Pokazuje rezultate 1 do 24 od 24

Tema: što napraviti kad bebačica od godinu dana odbija hranu?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno što napraviti kad bebačica od godinu dana odbija hranu?

    a mama mora na posao sljedeći tjedan..

    pedijatrica je nezainteresirana
    moja frendica je inače dojila, i krenula s dohranom i od samog početka je mala vrlo malo htjela jesti..
    a sad je već 2. tjedan na čuvanju i gotovo niš ne jede kad nije s mamom...

    kome se može obratiti za savjet; pomoć

    kao npr. rodama na SOS telefon kad je u pitanju dojenje i problemi s dojenjem?

  2. #2
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    mislim da je pretjerano brinuti se ako dijete jako malo jede kad nije s mamom. ima godinu dana, ima "unutarnju signalizaciju" i neće umrijeti od gladi. i sama kažeš da jako malo jede kad nije s mamom (gotovo niš) pa znači ipak nekaj malo poklopa. a sigurno nadoknadi kad dođe mama.

    na situacije tipa odvajanje - djeca znaju reagirati odbijanjem hrane, a ponekad je to odbijanje vezano i uz osobe koje su im nove. mislim da će to doći na svoje samo nemojte ništa forsirati.

    uostalom, moj stariji je s godinu dana pojeo ev. bananu i kivi, pa puno mlijeka (mog) i vode (kad sam na poslu) pa navečer malo jabuke. nije čak bio ni mršav.

  3. #3
    Felix avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,219

    Početno

    iz osobnog iskustva mislim da je najbolje ne forsirati i ne mijenjati trenutnu rutinu. dovoljno ce joj biti sokovito to sto odjednom nece imati mamu preko dana. odbijanje hrane je jedna od reakcija na trenutnu situaciju, jer ona sigurno osjeca da se nesto dogadja (npr sin od moje frendice je poceo mucati tjedan dana prije pocetka vrtica, iako mu roditelji nisu nista pricali o tome).

    j je imao jednu fazu od dva-tri tjedna da apsolutno nista nije htio jesti u vrticu. eventualno malo kruha. doma je pak uglavnom dojio. u dogovoru s tetama nismo nista forsirali, nista komentirali, i proslo je samo od sebe. poceo je jesti sve vise i vise i sad jede raznoliko i puno i u vrticu i doma.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Čekati da prođe. Gotovo sva djeca imaju faze odbijanja hrane, zbog ovih ili onih razloga. Forsiranje može samo pogoršati situaciju.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    826

    Početno

    Mi smo imali identičnu situaciju do neki dan. Ja na sto muka, mala samo sisa, a svi drugi jedu kile banana dnevno. Samo što nisam išla na posao.

    ALi...mala je počela jesti. Kako? Napravila sam joj hranu zanimljivom: Mrkva- nos u pireu, kojeg doduše nikad nije htjela, ali zato bi jela mrkve. Oči su grašak, nekad i mahune , zavisi što imamo. Imaš i zanimljivu tjesteninu za kupiti, kao male kotačiće, pa kažemo da to s tatinog auta... a ona jede i čudi se...

    I tak, Da kucnem u drvo, počela je.
    :D
    Sretno!

  6. #6
    Becky avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    ...gdje je srce, tu je dom...
    Postovi
    358

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Čekati da prođe. Gotovo sva djeca imaju faze odbijanja hrane, zbog ovih ili onih razloga. Forsiranje može samo pogoršati situaciju.
    I ja se slažem. U više navrata nam se to desilo, trajalo po par dana, uzrok nikad nismo saznali

  7. #7
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    Bolna tema.
    Ja sam jučer imala "razgovor" sa pedijatricom u kojem me je doslovno ispljucala i mene i moj odgoj. Najbitnije je da svi zajedno jedemo, ne popuštati, ne davati zamjenske obroke jer kad dijete skuži da može manipulirati to će uzeti kaotrajni obrazac ponašanja...a dojenje mi je otegotna okolnost...

    U svakom slučaju, sutra potpisujem mjenjanje pedijatrice (ovo joj nije prvi kiks).
    I jučer sam kupila u ljekarni EnerPlus Junior ampule, čula sam samo dobro o njima, možda umišljam, ali već je danas bolje jeo :/

  8. #8
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj M.a.r.t.a prvotno napisa

    Najbitnije je da svi zajedno jedemo, ne popuštati, ne davati zamjenske obroke jer kad dijete skuži da može manipulirati to će uzeti kaotrajni obrazac ponašanja...a dojenje mi je otegotna okolnost...
    ne znam za ovaj obrazac ponašanja, ali za ostatak što ti je pedijatrica rekla - i ja se slažem. ne znači da moraš prestati dojiti, ali dojenje je otegotna okolnost kod dohrane, barem u mom slučaju je bila.
    jer je mara svako to malo pocugnula iz cice i nikad nije bila ni gladna ni sita da bi normalno jela.
    i po meni je najbolje imati zajedničke obroke i ne nuditi zamjenske obroke. doručak je tad, ručak je tad, večera je tad. ono trčanje za djecom s tanjurom u razdoblju od ručka pa se to protegne sve do večere - užas živi. upala i ja u tu zamku jedan kratak period iz straha da ne jede dovoljno. (marta - ona druga, ako čitaš - znam - neće dijete umrijeti od gladi ako ne jede jedan dan ).
    uglavnom, kod nas je prava dohrana (ili je to sad već hrana bez do :/ )počela nakon godinu dana kad sam ja počela raditi i kad je mara prvi put nakon noći dobila cicu nakon mog povratka s posla. s tim da sam svekrvu upozorila da joj ne daje između obroka ništa, tek onda je u stanju pojesti normalan obrok.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj M.a.r.t.a prvotno napisa
    Najbitnije je da svi zajedno jedemo, ne popuštati, ne davati zamjenske obroke jer kad dijete skuži da može manipulirati to će uzeti kaotrajni obrazac ponašanja...a dojenje mi je otegotna okolnost...
    Osim za dojenje, sa svime ostalim se slažem. Pogotovo s nedavanjem zamjenskih obroka.

  10. #10
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    tu je i pitanje što se daje kao zamjenski obrok. Kod nas postoje faze kad g jednostavno nije gladna onda kad mi jedemo, pa jede pola sata iza nas. Isto ono što smo mi jeli. Ja onda sjednem s njom za stol.
    Neće dijete umrijeti od gladi, pojede koliko joj treba.
    Sin jedne moje prijateljice od rođenja jede izrazito malo, a veselo je i zdravo dijete.

  11. #11
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Nije direkt tema,al moze posluziti

    Mala 19mj, od nedavno kategoricki odbija mlijeko. Do proslog tjedna pika bocicu ad navecer pred spavanje i ujutro oko 6.
    Odjednom nije htjela mlijeko, par dana je, i sad ne.

    Bocicu gura uz plac cim ju vidi. Probali ad i kravlje. Probali u casu, salicu, na slamku, u kljunasici, u moju bocu za vodu koju obozava. Ne, svaki puta gura od sebe i urla i place.
    Cim vidi bijelo, raspad

    Pojede jogurte i sir, za sad jel


    Kako se postaviti? Nuditi il napraviti pauzu? Ignorirati?

    Danas sam joj uz veceru natocila malo u salicu, prvo je gurala,a onda uzela i prolila namjerno

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ak jede jogurte i sir ne treba joj mlijeko

  13. #13
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Po novom eto odbija i jogurt, gladna ide u krevet. Vodu odbijala jer je u casi u kojoj sam probala mlijeko dati

    Urla na sve bijelo


    Psihicki ne mogu imati jos jednog odbijaca,ne mogu

  14. #14
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,366

    Početno

    Pa daj joj nesto sto nije bijelo.

  15. #15
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Ma nece bit odbijacica, ako dosad nije. Pusti je neko vrijeme. Zanimljivo, i moj mladji (skoro tri) je pred mjesec dana odlucio da vise ne pije mlijeko - do tad ga je obozavao. Nemam pojma zasto. Moguce da ga je brat uvjerio da nije zdravo :D jer sad cijelo vrijeme prica kako hoce vodu jer je voda najzdravija.

  16. #16
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Ajd da nece. Al ona gura od sebe i urla na svaki trag mlijeka. Doslovce preko noci, ta reakcija me cudi. Ako vidi na stolu bocicu s mlijekom uzme ju i u placu ju meni donese i gura

    Jedva cekam jaslice,mozda se tamo resetira

  17. #17
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Kao da joj se nesto zamjerilo mlijeko. Mozda se opekla, il se zbog neceg drugog naglo boji bijele boje. Ja bi je svakako pustila neko vrijeme. A u mlijeko bi joj mozda (ako zelim da ga jede/pije) stavila cokolino il nesto od cega mijenja boju.

  18. #18
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Prvi dan odbijanja bio je kad sam promijenila dudu jer je postojecu izgrizla. Par dana je jela na novu i kraj

    Ajd bocicu vise ne budem uvodila, probat cu pojacati jogurte i uvesti mlijeko s pahuljicama ak bude htjela

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    Ne brini, nece joj nista biti i ako odbije sve bijelo, R je dugoooo imala tu fazu. Postoje razni nebijeli izvori kalcija

  20. #20
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Citiraj bubekica prvotno napisa Vidi poruku
    Ne brini, nece joj nista biti i ako odbije sve bijelo, R je dugoooo imala tu fazu. Postoje razni nebijeli izvori kalcija
    Baš sam to htjela napisati. Ni sama nisam ljubiteljica mlijeka (volim jogurt i sir), nisam nikad previše ni nudila mlijeko svojoj djeci jer ga ne smatram tako zdravim da ga se svakodnevno pije.
    Osobno me nadima i baš mi ne odgovara organizmu. Smrda mi i probavu.

  21. #21
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Ne vidim zloga dodavanja cokolina napose i hranjenje na flasicu
    U to doba ja sam velikom vec odavno izbacila flasicu
    Dati djetetu konkretnu hranu

  22. #22
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Probaj napraviti malo rjeđi frape od banane (smiksaj zrelu bananu s mlijekom) i ubaci malo krasekspresa za boju, ili borovnica, ili jagoda - da nije bijelo. Možeš isto i s tekućim jogurtom, pa da pije iz šarene čaše može i s nekom veselom vrlo širokom slamkom.
    Ili napraviti žgance i dok su još vrući umiješati jogurt da bude onako polutekuce a žuto, pa na žlicu.

    Ja bi se potrudila oko mlijecnog, to jako olakšava kasniju prehranu da ne razbijas glavu svaki dan kako dati dovoljno kalcija. Ili kao moja starija koja sad na kraju ne jede ništa mlijecnog, a ima 10 godina

  23. #23
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,615

    Početno

    Bas sam jutros u autu razmisljala o raznim frapeima

    Stariji od mlijecnog jede sirni namaz, i cokoladni puding
    Zacudo svi nalazi su mu ok

  24. #24
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Nije direkt tema,al moze posluziti

    Mala 19mj, od nedavno kategoricki odbija mlijeko. Do proslog tjedna pika bocicu ad navecer pred spavanje i ujutro oko 6.
    Odjednom nije htjela mlijeko, par dana je, i sad ne.

    Bocicu gura uz plac cim ju vidi. Probali ad i kravlje. Probali u casu, salicu, na slamku, u kljunasici, u moju bocu za vodu koju obozava. Ne, svaki puta gura od sebe i urla i place.
    Cim vidi bijelo, raspad

    Pojede jogurte i sir, za sad jel


    Kako se postaviti? Nuditi il napraviti pauzu? Ignorirati?

    Danas sam joj uz veceru natocila malo u salicu, prvo je gurala,a onda uzela i prolila namjerno
    Ja sam starijem sinu u jogurt stavljala svoje domaće džemove, to je volio. Mlijeko ne pije još od pelena, ali jede sve fermentirane mliječne proizvode. Probaj djetetu dati sir i vrhnje s malo soli i crvene paprike za boju. Voće isto možeš umiješati u sir tipa skuta ili abc. Borovnice su idealne jer daju jaku boju čak i ako ih je samo nekoliko.
    U frape ubaci čokoladu u prahu, ponudi djetetu štrudlu od sira, cheesecake i slično. vjerojatno će sve biti ok.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •