Pokazuje rezultate 1 do 11 od 11

Tema: nalaz papa testa

  1. #1

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    155

    Početno nalaz papa testa

    danas mi je došao nalaz papa testa...
    naravno, nije dobar- označeno mi je "carcinoma in situ" i "atipične stanice neodređenog značenja"...
    ima li netko sa sličnim iskustvom?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    155

    Početno

    baš nitko....?! ........ ok....

  3. #3
    Vishnja avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    ...gde Dunav ljubi nebo...
    Postovi
    1,976

    Početno

    Oprosti, videla sam post jos jutros, ali ne stigoh...
    Moja prijateljica je proletos imala istu dijagnozu, operisala je grlic (konizacija) i sada je sve super.
    Carcicnoma in situ znaci da se promena nije prosirila van grlica i da ima odlicnu prognozu.
    Samo hrabro i sto pre kod ginica!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    155

    Početno

    vishnja, puno ti hvala!!!!!
    jučer sam dobila uputnicu za hospitalizaciju, i mene čeka konizacija... kad stignem na red :shock:

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    16

    Početno Hrabro!!!

    Ovo sam napisala za temu CIS, no ponavljam.
    Drage moje,
    u zadnjih godinu dana prošla sam zajedno s obitelji vrlo ružno razdoblje vezano uz CIS (Carcinoma in situ) i Carcinoma plenocellulare cum invasium mininale (do 1 mm), citaj Rak s malom invazijom od 1 mm.
    Probat ću kratko, mada to nije lako.
    Prvo, nalaz CIN III s CIS-om imala sam nakon poroda u 42. godini života, a 10 mjeseci prije toga i prije i uvijek svi su mi papa testovi bili normalni. Šok, i moj i moga doktora.
    Evo sto se zbivalo i sto sam poduzela da dodje do sadasnjeg stanja - papa test normalan:
    2006. – u 11. mjesecu napravila papa test koji je normalan, kao i svi prije njega
    2007. – u 4. mjesecu ostala trudna, trudnoca normalna.
    2008. – rodila djevojcicu 21. 1. 2009., drugu, starija ima 18. godina.
    2008. – u 9. mjesecu papa test: CIS, HPV test pozitivan, visokorizican; kolposkopski ustanovljene promjene, kao i biopsijski (Carcinoma planocellulare in situ , sto jos nije tzv. rak)
    2008./2009. – lijecenje od 11. 2008. do 4. 2009. – vaginalno belodin (neke vaginalete na bazi joda) 1 dnevno; klindamicin krema isto vaginalno - 1 puta dnevno; na tampon 3 puta dnevno sljedece: 10 ml etericnog ulja gospine trave (kantarion) s po 2 kapi ulja cajevca, bergamota i lavande; oralno Beta 1,3 D glucan (1 tableta dnevno), BioAstin, 1 tableta dnevno, 1 žlica preparata od Aloje arborescens i meda (v. link na internetu Padre Romano Zago ili Providentia ili „Od raka se moze ozdraviti“).
    2009. – 4. mjesec – nema regresije - papa test opet CIS.
    2009. – 15. 4. – LLETZ konizacija (Ginoderma, dr. Ljubojevic), opsezna - konus 3 x 3 x 2,6 cm - Ginoderma, dr. Ljubojevic, Zagreb). Nalaz patologa pokazuje Carcinoma planocellulare cum invasium minimali cervicis (na dubini od 1 mm), a ne samo CIS. Pritom govori o proboju bazalne membrane, no ne izjasnjava se o rubnim podrucjima – uslijed LLETZ konizacije nemoguce je ocitati jer se LLETZ konizacijom spale rubovi uzroka). O svemu tome savjetujem se s ginekologom iz Londona, svojim prijateljem, koji kaze da zaista patolog ne kazuje je li sve odstranjeno te da to nije sigurno, odnosno da trebam izravno pitati patologa, a ako je patolog u dilemi, da napravim konizaciju hladnim nozem)
    Do patologa ne mogu doci, a dr koji mi je radio konizaciju tvrdi da je sve odstranio, bez obzira sto je patolog neodredjen. Odluciuem cekati.
    2009. – od 15. 4. do 15. 9. – nije moguce napraviti kvalitetan papa-test za kontrolu uspjesnosti LLETZ konizacije zbog „spaljenih“ rubova. U tom su vremenu poduzela sam sljedece mjere prema uputi svog ginekologa: nastavak terapije s eteričnim uljima kako je navedeno (vaginalno, na tampon); Beta 1,3 D glucanom, BioAstinom, i oralno preparatom od Aloje arberoscens. Promjena prehrane i načina života prema knjizi dr. Davida Servan-Shriebera „Anticancer, A New Way of Life“ (ukratko, iskljucuje secere i izbijeljene zitarice koji uzrokuju aktivaciju proupalnih procesa, na prvom mjestu lucenje inzulina; ukljucuje veci unos Omega 3 masnih kiselina u odnosu na Omega 6; ukljucuje vise namirnica koje djeluju antiupalno i kao angiostatini, izbjegavanje bjelancevina zivotinjskog podrijetla, osim ako su bioloski uzgojene (jaja i mlijecni proizvodi iz bioloskog uzgoja, bezmesno ili s malim kolicinama mesa, prvenstveno peradi, koje je bioloski uzgojeno) vise kretanja – 30-60 min dnevno hodanja ili slicne zamjenske aktivnosti (koje dobro djeluju i na fizicko i na psihicko stanje – ne priznaju se kucanski poslovi) te meditacije, prema mogucnostima i uvjerenjima, za krscane to moze biti hagioterapija fra Tomislava Ivancica, dostupno na internetu, i dr.).
    2009. – rujan – papa test normalan. Kontrola za 6 mjeseci.

    Jos nekoliko napomena:
    Misljenja lijecnika
    Jedna privatna ginekologinja je zeljela da odmah napravim konizaciju hladnim nozem, sto ukljucuje boravak u bolnici oko 2 tjedna i bolan i dug oporavak te prestanak dojenja. Rekla je da cu se tako rijesiti briga odmah.
    Ja sam se ipak, na svoju odgovornost, a u suglasnosti sa svojim ginekologom dr. Colakom, odlucila na LLETZ konizaciju koja se radi ambulantno.
    LLETZ konizacija je postedna metoda. Poslije se moze normalno iznijeti trudnoca. Moze se obaviti ambulantno pod lokalnom anestezijom. Sama konizacija i poslije oporavak je bezbolan, bez krvarenja ili s malim krvarenjem. Imala sam karcinom s minimalnom invazijom koji je na taj nacin uspjesno uklonjen.
    Konizacija hladnim nozem je, koliko sam shvatila, opsezniji zahvat. Njime je moguce, tako neki doktori kazu, izrezati veci konus pa je neki doktori smatraju pouzdanijim. Ukljucuje potpunu anesteziju s boravkom u bolnici desetak dana, a to zahtijeva i pripreme (neke prethodne pretrage). Kazu da je oporavak prilicno bolan, no nisam iskusala. I nakon konizacije hladnim nozem moze se odrzati trudnoca, samo s povecanim mjerama opreza.
    LLETZ konizacija –Napravljena mi je pod lokalnom anestezijom, nije ugodna, ali je bezbolna. Sve skupa, od pripreme do kraja, traje obično oko 30 min, kod mene nešto duže jer je krvarenje nešto teže zaustavljeno. Sat vremena nakon operacije puštena sam kući. Poslije također nisam imala nikakve bolove. Mirovanje obavezno 2 tjedna. Nikakva strašna operacija. Imala sam gadnije posjete zubaru.
    Ako nesto nije u redu, i jedna i druga konizacija, kako mi je receno, mogu se izvesti vise puta.
    I jos nesto:
    Kad sam dobila dijagnozu Carcinoma in situ, bila sam sigurna da imam rak, jer mi nitko nista nije izricito rekao. Poslije sam saznala da to nije rak, nego predfaza mogucega raka, da su te stanice abnormalne, ali da zasad nema sirenja te da uz neke mjere moze doci i do povlacenja - regresije. Nazalost, u mnogim se slucajevima rak ipak razvija, pa treba biti pod strogom lijecnickom skrbi.
    U nalazu biopsije uzetom prije LLETZ konizacije, nije se vidjelo da je do invazije/prodora vec doslo. Nakon LLETZ konizacije, tkivo se salje patologu koji analizira sve uzeto (a ne kao pri biopisji samo dio). Nazalost, u mojem je slucaju bilo doslo do prodora membrane.
    Ipak, LLETZ konizacijom je sve uklonjeno, sto nisam mogla znati 5 mjeseci od konizacije.
    Buduci da patolog sa sigurnoscu nije mogao reci jesu li rubovi izrezanog kona cisti, odlucila sam se na neke zasad alternativne nacine lijecenja, navedene gore. I sada, kad mi je 5. mjeseci nakon LLETZ konizacije papa test normalan, nastavila sam s posebnom prehranom, prema knjizi dr. Davida Servan-Shreibera "Protiv raka; Nov nacin zivota" te s prepraratom od Aloje arborescens prema knjizi fra Romana Zaga: Od raka se moze ozdraviti" da bi eventualna zarista/metastaze koje nisu ceste u ovakvim slucajevima, ali su moguce, iscezle ako ih ima.
    Svima, i zdravima, preporucujem te dvije knjige i rad na samoj sebi. Meni, kao katolkinji pomaze molitva, a pomalo se upucujem i u hagioterapiju fra Tomislava Ivancica (Udruga MIR). A na sve strane gledam kako bih sad, kad sam zdrava, nekomu iz čista mira pomogla.
    Prije 5 mjeseci imala sam rak. Danas ga nemam. Tijekom sveg tog vremena dojila sam dijete, i danas je dojim. Razumijem Vas strah, ako ga imate, osobito zbog misli o bebi koja me treba kakve sam ja imala.
    Drzite se, sve moje drage supatnice, a ako koja treba podrsku, pomoc ili ima pitanje, javite mi se na tosja@net.hr. Svima cu se rado javiti.
    Molim Vas da ni jedan dio ovog mog zapisa shvatite kao recept, nego samo kao iskustvo, jer ja nisam lijecnik. Jedino Vam savjetujem da kriticki procitate knjige koje su ovdje navedene kao mogucu pomoc. Takodjer vam od srca zelim da se uhvatite ukostac s problemima, da ne ocajavate, nego da radite na svom ozdravljenju.
    Srdacno, Vasa Tina

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    342

    Početno

    Iako je ovo stara tema.. možda još nekome moj odgovor bude od koristi..
    "Hladna konizacija" znači možda dulji boravak u bolnici (tipa 8 dana), ali oporavak nije ništa teži (čak se manje krvari jer nakon hladne konizacije naprave šivanje). I ne mora značiti prekid dojenja (ako se izdrži taj bolnički period).

  7. #7

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    53

    Početno

    Danas sam i ja dobila nalaz pape, pa mi ništa nije jasno.

    opća podjela: abnormalne stanice (vidi opisno)
    opisna dijagnoza:
    miješana flora
    reaktivne promjene na stanicama udružene sa: upalom

    i još
    glandularne stanice: atipične glandularne stanice - vjerojatno reaktivne promjene, porijeklo: endocervikalne

    na kraju su mi samo napisali Napomena: AGCUS kontrola za 6 mjeseci.

    terapije nema nikakve.

    Može li mi tko protumačiti ovaj nalaz? Do sada su mi uvijek bili uredni nalazi.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    53

    Početno

    nitko :?

  9. #9

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    53

    Početno

    nitko :?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Postovi
    10

    Početno

    AGCUS je nalaz atipičnih glandularnih (žljezdanih) stanica nedodređenog značenja. To znači da se iz dobivenog uzorka nije moglo definirati točnu promjenu u vidu CIN-ova i ostalih promjena. U rijeđim slučajevima se iza takvog nalaza može sakrivati i lošiji nalaz pa bih ti ja preporučila da ponoviš papu ranije (ali najmanje 2 mj od prijašnje) i da napraviš i kolposkopiju.
    Više o tome možeš naći na ovim stranicama: http://anilas.net/index.php?p=4_4_PAPA%20TEST_NALAZI ; http://www.anilas.net/index.php?p=3_...IL_LGSIL_ASCUS

  11. #11
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    cetveronozac, dojis li?

    ja dojim vec skoro 5 godina, nemam menstruaciju 18 meseci, i papa mi je navodno III grupa (moja dr jos uvek radi takvu podelu), koliko sam shvatila cerviks je atrofican.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •