Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 215

Tema: Prava studenata

  1. #1

    Početno Prava studenata

    Na zahtjev Anci podizem ovaj post na vrh podforuma, kako bi se izbjegla/smanjila vjerojatnost da buduca majka -studentica ostane uskracena za svoja prava.

    Takodjer molim sve trudnice na koje se dole spomenuti zakon odnosi, da obrate paznju i procitaju i nas clanak s portala:

    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=173&Show=924

    Minnie





    Cure, stavljam vam ovdje tekst jer sam nedavno saznala da sam totalno bez razloga pala godinu na faksu, pa da se ne bi zalomilo još kome...Molim Minnie da ovo pretvori u 'Važno' ili prekopira da uvijek bude vidljivo:

    ZAKON
    O ZNANSTVENOJ DJELATNOSTI I VISOKOM OBRAZOVANJU


    Prava i obveze studenta

    Članak 88.

    (1) Student ima pravo na:

    1. kvalitetan studij i obrazovni proces kako je to pred*viđeno studijskim programom,

    2. sudjelovanje u stručnom i znanstvenom radu,

    3. konzultacije i mentorski rad,

    4. slobodu mišljenja i iskazivanja stavova tijekom nastave i drugih aktivnosti na visokim učilištima,

    5. završetak studija u kraćem roku,

    6. slobodno korištenje knjižnica i ostalih izvora informacija,

    7. upisivanje predmeta iz drugih programa, sukladno statutu i na njemu utemeljenim propisima sveučilišta,

    8. izjašnjavanje o kvaliteti (ocjenjivanje) nastave i nastavnika,

    9. sudjelovanje u odlučivanju, sukladno statutu visokog učilišta,

    10. pritužbu za slučaj povrede nekog od njegovih prava predviđenih zakonom ili općim aktima visokog učilišta,

    11. sudjelovanje u radu studentskih organizacija,

    12. mirovanje obveza studenta za vrijeme služenja vojnoga roka, za vrijeme trudnoće i do godine dana starosti djeteta, za vrijeme dulje bolesti te u drugim opravdanim slučajevima prekida studija,

    13. odgovarajuću psihološku i zdravstvenu pomoć u studentskim poliklinikama ili drugim odgovarajućim zdravstvenim ustanovama te

    14. druga prava predviđena statutom i drugim općim aktima visokog učilišta.
    Gdje je god moguće prekopajte i statut svakog pojedinog sveučilišta i visoke škole kako bi iskopali i tamo istu stvar, meni nisu priznali mirovanje u trudnoći zbog kojeg sam popušila godinu i ovih dana kad bi trebala doma ležat moram ići vikat na babe u referadi i na prodekana zanastavu da mi prvo ponište taj pad a da mi onda priznaju i ovu trudnoću i porodiljnu pauzu...

    Majke mi, imam dojam da su se sve službene ustanove u RH urotile i da imaju trajnu okladu koliko će im ljudi dobit živčani slom, rodit, ili počet zoljom pucat po hodnicima ove godine

  2. #2
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    evo, ako kome treba- Statut pravnog fakulteta u zagrebu

    Članak 131.
    (1) Na zahtjev redovitog studenta njegove obveze miruju za vrijeme služenja vojnog roka, za vrijeme trudnoće studentice i do godine dana starosti djeteta.
    (2) U slučaju prekida studija zbog teže bolesti koja je trajala duže od tri mjeseca, ako je ta bolest takve prirode da je studenta onemogućavala u izvršavanju njegovih studentskih obveza, može mu se odobriti mirovanje obveza redovitog studenta.
    (3) U drugim osobito opravdanim slučajevima dekan može odobriti mirovanje obveza redovitog studenta.

  3. #3
    Iva M. avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    534

    Početno

    Da li netko zna da li se ovo odnosi i na postdiplomski??

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    3,613

    Početno

    joj Gost, žamo mi je..
    lijepo isprintaš taj izvadak Zakona, odeš tamo, predaš to, pitaš ima referentice ili kome već predaješ, uzmeš blokić zapišeš ime, kažeš da ako ti se ne očituju do sljedećeg tjedna - da će ići po savjet pravobraniteljici za obitelj, ili kako se već zove.
    Obično se stvar počne naglo odvijati kad dođeš do ovoga "izvadiš blokić i olovku" ... pa imaš šanse i bez vike riješiti.

  5. #5
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    Da li mi netko može točno objasniti što to znači "mirovanje obaveza studenta"?
    Konkretno: obzirom na starosnu dob iznad 27 godina zdravstveno osiguranje mi teče preko fakulteta, da li se ono u mirovanju ukida?
    I da li u tom slučaju imam pravo na rodiljnu naknadu?
    Što se tiče druge mogućnosti, tj. rodiljnog dopusta od dana rođenja djeteta do navršene godine dana života djeteta, u tekstu se ne navodi kome se podnosi zahtjev, fakultetu ili direktno zavodu? :?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    khaa, a kaj ti tak stara još delaš na faksu
    kolegice moja, evo ti jedna velika

    i nek nas brzo netko uputi jer smo u istoj gabuli!!!!

  7. #7

  8. #8

    Početno

    Na zagrebačkom Pravu treba predati zamolbu (jedna obična rečenica na obrascu kojeg u skriptarnici uvaljuju za 5 kuna), rodni list djeteta na uvid + kopija, ako mijenjaš prezime kao ja onda još i vjenčani list + kopija. Čeka se par dana, redovito se pozitivno riješi, a ukoliko studiraš za osobne potrebe ili si izvanredni ne plaćaš školarinu za tu godinu već samo onih par stotki za knjižnicu,osiguranje,troškove upisa (kaj god da je to,valjda tinta za 2 žiga...) prilikom upisa.I možeš polagati ispite ako stigneš naučiti nekaj u tih godinu dana. Ali to nije ziher jer ja još ništ nisam dala od upisa,sve su to riječi službenika u referadi...

  9. #9
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ja jesam.
    samo jos nisam podigla index jer sam s Leom 3 puta odlazila i 3 puta nije bio gotov, "ali odobrena je molba, samo fali potpis tajnice" ( ) i jos sam par puta zvala...i oda su pocele kise, pa se L. razbolila, pa ja...i evo jos nisam otisla. sram me bilo.

    i da, ja sam izvanredan i prosle godine kad sam bila trudna, u referadi su mi rekli "sljedece godine". sto je meni bio peh jer sam zarsila u bolnici na cuvanju trudnoce i bacila u vjetar 1800kn.

  10. #10
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Ja izvanredno studiram predškolski odgoj u zg.

    Na ovom se fax-u ne zna tko pije tko plaća.
    Testirala sam krajem 9 mj.drugu godinu i sada sam kao apsolventica.
    Sram me je ali ja pojma nemam do kad ja moram diplomirat.Na čuvanju sam trudnoće tako da ne mogu mrdnuti,preko telefona svako svoje priča a internet stranica im je kooooooma!

    Sramota za jedan pedagoški fax.

    Roditi ću početkom 4 mjeseca.

    Što da radim,nisam dala ni pola ispita zbog posla koji mi je to onemogućavo,inače sam terbala završiti prije 2godine?
    Ne mogu obaviti praksu zbog trudnoće,ne mogu na ispite..........

    Da li se plaća ta apsolventska godina i kome da pišem molbu da mi "zalede"ovu godinu zbog trudnoće!!!!?????


    POLUDJETI ĆU ZBOG TOGA FAX-a,mislila sam kako ću napokon to završiti kad odem na porodiljni kad ono moram mirovati,a kada se djete rodi mogu na sve zaboraviti.

    Taj fax traje 2godine, a ja zbog šefice koja me nije htijela puštati na predavanja i ispite vučem to već 5godina.

    Sram me je i žalosna sam jer fax nije tako težak,samo neki predmeti oduzimaju malo više vremena i truda a to ne možeš uz posao,pogotovo ako ti je šefica kuja,a tim poslom financiraš fax!!!!

    Stvarno bih ga htijela završiti,ne zbog diplome već zato što kad nešto započnem volim to i završiti,pa makar taj posao nikada ne radila.
    To me stalno kopka i ne vjerujem da će mi na fax-u nakon toliko vremena izaći u susret.

    Najgore je to što se profesori stalno mijenjaju i taman dok nabavim njegove skripte dođe drugi.
    Više nikoga od studenata ne znam.Rokovi ispita se pišu na vratima "učionice"svakog profesora,ni jedan rok za ispit ne možeš naći na internetu,niti jednu skriptu.
    Za svaku sitnicu moraš ići na fax,obići dva kata i prizemlje i sva vrata da vidiš kada su ispiti,pa prijaviti ispite......
    Ja to u ovom stanju ne mogu.
    Za neke profesore ne znam gdje imaju predavonicu,ili ako je jedan otišao tko ga je zamjenio.
    Mogla bi tamo biti po cijele dane.

    Pravo i ekonomija imaju sve na internetu,i rokove ispita,i skripte,i da li ste prošli ispit,raspored predavanja,konzultacija a mi NIŠTA.

    Pa ti onda radi,rodi i završi fax!!!!!!

    POMOZITE TOTALNO SAM DEPRIMIRANA ZBOG SVEA TOGA!!!!!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sarajevo/Zagreb
    Postovi
    436

    Početno

    pa kad onda treba prijaviti tu pauzu?
    ja sam već upisala godinu i onda brzo ostala trudna...

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sarajevo/Zagreb
    Postovi
    436

    Početno

    hej Leonisa...kak si?opet si po netu?
    jel me se sjećaš?
    kolegice s foruma...

    evo i ja ću dobiti bebicu... :D

  13. #13

    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    1,264

    Početno

    to je nešto kao "zamrznuti" godinu...
    danas sam se upisala kao apsolvent, i žena u referadi me je pitala želim li da mi produlji na godinu dana? moje tete su dobre, vode računa... pitale su me i prošle godine... al ne, ovo mi je super vrijeme da dam ispite... kad beba spava :D sad me čeka još samo diplomski...
    ja sam zgurala...
    cure, velika sam vam podrška, vjerujte u sebe i nikako ne odustajte! sve se može kad se hoće
    ova žrtva vrijedi...

  14. #14

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    ivana zg pa kaj ti misliš da je to tak samo na tvom faksu?!? ma mislim da je to tak na većini faksova. babe u referadi su tak bahate i bezobrazne da je to nešto prestrrašno; uz to su još neupućene i ne žele pomoći čast iznimkama!
    mene su tak zeznule pri upisu u 9.semestar, zbog krive formulacije rečenice imam sad komplikacije, a bezveze!
    a kad sam ih pitala koja je procedura u mom slučaju, tj. da li upisujem apsolventuru pa onda porodiljni ili obrnuto rekle su mi nek se idem raspitati na HZZO i onda nek njima dođem to sve ispričati jer da i njih zanima, imale su već takvih upita, a nemaju pojma :shock:
    s tim da je nas na faksu oko 200, onda si možeš misliti koliko one imaju posla....a stalno cvile kak im je gužva! ja bi njih na tjedan dana na pravo ili ekonomiju u referadu pa da ih šlag strefi!!!!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    ja bi malo podigla ovu temu; sad je valjda gotovo sa svim tim poreznim prijavama

    dakle; da li netko zna šta mi je činiti...situacija sljedeća:

    danas upisala apsolventuru ( ), ali zdravstveno mi još uvijek nije regulirano. naime, trebam roditi za dva mjeseca i onda ću valjda upisati mirovanje do 1.godine djeteta; i sad me žene u referadi uvjeravaju da ja odmah upišem mirovanje i odmah idem na HZZO i osiguram se preko njih (jer da ako sam u mirovanju ne mogu biti osigurana preko faksa), da nema smisla da me oni sad prijavljuju, pa da se onda odjavljujem za dva mjeseca... sve mi je to :?

    kaj ja zapravo tražim na HZZO-u? porodiljni? kaj trebam donijeti; neku potvrdu s faksa; da sam u mirovanju, da sam redovan student, kaj?

    da li ću u svakom slučaju imati pravo na porodiljnu naknadu?

    i da, šećerko za kraj; zdravstveno mi je isteklo prije dva dana, tak da baš nemam vremena na bacanje

    unaprijed hvala svim dobrim dušicama koje će me pravilno uputiti

  16. #16
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Prava majke na redovnom školovanju
    Pravo na rodiljnu naknadu
    Zakonom o rodiljnom dopustu majki koje obavljaju samostalnu djelatnost i nezaposlenih majki (“Narodne novine”, broj 24/96, 109/97, 82/01 i 30/04), utvrđeno je pravo na rodiljni dopust majki koje se nalaze na redovnom školovanju, temeljem potvrde o redovnom školovanju.
    Majka koja se nalazi na redovnom školovanju ima pravo na rodiljni dopust od dana rođenja djeteta do navršene godine dana života djeteta. Iznimno, majka blizanaca, trećeg i svakog slijedećeg djeteta ima pravo na rodiljni dopust do tri godine života djeteta.
    Prema odredbi članka 1. stavka 2. Zakona o izmjenama i dopunama gore navedenog Zakona («Narodne novine», broj 82/01), majka koja se nalazi na redovnom školovanju mora ispunjavati slijedeće uvjete:
    - imati hrvatsko državljanstvo
    - imati neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj najmanje 3 godine prije podnošenja zahtjeva za priznavanje prava
    - zdravstveno je osigurana u Zavodu
    - na redovnom je školovanju
    Zahtjevu se prilažu sljedeći dokumenti:
    1. fotokopiju rodnog lista za dijete ili fotokopiju rodnih listova za blizance, troje ili više djece
    2. fotokopiju domovnice (za majku)
    3. fotokopiju osobne iskaznice (za majku) i potvrdu o neprekidnom prebivalištu
    4. potvrdu o redovnom školovanju

    Na uvid je potrebno donijeti:
    1. osobnu iskaznicu
    2. domovnicu
    3. zdravstvenu iskaznicu
    4. original rodnog lista (listove) za dijete (djecu)
    Novčana naknada za vrijeme cijelog rodiljnog dopusta iznosi 1.663,00 kuna mjesečno.
    Pravo na mirovanje obveza studenta
    Odredbom članka 88. stavka 1. točke 12. Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (“Narodne novine”, broj 123/03), utvrđeno je pravo na mirovanje obveza studenta za vrijeme trudnoće i do godine dana starosti djeteta. Za ostavarenje ovoga prava obratite se u Referadu na Fakultetu koji pohađate. Iskustva majki studentica s kojima smo kontaktirali pozitivna su, te su iste bez problema ostvarile navedeno pravo na temelju liječničke dokumentacije o trudnoći.
    Pravo na pomoć za opremu novorođenog djeteta
    Majke koje se nalaze na redovnom školovanju obavezno su zdravstveno osigurane, te stoga ostvaruju i pravo na pomoć za opremu novorođenog djeteta sukladno odredbama Pravilnika o uvjetima i načinu korištenja prava na pomoć za opremu novorođenog djeteta ("Narodne novine" broj, 58/94). Visina naknade je 2.328,20kn.
    Naknada se ostvaruje podnošenjem zahtjeva nadležnoj ispostavi Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Zahtjevu trebate priložiti:
    - djetetov izvod iz matice rođenih, te
    - svoju osobnu i zdravstvenu iskaznicu (preslike).
    Više o istoj temi možete pročitati na našim stranicama u tekstu pod nazivom Pomoć za opremu novorođenog djeteta.

  17. #17
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Inače da se pohvalim,uspjela sam preko foruma s moga fax-sa za koji nisam znala da postoji,nego sam slučajno naletjela na njega,dobiti od jedne studentice mail od dekan.
    javila sam mu se objasnila situaciju,on mi je izašao u susret ali je inzistirao da dođem na fax-što ja nisam niokako u mogućnosti jer svaki dan trbam roditi.

    muž mi je poslao pošto na fax,fotokopiju cijelog indexa.trudničku knjižicu,molbu,svoju adresu...

    Ipak su mi se smilovali i odobrili mi mirovanje studentskih prava od 26.02.07-28.02.08 (nemam pojma od kuda iom ti datumi) i ako se ne javim do toga datuma gubim pravo na studiranje.
    Oluku su mi poslali na kućnu adresu :D :D

    Hvala,dekanu i prodekanu Učiteljskog fakulteta.

  18. #18

    Početno

    da li ta naknada vrijedi i za izvanredne studente kji su bez posla ? Hvala

  19. #19
    titimita avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    310

    Početno

    Je l mi moze molim vas netko reci gdje treba ici dati zahtjev za rodiljnu naknadu ako sam redovni student? Nisam nigdje nasla taj podatak, znam sto sve trebam ponijeti, ali GDJE idem s tim papirima? Hvala!

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    u jukićevu, na zdravstveno, 1.kat (mislim) - pitaj na informacijama.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    samo da još napišem svoje iskustvo pošto vidim da mi nitko nije odgovorio, a možda će nekoga zanimati...
    dakle, nakon tjedan dana hodanja od vrata do vrata s trbuhom do zuba saznala sam sljedeće:

    redovne studentice imaju pravo na rodiljnu naknadu, ali samo ako su u trenutku predavanja zahtjeva u statusu redovnog studenta. ukoliko se upiše mirovanje, to se ne smatra statusom redovnog studenta. znači, u slučaju da želite naknadu, morate biti redovan student, roditi, otići na zdravstveno i predati molbu, i tek nakon što vam je odobre možete eventualno upisati mirovanje. zapravo, lovimo u mutnom :/
    ne znam samo kaj je s curama koje su npr. imale komplikacije pa su morale strogo mirovati i upisati mirovanje prije rođenja djeteta; tj. znam - njima štanga!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    e da, još sam zaboravila; državna stipendija se normalno dobiva za vrijeme mirovanja, samo se treba donijeti sva dokumentacija, ali x-ica ne vrijedi!

  23. #23
    titimita avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    310

    Početno

    anki

    znaci sve studentice idu u jukicevu, bez obzira na kojoj adresi zive, tj. to nema veze sa podrucnim uredima ili kako se vec zovu? za onu naknadu od drzave i prijavit dijete da dobije zdravstveno sam isla u klovicevu, isto hzzo, gdje spadam po adresi.

  24. #24
    titimita avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    310

    Početno

    anki

    znaci sve studentice idu u jukicevu, bez obzira na kojoj adresi zive, tj. to nema veze sa podrucnim uredima ili kako se vec zovu? za onu naknadu od drzave i prijavit dijete da dobije zdravstveno sam isla u klovicevu, isto hzzo, gdje spadam po adresi.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    e sad nisam sigurna

    ima neki broj na koji se mogu dobiti takve informacije, i tete su navodno jako ljubazne...moram pitati frendicu pa ti javim.

  26. #26
    titimita avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    310

    Početno

    Ajd super, javi

  27. #27
    titimita avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    310

    Početno

    jos nesto, je l se zahtjev pise tamo ili postoji neki formular koji se kupuje u NN?

  28. #28
    titimita avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    310

    Početno

    Dakle, redovne studentice idu u hzzo u koji spadaju po mjestu stanovanja, u Klovicevoj je soba u koju se treba javiti na prvom katu, ne pise broj, ali se nalazi do sobe 14, tamo vam daju papir koji treba popuniti i na kojem pise sto sve od dokumenata treba imati.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    644

    Početno

    javila sam se u vodnikovu (za pomoć za opremanje djeteta), sad još moram u jukićevu... zna li netko koliko vremena od poroda smije proći, ima li neka granica? jer moj je mali star dva mjeseca. mogu li dobiti i unazad ta dva mjeseca ako se sad prijavim?
    thx

  30. #30

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    kaj ti je od dokumenata trebalo za vodnikovu?

    ne znam za jukićevu, ali piše mi na papiru da je rok za vodnikovu 6 mjeseci; pa onda je valjda tak i za jukićevu :?
    tamo rješavaš i onu jednokratnu pomoć i porodiljnu naknadu; i da, mislim da ćeš dobiti unatrag jer lovu dobivaš od rođenja do 1. godine djeteta.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    644

    Početno

    tamo rješavaš i onu jednokratnu pomoć i porodiljnu naknadu
    u jukićevoj? a što sam ja onda radila u vodnikovoj...? :? pa tamo mi je rečeno otići po jednokratnu pomoć za opremanje....

    kaj ti je od dokumenata trebalo za vodnikovu?
    ne znam sad točno, jer ja nosim cijelu mapu dokumenata (+ iste fotokopirane), za svaki slučaj ak nešto zatreba
    al kolko se sjećam treba: uvjerenje o JMBG-u djeteta, uvjerenje o prebivalištu (za bebu, mamu, tatu), domovnica i rodni list (valjda i za bebu i za mamu, ne znam točno), neki dokument koji dokazuje JMBG roditelja, iskopirane osobne o mame i tate, broj tekućeg/žiro računa mame, 20 kn biljega

    mislim da je to to... najbolje sve iskopirati jer traže (al ne znam sad točno koje dokumente), ali treba imati i orginalne jer traže na uvid.

    plus, ispunjavaju se formulari koje i tata treba potpisati! (ja sam se zeznula jer su mi na općini rekli da mogu obaviti sama, pa sam prvi put poljubila vrata)

  32. #32

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    u vodnikovu si išla po tzv. "bandićeve novce" tj. pomoć koju dobivaš od grada zagreba. to ti je 3000kn za 1. dijete, 6000 za 2., 9000 za treće.
    u jukićevu ideš po 2300 jednokratne pomoći od države i porodiljnu naknadu koja ti sjeda svaki mjesec.

    ideš koliko papirologije :shock:
    pa ko bu to sve pohvatal?!?

  33. #33

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    644

    Početno

    zakon, hvala na info....samo što nikako ne stignem baš u to vrijeme (vodnikova radi do 15 h), uvijek sam na nekom drugom mjestu....nadam se da neće raditi probleme oko toga što odgađam već 2 mj...


  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    imaš rok od 6 mjeseci, tak da nije frka

  35. #35
    Nina2007 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    239

    Početno

    Citiraj anki prvotno napisa
    samo da još napišem svoje iskustvo pošto vidim da mi nitko nije odgovorio, a možda će nekoga zanimati...
    dakle, nakon tjedan dana hodanja od vrata do vrata s trbuhom do zuba saznala sam sljedeće:

    redovne studentice imaju pravo na rodiljnu naknadu, ali samo ako su u trenutku predavanja zahtjeva u statusu redovnog studenta. ukoliko se upiše mirovanje, to se ne smatra statusom redovnog studenta. znači, u slučaju da želite naknadu, morate biti redovan student, roditi, otići na zdravstveno i predati molbu, i tek nakon što vam je odobre možete eventualno upisati mirovanje. zapravo, lovimo u mutnom :/
    ne znam samo kaj je s curama koje su npr. imale komplikacije pa su morale strogo mirovati i upisati mirovanje prije rođenja djeteta; tj. znam - njima štanga!
    e da, još sam zaboravila; državna stipendija se normalno dobiva za vrijeme mirovanja, samo se treba donijeti sva dokumentacija, ali x-ica ne vrijedi!
    malo sam zbunjena
    ja sam mislila da je uzet porodiljni = mirovanje = zamrznit godinu
    a sad više baš ne kužim
    Može li mi netko pojasniti pliz.
    Naime, termin mi je u siječnju 2008., sad sam treća godina faksa i u listopadu ću upisati četvrtu (sve redovno)

    Ne želim "zamrznuti" godinu ako to znači da neću moći polagati ispite jer mi paše da, ako tu i tamo uhvatim mrvu slobodnog vremena, položim koji ispit.
    A zanima me da li je moram zamrznuti da bih primala porodiljnu naknadu (1600kn mjesečno)?

    Unaprijed hvala na info

  36. #36
    damaherc avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13

    Početno

    Ne moraš zamrznuti godinu da bi dobila porodiljnu naknadu. Moj prijedlog ti je da si prvo izvadiš potvrdu da si redovan student, predaš je u hzzo zajedno s zahtjevom. Onda na faxu upisuješ bolovanje i možeš normalno izlaziti na ispite.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    ne smiješ upisati mirovanje ako želiš porodiljnu naknadu tj. ne smiješ imati upisano mirovanje u trenutku kada pedaješ zahtjev. nakon što ti odobre porodiljnu naknadu možeš, ako želiš, upisati mirovanje. za vrijeme mirovanja možeš normalno polagati ispite. x-ica ti ne vrijedi, ali stipendiju možeš primati. to je čsto tvoja odluka - da li ti treba ta godina ekstra ili ne.

  38. #38
    Nina2007 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    239

    Početno

    Puno vam hvala na odgovorima

    Dakle, upišem četvrtu godinu redovno, kad rodim izvadim potvrdu da sam redovan student, predam je u hzzo zajedno s zahtjevom za porodiljni.
    Nakon što odobre porodiljnu naknadu mogu (a i ne moram) upisati mirovanje. A ako ga i upišem, svejedno mogu normalno polagati ispite i primati stipendiju.
    Jesam li dobro razumila :? (naime mozak mi malo slabije radi otkad sam T pa provjeravam )

  39. #39
    damaherc avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13

    Početno

    Ma sve si dobro razumjela, pa tako i napravi

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,754

    Početno

    da, točno tako.

    s tim da osim porodiljne naknade, na istom mjestu rješavaš i jednokratnu naknadu za opremu. po one bandićeve ideš u vodnikovu, ali to si prije isprintaj formulare s neta i pripremi sve potrebne papire (tamo nije gužva). za ovo prvo dvoje formulare ispunjavaš tamo.

    imaš pravo i na poreznu olakšicu tj. onaj ko vas uzdržava ima pravo na poreznu olakšicu na tebe i na dijete - ovo je sad OT, ali sam skužila da dosta ljudi to ne zna, pa reko nek se nađe

    a ako imate mala primanja, imaš pravo i na dječji doplatak.

    evo! a sad u akciju

  41. #41
    Nina2007 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    239

    Početno

    Hvala vam još jednom...

    Što se tiče "Bandićevih" para...nisam iz ZG-a ( nego iz ST-a )

    Nego, što se tiče jednokratne naknade za opremu, ja sam mislila da je to u biti ona lova od grada (vama Zagrepčanima tzv. "Bandićeva"...3 000kn, a nama Splićanima 2 300kn) :? zar nije?

    ...i hvala na informaciji za poreznu olakšicu (uopće nije OT ) jer stvarno nemam vremena ni energije (zbog gadnih mučnina) raspitivati se okolo o pravnim stvarima i svojim pravima sad...tako da je baš super dobiti ovako sve informacije na jednom mjestu...najbolje ste thx thx thx

  42. #42
    damaherc avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13

    Početno

    jednokratnu pomoć dobivaš neovisno o mjestu stanovanja

  43. #43
    Nina2007 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    239

    Početno

    znači to nije ono što se dobije od grada...jel onda dobijem 2 300 kn od grada Splita (analogno tome što vi u ZG-u dobivate 3 000 ako je prvo dijete) + tu neku naknadu koju zatražim na hzzo-u skupa s porodiljnom naknadom?

  44. #44
    damaherc avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13

    Početno

    da

  45. #45
    Nina2007 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    239

    Početno

    Evo iskopala sam negdje ovo, pa neka bude na uvid i drugima koji se interesiraju o ovom pitanju:

    2.1.2007
    JADRANKA KOSOR NAJAVILA PROVEDBU NOVIH MJERA NACIONALNE POPULACIJSKE POLITIKE
    Najniža rodiljna naknada od jučer - 1.663 kune

    Potpredsjednica Vlade i ministrica obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti Jadranka Kosor prigodom jučerašnjeg posjeta Klinici za ženske bolesti i porode u Petrovoj ulici u Zagrebu rekla je da je 1. siječnja 2007. počela provedba mjera Nacionalne populacijske politike. Jadranka Kosor rekla je kako se, u želji za daljnjim pozitivnim populacijskim trendom, Nacionalnom populacijskom politikom, koju je Hrvatski sabor prihvatio u studenome prošle godine, rodiljna naknada i jednokratna novčana pomoć za opremu novorođenog djeteta odsad veže uz proračunsku osnovicu, koja je 3.326 kuna, umjesto primjene dosadašnjih nominalnih iznosa. “Vlada je, kad je riječ o pronatalitetnoj politici, još 2004. učinila prve ozbiljnije pomake, pa je rodiljni dopust za sve nezaposlene majke produžen sa šest na dvanaest mjeseci, a za majke koje su rodile blizance, treće i svako sljedeće dijete s dvije na tri godine”, rekla je, dodavši da su povećane i rodiljne naknade.
    Potpredsjednica Vlade navela je najvažnije mjere Nacionalne populacijske politike, koje se počinju primjenjivati 1. siječnja 2007. Najniža rodiljna naknada bit će 50 posto proračunske osnovice, to jest 1.663 kune. Pomoć za opremu novorođenčeta, umjesto 1.360 kuna, iznosit će 70 posto proračunske osnovice, to jest 2.328,20 kuna. Dohodovni cenzus, kao uvjet za stjecanje prava na doplatak, sa sadašnjih 40 posto povećava se na 50 posto proračunske osnovice, a umjesto dosadašnja dva uvode se tri dohodovna razreda. Najniži redoviti dječji doplatak bit će oko 200 kuna, a uvodi se i pronatalitetni dodatak od 500 kuna za svako treće i četvrto dijete korisnika doplatka za djecu, čime će biti obuhvaćeno oko 50.000 djece.
    Godine 2007. za redovite rodiljne dopuste osigurano je 700 milijuna kuna, a za dodatne rodiljne dopuste 800 milijuna kuna. Za opremu za novorođenčad godine 2007. planirano je 100 milijuna kuna.
    Jadranka Kosor rekla je da je Nacionalnom populacijskom politikom u području skrbi o djeci predviđena dodjela besplatnih udžbenika za svu djecu u sustavu obveznog obrazovanja (primjena od rujna 2007. godine), a najavljen je i osnutak neprofitne zaklade "Hrvatska za djecu" sa svrhom prikupljanja novca za ljetovanja, školske izlete, sportske susrete, stipendiranje darovite djece, izvannastavne aktivnosti te nabavu informatičke opreme i programa.(H)
    dakle tu jednokratnu naknadu (2 300 kn) po koju se ide u hzzo u biti daje država, isto kao i porodiljnu naknadu koja mjesečno iznosi 1 600 kn.

    A gradovi/općine valjda također daju neku određenu svotu kao jednokratnu pomoć...to nisam još iskopala koliko iznosi i gdje se mora ić po to u ST-u...u ZG-u je to valjda onih 3 000, po koje se ide u vodnikovu...

  46. #46
    baby_eve avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    259

    Početno

    ima li se ikakva prava prije poroda i sta se tu treba obaviti ili sve to nakon poroda?
    (apsolvent, pravo)

  47. #47
    khaa avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    637

    Početno

    Citiraj baby_eve prvotno napisa
    ima li se ikakva prava prije poroda i sta se tu treba obaviti ili sve to nakon poroda?
    (apsolvent, pravo)
    studentice nemaju nikakva prava prije poroda, i sva prava prestaju navršenom godinom dana djeteta.
    sve obavljaš nakon poroda na hzzo-u
    ako zamrzneš godinu gubiš zdravstveno osiguranje a s tim i pravo na rodiljnu naknadu
    pogledaj postove od anki, mislim da je sve napisala

  48. #48

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    189

    Početno

    Ništa ja to više ne razumijem. Dobivala sam naknadu 1663 kn (e sad ne znam je li zato što sam studentica ili zato što sam nezaposlena, ali mislim da je ovo drugo). Onda sam prije 3 mjeseca dobila posao i mislila sam da će mi automatski prestati slati tu naknadu. Tak sam dobila prošli mjesec i kontam, to su mi poslali jer mi je ona prva došla sa 2 mjeseca zakašnjenja. Ali sad su mi opet poslali. :? Danas sam pronašla rješenje od CZSS i tamo piše SVAKU PROMJENU OD UTJECAJA NA PRIZNATO PRAVO KORISNICA PRAVA DUŽNA JE DOJAVITINOVOM PODRUČNOM UREDU U ROKU OD 8 DANA OD NASTANKA PROMJENE.

  49. #49
    vesna72 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    772

    Početno

    Dobro piše. Ne ide automatizmom, trebala si javiti da si se zaposlila. Naknade na koje nisi imala pravo morat ćeš vratiti.

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    189

    Početno

    Da, da, jasno mi je da ću morati vratiti, samo sam se sad zabrinula što nisam odmah to javila. Ne znam hoće li biti problema zbog toga.

Stranica 1 od 5 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •