ih nemam puno, ali me sve zuljaju :? i onda kad nadjem neke koje su mi ok, samo izvadim novcanik.

  5. #55
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    ja razmislim o tome da li mi nesto treba, nije u tome stvar, nego u tom trenutku sam uvjerena da mi je bas to potrebno :/
    mm tvrdi da je racionalan ali on je jos gori. taj sms-ove od banke brise bez da procita, onda me jednom u dva mjeseca posjedne za stol da se zajedno suocimo sa stanjem na racunu. ja bar okvirno uvijek znam koje mi je stanje na racunu.

    nije mi zao kupovati, ali mije zao bacati. a na zalost nije mi jednom dogodilo da bacam hranu koju sam bjesomucno pokupovala pa je istekao rok, povrce se osusilo, robu koju bih odmah proslijedila dalje, kreme koje su od stajanja ostarile pa sam ih bacila i sl.
    e to bih voljela promijeniti jer imam gadan osjecaj krivnje zbog toga.

    a prevec sam lijena da poslikam i stavim npr na burzu.

    a trositi pare na nesto sto koristim,volim,uveseljava me...to mi nije bed. dapace,pare su da se trose

  6. #56
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Lu prvotno napisa
    a prevec sam lijena da poslikam i stavim npr na burzu.
    ja isto ne stignem slikati i stavljati na burzu, ali tu i tamo ako nečeg imam viška spomenem na nekom topicu da poklanjam i uvjek smjesta ode NIje da bi mi škodila koja para, ali volim i ovako, neka stvari kruže. Možda jednom kad budem imala više vremena počnem i zarađivati na toj reciklaži

  7. #57

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    Citiraj štrigica prvotno napisa
    Citiraj ronin prvotno napisa
    mi bilo kakve iznenadne novce pretvaramo u eure,stavljamo na devizni i ponašamo se kao da ne postoje jer bismo ih začas rastrajbali,a ovako se bar možemo nadati da ćemo sagraditi kuću
    zašto u €?
    ma mi već duže skupljamo novac na tom deviznom,pa smo prodali stan i iznos je u eurima uplaćen na devizni,pa da ne štedimo u sto valuta

    (a zašto uopće štedimo u valuti'jer nju treba promijeniti a dotle izgubimo volju tj opametimo se)

    ja se kuna bojim...u kojoj biste vi valuti štedjeli?

  8. #58

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    309

    Početno

    Ove godine sam se raspametila u dva navrata, na rasprodajama u siječnju i sad na ovoj ljetnoj (a još uvijek obilazim neke dućane i tražim ostatke ostataka). Igračke i knjige da ne spominjem (pritom niti jednu kunu potrošenu na knjigu ne smatram uzaludno potrošenom, ali kod njih je jednini problem manjak prostora u stanu za njih). Dakle, nakupovala sam toliko robuštine, a barem 30% toga je apsolutno bespotrebno, a bar još 10% već sad znam da nikad neću obući (primjerice neke sandale koje su zapravo grozne, ali su bile jeftine, pa neku haljinicu, da imam ako ustreba za kakvu svadbu. Jesam li ja normalna? Sad sam taman u godinama kad se sva moja ekipa poodavno poženila, ovi koji se rastaju sigurno neće raditi svadbe u slučaju novog braka. Zapravo jedine svadbe će biti od njihove djece. A dotad će moju haljinica biti za muzej). Ali se nisam mogla kontrolirati, bez obzira na to da sam ja potpuno svjesna totalne ispraznosti sve te potrošnje, i svih psiholoških i ostalih motiva takve kupnje, itd. Jedino što me može spasiti od takve sulude potrošnje jest pomisao da bi sav taj bespotrebno potrošen novac puno bolje bio iskorišten, primjerice, za plaćanje tečaja jezika Karlu u Londonu kad dođe vrijeme, ili neko lijepo putovanje. Ako sam ove godine bacila u vjetar bar 3000 kn (a sigurno sam i više), za 10 godina to je 30000 kuna, definitivno dovoljno za neki takav konstruktivniji projekt. Javim se tamo u siječnju iduće godine da vidim je li ova metoda bila uspješna.

  9. #59
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    ja sam sad kad sam dobila novac brze bolje sebi uplatila neke tecajeve koje sam odavno zeljela, kupila si napokon pec za glinu i opremu za atelje. a to do sad nisam mogla jer bih uvijek potrosila na gluposti prije nego bih to stigla pa sam se sad osigurala da mi bar dio novca ode na nesto korisno.

  10. #60
    nelitza77 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Tresnjevka u srcu, srce 2500 km sjevernije
    Postovi
    242

    Početno

    Trenutno nemam konkretnu stvar koju bih kupila s lovom stričeve tetke, ali pospremila bih u tajni pretinac novčanika. Otud bih, bez ikakve grižnje savjesti trošila na stvari koje mi se uz put svide: rajf za malu, parfemčić za sina ili sebe, novu smeđu torbicu, igračku, knjigu, slikovnicu, poklončić za dragu osobu... na te sitnice i krupnice mjesečno ode toliko love, i tetkina ostavština od nekih 500 kuna ekstra samo za moje potrebe dok švrljam bi mi idealno opralo savjest svaki puta kada se sjetim MM koji se toliko trudi uvesti neki red i raspored, pa pri tom uštedjeti neku lovu za crne dane. Sad
    Mi smo totalno različiti po pitanju trošenja, možeš meni napraviti spisak stvari, a i dalje će mi najveći gušt biti kupiti sitnicu mimo spiska.
    Stoput smo razgovarali na tu temu i ja MM skroz kužim i imam razumijevanja, dok njemu moje "uz put stala u Dionu i potrošila 370 kuna" nikada neće biti jasno. I uvijek mi govori kako bih nosila gaće na štapu da živim s istim kakva sam ja, a ja sam samo svjesna da će on popraviti sve što ne bude u redu (uvesti štednju, napraviti plan potrošnje itd.) i vjerojatno zato tako lakonski izvlačim lovu iz novčanika. Undecided

    Dok god me više bude "strah" njegove reakcije od iznosa koji sam potrošila nema meni ni preko trnja do zvijezda. A kako da mu to priznam? Grin
    AdioMare, ko kuca, pogotovo na onaj dio o spiskovima i kupovini van spiska! Imam million spiskova i dio stvari sa spiska nikak da uklopim u mjesecni budzet, a istovremeno mi ode cijela hrpica love na stvari van spiska!
    Ja sam isto u klubu rasipnica, meni sve treba, a ne mogu odoljeti dobroj cijeni ! Da je MM isti ko ja, kod nas u kuci ne bi bilo zive kune! Npr. bas jucer sam prasnula neplaniranih 400 kn na dvije (!) vrecice "Bratz" lutkica jer sam naisla na takvo snizenje (bilo ih je vec od 20ak kn!). I sad imam poklona za Sveu i prijeteljice ma barem do Uskrsa, sto nije lose osim cinjenice da vec imam punu kutiju buducih poklona! Da ne velim da je od 10ak stvari koje sam kupila zadnjih tjedan dana, sve do jednoga bilo neplanirano i ne bas potrebno.
    Jedino sto me spasava (uz MMa koji vodi racuna o mjesecnoj potrosnji i spota me kad se previse zalaufam), je cinjenica da rijetko kupujem skupo (iako mi je palo na pamet da sam umjesto te hrpetine lutkica mogla kceri kupiti "Barbie" koja mase krilima za koju me vec neko vrijeme gnjavi al koja je meni PRESKUPA!) I da, malo me spasava "Forumska burza", gdje mogu bar malo rascistiti te silne hrpetine stvari koje nagomilam po svojim shopping spreejevima. Doduse, blazeni bili svedski ducani, gdje mozes stvari vratiti ak se predomislis i dobit lovu natrag (iako se ja obicno predomislim samo ak naidjem na jos povoljniju cijenu ).
    A kad mi moj unutarnji "sat" kaze da sam potrosila previse (sto je obicno nakon nekih 2000 kn vise neg je MM isplanirao, toliko o tocnosti mojih predosjecaja!), onda malo izbjegavam ducane ili hodam okolo s 0 kn u novcaniku (da ne bih bila u napasti!), iako za sad si to jos mozemo priustiti (a za umirivanje griznje, imamo sva moguca zivotna osiguranja, stednje za klince i sl.). Iako, mozda nije ni najpametnije njima ostavit puno love, trebali bi se i oni naucit stedit, kad vec mama ne zna!
    Doduse, mozda bi mi mamac bio da pocnem stediti za kucu, al takve kakvu ja hocem su tak vraski skupe da tak i tak tolke novce ne bih zastedila ni za 100 godina (osim ak se u medjuvremenu ne zaposlim na nekom bolje placenom mjestu od domacice

  11. #61
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    ja bih 500-1000 kn od tetke spremila za neki big buy. npr. komad namještaja za kojeg nisam imala dovoljno para i tako nešto. kad dobijem neke pare tako ekstra, volim ih iskoristit tako da dugo (i zadovoljno!) pamtim na što sam potrošila. najviše mrzim kad mi novci nestanu na koješta, stvarno ne volim kad skužim da npr. 200 kn koje su neki dan bile u novčaniku sad više nema ni traga, a ne mogu se sjetit kud su ošle, samo znam da nisu ni na spizu ni na nešto konkretno.

  12. #62
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Sad vidim da sam izmješala dva topica, onaj Litalin o trošenju iznenada dobivene love od stričeve tetke i ovaj tvoj obraćenički Vishnja, ali slična je tema, pa hajde...

    Moram priznati da me s vremena na vrijeme hvata neki nagon za švrljanjem i trošenjem, a da mi, realno, ništa posebno ne treba, tek onako, za nadokupiti. Osjećam se dobro, šta da vam kažem...

    Trenutno nemam konkretnu stvar koju bih kupila s lovom stričeve tetke, ali pospremila bih u tajni pretinac novčanika. Otud bih, bez ikakve grižnje savjesti trošila na stvari koje mi se uz put svide: rajf za malu, parfemčić za sina ili sebe, novu smeđu torbicu, igračku, knjigu, slikovnicu, poklončić za dragu osobu... na te sitnice i krupnice mjesečno ode toliko love, i tetkina ostavština od nekih 500 kuna ekstra samo za moje potrebe dok švrljam bi mi idealno opralo savjest svaki puta kada se sjetim MM koji se toliko trudi uvesti neki red i raspored, pa pri tom uštedjeti neku lovu za crne dane.
    Mi smo totalno različiti po pitanju trošenja, možeš meni napraviti spisak stvari, a i dalje će mi najveći gušt biti kupiti sitnicu mimo spiska.
    Stoput smo razgovarali na tu temu i ja MM skroz kužim i imam razumijevanja, dok njemu moje "uz put stala u Dionu i potrošila 370 kuna" nikada neće biti jasno. I uvijek mi govori kako bih nosila gaće na štapu da živim s istim kakva sam ja, a ja sam samo svjesna da će on popraviti sve što ne bude u redu (uvesti štednju, napraviti plan potrošnje itd.) i vjerojatno zato tako lakonski izvlačim lovu iz novčanika. :/

    Dok god me više bude "strah" njegove reakcije od iznosa koji sam potrošila nema meni ni preko trnja do zvijezda. A kako da mu to priznam?
    ko da si mene i mm-a opisala.
    i nikako da shvati kako to ja mogu uštedjeti na rasprodajama

  13. #63
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    ne znam više odakle, ali ima jedna ... uzrečica

    a man will spend 2$ for a 1$ item he needs
    a woman will spend 1$ for a 2$ item she doesn't need

    moram priznat da nisam toliko svjedočila prvom dijelu, ali drugom svakako jesam!

  14. #64
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    ne znam više odakle, ali ima jedna ... uzrečica

    a man will spend 2$ for a 1$ item he needs
    a woman will spend 1$ for a 2$ item she doesn't need

    moram priznat da nisam toliko svjedočila prvom dijelu, ali drugom svakako jesam!
    Apsolutno se slazem!
    A secate li se onog plana grada koji je kruzio internetom gde su iscrtane putanje zene i muskarca u kupovini. Muskarceva je, naravno, kratka, ravna i on, pri ulasku u prvu radnju za, npr 5 minuta kupovine potrosi, recimo, 50 $. Zena se krece visesatnom vijugavom putanjom, udje u n radnji i potrosi 200$ za 3h. E, sad, 3h= 180 minuta, sto ce reci da zena trosi 1,1 $ na minut, a rasipni muskarac cak deset puta vise!!

  15. #65

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    130

    Početno

    mi smo bili na moru zajedno sa jos jednim parom i tako slucajno kroz razgovor su se pohvalili da su u 6 god.kako su zajedno usparli 50 000 eurica.
    ja sam ostala izvan sebe,kako sam im samo bila zavidna u tom trenutku
    nadam se da niko nije skonto
    nakon 7 dana provedenih zajedno ja i mm smo vrlo lako razjasnili cjelu situaciju da je zapravo moguce ustedjeti 50 000 e u 6 god
    ako ste na moru i pijete vodu,jedete sendvic(naglasavam na plazi voda i sendvic) a da onda se to presjece jabukom.
    i tako do vecere a za veceru si priuste pizzu ili neku tjeteninu
    i tako svaki dan...a kod kuce imaju sve ali uvjek isto.....ajjjjjjjjjj pa promjeni vec jednom taj stoljnjak ili zavjesu nemoze se vise izdrzat od dosade...(mozda sam jos uvjek ljubomorna pa imam napadaje )
    a ja ma nisam ja rasipnica cak mislim da trosim mnogo manje u odnosu na ljude koji me okruzuju ali ja nemogu kad dodem na more da nepojedem ribu....stedim na struji,plinu,deterdzentima,mobitelima...

  16. #66
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Ja sam za sebe totalno, ali totalno uvjerena da nisam rasipnica. Sve planiram i kupujem po planu, nema kod mene neiskorištenih komada odjeće (šokiram se kad vidim forumsku burzu), nema bačenih krema.
    Dogodi mi se tu i tamo da bacim nešto hrane, ali ne previše.
    Stvarno ne msilim da kupujem skupe stvari, niti od hrane niti odjeće.

    Ali me ubija u pojam kad vidim, isto kao fiorelo, da drugi ljudi uspijevaju toliko uštediti, da si definitivno mogu priuštiti više nego mi - a opet, ne čini mi se da imamo loša primanja. To mi je totalno nerazjašnjena pojava :/

  17. #67
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    svaka čast štednji ali štednja na hrani mi je nedajboževećegzla. za finu i zdravu klopicu uvijek treba biti para, a preskočit ćemo onda čokoladu, keksiće ili ispeć kokice i donjet u kino a onda sutra za ručak fino meso s dva priloga. kod MD skroz druga logika - kupi clever mliko (bljuc! ja oću zbregov!) a kad odemo u kino kupujemo grickalice i vodu od 8kn/0.5l
    ali radim na tome! navukla sam ga na z'bregov!

  18. #68
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Što mislite, uštedi li se više na hrani i kućnim potrepštinama kada mjesečno obavljate 1, 2, 3 velike kupovine i onda nadokupljujete ili kada svakodnevno kupujete po malo?

  19. #69
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Odnosno, možda ne toliko uštedi koliko izbjegne kupovina nepotrebnih stvari?

  20. #70
    japanka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    na rubu znanosti
    Postovi
    859

    Početno

    ovo drugo

  21. #71
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Probala sam svakako, kada idemo u velike kupovine one uglavnom ne obuhvate povrće i salatu (jedino zimi kiseliš) a na to mi ode najviše love. A kada idem svaki, svaki drugi dan, dok kupim kruh, mlijeko, meso, ribu, povrće i salatu, ispadne da mi dođe na isto. :/

  22. #72
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa
    Ja sam za sebe totalno, ali totalno uvjerena da nisam rasipnica. Sve planiram i kupujem po planu, nema kod mene neiskorištenih komada odjeće (šokiram se kad vidim forumsku burzu), nema bačenih krema.
    Dogodi mi se tu i tamo da bacim nešto hrane, ali ne previše.
    Stvarno ne msilim da kupujem skupe stvari, niti od hrane niti odjeće.
    uh, blago tebi!!
    nama se cesto dogodi da hranu bacamo jer je istekao rok trajanja!!
    dekorativne kozmetike ne kupujemo bas puno, al zato gelova za tusiranje, mlijeka za tijelo, sampona, deodoranta...
    dostalove siskam na knjige i na nikine crtice (1kom-30kn)...
    odjeca i obuca mi je vecinom sa markom (benetton, stefanel, kickers, m&s...) al ju nosim doslovce godinama (dok se ne ofuca ili ju ja "prerastem")!!to, da li je ona jos uvijek u modi ili ne- ne zbrinjava me bas previse i ako je u ok stanju i dobro mi stoji-nosit cu je po 4-5 godina!!

  23. #73
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Pri tim većim kupovinama potpuno sam izbacila slatkiše, grickalice i kekse, ima godina da ih ne kupujem. Nisam znala da se bez toga može, ali neke cure su me ovdje uvjerile u to. Ta stavka mi je znala odnositi nekada četvrtinu ukupnog računa! Sada stariji klinac kupuje što mu se jede (komadno, dnevno) iz džeparca, a mala je zadovoljna jednim životinjskim ili sladoledom.

  24. #74
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    I ja nekad bacim koji jogurt ili sir jer im prođe rok trajanja, posuši mi se povrće ili strune voće; ali nije to masovno. Ako su benetton i marks&spencer marke, onda i ja nosim marke I normalno da si kupim šampon i sapun i mlijeko za tijelo, ali u DM-u, za 20 kuna, a ne neki finjak u Loccitanu ili slično. Moja prijateljica sa posla stuče pola plaće u Loccitane, o tom ja govorim - to je meni nepojmljivo, pa zato mislim da nisam rasipnica (i pitam se kako ona to može).

  25. #75
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Što bi onda bila rasipnica, žena koja troši više nego što ima (kreditne kartice, razna kreditiranja), ili žena koja rasipa novac na skupe i nepotrebne stvari?

  26. #76
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Što bi onda bila rasipnica, žena koja troši više nego što ima (kreditne kartice, razna kreditiranja), ili žena koja rasipa novac na skupe i nepotrebne stvari?
    I jedno i drugo, a u komplikovanim slucajevima i oba!!!

  27. #77
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Meni se baš čini da je ova prva.
    Jer, što meni znači što ću ja kupiti jeftin ruž, a moja kuma skupi, ona jeftilen zavjese (i ima ih samo jedne) a ja skuplju odjeću, naši prijatelji svi redom voze dobre aute, a mi kramu i furamo se na duga ljetovanja, a oni većinom imaju kompletno namješten stan, a mi još kuburimo?

    Ja isto neću kupiti kremu za lice iz dućana i šlus. Ni puder iz DM-a. I mogu si misliti kako grdo zvuči kad nemam više od jednog, eventualno dva para cipela po sezoni, troje hlače koje vrtim u krug, ali jbg. :/ Svi mi trošimo po željama i prioritetima neshvatljivim onim drugima.

    Problem je kad ostaneš bez love prije reda.

  28. #78
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    a šta fali puderu iz DM-a?
    budući da mi je prijateljica menadžerica u martimexu, probala sam sve najskuplje i najnajnaj...
    ali mi je najbolji maxfaktorov age renew.
    bez konkurencije.

  29. #79
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Osobno mi ne odgovara niti jedan it DM-a. Ne zato što je iz DM-a, nego što mi ne odgovara. A kada kupujem drugdje, automatski je i skuplje. Jednostavno, to je tako.

  30. #80
    Ria avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Srcem na jugu!
    Postovi
    669

    Početno

    Evo, nasopram većine vas t ja sam prava rasipnica. Ne štedim, sve potrošimo..pazim na struju, vodu i telefon, jer mi je te stvari besmisleno rasipat. Ali na odjeću, obuću i ostale điđe stvarno potrošim puno novaca. I za sebe i za malenu, a zadnjih godinu-dvije napokon se i muž probudi pa si sa di on voli priuštiti svako toliko novu finu krpicu. On je puno racionalniji, ali najčešće mi ne može odolit
    Kupim što mi se svidi, i jeftino i skupo, i markirano i no name. Doduše, imamo nekoliko dućana u kojima se oblačimo i u principu nikad ne moram lutat u porazi za nečim, znam gdje ću to nać i otprilike po kojoj cijeni.

    Ne zarađujemo puno love, ali bez obzira na to priuštimo si. Mi smo oni tipovi - jednom se živi. Ja se ne mogu zamislit kao štedljivicu....osim u slučaju kad se nema...u tom slučaju se prištedi i idemo dalje.

  31. #81

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    130

    Početno

    ja vec odavno nevjerujem da sve sto je skupo je i bolje
    sigurno ste cule za njemacko testiranje proizvoda na trzistu
    OKO TEST ili TESTSIEGER i vec su milijun puta dokazali
    da nije sve dobro sto je skupo(sto neznaci da da je sve skupo lose)
    evo jedan ekstremni primjer :
    LANCOM NUTRIX CREME RICHI od 19 eura
    nije prosla na testu sa zadovoljavajucim kriterijima
    dok je
    ALTERRA INTENSIV TAGESCREME od 3.99 eura prosla sa ocjenom "JAKO DOBRA"

  32. #82
    Ria avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Srcem na jugu!
    Postovi
    669

    Početno

    Naravno da nije sve skupo obavezno i kvalitetno.

    Ali za neke stvari i neke marke sam se definitivno uvjerila da se isplati dati više novaca.

    Kao što sam se uvjerila da neke ne vrijede ni desetinu onoga što koštaju.

    I zato je meni super što imam svoje proizvode i svoje trgovine i znam da s njima nema greške.

  33. #83
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Rasipništvo vežem prije svega uz kupovanje gomile nepotrebnih stvari, i generalno uz nesmotreno trošenje novca. Rasipništvo je kad spremam ormarić u kupaonici i nađem pet napola potrošenih dezodoransa, rasipništvo je kad se mom poznaniku ne da doma napraviti sendvič pa si ga ode kupiti u Pingvin. Koliko tko ima novaca i na što troši, to je druga priča - moja mama se npr. u Offertissimi ponaša rasipno jer kupi gomilu stvari koje joj uopće ne trebaju.

  34. #84
    Ria avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Srcem na jugu!
    Postovi
    669

    Početno

    Uh, gledam onaj svoj prvi post i muka me uuhvatila kad sam količinu greškica vidila. Sorry....

  35. #85
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj Ria prvotno napisa
    Evo, nasopram većine vas t ja sam prava rasipnica. Ne štedim, sve potrošimo..pazim na struju, vodu i telefon, jer mi je te stvari besmisleno rasipat. Ali na odjeću, obuću i ostale điđe stvarno potrošim puno novaca. I za sebe i za malenu, a zadnjih godinu-dvije napokon se i muž probudi pa si sa di on voli priuštiti svako toliko novu finu krpicu. On je puno racionalniji, ali najčešće mi ne može odolit
    Kupim što mi se svidi, i jeftino i skupo, i markirano i no name.

    Ne zarađujemo puno love, ali bez obzira na to priuštimo si. Mi smo oni tipovi - jednom se živi. Ja se ne mogu zamislit kao štedljivicu....osim u slučaju kad se nema...u tom slučaju se prištedi i idemo dalje.
    ovo mogu od riči do riči potpisat osim dijela o buđenu muškog člana obitelji. on još uvik spava zimskim snom. da se još i on probudi bankrotirali bi u jedan dan

  36. #86
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Ja sam isto rasipnica, ali na faze...ludilo me uglavnom uhvati na proljeće.
    Slaba sam na kućne potrepštine (posteljina, lijepe čaše...) i na stvari za djecu.
    Sebi volim kupiti nešto skuplje i kvalitetnije samo ako je nešto što ću duuuugo nositi (npr. mantil, čizme, torba) a trendovske krpice su mi super i iz HM-a.
    Najslabiji smo na putovanja, izlete, zimovanja i ljetovanja, tu potrošimo najviše novaca (ako ne računamo hranu), ali u tome i najviše uživamo.

  37. #87
    bauba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    399

    Početno Re: Trnovit je put od rasipnice do stedljivice...

    Bivša sam rasipnica.
    Moji trikovi su jednostavni:
    -ne odlazim u velike mjesečne kupovine-kupujem stvar po stvar kako treba jer sam skužila da sam kupovala po 10 kg praška, 5 l omekšivača, 5 pasti za zube, 50 kila brašna... ok, malo karikiram ali svaki mjesec tako...
    Shvatila sam ako nečega u kući imam puno da to jednostavno neracionalno trošim. Npr. pastu za zube sam prevlačila preko cijele četkice, omekšivača ulijevala da je curilo van a sada ga uopće više ne koristim jer sam uvidjela da je to čisto bacanje novca
    -sin ima platnene pelene
    -sredstva za čišćenje-tri osnovna a ranije ih je bilo barem 10-1 za prozore, 1 za pod, jedan za wc, jedan za kadu..
    -gablec ugl. furam od doma-prije sam bila lijena..
    -ne kupujem sokove i vode u plastičnim bocama već u staklenkama
    -ne kupujem dnevne novine ni tjednike
    -ne vozim se više autom na posao, idem javim prijevozom.

    Ma da ne nabrajam, puno toga "bedastog" sam prestala trebati naročito za kuću.

    A da sad dobijem neku nenadanu pinku, potrošila bih sve na eterična i bazna ulja, illy kavu. MOžda bih nešto kupila mm-u.
    Npr. finu kemijsku. Ma kaj god- izmasirala bi ga nekom mješavinom za umirivanje duha što bi mu trebalo nakon što bi vidio račun iz bio trgovine.

  38. #88
    laky avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    vječita lutalica......na samom jugu ,srcem u Slavoniji
    Postovi
    3,564

    Početno

    Vishnja super tema.
    ja sam grozna po pitanju trošenja a zamislila si me malo

  39. #89
    iridana2666 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    tamo gdje je srce
    Postovi
    1,638

    Početno

    Što je to štednja? :? Sreća da mi gu**ca cijeli život živjela u dobroj, jer da se moram naviknuti na gore, ne znam kako bi to išlo - jako jako teško :/ .
    Ja sam jedna od onih koja odved dijete u vrtić i samo skoči po kruh u trgovinu, koja je tik do velikog shopping centra i dođe kući sa 2 para Bruno Magli cipela, Vercase odijelom i brdo markirane kozmetike. I kad dođem kući, vratim se nazad po 3-ći par istih Bruno Magli cipela, ali u drugoj boji .

  40. #90
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Tips & tricks jedne štedljivice

    - VELIKA kupovina jednom do dvaput godišnje, tad kupujem na karton, kutiju, vreću... one osnovne stvari koje uvijek MORAM imati u kući (rat me naučio) - brašno, šećer, ulje, so, deterdžent za veš i sudnu mašinu, pasta za zube, sapun za veš i ruke, grah, rižu, konzerve ribe...
    Ostalo kupujem JEDNOM mjesečno - maslac, smrznuto povrće, kafu, tjesteninu i slične "proizvode u vrećici" (griz, palenta...), nešto "za u frižider" - slanina, sir..., i meso za zamrznuti (ovo obično dam novce mami joja uzme i za njih od "svog" mesara u jednom manjem gradu u blizini - meso je tamo jeftinije)
    - U kupovinu klope UVIJEK sa spiskom, i vrijedi pravilo "tri stvari" tj. smijem kupiti samo tri stvari mimo spiska. Funkcioniše. Čak vrlo dobro. I ima smisla ono, "nikad gladan u supermarket". Otkako doručkujem prije kupovine, manje trošim
    - "zeleniš" se trudim kupovati na pijaci (blizu mi je), ali se desi da ponešto kupimo u obližnjoj piljari (obično neko voće) ali ne pravim dramu oko toga, sve dok nije svakodnevno. Jedan dio zeleniša dobijemo od mojih ili od svekija s placa. Zmnicu kuham, ručkove obično kham na veliko, pa dio zaledim, od starog hljeba pravim mrvice i tako to
    - hljeb pravimo sami u pekaču, i isplati se. Ne samo po pitanju "pošto je vekna hljeba" nego više po drugom pitanju "pošto je more lisnatih tjesta i drugih grickalica koje donesem uz hljeb iz pekare"
    - Kozmetiku kupujem vrlo štedljivo, jer sam kao djevojka znala baciti pola zaliha kad ustanovim da je svim tim kremicama istekao rok Sad zamolim prijatelje/rodbinu kad hoće nešto da mi kupe da me pitaju. Pa mi, tako, oni kupe dezodorans, mlijeko za tijelo, ko baš hoće potrošiti kupi mi parfem A i ne trošimo Bog-zna-šta - Merimin dječiji sapun, jedan šampon za nas oboje, šmizli drugi, pavlovićka, Nivea mlijeko, krema za lice, pasta za zube, dezodorans svakome i to je to. Dekorativnu kozmetiku nisam kupila godinama. A i to sam imala curu koja je prodavala "u fušu" markiranu robu iz Austrije za neku smiješnu lovu (nisam nikad pitala kako je došla do robe, nisam taj tip )
    - količine "kućne hemije" su se drastično smanjile nakon godina isprobavanja. Sad koristim samo nekoliko artikala: običan deterdžent za veš i suđericu, Nilu, sonu kiselinu, Cilit zeleni (za kuhinju), vešni sapun (žuti što smrducka ), Cif za kadu i Domestos za WC. Svaka tri mjeseca operem suđericu sa onim sredstvom za te namjene. I to je to
    - Odjeću većinom šijem jer nisam po JUS-u, ono što kupim kupim u second hand-u za sitnu lovu. Šmizla dobije dosta toga (novo ili korišteno, svejedno), nešto još i sašijem, dokupim samo šta fali. Platnene pelene su nam "zaradile" za laptop na kom sad pišem :jakoponosansmajli: I tu sam rodbinu i prijatelje istrenirala da pitaju šta treba djetetu i onda kupe to što treba.
    - nemamo auto, na posao ja idem gradskim prevozom, MM pješači ili biciklom (to imamo komada dva, oba njegova, oba skupa ko prosječno auto, al' on vozi stalno u sezoni )
    - recikliram stvari, i mislim da mi to mnogo pomaže u balansiranju novcem - odjeću u drugu odjeću (ili nešto treće), i sve tako dok ne postanu krpe za prašinu, stari namještaj u novi...
    - račune plaćamo redovno, nismo u dugu (pa nemamo kamate), veće stvari kupujemo na kredit bez kamata, ako je ikako moguće, kuham na plin, gasimo svjetla za sobom, koristimo štedljive sijalice gdje god daju dovoljno svjetla (hodnik, spavaća), dogrijavamo spavaću sobu jer moramo (šmizla se ne da pokriti) inače ne, iskorištavam vodu iz mašine bijelog veša za natopiti šareni, topla vode je iz jednog bojlera za kupatilo i kuhinju...

    A evo na šta trošim(o) nemilice (i nije nam žao):
    - naočari (i sve ostalo vezano za zdravlje - pregledi, lijekovi...)
    - cipele za sve troje - ja nosim 41, MM isto, problem je naći obuću koja paše - ja imam peraja, on (za muške kriterije) malo stopalo. Kad nađem kupim ako stanem(o), ne pitam pošto je.
    - zimske jakne, kapute i slične velike dugonosive komade garderobe
    - kućne uređaje koji štede vrijeme (ne nužno i novac)
    - dijelove za upgrade kompa
    - funkcionalan namještaj (tj. dijelove za njega, većinom smo pravili sami)
    - ljetovanje
    - hobi potrepštine - igle, konci, vuna, materijali, trakice, dugmići... toga možda ima i previše, ali zato jer ne stižem realizovati, pa mi onda bude žao što sam kupila, ne zbog novaca, nego zato što stoji "u dijelovima" i nije u upotrebi
    - dijelove za bicikle - njegova sigurnost na cesti nema cijenu
    - AS za šmizlu (u bakinom bi-biju), svi napadi na "trošenje na pomodni hir" su prestali nakon rečenice "niko nije planirao saobraćajku"
    - enormne količine knjiga raznih tematika, već nam ponestaje zidova po stanu

    Rezultat je da nam uvijek ostane novaca na računu, koji se stavljaju na štednju (za ljetovanje, naravno )

  41. #91
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Ohooo, ovih par poslednjih postova moram pomno prouciti!

  42. #92
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    Citiraj Vishnja prvotno napisa
    Ohooo, ovih par poslednjih postova moram pomno prouciti!
    Dajem instrukcije, slobodno se javi 8)

  43. #93
    Bipsić avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Međimurje
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj sandra111 prvotno napisa
    Ove godine sam se raspametila u dva navrata, na rasprodajama u siječnju i sad na ovoj ljetnoj (a još uvijek obilazim neke dućane i tražim ostatke ostataka). Igračke i knjige da ne spominjem (pritom niti jednu kunu potrošenu na knjigu ne smatram uzaludno potrošenom, ali kod njih je jednini problem manjak prostora u stanu za njih). Dakle, nakupovala sam toliko robuštine, a barem 30% toga je apsolutno bespotrebno, a bar još 10% već sad znam da nikad neću obući (primjerice neke sandale koje su zapravo grozne, ali su bile jeftine, pa neku haljinicu, da imam ako ustreba za kakvu svadbu. Jesam li ja normalna? Sad sam taman u godinama kad se sva moja ekipa poodavno poženila, ovi koji se rastaju sigurno neće raditi svadbe u slučaju novog braka. Zapravo jedine svadbe će biti od njihove djece. A dotad će moju haljinica biti za muzej). Ali se nisam mogla kontrolirati, bez obzira na to da sam ja potpuno svjesna totalne ispraznosti sve te potrošnje, i svih psiholoških i ostalih motiva takve kupnje, itd. Jedino što me može spasiti od takve sulude potrošnje jest pomisao da bi sav taj bespotrebno potrošen novac puno bolje bio iskorišten, primjerice, za plaćanje tečaja jezika Karlu u Londonu kad dođe vrijeme, ili neko lijepo putovanje. Ako sam ove godine bacila u vjetar bar 3000 kn (a sigurno sam i više), za 10 godina to je 30000 kuna, definitivno dovoljno za neki takav konstruktivniji projekt. Javim se tamo u siječnju iduće godine da vidim je li ova metoda bila uspješna.
    eh, draga, ja bi te komotno mogla potpisati

    zaobilazim ovu temu već par dana jer mi je to bolna točka, ali evo, ipak sam odlučila malo virnuti i vidim da nas ima svakakvih...

    sandra111, ne znam dal' si ikad čitala knjige o šopingholičarki becky b.? mislim da bu se tu mogle naći (ja sigurno)... ne baš u svemu, ali imamo puno dodirnih točaka...

    mm recimo, uopće nije takav i on poludi na to moje šopingiranje... koliko ja volim imati 30 pari cipela, tolko on jedva da ima troje i to nosi dok se fakat ne raspadnu... izluđuje me to kaj ima 7 košulja s kratkim rukavima i sad prek ljeta kad se pojačano znoji nije mu dosta jedna dnevno... i za 3 dana me pila da di su njegove košulje. a ja ne vrtim vešmašinu svaka 3 dana - ne skupimo baš tolko garderobe... i velim mu nek si kupi bar još 3 pa da ima... ali njemu je dosta...

    čitam dolje ove savjete, al nisam sigurna da bih ja u tome uspjela... u biti, nekak si mislim, dok ide - ide... moj moto je: samo jednom se živi. pretpostavljam da bi se to trebalo odnositi na neke druge stvari a ne baš na šoping, ali evo, ja sam to primijenila i u ovom slučaju

    divim vam se cure

  44. #94
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Mene ove teme stvarno ubiju u pojam :/ Kad čitam ove postove o bjesomučnom trošenju, Versace odijelima i 30 pari cipela stvarno se moram zapitati koliko vi ljudi zarađujete ??!?!? Jer, recimo, kad je bila tema o zaradi mi (MM i ja) zarađujemo definitivno više nego drugi, po statistikama sa našim plaćama upadamo u neke male postotke -- a ja si nikako ne mogu priuštiti takvo trošenje. Jesam li ja onda rasipnica kojoj novci cure na neku drugu stranu, ili je siva ekonomija u igri, što, što :?

  45. #95
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Mima, možda da se vratimo na onaj topic o tome pišemo li istinu.
    Ili je malo iskarikiramo

  46. #96
    Ivany avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    425

    Početno

    Mi smo se naučili štedjeti kad je mm ostao bez posla -tad smo pol godine imali samo 3000kn mjesećno, od kojih smo morali odvojiti za režije, kredit za kuću i ostatak je hrana. Za to vrijeme si ništa nisam kupovala od odjeće i samo osnovnu kozmetiku. Sad ni sama ne znam kako smo progurali to vrijeme, štedjeli smo na sve strane.
    Sad imamo ok primanja ali svejedno se nemogu razbacivati, često mi nakon što platimo kredit, režije,gorivo i odemo u shopping za kuću ostane samo još nešto sitno novaca.... a sad je tu i Sara -koja naravno ima prednost kod svake kupovine, jer njoj ništa nesmije faliti. Da se razumijemo, igračke nedobiva često, možda jednom mjesečno nešto ali mislim da je to sasvim dovoljno. Tako i odjeću, kad procjenim da ima dovoljno nekupujem joj više ništa dok to nepreraste.
    Sebi rijetko kupim nešto za obući, a kad bi našla ili dobila onih 1000kn onda bi se ošla obući -malo nove odjeće mi nebi škodilo.
    Mima, mene isto zanima kolika vi primanja imate kad si možete prijuštiti to bjeseomučno trošenje!!!??? :?

  47. #97
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Ne razumijem, u čemu je problem? :?

    Zašto bi mi smetalo da netko ima više novaca od mene?
    Odavno sam se naučila nositi sa time da na svijetu ima bogatijih, ljepših i pametnijih od mene. I mršavijih... (zavidim jedino ovim potonjim )

    Ne nosim Versace (niti mi se sviđa ), nemam trideset pari cipela niti bijesan automobil, ali sam zadovoljna svojim životom i ne smeta mi to što netko ima sve ovo i još više, ukoliko je to pošteno zaradio.

  48. #98
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Ivany prvotno napisa
    .
    Mima, mene isto zanima kolika vi primanja imate kad si možete prijuštiti to bjeseomučno trošenje!!!??? :?
    ne troši Mima

  49. #99

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    eh da , neak me netko prosvijetli kako se na pošten način može steći imetak ?

    ja znam par privatnika koji rade kao konji i u kreditima su do grla ......ne zavidim im na takvom imetku

  50. #100
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Evo, vjerovali ili ne, ja znam ljude koji lijepo zarađuju na pošten način. Uglavnom su privatnici, raznih struka, od intelektualnih do obrtničkih.
    Svi redom puno rade, godišnji odmori su im rijetkost i stalno žive u neizvjesnosti i brigama koje ja u državnoj službi nemam.

    Nisu to bogataši, ali pošteno zarade za svoj terenac i dizajnersko odijelo.

Stranica 2 od 9 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •