Pokazuje rezultate 1 do 45 od 45

Tema: pervazivni razvojni poremećaj

  1. #1
    jokinge

    Početno pervazivni razvojni poremećaj

    hi!
    tko je čuo za ovakvu dijagnozu zna o kako širokoj priči se radi.Otac sam sedmogodišnjeg dječaka i htio bi razmijeniti iskustva...

  2. #2
    ivarica

    Početno

    bok,
    nisam prije cula za to, ima veze sa autizmom?
    mozda se nakon tvoje poruke jos neki roditelj odluci napisati nesto.



    greskom je u ovom podforumu bila ostavljena opcija da svi mogu pisati, inace je pravilo da na svakom podforumu osim onog Admin vam pomaze u nevolji, mogu pisati samo registrirani korisnici. opciju za registriranje pronaci ces gore lijevo (ups, izmjena desno, ivaricin orijentacijski poremecaj). lijep pozdrav

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    ja sam radila sa autistima i pretezno od tog sindroma sta si napisao obole djecaci.autizam je u stvari i poremecaj koji zahvaca psihicke funkcije pa djeca imaju problema za pokazat svoje emocije,motoriku, socijalni problem i slicno.
    posto postoji autizam koji je razlicit od djeteta do djeteta tako je i moj rad sa djecom bio razlicit ovisno o stupnju koji su imali i naravno sta se prije pocme sa radom to su i rezultati veci.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    evo ovde sam nasla i definiciju na hrvatskom za autizam pa ti mozda pomogne:
    http://www.medicina.hr/clanci/Autizam.htm

    p/s. najvaznije u radu sa djecom koja imaju autizam je kontrola i nikakve iznenadne promjene ili bilo kakve promjene bez najave vec rutina iz dana u dan jer se onda oni osjecaju najsigurniji i svaka promjena moze dovest do napadaja histerije.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Gothenborg-Sweden
    Postovi
    559

    Početno

    Citiraj Fortuna prvotno napisa
    evo ovde sam nasla i definiciju na hrvatskom za autizam pa ti mozda pomogne:
    http://www.medicina.hr/clanci/Autizam.htm

    p/s. najvaznije u radu sa djecom koja imaju autizam je kontrola i nikakve iznenadne promjene ili bilo kakve promjene bez najave vec rutina iz dana u dan jer se onda oni osjecaju najsigurniji i svaka promjena moze dovest do napadaja histerije.
    zaboravila sam rec i u komunikaciji sa njima je vazno biti direktan i ne koristit se sa dvosmislenim izrazima ili figurativno jer oni sve doslovno prihvataju sta ih moze dovest do konfuzije.i ne popustat im vec uvijek stati iza onog sto recete jer ce to razviti sigurnost u djetetu.
    obrati paznju na hranu i nacin na koji jede (tipicno za djecu koja imaju autizam)...... ja sam radila sa djecom koja apsalutno nisu smjeli imati izmjesanu hranu u tanjuru pa ako ti djete ne zeli jesti pogledaj sta i kako mu je servirano.

  6. #6
    jokinge

    Početno PRP

    hvala na odgovorima,malo sam upao ko indijanac u forum pa mi je trebalo vremena dok sam sve polovio.
    Pervazivni razvojni poremećaj je stanje u koje spada i autizam,znači slično autizmu ali ne samo to.Veliki broj stručnjaka ne voli taj termin,tj. ne smatra ga preciznim.

  7. #7
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    Pervazivni razvojni poremećaj je stanje u koje spada i autizam,znači slično autizmu ali ne samo to.Veliki broj stručnjaka ne voli taj termin,tj. ne smatra ga preciznim.
    to je potpuno tocno, najcesce se kao dg postavlja ako nisu sigurni u kojem ce se pravcu daljnji razvoj kretati i ako nisu zadovoljeni kriteriji za postavku jasne dijagnoze, da li mozda uz RPP jos ide i "neodredjeni tip" kao nastavak (ako sam dobro shvatila da je dg postavljena ) ?
    ovdje ima dosta dobro objasnjeno


    http://www.kbsplit.hr/33.pdf

  8. #8
    jokinge

    Početno

    doista iscrpno objašnjenje ...
    Ono što je nama dosta popravilo situaciju je tzv.P.E.C.S.Picture exchange communication sistem-komunikacija putem sličica,planiranje slijedećeg dana,objašnjavanje teško objašnjivog...

  9. #9
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    odlicno da ste si to nabavili , nesto tome slicno koriste i moji prijatelji koji imaju sina s pos. potrebama, a cujem i da na rehabilitacijskom faksu je u primjeni...
    zelis nam reci jos nesto o svom djetetu...ide li u skolu, vrtic

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    split
    Postovi
    30

    Početno

    Nova sam na forumu, nova i u ovoj situaciji. Dijete mi navodno ima razvojni poremećaj, ima samo dvije riječi sa dvije i pol godine, ali je milo i toplo malo biće koje je emocionalno jako recipročno s okolinom. Čas mi kažu da je pervazivan, čas da nije, čas da je možda retardiran, čas da je sve u najboljem redu. Ja sam izvan sebe, čitam sve do čega mogu doći, pomozite molim vas ako imate kakvu informaciju. Ja ne vidim da je retardiran, ne vidim ni da je autističan, ali njegov je govorni razvoj jako loš.

  11. #11
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    gdje ste obavili dijagnostiku ?

  12. #12

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    split
    Postovi
    30

    Početno

    U početku smo napravili dijagnostiku u Centru za djecu s poremećajima u razvoju, u Splitu. Tamošnji logoped, psiholog i defektolog nisu smatrali da je stanje djeteta zabrinjavajuće, upravo naprotiv i psiholog i defektolog su rekli da je dječak doslovno krasan. Ali ja nisam imala mira pa sam tražila dalje. Tako smo nedavno bili na Institutu za istraživanje mozga u Zg na dvosatnoj procjeni s psihologom i logopedom i oni su mi rekli da smatraju da on nije u pervazivnom spektru, da smatraju da će progovoriti, kako sam stekla utisak njima se čini da je njegov nedostatak više u kognitivnom. Radili smi i MR mozga (sve ok), a i sluh je uredan.
    On je svakim danom sve otvoreniji i bolji, ali govor se najsporije miće. Sad smo dobili da ponavlja neke slogove s nama i od toga čak napravili igru u kojoj je on neumoran, sam je započinje i nikako mu ne dosadi. Sve se više igra s djecom po parkovima, prema nama je jako nježan (kad me par puta uhvatio da plačem odmah me dotrčao ljubiti i brisati mi suze). Od onih kriterija za autizam po DSM - u on zaista ima jedva dva (a za dg je potrebno 7). Ima bistar, otvoren pogled, jako dobro emocionalno razumijevanje, ali verbalno je loš. Često čujemo od ljudi primjere djece koja su prve riječi rekla iza 3 godine, pa i kasnije, ali što više o tome znam to mi je jasnije da je svako dijete priča za sebe. Ja sam ga prije 7 dana stavila na dijetu bez glutena i kazeina jer sam čitala o autističnoj djeci kojoj je to pomoglo. Gospodin koji je započeo temu kaže da je pervazivni razvojni poremećaj široka priča, i zaista jest. Ne znam uopće gdje se povlači crta između disharmoničnog razvoja ( ta dg također mu je bila pripisana) nekakve senzorne disfazije ( i o tome sam čula govoriti) i cijelog autističnog spektra. Možda me najviše zanima što kaže život, gdje su sad i kako su djeca koja su dobila takvu dg prije, recimo, 5 -7 godina.

  13. #13
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    uh, koliko pitanja
    istina je da je razvoj djeteta cesto disharmoican, koliko mogu iscitati nema bas kriterija za perv. razvojni poremecaj, nesto kognitivnih poteskoca i usporen razvoj govora - jesam shvatila?
    gdje ce on biti s 6-7 god. uvelike ovisi i o tretmanu, ja bi te uputila logopedu (na tretman), ali i u vrtic gdje su djeca najbolji pokretaci govora...
    autisticni spektar poremecaja specigfican je upravo po narusenom socijalnom odnosu - ulaskom u grupu djece to se jako lijepo iskristalizira, nekad djeca koja imaju poteskoce u govoru djeluju autisticna ali to bazicno nisu. Mozda je sad vrijeme za djelovanje u terapijskom smislu, pogotovo sto vidis da se poceo otvarati

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    split
    Postovi
    30

    Početno

    Draga Flower, hvala ti na odgovoru. Pretpostavljam da si struke koja se bavi takvim problemima. Što se tiće tretmana mogu reći da je cijeli dan tretman za njega jer ja pokušavam floor time kad god mi se čini da je on od volje, radim po uputama logopeda, a i po literaturi koju sam dobila na HIIM -U. Ponovno ćemo kod logopeda, napravili smo malu stanku zbog dijagnostike i nekih privatnih situacija, ali on je kod logopeda bio jako zaigran, nije baš verbalno surađivao. Tek nedavno smo od njega dobili verbalno ponavljanje i to sve kroz igru jer se jako ljuti kad skuži da pokušavamo od njega dobiti verbalni odgovor. Njegov govor uglavnom napreduje na način da sve više razumije. A i kad ne razumije, npr. kad mu kažem dužu rečenicu i vidim da nije razumio on me poljubi da završi taj ciklus komunikacije, kao da mi kaže: cijenim što se trudiš, mama.
    Bili smo kod defektologa u jednom gradskom vrtiću, a onda u sobi sa djecom. On je sav sretan uletio među djecu, odmah je prišao jednoj djevojčici i rekao joj nešto na svom bla bla jeziku, sjeo među djecu nasmijan i prihvatio se njihovih igračaka. Na jesen ćemo ga dati par sati u vrtić, jedino ne znam hoće li to biti gradski ili Montesori.
    Puno hvala na odgovoru, to mi puno znači.

  15. #15
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    hvala tebi na lijepim rijecima, sretno i javi se jos
    montessori - oni su jako OK prema svim posebnostima, a i rad im je individualiziraniji pa su prilagodljiviji, ako nije preveliki financijski trosak bilo bi super

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    split
    Postovi
    30

    Početno

    Ima li tko iskustva sa prehranom bez glutena i kazeina? Čitala sam da nekoj autističnoj djeci jako pomogne, čak do ozdravljenja.
    Idu li vaša djeca sa dg razvojnog pervazivnog u poseban ili običan vrtić?
    Kad su vam djeca progovorila'? Meni se čini da je verbalnom djetetu puno lakše pomoći nego neverbalnom, čini mi se to kao dva svijeta. Kako sam nova na forumu ne znam jeste li imali za temu djecu koja su kasno progovorila, zato se ispričavam ako se ponavljam.

  17. #17
    jokinge

    Početno

    Pošto dugo nisam bio na forumu evo nekoliko informacija za hope!
    dijeta bez kazeina i glutena korisna je ako ne stvara više štete.(ne očekivati nikakva čuda od dijete same)
    Moj sin ide u vrtić koji ima grupe od po četvoro("slične") djece s jednim defektologom i jednom odgojiteljicom po grupi.To je već 3. ili 4. vrtić u koji ide i prvi kojim smo zadovoljni.Na jesen treba krenuti u centar za autizam.
    Tek s 4,5 godina prvi je put dijagnosticiran PDD,do tad se vodio kao "nerazvijen govor".Do tad smo obišli masu stručnjaka ali nitko nije vidio PDD iako kad gledam sada mogao se i prije uočiti poremećaj.
    Ima 7 i pol godina i još ne govori osim 5-6 riječi.
    Svako je dijete za sebe.
    Glupo je dijeliti savjete,ali najvažnije je kao i s "regularnom"djecom biti smiren i staložen što ne uspijeva uvijek.
    Sudeći po tonu pisama hope s tim nema problema.
    by

  18. #18

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    split
    Postovi
    30

    Početno

    Pitam se je li PDD dijagnosticiran tako kasno jer se nitko nije usudio to vam reći. Nama su to rekli preko telefona, pa kad smo otišli na HIIM rekli su da ipak neće biti. Ne bi vas gnjavila, ali moram, ne mogu izdržati da ne postavim nekoliko pitanja. (Dugo mi nitko nije odgovarao na ovu temu).
    Dakle, je li vaše dijete izrazito emocionalno toplo? Moj sin jest, mi ga čak u šali zovemo "ljubitelj" jer nas stalno ljubi, to mu je ljubljenje postalo univerzalna riječ. Odmah se mora izmiriti kad mu podviknemo. Jako je topao i mazan i to je razlog moje najveće nevjerice prema dg pervazivnog kod njega.
    Drugo, koliko vam dijete razumije šta mu govorite? I napreduje li to?
    Znate li za slučajeve kad je dijete progovorilo iza 5, 6, 7 godina? Neuropedijatri kažu da čekaju govor do 5. godine. Ni sama ne znam šta to treba točno značiti, da nema nade nakon toga ili da se tek tada treba uključiti u tretman?
    Još nešto. Mi nismo radili citogenetiku, nije rečeno da nećemo, nego smo umorni od šok tretmana, sad smo se malo povukli u svoju intimu da skupimo snagu za dalje. Jeste li vi? Meni je to važno jer bi želila roditi još jedno dijete, dijelom i zbog toga što me užasava pomisao da bi mi sin mogao ostati bez brige i skrbi ako se ne uspije osposobiti za samostalan život. Znate li kakva je tu statistika za drugu djecu što se tiće pervazivne priče.
    Stalno se u sebi opominjem da gnjavim, ali moram pitati za to famozno pokazivanje prstom koje je navodno navještaj govora. Kako vam sin stoji s tim? I sa združenom pažnjom uopće?
    Je li vaše dijete na dijeti bez glutena i kazeina? Moj jest, a sad se bojim prekinuti iako ne vidim da se događa nešto revolucionarno. Jedino, istina je da je nekako živnuo, započinje igre, čak i verbalne (imamo ih par). Ali to možda nema veze s tim.
    I na kraju ( za sada), imam knjigu koju su mi dali na HIIM - u, ako želite i nemate je rado ću vam je poslati. To je:Fern Sussman:"More than Words"
    Uf, da sam bar smirena kako se vama čini.

  19. #19
    jokinge

    Početno

    PDD je dijagnosticiran kad je bilo vrijeme da bude dijagnosticiran.Tako dr. kaže.Vjerujem da bi nam se i prije usudili reći da su bili sigurni.

    Naš je sin vrlo emocionalno topao,mazan i nikakvog problema oko tjelesnog kontakta nema.
    Razumije što mu govorimo,naravno ne razumije sve što govorimo,ali napredak je vidljiv i u tome,polagani doduše ali ipak napredak.
    Što se tiče govora još nismo izgubili svu nadu jer stalno se javljaju novi glasovi,ali nemamo ni baš preveliku nadu...
    Uključiti se u bilo kakav tretman što prije bio bi moj savjet.(logopedski,defektološki,psihološki,tjele sna aktivnost-"sport"plivanje npr....)
    Citogenetiku nismo radili ni mi,al' koliko smo upoznati s problematikom ona neće odgovoriti na pitanje hoće li s drugim djetetom biti sve u redu.Statistika za drugo dijete kreće se oko 5 % čini mi se da sam tako pročitao negdje na netu.Al' to isto ne znači ništa.
    Bili smo na dijeti bez glutena,ali nakratko jer nismo vidjeli da se događa išta značajno.
    Pokazuje prstom,već dugo vremena al' mi uspostavljamo neki druge oblike komunikacija.
    Raditi na samostalnom oblačenju,svlačenju,hranjenju je ono na čemu mi nismo na žalost inzistirali i toplo preporučam...

    Kakva je motorika Vašeg djeteta?Motorika našeg sina je poprilično loša,kako gruba tako i fina,s tendencijom poboljšanja.
    by

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    split
    Postovi
    30

    Početno

    Gruba motorika je uredna, sasvim, a fina je puno bolja od grube, čak iznad razine dobi. Za pokazivanje prstom pitam zbog toga što je to, navodno, kao pokazatelj razvoja združene pažnje nekakav prediktor razvoja govora. O tome ima jako dobar članak na www. neuroling.hiim.hr.
    Razina vokalizacije našeg sina je jako dobra, on ima sve kompliciranije slogove, čitav svoj mali jezik. Ima i "r" i "s" i "l". Ono gdje je najlošiji je,čini mi se, razumijevanje.
    Ono što me čudi je da ste tako kasno dobili dg, ali zato jer su nama odmah bubnuli u facu "autizam" i "pervazivni", a da uopće nema dovoljno kriterija za to, pogotovo u njegovoj dobi. A onda su kasnije, kad bi ga vidjeli i malo upoznali povlačili te izjave.
    Kako vam se sin druži s drugom djecom? Je li hiperaktivan?

  21. #21
    jokinge

    Početno

    u nekim ranijim fazama znao je biti grub prema drugoj djeci al' ne iz želje da im naudi već je to jedan od načina na koji komunicira(dodir valjda nadoknađuje riječ???).Ni danas nije isključeno da naudi nekom djetetu.
    Nama su čak odmahivali rukom na samo spominjanje autizma,radi se o tome kako se u nas pa čak i među liječnicima i defektolozima autistom smatra samo dijete koje "ne gleda u oči,emocionalno je hladno,teško uspostavlja kontakt,ne govori etc.
    Očito je međutim da je autizam nešto što spada u PDD,isto tako u PDD spada još stanja od kojih neka imaju manje ili više dodirnih točaka s autizmom"klasičnim".
    Isto tako bili smo u privatnom aranžmanu nakon dijagnoze u hr. u centru za autizam u Pordenoneu-Italija(jedan od jačih centara u cijeloj italiji)gdje nam je potvrđena dijagnoza dr-a. iz Hrvatske.

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    split
    Postovi
    30

    Početno

    Puno toga zvuči poznato. Meni se danas čini da znam puno više i svježije od nekih defektologa s kojima smo dolazili u dodir. Ali kakva utjeha u tome. Meni je želja da ga procijeni netko tko će mi moći dati nekakvu prognozu s obzirom na životno iskustvo. Suosjećam s vama, mogu misliti kakvim je emocijama i stresom bio ispunjen vaš put u Italiju!
    Moj dječak ljubi i draga drugu djecu i govori im svojim nerazumljivim jezikom.
    Neki put se pitam ima li djeteta koje bar po nekoj karakteristici ne spada u pervazivni?
    Meni je sada neverbalnost glavna briga.
    Želim vam sve najbolje u životnoj borbi.

  23. #23
    jokinge

    Početno

    Hvala na toplim željama!
    Može mi se obratiti i na ribari0@net.hr
    da ne privatiziramo i ne dramatiziramo.

  24. #24
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,884

    Početno

    Nisam kompetentna i nemam nikakvo iskustvo s djecom poput vaše, ali moja sestra je defektolog i radi u školi za djecu s posebnim potrebama Nad lipom u Zg. Imam i tetu koja neuropsihijatar pa svako toliko čujem neku priču ili neko njihovo iskustvo.
    Tako sam čula i informaciju koja mi se čini nevjerojatna ali očito je istinita, a to je da u Hrvatskoj više ne postoji institucija sa grupom stručnjaka (psiholog, defektolog, neurofizijatar...) za dijagnosticiranje autizma. To je tako žalosno jer je navodno jaaako bitno rano dijagnosticiranje zbog što ranijeg početka terapije koja ako se rano počne primjenjivati može donijeti vrlo dobre rezultate.
    Teta mi kaže da se kod nas igra ping pong s takvom djecom od doktora do doktora a nitko ne želi dati dijagnozu dok to već ne bude toliko očito (a na žalost i jako kasno) da skoro i roditelji sami mogu dati dijagnozu. Kakva su vaša iskustva s tim i kako na to gledate?

  25. #25
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    nikako ne gledam jer sam ljuta i tuzna
    nema vise u primarnoj praksi psihologa ni defektologa nema centara gdje se vrsi dijagnostika nema ni tretmana za vecinu djece...
    koma

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    NL - UK - NL
    Postovi
    724

    Početno

    Curica nasih priajtelja je sa 6 godina imala samo 2 rijeci i brdo slogova i expresija lica. Nakon intenzivnog rada u ustanovi Zg (dijagnozu ne znam) sve bilo OK. Sad ima 8 godina, ide normalno u skolu, odlican je ucenik i prica neograniceno. Ostaje da je jako senzitivna djevojcica.

  27. #27
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    evo jedan izvrstan link-na BBCu u listopadu u emisiji You&yours pričaju o poremećajima iz autističnog spektra-stručnjaci, roditelji, pa i sama djeca.
    Treba imati real player da bi se poslušalo.
    Izvrsne, vrlo informativne emisije!

    http://www.bbc.co.uk/radio4/youandyo...s/autism.shtml

  28. #28
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    MJ da li bi mogla zamoliti da nam za portal napises clanak o PRP ili o poremecajima autisticnog spektra u koji bi uklopila informacije s BBC-a?
    jel previse trazim?

  29. #29
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    može, samo kroz recimo nekih mjesec dana, jer će emisije ići još do kraja mjeseca, pa bih htjela prvo sve dobro preslušati.
    tvoja pomoć u vidu informacija kako se s tim problemom nose kod nas (izgleda, ne bogzna kako :/ ) će biti dobro došla .

    ovdje su transkripti programa( ako ne možete slušati):
    http://www.bbc.co.uk/radio4/youandyo...autumn04.shtml

  30. #30
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    super

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7

    Početno

    Roditelji sa djecom sa ASPERGEROVOM SINDROMOM molim javite se radi izmjene iskustva i informacija.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    6

    Početno

    Još uvijek lutamo,ali može biti da je asperger.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7

    Početno

    [q
    uote="mišulenac"]Još uvijek lutamo,ali može biti da je asperger.[/quote]

    Nama je trebalo osam godina da dodemo do dijagnoze sada nas sin ima deset godina i navodno ima aspergerov sindrom.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    6

    Početno

    Mi smo obišli četiri psihologa i jednog psihijatra.Jedan smatra da je tipičan asperger,dok drugi misle da je samo individualac.Nitko se njime nije bavio duže od 5 minuta.Dijagnozu nemamo ali nam niti ne treba , budući da pomoć u smislu terapije(razvoj socijalnih vještina)ionako nigdje nismo mogli dobiti-ne postoji!!!!Možda mi ne znamo gdje se treba obratiti,ali kako stvari stoje sve je isključivo na nama.Gdje ste vi dobili dijagnozu?Kakve poteškoće ima vaš sin?Ide li na terapiju?Kako je u školi?Naš sin je predškolac i najveći problem mu je uključivanje u kolektiv bilo u radu ,bilo u igri.Uglavnom tjera po svome i nitko ga ne kuži.

  35. #35
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Htjela bih samo svim roditeljima vezano za ovu temu preporučiti da pročitate knjigu od
    STACEY, PATRICIA

    DJEČAK KOJI JE VOLIO PROZORE

    Ja mogu reći da je situacija kod nas stvarno otužna, tako mi je krivo što se morate toliko najprije mučiti da dođete do prave dijagnoze
    Svakako pročitajte knjigu i probajte s primjenom floor time-a, potražite knjigu od dr. Greenspana - Dijete s posebnim potrebama u kojoj je metoda objašnjena. No to bi bilo idealno da vam se pokaže direktno.
    I bilo bi jako korisno kad biste pokušali s terapijom senzorne integracije. Čini mi se da su u Centru za autizam počeli s tom terapijom i o ovoj metodi ima knjiga Dijete i senzorna integracija-googlajte.
    Ja sam ljuta što za nas defektologe nema zaista temeljite edukacije iz metoda rada s djecom koja imaju neki od poremećaja iz autističnog spektra. Sve je prepušteno stihiji i nečijoj dobroj volji i zbog toga je i vama roditeljima tako teško.

    Sve vas lijepo pozdravljam!

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    6

    Početno

    Ja sam već pročitala sve te knjige i pokušavam raditi floor-time,ali problem je u tome što imam malo vremena na raspolaganju jer radim do 17,00 a vrijeme u vrtiću je praktički neiskorišteno.Tetama mogu govoriti što god hoću i one me "razumiju,ali znate kako je..djece je puno..i tako dalje.."Koliko sam shvatila , ako se floor-time ne radi često to je isto kao da se ne radi nikako tako da ne znam koliko vrijede moja 2 a u najboljem slučaju 3 floor-time-a( a i kvaliteta je isto upitna)Gdje dobiti terapiju senzorne integracije? Znam da je imaju na Goljaku,ali tamo mi rekoše da je to samo za hiperaktivnu djecu :? -u najmanju ruku čudno!!U Centar za autizam se nisam ni javljala jer ne znam po kojem principu rade,je li to samo za njhove korisnike ili i za one bez dijagnoze,a osim toga jedan od stručnjaka s kojim smo razgovarali mi je preporučio da je integracija u "normalnu" sredinu za njega najbolje rješenje budući da su gore puno teži slučajevi od njega pa bi ga oni odvukli još dalje u "neželjenom pravcu".Ne znam ima li negdje koji ozbiljan student ili studentica defektologije ili psihologije koji bi se željeli baviti floor-time-om ,znam da je volontiranje kod nas tek u povojima pa bi i određena naknada došla u obzir.Uostalom to ne mora biti student,još bolje ako se netko od stručnjaka želi i zna time baviti,pa od nekoga valjda mora početi!

  37. #37
    rvukovi2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,123

    Početno

    Probaj nazvati direktno na naš faks (erf) 01-2338-022 i traži dr. Jasminu Škrinjar ili njenu asistenticu, ona drži kolegij o autizmu pa će ti možda moći dati i informaciju o nekom studentu koji bi volontirao.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    93

    Početno

    Pridružujem se uputi rvukovi2 da se svakako obratite prof. Škrinjar barem da vam da osnovne pute i smjernice kuda da idete i kome da se obratite!
    U Savjetovalištu Edokacijsko-rehabilitacijskog fakulteta možete dogovoriti termin.

    Preporučam i ove stranice:
    http://www.avtizem.com/
    http://www.instavtizem.org
    http://www.avtizem.org/
    http://www.bertid.hr/ria/

    Na nekima ima i forum, pa roditelji mogu razmjenjivati iskustva!

  39. #39
    andrij avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    315

    Početno

    Ja imam dva slučaja pervazivnog razvojnog u obitelji ...


    Knjiga sam pročitala poprilično - zamka čitanja je što tražiš u kjigama svoje dijete i pronalaziš ga u njima samo u tragovima...

    Savjeta dobila svakakvih - od onih dobronamjernih do onih da ih strpam u dom

    Iskustva imam poprilično jer jedno ima F84.9 , a drugo F 84. - ovo je zasada

    Pišem blog - dosadilo mi sve - od institucija.službi i radnika koji bi trebali raditi ,a ne rade- svaka čast onima koji svoj poziv obavljaju sa puno angažmana i sa puno ljubavi---

    A ta djeca prije svega trebaju jaaaaaaaako puuuuuuno naše ljubavi!!!!

  40. #40
    andrij avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    315

    Početno

    Autizam je samo jedan drugačiji način izražavanja - ništa drugo i dok god se bude djecu odgajalo knjigom umjesto srcem na ovaj svijet će dolaziti sve više i više posebne djece - da bi se roditelji okrenuli k srcu i osjećajima umjesto svijetu!!!!


    Jer sa autistima se srcem najbolje komunicira! Ljudi ih ne čuju jer ih nemaju vremena čuti!

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7

    Početno

    Citiraj andrij prvotno napisa
    Ja imam dva slučaja pervazivnog razvojnog u obitelji ...


    Knjiga sam pročitala poprilično - zamka čitanja je što tražiš u kjigama svoje dijete i pronalaziš ga u njima samo u tragovima...

    Savjeta dobila svakakvih - od onih dobronamjernih do onih da ih strpam u dom

    Iskustva imam poprilično jer jedno ima F84.9 , a drugo F 84. - ovo je zasada

    Pišem blog - dosadilo mi sve - od institucija.službi i radnika koji bi trebali raditi ,a ne rade- svaka čast onima koji svoj poziv obavljaju sa puno angažmana i sa puno ljubavi---

    A ta djeca prije svega trebaju jaaaaaaaako puuuuuuno naše ljubavi!!!!
    Drago mi je za odgovor.
    Ja imam sina sa dijagnozom Aspergerov sindrom i drugu dijagnozu F 84.0.
    Koliko ti djeca imaju godina?
    Moj sin ima deset godina i zavrsio je cetvrti razred. Htjela sam izmjeniti iskustva sa roditeljima sa istim problemima.

  42. #42
    andrij avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    315

    Početno

    Starije ime 10 godina i navodno je sada završila treći razred u centru za autizam. To je posebna priča.

    Mlađi ima 8 i sad bi trebao startati sa "školom" u istom tom centru - ali po svoj prilici neće...priča povezana sa starijim djetetom.

    Starije je curica - mirna je i nema razvijen govor ,dok sve razumije što se od nje traži,ali šizika je uhvati kad se treba izraziti riječima.
    Mlađi - dečko - je i hiperaktivan,s tendencijom smirivanja i sve manjeg "lepršanja"

    On ima 84.0 - a ona ima 84.9 - i guraju me u genetiku - a ona je imala tešku trudnoću s pupkovinom oko vrata i zastojem rasta ploda u maternici zadnji mjesec, a on je imao urednu trudnoću ali produljen porod od 30 sati s tim da se pred sam porod okrenuo i čekali smo na porod s tim da nisam smila tiskati jer je krenuo licem umjesto vrhom glave...Pretpostavka je da je došlo do oštećenja jer on ima eeg sa šiljcima sa lijeve strane .Epileptične napadaje do sada nije imao i nije na medikamentima.I kod njega nema govora,a razumije sve što se govori.Stvari traži tako što uzima moju ruku ili traži dozvolu od nas da ih sam uzima.
    Radili smo aminokiseline i još neke nalaze u Zagrebu - uredni.

    Jedino što su oboje imali jesu česte i dugotrajne upale krajnika s tim da su imali i upale ušiju i treći krajnik kojeg su oboje operirali.Njoj je otkriven sa 5 godina ,a njemu sa dvije ipo,i čim je napunio tri godine išao je na operaciju koja je za njega bila jako,jako traumatična.

    Oboje rasturaju računalo,plivaju samostalno,samostalni su u hranjenju i pijenju te u korištenju WC.Ona je samostalna u oblačenju ,dok on još usvaja neke stvari oko garderobe.U hranjenju su bili izbirljivi,a sada jedu skoro sve.

    Trenutno smo u fazi što većeg druženja sa ljudima oko nas jer su sad u fazi kad promatraju ljude oko sebe i reagiraju na njihova " zračenja" spram njih. :D

  43. #43

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    7

    Početno

    Citiraj andrij prvotno napisa
    Starije ime 10 godina i navodno je sada završila treći razred u centru za autizam. To je posebna priča.

    Mlađi ima 8 i sad bi trebao startati sa "školom" u istom tom centru - ali po svoj prilici neće...priča povezana sa starijim djetetom.

    Starije je curica - mirna je i nema razvijen govor ,dok sve razumije što se od nje traži,ali šizika je uhvati kad se treba izraziti riječima.
    Mlađi - dečko - je i hiperaktivan,s tendencijom smirivanja i sve manjeg "lepršanja"

    On ima 84.0 - a ona ima 84.9 - i guraju me u genetiku - a ona je imala tešku trudnoću s pupkovinom oko vrata i zastojem rasta ploda u maternici zadnji mjesec, a on je imao urednu trudnoću ali produljen porod od 30 sati s tim da se pred sam porod okrenuo i čekali smo na porod s tim da nisam smila tiskati jer je krenuo licem umjesto vrhom glave...Pretpostavka je da je došlo do oštećenja jer on ima eeg sa šiljcima sa lijeve strane .Epileptične napadaje do sada nije imao i nije na medikamentima.I kod njega nema govora,a razumije sve što se govori.Stvari traži tako što uzima moju ruku ili traži dozvolu od nas da ih sam uzima.
    Radili smo aminokiseline i još neke nalaze u Zagrebu - uredni.

    Jedino što su oboje imali jesu česte i dugotrajne upale krajnika s tim da su imali i upale ušiju i treći krajnik kojeg su oboje operirali.Njoj je otkriven sa 5 godina ,a njemu sa dvije ipo,i čim je napunio tri godine išao je na operaciju koja je za njega bila jako,jako traumatična.

    Oboje rasturaju računalo,plivaju samostalno,samostalni su u hranjenju i pijenju te u korištenju WC.Ona je samostalna u oblačenju ,dok on još usvaja neke stvari oko garderobe.U hranjenju su bili izbirljivi,a sada jedu skoro sve.

    Trenutno smo u fazi što većeg druženja sa ljudima oko nas jer su sad u fazi kad promatraju ljude oko sebe i reagiraju na njihova " zračenja" spram njih. :D
    Moj sin kao sto sam rekla ima deset godina i prica sve od njegove dvije godine uvijek je bio verbalan samo na neki svoj nacin tj.on odgovara na pitanja bez problema samo sto ima prenaglasen govor,glas,ritam i prica uvijek o istim stvarima neprekidno se ponavlja i kad mu se kaze da je to rekao vec sto puta onda prekine pa za deset minuta pocne opet.
    Ima svoje ideje neke posebne igre koje niko ne razumije ni odrasli ni djeca.
    S obzirom da je od uvijek pricao i nije imao zaostajanje u govoru nisu mu mogli tako lako dati dijagnozu pogotovo dok je bio mali manje se sve to vidjelo.Konkretni problemi su poceli sa polazkom u prvi razred jer nije prihvatao djecu i red u razredu opcenito.Ne zeli pisati apsolutno ne moze se ga natjerati da ista napise tako da sjedi u razredu i slusa program a ispite sve odgovara oralno samo matematiku pise i to je jako dobar. Inteligencuja mu je iznad prosjeka uci odmah bez problema dovoljno mu je da jednom cuje i pamti.
    Ide u normalnu skolu sa normalnom djecom i do sad nije imao nikakvu posebnu pomoc.
    Jedan mu je doktor dijagnosticirao aspergerov sindrom a drugi visokofunkcijonalni autizam F 84.0 tako da sad imamo dvije dijagnoze iako govore da izmedu te dvije nema nekih razlika.

  44. #44
    andrij avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    315

    Početno

    Evo,nažalost... djevojčicu smo ispisali iz Centra za autizam - Split.Dečko nije ni krenuo . Uključili smo ih za sada u privatan rad ( sami sve plaćamo) - jer u centru dijete ode preko vrata - i tako... svašta nešto se događalo ...i kad smo upozorili usmeno ,od ravnateljice smo doživili odnos kao da smo ja i suprug autistični i nemamo pojma šta pričamo!!!

    Toliko zasada o školi!

    Djevojčica je večeras tražila da joj izaberem broj na telefonu - zvala je dida i javila mu se sa riječju -DIDE!


    :D :D :D :D :D :D

  45. #45
    Fairy3 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2014
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav!
    Studentica sam Rehabilitacije i dobila sam ponudu za posao s djetetom s elementima iz poremećaja pervazivnog spektra. Naime, majka kaže kako se dijete naprosto ne želi igrati, igru ne shvaća kao zabavu. Kako dijete nisam još upoznala (u nedjelju ću), ne znam je li to do djeteta ili do toga što ga roditelji kroz igru preočito tjeraju na rad i vježbu.

    Hope je rekla "Sad smo dobili da ponavlja neke slogove s nama i od toga čak napravili igru u kojoj je on neumoran, sam je započinje i nikako mu ne dosadi." pa me zanima kakvom ste to igrom uspjeli postići.

    Hvala.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •