Pokazuje rezultate 1 do 23 od 23

Tema: Graz - korisne informacije

  1. #1
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno Graz - korisne informacije

    Koliko vidim, trenutno se informacije o gradovima traže i dobivaju na dva PF-a, ovdje na "Kreativnom kutku" i na "Kamo s ovim" ... no, tamo se teme brišu nakon određenog vremena bez novih postova, a ovdje ne pa mi se čini da je ovo bolje mjesto za trajnije spremanje tih informacija.
    (Frida, jel ovo ok? )

    Dakle, Graz ... bili smo ovaj vikend tamo i uz već dosad poznate informacije skupili i još pokoju novu pa ajd da vam ih sad sve stavim na jedno mjesto!

    Parkiranje: http://www.graz.at/cms/beitrag/10090287/245559/
    Na jednom od linkova (http://www.graz.at/cms/beitrag/10027488/440324) je pregled svih parkirnih zona u gradu. Po meni, najbolje je parkirati negdje na rubovima centra gdje se parkiranje ne plaća pa u centar se odvesti tramvajem ili busom (jedno o dobrih mjesta je recimo Koeflachergasse, jugozapadno od glavnog kolodvora, odmah pored je stanica tramvaja 1 i 7 koji voze do centra) ili pak parkisari se u zelenoj zoni (4 EUR parkiranje za cijeli dan), jedno od mjesta je parkiranje pored HerzMarien Kirche u Meunzgrabenguertelu).

    Smještaj: Nama se dosad najviše svidio Etap hotel -
    http://www.etaphotel.com/de/hotel-51...ty/index.shtml
    (48 EUR noćenje bez doručka za 2 osobe). U centru je, ima besplatnu garažu ...
    Ovaj vikend je bio zauzet pa smo morali u Stadthalle Johannes hotel (
    http://www.stadthalle.co.at/index.htm , noćenje s doručkom 72 EUR) koji je po meni lošiji od Etapa, a skuplji.

    Dječja igrališta: Vidi popis na http://www.graz.at/cms/beitrag/10037240/654080/
    Najveće dječje igralište u gradu je u Augartenu (tamo je i dječji muzej!), ima igrališta za sve uzraste!
    Pored igrališta u Stadtparku postoji i prometni biciklistički poligon, uvijek otvoren i djeci i odraslima (uz upotrebu vlastitog bicikla), a ljeti se ponekad vikendom mogu posuditi i male dvokolice na pedale (ovaj vikend je bio zadnji za ovu godinu, rekla je voditeljica).

    Jedna zgodna ustanova je i MobilZentral (http://www.mobilzentral.at), to je ured kojeg su osnovali grad Graz i pokrajina Štajerska sa ciljem boljeg upoznavanja građantsva sa prometnim mogućnostima i tamo se na jednom mjestu mogu saznati sve informacije o svim vrstama prometa za cijelu Štajersku, od javnog prijevoza u Grazu preko željezničkih voznih redova pa do autobusa za zadnje zabito selo u brdima. Pored toga, imaju i bicikle za iznajmljivanje (treba rezervirati mailom, nema ih puno!) te prikolice za bicikle za djecu. Mi smo iznajmili bicikle ovu subotu, u odličnom su stanju, koštaju 5 EUR za pola dana odnosno 10 EUR za cijeli dan (kaucija je 40 EUR po biciklu). Dobije se i ključ i pumpa te može se uzeti i odlična biciklistička karta grada.

    Mi smo se provezli uzduž Leonhardbacha prema Ragnitzu i bila je to izuzetno ugodna vožnja kroz pravi dobrostojeći austrijski kvart sa zgodnim vilama i vrlo lijepim novogradnjama, dijelom malo prometnim ulicama između kućica, dijelom po biciklističkoj stazi uz potok i kroz šumu.
    Postoje i biciklističke staze s obje strane Mure kao i dobri prialzi svakom dijelu grada.

    I da, ako vas zanima bilo što o Grazu, javite se mailom na info@graztourismus.at, odgovaraju brzo i detaljno na sva pitanja!

  2. #2
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Tatek. ovo su odlične informacije.
    Upravo mi treba za kraj sljedećeg tjedna.

  3. #3
    Frida avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    Loch Bundek
    Postovi
    5,532

    Početno

    Tatek

  4. #4
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Evo i foto impresija iz Graza od ove subote (11.10.2008.):

    http://picasaweb.google.hr/vanja1903/GrazListopad2008#

  5. #5
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    tatek
    slike su predivne i baš mame na jedan izlet :D

  6. #6
    njokica avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    245

    Početno

    OOObožavam Graz

    Zadnji put bila pred 2 god, sa mužem, a sada imamo bebu od 10mj, i ja stalno drukam da odemo opet s bebom, ali tek na proljeće ili event. drugu jesen.

    Zato molim savjet u vezi slijedećeg:
    Naime, mi smo iz Rijeke, a tu imamo direktnu liniju vlakom do Graza. Put traje 6 i pol sati, ima samo 2.razred (kupei) do Ljubljane, a onda se spaja na veliki vlak s 1. razredom i sjećam se da je na letku te linije pisalo da ima sadržaje za bebe/djecu. Najbitnije što me zanima je: ako se dijete do 5g mora u autu voziti u AS, kako uopće ići na put s bebom/djetetom u vlak :? Meni se nekak čini da bi vlak bio puno manje naporan za dijete, jer se može dignut i prošetat, ali ne bih nikakve planove radila bez da prije sve dobro provjerim. Inače, s autom bi nam trebalo cca 4h, ali vlak bi nam bio jaako praktičan, pošto je hotel u koji namjeravamo ić samo 5min pješke od gl. kolodvora., i točno znam kamo idemo pošto smo u istom hotelu i bili.

    Možda da nazovem HŽ? :?

  7. #7
    tatek avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb/Precko
    Postovi
    4,271

    Početno

    Citiraj njokica prvotno napisa
    OOObožavam Graz

    Zadnji put bila pred 2 god, sa mužem, a sada imamo bebu od 10mj, i ja stalno drukam da odemo opet s bebom, ali tek na proljeće ili event. drugu jesen.

    Zato molim savjet u vezi slijedećeg:
    Naime, mi smo iz Rijeke, a tu imamo direktnu liniju vlakom do Graza. Put traje 6 i pol sati, ima samo 2.razred (kupei) do Ljubljane, a onda se spaja na veliki vlak s 1. razredom i sjećam se da je na letku te linije pisalo da ima sadržaje za bebe/djecu. Najbitnije što me zanima je: ako se dijete do 5g mora u autu voziti u AS, kako uopće ići na put s bebom/djetetom u vlak :? Meni se nekak čini da bi vlak bio puno manje naporan za dijete, jer se može dignut i prošetat, ali ne bih nikakve planove radila bez da prije sve dobro provjerim. Inače, s autom bi nam trebalo cca 4h, ali vlak bi nam bio jaako praktičan, pošto je hotel u koji namjeravamo ić samo 5min pješke od gl. kolodvora., i točno znam kamo idemo pošto smo u istom hotelu i bili.

    Možda da nazovem HŽ? :?
    Nemaš nikakvih pravila (ili mjera opreza) ako se misliš s malim djetetom voziti u vlaku.
    Naime, auto sjedalice su u autu potrebne radi čestih kočenja i eventualne opasnosti od sudara koja je u autu ipak puno veća nego u vlaku.
    Stoga, lijepo uzmi bebicu, drži je malo na sebi, malo na sjedalici, nek se protegne, puže ako ima mjesta, malo prošećite po vlaku , poslije ju stavi u kolica i sve 5. Za bebicu je vlak sigurno ugodniji od auta, iako je u vlaku možda veći problem sa spavanjem (u autu brzo zaćori u sjedalici, a u vlaku će sigurno spavati na tebi).

  8. #8
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Moze koja preporuka za rucak-restoran u centru za obitelji s djecom?

    Ako odem u shopping s Visa karticom da li se uzima neka provizija za placanje u ducanima?

    Hvala

  9. #9
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    I ja bi par hintova za Graz za boravak od 3 dana.
    Kuda otići, što vidjeti?
    Uvijek sam nekako išla radi shoppinga, ovak put idemo turistički.

    Svi volimo i možemo dosta hodati:neki fora mizej, restoran,vidikovac,neko cool mjesto,neka čuda suvremene arhitekture, neki bazen ....lijena sam za surfat a i preferiram tuđa osobna iskustva.

    Hvalaaa.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 22.12.2018. at 21:05

  10. #10
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Lilli, ak idete s klincima onda obavezno odite u dvorac Eggenberg. Mozete doći do tamo tramvajem ( uvijek kupi dnevnu kartu) . Ne znam kako je zimi ali krasan je i park u kojem žive paunovi. Ulaznica u sam dvorac uključuje i vodstvo na nj. Ili engl.
    Uobičajene stvari u Grazu mozes naći na njihovoj službenoj turističkoj stranici.
    Moji klinci dok su bili manji su voljeli na Schlosberg ići uspinjačom ( to nije lift nego baš uspinjača), pa su im fora bile one duple spiralne stepenice, da ne pišem sve, evo ti link
    http://www.graztourismus.at/en/see-a.../top-10-sights

    Ak ste nedjeljom tamo ( mi nismo bili nikad) imaju i muzej tramvaja.
    Ovi vojnici moje nisu zanimali. Ali je katedrala.

    I naravno Kunsthaus i otok na Muri.

    Bas volim Graz al evo djeca rastu i moj je danas otišao tam s frendovima ili

  11. #11
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Hvala a za sina ja bi rekla jupi jee

    Ići ćemo svakako gore uspinjačom, hvala za ostatak info.

    Annie84 imaš ti kkavih ideja?

  12. #12
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Subotama ima besplatni gradski prijevoz
    Lijepe je gore ići pješice a dole uspinjačom

  13. #13
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Samo napomena, uspinjača je bliže Muri.
    Postoji i lift, da ne bude zabune.

    Koliko znam njima je stalno besplatan prijevoz ali u samom centru - onak dve stanice oko Jacominija ili Hauptplaza.

    Mozda je sada fakat besplatno u cijelom gradu ali koliko se sjećam, dnevna karta nije skupa, i onda još djeca plaćaju pola cijene. Mislim da ne vrijedi za uspinjaču

  14. #14
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Ovo subotama je samo u adventu i važi za uspinjaču
    I jel se sinek vrnul?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 23.12.2018. at 12:45

  15. #15
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Je. Uspinjača je besplatna.
    Veli da po gradu nema gužve al su bome dugo stajali na Slovenskoj granici. U oba smjera

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Ne kužim zakaj i moj veliki je isto početkom mjeseca čekao više od dva sata,oni su išli preko maclja?

  17. #17
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Mi smo isli liftom cca 1,2eura je. Na ulazu u Slov ujutro cekali 2h na Macelju, u povratku je kolona bila 9km, izjegli smo Macelj, isli smo na Dubravu Krizovljansku nismo uopce cekali.

  18. #18
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,487

    Početno

    Kad mašnice?

  19. #19
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Ovu subotu

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Lili, kad idete u Graz? Ne stignem danas puno, al javim se.
    Schloss Eggenberg je predivan iznutra, al trebaš vidjet koliko puta dnevno ima vodstvo na engleskom, bili smo mi nekoliko puta, jednom i na engleskom kad nam je frendica došla u posjet. S obzirom da je pod Unescovom zaštitom, nema struje unutra (to što nitko nije živio u njemu 200 godina je živa sreća za taj dvorac jer da je, renovirali bi ga i samim time ne bi više bio u ovom stanju-ono što sam htjela reći- nema struje pa pazi da idete dok ne padne mrak). Na ulazu se plaća ulaznica za park (2 eur/osoba) i ako ćete ić s vodičem unutra, oduzet će vam ta 2 eur od cijene karte).
    Park sad po zimi nije atraktivan.
    U centru je prijevoz besplatan dvije stanice od Hauptplatza (glavnog trga) i Jakominija u svim smjerovima. Za vrijeme adventa je bio besplatan prijevoz subotom, sad više nije.
    Karta za bus/tramvaj vrijedi i za Schloßbergbahn, ali ne i za lift.
    Meni je inače na putu do Graza fenomenalan Motorikpark u Gamlitzu, al to je sve na otvorenom (i plaća se samo parking), al za to vam je sada hladno.
    Mi volimo ić u Frida&Fred dječji muzej.
    Kunsthaus nama nije nešto napet (iznutra ).
    Prošetat gradom, otići u Familien Auer na Tummelplatzu (na potezu od Jakominiplatza prema Hauptplatzu) il u Tribeku na kavu/čaj/kakao/smoothie, katedrala, duple spiralne stepenice, Stadtpark (sad po zimi nije baš nešto napet).
    Daj se javi prije nego dođeš u Graz da popijemo čaj il nešto konkretno .

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,553

    Početno

    Javim se još .

  22. #22
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Draga,
    putujemo već sutra ujutro, znaš da sam pomislila da si već stigla u Zg

    Čuj s obzirom da idemo na 3 dana vjerujem da nam je ovo dovoljno info, snaći ćemo se
    jedva čekam da mi guzica opet vidi puta.

  23. #23
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Na engleskoj turi u Eggenbergu bilo bas je troje. Na njemačkoj ih je valjda bilo 50

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •