Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 297

Tema: Drugačiji način života

  1. #101

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mima, ne rade nista sto ustvari ne bi mogao i doktor, ako postoji potreba za tim.

  2. #102
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Pa to je možda i istina, ali kod pedikera se definitivno ne manikiraju nokti, nego se rješavaju i itekakvi medicinski problemi.

  3. #103

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Sitnicaris. Koliko je meni poznato, dosta njih radi kombinirano, znaci i manikiranje i pedikiranje. Ali, ok, vazno je naglasiti razliku.

  4. #104
    bzara avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    1,511

    Početno

    moram priznati da mi je prvo bio šok kad sam vidjela tekst i slike...
    ali onda si mislim a zašto ne bi ljudi živjeli ako im tako paše! daaaavno prije nije se ni znalo za drugačije, pa su ljudi živjeli sretno!
    svi se mi međusobno razlikujemo, nekom paše gužva i vreva, neko bježi na selo u mir, a ovi ljudi su izabrali šumu... jako hrabra odluka, i ja im se divim!
    ne bi voljela biti na njihovom mjestu, ali podržavam njihov način života...
    iako mi stvarno puno toga nije jasno, ali sve je već iskomentirano, pa da se ne ponavljam!

  5. #105

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    ja ne bih mogla tako živjeti bez obzira što mi cijela ova svakodnevna strka i zbrka strahovito ide na živce i imam osjećaj da se nekad vrtim u krug i da mi je svaki dan isti....obilježen svakodnevnom borbom da sve bude po nekim " pravilima "....
    voljela bih recimo otići na takvu vrstu odmora, recimo na mjesec dana, negdje u šumicu, sa šatorom, bez neke robe, bez onih stvari za koje mi se sada čini da ne mogu živjeti bez njih...ali sve to definitivno ne sa ovako malim djetetom....
    tko voli neka izvoli...svatko zna što je za njega najbolje....

  6. #106

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    a-ha... to ti oćeš napravit listu beskorisnih zanimanja- tekovina potrošačkog mentaliteta...
    Osvanuo na ovom PDF-u jednom topic o osobnom stilistu.



    Deset polica u dijelu ducana je posveceno miloj nam menstruaciji. Pa kome se gadi miris moze kupiti aromatizirani ulozak. Kome su gace ovako ili onako krojene, ima ulozaka po mjeri, pa letecih, pa ultratankih itd.
    Istina, a nigdje ne možeš naći obični, 100 % pamučni uložak.

    Ja bih mogla živjeti i bez frizera, kozmetičara, parfema, auta, osiguranja za auto i kuću itd. . Ali dozvolite mi Internet. I MPO.

  7. #107

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    I bez farbe za kosu ne bih mogla, jednostavno ne mogu biti sijeda.
    Moram prije ovog datuma iz potpisa Marije71 obezbijediti dovoljne količine farbe za kosu.
    Neka se nađe. mrgreen:

  8. #108
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    Pa mogli bi i krenuti s listom. Kad malo bolje promislim, stvarno koma zvuci i izgleda. Ono....neka umjetnost noktiju, sredjivanje nokta. Kosa mora biti iskemikalizirana, nedaj Boze da je sijeda. Smece ni pod razno iznijeti van bez sminke na licu. Miris znoja je apsolutno neprihvatljiv pa se i tu mozemo posluziti sirokom paletom proizvoda. Koza ce nam istrunuti bez kemije. Zubi isto tako. Deset polica u dijelu ducana je posveceno miloj nam menstruaciji. Pa kome se gadi miris moze kupiti aromatizirani ulozak. Kome su gace ovako ili onako krojene, ima ulozaka po mjeri, pa letecih, pa ultratankih itd.
    O robi i cipelama valjda ne treba ni pocinjati. Treba podignut spomenik npr. paru cipela ili nekoj ulickanoj torbetini kad nam uspije toliko zaokupiti paznju.
    Ima, naravno, i tocno osmislena skica kako bi trebali izgledati. Pa jadne one koje imaju malo sire kukove ili deblje noge.
    Dlake, kako sam samo zaboravila dlake, neprihvatljivost istih i gomilu proizvoda za njihovo uklanjanje.
    U sta smo se samo izrodili, a ovdje razmisljamo o tome gdje ce ljudi koji zive u sumi skloniti apsolutno drustveno neprihvatljivi drek. Kakav drek, zar fine, sredjene dame uopce kakaju? 8)
    o da, ovo su zaista proizvodi ovog stoljeća...

    očito si zaboravila povijest... stari egipćani, grci, rimljani, kina, japan...
    pa onda stiže i mila nam europa gdje prednjači luj, pa englezi...

  9. #109
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    a ljudi iz šume - tko voli...
    dok mene nitko ne ometa u mom potrošačkom, kemikalijama tretiranom načinu života, ne dira me ni familija koja se fura na back to nature...

    istra je mala, susreću se s ljudima, i ne mislim da će imati problema u soc.kontaktima sada, ali kasnije kad dijete bude za školu... no, tada - 'ko živ, 'ko mrtav...

    možda je mare tu u pravu... do datuma iz njenog potpisa - svi udišimo punim plućima...

    ja odo stavit malo kemije na lice da mogu iznjet smeće

  10. #110

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Ja bih mogla živjeti i bez frizera, kozmetičara, parfema, auta, osiguranja za auto i kuću itd. . Ali dozvolite mi Internet. I MPO.
    ... i MP3.
    I audio - video - dvd player.

  11. #111

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    kraj po mayanskom kalendaru

    jednog vremenskog razdoblja!

  12. #112
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj dolega prvotno napisa
    Citiraj maria71 prvotno napisa
    kraj po mayanskom kalendaru

    jednog vremenskog razdoblja!

    Samo se vi tjesite! Buaaahahahaha! :zluradi jednooki smajlic:

  13. #113

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    upravo tako..... dolaze zanimljiva vremena

  14. #114
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Zanimljiva priča.
    I još zanimljivioje reakcije Forumašica.

    A meni je još zanimljivije sve to čitati zato što sam prvih 25 godina svog života sa roditeljima i sestrom živio u kućici od cca 30m2 stambenog prostora, bez tekuće vode (nju smo nosili, i zimi i ljeti, u kantama sa 50 m udaljenog susjedova bunara), vodom ispiranog WC-a (umjesto toga smo imali poljski WC), modernog grijanja (umjesto toga smo cijepali drva za malu pećicu u jedinoj grijanoj prostoriji) ...

    Prvi put sam se tuširao u životu u školi u garderobi (srednjoj školi, osnovna škola nije imala ni dvorane ni garderobe), a prvi put oprao veš u veš mašini u 25. godini. I to sve ni 10 km udaljen od centra Zagreba.

    Svi ti dani su mi još duboko ostali u sjećanju tako da i danas izuzetno cijenim dostignuća civilizacije kao što su centralno grijanje koje grije sve prostorije u stanu ili pak tuš.

    No, nije mi osobito stran ni boravak u prirodi, tako da mi nije bed niti odreći se tog luksuza na koliko god dana već treba ... ali se uvijek rado vratim civilizaciji i topolm domu svome.

    Osobno, mislim da je moguće otkačiti se od puno civilizacijskih loših strana i bez da se ode živjeti usred šume u šator pokriven slamom. Dovoljno je izbjegavati TV, konzumerizmom nabijene shopping centre, ne robovati društvenim normamam koje promoviraju kojekve glupe životne stilove nego družiti se sa ljudima sličnih pogleda ... i takav život je već puno puno kvalitetniji (i dovoljan da vas okolina ponekad gleda kao da ste pali s marsa iako su promjene puno manje drastične od ovih kod junaka ovog topika).

    Mislim da je moguće itekako povećati kvalitetu života selidbom iz velikih gradova (u kojima živimo i ja i dobar dio vas) u neku manju sredinu ili pak na selo - priroda je blizu, nema toliko strke, gužve, obično je lako naći neki vrt, voćnjak, šumu ...
    Trenutno mi/nam (nam = mojoj obitelji) je ok, ovako u gradu, na njegovu rubu (i geografski i sociološki), uz život kakav si zaista sami krojimo, a ne naša okolina ... no, možda jednog dana i odemo nekud na selo ili još dalje u prirodu, u njoj već i tako provodimo dosta vremena. No, ne osjećam potrebu za ovakvim skoro potpunim bijegom od civilizacije kao kod njih - neka im je sretno, cijenim to što su imali hrabrosti i ostvarili to što su željeli.

    Usput, mislim da bi se ova tema u stvari mogla podijeliti u dvije različite teme, u jednoj bi se govorilo o čisto tehničkoj strani njihova života - briga za zdravlje, higijenu, svakodnevne potrebe itd. A u drugoj o tome koliko smo mi svi ovdje zadovoljni svojim životima u civilizaciji ovakvoj kakva sad jest i koliko u stvari sami vladamo svojim životima i gradimo ih u smjeru koji ZAISTA želimo, a koliko robujemo okolini, bilo jer to moramo (posao), bilo jer smo tako naučili pa je teško izaći van iz šablone (rođaci, prijatelji, običaji, mediji ...). Vjerujem da bi mnogi od vas mogli puno kvalitetnije živjeti kad bi iz svojih života izbacili stvari koje se u njima nalaze samo zbog navike i/ili okoline, a ne zato što ih sami želite. Neću se sad previše hvaliti, i ja imam još dosta toga što mogu popraviti, ali mislim da sam iz života izbacio već podosta suvišnih stvari i odnosa i podosta sam zadovoljan sadasšnjim trenutkom svog života.

    Dakle, ljudi, samo hrabro, krenite u pospremanje svojih života, okoline i odnosa, puno ćete se bolje osjećati! Držim vam fige!

  15. #115
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Hear, hear

  16. #116
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    tatek

  17. #117
    seni avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    7,513

    Početno

    tatek 8)

  18. #118

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    tatek

  19. #119
    anchi avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    1,171

    Početno

    tatek, , krasno napisano!
    Mi se pak trudimo naći neku ravnotežu u ovom modernom svijetu pa kombiniramo život u stanu u kvartu koji sve više postaje centar Zagreba i svakodnevni posao u struci sa povratkom prirodi u obliku ekološki uzgojene hrane, prirodne kozmetike koju sami radimo i redovitim bijegovima u tišinu milog nam Maksimira...

  20. #120
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    BTW, ova mi je tema došla kao naručena, već sam sa više ljudi (među njima i forumaša) u zadnje vrijeme razgovarao o sličnim temama - kako doći do života kakvog si sami želimo, da li je nužan bijeg iz civilizacije da to dosegnemo, da li je moguć nekakav "srednji put" ili nije, može li se spojiti "klasičan" život sa stremljenjima ka potpuno drugačijem životu ...

    Mislim da je mnogima od vas/nas došlo vrijeme za pospremanje života - nemojmo propustiti šansu, ulog je velik!

  21. #121
    sunca avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Postovi
    372

    Početno

    24sata su baš senzacionalisti.....

    unazad par mjeseci je u glas istre objavljen članak o toj obitelji koji me se puno više dojmio.

    koliko se sjećam, rječ je o dvoje mladih, materijalno dobro zbrinutih intelektualaca koji su odabrali život u šumi. ona još uvijek radi u struci (ako se ne varam psiholog je), a on ima dobru ušteđevinu - tako da nije baš da žive samo od mrkve iz vrta.

    svejedno se divim njihovom hrabrom odabiru i snazi potrebnoj za takav život.

  22. #122
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Baš me iznenadilo što su materijalno dobro zbrinuti.

  23. #123

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb/dugave
    Postovi
    330

    Početno

    ajde...dobro da komentari nisu otišli dalje u formi...nisu normalni....a kaj će kad im dođe socijalna i sl.

    ja smatram da su baš odvažni i sigurno su sretniji nego hrpa nas koja cijeli dan provede na besmislenom poslu samo zato da bih početkom mjeseca dobila neke brojke na računu s kojima će platiti svoj "Komfor" u betonskoj krletci....
    ...i baš mi je super što je netko komentirao da je dobro da su se odvažili na tako veliki korak dok je dijete malo...puno toga bi došlo do izražaja u međuljudskim odnosima kada bi se dogodilo nešto što bi uzrokovalo npr.samo nestanak energenata...bi vidla kome bi bilo bolje njima s drvenom pećicom u šumi ili nama naviklima na centralno u betnoskim blokovima?

    A što se tiče hranjenja sirovim biljem baš je dnedavno izašla knjiga koja potiče hranjenje na taj način kako bi se stimulirao imunitet...

    bitno je informirati se (a pod time ne mislim u kontroliranim medijima) a ne a priori suditi tuđi izbor.

    kaj se tiče škole...a šta nam to krasnoga nudi obrazovni sistem...?
    moje dijete je uglavnom sve bitnoga steklo doma od stane našeg odgoja i obrazovanja...

  24. #124
    Ora avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,236

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    da li je nužan bijeg iz civilizacije da to dosegnemo, da li je moguć nekakav "srednji put" ili nije, može li se spojiti "klasičan" život sa stremljenjima ka potpuno drugačijem životu ...
    Prekrasan ti je prvi post

    Ne volim užurbanost i ne živim na taj način... imam svoj ritam i okružujem se ljudima i stvarima koji me čine sretnom i spokojnom. Ako mi netko ili nešto ne odgovara mičem se jer ne želim negativnu ili jednostavno neodgovarajuću energiju oko sebe.

    Iskreno, mislim da nije potreban bijeg od civilizacije da se to postigne... potrebna je snaga, volja i ustrajnost te da se čovjek ne zamara što će tko reči.

    Slažem se da treba izbaciti iz života sve što nas tišti, sputava...koči... ili jednostavno smeta, ali to nije uvijek lako.
    Svatko će na takve stvari reagirati drugačije.
    Netko će kao ovi mladi otići u šumu, a drugi će jednostavno promijeniti svoj način funkcioniranja u okolini kojoj žive.

    Moram priznati da me ovaj mladi par ne čini zavidnom jer ne bih voljela tako živjeti.
    Volim uživati u ljudskim postignućima, a ne da se vratim unatrag bez struje i vode...
    Po meni je to malo ekstrem, ali svaka im čast.

    Mislim da je dobro u svemu održavati zlatnu sredinu.

  25. #125

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb/dugave
    Postovi
    330

    Početno

    [quote="Ora"]
    Citiraj tatek prvotno napisa

    Ne volim užurbanost i ne živim na taj način... imam svoj ritam i okružujem se ljudima i stvarima koji me čine sretnom i spokojnom. Ako mi netko ili nešto ne odgovara mičem se jer ne želim negativnu ili jednostavno neodgovarajuću energiju oko sebe.



    Moram priznati da me ovaj mladi par ne čini zavidnom jer ne bih voljela tako živjeti.
    Volim uživati u ljudskim postignućima, a ne da se vratim unatrag bez struje i vode...
    Po meni je to malo ekstrem, ali svaka im čast.

    Mislim da je dobro u svemu održavati zlatnu sredinu.

    evo s ovim se i ja slažem, baš sam prokomentirala s MMom ja ovako nebih mogla živjeti, ali točnije je da ne bih željela, a ne mogla

  26. #126
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Ora prvotno napisa
    Mislim da je dobro u svemu održavati zlatnu sredinu.
    x.

    Tatek, baš si dao konstruktivan prijedlog koji se razlikuje od znatiželjno-zgražajućo-podržavajućih. Mislim da si pogodio bit onoga što je u pozadini ove priče.

    Vezano za sve vrste "escapeova" od kojima vjeorjatno većina koja žive i rade sanjaju, izgleda da je ono što na kraju fali - ne tehnika (dobro, bez grijanja ja ne mogu), nego ekipa istomišljenika, tj. društvo. Tako da za mene to ne bi bilo (osim ako opet u šumi ne bi imala neki internet pa makar virtualno dodirivanje i izmjenu misli s nekim ko nije samo jedan odrasli i jedno dijete). Zato mi je super tvoj prijedlog, ali, opet, vjerojatno većina nas to bar na neki način i pokušava.

  27. #127
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Osobno, mislim da je moguće otkačiti se od puno civilizacijskih loših strana i bez da se ode živjeti usred šume u šator pokriven slamom. Dovoljno je izbjegavati TV, konzumerizmom nabijene shopping centre, ne robovati društvenim normamam koje promoviraju kojekve glupe životne stilove nego družiti se sa ljudima sličnih pogleda ... i takav život je već puno puno kvalitetniji (i dovoljan da vas okolina ponekad gleda kao da ste pali s marsa iako su promjene puno manje drastične od ovih kod junaka ovog topika).

    Vjerujem da bi mnogi od vas mogli puno kvalitetnije živjeti kad bi iz svojih života izbacili stvari koje se u njima nalaze samo zbog navike i/ili okoline, a ne zato što ih sami želite.
    Tatek, slažem se s cijelim tvojim postom, no ove sam dijelove izdvojila kao ključne.

    Naravno, svatko donosi odluku za sebe i svoju obitelj na koji će način ostvariti svoju viziju sreće. Za nekoga je to preseljenje u šumu, a za nekoga nešto sasvim drugo. Osobno si ne bih dozvolila da sudim ni one koji žive u šumi od bobica ni one kojima dvaput mjesečno treba manikiranje ili što već. Jer, tko sam ja da sudim druge ljude, njihove živote i njihova poimanja sreće? :? Ne kužim, ako ja ne trebam manikuru, zašto bi to zanimanje bilo suvišno? :? I zašto bi me smetale žene (ili muškarci) čija lista prioriteta je drugačija od moje? Što ja imam s time ako neka žena misli da joj je potreban uložak s mirisom kamilice? Možda je zaista zaglibila u vrtlogu konzumerizma, a možda ju taj uložak veseli više nego par iz teksta njihov život u šumi. Ljudska sreća i putovi kojima se dolazi do nje su zaista relativni pojmovi.

    Nadam se da je par iz priče pronašao svoju formulu za sreću (barem privremenu) i nadam se da će ta formula jednako dobro odgovarati i njihovom djetetu. Osobno imam malu rezervu naspram ljudi koji svoje "formule sreće", kakve god one bile, na ovakav način promoviraju u medijima. I sad u nastavku topica čitam da je o njima već bilo i u lokalnim novinama, što me uopće ne čudi. Ne čudi me ni saznanje da dobro stoje financijski. I ne bi me čudilo da jednog dana iz svega ovoga izađe dobro organizirani projekt - knjiga, dokumentarac, pojavljivanja po medijima i ostale lukrativne aktivnosti. Evo, jednostavno mi je nespojivo bježanje od civilizacije uz istodobno eksponiranje u javnosti. :/ Priznajem, to je moja predrasuda prema njima, kao što bi oni (možda?) o meni mislili da sam bezglavi rob društva zato što volim nositi štikle i farbam kosu.

  28. #128
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    [I ne bi me čudilo da jednog dana iz svega ovoga izađe dobro organizirani projekt - knjiga, dokumentarac, pojavljivanja po medijima i ostale lukrativne aktivnosti. Evo, jednostavno mi je nespojivo bježanje od civilizacije uz istodobno eksponiranje u javnosti. :/ .
    Upravo htjedoh ovo napisati.

  29. #129

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Tatek, super ti je post. Idem sada otvoriti novu temu.

  30. #130
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Ok zivjeti u sumi da imaju neku kolibu, skloniste za dijete. Ovo mi je malo preprimitivno...

  31. #131
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    prenosim riječi s jednog drugog foruma, na istu temu, tj. obitelj...

    sve mi liči na bijeg od jednog nezadovoljstva u drugo u kojem smiješ biti pasivan
    i potpisujem.

  32. #132
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj Sanja prvotno napisa
    Jer, tko sam ja da sudim druge ljude, njihove živote i njihova poimanja sreće? :?
    Sanja, sad ću ja malo tebe potpisati, pogotovo ovu ključnu rečenicu.

    Svatko ima neko svoje veselje i sve dok ta osobna veselja ne idu na uštrb drugih ljudi ili naše okoline ja se slažem sa njima. Možda se ona ne poklapaju sa mojim poimanjem dobrog i uravnoteženog života ili mojim interesima, ali to ne znači da nisu u redu.

    Pozdravljam svačiju potragu za svojim osobnim životnim ciljem i zadovoljstvom, pogotovo kad je ona usmjerena kontra "mainstreama" (šta mogu, oduvijek sam bio slab na autsajdere ... valjda zato što sam se i sam oduvijek takvime osjećao 8) ) pa su mi valjda i zato ovi tu ljudi pretežno simpatični, čak i da je sve to jedan ajmo reć projekt, što li već.

    Za jednog od već spominjanih znakovitih razgovora o kvaliteti života koje sam vodio u zadnje vrijeme sa puno različitih ljudi jedno zapažanje, koje mi je sasvim slučajno palo na pamet, mi se čini osobito zanimljivim. Naime, čini mi se da je vrhunac kojem treba težiti to da nas SVE osobe oko nas počnu smatrati čudne ... odnosno, da ih više ništa što mi činimo/mislimo ne čudi i da sve što stiže od nas prihvaćaju takvo kakvo jest. U tom trenutku smo potpuno prihvaćeni baš takvi kakvi jesmo, izmakli smo svim stereotipima i uobičajenim očekivanjima, i to nam daje slobodu da budemo baš takvi kakvi jesmo i vodimo život baš takav kakav želimo. I više se nitko ne čudi zašto nosim šarenu odjeću, slušam neobičnu muziku, ne pijem kavu, govorim esperanto, planinarim skoro svaki vikend, imam 100 biljaka u kući, pišem postove od 100 redaka itd itd itd

    Može se naravno živjeti i u okolini koja nas ne prihvaća takve kakvi jesmo, no tad stalno živimo u konfliktima, nerazumijevanju ... i to mi se ne čini baš kao pojam sreće. A ovako sam (to je nekakav moj zaključak moje osobne društvene pozicije) postigao potpunu osobnu slobodu ne žrtvujući osobni integritet, svoje interese itd, ali ni socijalni život, posao itd. Kome sam simpatičan ovakav (i on(a) meni), super, dobri smo si, kome nisam - toleriramo se ... naravno, već sam se pobrinuo da većinu vremena provodim među meni simpatičnim ljudima 8) i radeći meni zanimljive i dobre stvari ... i, eto, sve to bez odlaska u šumu, na pusti otok ili Tunguziju. Zahtijevalo je vremena, strpljenja, neki put i neshvaćanja, čak i od strane najbližih, no nakon što sam sve oko sebe naviknuo da od mene mogu očekivati ama baš sve i prihvatili su me takvog kakav zaista jesam, od tada se osjećam zaista dobro u svojoj koži.

    (naravno, to može postići i osoba koja ide svaki dan kod manikera, nikad ne ide u prirodu, pije galone kave ... te kategorije su tu manje bitne )

  33. #133
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Citiraj Sanja prvotno napisa
    [I ne bi me čudilo da jednog dana iz svega ovoga izađe dobro organizirani projekt - knjiga, dokumentarac, pojavljivanja po medijima i ostale lukrativne aktivnosti. Evo, jednostavno mi je nespojivo bježanje od civilizacije uz istodobno eksponiranje u javnosti. :/ .
    Upravo htjedoh ovo napisati.
    I to mi je palo na pamet, ako sam dobro pročitala da je ženina struka psihologija. Osim ako se ne eksponiraju preventivno - da ih soc. službe i ini ne smatraju "zapuštenima", nego "alternativnima". A ima nešto i u ovome o aktivnosti/pasivnosti. Lako je odustati (ako je to što oni rade, a to ne možemo bit sigurni, možda žele pokrenut trend), teško je naći kompromis.

    I isto tako - ako netko hoće nosit dnevne uloške itd. i misli da mu to treba, it's OK by me. Jednako tako ako hoće sapune od maslinova ulja i sl. Kako i ne bi bilo, imam ja i takvih, tj. nekih trećih želja i potreba na svojoj strani mali milijun. Osim toga, potrebe se stvaraju, mijenjaju i sl., nakon zadovoljenja onih osnovnih. Netko ima potrebu za društvom, neko za osamom itd. itd.. Live and let live, barem tako se nastojim ponašat. Jedino je ovdje još upleteno i dijete, a ne znam kako bi ev. soc. službe procjenjivale jel' njemu OK ili nije i koje bi uvjete oko toga eventualno postavljale (osim onoga osnovnoga - da nije gladno, promrzlo itd.). Ima ih što žive u ful komforu, pa su meni možda još i više :? od ove obitelji - npr. oni Duggarovi s "vojskom" djece mi sad prvi padaju na pamet.

  34. #134

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    A u kojem to smislu bi ova obitelj bila pasivna? Zasto bi odabir drugacijeg bio nuzno bijeg? Mozda je bijeg upravo ostajanje i dopustanje da nas svakodnevica proguta?

  35. #135
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj tatek prvotno napisa
    Za jednog od već spominjanih znakovitih razgovora o kvaliteti života koje sam vodio u zadnje vrijeme sa puno različitih ljudi jedno zapažanje, koje mi je sasvim slučajno palo na pamet, mi se čini osobito zanimljivim. Naime, čini mi se da je vrhunac kojem treba težiti to da nas SVE osobe oko nas počnu smatrati čudne ... odnosno, da ih više ništa što mi činimo/mislimo ne čudi i da sve što stiže od nas prihvaćaju takvo kakvo jest. U tom trenutku smo potpuno prihvaćeni baš takvi kakvi jesmo, izmakli smo svim stereotipima i uobičajenim očekivanjima, i to nam daje slobodu da budemo baš takvi kakvi jesmo i vodimo život baš takav kakav želimo.
    Touche, kao i ovaj dio s nekonfliktima s okolinom. Mislim da smo to negdje dotakli, ako se dobro sjećam, na abonjekinoj temi o prehrani, ali ne sjećam se više. Meni se čini da koji put i ja tako za neke svoje posebnosti, doduše, moja je strategija da se "prodajem" kao neki simpa Cervantes (onaj lik iz malog mista) pa mi se nekako "oprosti". Tj. ne čude se na neke stvari, s time da sam ja daleko od neke, ne znam drugo reći, nego "alternative", ali opet imam nečega što je većini ljudi neshvatljivo, ali je sad to kao "moje" i neupitno jer je to tako - jer ja to radim tako.

  36. #136
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    A u kojem to smislu bi ova obitelj bila pasivna? Zasto bi odabir drugacijeg bio nuzno bijeg? Mozda je bijeg upravo ostajanje i dopustanje da nas svakodnevica proguta?
    Da, može i to, a može i "mi odustajemo". Ja bih to tumačila - ako misle stvorit neku svoju alternativnu održivu zajednicu onda bi bilo aktivno, ako misle "dignut sidro" s porukom "zbogom, civilizacijo" onda mi se to čini neodrživo (a i malo onako kao dječje inaćenje tipa "ako je to tako, mi odustajemo"). Uz ogradu da o ljudima ne znam više od slika sa sitea 24.hr. U stvari, čini mi se da je teže radit ovako kako tatek kaže - potrebno je više ustrajnosti i napora u tome - barem se meni tako čini. U tom smislu bi takvo ponašanje bilo aktivno, a ovo pasivno.

  37. #137
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Jer, tko sam ja da sudim druge ljude, njihove živote i njihova poimanja sreće?
    pa pod jedan ljudi su svoju priču objavili u novinama - time je, po meni, dozvoljeno ih komentirati.
    pod dva - mi ovdje raspravljamo o svemu i svačemu, ne vidim ništa loše da raspravljamo i o njima. to ne znači da ću ih ići ganjati motikom po istri.

    A u kojem to smislu bi ova obitelj bila pasivna?
    pa kad vidim vodu u kadi, u kojoj lafo skupljaju kišnicu. rekla bih da su poprilično pasivni. da ih kojim slučajem magriz, kahna i ja posjetimo obrale bi bostan.

    Mozda je bijeg upravo ostajanje i dopustanje da nas svakodnevica proguta?
    pa tko govori o tome da nas svakodnevnica proguta ?! boriti se da nas svakodnevnica ne proguta - to je izazov i za to treba hrabrost.

    recimo prošle godine sam pročitala članak o nekoj majci koja je svako jutro prije posla dolazila u nazorovu posjetiti svoju kćerkicu i radila (na sebi) da popravi stanje i da omogući svom djetetu da joj se vrati. to je za mene aktivnost.

  38. #138

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    GAnjati motikom po Istri, kazes...
    Iskreno receno, ja za ove ljude ni ne vidim nikakve druge mogucnosti osim sklopiti kakav-takav kompromis sa civilizacijom. Koliko mi se cini, oni ga vec i imaju, a najkasnije kad dijete krene u skolu, nece ga moci izbjeci.

  39. #139

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Inace, i ja obozavam recenice tipa: tko sam ja da im sudim.

  40. #140

  41. #141

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Eto, ovaj clanak je bacio sasvim drugo svjetlo na situaciju.

  42. #142
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    je, pogotovo sto nema nigdje slike dreadlocksa koji bi mogli malo "pomutiti" cijelu scenu i unijeti nemir u redove

  43. #143
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    pa kad vidim vodu u kadi, u kojoj lafo skupljaju kišnicu. rekla bih da su poprilično pasivni. da ih kojim slučajem magriz, kahna i ja posjetimo obrale bi bostan.
    draga, da me vidiš 2-3 puta godišnje - ujesen za berbu maslina, cijelo ljeto, na proljeće... - stara kuća na otoku, voda iz gušterne, pranje u lavoru... skoro sam kao i oni

  44. #144
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    je, pogotovo sto nema nigdje slike dreadlocksa koji bi mogli malo "pomutiti" cijelu scenu i unijeti nemir u redove
    Što je - je. A nema ni slike kade. Ima ova predivna žena i dijete.

  45. #145

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Ma meni ovi ljudi izgledaju totalno simpa i uvjerena sam da znaju što rade. A ako iz ovoga i izađe knjiga, dokumentarac ili štoveć, rado ću pročitati / pogledati.
    A što se tiče eksponiranja u javnosti, ja bih više ovakvih priča, a manje Todorića, Severine, Radeljaka, Pokosice...

    Eto, imaju i prijatelje i laptop i mobitele, griju se solarnom energijom, skupljaju kišnicu...što im sad možemo zamjeriti? Možda samo porod u šumi, ja bih ipak to obavila u bolnici. Iako moram priznati da mi se i to u ovom slučaju savršeno uklapa u cijelu priču...

  46. #146

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    laptop

    mislim da onaj tko pronalazi svoj unutrašnji mir - može ga pronaći svugdje

    a onaj tko ne pronalazi - ne pronalazi nigdje

    meni je osobno bio užitak čitati ovaj članak u glasu istre. jučer sam odmah sebi sašila suknju i jednoj od svojih djevojčica hlačice od svojih trudničkih hlača

    da osjetim čari nekupovanja, već stvaranja

  47. #147

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    mjesto pod suncem
    Postovi
    2,786

    Početno

    Uvijek kada nam je zbog nečeg potreban, a to je odista rijetko, primjerice zbog benzina, dogodi se nešto lijepo i pozitivno. A ako ga nema, pa što onda? Jednostavno ga nema. Zbog toga ne »dramimo«, ta nismo mi ti koji na vrijeme moramo platiti režije, zaostale dugove ili kredit banci. Vjerujte na riječ, krasan je to osjećaj slobode, kaže nam Skaskina mama Lena.
    Jako mi se sviđa ovo boldano, vjerujem Leni na riječ.

  48. #148
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    sad će dohrana - pratite malo "da se predstavimo"

  49. #149

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Slazem se s ovim da se mir moze pronaci svugdje, ovisno o tome trazimo li ga ili ne. Ali, isto tako mislim da je nekome to lakse ostvariti na jedan, nekom drugome na drugi nacin.
    Iskreno receno, ja sam nakon citanja clanka stekla dojam prilicno dalek od dojma koji sam stekla nakon citanja clanka iz prvog linka.
    Onaj prvi dojam mi je bio doslovno slika ljudi koji su se odvojili od civilizacije, tu i tamo im navrati prijatelj, uglavnom radikalizam pure.
    Nakon drugog clanka mi se cini da su oni jednostavno za mjesto stanovanja odabrali sumu, ok, odrekli su se nekih navika bez kojih su mislili da se ne moze....ali, odlasci na kave, povremeni rad po radionicama, odrzavanje tecajeva, paljenje mobitela u sumi, cak koristenje laptopa....mislim da su slicno mogli ostvariti i u vlastitom stanu ili obicnoj kucici. Kad iskljucim mobitel i zakljucam se u stan, i ja se osjecam iskljuceno od svijeta. Ok, sigurno je jako vazan ovaj osjecaj zivljenja s prirodom i u prirodi. Pretpostavljam da je presudan. Ali, uz sve spomenute podatke cini mi se da ovo sve skupa uopce nije tako radikalno kako se cini.

  50. #150

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Ili mozda meni nije? :?
    Cvijeta, nije valjda da cemo imati spajanje direktno iz sume?
    Inace, totalno me obara s nogu ideja poroda u prirodi.

Stranica 3 od 6 PrviPrvi 12345 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •