Pokazuje rezultate 1 do 19 od 19

Tema: Bole me skočni zglobovi (jedva hodam) iliti vraćanje u formu

  1. #1
    Goge avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    na morskome plavom žalu...
    Postovi
    347

    Početno Bole me skočni zglobovi (jedva hodam) iliti vraćanje u formu

    Nakon desetljeća nebavljenja sportom i jednogodišnjeg ležanja u trudnoći i nakon poroda počela sam se rekreirati. Izabrala sam tzv. Karate aerobic, nešto slično tae bo (možda i isto). Uglavnom, kako i ime govori radi se o kombinaciji aerobica i karatea, znači puno skakutanja i karate pokreti. Super za postizanje bolje kondicije.

    Očekivala sam upalu mišića, imala sam je nakon prva dva treninga i to ne baš jaku. Međutim, skočni zglobovi me bole na dodir i dok hodam. Šepam na obje noge. Nisam ih uganula i u to sam sigurna. Što sad?
    Da li bih trebala bandažirati noge, izostati sa treninga dok se to ne smiri, piti andole,što????

  2. #2
    maxi avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Brussels
    Postovi
    2,043

    Početno

    sjećam se svojeg zadnjeg pokušaja aerobika 2xtjedno...nisam mogla hodati niz stepenice od bolova u skočnim zglobovima!
    a da promijeniš vrstu rekreacije?
    (mudrujem a sama nikako da krenem)

  3. #3
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ako imas visak kilograma, najvjerojatnije bi se trebala prestati baviti sportom/rekreacijom koji sadrze skakanje, skakutanje i slicno. Tako su mene naucili.

    Ako nije rijec o visku kilograma, onda stvarno ne znam.

  4. #4
    Goge avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    na morskome plavom žalu...
    Postovi
    347

    Početno

    Nemam viška kilograma, bar ne znatnog. Evo odgovora koji sam dobila na drugom forumu

    Na neko vrijeme odustani od tog tipa rekreacije.
    Mirovanje je najbolji lijek koji ti se trenutno može prepisati.

    Nakon što će bol proći, počni sa hodanjem (kao vidom rekreacije) i specifičnim vježbama za jačanje tetiva i mišića oko skočnog zgloba. Ima puno simaptičnih vježbica (hodanje po vanjskom rubu stopala, po unutarnjem, samo na peti, samo na prstima, skupljanje rasprostrjetog ručnika nožnim prstima...), ali najbolje ti je otići fizioterapeutu i da ti on propiše rehabilitacijsko vježbanje, ali i pokaže vježbe koje služe za jačanje tetiva stopala, skočnog zgloba, itd.

    Andole ne moraš piti ,jer nemaju baš nikakve veze sa mehaničkim ozljedama (istegnućima) tetiva i mišića (tko zna što je točno).

    Nakon par mjeseci možeš se vratiti na taj aerobik, ali ja ti savjetujem nešto drugo.
    Učlani se u teretanu i vježbaj sa utezima, spravama itd. Dakle, izvodi anaerobne i aerobne treninge.

    Kako, koliko i kada je druga tema, no toga ima na ovom podforuum dosta, pa malo potraži.


    Ti 'tae bo-i' i ostali aerobici djeluju zanimljivo i simpatično, no korisnost im i nije nešto pretjerana, a mogućnost ozljede, kao što vidiš, prilično velika.
    Ima puno boljih stvari za rekreaciju.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Kod bolova takvog tipa ako potraju najbolje je posjetit specijalista koji će odrediti o čemu je riječ. Mene su nakon jednog razdoblja mirovanja zbog loma noge nakon najobičnijeg običnog laganog trčanja bolili nekoliko dana listovi i zglobovi. Nisam odustajala jer mi se činilo da je to naobičnija upala mičića i tetiva i pazila na tempo, ne forsirala se niti malo ali nisam ni odustajala i sve je proslo. Dugotrajno mirovanje uzrokuje probleme s ligamentima i tetivama, da i ne govorim da mišići oslabe, zato treba biti strpljiv, pažljiv i uporan.

    Treniram karate 7 i sad vodim karate aerobic četvrtu godinu i do sada mi se nije nitko žalio na takve bolove. Ipak u ovom slučaju ne bi preporučila nikakve programe aerobica nekoliko mjeseci dok zglobovi ne ojačaju. Bicikl i pilates bi možda bili dobra kombinacija. Na biciku rade zglobovi ali pošto sjedimo puno je manje opterećenje na njima. Pilates također jača između ostalog iz zglobove, ali pošto se uglavnom radi na podu isto nema velikog opterećenja.

    Nakon par mjeseci kad ojačaju zglobovi možeš se najvjerojatnije vratiti na aerobic.

    Ti 'tae bo-i' i ostali aerobici djeluju zanimljivo i simpatično, no korisnost im i nije nešto pretjerana, a mogućnost ozljede, kao što vidiš, prilično velika.
    Ima puno boljih stvari za rekreaciju.
    Stvarno odgovorno tvrdim da su na ovakvim tipovima treninga ozljede minimalne. Osobno u četiri godine nitko, ali baš nitko se nije ozljedio na mojim treninzima. Kod kolegice također. A što se tiče boljih i lošijih načina rekreacije, to je stvar ukusa i određenih ciljeva koji se žele postići. Nismo svi isti, zato hvala Bogu i ima danas puno različitih programa.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Vježbanje na spravama, pogotovo sa iole većim težinama nisu preporučljive uz ikakve probleme sa zglobovima.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    2,660

    Početno

    evo malo bi podigla

    ništa nisam radila,nisam nikakve aktivnosti imala (mislim vježbala ) doduše u malo (novim) tvrđim cipelama bila na poslu cijeli dan, pa onda hodala po gradu i sad me boli zglob (straga od pete uz kost) dok hodam i gibam nogu.

    Upomoć boli ko vrag

  8. #8
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    Citiraj ivanas prvotno napisa
    Kod bolova takvog tipa ako potraju najbolje je posjetit specijalista koji će odrediti o čemu je riječ. Mene su nakon jednog razdoblja mirovanja zbog loma noge nakon najobičnijeg običnog laganog trčanja bolili nekoliko dana listovi i zglobovi. Nisam odustajala jer mi se činilo da je to naobičnija upala mičića i tetiva i pazila na tempo, ne forsirala se niti malo ali nisam ni odustajala i sve je proslo. Dugotrajno mirovanje uzrokuje probleme s ligamentima i tetivama, da i ne govorim da mišići oslabe, zato treba biti strpljiv, pažljiv i uporan. .
    i ja imam pitanje (ali za dio naslova "vraćanje u formu" )
    da li se sjećaš koliko ti je trebalo da nakon loma noge ponovo počneš vježbati? mene izluđuje ovo mirovanje (slomljeno koljeno) in izgleda mi kao da još godinama neću moći potrčati. ovaj tjedan krećem na fizikalnu

  9. #9
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    blekonja mogu reći samo

  10. #10
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Goge - osim što bih potpuno potpisala onaj odgovor s drugog foruma, ja bih ti samo dodala da zglobovi, ligamenti - zapravo najčešće imaju duži period povratka na staro nego ostatak tijela nakon poroda.

    Meni je i prvi put i drugi put ta osjetljivost na zglobove bila baš koma i smetala mi je. S tim da prvi put nisam (ljenguza) ni primirisala ni teretani ni bilo kojem vježbanju pa su se ti problemi poprilično odužili.

    Ovaj put sam krenula nakon 6 mjeseci od poroda s vježbanjem ali prema uputama trenera, nikako na skakutanje i slične grupne vježbe jer tijelo definitivno nije *** to spremno, nego u teretanu na određene vježbe s utezima. I kad vježbam - nemam problema s bolnim zglobovima!

    Odmori, oporavi se i lagano u teretanu - ali pronađi mjesto gdje postoje treneri koje možeš pitati za savjet i koji će ti pokazati vježbe, jer nije svejedno tko i kako vježba.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Slomila sam nogu u 10mj, imala sam u skočnom zglobu šarafe i pločicu, ali sam na nogu stala već 20 dana nakon operacije, a nakon četiri mjeseca opet operacija vađenja šarafa i pločica. Već par dana nakon operacije radila sam trbusnjake i sklekove s koljena, imajući nekako teoriju svoju da ako je ostatak tijela jak brže će se oporaviti i ozljeđeni dio. Isto tako sam sjedila na stolici i po 10 minuta kad god bi stigla pružala nogu, dizala ju da mi ostali mišići na nozi ne zakržljaju. Nakon druge operacije, tri mjeseca poslije sam glupaan već lagano zaigrala par puta kosarku s prijateljima(to je bilo glupo, , ali na sreću bez posljedica), šest mjeseci nakon druge operacije sam lagano počela trčati, stvarno malo po malo, osam mjeseci nakon operacije sam nastavila s treninzima karatea, a i s rolama.

    S koljenom je drukčije, puno je kompliciranija ozljeda. Ako si možes priustit, plati desetak sati kvalitetnog trenera privatne sate koji će ti izraditi plan vježbi i naučiti te raditi ih. pa ces se puno brze oporaviti.
    Možda da probas s pilatesom, ali bas nadi studio u kojem imaju pilates sprave, one nisu kao u teretani, dizajnirane su između ostalog da bi potpomogle oporavak od ozljeda i imaju opruge koje otežavaju ili olakšavaju pokret, ovisno o potrebi.

  12. #12
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    ivanas, hvala ti. uf, stvarno dugotrajno, nadam se da ću bar uskoro moći hodati kak se spada, jer mi je ova zatočenost u stanu brrrr

  13. #13
    Goge avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    na morskome plavom žalu...
    Postovi
    347

    Početno

    Citiraj Tiwi prvotno napisa
    Goge - osim što bih potpuno potpisala onaj odgovor s drugog foruma, ja bih ti samo dodala da zglobovi, ligamenti - zapravo najčešće imaju duži period povratka na staro nego ostatak tijela nakon poroda.

    Meni je i prvi put i drugi put ta osjetljivost na zglobove bila baš koma i smetala mi je. S tim da prvi put nisam (ljenguza) ni primirisala ni teretani ni bilo kojem vježbanju pa su se ti problemi poprilično odužili.

    Ovaj put sam krenula nakon 6 mjeseci od poroda s vježbanjem ali prema uputama trenera, nikako na skakutanje i slične grupne vježbe jer tijelo definitivno nije *** to spremno, nego u teretanu na određene vježbe s utezima. I kad vježbam - nemam problema s bolnim zglobovima!

    Odmori, oporavi se i lagano u teretanu - ali pronađi mjesto gdje postoje treneri koje možeš pitati za savjet i koji će ti pokazati vježbe, jer nije svejedno tko i kako vježba.
    Goge je dobro, hvala na pitanju!! Nakon mjesec dana mirovanja vratila sam se treninzima i po potrebi omatala gležnjeve elastičnim zavojima i sad sam ko puška. Sve pet!!! Izgleda da su to bile početničke muke Karate aerobik se pokazao kao fenomenalan sport u svakom pogledu, toplo preporučam

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    klinac jučer uganuo skočni zglog

    danas bili na hitnoj slikali, veli dr. deep reliefe i elastični zavoj najmanje tjedan dana

    kolko to inače zna trajati, i što se može kasnije očekivati, jel treba kakva fizikalna posle i nakon kolko,

    pišite

  15. #15
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    klinac jučer uganuo skočni zglog

    danas bili na hitnoj slikali, veli dr. deep reliefe i elastični zavoj najmanje tjedan dana

    kolko to inače zna trajati, i što se može kasnije očekivati, jel treba kakva fizikalna posle i nakon kolko,

    pišite
    meni je trajalo dva tjedna...
    prvih tjedan dana sam strogo mirovala s nogom (terapija reliefe+elastični)
    dakle, apsolutni nikakvo oslanjanje na nogu
    drugi tjedan dana sam se lagano oslanjala, ali je već bilo puno bolje
    nisam išla na fizikalnu

  16. #16
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    klinac jučer uganuo skočni zglog

    danas bili na hitnoj slikali, veli dr. deep reliefe i elastični zavoj najmanje tjedan dana

    kolko to inače zna trajati, i što se može kasnije očekivati, jel treba kakva fizikalna posle i nakon kolko,

    pišite
    Moj je negdje u sedmom razredu tako skočio i udesio gležanj. Isto smo išli na hitnu, ali stradali su samo ligamenti. Trebalo je tjedan dana sa zavojem i još tjedan dana poštede od tjelesnog. Mazao je sa Burov gelom od Zg ljekarni (ima u tome arnika i kamilica) ujutro i navečer da mu čim prije splasne oteklina. Relativno brzo se oporavio, ali to je individualno - ovisi o tome kako se klinac udesio.

  17. #17
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    mislila sam na arniku, možda imam i koju doma, to nije kasno da počnem danas ak je nađem ( pilule).
    što reć on bi već trčal u školu, a ja mu branim.
    kolko se meni činilo nije naoteknuto,
    budem pratila

    znači boxica to je bilo dovoljno?muž mu je dao stap od planinarenja, da može do stola i kupaone, jer bi eventualno s time smio kasnije i van ili da tražim negdje štake?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 29.05.2017. at 14:05

  18. #18
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    mislila sam na arniku, možda imam i koju doma, to nije kasno da počnem danas ak je nađem ( pilule).
    što reć on bi već trčal u školu, a ja mu branim.
    kolko se meni činilo nije naoteknuto,
    budem pratila

    znači boxica to je bilo dovoljno?muž mu je dao stap od planinarenja, da može do stola i kupaone, jer bi eventualno s time smio kasnije i van ili da tražim negdje štake?
    meni je bilo nateklo i bolilo me kod oslanjanja (prije nego sam posjetila doktora)...
    zato sam uzela štake (ostalo od mame)...
    ako će koristiti štap, morati će se oslanjati na tu nogu...

    ne znam kaj da ti kažem...
    svaki organizam je drugačiji, i svaka povreda je drugačija...

  19. #19
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,492

    Početno

    Bolje je.
    Insistirao je da ide od danas u školu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •