Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 54

Tema: Zajednički račun

  1. #1
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno Zajednički račun

    Na jednom topicu o (prevelikoj) potrošnji jedan dio vas je izjavio da vi i vaši muževi imate zajednički račun.
    Mm i ja smo do sada funkcionirali tako da je svaki imao svoj tekući račun, s time da smo bili opunomoćeni na račun onog drugog. Otprilike se znalo koje troškove tko podmiruje, a jednom-dvaput mjesečno bi se provjerilo kako stojimo i po potrebi presipalo s viška na manjak (... nekad bilo, sad možemo samo presipavati iz šupljeg u prazno ... ali to je za neku drugu priču).
    Da skratim, čini mi se da bi nam bilo lakše administriranje da imamo jedan račun, od toga da provjerimo koliki nam je trenutni zajednički minus, koji su sve računi plaćeni preko e-zabe..., pa me zanima i kako to tehnički izvesti, je li dovoljno da jedno od nas zatraži u firmi da mu se plaća isplaćuje na račun onog drugog (može li se to?), tko je u tom slučaju vlasnik računa i ima li tu još kojekakvih 'pravnih' posljedica koje mi ne padaju na pamet?
    I htjela bih čuti vaša mišljenja, razloge i iskustva na temu 'za ili protiv zajedničkog računa'.

  2. #2
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Pa ne znam da li je to moguće, ali mislim da možeš dati trajni nalog da se plaća jednog prebacuje na račun onog drugog. Samo mislim da se onda ta druga plaća neće računati u dozvoljeni minus.

  3. #3
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Meni to baš nije neka ideja. Ne iz tehničkih, nego više psiholoških razloga. MM i ja imamo svatko svoj račun, ali i punomoć jedan za drugoga i, isto kao i vi, pretačemo s jednog na drugi i sl. Ne bih voljela da moja plaća sjeda na tuđi račun, makar to bio račun mojeg muža kojeg beskrajno volim u kojeg imam beskrajno povjerenja. Ne radi se o novcu niti o povjerenju, jednostavno ne bi voljela ne imati račun "svoj" račun, mislim da nitko ne bi volio ne imati bar nešto malo na čemu ipak piše njegovo ime.

  4. #4
    stella avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    I mi samo prebacujemo s jednog računa na drugi,i meni se čini zgodna ideja da je sve na jednom računu,ali isto nisam baš 100 % sigurna da bih pristala na to.

  5. #5
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Ali zašto ne bi pristali - mislim, tehnikalije su manuje bitne, MM i ja sve dijelimo. Pod dijelimo mislim da ne razmisljam na nacin, ovaj trosak mora platiti on, a ovaj ja, nego su svi troskovi i svi prihodi zajednicki.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    Citiraj Deaedi prvotno napisa
    Ali zašto ne bi pristali - mislim, tehnikalije su manuje bitne, MM i ja sve dijelimo. Pod dijelimo mislim da ne razmisljam na nacin, ovaj trosak mora platiti on, a ovaj ja, nego su svi troskovi i svi prihodi zajednicki.
    Potpisujem ovo, tak da ste strane ne bih imala nikakav problem da imamo zajednički racun!

    No tehnički gledano, tipa trebate kredit u banci ili na osnovi svog tekuceg racuna imate neke druge pogodnosti....sto mi znacilo da ukoliko imate dva tekuća racuna, onda imate i vise pogodnosti (u najgorem slucaju, dva minusa - ak vam uztreba)....

  7. #7
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    imamo svak svoj račun i punomoć na račun drugoga...baš zbog banaka, kredita, minusa mislim da je bolje imat 2...

  8. #8
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Mi smo račune ujedinili iz više razloga, a povod je bila ljutnja na puno sitnih stalnih naknada (vođenje računa, naknada za opunomoćenje i sl.) koje smo sad prepolovili. Plaće sjedaju na jedan račun, s njega sve plaćamo (uglavnom internetom). Ovako nam (mi) je lakše voditi kućni proračun.

    E sad.
    Tko ima psihološku barijeru, mora dobro promisliti kako će to utjecati na njega. Mi nismo rastrošni i nemamo bitnih međusobnih primjedbi pa nema ni neželjenih posljedica.

  9. #9
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Mi imamo dva računa ali jedan budget.

  10. #10
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Citiraj Maruška prvotno napisa
    Mi imamo dva računa ali jedan budget.
    X

  11. #11
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Citiraj Maruška prvotno napisa
    Mi imamo dva računa ali jedan budget.
    x...

  12. #12
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    mi imamo dva računa, ali svatko od nas ima punomoć i kartice na oba računa. tako da u biti imamo zajednički račun, ali ipak, najviše psihološki meni ovakvo stanje odgovara. nemam pojma zašto, ali volim da moja plaća dolazi na moj račun, a njegova na njegov. :/

  13. #13
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Citiraj sis prvotno napisa
    Mi smo račune ujedinili iz više razloga, a povod je bila ljutnja na puno sitnih stalnih naknada (vođenje računa, naknada za opunomoćenje i sl.) koje smo sad prepolovili. Plaće sjedaju na jedan račun, s njega sve plaćamo (uglavnom internetom). Ovako nam (mi) je lakše voditi kućni proračun.

    E sad.
    Tko ima psihološku barijeru, mora dobro promisliti kako će to utjecati na njega. Mi nismo rastrošni i nemamo bitnih međusobnih primjedbi pa nema ni neželjenih posljedica.
    koja banka?
    možeš malo opisat..na koga glasi račun il je jedan račun a svako ima svoje ime na kartici..?
    kako kod minusa?
    krediti?

  14. #14
    sis avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,063

    Početno

    Otp banka.
    Račun glasi na mene, svatko ima svoju karticu. Imamo jedan uređaj za internet bankarstvo koji stoji pokraj kompjutera pa ga koristimo kad kome treba.
    Minus ovisi o prihodima i sasvim je svejedno jesu li u pitanju dva računa ili jedan (minus izbjegavamo). Krediti nam uopće nisu u našoj banci, a kreditna sposobnost ne ovisi o broju računa nego o broju kuna na njemu.

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,588

    Početno

    Mi imamo svaki svoj račun, ali imamo punomoći. Uglavnom ja vodim brigu o financijama, i kad vidim da na nekom računu fali, prebacim s drugog. Režije i kredit plaćam s njegovog jer ima više, u dućanu sa svog, ali je to tak svejedno jer imamo zajednički budžet. Ne bi mi smetalo ni da je sve na jednom računu.

  16. #16
    njumi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    njumilend
    Postovi
    337

    Početno

    Citiraj Maruška prvotno napisa
    Mi imamo dva računa ali jedan budget.
    x

  17. #17
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Mi imamo stalno nalog koji prebacuje lovu s mojeg na njegov rč. jer je tako preglednije. MM je u našoj familiji zadužen za financije, pa je meni logično da to funkcionira onako kako je njemu lakše. Kod nas je možda bila prelaka odluka tko će bit CFO kad je on voditelj kontrolinga, a ja slobodni umjetnik. Mi smo se dogovrili da funkcioniramo kao firma - svi rade ono što najbolje znaju za boljitak firme. Dakle ja sam šefica HR-a, PR-a, Marketinga (s naglaskom an event managment), Prodaje i Nabave, Pravne službe, Asset manager i predsjednica Uprave a Mužo je CFO, Održavanje voznog parka i nadzorni odbor Zna se tko je za što glavni, pa i odgovoran. sastanci su kratki i efikasni - ne uvijek ugodni. Financije imamo u posebnom programu na kompu, ali ako je izvještavanje nerazumljivo CFO dobije po prstima. oboje imamo točne iznose za odvojene stvake. O svemu se može pregovarati, ali kad se dogovorimo to je to . Jedino čega nema je skrivanje ili prikrivanje troškova (osim iznenađenja za rođendan). Znači sve ide na jednu hrpu i ndase djeli po kategorijama: fiksni troškovi, hrana, rekreacija, održavanje auta.... a kategorije imaju svoje šefove Kad klinci budu veći dobit će i oni svoje . Kad dođeš doma isprazniš račune u kutijicu, sve ide u evidencijiu i jednom tjedno brifing, a jednom u tri mjeseca sastanak s naslovom "što sad?" jer ipak uvijek iskrsne nešto neplanirano. Tako je to kod nas. Nije savršeno, al se barem usput ne kačimo oko love.

  18. #18
    iki avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,675

    Početno

    Wow pikula!!!

    Btw. zvuči ko da ste dve djevice u kući.

  19. #19
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Mi imamo svaki svoj tekući, ali se sav novac zajednički troši. Ja uglavnom plaćam račune preko online bankinga koristeći pri tome i MM-ov i moj tekući, kredit se skida sa njegovog tekućeg itd. Znači dva računa, jedan budžet, jedan - vrlo loš - gazda (ja)

  20. #20
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    nemam tih problema - ali kad bi trebalo nešto takvo - uvijek bih bila za dva računa. s punomoći ili bez... uz dogovor o troškovima i podmirenju istih, kao i o zajedničkoj štednji.

    osjećala bih se užasno neugodno da imam zajednički račun s nekim.

  21. #21
    pirica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    2,873

    Početno

    Citiraj Maruška prvotno napisa
    Mi imamo dva računa ali jedan budget.
    nemamo punomoć po računima, ali znamo jedan drugom pin

  22. #22
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Maruška prvotno napisa
    Mi imamo dva računa ali jedan budget.
    X
    s tim što ja imam punomoć na mm-ov račun, ali on nema na moj

  23. #23
    AnneMary avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Postovi
    1,230

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    Citiraj Maruška prvotno napisa
    Mi imamo dva računa ali jedan budget.
    X
    s tim što ja imam punomoć na mm-ov račun, ali on nema na moj
    X


  24. #24
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj Maruška prvotno napisa
    Mi imamo dva računa ali jedan budget.
    X

  25. #25
    Pandora Aura Monroe avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    992

    Početno

    Citiraj pikula prvotno napisa
    Mi smo se dogovrili da funkcioniramo kao firma - svi rade ono što najbolje znaju za boljitak firme. Dakle ja sam šefica HR-a, PR-a, Marketinga (s naglaskom an event managment), Prodaje i Nabave, Pravne službe, Asset manager i predsjednica Uprave a Mužo je CFO, Održavanje voznog parka i nadzorni odbor .
    A tko je glasnogovornik?


    Mi imamo odvojene račune. Do sada se nije ukazala potreba za drugačijom financijskom politikom. Troškove dijelimo, oko većih se dogovaramo i to funkcionira.

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    311

    Početno

    Na koji način djelite troškove? Da li proporcionalno plaćama, da tko ima veću plaću snosi veći trošak ili kako?
    Ja sam mm-u potpuno prepustila brigu o plaćanjima, dala mu i punomoć pa se novci stalno pretaču s jedne kartice na drugu i skroz sam izgubila osjećaj za (ne)imanje..

  27. #27
    zhabica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    u radosti ...
    Postovi
    3,922

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    Citiraj Maruška prvotno napisa
    Mi imamo dva računa ali jedan budget.
    X
    s tim što ja imam punomoć na mm-ov račun, ali on nema na moj
    X

  28. #28

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    311

    Početno

    Citiraj zhabica prvotno napisa
    Citiraj magriz prvotno napisa
    Citiraj Maruška prvotno napisa
    Mi imamo dva računa ali jedan budget.
    X
    s tim što ja imam punomoć na mm-ov račun, ali on nema na moj
    X
    A joooj, a meni obrnuto

  29. #29
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Citiraj Mercedes prvotno napisa
    Na koji način djelite troškove? Da li proporcionalno plaćama, da tko ima veću plaću snosi veći trošak ili kako?
    Ja sam mm-u potpuno prepustila brigu o plaćanjima, dala mu i punomoć pa se novci stalno pretaču s jedne kartice na drugu i skroz sam izgubila osjećaj za (ne)imanje..
    već sam napisala, imamo odvojene račune al jedan je budžet...on npr plati Amex (svoj i moj) sa svog računa, sa moga režije i kredit (uvijek gledamo da ostane love i na jednom i na drugom za dućan, gorivo, gablec, nikad ne ispraznimo račun do kraja, kartice od punomoćnih računa koristimo samo kad mu baš treba love a nema dovoljno na svojoj pa digne sa moje i obrnuto).....nema moje -tvoje...to je naše ....

    imamo kumove koji imaju princip da po pola plaćaju režije, svaki jednom mj ode u dućan do neke cifre a ostalo troše svak na sebe (nemaju još djecu)..a i dosta ljudi u familiji tako radi...

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    mi imamo svaki svoj tekući, a zajednički budžet, trošimo kako koga dopadne bez da to unaprijed dogovaramo
    recimo on je prvi uzeo elektroničko plaćanje , tak da je plaćanje računa ostalo na njemu, ja imam american pa se to meni skida s računa ...

  31. #31
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Mi imamo dva računa, ali je jedan budžet. Davno prije je moja plaća bila redovitija i veća ( danas je puno manja od njegove ) pa ja sa svog računa platim režije i što ostane potrošim na hranu, kad pofali ide sa mm-ovog računa. Za izvanredne situacije koristimo njegov račun. Znači ispraznimo moj i onda njegov koliko fali

  32. #32
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    [quote="Pandora Aura Monroe A tko je glasnogovornik?
    quote]
    Ja, naravno . Mogu dokazati telefonskim računima.On jadan ne uspije ni firmi nabiti mobitel do limita, a ja sam već poharala samsonite na bodove. Dobro, da se jadan toga sjetio.

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    311

    Početno

    Citiraj (maša) prvotno napisa
    .....nema moje -tvoje...to je naše ......
    Ok, nema ni kod nas moje-tvoje nego da l nekako dogovarate potrošnju? Možda mene to muči najviše od svega :/ Nemam osjećaj da trošim, čak mislim da štedim, a stalno nam minusi na računima..
    sviđa mi se ovaj pikulin način, možda meni to treba da mi otvori oči gdje kune odu i zaobiđu me

  34. #34
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    Nama se ljudi uglavnom smiju kad im ispričamo kak mi to radimo, valjda je to stvarno čudno, ali valjda smo i mi čudni kad nam to odgovara. Malo je smješno sjest usred razbacanih igračaka s laptopom (on), tekicom i olovkom (ja) i imati ozbiljan sastanak o financijama, ali istina je da uopće ne pali dok se ufuramo da je to strašno bitno i da je to sad pravi sastanak jer inače se samo prepucavamo usput. Kad god neko krene na vratima s temom o lovi, stanemo i dogovrimo se kad ćemo o tome ozbiljno pričati s brojevima pred sobom. To je prvo bila njegova obrana jer sam ja spretnija s marketingom da ga ne obrlatim na brzinu za neki veći trošak, ali onda sam i ja to naučila korisititi kad bi on škrtario i zvocao. Baš mi je gušt reći- to je moj buđet za odjeću i što te briga koliko to košta, ako računi štimaju npr. u petak "pričat ćemo s brojevima " Tak sam mirna. Malo, kažem ti ljudi, čudno gledaju kad se tako razgovaramo, ali to nama pali i kod drugih stvari zna se za što je čija zadnja. Svađe su kraće ali slađe.

  35. #35

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    472

    Početno

    Citiraj magriz prvotno napisa
    Citiraj Maruška prvotno napisa
    Mi imamo dva računa ali jedan budget.
    X
    s tim što ja imam punomoć na mm-ov račun, ali on nema na moj
    X

  36. #36
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Citiraj Mercedes prvotno napisa
    Citiraj (maša) prvotno napisa
    .....nema moje -tvoje...to je naše ......
    Ok, nema ni kod nas moje-tvoje nego da l nekako dogovarate potrošnju? Možda mene to muči najviše od svega :/ Nemam osjećaj da trošim, čak mislim da štedim, a stalno nam minusi na računima..
    sviđa mi se ovaj pikulin način, možda meni to treba da mi otvori oči gdje kune odu i zaobiđu me
    misliš na kupovinu nečeg što nije u nekim redovnim mjesečnim izdacima?

    za veće stvari se dogovaramo, kada, kako ...za manje tipa majica, cipele (što obično ja kupujem ) il odemo planirano negdje il naiđem kad sam u gradu, nešto vidim pa kupim ako mi se sviđa/treba

    i mi smo u minusima....probali sa zapisivanjem troškova i tamo vidimo gdje dosta toga odlazi al ne mjenjamo puno..sve su to sitnice al kad se zbroji ispadne dosta

  37. #37

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    377

    Početno

    Pikula, pa to je super :shock: :D
    A koji ti je to program za financije?
    Moram hitno nesto poduzeti jer mi je dosadilo zivjeti "od danas do sutra", a imam osjecaj da bi s nasim placama mogli bar 1.000 kn na stranu svaki mjesec stavit.
    Aj na pm ako neces ovdje, pliz.

    Mi imamo dva racuna, ne znamo jedno drugome pin, kreditnu karticu nikad nismo koristili (neam pojma zasto je uopce imamo), kredit isto nemamo.
    Ja brinem o svim racunima i nabavci hrane, njemu samo velim daj toliko i toliko kuna.
    I iskreno, ocajan sam sef financija.
    Al em bi mm bio jos gori, em mu se ne da zaebavat s takvim "sitnicama"...

  38. #38

    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    ZGB
    Postovi
    377

    Početno

    E da... ideja oko zajednickog racuna mi je skroz ok, al ne bi za nas.
    Da mm vidi koliko trosim na kozmetiku, kap bi ga

  39. #39
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Svatko ima svoje račune,jer ih imamo više od jednoga po glavi i niti on,a ni ja nemamo nikakve punomoći,niti mi je to ikada palo na pamet,niti mi je trebalo,niti me zanima.
    On plaća režije i vodi brigu o autu(gorivo,servisi,registracije,...)sve ostalo financiram ja.
    Nikako mi ne bi odgovaralo da nemam svoj račun,a ni njemu.

  40. #40
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Izgleda da sam ovdje jedini čudak! Nema šanse da i pomislim na zajednički račun ili punomoć. Tak i MD. Možda je to zbog toga što smo dugo živjeli sami, svaki od svoje love :? Nekakve podjele imamo: on ima kredit za kuću, ja čuvalicu. Svatko se brine za svoj auto. Špeceraj, odjeća za klinku, povremeno uređenje kuće - kak koji put. Veći račun - njegov, manji račun - moj Ali zajednički račun

  41. #41
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    Ni meni ne pada napamet da imamo zajednički račun.. nemamo punomoći, ne znamo pinove.. al za sad uspješno pretačemo iz šupljeg u prazno..
    Svatko ima svoj račun i plaća "dogovorene " troškove..

  42. #42
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    2 računa, budget, naravno isti, ne znam kako bi drugačije :/
    Imamo net banking i poslužujemo se međusobno s tokenima po potrebi. Zavisi kako koje od nas stoji.

  43. #43
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Imamo dva računa u dvije različite banke i nikada, ama baš nikada u ovih naših puno zajedničkih godina nije bilo nikakvih problema oko toga "tko će što platiti"... To su naši zajednički novci i tako ih i doživljavamo...

  44. #44
    litala avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,858

    Početno

    mi sad imamo i fizicki zajednicki racun u banci (jedan racun - dva vlasnika), al i do sad smo, sa samo jednim tekucim, isto funkcionirali.

    sav novac koji zaradimo - nas je zajednicki novac. svi troskovi su isto tako zajednicki.

    od prvog dana i prve zajednicke kune ni on ni ja nismo nikad pomislili ni rekli - ovo je moja kuna, ovo je tvoj racun... to mi je totalno nepojmljivo...


    nemamo svojih fondova, djeparaca, razdjeljivanja bilo koje vrste. oboje pazimo da ne pretjerujemo u trosnji, oboje obavljamo sve kupovine (kako tko stigne/moze/zgodnije je), sve vece investicije (popravke, kupovine namjestaja i ostalog) dogovaramo i biramo zajedno.


    sve materijalno sto posjedujemo jednostavno je - nase. tako se odnosimo i prema radu onog drugog. i mm i ja, kad radimo - radimo za nas. ne svaki za sebe pa onda na hrpu...


    a valjda smo cudni. a sto mi je, citajuci sve vas, jos cudnije, je da smo se nasli nas dvoje s istim stavovima i razmisljanjima

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    odvojeni računi, no svatko zna pin od onog drugog i koristi se po potrebi,

  46. #46
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa
    odvojeni računi, no svatko zna pin od onog drugog i koristi se po potrebi,
    Ovako!

    S tim da je telebanking na moje ime pa režije uglavnom plaćam ja, a sve ostalo za što treba gotovina ili kartica pretežno ide s muževog tekućeg. Uvijek se dogovaramo.

  47. #47
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,272

    Početno

    Eh, da, imamo zajedničku čarapu (ZB Plus). Ali u nju ubacuje kako tko ima, a iz nje vadimo zajednički i u dogovoru...

    Do sad smo je ispraznili do daske samo jednom, kad smo iskeširali garažu!

  48. #48

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    mi sad imamo i fizicki zajednicki racun u banci (jedan racun - dva vlasnika), al i do sad smo, sa samo jednim tekucim, isto funkcionirali.

    sav novac koji zaradimo - nas je zajednicki novac. svi troskovi su isto tako zajednicki.

    od prvog dana i prve zajednicke kune ni on ni ja nismo nikad pomislili ni rekli - ovo je moja kuna, ovo je tvoj racun... to mi je totalno nepojmljivo...


    nemamo svojih fondova, djeparaca, razdjeljivanja bilo koje vrste. oboje pazimo da ne pretjerujemo u trosnji, oboje obavljamo sve kupovine (kako tko stigne/moze/zgodnije je), sve vece investicije (popravke, kupovine namjestaja i ostalog) dogovaramo i biramo zajedno.


    sve materijalno sto posjedujemo jednostavno je - nase. tako se odnosimo i prema radu onog drugog. i mm i ja, kad radimo - radimo za nas. ne svaki za sebe pa onda na hrpu...


    a valjda smo cudni. a sto mi je, citajuci sve vas, jos cudnije, je da smo se nasli nas dvoje s istim stavovima i razmisljanjima
    kaj bi buli cudni, koliko vidim ima nas hrpa na ovom topicu

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    Citiraj litala prvotno napisa
    mi sad imamo i fizicki zajednicki racun u banci (jedan racun - dva vlasnika), al i do sad smo, sa samo jednim tekucim, isto funkcionirali.

    sav novac koji zaradimo - nas je zajednicki novac. svi troskovi su isto tako zajednicki.

    od prvog dana i prve zajednicke kune ni on ni ja nismo nikad pomislili ni rekli - ovo je moja kuna, ovo je tvoj racun... to mi je totalno nepojmljivo...


    nemamo svojih fondova, djeparaca, razdjeljivanja bilo koje vrste. oboje pazimo da ne pretjerujemo u trosnji, oboje obavljamo sve kupovine (kako tko stigne/moze/zgodnije je), sve vece investicije (popravke, kupovine namjestaja i ostalog) dogovaramo i biramo zajedno.


    sve materijalno sto posjedujemo jednostavno je - nase. tako se odnosimo i prema radu onog drugog. i mm i ja, kad radimo - radimo za nas. ne svaki za sebe pa onda na hrpu...


    a valjda smo cudni. a sto mi je, citajuci sve vas, jos cudnije, je da smo se nasli nas dvoje s istim stavovima i razmisljanjima

    x

    mi smo isto takvi, drugacije ne poznajem, al nas ne smatram cudnima.

    Svatko odlucuje kako njemu najbolje odgovara, odgoj i način zivota jako puno pridonose tome. Imamo prijatelje koji imaju potpuno odvojene prihode i njima je to ok, tako su radili i njihovi roditelji ( tako su naucili) tak da nema tu puno izcuđavanja.

  50. #50
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Nastavno na pikulu...

    Mi imamo Excel dokument s dva stupca - prihodi i rashodi. Jedna zasebna ćelija daje razliku ukupne sume ta dva stupca, dakle likvidnost.

    Prihodi više-manje imaju fiksne i dobro poznate stavke, njih 3-4 (plaćax2, stanje na tekućemx2, cash). Rashodi su isto više-manje fiksni (gablec, benga, vrtić, shopping hrane...), ali svaki mjesec ima i neki predviđeni trošak (npr. vjenčanje prijatelja ove subote, meni cipele...).

    Taj Excel dokument ima više sheetova, svaki za jedan mjesec. Pa je trenutno prvi 10/2008, a iza njega idu 4-5 (za 11/2008, 12/2008...). Iznos iz one ćelije koja daje razliku prebacujemo u idući mjesec i tako otprilike pokušamo projicirati kako ćemo stajati za 3-4 mjeseca. To naravno nikad nije tako, uvijek bude gora situacija, ali ni ovako nije bajna pa se možemo psihički pripremiti.

    Malo sam predaleko otišla od osnovnog pitanja ovog topica, ali htjela sam zapravo reći da se svi troškovi (pa i bijedne cipele, nažalost) komentiraju, predviđaju i dogovaraju.

    Pitanje za one koji imaju zajednički račun, ali dva vlasnika. A kako se računaju dvije plaće? Recimo za kredit, minus...

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •