Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 55

Tema: Limun

  1. #1
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno Limun

    Imam drvce limuna u tegli ispred kuće. Je li već došlo vrijeme da ga pospremim unutra? Gdje bi ga trebala ostaviti preko zime? U sobi baš ne, bar mi se tako čini. U podrumu, u nekoj prostoriji gdje se ne grije?

  2. #2
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    moja prijateljica ima u vrtu limun.
    nikad ga ne unosi.
    a rodi svake godine toliko da ne mogu sve potrošiti.

    njezin je u jako velikoj zemljanoj posudi.

  3. #3
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Pa dobro, valjda ga ipak nekako zaštiti? Možda da ga umotam onom jutenom vrećom. Fakat sam tutlek. Imam ga od ovog proljeća. Inače jako volim biljke, osobito one koje smiju bit na jakom suncu i koje ne treba često zalijevati.

  4. #4
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ček, nazvat ću je...

  5. #5
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    stave ga u garažu kod Marice (tako ona kaže)
    garaža nije grijana.

    onda ga ti ipak umotaj onim filcom koji tome i služi; mi njime umotavamo lavandu i jedan mediteranski grm.

    al me nemoj sad pitati gdje se to kupi, to ti mogu reći tek kad muž dođe s posla

  6. #6
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    A je, unesu ga. Nemam garažu, ali imam jednu prostoriju koju ne grijem pa bi ga mogla tamo staviti. Jedino nisam skužila trebam li staviti taj filc unijela, ne unijela ili je dovoljno da je unutra neumotan. Vidjela sam u Baumaxu za kupiti taj filc

  7. #7
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Imam i lavandu u vrtu, dobro da si je spomenula jer bi je zaboravila na nju ko na smrt. Eto vidiš kako sam brižna prema svojim biljkama :/

  8. #8
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ako uneseš, ne treba filc

  9. #9
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Hvala!

  10. #10
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    I preporučam da ga malo dohraniš onom tekućinom za agrume prije zime da lakše podnese "stres", mi bar tako napravimo.

  11. #11
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Hvala i tebi Indi. Baš mi je stalo do toga da preživi zimu, a nemam baš zlatnu ruku.

  12. #12
    cvijetak avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Antunovac
    Postovi
    1,132

    Početno

    Ajte mi sad još lijepo recite gdje da nabavim to limunovo drvce, sanjam o njemu već dugo

  13. #13
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Citiraj cvijetak prvotno napisa
    Ajte mi sad još lijepo recite gdje da nabavim to limunovo drvce, sanjam o njemu već dugo
    Ovo moje je baka uzgojila iz koštice.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    176

    Početno

    Ili odeš na plac, pa zatražiš dečke koji prodaju mandarine, naranče i slično.

  15. #15
    Tessa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    394

    Početno

    I naši su iz koštica domaćih limuna, ali još su bebe
    ~~~~~~~~~ da narastu veliki s puno plodova

  16. #16
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Ja imam iz koštice već godinama i dosta je veliko drvce, ali nikako da rodi. Jel treba limun cijepiti? To mi stalno govore, a tko bi to cijepio?

  17. #17
    MalaSirena avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Maksimir, Zagreb
    Postovi
    2,721

    Početno

    Moja mama ima lavandu kod vikendice, ooooogroman grm i nikad je ne zamotava

  18. #18
    Tessa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    394

    Početno

    Citiraj Honey prvotno napisa
    Ja imam iz koštice već godinama i dosta je veliko drvce, ali nikako da rodi. Jel treba limun cijepiti? To mi stalno govore, a tko bi to cijepio?
    možda ima veze sa oprašivanjem cvjetova :?

  19. #19
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Citiraj Tessa prvotno napisa
    Citiraj Honey prvotno napisa
    Ja imam iz koštice već godinama i dosta je veliko drvce, ali nikako da rodi. Jel treba limun cijepiti? To mi stalno govore, a tko bi to cijepio?
    možda ima veze sa oprašivanjem cvjetova :?
    Ni moj nije nikada rodio, prijateljica mi je rekla da bi ga trebala cijepiti. E kad bi još znala tko bi mi ti mogao napraviti :/

  20. #20
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Limun može preživjeti vani ako je najranije od tog proljeća zakopan u zemlju, dakle ako nije u tegli. Jer on tada ima dovoljno vremena da se oporavi od šoka i pusti korjenje dovoljno snažno i dovoljno duboko da ne smrzne u zimi.

    U tegli će se vjerojatno smrznuti preko zime vani. Trebalo bi ga samo staviti u negrijanu prostoriju, bez posebne zaštite tegle u vidu omatanja jutom i sl. i zaliti jednom mjesečno (MALO, cca. 0,5 dl).

    Cijepljenje se može obaviti u nekom od rasadnika, mislim da to čak rade i u MBM-u, ali treba pitati.

  21. #21
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    @na, kad bi blo vrijeme za to? Sada ili na proljeće?

  22. #22
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    A kako ste ga posadili? Uzeli baš ono vulgariš koštice iz ploda i posadili u zemlju? Kada- u koje doba godine, kakva zemlja?

    Ja bih isto posadila, u biti nisam ni znala da može uspjeti samo iz koštice.

  23. #23
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Nisam sadila ja, već moja baka tako da ne znam koje je godišnje doba bilo. Znam da je jednostavno bacila košticu u čašicu sa zemljom. Probaj, ništa te ne košta, ni truda ni novaca. Ipak, možda bi trebala razmisliti o kupnji stabalca u rasadniku, čekati ćeš godinama da ovo naraste, a vjerojatno neće ni davati plodove pa ćeš ga morati nositi na cijepljenje.

  24. #24
    ivancica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    3,356

    Početno

    Ma ja volim sama uzgojiti biljku, više ju volim onda.

    Npr. jedno od njih je moje stablo fikus benjamina koje je sad oko 2 metra, a bilo je mala grančica sa par listića.

    Thanks za info, probat ću sad odmah posaditi pa ćemo vidjeti. Javim rezultate.

  25. #25
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Citiraj Tessa prvotno napisa
    Citiraj Honey prvotno napisa
    Ja imam iz koštice već godinama i dosta je veliko drvce, ali nikako da rodi. Jel treba limun cijepiti? To mi stalno govore, a tko bi to cijepio?
    možda ima veze sa oprašivanjem cvjetova :?
    Nema taj ni cvjetove

  26. #26
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Moj također niti jedan cvjetić

  27. #27
    Indi avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Postovi
    1,702

    Početno

    Ako vam limun nema cvjetove, moguće da je podivljao. Onda ga treba "navrnuti" (cijepiti), znate ono kad se uzme od "dobrog" limuna komad grančice i "navrne".... Moji su tako "navrnuli" na običan limun, limun mjesečar koji daje plodove svaki mjesec...Primio se i sad čekamo da krene...

  28. #28
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj lucij@ prvotno napisa
    @na, kad bi blo vrijeme za to? Sada ili na proljeće?
    Ma samo staviš u teglu u kojoj ti već nešto raste košticu dok cijediš limun i čekaš. Zimus sam tak upikla dvije koštice i obje su potjerale! U proljeće sam ih presadila, jednog zaboravila zalijati , a drugi polako raste. Limun koji je izrastao iz koštice, sigurno treba cijepiti, ali ne znam kad.

  29. #29
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Uf, ne znam ja to cijepiti. A nositi nekamo da ga netko cijepi... nemam volje ni vremena. Radije bih kupila "gotovi" u rasadniku.
    Ali lijepo je drvce, lišće mu fino miriši. Neka bude.

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Ja sam isto jednom uspjela iz sjemenke uzgojiti limun, ali nam se jedne zime vani smrznuo. Nisam ga zamotala.

    za cijepljenje/kalemljenje sam našla par dobrih objašnjenja:
    http://www.napravi-sam.com/CMS/0091/....aspx?EID=2043
    http://www.cvijet.info/forum/forum_posts.asp?TID=1143
    al' mi se čini kao dosta posla :/

  31. #31
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    U mom kraju su ljudi koji su znali cijepiti imali skoro pa ugled vrača
    Ozbiljno, nadaleko se znalo: "Taj i taj ima dobru ruku, njemu se skoro sve primi." Ili, kak bi mi rekli, vjerojatno je važan filing. Mislim da se ni ja ne bi u to upuštala.

  32. #32
    Honey avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    D.Resa
    Postovi
    1,962

    Početno

    Ni ja. Bojim se da bi još krepal kad bih prčkala :/

  33. #33
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,323

    Početno

    Piknula sam u zemlju 5,6 koštica, tri su potjerale, lijepe su male boljčice s listićima.

    Kakva su vaša iskustva s presađivanjem? Negdje sam čitala da ako se ne cijepi nije da neće dati plodove ali će malo duže trajati...iskustva?

    Hvala

  34. #34
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    je treba mu duže da da plod i treba se cijepiti recimo prva očekivanja su 6-7 godina.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Prije 2 godine sam stavila 3 limunove koštice u zemlju, niknule su biljčice, dvije su krepale, jedna je ostala i dalje raste, ali užasno sporo. Nakon 2 godine, biljčica je visoka nekih 3 cm i ima manje od 10 listića. Raste li limun tako sporo, ili ovom mojem nešto fali pa zaostaje u rastu?
    (Presadila sam ga u međuvremenu u veću teglu, računajući da mu treba više zemlje, ali ne primjećujem brži napredak)

  36. #36
    alef avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    639

    Početno

    Definitivno ti nije nesto uredu s njim. Meni iz kospice izrastu 10-15 cm visine odmah na pocetku, prvih mjeseci...

  37. #37

    Datum pristupanja
    Aug 2013
    Postovi
    40

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Prije 2 godine sam stavila 3 limunove koštice u zemlju, niknule su biljčice, dvije su krepale, jedna je ostala i dalje raste, ali užasno sporo. Nakon 2 godine, biljčica je visoka nekih 3 cm i ima manje od 10 listića. Raste li limun tako sporo, ili ovom mojem nešto fali pa zaostaje u rastu?
    (Presadila sam ga u međuvremenu u veću teglu, računajući da mu treba više zemlje, ali ne primjećujem brži napredak)
    Kako može imati uopće više od 2 lista s 3cm visine?
    I mi smo ove godine sadili limune iz koštice, niklo ih je oko 10tak. Najveća je visoka možda 10tak cm, najmanja 4cm. Prošlo je nekih 4 mjeseca.
    3 cm za 2 godine mi se čini puno premalo.

  38. #38
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Prije 2 godine sam stavila 3 limunove koštice u zemlju, niknule su biljčice, dvije su krepale, jedna je ostala i dalje raste, ali užasno sporo. Nakon 2 godine, biljčica je visoka nekih 3 cm i ima manje od 10 listića. Raste li limun tako sporo, ili ovom mojem nešto fali pa zaostaje u rastu?
    (Presadila sam ga u međuvremenu u veću teglu, računajući da mu treba više zemlje, ali ne primjećujem brži napredak)
    danas sam sentimentalna i ovo tvoje pitanje me sjetilo na herr doktora, koji bi ti sigurno znao pomoci i imala bi predivan limun

  39. #39

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj shlede prvotno napisa Vidi poruku
    Kako može imati uopće više od 2 lista s 3cm visine?
    I mi smo ove godine sadili limune iz koštice, niklo ih je oko 10tak. Najveća je visoka možda 10tak cm, najmanja 4cm. Prošlo je nekih 4 mjeseca.
    3 cm za 2 godine mi se čini puno premalo.
    Listići su gusti i jako sitni.

    Mislim da ću ipak pokušati s novom košticom

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    danas sam sentimentalna i ovo tvoje pitanje me sjetilo na herr doktora, koji bi ti sigurno znao pomoci i imala bi predivan limun
    Eh, otkad njega već nema...

  40. #40
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,323

    Početno

    Uz 3 limunčića koja su niknula prije 2 mjeseca, niknula su još 3. Još mi djeluju dosta nježno i mlado da bih presađivala, da još malo pričekam da narastu?

  41. #41
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Dakle imam limun koji sam dobila pred 3.5 mjeseca,cjrpljen je u rasadniku, naraso cca 20 i kusur CCM,dadne zanima jel prije zime treba to kaj obrezati?planiram ga staviti u hodnik pred stan. Ok daleko je zima ali da se pripremim

  42. #42
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    Ako dobro razumijem, ako ne cvate, treba se cijepiti?
    Naša mandarina ne cvate - kupljena je u rasadnika i cvala je samo prve godine, nakon toga je zaboravljena vani, umrla, ali smo je vratili u život. Odnosno, potjerala je ponovo iz stabla, ali sad više ne cvate. Prošle su već 3 godine od tada. Lijepo raste, ali bez cvijetova

  43. #43
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    A ne vidiš mjesto cjepljenja?

  44. #44
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Ako je cvala i radjala, cijepljena je. Vjerojatno ne cvate zbog soka. Osjetljive su to biljke. Nedovoljno svjetla, temperatura, vjetar..
    Zakasnila sam ubaciti limun prosle godine prije mraza i sad lista kao lud, ali plodova nema. To mi se dogodilo i prije par godina pa je prve godine samo listao, druge su cvjetovi otpali, a trece mu je bilo malo bolje.

  45. #45
    kudri avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,470

    Početno

    znači da budem strpljiva?

  46. #46
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    I njezna.

  47. #47
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Ja imam jedan limun od prije par godina, posađen u dvorište u jedan bivši bazenčić. Lijepo raste, svake godine ga omotam prije zime, ali bojim se da od njega ne bude niti cvijeta niti ploda - jednostavno nema dosta sunca.
    Ove sam godine nabavila još jedan, stavila ga na sunčanije mjesto. Nije baš previše narastao - ako je i uopće, imao je 2 cvijeta, ali ih je kiša stukla. Dakle, ne bude ploda.
    Nisam niti baš očekivala plod, jednostavno sviđa mi se biljka.

    Pitanje za one koji unose limun u kuću - ovaj u tegli ću morati unijeti - može li neka prostorija bez svjetla?

    Naime, nemam baš mjesta tamo gdje boravimo, pa bi ga stavila u podrum ako bi on to preživio...

  48. #48
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Jedan moj poznati limun zimuje upodrumu

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj anchi pp prvotno napisa Vidi poruku
    Ja imam jedan limun od prije par godina, posađen u dvorište u jedan bivši bazenčić. Lijepo raste, svake godine ga omotam prije zime, ali bojim se da od njega ne bude niti cvijeta niti ploda - jednostavno nema dosta sunca.
    Ove sam godine nabavila još jedan, stavila ga na sunčanije mjesto. Nije baš previše narastao - ako je i uopće, imao je 2 cvijeta, ali ih je kiša stukla. Dakle, ne bude ploda.
    Nisam niti baš očekivala plod, jednostavno sviđa mi se biljka.

    Pitanje za one koji unose limun u kuću - ovaj u tegli ću morati unijeti - može li neka prostorija bez svjetla?

    Naime, nemam baš mjesta tamo gdje boravimo, pa bi ga stavila u podrum ako bi on to preživio...
    Može s manje svjetla, ali ne baš potpuni mrak. Moja baka i njezina kuma uzgajale su velike limune, cijela stabla, u gradu na sjeveru Hrvatske. Zimi su bili u podrumu, ali podrum ipak ima male prozore i nije sasvim bez svjetla.

  50. #50
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Pa sad i ovaj podrum ima mini prozore,ali limun stavljaju dosta daleko od prozora ,sad jel potpuno mrak ili tek tračak svjetla nisam sigurna

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •