Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 412

Tema: Trnovit je put od rasipnice do stedljivice...

  1. #1
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno Trnovit je put od rasipnice do stedljivice...

    ...koji sam odlucila da predjem.
    Naime, ne mogu se bas pohvaliti da uspesno baratam novcem. "Lake " sam ruke, narocito u supermarketima, pri kupovini hrane i kozmetike. Doduse, ne mislim da sam zabradila bas duboko, jer nemam dugova po karticama i ne kupujem skupe stvari, ali ne svidja mi se ovaj moj stil, te resih da samoj sebi stanem na rep.
    I tako, pocela sam sitnim koracima - pravim sendvic i nosim ga na posao (umesto da me u krugu instituta gde radim "deru" na salterima brze hrane), kupim deci kg limuna (umesto skupih sokova), ovog meseca sam kupila kreme za lice po znatno nizoj ceni, vise setam i vozim umesto da samo dignem ruku i zaustavim taksi, pomnije zagledam cene pre nego sto nesto stavim u korpu...
    Kakve ste vi po tom pitanju? I, ako ste takve da se mogu ugledati na vas, odajte mi tajne stedljivih domacica, zena i majki koje uvek imaju dovoljno u novcaniku i gotovo nikad ne pokleknu pred izazovom neplanirane kupovine...

  2. #2
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Nisam baš da ne pokleknem - najlakše mi je odoljeti kad nemam u novčaniku dovoljno love (zato ne nosim više od 100 kn sa sobom, osim kad imam nešto planirano za kupiti; aha, imam i oko 100 kn u nekom 'tajnom' pretincu u novčaniku 'za svaki slučaj' i na to zaboravim jer ne vidim).

    Pogoduje i to što najčešće sveki obavlja u kupovinu pa niti ne idem u dućane, a kad idem s frendicom u neki od šoping centara idem kupiti točno određenu stvar i razgledati da vidim čega sve ima jer sam izgubila dodir sa stvarnošću . Kod kupnje kozmetike kupujemo prema spisku i to obično bude jednom mjesečno u dm-u. Trudim se ne kupovati i ne otvarati kozmetičke preparate dok ne potrošim prethodne jer se inače ovi nikad ne potroše pa se povlače, a žao mi baciti :/

  3. #3
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Grozna sam.
    Neću potrošiti više od planiranog jedino ako imam točno u kunu ili ako ostanem doma. Kod kupovine hrane uvijek dovučem doma hrpu stvari koje mi ustvari ne trebaju, slaba sam na parfumerije i "pomaknute" krpice, koliko god pokušavala ne mogu si pomoći. M je isti, kada bolje razmislim mi živimo dan za dan, ako imamo trošimo ako nemamo stisnemo zube i čekamo bolje dane .

    Moja nona je majstorica štednje, ja ju nagovaram da počne pisati kako joj uspjeva, mislim da bi ta knjiga ubrzo postala bestseller.

  4. #4
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Ja sam k'o ti. Prije ove odluke o promjeni.
    Definitivno trošim više nego što bi trebalo. Još nisam našla 'inspiraciju' za uvođenje promjene.

  5. #5
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Planiram kupovinu hrane na tjednoj razini. Na tržnici se subotom opskrbim ribom, voćem i povrćem za cijeli tjedan. Kuham svaki dan, pa se ne troše novci na obroke izvan doma. Pijemo vodu (ili cijedimo voće za sok).

    Što se tiče odjeće i obuće, kupujem što mi se sviđa, pa što košta da košta ( i onda zdrobim 90 eura Carici za cipele )

  6. #6
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Citiraj MalaSirena prvotno napisa
    zato ne nosim više od 100 kn sa sobom, osim kad imam nešto planirano za kupiti;
    Ovako se ja borim. Najčešće protiv kupovine stvari za djecu. Od stvari za sebe se lako "odgovorim". Skužila sam da u supermarkete trebam ići sita, i onda nema frke da ću ići mimo spiska (bar ne puno). U prošli mjesec dana sam kupila dvoje cipele (nisu bile skupe, i ne spadaju u trudnićku odjeću)

  7. #7
    MalaBuba avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    271

    Početno

    Uh, đe me nađe s ovom temom!

    Dakle, ja obožavam krpice za sebe i Bubu i parfemiće, nakit, a MM tehniku. Pa da vidiš trošenja. Za sada me to previše veseli da bih se ograničavala. Ipak se ne radi o nekih strašno velikim iznosima. To su uglavnom sitnice, ali da se troši - troši se.
    Veseli me razmjena na forumskoj burzi i svaki paketić kao da sam kupila skupocjenu stvar.
    MM je sav ozaren kad kupi novu igračkicu tehničke prirode. Ponekad kvocam kak u jednoj stvari potroši više nego ja za pol godine, no treba svatko imati svoje veselje. Naravno, u granicama mogućnosti. Nisam za ulijetanje u minuse zbog krpa i tehnike, da se razumijemo.

  8. #8
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ne. nikad bila. ni ja ni mm.

    ne palim se na krpice, kozmetiku, cipele, torbe ni ostale "atribute". ni mm (na tehniku ni ostale djidje...).

    ne kupujemo markirano, ne kupujemo skupo. volimo kupovat po snizenjima


    definitivno se ne nakrcavamo stvarima samo da ih imamo vise. imam po jedne cipele po sezoni, jedne patike u tijeku, eventualno ljeti imam dvoje japanke i sandale. mm isto tako. ostala roba isto tako. djeci kupujem sto im treba, rado recikliramo, kad kupujem, ne kupujem skupo.


    najskuplje sto sam sebi kupila od kad sam u braku su teva patike/sandale za 800kn (i mm si kupio teva kozne sandale isto za 800kn). to nam je najekstravagantniji shopping ever

  9. #9
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Kupujem, 99% na kartice, gotovine nikad nemam vise od cca. 50tak kuna, osim ako planiram ici na plac.

    Kupujem uvijek vise od planiranog, slaba sam na odjecu i igracke za H. Na sebi dosta stedim, kupujem planski, iako se znam i zaletjeti, uglavnom na snizenjima, pa kupim nesto sto mi uopce ne treba.

    Pokusavam stedjeti, ali tesko ide...

  10. #10
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    Litala

    Ja se tješim da se kuhanjem uštedi

    Trošim li trošim ( i ne žalim ni lipe)

    Ja nisam rasipnica, ja sam esteta (kao Mala Buba )

  11. #11
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    ne. nikad bila. ni ja ni mm.

    ne palim se na krpice, kozmetiku, cipele, torbe ni ostale "atribute". ni mm (na tehniku ni ostale djidje...).

    ne kupujemo markirano, ne kupujemo skupo. volimo kupovat po snizenjima


    definitivno se ne nakrcavamo stvarima samo da ih imamo vise. imam po jedne cipele po sezoni, jedne patike u tijeku, eventualno ljeti imam dvoje japanke i sandale. mm isto tako. ostala roba isto tako. djeci kupujem sto im treba, rado recikliramo, kad kupujem, ne kupujem skupo.


    najskuplje sto sam sebi kupila od kad sam u braku su teva patike/sandale za 800kn (i mm si kupio teva kozne sandale isto za 800kn). to nam je najekstravagantniji shopping ever
    nemam što drugo za reći, osim...blago tebi

    baš zavidim ovim ljudima koje uopće ne dira potrošački mentalitet.

    a ja, svaku novu sezonu, imam osjećaj da NEMAM ništa za obući. i da MORAM kupiti nešto od nove kolekcije. tko mi nameće taj osjećaj??? (znam ja dobro odgovor, ovo je samo retoričko pitanje ).

    pa valjda sam u nečemu i lani hodala po gradu, nisam bila gola i bosa. a nisam ni narasla, a bome ni uništila robu u parku.

  12. #12
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    pa valjda sam u nečemu i lani hodala po gradu, nisam bila gola i bosa. a nisam ni narasla, a bome ni uništila robu u parku.
    to ti je ta nevjerojatna promjena estetike... u svemu
    i u dizajnu i arhitekturi i modi...
    upravo su mi na tapeti "prociscavanje" ormara. i gledam neke stare stvari koji su mi onda davno bile bas super.. obucem ih ... pogledam. i nekako ne izgleda dobro. :/

  13. #13
    MalaBuba avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    271

    Početno

    Definitivno ima veze i to koliko je brojna obitelj. Ne mogu si roditelji s istim budžetom s jednim djetetom i s 4 djece priuštiti istu količinu love za trošenje po glavi. To je logično.

    Smatram i da je stavljanje love na stranu na nekakav oblik štednje dobrodošao. Zato imamo svi otvorenu stambenu.

    Mi ne kupujemo skupe marke, volim kad nešto nađem na rasprodajama. To su mala, sitna veselja na koja nisam imuna.

  14. #14
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Isto kao kod Litale

    Odjecu i obucu kupujemo samo kada stvarno trebamo s time da smo okruzeni sa puno ljudi od kojih puno puta i dobijemo, pogotovo za klince

    Hranu kupujemo po popisu i dozvoljavamo si skretanje s popisa do odredjenog iznosa koji mozemo izdvojiti za taj shoping.
    Sve se kupuje planski, kod kupovine hrane vecinom gledamo cijene po kg i tako puno puta ustedimo dosta love :D
    Pratimo akcije i snizenja redovito pa kupujemo na veliko....itd.

  15. #15
    roby avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Cherryville
    Postovi
    994

    Početno

    Citiraj Frida prvotno napisa
    Grozna sam.
    Neću potrošiti više od planiranog jedino ako imam točno u kunu ili ako ostanem doma. Kod kupovine hrane uvijek dovučem doma hrpu stvari koje mi ustvari ne trebaju, slaba sam na parfumerije i "pomaknute" krpice, koliko god pokušavala ne mogu si pomoći. M je isti, kada bolje razmislim mi živimo dan za dan, ako imamo trošimo ako nemamo stisnemo zube i čekamo bolje dane .
    Isto tako. Mrzim samu sebe. Od sljedećeg mjeseca padam na 2500.... a Amex nakrkan do čepa....

  16. #16
    icyoh avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    3,717

    Početno

    ja sam grozna po pitanju trošenja. Kupujem sve što mi se svidi, trebalo mi ili ne trebalo. Srećom da si to možemo priuštiti, u protivnom bi me MM vjerovatno zavezao za kauč da nigdje ne izlazim. Gotovinu nikad ne nosim (možda 20kn), sve kupujem na maestro. Kreditne kartice nemam jer mi ih je MM uzeo "da stoje kod njega"

    Divim se ljudima koji su štedljivi, ja to ne mogu...

  17. #17
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    Kada sam bila na neplaćenom porodiljnom, naučila sam puno trikova za smanjenje životnih troškova. Neki primjeri: kozmetiku radim sama, kuham svaki dan, treniram u Maksimiru, a ne u teretani i sl. Taj trend sam zadržala, ali nemogući sam potrošač kad su u pitanju knjige i stvari za Vedrana. Tu smo MM i ja isti.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    I ja ću dijelom litalu potpisati, s tim da mi se nekad omakne nešto što "krivo kupim" (boja, veličina... nešto), tj. zeznem se. ali stvarno rijetko.

    I još, mm voli ono što je vezano uz kompove (ali i radi u toj branši, pa sad koliko je realan u kupnju, a koliko ne ...), ali priznajem da ne pretjeruje

  19. #19
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    dosta štedim, financijska situacija mi nije sjajna ali ne toliko zbog toga (morala bi biti ekstrakritična da me prisili na računanje jer sam jako loš matematičar) nego više na ekološkoj bazi. Volim reciklažu, za dijete imam skoro isključivo poklonjene i rabljene igračke i odjeću, sebi isto jako malo kupujem i sve koristim godinama.

    Najviše sam srezala kozmetiku, nikad nisam previše tukla po tome, ali svako toliko eliminiram neki proizvod ili zbog ambalaže ili zato što doznam da je štetno ili zagađuje. Na kraju koristim jedino dječji sapun (za kupanje) i sapun za ruke, bademovo ulje (za dijete maslinovo medicinsko) i pastu za zube, i ponekad se počastim s komadićem sapuna iz Lusha kojeg dugo razvlačim - traju mi po pol godine, kao i oni njihovi šamponi u obliku sapuna. To sam počela uzimati baš zato da izbjegnem plastičnu ambalažu koji kod nas nemaš gdje dati na reciklažu. Čak i regenerator sam prestala koristiti - i kosa mi je i dalje super. Uopće se ne osjećam loše zbog toga, baš obratno. I puno se uštedi.

  20. #20

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    ne. nikad bila. ni ja ni mm.

    ne palim se na krpice, kozmetiku, cipele, torbe ni ostale "atribute". ni mm (na tehniku ni ostale djidje...).

    ne kupujemo markirano, ne kupujemo skupo. volimo kupovat po snizenjima


    definitivno se ne nakrcavamo stvarima samo da ih imamo vise. imam po jedne cipele po sezoni, jedne patike u tijeku, eventualno ljeti imam dvoje japanke i sandale. mm isto tako. ostala roba isto tako. djeci kupujem sto im treba, rado recikliramo, kad kupujem, ne kupujem skupo.
    Mi ko da smo u rodu. Kartice ne koristim, kupujem samo za gotovinu. Kad se račun isprazni, stegnemo kaiš i čekamo plaće. Kad mi neko ponudi rabljenu odjeću za djecu, sve uzimam i koristim. Dokupim im ono što im fali.

    Što se odjeće za mene tiče, sva sreća da sam programer pa nitko od mene ne očekuje da se fino oblačim.

    Kad vidim neku zgodnu stvar u dučanu koju bi baš rado kupila, odustanem od kupnje do sutra. Ako mi ta stvar baš treba onda sutra odem po to, ali najčešće do sutra zaboravim ili zaključim da mi baš i nije potrebno. Učlanila sam sebe i klince u knjižnicu, tako da knjige i slikovnice ne kupujemo nego posuđujemo.
    Imamo stambene štednje i životna osiguranja i ogromne troškove stalnih renoviranja po kući koji nam pojedu sve što uštedimo .

  21. #21
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    Citiraj MalaBuba prvotno napisa
    Definitivno ima veze i to koliko je brojna obitelj. Ne mogu si roditelji s istim budžetom s jednim djetetom i s 4 djece priuštiti istu količinu love za trošenje po glavi. To je logično.

    ja nisam nikad bila rastrosna. ni prije ni za vrijeme djece ni mm. jednostavno smo takvi.


    evo, ajmo ovako naprimjer - da imate 500-1000kn ekstra love koju ste dobili od neke lijeve tetke od strica i da s tom lovom ne morate pokrivat minus na tekucem - sto vam prvo pada na pamet - na sto ih potrosit?

  22. #22
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ja ih već nemam, a kupila sam si samo cipele

  23. #23
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    evo, ajmo ovako naprimjer - da imate 500-1000kn ekstra love koju ste dobili od neke lijeve tetke od strica i da s tom lovom ne morate pokrivat minus na tekucem - sto vam prvo pada na pamet - na sto ih potrosit?
    nakon tri noći spavanja na trosjedu: MASAŽA 8)

  24. #24
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    evo, ajmo ovako naprimjer - da imate 500-1000kn ekstra love koju ste dobili od neke lijeve tetke od strica i da s tom lovom ne morate pokrivat minus na tekucem - sto vam prvo pada na pamet - na sto ih potrosit?
    izlet
    baš ne zvučim štedljivo

  25. #25
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    ja sam postala štedljiva kad smo muž i ja počeli lovu stavljat na istu hrpu. Toliko mi je pio krv na slamku da mi je bilo jednostavnije skresat potrošnju nego njega slušat . Nemamo amex, diners, master, čekove, nemamo ništa osim maestra ( i besplatnih kartica za sakupljanje kojekakvih bodova ) jer je njemu sve drugo bacanje love na članarine, kamate itd., kupujemo za onoliko koliko imamo i to najčešće na akcijama ( van akcija sam ak je nužno-što se njega tiče ne postoji ništa tolko nužno , ili ak mene zasvrbi pa mi se da slušat kvocanje ). Eto, ja sam tako postala štedljiva, jedino dobro je što nemam minus .

  26. #26
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    evo, ajmo ovako naprimjer - da imate 500-1000kn ekstra love koju ste dobili od neke lijeve tetke od strica i da s tom lovom ne morate pokrivat minus na tekucem - sto vam prvo pada na pamet - na sto ih potrosit?
    [/quote]


    stavit na račun klinaca . Sad bi moj muž pukao od ponosa da ovo pročita.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Bjelovar
    Postovi
    320

    Početno

    Pokušavam štedjeti i trošiti smo u visini plaće, ali ponekad je to nemoguće. Kada paltim režije, kredit i ostale troškove ostane mi skroz malo. Sva sreća na mojim roditeljima koji nas hrane, imaju svoj vrt i svoje životinje, jer ne znam kako bi da moramo još i to kupovati.

    Odjeću za sebe odgađam dok mi stvarno ne zagusti. Idem u kupovinu jesenske jakne jer ne mogu hodati u vesticama jer mi je hladno, a kiskersice koje imam već šestu godinu mi se lagano raspadaju. Zato ću si priuštiti nove 8) .

    Ove godine si bilježim troškove i na kraju godine ću napraviti detaljnu analizu koliko novaca za što potrošim. Planiram si kupiti i knjigu Financijski preporod, u kojoj su navodno super savjeti kako živjeti sa sredstvima koje imamo i još uštedjeti. To će mi biti poklon za Božić.

    Koliko god štedili ovo, ljetovanje nam je nasred uspona prema Vratniku stao auto pa smo platili spavanje u Senju 360,00 kn, šlepanje do Bj 2000,00 kn i popravak 3800,00 kn, što je više od moje mjesečne plaće. Sva sreća imamo neka sredstva u crnom fondu pa se krpamo.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,908

    Početno

    mi bilo kakve iznenadne novce pretvaramo u eure,stavljamo na devizni i ponašamo se kao da ne postoje jer bismo ih začas rastrajbali,a ovako se bar možemo nadati da ćemo sagraditi kuću

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    1,228

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    evo, ajmo ovako naprimjer - da imate 500-1000kn ekstra love koju ste dobili od neke lijeve tetke od strica i da s tom lovom ne morate pokrivat minus na tekucem - sto vam prvo pada na pamet - na sto ih potrosit?
    Na ništa. Stavim na štednju i ne diram. Neće se upljesniviti na računu. Kad mi zatrebaju nove gume za auto ili registracija ili krepa nešto od tehnike ili neki drugi nepredviđeni trošak, onda imam nešto da prebrodim krizu. Ne pada mi na pamet trošiti novce na bedastoće samo zato jer imam malo više. Radije čuvam za crne dane.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    Citiraj ronin prvotno napisa
    mi bilo kakve iznenadne novce pretvaramo u eure,stavljamo na devizni i ponašamo se kao da ne postoje jer bismo ih začas rastrajbali,a ovako se bar možemo nadati da ćemo sagraditi kuću
    zašto u €?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    da pojasnim pitanje - euro je u stabilnom padu zadnjih ne znam ni ja koliko mjeseci (zapravo godina)...

  32. #32

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Bjelovar
    Postovi
    320

    Početno

    Da imam višak 1000 kn otišla bi s MM i djetetom za vikend na nekim izlet.

  33. #33
    Lu avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2004
    Lokacija
    Molvice
    Postovi
    1,834

    Početno

    Citiraj Frida prvotno napisa
    Grozna sam.
    Neću potrošiti više od planiranog jedino ako imam točno u kunu ili ako ostanem doma. Kod kupovine hrane uvijek dovučem doma hrpu stvari koje mi ustvari ne trebaju, slaba sam na parfumerije i "pomaknute" krpice, koliko god pokušavala ne mogu si pomoći. M je isti, kada bolje razmislim mi živimo dan za dan, ako imamo trošimo ako nemamo stisnemo zube i čekamo bolje dane .

    Moja nona je majstorica štednje, ja ju nagovaram da počne pisati kako joj uspjeva, mislim da bi ta knjiga ubrzo postala bestseller.
    ja mogu samo potpisati fridu. evo prije pola sata sam se vratila sam jos jednom neplaniranom torbom. a ne znam gdje bi sa njima :/
    slabost su mi unikatne hand made stavri i cipele. na zalost u posljednje vrijeme i loccitane sve cesce vidja.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Kad vidim neku zgodnu stvar u dučanu koju bi baš rado kupila, odustanem od kupnje do sutra. Ako mi ta stvar baš treba onda sutra odem po to, ali najčešće do sutra zaboravim ili zaključim da mi baš i nije potrebno
    i ja, ali i kupim ako zaključim da mi treba

    ovaj "viška" novac bi isto stavila na štednju. :/

  35. #35
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    ja kad mi oko zapne za nešto slatko automatski mislim treba li mi to ili ne. i ako mi ne treba - odolijevam. i neću upregnit sve kreativne vijuge ne bi li smislila razlog da mi treba.
    s druge strane, volim gledat lijepe stvari i slinit. ali samo na internetu u skitnju po dućanima se natjeram samo kad mi nešto baš treba.
    i volim imat kontrolu nad troškovima. volila bih doć do procjene kolko - i na šta - ja i MD trošimo mjesečno. ali on se sjeti skupit račun u dućanu kad na vrbi rodi grožđe, pa nam ne ide baš

  36. #36
    Linda avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Postovi
    3,117

    Početno

    Ja samo mogu potpisat Fridu i Lu... mm i ja smo oboje totalni hedonisti u svakom pitanju, tako da dok imamo, trošimo bez grižnje savjesti na sve i svašta, od obleke (tu sam ja posebno bolesna na odjeću za cure), cipela, igračaka, kozmetike, klope, a kad je frka, stisnemo zube i čekamo prvi. Nema šanse da išta uštedimo, jednostavno nismo takve osobe.

  37. #37
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    s druge strane, volim gledat lijepe stvari i slinit. ali samo na internetu u skitnju po dućanima se natjeram samo kad mi nešto baš treba.
    baš ovako
    volim gledati, uživam u tome, ali ne moram imati
    ne kupujem ako mi baš ne treba
    samo namjenski

  38. #38
    MalaBuba avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    271

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    evo, ajmo ovako naprimjer - da imate 500-1000kn ekstra love koju ste dobili od neke lijeve tetke od strica i da s tom lovom ne morate pokrivat minus na tekucem - sto vam prvo pada na pamet - na sto ih potrosit?
    Također na štednju. Bilo koju. Ionako ćemo svi na kraju staviti lovu od štednje na obiteljsku "hrpu".

  39. #39
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj Maruška prvotno napisa
    Ja sam k'o ti. Prije ove odluke o promjeni.
    Definitivno trošim više nego što bi trebalo. Još nisam našla 'inspiraciju' za uvođenje promjene.
    posramljeno se pridružujem klubu rasipnica koje se žele promijenit.
    ja nisam toliko rasipna na hrani, kupim šta nam triba za jest i da uvik ima u frižideru,. ali je moj problem garderoba, pogotovo za loreu.
    to se ne mogu kontrolirat......a tako se trudim.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Ja sam podvojena ličnost. Ne volim šopingirati i škrta sam za puno stvari naročito za sebe. MM također ali za razliku od mene on voli obilaziti dućane i razgledati izloge iako nema namjeru kupovati. Nemam šminke ni kozmetiku, imam samo 2 torbe, ja ih zovem parkuše, i to mi je MM kupio, obuće i odjeće imam minimalno aaaaaliiiii obuća i odjeća mi je skuplja a Sonja ima pune ormare odjeće i obuće i to ne bilo što :/ . Stvarno sam podvojena, no nikada ne trošim više od onog što imamo i redovno uplačujemo stambenu i dječju štednju.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    s druge strane, volim gledat lijepe stvari i slinit. ali samo na internetu u skitnju po dućanima se natjeram samo kad mi nešto baš treba.
    baš ovako
    volim gledati, uživam u tome, ali ne moram imati
    ne kupujem ako mi baš ne treba
    samo namjenski
    ovako i ja

  42. #42

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    da imate 500-1000kn ekstra love koju ste dobili od neke lijeve tetke od strica
    Takve tetke su izumrle u 21. stoljeću.

    Uglavnom extra lovu stavljam sa strane za postupke, ali MM i ja ponekad spontano odlijepimo pa skucamo dio na putovanje. Pa onda opet ispočetka, i tako...

    Ali moram priznati da i ja radim na ubijanju konzumističkog duha koji neprekidno tinja u meni. Lako padam na kozmetiku, krpice, cipele, cd-ee, sredstva za čišćenje po kući (više ih nemam gdje naslagivati), a često nagomilavam i hranu. Želim se riješiti tog poroka jer me ponekad čini depresivnom, ali opet...na trenutke tako jako uživam u njemu.


    Citiraj Vishnja prvotno napisa
    vise setam i vozim umesto da samo dignem ruku i zaustavim taksi,
    Ne mogu se zamisliti u ovoj ulozi, ja taxi zovem samo u iznimno rijetkim SOS slučajevima, a tebe Vishnja odmah projiciram u ambijent "Sex i Grada".

  43. #43
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    e, a da na cesti pronađem tih 1000 kuna...
    ne bih ništa.
    stavila bih u novčanik i ponašala se prema njemu kao da nije ekstra dobitak.

  44. #44
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    ajd, mogla si bar meni nesto kupit

  45. #45
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    ajd, mogla si bar meni nesto kupit
    a šta bi ti s onom hiljadarkom od tetke?

  46. #46
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    hehe... a ja taksi nisam zvala nikad u životu (ajde par puta, većinom na putovanjima, sam bila u društvu pa sam s njima sjela u taksi... ali meni da je došlo - baš nikad)

    a štedim i na sredstvima za čišćenje - sve po kući perem vodom, a našla sam i jedan topic o upotrebi sode bikarbone u te svrhe, to ću isprobati čim budem sliejdeći put čistila (samo ne znam kad će to biti)

  47. #47

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Lux
    Postovi
    905

    Početno

    Još jedna rasipnica
    Al ponosim se sobom, ovaj sam si mjesec posvijestila koliko previše trošim i
    pokušala si odrediti limit, za sad sam još u budžetu, jest da je tek 19. :D

  48. #48
    katajina avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Postovi
    463

    Početno

    Ja nisam rastrošna ali mm jest. Toliko da nas je uvalio u velike dugove na svim karticama. Pa sam mu oduzela kartice, napravila plan mjesečne potrošnje i sad svaki ponedjeljak dobiva džeparac. Za tri mjeseca smo se izvukli iz minusa, od slijedećeg mjeseca počinje štednja. :D

  49. #49
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    Citiraj litala prvotno napisa
    ajd, mogla si bar meni nesto kupit
    a šta bi ti s onom hiljadarkom od tetke?

    cek da smislim

  50. #50
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Sad vidim da sam izmješala dva topica, onaj Litalin o trošenju iznenada dobivene love od stričeve tetke i ovaj tvoj obraćenički Vishnja, ali slična je tema, pa hajde...

    Moram priznati da me s vremena na vrijeme hvata neki nagon za švrljanjem i trošenjem, a da mi, realno, ništa posebno ne treba, tek onako, za nadokupiti. Osjećam se dobro, šta da vam kažem...

    Trenutno nemam konkretnu stvar koju bih kupila s lovom stričeve tetke, ali pospremila bih u tajni pretinac novčanika. Otud bih, bez ikakve grižnje savjesti trošila na stvari koje mi se uz put svide: rajf za malu, parfemčić za sina ili sebe, novu smeđu torbicu, igračku, knjigu, slikovnicu, poklončić za dragu osobu... na te sitnice i krupnice mjesečno ode toliko love, i tetkina ostavština od nekih 500 kuna ekstra samo za moje potrebe dok švrljam bi mi idealno opralo savjest svaki puta kada se sjetim MM koji se toliko trudi uvesti neki red i raspored, pa pri tom uštedjeti neku lovu za crne dane.
    Mi smo totalno različiti po pitanju trošenja, možeš meni napraviti spisak stvari, a i dalje će mi najveći gušt biti kupiti sitnicu mimo spiska.
    Stoput smo razgovarali na tu temu i ja MM skroz kužim i imam razumijevanja, dok njemu moje "uz put stala u Dionu i potrošila 370 kuna" nikada neće biti jasno. I uvijek mi govori kako bih nosila gaće na štapu da živim s istim kakva sam ja, a ja sam samo svjesna da će on popraviti sve što ne bude u redu (uvesti štednju, napraviti plan potrošnje itd.) i vjerojatno zato tako lakonski izvlačim lovu iz novčanika. :/

    Dok god me više bude "strah" njegove reakcije od iznosa koji sam potrošila nema meni ni preko trnja do zvijezda. A kako da mu to priznam?

Stranica 1 od 9 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •