Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: vijece roditelja

  1. #1
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno vijece roditelja

    dobili smo poziv za vijece roditelja u skoli
    jel netko od vas u vijecu roditelja, kako funkcionira vijece...
    koja mu je tocno uloga, tj moze i naci i procitati sto to jest, ali ne znam kakvo je stanje u praksi i razlikuje li se od skole do skole

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,203

    Početno

    pisali smo vec o tome.

    ja sam clanica vec trecu godinu, i nezadovoljna sam jako

    prosle godine se vijece sastalo samo jednom. sve odluke koje smo donijeli ostale su samo u zapisniku. vec trecu godinu inzistiramo na tome da se npr na oglasnu plocu stave informacije o svim slobodnim aktivnostima koje se u skoli nude, ali jok, jos ih nema.

    kod nas je problem u ravnateljici, ocajno je inertna. ne zeli se nikome zamjeriti. meni jest, eto zbog toga

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno Re: vijece roditelja

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    dobili smo poziv za vijece roditelja u skoli
    jel netko od vas u vijecu roditelja, kako funkcionira vijece...
    koja mu je tocno uloga, tj moze i naci i procitati sto to jest, ali ne znam kakvo je stanje u praksi i razlikuje li se od skole do skole
    I ja sam u vijecu od prosle godine. Tek mi je lani sin krenuo u prvi razred osnovne, a ove i drugi sin.

    Vijece roditelja cine predstavnici roditelja iz svakog razreda iz skole.

    Zakonska osnova: Zakon o osnovnom skolstvu (clanak 90) i statut skole, koji bi trebao biti dostupan, ali ga se nisam jos docepala. Evo citata, ali to je nedovoljno.

    Članak 90.

    U cilju ostvarivanje zadaća osnovnog školstva i povezivanja škole s društvenom sredinom uz osnovnu školu osniva se vijeće roditelja koju čine predstavnici roditelja i učitelja.

    Način rada i djelokrug vijeća roditelja uređuje se statutom škole.

    Citat gotov.


    Nisam s tim imala nikakvog iskustva, ali sam prihvatila jer mi se cini da angazirani roditelj uvijek moze napraviti vise "iznutra" nego izvana. To je prilika i da cujemo druge roditelje kako disu, a i ravnatelja.

    Ne mogu reci da sam nezadovoljna (uspjela sam "na svoju ruku" progurati dodatni tjelesni za djecu iz boravka, ali to je jedino spomena vrijedno), ali ima tu jos puno prostora za poboljsanja...

    Kod nas se Vijece roditelja bavi uglavnom organizacijom nekih sportskih natjecanja koja ukljucuju roditelje+djecu (vrlo pohvalno), ali i nekih drugih zajednickih aktivnosti.

    Nadam se da ce ove godine biti vise prilike da se ukljucim (lani sam tek pocela dolaziti na sastanke i uglavnom slusala druge). Iznenadilo me, nakon pozitivnih iskustava s vrticem, kako je skola jako zatvorena ustanova i roditelji imaju vrlo malo utjecaja na njen rad. No, Vijece roditelja su odskrinuta vrata za roditelje, pa cemo to i iskoristiti.

    Na proskogodisnjim sjednicama diskutiralo se o ekskurzijama, izletima, POBOLJSANJU UVJETA RADA U SKOLI (npr. obnova sportske dvorane) i slicno. To je dobro mjesto za skupljanje informacija.

    Nisam sigurna, ali mislim da Vijece roditelja daje misljenje i o vanskolskim aktivnostima, ali jos ne znam detalje.

    Eto, toliko od mene - pocetnika. Nadam se da ce se jos netko javiti...

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Zaboravih bitno - predstavnik roditelja u Vijecu je zaduzen za komunikaciju roditelja s upravom skole. On treba o radu Vijeca roditelja redovito informirati ucitelja/razrednika i ostale roditelje.

    To obicno bude na roditeljskom sastanku - u 2 recenice ispricati sto je bilo i kako. Komunikacija ide i obrnuto - ostali roditelji od svog predstavnika mogu zatraziti da na Vijecu postavi ta-i-ta pitanja.

    Nisam osobno bila u prilici puno od toga provesti, ali cula sam roditelje iz starijih razreda kako se aktivno ukljucuju u rasprave o maturalnim putovanjima, odabiru agencija, osiguranju i slicno.

  5. #5
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

  6. #6
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    evo ja bas jucer bila na prvoj sjednici
    kod nas se na tim sastanicima raspravlja o tekućim problemima, organiziraju se tematska predavanja za roditelje, prate primjedbe roditelja i rjesavaju problemi

    mi smo jucer ciuli izvjesce o uspjehu i relaizaciji plana za proslu i godisnji plan za ovu godinu
    i pricali o svemu i svacemu
    od toga zasto klinci jos nemaju knjige iz njemackog do toga da bi se gradila polivalentna dvorana, da ce se ograditi igraliste ili kako je zalosno da djeca petkom nemaju ples jer se ne moze pronaci dva roditelja koji bi bili redari te da je "bobi", policajac u zajednici vec mjesecima na bolovanju, a vodi se kao da ga imamo

    bilo je prilicno zanimljivo i ja sam zakljucila da roditelji, ukoliko to bas jako zele, mogu imati i te kakvog utjecaja na stvari koje se desavaju u skoli - samo se, kao sto to uvijek i biva, moraju osobno angazirati i ukljuciti

    kako bi dobila bolji uvid u probleme naseg razred, prije 2 tjedna sam napisala kratku poruku (koju je uciteljica po djeci poslala doma) u kojoj sam im ostavila svoj mobitel i e-mail adresu i zamolila ih da mi se jave s primjedbama i prijedlozima i pitanjima kako bi znala sto da pitam na sjednici

    povratni odgovor dobila sam od otprilike polovice roditelja - nesto SMSom, nesto na mejl, dio na poruci koju su mi vratili

    znaci li to da ostala polovica nema nikakvih problema ili jednostavno nisu zainteresirani (ili su im klinci zaboravili dat poruku) - ja ne znam, ali cini mi se da je 50% neki prosjecan broj - koliko sam primjetila jos u vrticu - uvijek je cca. 50% roditelja na roditeljskim (sto me sjetilo da sam neki dan tetu u vrticu cula, kako jednoj mami govori "u utorak je roditeljski, nadam se da cemo vas ove godine vidjeti bar na jednom...)

    sad sastavljam zapisnik sa sjednice, sprintat cu ga i skopirat i poslat po Oskaru uciteljici da da klincima da dobiju svi roditelji
    mislim da je cekat ili sazivat roditeljski da bi im se to prenijelo fakat bezveze jer em sto prodje dosta vremena, em sto se sve to nekako razvodni

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    251

    Početno

    Zrinka, to ti je u našoj školi samo deklarativno.
    Da se zadovolji forma, da dišo može reć da je sve po pravilima...Ništa od toga nemaš. Uglavnom se sve pretvori u pritužbe roditelja viših razreda na nastavnike. Ništa pametno. A ako želiš što mijenjat u školstvu, više ćeš postić u Rodi.
    No ako imaš vremena ( 2xgodišnje)-samo naprijed. Ako'š ti- i ja ću.

  8. #8
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    pa jamislim da bi, kad bi roditelji bili dobro organizirani, to bilo vise nego proforma

    imate pravo na VR
    i iskoristite ga
    ako ne postoji interes kod skolskog osoblja recite da se vi zelite angazirati i neka vam daju telefone i adrese ostalih clanova RV i sazovite same sjednicu i rjesavajte stvari po malo...

    nama su ionako rekli neka si izaberemo predsjednika VR koji ce, nakon izbora, biti zaduzen za sazivanje sjednica i slicno

    ne vjerujem da vam i jedan ravnatelj moze to uskratiti
    mozda samo do sad nije bilo roditelja koji su dovoljno "agresivni" da bi u tome ustrajali

  9. #9
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Istina je - moze se puno napraviti, samo treba imati "kriticnu masu" tj. grupu roditelja koja se u stanju dogovoriti sto i kako ce zahtijevati na Vijecu. Nije to lako postici, ali se moze.

    S druge strane, jedna lasta ne cini proljece, ali ako se argumentirano kaze pred ljudima (prvo na roditeljskom, a onda i dalje) ide to...

    Sretno svima koji imaju petlje prihvatiti se toga. To je, napokon, za dobrobit nase djece, a za mene ne postoji veci prioritet.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    samo da se prijavim u klub članova vijeća :D
    imali smo prvi sastanak, rekli što je kome bilo na duši
    jedni bi semafor, drugi pločnik, treći nastavu u prirodi, treći se žale na nasilje u školi - ostala sam :shock: nakon što sam čula što se sve dešava, do sada je sve izgledalo idilično
    jel bude neke koristi - vidjet ćemo :/

  11. #11
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    I ja se prijavljujem... Prošle godine imali jedan jedini (brojkom: 1) sastanak, na kojem je svašta diskutirano, dogovoreno, ali, bojim se, gotovo ništa ispoštovano i realizirano... Nažalost...
    Inače, ja otprilike kao i Mukica... bila sam poslala roditeljima (preko učiteljice) obavijest o sjednici, da mi se jave s pitanjima i problemima (odaziv: katastrofa), pa sam poslije lijepo svima odaslala iscrpno izvješće o svemu što je bilo na sastanku... kao da sam vikala u crnu rupu...
    Ne znam... eto, ove godine još ništa, javim ako se nešto zanimljivo desi...

  12. #12
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    I ja sam u Vijeću roditelja - to je savjetodavno tijelo koja nema nadležnosti u školi, pa ga ja s te strane niti ne gledam. Vidim to vijeće kao mjesto komunikacije između roditelja i škole te između roditelja međusobno. To je mjesto stjecište informacija, a iz toga može proizaći i neka akcija roditelja, odnosno škole. Najvećim problemom Vijeća roditelja, kao i većina vas, držim nezainteresiranost roditelja za takav rad.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    47

    Početno

    Mogu samo reći, obzirom da sam dva puta bila u tom "famoznom " vijeću, to vam je samo jedan večernji termin gdje se neki roditelji mogu malo porazgovarati (jer se nisu vidjeli duže vrijeme-mada su susjedi), a da bi nešto roditelji i predložili to vam samo ostaje u nekakvom zapisniku (tko to vodi, još nisam uspjela skužiti). Ili kako bi se reklo "mrtvo slovo na papiru". No, umjesto da ste doma sa svojom djecom i mužem ili suprugom, lijepo dođete tamo, odsjedite 1-2 sata, uredno odslušate sve "Njihove" vrline i postignuća za uspješan rad tijekom prošle i naravno ove godine... Pitaju vas, naravno što vi imate za reći ili predložiti... vi lijepo počnete postavljati konkretna pitanja.. ali ne, ovo nije mjesto za konkretna pitanja. Lijepo vas upute na vaše učiteljice ili profesore koji su u nadležnosti za pojedina područja. I opet ništa. To je samo, "mazanje očiju" nas roditelja kako bi ispalo da i mi u nečemu sudjelujemo i možemo odlućivati. Malo morgen. Lijepo vi svi domeka i sa svojom obitelji u slastičarnu ili u laganu šetnjicu, a njihove probleme i ovako i onako nemožete (a niti oni sami) riješiti. Ugodano druženje ili ugodna šetnja.
    P.s. bolje je za živce i zdravlje.

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj NIVES RR prvotno napisa
    Mogu samo reći, obzirom da sam dva puta bila u tom "famoznom " vijeću, to vam je samo jedan večernji termin gdje se neki roditelji mogu malo porazgovarati (jer se nisu vidjeli duže vrijeme-mada su susjedi), a da bi nešto roditelji i predložili to vam samo ostaje u nekakvom zapisniku (tko to vodi, još nisam uspjela skužiti). Ili kako bi se reklo "mrtvo slovo na papiru". No, umjesto da ste doma sa svojom djecom i mužem ili suprugom, lijepo dođete tamo, odsjedite 1-2 sata, uredno odslušate sve "Njihove" vrline i postignuća za uspješan rad tijekom prošle i naravno ove godine... Pitaju vas, naravno što vi imate za reći ili predložiti... vi lijepo počnete postavljati konkretna pitanja.. ali ne, ovo nije mjesto za konkretna pitanja. Lijepo vas upute na vaše učiteljice ili profesore koji su u nadležnosti za pojedina područja. I opet ništa. To je samo, "mazanje očiju" nas roditelja kako bi ispalo da i mi u nečemu sudjelujemo i možemo odlućivati. Malo morgen. Lijepo vi svi domeka i sa svojom obitelji u slastičarnu ili u laganu šetnjicu, a njihove probleme i ovako i onako nemožete (a niti oni sami) riješiti. Ugodano druženje ili ugodna šetnja.
    P.s. bolje je za živce i zdravlje.
    S ovakvim stavom i škole i roditelja ne dolazi se daleko. I ja sam u startu samo slušala, ali nije mi trebalo dugo da se uključim. Sa zadovoljstvom i rezultatima.

  15. #15

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    47

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Citiraj NIVES RR prvotno napisa
    Mogu samo reći, obzirom da sam dva puta bila u tom "famoznom " vijeću, to vam je samo jedan večernji termin gdje se neki roditelji mogu malo porazgovarati (jer se nisu vidjeli duže vrijeme-mada su susjedi), a da bi nešto roditelji i predložili to vam samo ostaje u nekakvom zapisniku (tko to vodi, još nisam uspjela skužiti). Ili kako bi se reklo "mrtvo slovo na papiru". No, umjesto da ste doma sa svojom djecom i mužem ili suprugom, lijepo dođete tamo, odsjedite 1-2 sata, uredno odslušate sve "Njihove" vrline i postignuća za uspješan rad tijekom prošle i naravno ove godine... Pitaju vas, naravno što vi imate za reći ili predložiti... vi lijepo počnete postavljati konkretna pitanja.. ali ne, ovo nije mjesto za konkretna pitanja. Lijepo vas upute na vaše učiteljice ili profesore koji su u nadležnosti za pojedina područja. I opet ništa. To je samo, "mazanje očiju" nas roditelja kako bi ispalo da i mi u nečemu sudjelujemo i možemo odlućivati. Malo morgen. Lijepo vi svi domeka i sa svojom obitelji u slastičarnu ili u laganu šetnjicu, a njihove probleme i ovako i onako nemožete (a niti oni sami) riješiti. Ugodano druženje ili ugodna šetnja.
    P.s. bolje je za živce i zdravlje.
    S ovakvim stavom i škole i roditelja ne dolazi se daleko. I ja sam u startu samo slušala, ali nije mi trebalo dugo da se uključim. Sa zadovoljstvom i rezultatima.
    Super. zaista bih željela da s nama podijeliš taj "čarobni stav" ili "čarobnu rije" kojom si uspjela skrenuti pozornost na sebe i probleme koji imaju djeca u školi. Pitam iz razloga jer bih i ja pokušala u dotičnoj školi nešto promijeniti (vjerojatno uzalud, ali, NADA UMIRE ZADNJA).

  16. #16
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    NIVES RR
    pa pocni na nacin da zatrazis da ti se posalje zapisnik sa sastanka pa ces na taj nacin saznati i tko ga pise

    ili se ponudi da ga napises sama, isprintaj ga, posalji u skolu i zatrazi od skole da ga posalju svim roditeljima koji su na sastanku bili

    ako tamo nije mjesto za konkretna pitanja ti njih ljepo pitaj koja je zapravo svha vaseg vijeca i sluzi li samo tome da se zadovolji forma

    ako ste na nekoj sjednici donjeli neke zakljucke zovi u skolu svako malo i pitaj sto je s tim i u kojoj je fazi

    i tako to...

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Mm je bio u vijeću roditelja od 4. do 7. razreda našeg klinca.
    Vijeće je bilo dobro mjesto gdje su se dobile unaprijed neke informacije o zbivanjima u školi i razjasnil eventualne nejasnoće. Kad je zbog jednog inciidenta neka tv oko probala napravit skanndal, na vijeću su dane informacije, pa su roditelji saznali dosta, a škola je odbila uplest se u medijsko prepucavanje. Kao mjesto informiranja vijeće je bilo ok.
    Ali kroz sve te godine provlačilo se nekoliko svim roditeljima bitnih tema, po kojima nije ništa učinjeno.
    Dežurstvo na porti nije ukinuto. Nikakvo dodatno osiguranje ulaza nije postavljeno. Inventar dvorišta je povremeno uništavan i prozori razbijani, bilo je govora o postavljanju čuvara ili nadzorne kamere (mm je čak nabavio nekoliko ponuda) - ali odgovor je uvijek bio isti: nema novaca. Kad su se pobunili na reklamne bilježnice McDonaldsa, rečeno je da je McD platio lovu za neke prozore ili slično. Na pritužbe na neke profesore odgovor je bio da su pred penzijom. Na molbe da profesori probaju organizirat nastavu tako da djeca ne moraju nosit sve knjige svaki puta odgovor je bio da se to nikako nemože. Ništa se nije moglo i za ništa nije bilo novaca, sve do organizacije svečane proslave 50-godišnjce, na koju je potrošeno dosta love.
    Tad je mm istupio iz vijeća jer je rekao da u tih pet godina ništa nisu postigli što im je bilo bitno, iako se većina roditelja zalagala za to, i da on ne vidi više smisla odlazit tamo.

    (To naravno ne mora bit pravilo i veseli me svaka škola u kojoj je drugačije.)

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Vlvl prvotno napisa
    Vijeće je bilo dobro mjesto gdje su se dobile unaprijed neke informacije o zbivanjima u školi i razjasnil eventualne nejasnoće. Kad je zbog jednog inciidenta neka tv oko probala napravit skanndal, na vijeću su dane informacije, pa su roditelji saznali dosta, a škola je odbila uplest se u medijsko prepucavanje. Kao mjesto informiranja vijeće je bilo ok.
    Ali kroz sve te godine provlačilo se nekoliko svim roditeljima bitnih tema, po kojima nije ništa učinjeno.
    Dežurstvo na porti nije ukinuto. Nikakvo dodatno osiguranje ulaza nije postavljeno. Inventar dvorišta je povremeno uništavan i prozori razbijani, bilo je govora o postavljanju čuvara ili nadzorne kamere (mm je čak nabavio nekoliko ponuda) - ali odgovor je uvijek bio isti: nema novaca. Kad su se pobunili na reklamne bilježnice McDonaldsa, rečeno je da je McD platio lovu za neke prozore ili slično. Na pritužbe na neke profesore odgovor je bio da su pred penzijom. Na molbe da profesori probaju organizirat nastavu tako da djeca ne moraju nosit sve knjige svaki puta odgovor je bio da se to nikako nemože. Ništa se nije moglo i za ništa nije bilo novaca, sve do organizacije svečane proslave 50-godišnjce, na koju je potrošeno dosta love.
    Tad je mm istupio iz vijeća jer je rekao da u tih pet godina ništa nisu postigli što im je bilo bitno, iako se većina roditelja zalagala za to, i da on ne vidi više smisla odlazit tamo.
    kao što reče Zdenka2:
    I ja sam u Vijeću roditelja - to je savjetodavno tijelo koja nema nadležnosti u školi, pa ga ja s te strane niti ne gledam. Vidim to vijeće kao mjesto komunikacije između roditelja i škole te između roditelja međusobno. To je mjesto stjecište informacija, a iz toga može proizaći i neka akcija roditelja, odnosno škole
    .
    razočaranja su nužna jer se na ovom topicu neprekidno mješaju ovlasti i odgovornost školskog odbora i ravnatelja s jedne strane i vijeća roditelja s druge

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Vijeće je savjetodavno tijelo i to je u redu.
    Ali ako se ni jedan jedini prijedlog tog tijela ne pokuša ostvariti u pet godina - a radilo se o nekoliko stvari roditeljima bitnih, koje su iznova i iznova stavljane na dnevni red - onda je funkcija takvog savjetodavnog tijela upitna.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Vlvl, s tim se slažem.
    ali ovdje se također mogu pročitati i hm, pomalo preuzetna roditeljska očekivanja .

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Hja, ljudi smo.
    Samo da dodam da su članovi vijeća primali uglavnom s razumijevanjem odgovor da nema novaca, ali s vremenom se pokazalo da nema volje ni za promjene koje ne koštaju...

  22. #22

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    47

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    NIVES RR
    pa pocni na nacin da zatrazis da ti se posalje zapisnik sa sastanka pa ces na taj nacin saznati i tko ga pise

    ili se ponudi da ga napises sama, isprintaj ga, posalji u skolu i zatrazi od skole da ga posalju svim roditeljima koji su na sastanku bili

    ako tamo nije mjesto za konkretna pitanja ti njih ljepo pitaj koja je zapravo svha vaseg vijeca i sluzi li samo tome da se zadovolji forma

    ako ste na nekoj sjednici donjeli neke zakljucke zovi u skolu svako malo i pitaj sto je s tim i u kojoj je fazi

    i tako to...
    Lijepo to sve zvuči, ali i to sam probala (npr. pitala sam koja je svrha izbora roditelja u to famoznom vijeću ukoiko sam zajedno s nekoliko roditelja ukazala na neke, već dobro poznate problebe u školi, odgovor sam dobila kako to nije stvar same škole već ministarstva. Oni su kao pokušali njima, ministarstvu, predočiti probleme roditelja (kao da to nisu i njihovi problemi), no nisu dobili nikakav odgovor. I tako već 3 godine. I sada meni netko veli kako treba još nešto i još nešto napraviti ili pokušati!

  23. #23
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    NIVES RR - evo trika s kojim sam uspjela u svojim nakanama (odnosi se na vijeće roditelja):

    Neke stvari ne prolaze i ne idu ako ljude prozoveš na sav glas pred auditorijem (kao i ovdje na forumu).

    U miru božjem sam prišla ravnatelju NAKON što sam na sjednici vijeća lijepo sve odslušala. U miru božjem bez n+k kritičkih ušiju smo ljudski porazgovarali. Napomenula sam da smatram to-i-to (radilo se o uvođenju dodatnih sati tjelesnog za boravkaše-prvašiće, ali to nije bitno). Rekao je da će razmisliti o tome... I gle čuda, za cca mjesec dana (ne više od 6 tjedana, ne znam točno - do iduće sjednice) stvar se uredno riješila! I raspravili o tome na vijeću, pa ušlo u zapisnik. Razgovorčić je nije trajao više od 2-3 minute, svodilo se više na skretanje pažnje nego cimanje za rukav. Čovjek je to shvatio kao dobronamjernu primjedbu, a ne kao napad na svoj način rada.

    Daklem, nije važno samo ŠTO tražiš, jako je bitno i KAKO to činiš. To je stvar dobre komunikacije. Moja svekrva bi sad rekla: Lijepa riječ i željezna vrata otvara!

  24. #24
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    evo ja danas obavila i drugu sjednicu vijeca roditelja, trajala je jedno 2,5 sata
    bilo je doista zainimljivo
    npr. naucila sam da atlas tezi 1480 g
    te da je clanstvo roditelja u skolskom odobrou smanjeno s dva na jednog predstavnika roditelja, a u skolski odbor ulaze ljudi iz vanjskih institucija (htjela sam pitat koje su to, pa nisam mogla doc do rijeci..., a poslje sam zaboravila)

    izabrali smo i predstavnika vijeca roditelja te tu istu osobu izglasali i kao predstavnika roditelja u skolski odbor (da ne moraju jedan drugom prepricavat kad bi bila dva razlicita )

    roditelji su iznosili probleme svojih razreda i djece koje imaju sa skolom i pojedinim uciteljima

    skolske torbe su definitivno preteske
    po 4 knjige iz jednog predmeta su cisto ludilo
    djeca su prepterecena sto tezinom torbe sto gradivom koje trebaju savladati

    klinci 5. i 7. razreda imaju najvise problema zbog velikih promjena u kolicini gradiva koje raste paralelno s kolicinom hormona i onda dolazi do nekih kompliciranih situacija

    i tak to...

    generalan je zakljucak da se uzasno puno vremena u skoli i na ovakvim sastancima trosi na probleme, a da se zaista vrlo rijetko isto to vrijeme trosi da bi se isticale i dobre stvari (kojih u skoli ima) ili da bi se trosilo na ucenike koji se isticu i nemaju nikakvih problema

    moj je zakljucak da je veliki problem i to sto se na roditeljskim sastancima najcesce pojavljuju jedni te isti roditelji i sto u biti ne postoji interes roditelja da se problemi njihove djece (one djece koja dosita imaju puno problema) rjesavaju u hodu, nego se rjesavaju kad je vec steta ucinjena i onda im je za vecinu kriva skola ili nastavno osoblje, a ne oni sami koji ne obracaju paznju na svoju djecu

  25. #25
    ljerka avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    mali zemljani gradić
    Postovi
    308

    Početno

    Mukica, oni vanjski u školskom odboru su političari, tj. predstavnici osnivača škole, iz županije, tj. ljudi koji apsolutne veze nemaju sa školom (najčešće), ali se zanjuu praviti pametni i misliti kako imaju rješenje za sve. Nerijetko, misle i kako se tu da okrenuti i neka lova pa kad shvate da ne, onda prestanu dolaziti na sjednice pod najrazličitijim izgovorima!
    A onaj zadnji zaključak ti je skroz u redu, tj. i ja mislim tako! Ipak ti nastavnici jednostavno ne vole svu tu djecu pa gledaju samo kako bi ih pokudili, okrivili i sl. A kad "slučajno" nazovu roditelje učenika koji stvaraju probleme, e onda je generalna frka!

  26. #26
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    muki hvala sto si podijelila s nama kako ti je bilo na sastanku

    jos cekamo maju

  27. #27
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    moj je zakljucak da je veliki problem i to sto se na roditeljskim sastancima najcesce pojavljuju jedni te isti roditelji i sto u biti ne postoji interes roditelja da se problemi njihove djece (one djece koja dosita imaju puno problema) rjesavaju u hodu, nego se rjesavaju kad je vec steta ucinjena i onda im je za vecinu kriva skola ili nastavno osoblje, a ne oni sami koji ne obracaju paznju na svoju djecu
    Ovo 100 % potpisujem. U ove dvije godine dovoljno sam se osvjedočila da su djeca koja stvaraju probleme u školi ona djeca za koje roditelji ne brinu na adekvatan način. Svako dijete je svijet za sebe, svakome treba pristupiti na njegov način i s njim raditi na njegovim problemima, a ne prepustiti sve školi i učiteljima, uopće se ne pojavljivati u školi, a pogotovo ne raditi s djetetom na rješavanju problema. MM i ja smo baš jučer o pričali o problemima jednog djeteta iz M. razreda i zaključili koliko mi brinemo o funkcioniranju u školi našeg sina koji je briljantan učenik i pristojno dijete, dok mnogi roditelji čija djeca imaju problema jednostavno dižu ruke. Svi se zgražaju nad školom i nad onim što se u školi događa, a zaboravljaju da se odgoj stječe prije svega doma.

    Po novom zakonu, u školskom odboru sjedi 9 članova, od toga četvoro vezanih uz školu (jedan roditelj, dvoje učitelja i profesora, jedan predstavnik ostalog osoblja), a pet članova je iz grada koji je vlasnik škola i države koja sve kroji.

  28. #28
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Isuse, mi ove godine nismo još imali niti jedan sastanak Vijeća roditelja! :shock:
    A prošle samo jedan! :?
    Idem odmah ispitati o čemu se tu radi! Curke, hvala na podsjetniku!

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    61

    Početno

    Ja sam vec 6. godinu u vijeću roditelja :/ jer nitko iz razreda se ne zeli time gnjaviti. Ove godine sam i predsjednik vijeća.
    Sta sam u 6 godina vidjela? Prve dvije ili tri smo nesto uspijevali i napraviti jer je u vijeću bio 1 predstavnik za generaciju, dakle ukupno 8 ZAINTERESIRANIH roditelja. Otkad svaki razred daje predstavnika - nista. 48 ljudi kad se skupi i svako osjeca potrebu bar jednu rečenicu reći, nije bitno o čemu, nema sanse da se ista napravi, osim da se izgubi 2-3 sata.
    Mene u očaj bacaju stalna skretanja na teme koje nisu u domeni VR - prometni problemi u kvartu, socijalni problemi, raspored voznje ZET-a i trasa... uglavnom taj tip generalnih pitanja za koje skola i onako daje misljenja (koja se ne uvazavaju na gradskom nivou).
    Vijeće roditelja nema nikakve mogućnosti nesto mjenjati ili odlučivati, samo daje 1 predstavnika u skolski odbor koji ima ovlasti. VR moze prihvatiti ili ne prihvatiti izvješće vodstva skole , al to nista ne znaci. Moze predlagati i traziti mjere, akcije i sl. Al zapravo se sad pretvorilo u jos jedno birokratsko tijelo koje mora postojati, iako nista ne mora, a cesto ni ne moze napraviti. Uglavnom je sve ostavljeno inicijativi roditelja koja je slobodna stvar i bez ovog tijela.

  30. #30
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa
    Isuse, mi ove godine nismo još imali niti jedan sastanak Vijeća roditelja! :shock:
    A prošle samo jedan! :?
    Idem odmah ispitati o čemu se tu radi! Curke, hvala na podsjetniku!
    zovi u skolu, ravnatelja i pedagoga i pitaj sto je s tim i zasto se time ne bave te kad misle pocet

  31. #31
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Evo, odaslala sam upite, sad cekam reakciju...

  32. #32
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Sanda prvotno napisa
    Ja sam vec 6. godinu u vijeću roditelja :/ jer nitko iz razreda se ne zeli time gnjaviti. Ove godine sam i predsjednik vijeća.
    Sta sam u 6 godina vidjela? Prve dvije ili tri smo nesto uspijevali i napraviti jer je u vijeću bio 1 predstavnik za generaciju, dakle ukupno 8 ZAINTERESIRANIH roditelja. Otkad svaki razred daje predstavnika - nista. 48 ljudi kad se skupi i svako osjeca potrebu bar jednu rečenicu reći, nije bitno o čemu, nema sanse da se ista napravi, osim da se izgubi 2-3 sata.
    Mene u očaj bacaju stalna skretanja na teme koje nisu u domeni VR - prometni problemi u kvartu, socijalni problemi, raspored voznje ZET-a i trasa... uglavnom taj tip generalnih pitanja za koje skola i onako daje misljenja (koja se ne uvazavaju na gradskom nivou).
    Vijeće roditelja nema nikakve mogućnosti nesto mjenjati ili odlučivati, samo daje 1 predstavnika u skolski odbor koji ima ovlasti. VR moze prihvatiti ili ne prihvatiti izvješće vodstva skole , al to nista ne znaci. Moze predlagati i traziti mjere, akcije i sl. Al zapravo se sad pretvorilo u jos jedno birokratsko tijelo koje mora postojati, iako nista ne mora, a cesto ni ne moze napraviti. Uglavnom je sve ostavljeno inicijativi roditelja koja je slobodna stvar i bez ovog tijela.
    Slicno je i kod nas, ali mozda malo bolje jer je manja skola... Ove godine imali smo jednu sjedeljku prije nekakva 2 tjedna. Bila sam i lani u Vijecu, ali ne cini mi se da smo nekako napredovali. Ono sto zapinje jest prijenos informacija tj. komunikacija ravnatelj-strucna sluzba-roditelji-ucitelji. na primjer, DOGOVORILI smo i dobili obecanje ravnatelja da ce izvjesiti jelovnik. Dakako, to se nije dogodilo. Pitam uciteljicu zaduzenu za to - ona kaze da joj nitko nije rekao ni rijeci o tome niti je dobila zapisnik. I sto? NIsta! Jelovnika nema na oglasnoj ploci i dalje...

    Stekla sam dojam da je Vijece roditelja tamo samo zato jer je to zakonska obveza, ali mozda se stvari ipak promijene na bolje.... Sad se raspravlja o Statutu (a nisam ga dobila na uvid, pa nemam neko misljenje o tome). Srecom, uciteljica mog sina je clan skolskog odbora, a predstavnica roditelja mi je susjeda, pa imamo informacije, ali sve se to ODRADJUJE umjesto da se zaista nesto i dogodi...

    Evo banalnog primjera - cijelu proslu skolsku godinu cekali smo lovu za obnovu sportske dvorane. Cijele godine nije se dogodilo nista. Kad sam pocetkom ove sk.g. postavila to pitanje, receno mi je da je prioritet dobila skolska kuhinja. Znaci, ove godine cemo cekati lovu za kuhinju do ljeta, pa opet nista... A dvorana se zimi ne koristi jer prokisnjava. I tako, ja pisem pitanja u tekicu, postavim ih na sastanku vijeca roditelja i dobijem odgovor da cu dobiti odgovor naknadno... :/ I nista, tu stvari zastanu. Ako stvarno zelim kakve konkretne informacije, to dobijem od uciteljica svojih sinova, ali nazalost one su cesto u isto tako nezavidnoj poziciji kao i roditelji.
    Vec neko vrijeme razmisljam o tome da ravnatelju u 4 oka predlozim da ne podcjenjuje snagu roditeljske rijeci, tj. neka nam kaze koga i sto treba priklijestiti za tu nesretnu dvoranu i kuhinju, pa da se mrdnemo s mjesta... Dozlogrdilo mi je tamo sjediti ko kofer i cekati da me netko udostoji informacijama koje nikad ne stizu. Lani sam uspjela neke stvari mrdnuti, ali iskljucivo navaljivanjem i dosadjivanjem. IZgleda da cemo morati tako i ove godine...

    Ali citajuci druge postove stjecem dojam da je to svuda isto - forma bitnija od sadrzaja... Eh, steta...

  33. #33
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    pa kak ce sznat ak ne probas
    pritisni ravnatelja
    ak nis drugo zato da provjeris imas li dobar osjecaj ili ne

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Mukica prvotno napisa
    pa kak ce sznat ak ne probas
    pritisni ravnatelja
    ak nis drugo zato da provjeris imas li dobar osjecaj ili ne
    Vec jesam. Prosle godine. Bilo je uspjesno. Samo me smeta sto to moramo na taj nacin raditi... ali izgleda da cu morati. Nema mi druge.

    Osim toga, to sam godinama cinila i u vrticu (iako nisam bila u vijecu). Stvari jednostavno ne idu ako ih netko ne gura. Pa dobro, ako to moram ja, ondak cu gurati. Hvala na potpori.

  35. #35
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Po novom zakonu, u školskom odboru sjedi 9 članova, od toga četvoro vezanih uz školu (jedan roditelj, dvoje učitelja i profesora, jedan predstavnik ostalog osoblja), a pet članova je iz grada koji je vlasnik škola i države koja sve kroji.
    Upomoc!
    Veceras je sjednica Vijeca roditelja (sve se moze kad se intervenira, odnosno 'sjedne nekome za vrat'), ali kako me nije bilo u Zagrebu nekoliko dana nisam stigla pitati, pa vas (Zdenka2 ili Peterlin ili netko drugi ako je dobro upućen) molim za savjet u vezi gore citiranog. Naime zanima me, ali tocno, a ne nagadjanja, da li (po novome) predstavnik roditelja u Školskom odboru dolazi iz redova Vijeća roditelja ili to može biti bilo koji roditelj.
    Lijepo vas molim ako netko zna odgovor na ovo pitanje da javi, jer je prilično važno za daljnji slijed događaja...

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Evo, nisam pravnik, ali ide otprilike ovako:

    Predstavnik roditelja u Školskom odboru bira se u praksi iz redova Vijeća roditelja. (VIjeće roditelja je SAVJETODAVNO TIJELO koje nema ovlasti donošenja odluka i jedini način na koji roditelji participiraju u donošenju odluka je upravo taj član u Školskom odboru, koji je nadležan za donošenje statuta itd. tj ima pravu vlast.

    Po NOVOM Zakonu o osnovnom i srednjem obrazovanju (2008) to definira Čl. 37.


    Članak 119.
    (1) Školski odbor ima devet članova, od kojih jednog člana bira i razrješuje radničko vijeće, a ako radničko vijeće nije utemeljeno, imenuju ga i opozivaju radnici neposrednim i tajnim glasovanjem, na način propisan Zakonom o radu za izbor radničkog vijeća koje ima samo jednog člana, a ostalih osam članova imenuje i razrješuje osnivač, i to:
    – dva člana iz reda učitelja, nastavnika i stručnih suradnika na prijedlog učiteljskog, odnosno nastavničkog, odnosno odgajateljskog vijeća,
    jednog člana iz reda roditelja koji nije radnik škole na prijedlog vijeća roditelja,
    – dva člana na prijedlog ureda državne uprave, a za škole kojima je osnivač Grad Zagreb, dva člana na prijedlog Središnjeg državnog ureda za upravu,
    – tri člana samostalno
    Eh, sad - ne piše eksplicitno da predstavnik roditelja u Školskom odboru mora biti istovremeno i član Vijeća roditelja, ali u praksi to baš tako funkcionira. Vjerojatno i u statutima škola je tako riješeno. Kod nas je tako. Vijeće bira predstavnika roditelja u ŠO. Kod nas predsjednik VR i predstavnik u ŠO nije ista osoba. Jedino što je bitno je da ta osoba kvalitetno obavlja svoj posao i prenosi informacije. Na sastanku VR naša predstavnica obično ima kratko izvješće o novostima sa ŠO.

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Zbrljala sam članke, sorry.... Nije 37 nego 119. Onaj 37 mi je uletio valjda iz nekog statuta...

    Evo linka na cijeli Zakon o osnovnom i srednjem obrazovanju iz srpnja 2008, da ne bude zabune...

    http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/340388.html

  38. #38
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Peterlin, možda nisi pravnik, ali si zato 'zakon'!
    Puno ti hvala, ipak je tako kao što sam mislila, iako sam se potajno nadala da je zakon bio malo konkretniji po tom pitanju!
    Hvala još jednom, stvarno si brza!

  39. #39
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    da li su vijeca roditelja formalnost ili neko vijece zaista nesto i radi?

    jer ja sam pomalo :/

  40. #40
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    da li su vijeca roditelja formalnost ili neko vijece zaista nesto i radi?

    jer ja sam pomalo :/
    Pa sad.... već sam negdje gore napisala da je tijelo koje ima ovlasti ŠKOLSKI ODBOR, a ne Vijeće roditelja. No, u odboru sjedi predstavnik roditelja koji dolazi upravo iz redova Vijeća roditelja, pa je osiguran kvalitetan protok informacija (uz uvjet da ta osoba to zaista i radi - informira ostale roditelje na sjednicama). Naša predstavnica u ŠO je odlična.

    S druge strane, u Školskom odboru ima puuuuno više predstavnika lokalne samouprave nego djelatnika škole i roditelja, pa eto - to bi bio odgovor na pitanje... Rad VR može biti formalnost, ali i ne mora. I to ovisi o predstavniku roditelja u ŠO. Iako je manevarski prostor mali, on ipak postoji. Bolje i to nego ništa...

  41. #41
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    da li su vijeca roditelja formalnost ili neko vijece zaista nesto i radi?

    jer ja sam pomalo :/
    Zrinka, ako se unaprijed "pomirimo" s time da je VR formalnost, onda će vjerojatno tako i biti... Ja razmišljam ovako: dok god moje dijete ide u tu školu, a ja, eto, igrom slučaja, sjedim u dotičnom vijeću, jednostavno sama sebi NEĆU DOPUSTITI da se to svede na formalnost. Što drugim riječima znači da ću se osobno (a isto to ću očekivati i od drugih roditelja) potruditi da se stvari razvijaju u nekom pozitivnom smislu, a ne da ostane tek status quo ili, nedajbože, ode sve nizbrdo!.

    Kad smo već ponovno otvorili ovu temu, pitam vas što mislite o relaciji: vijeće roditelja - novi kurikulum? Konkretnije, bi li možda i Vijeće roditelja, kao takvo, izašlo s nekim mišljenjem koje se tiče novoga kurikuluma? Kako ste vi to odradili u vašim školama / vijećima roditelja? Molim neka iskustva jer nam se opet bliži VR, a u dnevnom redu ni spomena o kurikulumu?!?

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Ja sam upravo tamo prvi put čula da se spremaju izmjene prijedloga, pa sam pričekala novi. Bit ćemo uskoro pametniji...

    Inače, osvjedočila sam se da je u Vijeću roditelja pametnije ići s malim koracima i zauzimati se za rješavanje tekuće problematike. U takvim se situacijama vidi uspjeh i t ljude potakne na rad: eto, od lani smo uspjeli u nakani da se iz predvorja škole makne aparat s furdom od slatkiša, pa smo uspjeli dobiti jelovnik na oglasnu ploču, pa naš boravak funkcionira jako dobro, pa su dječica iz prvih razreda boravka dobila dodatni sat tjelesnoga u dvorani, pa se uređuje prostorija za slobodne aktivnosti i radionice (keramika npr.). Ide to... Raspravlja se i o problemima (da ne širim priču) i predlažu rješenja.

    Kurikulum je prezahtjevan i preopsežan za VR. Ondje se bavimo svakodnevnim stvarima (organizacija dodatnih sportskih aktivnosti :D , preuređenje igrališta, sanitarije i slično....).

    No, to NE znači da roditelji koji sjede u VR ne čitaju prijedlog NOK-a ni da ne kane poslati primjedbe. Ja kanim. Ako se ne predomislim... Učinila bih to kao građanin, ne isključivo kao roditelj.

  43. #43
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    VR ne odlučuje o važnim školskim pitanjima, ali to ne znači da mora biti mrtvo tijelo. Važno je biti informiran i aktivan - tako se mogu realizirati mnoge dobre ideje. Važno je i to koliko uprava škole podržava VR.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Važno je i to koliko uprava škole podržava VR.
    Rekla bih iz vlastitog iskustva da je ovo jako, jako važan uvjet. Jer, uzalud su sastanci Vijeća na kojem se nešto odluči, a onda do slijedećeg sastanka prođe 3 mjeseca, ništa se ne riješi i eto kraja školske godine.

  45. #45
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    mene zvali maloprije iz skole
    1. ovoskolskogodisnja sjednica VR je u cetvrtak u 17,30

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •