Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Kadulja

  1. #1
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno Kadulja

    Imam jedno pitanjce: dali se kadulja smije samo grkljati u grlu kod grlobolje ili se taj čaj smije i piti?

    Ja sam nam jučer skuhala jer smo svi grlobolesni i pili smo s medom. Danas čitam da nije dobro da tujon kao otrov koji se nalazi u njoj nije dobro da dođe u organizam. Sad sam se malo zamislila.

    Zna netko nešto više?

  2. #2
    adonisa avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    288

    Početno

    mi pijemo čaj od kadulje, a često ga i pomiješam s nečim drugim - lipa, bazga, gospina trava, kamilica ... nisam znala da u njemu ima otrova :? Sad i mene zanima zna li netko više?

  3. #3
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    Citiraj adonisa prvotno napisa
    mi pijemo čaj od kadulje, a često ga i pomiješam s nečim drugim - lipa, bazga, gospina trava, kamilica ... nisam znala da u njemu ima otrova :? Sad i mene zanima zna li netko više?
    Potpisujem i čekam odgovor od nekog tko zna nešto o tome.
    Ja uvijek bila uvjerana da je kadulja zdrava i ljekovita.

  4. #4
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    uvjerana = uvjerena

  5. #5
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Kadulja (žalfija, Salvia officinalis), prvo je tradicionalno sredstvo koje se preporuča kod liječenja infektivnih bolesti grla i ždrijela. U većini slučajeva iscrpina kadulje sasvim je dovoljan lijek za tretiranje upale grla koja ne potječe od infekcije streptokokom. Kadulja raste u toplijim krajevima Europe, kao što je Mediteran, a raste i u toplijom krajevima središnje Europe. Kadulja spada u porodicu Lamiaceae u kojima su i broje druge aromatične biljke koje sadržavaju eterična ulja. Eterično ulje kadulje, pak sadržava tujon, antibakterijsko, fungicidno, antivirusno sredstvo. On djeluje kao prirodni antiseptik djelujući na patogene mikroorganizme u faringitisu, laringitisu i tonzilitisu. Zanimljivo je da on djeluje i na viruse. Međutim, tujon je otrovan spoj. U prevelikim količinama izaziva epileptične grčeve, tahikardiju, osjećaj vrućine i vrtoglavicu. Zbog toga se iscrpina kadulje za liječenje bolesti grla ne pije jer bi time otrovni tujon dospijevao u organizam, nego se iscrpinom kadulje ispire (grglja) grlo, nakon čega se ispljune. Kako je tujon hlapivi spoj priprava iscrpine od kadulje za sastoji se u tome da se biljna droga samo prelije vrelom vodom, poklopi i pusti da odstoji. na taj način je u iscrpini sačuvan antiseptik tujon. Iscrpina kadulje djeluje i protuupalno jer sadržava i tanine koji djeluju adstringentno na sluznicu ublažavajući upalu.

    izvor: http://farmakologija.com/materia/r_bg.htm

  6. #6
    piplica avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    3,170

    Početno

    Da, kadulja je toksična ne preporuča se za djecu, osim za grgljanje.

  7. #7
    Arwen avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,318

    Početno

    poanta je da ako se želi piti trebalo bi je pustiti da napravi 2-3glogolja
    (malo prokuha) ali onda ispari i taj antiseptik tujon

    za grgljanje samo poklopiti za pijenje malo kuhati

  8. #8

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    mi koristimo domaci med od kadulje., nikakvih problema do sada... tamo istina pise da je nesto otrovno, ali u velikim kolicinama, a kako ne znam o kojoj se kolicini radi.. vjerujem da je otrovno ako pojedes teglu meda

  9. #9
    beberonka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Rovinj
    Postovi
    65

    Početno

    Vec preko20 godina pijem kadulju i kad nisam bolesna ali poantaj e da bude zute boje,znaci malo samo da pozuti i tad je jako ukusna nisam se otrovalaa ni imala bilo kakve simtome,sem izlecenja.Za upalu grla se stavlja 2 jusne zlice zalfije u 1dcl vode,i grgoce i ispljune.Jako je dobra i za paradentozu.Mojoj baki, sa 30 godina su prognozirali da ce za dvije godine ostati bez zuba,tad joj se klimala dva zuba.Jedan stari zubar joj je savjetovao ,da svako vece prije spavanja ispere usta zalfijom i da nakon toga nista vise nejede i nepije.Umrla je sa 73 godine i cak joj ni ta 2 koja su se klatila43 godine nisu is :D pala.Moram dodati da je bila jako revnosna i da nikad nije propustila to ispiranje,Medicina nema ljek al eto zalfija je i za to jako dobra

  10. #10
    DiLala avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    osunčani dvorac
    Postovi
    1,049

    Početno

    ja sam evo prije par dana pila - otprilike 8 dcl čaja od kadulje (bio je dosta tamne boje) - pila sam ga iz razloga da mi se smanji mlijeko u cici (bila je prenapunjena - mastitis) i stvarno mi se mlijeko smanjilo. I znam da je dobar za grlo. Niš mi od njega nije bilo - to što se spominju otrovi - to je valjda za neku extra veliku količinu, pa ne bi ga u ljekarni sam tak prodavali, a i u dućanu.

  11. #11
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    Ja sam uvijek grgljala, angine, zube itd. sve dok jednom nisam, u nedostatku drugih čajeva, popila stvarno dosta čaja od kadulje....
    nakon toga sam imala užasne želučane tegobe koje su prestale kad sam doslovne sve izbacila iz sebe....automatski.
    Nisam znala za ovu priču, neću reći da jest toksična, ali ništa drugo mi ne pada na pamet-jer nikad nisam imala takvih tegoba :/

  12. #12
    babel avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    jug
    Postovi
    163

    Početno

    Pa kadulja je ljekovita biljka koliko ja znam.
    Moja baba ju bere i suši, pravi čaj... Znam neke koji prave sok i prodaju ga...
    1l eteričnog ulja od kadulje je 60€ na otkup...
    Znam to pošto se mi pomalo bavimo lavandon a ona je jeftinija 10€.
    Stvarno nikad do sada nisan čula da je otrovna :?

  13. #13
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    Može se piti, naravno sve pretjerano je štetno pa i voda . Nešto ukratko o kadulji i nekim željenim i neželjenim djelovanjima ima ovdje: http://www.ljekarna-bjelovar.hr/Eduk...3/Default.aspx

    Više o tujonu:
    http://www.hcjz.hr/pr.php?id=13318&rnd=

    Ima i ona stara: svaki lijek je otrov i svaki otrov je lijek .

  14. #14
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    ja sam je se napila na litre... za poticanje menstruacije, npr. Kod prehlade s puno meda i limuna, fantastična kombinacija. Isto sam radila liker od kadulje, meda i limuna s rakijicom, jako fino.

    Ne smije se piti u trudnoći, to je važno zapamtiti, jer može izazvati grčenje maternice (mislim da se baš zato i pije za poticanje menstruacije), premda sam je ja vjerojatno koji put popila prije nego sam doznala da sam trudna.

    I to mi je jedan od najdražih začina.

  15. #15
    beberonka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Rovinj
    Postovi
    65

    Početno

    Jaoj daaaaaaaa glavnu stvar za kadulju vam nisam rekla.Pila sam je ja tako na litre a pili i svi koji su dolazili kod meene ,pa i moj tadasnji decko.Ajme sta je napravila :D :D definitivno pojacava potenciju mnogo,provjerite, a koga zanima koliko pojacava nek me klikne na PP

  16. #16
    linolina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    ST
    Postovi
    879

    Početno

    dođe mi da kliknem, samo jer me zanima kako ćeš to objasnit preko pp :shock:

  17. #17
    beberonka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Rovinj
    Postovi
    65

    Početno

    mogu i brojcano ako te zanima

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Prije par godina u ruke mi je došla knjiga Rudolfa Breusa "Totalna terapija raka i leukemije" i autor tamo piše kako je za njega čaj od kadulje najvažniji i smatra da bi ga trebalo piti cijeli život.
    On kaže da ako se kadulja koristi za grgljanje, onda je dovoljno ostaviti kadulju 10 minua u toploj vodi, ali ako je za piće onda kadulju treba kuhati točno 3 minute. Zašto?! Zato jer u kadulji ima puno eteričnih ulja koja su potrebna kod grgljanja, ali ih ne smije biti u čaju koji se pije pa ga stoga treba kuhati. Nakon te 3 minute kuhanja ulje nestaje i u tom trenutku se oslobađa životni ferment koji je izrazito važan za sve žlijezde, leđnu moždinu i za diskove.
    Čaj se pije u gutljajima kroz dan, a ne sve od jednom.


    Na kraju mogu samo reći kako je do prije koju godinu moj muž bio neprestano bolestan. Imunitet mu je bio 0 bodova i svaka boleština je bila njegova. Otkako je počeo piti 1/2 litre čaja od kadulje dnevno....drugi čovjek. On ga pije mjesec dana, pa napravi pauzu 2 tjedna pa opet mjesec dana....

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    632

    Početno

    tako je goranka, da ne ponavljam.

    za grgljanje kuvati tako sto u vrelu vodu stavite kadulju
    a za piti, 3 minuta mora da kljuca

  20. #20
    beberonka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Rovinj
    Postovi
    65

    Početno

    Goranka,moram da te pitam ,da li ste primjetili pojacan libido od kada je poceo konzumirati kadulju?javni nam da znamo

  21. #21
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj beberonka prvotno napisa
    Goranka,moram da te pitam ,da li ste primjetili pojacan libido od kada je poceo konzumirati kadulju?javni nam da znamo
    ja mogu javiti da nisam nažalost ništa slično primjetila
    ali ja to nisam tako redovito trošila, nego više kad mi se dalo.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Velika Gorica
    Postovi
    485

    Početno

    Citiraj beberonka prvotno napisa
    Goranka,moram da te pitam ,da li ste primjetili pojacan libido od kada je poceo konzumirati kadulju?javni nam da znamo
    Ne.

  23. #23
    beberonka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Rovinj
    Postovi
    65

    Početno

    Da pojasnim,godinama sam pila kadulju i svi moji ukucani a redovni posjetioci naseg doma.U jednoj knjizi o travama sam procitala da djeluje na potenciju.Kod nas ja nisam osjetila blagodeti jer je muz nasao drugumozda zbog kaduljeali sljedeci moj partner je osjetio,a i jamoji prijatelji koji su pili takodje,kad sam im spomenula da djeluje na potenciju ,potvdili su da je doslo do pojacane zelje.E sad u slucajevima za koje ja znam djelovala je tako da se nakon prvog odnosa ,moglo nakon pola sata krenuti na drugi,pa opet pauza pa 3..pa ...jos koji putto kod muskih a kod zena i jos vise

  24. #24
    Kavin avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    926

    Početno

    Ja bi malo podigla ovu temu, ali u drugom smjeru.
    Imam pitanje:

    Znam da je čaj od kadulje dobar za poprati intimne djelove kod odraslih kad su gljivice i bakterije izvana u pitanju.
    Zanima me jel se i djeci može dolje sa kaduljom ispirati ( postoje bakterije izvana - dečko ), preporučena je borna voda i to bi izbjegli zbog negativnih svojstava - ne treba sad tema krenuti u tom smjeru, znamo sve negativnosti vezano za to.
    ( ne radi se o nama, već prijateljica ima s malim taj problem )

    Ja sam joj preporučila kadulju, ali bi htjela provjeriti jel to u redu - dečko je 3-4 godine star.
    I ako može koliko često?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    105

    Početno

    Kavin, negdje sam pročitala i ja mojoj djeci perem sa stolisnikom guzu kada je crvena i upaljena od antibiotika. I stvarno djeluje i to u rekordnom roku, brže od bilo koje kremice. Ne vidim zašto se ne bi i kaduljom moglo prati :/

  26. #26
    Kavin avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    926

    Početno

    Hvala.

    Evo ako netko još nešto zna informacija je dobrodošla.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Dec 2012
    Postovi
    1

    Početno

    Pomagajte!
    Šta znači ovo da kadulju treba kuhati točno tri minute kad se sprema za piće? Jel to znači ovako: Prokuham vodu, prelijem listove kadulje i stavim sve skupa 3 minute na vatru?
    Naime, već mjesecima pijem kadulju ne znajući da pogrešno pripremljena može biti otrovna. Meni doduše nije ništa, osjećam se bolje nego ikad.

  28. #28
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Isparavajući je u kući nestalo mi je na koji dan mlijeko. Nije za dojilje.

  29. #29
    beberonka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Rovinj
    Postovi
    65

    Početno

    sad vidim da se spominju listovi kadulje...ja pijem caj od lista....salvia officinalis...

  30. #30
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Listove samo posušim za čaj?

  31. #31
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Listove samo posušim za čaj?
    Da. Ja to (razno bilje, ne samo kadulju nego timijan, kamilicu, kopar zreli) obično sušim u vikendici, ima malo propuha i nije na suncu. Osuši se odlično. Znam i doma napraviti bunt i samo objesiti u špajzu. Jedino je bitno da listovi budu čisti, a bere se isto po suhom vremenu. Kad je osušeno, spremim u staklenku, ali ne zatvaram poklopcem nego papirnatom salvetom učvršćenom gumicom.

    Čaj od kadulje je odličan za grlo i probleme dišnih putova (bronhitis), ali i za poticanje rada bubrega. Ne znam drugo bez interneta. Moj stariji pije čaj, a mlađi voli mlijeko s karameliziranim šećerom i unutra listić kadulje.

  32. #32
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Ako želite piti čaj od kadulje, nije dovoljno samo preliti listove kipućom vodom, potrebno ga je kratko prokuhati.

  33. #33
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Ja je grgljam isključivo jer mi je gorka za piti, nisam ni znala za kojekakve otrovne spojeve....
    Posljednje uređivanje od Angie75 : 05.09.2018. at 12:50

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •