Pokazuje rezultate 1 do 13 od 13

Tema: Pašticada?

  1. #1
    HELI

    Početno Pašticada?

    Dakle, sinoć sam but pošpikala s pancetom i češnjakom, par klinčića, mrvicu lovora, papra i ulja.
    Šta sad? Negdje sam pročitala da ide i ocat, mogu ga sad stavit?
    Šljive? Koliko?
    Pomagajte, to moram imat danas za ručak, a nisam nikad radila :?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    886

    Početno

    Pa nisam vidjela pozivnicu u sandučiću....?? heheheheeheh
    Sigurno si planirala tijekom dana pozvati me na ručak!!! hehehehehehe

  3. #3

    Početno

    Ja ostavim tako naspikani but dan-dva da se "paca" u octu...
    U velikom loncu preprzis dvije-tri glavice luka i stavis but, te ga sa svih strana poprzis. Zalijes s 2 dl proseka i dodas vode toliko da pokrije meso i stavis kuhati duuugo, duuuugo. Ja ne stavljam suhe sljive, iako ih mnogi stavljaju, zajedno s pelatima. Servira se s njokima od krumpira.
    S pasticadom uvijek imam jako puno posla, pa ju radim samo za posebne prilike.

  4. #4
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Nemoj ocat, stavi vino u sugo kad se bude kuhalo. Možeš uzeti suhe šljive i nasjeckati na rezance (ja obožavam, mm baš i ne voli). Količinu stvarno odredi odokativno (ako su očišćene od koštica, onda jedno 5-6 komada).
    Izdinstaj povrće i onda ga štapnim mikserom pretvori u kašu (ako ti se da, možeš i propasirati) i onda u to staviš prethodno ispečeno i izrezano meso. Kuhaš koliko hoćeš - što mekše, to bolje.

  5. #5
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Recepti za pašticadu razlikuju se valjda od sela do sela : D; moj recept je za neku kontinentalnu pašticadu (tako kaže moja prijateljica iz Šibenika), tako da po mom receptu ne stavlja ocat, a suhe šljive se stave negdje napola pirjanja mesa i povrća, i to nekih 6-7 šljiva.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    Tako pripremljeno meso inače stoji preko noci u uctu ali nem sta bit loše ako malo kasniš.Kad meso sa dobije lijepu smeđu boju izvadi ga a u istu posudu isprži luk kojem se uz začine i prošek (u koji je dodan koncentrat paradajza) dodaje i šljiva Nadam se da nisam nekaj fulala

  7. #7

    Početno

    Mene je sveki ismijala kad sam spomenula suhe sljive...a ona je fetiva Splicanka...koja, dakako, sve zna.

  8. #8

    Početno

    Evo recept Dike Marjanovic-Radice:
    http://www.croatianmall.com/croatia/food/Cro-fod1.htm

  9. #9
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    Moja prijateljica stavlja šljive, ali čini mi se da stavlja i jabuku, klinčiče našpika u luk i stavi cijelu glavicu luka, umak je puno rjeđi i prozirniji nego moj, i mislim da uopće ne stavlja mrkvu.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    AgRaM
    Postovi
    2,692

    Početno

    I nisu loši sa prilog široki rezanci umjesto njoka

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    U autu
    Postovi
    298

    Početno

    Pazi sa suhim šljivama jer nekad umak od njih zna biti gorkast!A što se tiče paca najbolje je staviti pola crno vino pola prošek,naravno sve domaće.

  12. #12
    devet_mjeseci avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    679

    Početno

    Evo recepta od moje sveki Makaranke. Ja sam se izvježbala, pa iako u početku djeluje komplicirano (zapravo jednostavno i nije), stvarno se isplati! Ovo je dakle za kilu i pol buta...

    1 i pol kg junečeg buta
    1 i pol kg luka (krupnije narezan)
    3 mrkve (na kolutiće)
    4-5 češnja češnjaka (isjeckan)
    cca. 10 dkg slanine (izrezane na kockice)
    10-ak kom suhih šljiva (bez koštica, naravno)
    1 kriška celera (u komadu)
    7-8 zrna papra
    7-8 klinčića
    crno vino (po mogućnosti domaće)
    svinjska mast
    goveđa kocka za juhu
    koncentrat rajčice
    šećer (po potrebi)
    sol
    vegeta

    Meso se stavi dan ranije u vinsku kvasinu u kojoj su 2-3 zrna papra i lovorov list te se ostavi stajati preko noći (ja držim po sat-dva i bude jednako dobro).

    Na tihoj vatri se rastopi malo svinjske masti te se meso zapeče sa svih strana. Zatim se meso makne i na toj masti se najprije poprži slanina, a zatim se dinstaju luk, mrkva, češnjak, suhe šljive, celer, stavi se odmah unutra papar i klinčiće. Za 20-ak minuta kad povrće "krepa" (kako kaže moja sveki), vrati se meso unutra i zalije sa cca pola litre vina i čašom vode (obično dodam i više vina, dok meso nije gotovo potpuno preliveno). Posoli se sa velikom žlicom soli i unutra se stavi kocka za juhu.

    Kad prokipi, sve se kuha na laganoj vatri oko 2 sata. Kad meso omekša (ali ne previše) izvadi se, izreže na šnicle, a sadržaj u loncu se izmiksa u gust umak. Vrati se meso, u umak se po potrebi dolije još malo vina, koncentrata od rajčice, vode, doda se šećer, vegeta... (sve prema ukusu). Dovoljno je da sve skupa provrije i to je to.

    Uz pašticadu najbolje pašu njoki, ali svaka tjestenina će zadovoljiti.

    Dobar tek!

  13. #13
    snoopygirl avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    1,201

    Početno

    Evo mog jednostavnog dalmatinskog-bračkog:
    stavim skupa meso (ja koristim kombinaciju otprilike 3/4 domaće ovčetine, i 1/4 svinjetine jer junetinu, govedinu ne jedemo), crveni luk-kapulu tako da bude jednaka količina u teći-loncu, plitkom. to zajedno na ulju dinstam pola sata i dodam šljive, otprilike 10tak kom na kilu mesa, ali kako ko voli, i dinstam dok sve ne postane jedno, uz eventualno dodavanje vode, ali skroz malo, i to tek nakon sat vremena laganog dinstanja. meso i kapula moraju bit na velike komade. kad je nestane kapule, dodam malo vode, prošeka, soli papra i kuham dok meso nije skroz gotovo. Njoke za prilog i sve 5!
    Inače se radi od junjeće ruže. (nemam pojma koji je to dio mesa)
    Ovo je bez špikanja, specijalnih začine, jako jednostavno, i ukusno.
    Jednom smo dobili veprovine, i pašticada od tog mesa je fantazija!
    Ps - nona zna dodat malo crnog vina i octa, ali meni prošek savršeno ide uz to.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •