Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 69 od 69

Tema: fizički nedostatak i njegovo neprihvaćanje

  1. #51
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Sretna Mama prvotno napisa
    Pitati je normalno... bilo bi bolno ruzno okretati glavu, kako pitamo..tko ti je spleo pletenice tako pitamo i to drugo...
    Tonci je krenuo u vrtic ove godine, djeca uredno pitaju... i tonci im pokazuje rukicu.. njemu je to normalno...tj. to je dio njega s kojim se rodio i ne zna za drugacije..
    Roditelji neki pitaju..
    U parkicu gdje se igra pitaju... tj. vise ne jer ga poznaju al ta pitanja me ne smetaju..vise me smeta kad djete pita mamu sto je ovom braci s rukom, a ona odgovori "takve stvari ne smijes pitati" SMIJEŠ....I PO MOM MORAS jer drugacije se ne mozes snaci u takvim situacijama..
    a ti si jedna pametna mama.
    mislim da je djeci ponekad dovoljno da netko npr. nosi naočale pa da se prema njemu okrutno ponašaju, izopće ili sl.
    drugoga, s realno većim nedostatkom, najnormalnije će prihvatiti.
    imam prijatelja koji nema cijelu šaku, isto od rođenja. ima prekrasnu obitelj, dobru karijeru, bavio se biciklizmom...zrači samopouzdanjem.
    druge muče par kila viška i ne mogu se s tim nositi. :/
    e sad, jedino što me muči, jel' sve na roditeljima ili ima ulogu i djetetov karakter. jer nije isto imati otvoreno, veselo dijete s nekakvim nedostatkom i povučeno, sramežljivo dijete s istim. :/

    a, posjet je prošao kako je prošao. treba dati vremena da sve stvari sjednu na svoje mjesto. i biti potpora, pa kakva god ona bila, pa trenutno se i ne slagali s načinom te potpore.

  2. #52

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Vrbovec
    Postovi
    29

    Početno

    Sretna mama, potpuno se slažem s tobom.
    Moja Elena je rođena s deformiranom uškom ( uška je puno manja i savijena prema dolje).
    Moram priznati da me je to jako pogodilo prvih dana nakon poroda i da su mi kroz glavu prolazili najcrnji scenariji ( ruganje u školi i sl.).
    Tako da mogu shvatiti da je i toj mami jako teško.

    No, nikad nisam skrivala uho i uvijek sam djeci objašnjavala da se Elena tako rodila i jednostavno ima takvo uho.

    Sada mi je to toliko normalno da sam i zaboravila na taj fizički nedostatak.

  3. #53

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    432

    Početno

    Citiraj Slajica prvotno napisa

    Sada mi je to toliko normalno da sam i zaboravila na taj fizički nedostatak.
    Upravo tako.. Moj decko nema pola sakice i prstice na ruci i rukica mu je tanja te nema pektoralis misic te mu se krivi prsni kos jer nema misica koji ga drzi...

    Uglavnom prema njemu se odnosim kao prema ostaloj djeci.. moze sve sam i mora..

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    jedino što me muči, jel' sve na roditeljima ili ima ulogu i djetetov karakter. jer nije isto imati otvoreno, veselo dijete s nekakvim nedostatkom i povučeno, sramežljivo dijete s istim.
    Jako puno je na roditeljima, i kako se roditelji nose s tim... Roditelj je taj koji djetetu usađuje samopouzdanje..
    Mozda sam u krivu al mislim da dijete ciji su roditelji otvoreni i prihvacaju ga takvog kakvi je i tako se ponasaju, tj. ako vjeruju u svoje djete da ce i djete vjerovat u sebe.. Po meni jos uvijek odgoj dolazi iz kuce ...

    Pred svaku operaciju iako je on bio jos mali imao tek 2 godine ja bih mu uzela ruku i objasnila iako nije vjerovatno razumio da cemo radit to i to...

    Uglavnom sve mu pricam i ne ponasam se skroz da je sve u redu..svjesna sam da nema prstice te je i on toga svjestan, al mora naucit zivjeti s takvim hendikepom sto bolje, i ja mu jedino mogu obezbjediti sto sretnije djetinstvo, puno da se druzi s djecom i da djeca nauce na to... te pokusat usadit mu samopouzdanje, iako mislim da ga ima vec..
    Sto se tice puberteta, nadam se da ce sve sto nauci do puberteta shvatiti te da mu ni tad to kompleks nece biti....

    Necu govorit za buducnost...

  4. #54
    Nataša T. avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    86

    Početno

    Sretna Mama,
    jako si to lijepo napisala

    I ja se često pitam kako djetetu usaditi samopuzdanje (i samosvijest), jer tu osobinu smatram jednom od najvažijih. Mislim da tu uopće nije bitno ima li dijete neki fizički nedostatak, jer svi mi smo u nečemu bolji, u nečemu gori i uvijek možemo naći način da se samosažaljevamo ako nam je to svojstveno.

    Koliko tu zaista može utjecati roditelj? Hm, nisam sigurna, ali pokušati ću sve da moje dijete bude dovoljno "jako" kako bi se nosilo sa svim što ga očekuje... Mislim da ipak jedan dio ovisi o karakteru djeteta. Neki u ljudi (djeca) jednostavno jači, dok su drugi osjetljiviji i lakše ih je povrijediti.

  5. #55
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Danas cijeli dan razmišljam koliko su neki ljudi bezobzirni.

    Moj manji sin se polio vrelom vodom, ruka mu je sva zamotana a lice opečeno i nije zamotano. Idemo u bolnicu svaki dan na previjanje i toliko različitih ljudi i ponašanja susretnemo svakodnevno.
    Meni je ok ako neko gleda ili ako ignorira i ako ga zove.
    Ne nose se svi s nedostatcima jednako.
    Jedni imaju obzira i boje se da će povrijediti. Meni je to sasvim ok.
    Ja nikad nisam nekog pitala nešto u vezi bolesti djeteta ukoliko ta osoba nije sama započela temu.
    Nisam se nikad smijala kad netko padne na ledu. Nepodnosim gledati salto i sl.
    Kad netko ima neki fizički nedostatak ja ga ignoriram i ponašam se normalno prema toj osobi.

    E sad da se vratim na početak o svom sinu.
    Vozim ga u kolicima i ta opeklina zaista ružno izgleda tek je 5 dana prošlo.
    susreli smo nekoliko osoba koje s zgražanjem gledaju, i par dječaka koji su vozili bicikla brzo ispred nas da ga ponovo pogledaju i odvaljuju se od smijeha.
    I moj mali miš njih zove i smije im se jer je veseo a oni padaju od smijeha.
    Boli me to, zato što je moj sin u pitanju. Znam i vjerujem da će to proći i da ožiljak neće ostati.
    ali šta da hoće neznam kako bih se nosila s tim.
    I to nekoliko djece koje sam susrela nisu krivi za svoje ponašanje, već su tako naučeni.
    Isto tako u vrtiću kad smo vodili starijeg brata jedno djete veli svojoj mami:
    A jest ovaj ružan!
    Njegova mu mama veli, nije ružan opekao se i boli ga. Po meni jedan normalan primjer odgoja jednog roditelja.




    Citiraj Nataša T. prvotno napisa

    Koliko tu zaista može utjecati roditelj?
    Ili su neki samo rođeni zli?

    Zašto neko ima potrebu biti iskren?

  6. #56

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    sav odgoj ide od kuće, sav

  7. #57

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    311

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    sav odgoj ide od kuće, sav
    Hehe, ide i iz škole i svih odgojno-obraznovnih ustanova

  8. #58

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    ne baš, mi ne možemo ispravljati krive Drine

  9. #59
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj Mercedes prvotno napisa
    Citiraj maria71 prvotno napisa
    sav odgoj ide od kuće, sav
    Hehe, ide i iz škole i svih odgojno-obraznovnih ustanova
    iz skole i odgojno-obraznovnih ustanova mogu doci razliciti obrasci ponasanja, roditelji su ti koji moraju djetetu objasniti koji su dobri a koji losi - to je odgoj

  10. #60
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Ma mogu misliti kako je sad npr. nastavnicima, a da ne velim profesorima.
    Učitelji valjda najlakše prođu.

  11. #61
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    kad gledas istrazivanja onda ispada da najveci utjecaj ipak imaju vrsnjaci pa se sad mi milsimo...

  12. #62
    bauba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    399

    Početno

    Citiraj Sretna Mama prvotno napisa
    vise me smeta kad djete pita mamu sto je ovom braci s rukom, a ona odgovori "takve stvari ne smijes pitati"

  13. #63
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj monax prvotno napisa
    Ne nose se svi s nedostatcima jednako.
    Jedni imaju obzira i boje se da će povrijediti. Meni je to sasvim ok.
    Ja nikad nisam nekog pitala nešto u vezi bolesti djeteta ukoliko ta osoba nije sama započela temu.
    pa ne znam, meni nije bed pitati, pogotovo ako moje dijete zanima, a djecu obično zanima. bolje da pitam nego da ispadne da bezobrazno blejimo u nekoga.
    evo jutros u klaićevoj je bio jedan mrvičak sa sondom u nosiću, moj ga je gledao u čudu i motao se oko njega i pitala sam što je djetetu.

    monax jesi ti jutros bila s malim u klaićevoj. vidjela sam jednog dječaka sa opečenim čelom, mama je jurcala za njim po hodniku, odmah sam se sjetila tebe.

  14. #64
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj bauba prvotno napisa
    Citiraj Sretna Mama prvotno napisa
    vise me smeta kad djete pita mamu sto je ovom braci s rukom, a ona odgovori "takve stvari ne smijes pitati"
    slažem se
    dijete treba učiti kako pristojno pitati a da ne povrijediš drugu osobu
    ne-pitanjem ne uči ništa

  15. #65
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa

    monax jesi ti jutros bila s malim u klaićevoj. vidjela sam jednog dječaka sa opečenim čelom, mama je jurcala za njim po hodniku, odmah sam se sjetila tebe.
    Jesam, ja stalno jurcam za njim.
    On je ko mala muha zujalica.

    sreća da je još samo malo na čelu ostalo, još dan dva i nema više :D

    Bilo mi je prvih 5 dana koma.

  16. #66
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    imaš preslatku malu zujalicu
    vjerujem da je u početku puno gore izgledalno, ali sad stvarno ne izgleda strašno.

  17. #67
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    imaš preslatku malu zujalicu
    vjerujem da je u početku puno gore izgledalno, ali sad stvarno ne izgleda strašno.
    hvala
    ma sad je skoro pa i neprimjetno
    nešto malo krastica ostalo na čelu, ali se daju skinuti s kremom.
    Opet velim hvala bogu

  18. #68
    bauba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    399

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    ne-pitanjem ne uči ništa
    Shvaćamo se. Po meni nije stvar pitanja nego odgovora-suvisli odgovor bi otklonio prostora ikakvom klasificiranju.
    Što to dijete može iz toga naučiti?
    Da je to što je vidjelo nešto ružno, nešto "o čemu se ne priča", izbjegava u krajnjoj liniji. Naravno da su tu korijeni ruganja, neprihvaćanja, zgražanja i svega sličnog.
    Btw, sama riječ "invalid" doslovno prevedena je užasna i željela bih da je svi prestanemo koristiti.

  19. #69

    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    13

    Početno

    Jel moze neko da mi kaze dal je aktivna jos uvijek prica na temu djeteta rodjenog bez prstica? Ako ima neka mama neka pise. Ja sam rodila sina, zdravog po svim nalazima uradjenim u trudnoci, tako i posle porodjaja sve mu je kako treba ali nam hvale prstici. I mnogo sam tuzna. Jel ima neka mama da joj se desilo isto? Molim vas pisite

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •