Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 85 od 85

Tema: hashimoto u trudnoći - nova saznanja i iskustva

  1. #51
    štrumfeta avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    861

    Početno

    curke, hvala, malo ste me utješile, vidim da vam je uspjelo
    mislim da ću pitati gina moram li onda sniziti tsh s tih skoro 3 na ispod 2.
    lastavica - držim fige da ti sve bude ok.

  2. #52
    lastavica1979 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    972

    Početno

    hvala štrumfetica i ja tebi zelim sve najbolje od srca.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    216

    Početno

    Evo mog iskustva, možda utješi nekoga kome je TSH 3,4 ili tako neka mizerna vrijednost (vjerojatno tako misli moj doktor).
    Uglavnom nakon poroda sam bila umorna skoro dvije godine, ali nisam se debljala pa me nitko nije ni slao na kontrolu štitnjače, a bila sam umorna bezgranično, samo sam čekala spavanje popodnevno, noćno, samo da mi je bilo spavati.... onda ipak kontrola štitnjače a TSH iznad 100. No, to je prošlo, uzimala sam terapiju i stanje se stabiliziralo, makar nikada nisam povratila nekadašnju energiju, stalno tragam možda za još kakvim prirodnim pripravcima....

    Onda sam ostala trudna i u 9 mjesecu me je moja doktorica opće prakse poslala na kontrolu hormona jer naravno i ptice na grani znaju da u trudnoći hormone treba često kontrolirati. Došla sam u bolnicu kod liječnika, sestra me poslala k njemu jer se u trdnoći vade neki drugi hormoni, FT4 umjesto T4 kaže meni moj doktor, ali nema žurbe, neka ja čekam svoj uobičajeni termin kontrole koji je za cca 1,5 mjesec i spraši me doma (usput krv se vadi u sobi do njegove, mogla sam taj čas izvadit ta dva hormona...a nikad si neću oprostiti što nisam išla vaditi hormone privatno).
    Razmišljam čovjek je stručnjak, radi u poznatoj zagrebačkoj bolnici na glasu po dobroj endokrinologiji, valjda čovjek zna..... i tako nakon 1,5 mjesec dođe i moj red na uzv, punkciju i vađenje krvi, pa i red na kontrolu, a kad tamo moj TSH preko 17.

    Prvo sam htjela plakati od jada, onda sam se smirila, a na moj upit što će sada biti s bebom (i na to da sam ga podsjetila da sam bila kod nejga početkom 9 mjeseca i da me je poslao kući) njegov odgovor je „najvjerojatnije ništa“. NAJVJEROJATNIJE!!!!!! (tu sada opsujem najgore što mogu svaki put kada se sjetim tog njegovog odgovora).....

    Uglavnom neću više ništa čitati o hipotireozi u trudnoći, dovoljno sam zaplašena, navravno pijem povećanu dozu, i mijenjam ne samo doktora nego i bolnicu i njihovu razvikanu enodokrinologiju. Pa fakat kome mi možemo vjerovati, ja sam si bila rekla da neću čitati forume i internet, previše informacija, previše panike... ali sada vidim da je to bila pogrešna taktika....

    I evo me sada u 4 mjesecu trudnoće s TSH preko 17, što sada...............

  4. #54
    lastavica1979 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    972

    Početno

    Ja nemam na srecu takva iskustva. Moja prica je pocela prvo s vv kod njih sam isla kod mpo doktora koji mi uopce nije kontrolirao hormone nije znao kao sto bi on s menom njegov izraz lica je bio pa po sta si dosla primi se posla s muzem i to je to,da bi prirodno zatrudnila i bila je biokemijska,promijenila sam kliniku i tamo mi je mpo lijecnik dao popis pretraga izmedju kojih su bili i TSH,T3 T4 i nakon nalaza rekao da se moram javit endokrinologu.Posto radim u bolnici s tim nalazom sam kucnula dr na vrata i zamolila da samo baci oko na nalaze TSH je bio 7 i on je rekao da mi ne preporuca nikakav postupak do normalizacije TSH ispod 1 i uz objasnjenje da u prva tri mjeseca dijete dobiva najbolje gene od oca i majke i da su se prije radjala idiopatska djeca,naravno odustala sam od postupka pila Eutirox i spustili smo TSH na 2,2 i ja sam ostala prirodno trudna.Sad sam 14 tjedana trudna TSH mi je 0,65 pijem Eutirox 75 mg povecao mi dozu i kontroliram TSH,T3 T4 svaka 4 tjedna.Tito ja bi ti preporucila mijenjaj doktora i inzistiraj da ti se TSH dovede u normalu.

  5. #55

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    216

    Početno

    Da, mijenat ću, moja je prva trudnoća bila iz IVF-a na VV, a vjerojatno je štitnjača i tu već bila "nagrižena" ali isto mi nitko nije rekao da kontroliram hormone, a kada sam to bila uprvoj trudnoći spomenula doktoru isto je samo odmahnuo rukom. moja doza eutrioxa je sada 150. inače još uvijek radim, imam doma dijete od 2,5 godine.....
    Kontroklirat ću privatno hormone svaki mjesec, jel netko zna gdje su dobri laboratorjiji gdje se mogu vaditi hormoni štitnjače? Taj moj doktor-endokrinac me inače naručio za 2 mjeseca. Isuse Bože, kako sam ljuta..........

  6. #56
    lastavica1979 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    972

    Početno

    Zasto bi isla privatno,lijepo se narucis u jednu kliniku kazes da si trudnica sestra ce te ranije narucit i imas svog doktora koji ce te pratit,Jedino ak imas toliko love da mozes to privatno,ja iskreno nemam. Mislim da nebi trebala radit jer stres jako utjece na TSH. Moras se odmarat i pustit mozak na pasu bar dok ne reguliras hormone bar je meni tak rekao endokrinolog

  7. #57

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    216

    Početno

    pa u pravu si, tražit ću uputnicu od svoje doktorice opće prakse, prebacit ću se na Rebro

  8. #58

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    15

    Početno

    podizem temu...

    antitijela stitnjace su mi oko 400, a tsh u normali oko 2... prema antitijelima, strukturi stitnjace i cvorovima dr zakljucuju da je to hashimoto/pocetak hashimota i slicno... nikakvu terapiju ne pijem, trebam na redovne kontrole (jednom godisnje) i javiti se ako planiram trudnocu... e sad, mene zanima, posto cu za nekih 6 mjeseci planirati trudnocu, sto ovo sve znaci, odnosno, da li cu morati piti nekakvu terapiju s obzirom da su mi, za sad, osim antitijela ostali nalazi (tsh t3, t4) uredni? da li je hashimoto (ili njegov pocetak kako meni kazu) opasan u trudnoci ako je tsh u redu?

  9. #59
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Hmm..gle,ja nisam znala da imam problema sa štitnjačom, ostala sam trudna, nakon 11 tjedana spontani...naknadno otkriven Hashimoto, antitijela oko 2300, TSH preko 6, T4 i T3 koma...2 čvora u desnom režnju. E sad, kroz konzultacije s čak 3 doktora, rečeno mi je sljedeće:
    -da imam hashimoto jako dugo
    -da ga je trudnoća dodatno aktivirala, s porastom antitijela
    -da je to najvjerojatniji uzrok spontanom jer su svi drugi nalazi bili b.o. (osim eventualno kromosomskih poremećaja ploda koje nisu ispitivali)
    - da obavezno moram planirati trudnoći i shodno tome prilagoditi terapiju

    To je bilo prije 3 godine. Od tada mi se terapija popela s 25mg na evo 100mg.

    Jedni se slažu s tim da TSH za začeće mora biti ispod 1, neki misle da je dovoljno da bude u granicama normale ali ne iznad 3. Mislim, stvarno ima različitih mišljenja endokrinologa, čak su različita naših i inozemnih, međutim, na tvom mjestu ja se ne bih zezala, i u trenutku kad počneš planirati trudnoću traži ponovnu kontrolu štitnjače pa shodno tome traži terapiju. Meni je moj endokrinolog rekao da je čak bolje otić u blagu hipertireozu (ali blagu) nego imat hipotireozu (konkretno za zatrudnjivanje).

    Moj primjer je sljedeći: 3 godine mi se TSH vrtio oko 2-2.5. tada mi je end. digao terapiju,pao je oko 1 i ja sam bez problema ostala trudna (nakon mjesec dana). Do onda, ništa. Doduše nismo se tada trudili,ali se nismo trudili ni sad .

    Sretno!

  10. #60

    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    15

    Početno

    Hvala ti puno!

  11. #61
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    I da napomenem, to što netko ima problema sa štitnjačom ne znači da trudnoća neće uspjeti.Ako se pravovremeno otkrije i ako se rade kontrole i uzima terapija sve će biti dobro. Poznajem stvarno dosta žena koje su saznale da imaju problema ili u II,III trimestru ili čak poslije poroda, pa je sve bilo apsolutno u redu i s njima i s bebom. Meni je sad TSH skočio, T4 pao, očekujem povećanje terapije i uopće se ne bojim Idem u petak kod doktora pa vam se javim.

  12. #62
    lulu-mama avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Belgija
    Postovi
    1,505

    Početno

    Evo i ja sam nedavno pisala na slicnoj temi (mozda nizak TSH ili hipotireoza).
    Ja isto imam hashimoto. Nisam to ni znala dok nisam ostala trudna.
    Nalaz mi je bio 3, a mjesec dana nakon terapije (50mg) je 1.5.
    Jos uvijek to nije kao OK, ali je puno bolje.
    Ja osobno nisam nikad osjecala posljedice hashimotoa. Ali vazno je za bebu da hormoni budu normalni (ogranicama normale, neka lijecnik odluci).

  13. #63
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    Evo mene nazad, terapija na 100mg Eut, dok. misli da će tako i ostati jer da sam kritični period skakanja i padanja već prošla. Još jednom prije poroda na kontrolu i gotovo za prvu rundu

  14. #64
    SugarPlum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    37

    Početno

    Ovdje nikoga nema odavno, a ja imam problem pa ce se valjda neko javiti... Naime, vec sam oko 3 godine na Eutiroxu (Hashimoto Hipotireoza) i svi hormoni su mi u normali, osim antitijela koja nikako ne uspijevam sniziti, vrijednosti TPO oko 600 a onog drugog oko 700. Imam jedan missed ab. u 8.5 tt iza sebe, trenutno sam u 5 tt nakon IVF postupka, pa sam sva u panici.. Endokrinolog mi je rekao da na antitijela ne mozemo nikako uticati ali da to nije razlog missed.ab, takodje doktor koji mi je radio vantjelesnu nije previse mario za antitijela jer je TSH bio ok. TSH sada mi je 2.7. Interesuje me kakva su vasa iskustva i saznanja o vezi izmedju visokih antitijela stitnjace i spontanih? Mislim, vec koristim terapiju i ne znam sta mi vise preostaje...

  15. #65
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Antitijela su takva kakva jesu. Neki kažu da ih selen snizuje, ali ja se njima više ne zamaram. U trudnoći mi je anti TPO bio preko 1000 i sve je prošlo bez problema
    Ne bih se usudila piti selen na svoju ruku

  16. #66
    SugarPlum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    37

    Početno

    Vrci hvala na odgovoru. Na selenu sam bila po preporuci endokrinologa prije godinu dana nekoliko mjeseci ali nije imao nikakvog efekta na antitijela, tako da nista ni od toga.... Otprilike su i meni svi rekli da se ne vrijedi zamarati time ali nekako ne mogu da prestanem kopati po razlozima za taj missed ab. Drago mi je cuti da je tebi proslo sve ok, to mi uliva nadu.

  17. #67
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Imala sam i ja prije 6 mj spontani. Ali kod nas je vjerojatno bio genetski razlog - muž ima jako loš spermiogram pa je velika vjerojatnost da embrij nije bio dobar od prvog trenutka. To nam je bila spontana trudoća
    Sad opet krećemo na icsi

  18. #68
    nanimira avatar
    Datum pristupanja
    May 2013
    Postovi
    1,447

    Početno

    probaj pogledati na grupama na fejsu o štitnjači, postoje načini ( osobno ih nisam isprobala) za smanjenje antitijela kroz prehranu i razne vit-min suplemente,ali naravno prije se konzultiraj s doktorom.

    Sretno!

  19. #69
    CHIARA... avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    1,585

    Početno

    SugarPlum meni su antitijela 1180, TSH mi je prije 2 mj bio 6. Sad su mi povecali terapiju pa se nadam da cu uspjeti smanjiti TSH i zatrudnjeti. Antitijela se snizavaju prehranom, paleo ili autoimuni protokol, bezglutenska prehrana, izbaciti *sve* mlijecne proizvode i šećere jer oni djeluju inflamatorno, tj aktiviraju upalne procese u tijelu, a ubaciti kurkumu, kokosovo ulje... Selen treba uzimati 200mcg dnevno. Bilo bi dobro uzimati i vitamin d jer je poznato da smo u deficitu s njim.

  20. #70
    Tanita14 avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    607

    Početno

    SugarPlum, i ja imam hasimoto, spontani prije godinu dana u 10.tjednu. Sad sam u 22.tt, endica me prati svaka 4tj, TSH mi drzi ispod dva terapijom euthirixa. Za sve dodatne vitamine, minerale, savjetovala bi se sa endokrinologom. Vjerujem da bus ovaj put do kraja.

  21. #71
    SugarPlum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2016
    Postovi
    37

    Početno

    Hvala vam cure, Tanita14 u pravu si to za dodatne suplemente, ne bih bas nista na svoju ruku. Na ishrani mogu poraditi, i svakako sam slatko vec uveliko izbacila iz ishrane, jos samo da mi je nekako zaobici bijelo brasno. Pastu sam takodje izbacila, rizu zamijenila integralnom, koristim samo maslinovo i kokosovo ulje, izbacila kafu... Pa valjda bi to trebalo makar malo pomoci.

  22. #72
    Tanita14 avatar
    Datum pristupanja
    May 2015
    Postovi
    607

    Početno

    Bijelo brasno ili skroz izbaci ili zamjeni gluten free brasnom. Mozes koristiti i mljevene bademe, ljesnjake...ili rizino brasno.

    Kupi si i zubnu pastu bez floura. I sretno

  23. #73

    Datum pristupanja
    Mar 2019
    Postovi
    2

    Početno Pokušavanje trudnoće

    Citiraj velika.jabuka prvotno napisa Vidi poruku
    drage buduće, aktualne i bivše trudnice!

    proučavala sam stranu literaturu i primjetila da postoji velika razlika u preporukama stranih liječnika i praksi koja se primjenjuje kod nas na temu hipotireoze.

    u Americi je već i blaga hipotireoza, čak i blago povišenje TSH uz normalne vrijednosti hormona štotnjače T3 i T4 (tj. subklinička hipotireoza) u trudnoći alarmantna, jer postoji velik broj novih istraživanja koja potvrđuju da takva stanja MOGU uzrokovati spontane pobačaje, poteškoće u razvoju ploda, mali IQ bebe ili čak kretenizam.
    spominje se da razina TSH (pogotovo u ranoj trudnoći do 10-12 tjedana)ne bi trebala prelaziti 2-3.

    naši doktori s druge strane uglavnom ne reagiraju do TSH do nekih 7..

    moj TSH je 5.5 s dijagnozom hashimoto, i sad sam u strašnom strahu za svoju bebicu.. počela sam s Eutyroxom ali tek u 10. tjednu trudnoće pa se bojim da se nešto već nije dogodilo.

    molim mame koje su se susretale s tim problemom u trudnoći da se jave sa svojim iskustvima i demantiraju ove zlohuke prognoze..

    :?

    Ja sam prije skoro 2 godine imala spontani pobacaj. Također sam imala i jos imam problema stitnjacom. Uvijek mi je povisen TSH preko normale. I sad ne mogu nikako da ostanem trudna. Pila sam i selen za stitnjacu ali nista.
    I prestala sam da ih pijem. Sad pijem tablete od folne kiseline one pomazu za trudnocu tako sam cula i citala po netu. Pa se nadam da ce nesto biti. Inace ne znam sta da vise uradim da bi ostala u drugom stanju.

  24. #74

    Datum pristupanja
    Mar 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav, imam pitanje i molila bih vas ako mi mozete pomoći, oni s istim problemima ili sličnim. Radimo na t vec duze vrijeme, nakon pretraga hormona bio mi je visok prolaktin (nista značajno) nakon odlaska endokrinologu, radila sam MR hipofize (uredan nalaz), UZ štitnjače te mi je receno da ima kronični tireoiditis ili poznatije kao Hashimoto. Sad sam dobila tablete Euthyrox 25. Zanima me koje su vjerojatnosti da ću ostati trudna? Koje je vjerojatnost da mi je prolaktin bio nesto veci radi Hasimoto-a? Hvala puno na odgovoru!!

  25. #75

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    Podižem temu, evo googlajuci sam naišla i na ovaj topic gdje sam i sama prije desetak godina sudjelovala.
    Zanimaju me cure koje su u trudnoći imale snižen fT4 (i/ili povišen TSH) - kakav je bio ishod trudnoće i je li beba (dijete) imalo posljedice (intelektualne teškoće ili sl.)
    Bila bih vam jako zahvalna na iskustvima jer sam trenutno u situaciji da strepim zbog sniženog fT4 u prvom trimestru

  26. #76
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Samo da te na brzinu utjesim. Sve bilo ok. Terapija samo jednom povecana u trudnoci.
    Ak se ne varam snizen ft4 je ocekivan u trudnoci kao i povisen TSH.
    Regulira se tarapijom (TSH, a ft4 mi i dalje bio snizen).

  27. #77
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Maya, prosla sam 3 trudnoce s hipotireozom. Pad nivoa hormona stitnjace i lagani rast tsh je ocekivan. Da bi doslo do nezeljenih posledica nalazi zaista moraju (kroz celu trudnocu) da budu ekstremno losi. Citala sam svaki put iznova, i svaki put se iznova utesila, sto i tebi zelim Srecno u trudnoci!

  28. #78

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    Cure, hvala. Osjećam se jako neodgovorno jer zbog neplaniranog začeća jednostavno nisam vodila brigu o hormonima (hipotireozu liječim već cca 15ak godina), i - misleći da je sve ok - prvi nalaz sam napravila u 10.tjednu i dođe relativno los
    A prvi je trimestar najvažniji jer beba ne proizvodi samostalno hormone :/
    Lupam se po glavi i krivim, ali tnam da sad vise ne mogu ništa,,,

  29. #79
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Pratim dugo forume i ne pamtim da je ikad neka beba imala posljedice od hormona stitnjace koji su malo iznad granice. A ekstreme cak nisam ni vidjela

  30. #80

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Pratim dugo forume i ne pamtim da je ikad neka beba imala posljedice od hormona stitnjace koji su malo iznad granice. A ekstreme cak nisam ni vidjela
    Vjerujem da postoji manja vjerojatnost, ali vjerujem i da se dešava (možda ne dramatičnih ili nisu u potpunosti Povezane s manjkom, ali posljedica ima)
    U pitanju je ipak prvo tromjesečje :/

    Da li možda znate bi li se eventualne takve posljedice na razvoj neurološkog sustava (i mozga) možda mogle uočiti kroz redovne UZV kontrole i/ili testove probira (kombinirani, NIFTY...)?

  31. #81
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Meni je svojedobno dr. Zmire na VV rekao da bi dijete moglo imati posljedica tek na TSH 20 i vise na dulje vrijeme, plus ostali losi hormoni

    Nemoj toliko gubiti zivce, stvarno ne vjerujem da je neki problem nastao.

    Mojoj maloj su nakon poroda provjerili tsh, vidjela sam na otpusnom pismu, i to je to

  32. #82

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je svojedobno dr. Zmire na VV rekao da bi dijete moglo imati posljedica tek na TSH 20 i vise na dulje vrijeme, plus ostali losi hormoni

    Nemoj toliko gubiti zivce, stvarno ne vjerujem da je neki problem nastao.

    Mojoj maloj su nakon poroda provjerili tsh, vidjela sam na otpusnom pismu, i to je to
    Iz tvojih usta...
    Hvala, znam, i ja se pokušavam umiriti i biti racionalna, ali me hormoni pucaju i grizem se jer nisam navrijeme počela pratiti,,,

  33. #83
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Evo bas sam gledala, ja sam samo tsh pratila u trudnocama, tko zna kakvi su bili ostali hormoni

  34. #84

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    Vrci, dodatni problem kod mene je sto ne uzimam Euthyrox/Letrox (sintetski T4) nego NDT (prirodni nadomjestak). Naravno da to nije “alternativni lijek”, međutim, naši ginekolozi/endokrinolozi nisu sretni zbog toga jer ne znaju dozirati, meni bi TSH trebao biti potpuno suprimirAn, blizu 0,0, a nije bio, dok jw fT4 bio ispod donje granice (trebao je biti visi od sredine)... znam da liječnici Neće tumačiti da je nalaz katastrofalno los, ali obzirom na činjenicu da sam na prirodnim koji imaju svoja pravila doziranja - jesu

  35. #85

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj Maya_78 prvotno napisa Vidi poruku
    Vrci, dodatni problem kod mene je sto ne uzimam Euthyrox/Letrox (sintetski T4) nego NDT (prirodni nadomjestak)
    Ima li na ovom forumu trenutno trudnica koje su na NDT (Armour, Erfa, Naturethroid, Thyroyd, Thyroid S)?

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •