Pokazuje rezultate 1 do 41 od 41

Tema: Cista na jajniku od 7 cm u trudnoci

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    23

    Početno Cista na jajniku od 7 cm u trudnoci

    Danas sam bila na pregledu i uz moju slatku glavatu bebicu koja vec mase "rukicama i nogicama"( i srce nam vec kucka) otkrivena mi je cista od 7 cm na lijevom jajniku.
    Moram priznati da sam se jako uzrujala iako mi je dr. rekla da to nije nista strasno i da to moze puknuti samo od sebe ali i da se moze operirati tokom trudnoce i da ne predstavlja problem za nasu bebicu.
    No nije mi rekla da li to predstavlja problem za mene.
    Navodno mi to moze puknuti vec do drugog pregleda a mozda i ne.
    Ima li tko iskustva sa cistama u trudnoci i operacijama ili puknucima iste. MAlo me strah. No dala mi je uputnicu za PAPP test u Vinogradskoj te rekla da im kazem za cistu i da pogledaju da li je cista prohodna?????

    MOlim neke informacije ako ih tko ima.
    Hvala

  2. #2
    Pepita avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    3,816

    Početno

    Ne kužim se baš u to, ali mislim da nemaš razloga za strah.
    Ipak, prepuštam curama s iskustvom da komentiraju.
    Ja ću ti samo zaželjeti svu sreću i da sve bude uredu

  3. #3
    anatom avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,315

    Početno

    da te utjesim.
    I ja sam imala cistu od 4 cm na pocetku trudnoce ( a cini mi se da si i ti dosta friska).Moram priznati da me prilicno preplasila, pa znam kako ti je.
    Moj ginic nije cisti pridavao neku veliku paznju jer je rekao da je to dosta cesto i da uglavnom produ same od seba.
    U konacnici je tako i bilo.Sada je vise nema.
    Napravi tu pretragu da se ipak vidi sto je( post je tvoja ipak malo veca) , ali nemoj se puno uzrujavati.

    Mislim da puno cura ima takvo iskustvo.

    Mazi busu i javi nam kako je proslo.


  4. #4
    msko23 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    Zagreb, Gajnice
    Postovi
    23

    Početno

    Jos jedna utjeha, isto sam na pocetku trudnoce imala neku vodenu cistu na lijevom jajniku, i mislim da je bila oko 48mm, doktor nije bio zabrinut, rekao je da se to zna dogoditi nakon luteinske faze, tako da smo ju vec na drugom pregledu i zaboravili pa sam ga tek na trecem tek pitala sta je s tom cistom i naravno, njoj nije bilo ni traga.
    Sto vise mislit pozitivno, i sve ce bit ok, opusti se.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    23

    Početno

    Hvala puno hvala

  6. #6

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    23

    Početno

    Da li je netko morao obaviti uoperaciju uklanjanja ciste za vrijeme trudnoce

  7. #7
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    Meni je na početku trudnoće otkrivena cista od 3 cm i svi su mislili da je cista žutog tijela te da će puknuti sama od sebe. ali nije. u 19.tj je iznosila 12 cm i otišla sam po drugo mišljenje u petrovu gdje su je skinuli zajedno sa cijelim jajnikom klasično laparatomijom jer je bila pre velika za laparaskopiju.
    sve je prošlo ok, osim što sam do kraja morala ležati u bolnici.
    stoga bi ti savjetovala drugo mišljenje. ovakvi slučajevi su rijetki, za svaki slučaj kontroliraj rast.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    23

    Početno

    Citiraj M.a.r.t.a prvotno napisa
    Meni je na početku trudnoće otkrivena cista od 3 cm i svi su mislili da je cista žutog tijela te da će puknuti sama od sebe. ali nije. u 19.tj je iznosila 12 cm i otišla sam po drugo mišljenje u petrovu gdje su je skinuli zajedno sa cijelim jajnikom klasično laparatomijom jer je bila pre velika za laparaskopiju.
    sve je prošlo ok, osim što sam do kraja morala ležati u bolnici.
    stoga bi ti savjetovala drugo mišljenje. ovakvi slučajevi su rijetki, za svaki slučaj kontroliraj rast.
    Ovo definitivno nije utjesna prica (zao mi je zbog toga), mrzim bolnice i lezanje u njoj nikako ne bih mogla ... do koliko se tolerira cista (odnossno do kada se moze odstraniti bez jajnika) te da li postoji vrijeme do kojeg smije /moze puknuti

  9. #9
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    Mene su u šibenskoj bolnici otpustili sa pričom da će cista ili puknuti ili će me poroditi na carski pa usput skinuti i cistu. tada je imala oko 7cm. ja sam za 2 tjedna otišla u zg na drugo mišljenje, a cista je već narasla na 12cm i pojela mi cijeli jajnik!!

    Tako da ti nemam odgovor na pitanje osim da kontroliraš rast. Koji ti je tjedan?

    A šta se tiće bolnice, sve to prođe i sjećaš se samo lipih stvari ako sve prođe u redu.
    Ako ti se desi da moraš na operaciju oporavak od klasične traje 7 dana, a laparaskopski puno kraće. Samo se meni sve zakompliciralo, dobila sam kontrakcije i morala mirovati.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    23

    Početno

    MI smo trudni 9 tjedana i 4 dana (po ultrazvuku). Joj sad me nakon ove tvoje price uzasno strah...

  11. #11
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    Još ću ti jednom reći da su to užasno rijetki slučajevi.

    Dr. koji me vodio u Šibeniku je rekao da sam mu ja 3. takav slučaj u životu, a ima blizu 60god. Prvi slučaj mu je bio prije 20,30god i ženi su na carskom uklonili cistu, drugi slučaj je bio godinu, dvije prije mene, mislim da je cista uklonjena laparaskopski. i ja koja sam otišla u Petrovu jer sam bila sigurna da su toga malo više od 2 puta vidjeli.

    Nemaš još razloga za brigu. možda je ipak cista žutog tijela koja pukne mislim u prvom tromjesečju.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    23

    Početno

    Ne znam kakva je cista nije mi nista rekla ,ali se moram naruciti u vinogradsku na PAPP test pa kao tamo ce mi pogledati i da li mi je cista prohdona (sto god da to znacilo) a tko ti je rekao kakva ti je cista
    cula sam da moze biti vodena ili napunjena krvlju.
    Moja sogorica je imam cistu (no ne u trudnoci) velicine narance i pukla joj je sam od sebe

  13. #13
    M.a.r.t.a avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,032

    Početno

    Ja sam imala teratom, dermoidnu cistu.
    Radila sam tumor markere da potvrde da je dobroćudna.
    I color doppler ti je obavezan baš zbog te prohodnosti.
    Našla sam neki članak koji malo približava problematiku cista, doduše ne u trudnoći, ali je zanimljiv:
    ciste jajnika

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    23

    Početno

    m.a.r.t.a. puno ti hvala, no sad mi nesto nije jasno dr. mi je rekla de ce prasnuti (u najboljem slucaj= a sad tu iscitavam
    Komplikacije
    Komplikacije cista jajnika mogu biti slijedeće:
    - prsnuće ciste
    - uvrnuće (torzija) ciste i prsnuće
    - suženje porodnog kanala
    - zloćudna pretvorba

    Prsnuće ciste može biti stanje koje ugrožava život. Znakovi koji upozoravaju na mogućnost prsnuća ciste su:
    - iznenadna bol u donjem dijelu trbuha
    - slabost
    - mučnina i povraćanje
    Ovo stanje zahtijeva hitnu medicinsku intervenciju.

    Jel dobro da prsne ili nije, ne kuim

  15. #15
    adria avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    165

    Početno

    kaos,koliko sam shvatila nisu ti rekli dali je tvoja cista funkcionalna,dermatoidna ili endometriom.M.a.r.t.a. je imala dermatoidnu cistu-teratom,a unutar takve ciste se mogu razviti razlicite tvorbe-koza,kosti,zubi...i ove komplikacije koje si pronasla kao sto su torzija, prsnuce i upala potrbusnice su vezane za ovu vrstu.zato ju je i morala operativno odstraniti.tvoja cista nemora biti dermatoidna!ako je funkcionalna onda je nastala tako sto se jajasce nije otpustilo iz jajnika pa je pocela oticati i ispunila se tekucinom.takva cista obicno spontano pukne i nema opasnosti za tebe i bebu.evo ja sam u prvoj trudnoci imala takvu cistu koja je bila 7puta 6 cm.imala sam cak i dosta jake bolove zbog nje,ali je sama spontano pukla i sve je nakraju bilo u najboljem redu.zato se pokusaj smiriti i misliti pozitivno(lako je meni reci,znam)ali evo i M.a.r.t.a ti je napisala da je njezin slucaj dosta rijetka pojava i da je njezin doktor u 60 g. imao samo 3 takva slucaja ako se ne varam.zato je mala vjerovatnost da je ti imas!ja vjerujem da ce biti s tobom i bebom sve u najboljem redu!

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    23

    Početno

    Citiraj adria prvotno napisa
    kaos,koliko sam shvatila nisu ti rekli dali je tvoja cista funkcionalna,dermatoidna ili endometriom.M.a.r.t.a. je imala dermatoidnu cistu-teratom,a unutar takve ciste se mogu razviti razlicite tvorbe-koza,kosti,zubi...i ove komplikacije koje si pronasla kao sto su torzija, prsnuce i upala potrbusnice su vezane za ovu vrstu.zato ju je i morala operativno odstraniti.tvoja cista nemora biti dermatoidna!ako je funkcionalna onda je nastala tako sto se jajasce nije otpustilo iz jajnika pa je pocela oticati i ispunila se tekucinom.takva cista obicno spontano pukne i nema opasnosti za tebe i bebu.evo ja sam u prvoj trudnoci imala takvu cistu koja je bila 7puta 6 cm.imala sam cak i dosta jake bolove zbog nje,ali je sama spontano pukla i sve je nakraju bilo u najboljem redu.zato se pokusaj smiriti i misliti pozitivno(lako je meni reci,znam)ali evo i M.a.r.t.a ti je napisala da je njezin slucaj dosta rijetka pojava i da je njezin doktor u 60 g. imao samo 3 takva slucaja ako se ne varam.zato je mala vjerovatnost da je ti imas!ja vjerujem da ce biti s tobom i bebom sve u najboljem redu!
    hvala na riječina utjehe, stvarno mi znace u ovim trenuciima.
    A sto se ovog PAPP testa tice da li je tko prosao ? razgovarala sam sa svojom sestrom (koja je majka dva prekrasna telcica(to ja njma iz milja) i kaze da nikada nije isla na PAPP test . Dr. mi je rekla da cu to morati platiti 300kn.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    PAPP test u kombinaciji s slobodnim beta HCGom ti je pretraga na koju samo dođeš ujutro do 9.30 u vinogradsku na odjel endokrinologije - laboratorij za endokrinologiju...
    košta 317 kun, ponesi sitan novac (odnosno sitnih 17 kuna, a 300 možeš u krupno)....
    ja sam ti na tome bila jučer....dakle maximalno svježe info ti nosim....
    nalaz ti je gotov isti dan i načelno ga poštom šalju tvom doktoru, a meni su ga obećali i na mejl-ali su se valjda putem predomislili (više o tome imaš na temi nuhalni nabor isto na ovom podforumu)...

    koliko sam ja shvatila to ti pokazuje rizik za kromosomske poremećaje u djeteta te se gleda zajedno s nuhalnim naborom....koja je točno korelacija tog testa i tvoje ciste -ne znam, pitaj doktore....

    ja sam prvu trudnoću iznjela do kraja s paraovarijalnom cistom od 3 cm i normalno rodila i bilo je sve ok...ali kasnije mi je počela rast i kad je bila 7 cm išla sam ju laparoskopski odstraniti i jajnik mijn e u potpunosti sačuvan- nisu ga morali niti taknuti....

    paraovarijalne ciste ti neće puknuti u trudnoći niti u porodu i njih možeš jedino odstraniti dok je s funkcionalnim (vodene, hormonske) situacija takva da one načelno same od sebe pucaju....

    protoci ti se mjere da se vidi da li su se počele stvarati krvne žile oko ciste....jer ako je cista veća od 6cm, stvaraju se krvne žile koje ju "hrane" to se onda tretira kao izraslina sa zloćudnim potencijalom....

    moja paraov. cista je prešla granicu od 6 cm, ali nije imala nikakve žile oko sebe te u konačnici kad su ju izvadili phd analiza je pokazala da je potpuno benigna...

    nadam se da ti je koja info u ovom mom podugačkom postu bila od koristi...

  18. #18
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    Citiraj Kaos prvotno napisa
    A sto se ovog PAPP testa tice da li je tko prosao ? razgovarala sam sa svojom sestrom (koja je majka dva prekrasna telcica(to ja njma iz milja) i kaze da nikada nije isla na PAPP test . Dr. mi je rekla da cu to morati platiti 300kn.
    pogledaj, molim te, ova dva topica:

    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...ight=papp+test
    http://www.roda.hr/forum/viewtopic.p...ight=papp+test

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    23

    Početno

    Citiraj nova trudnica prvotno napisa
    PAPP test u kombinaciji s slobodnim beta HCGom ti je pretraga na koju samo dođeš ujutro do 9.30 u vinogradsku na odjel endokrinologije - laboratorij za endokrinologiju...
    košta 317 kun, ponesi sitan novac (odnosno sitnih 17 kuna, a 300 možeš u krupno)....
    ja sam ti na tome bila jučer....dakle maximalno svježe info ti nosim....
    nalaz ti je gotov isti dan i načelno ga poštom šalju tvom doktoru, a meni su ga obećali i na mejl-ali su se valjda putem predomislili (više o tome imaš na temi nuhalni nabor isto na ovom podforumu)...

    koliko sam ja shvatila to ti pokazuje rizik za kromosomske poremećaje u djeteta te se gleda zajedno s nuhalnim naborom....koja je točno korelacija tog testa i tvoje ciste -ne znam, pitaj doktore....

    ja sam prvu trudnoću iznjela do kraja s paraovarijalnom cistom od 3 cm i normalno rodila i bilo je sve ok...ali kasnije mi je počela rast i kad je bila 7 cm išla sam ju laparoskopski odstraniti i jajnik mijn e u potpunosti sačuvan- nisu ga morali niti taknuti....

    paraovarijalne ciste ti neće puknuti u trudnoći niti u porodu i njih možeš jedino odstraniti dok je s funkcionalnim (vodene, hormonske) situacija takva da one načelno same od sebe pucaju....

    protoci ti se mjere da se vidi da li su se počele stvarati krvne žile oko ciste....jer ako je cista veća od 6cm, stvaraju se krvne žile koje ju "hrane" to se onda tretira kao izraslina sa zloćudnim potencijalom....

    moja paraov. cista je prešla granicu od 6 cm, ali nije imala nikakve žile oko sebe te u konačnici kad su ju izvadili phd analiza je pokazala da je potpuno benigna...

    nadam se da ti je koja info u ovom mom podugačkom postu bila od koristi...
    sorry sto pitam mozda sam malo neuka ali jel taj papp test kao ultrazvuk vaginalni ili se gleda preko trbuha, trebam li se pripremiti kaao za ginekoloski pregled ili ne. Da ne dodem "gologuza" pa da mi bude neugodno

    Puno ti hvala na informacijama vrlo su utjesne, pun o puno hvala...

  20. #20
    Diami avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    486

    Početno

    Papp test je pretraga krvi, dakle samo odeš izvaditi krv. Idealno taj dan bi se trebao napraviti i uzv kod dr. koji ti prati trudnoću. Kombinacijom nalaza obiju pretraga dobije se procjena rizika za dva najčešća sindroma (down i edwards).

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    23

    Početno

    Citiraj Diami prvotno napisa
    Papp test je pretraga krvi, dakle samo odeš izvaditi krv. Idealno taj dan bi se trebao napraviti i uzv kod dr. koji ti prati trudnoću. Kombinacijom nalaza obiju pretraga dobije se procjena rizika za dva najčešća sindroma (down i edwards).
    ja sam dobila uputnicu za PAPP test i ultrazvuk zbog janika u Vinogradskoj.
    Pa pitam zbog tog ultrazvuka jajnika...?!?

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    čakovec-zagreb
    Postovi
    220

    Početno

    PAPP ti je iz krvi kao što ti je i Diami napisala.....i za njega nema naručivanja-samo dođeš do 9.30 u labos za endokrinologiju...

    ali, ako ti imaš uputnicu za uzv u vinogradskoj , to se onda trebaš naručiti u vinogradskoj i to na odjelu gineologije.....vodi računa o tome da su ti te dvije pretrage unutar 2 dana (a najbolje bi bilo isti dan) i to prvo uzv zato jer se podaci uzv nalaza moraju upisati na onaj papir koji dobiješ za vaditi PAPP iz krvi (upisuje se podatak o debljini nuhalnog nabora i gestacijska dob temeljena na uzv nalazu)......jer se iz toga računa ukupna vrijednost tog testa.....

    također, vodi računa da PAPP i UZV za nuhalni nabor možeš napraviti samo do 13+6 tjedana trudnoće - poslije se ne važi.....

    Moj ti je savjet- ako su gužve u vinogradskoj za uzv i nećeš stići ili ti budu komplicirali oko termina- odi si napravi uzv privatno ...naruči se u polikliniku HARNI ili kod Podobnika ili u neku treću (Vili npr.) i nakon uzv odi vadi PAPP ......

    Ako trebaš još kaj- samo pitaj

    Od srca ti držim fige da sve prođe super na pretragama......

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Brčko DC
    Postovi
    12

    Početno

    kaos, odmah da ti kazem da se ne sikiras. ja sam na samom pocetku trudnoce, znaci dok sam bila trudna nekih mjesec dana imala 2 ciste po 5 cm na lijevom jajniku. moja doktorica je sumnjala u opstanak trudnoce, mada mi to nije nikad otvoreno rekla, ali se izmedju redova dalo procitati. pila sam dabroston i vitamin E. doktorica mi je rekla da ako plod opstane, morala bih se operisati izmedju 16 i 20 nedelje, kao i da sam u njenoj doktorskoj karijeri ja treci slucaj sa necim takvim. bila sam razocarana totalno. sve mi palo u vodu. medjutim, kad sam se malo bolje razabrala, pocela sam samo da mislim pozitivno. mislila sam da ce trudnoca opstati, da do operacije nece nikad ni doci, te da cu roditi svog andjela. bila sam i na bolovanju 2 mjeseca, cuvala trudnocu, ulijenila se skroz... otisla sam potraziti i drugo strucno misljenje. drugi doktor mi je opet rekao da su to ''zuta tijela'' i da nema govora o cistama o kojima je ona govorila, te da na tom pregledu (znaci oko treceg mjeseca) nisam imala niti jednu cistu niti jedno zuto tijelo, znaci jajnici su bili cisti i bez icega.
    evo sad sam u 35-oj nedelji i pocetkom decembra ocekujem svog andjela u kojeg je doktorica sumnjala da ce ikada doci.
    hocu da ti kazem da vjerujes u sebe i samo misli pozitivno.
    puno srece zelim tebi i tvom andjelku. pusa.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    23

    Početno

    Hvala teta, mislim pozitivno i cekam pregled u vinogradskoj na koji sam narucena 26. ovog mjeseca. NAdam se da ce sve proci u redu i nedam zlim mislima da me svladaju....

  25. #25
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    i sto je bilo dalje kaos?
    meni moj ginic rekao da slobodno idem u trudnocu sa cistom od 5,5cm, a kad citam ove vase mejloove pozli mi

  26. #26

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    23

    Početno

    cista mi se do sad smanjila vise od duplo, dakle na pocetku trudnoce je bila 7cm, pa onda 4 i sad je 3 cm. Informacija koju ja imam kaze da ce cista tokom trudnoce potpuno nestati.

    Ja se oko toga vise ne brinem jer se stvarno smanjuje. Kazu da uglavnom nije opasno cim mozes ostati u drugom stanju. zato glavu gore i vedre misli molim.

    Mi smo sad u 22 tjednu, lijepo napredujemo i rastemo ( i beba i ja).

    uglavnom ne treba se previse zivcirati...

  27. #27
    marmelada avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    varaždin
    Postovi
    56

    Početno

    moje iskustvo je da imam cistu na lijevom jajniku vec 2 i pol god. cista se redovito prati. najprije se pratila češće jer smo je pokušavali "maknuti" hormonima, al se neda i neda. svo to vrijeme je nepromijenjenog oblika, oko 3,5 cm, glatkih stijenki, nema bilo kakvih malignih promjena. tumorski markeri su ok, u svim granicama normale i nisam se nekako zabrinjavala oko toga. prosla sam kroz ruke barem 5 razlicitih ginekologa i nitko izricito nije trazio da je vadimo.
    kako dulje vrijeme nisam ostajala trudna, a ni nalazi mm nam nisu isli u prilog, bila narucena na laparoskopiju da se pogledaju jajovodi i ak vec idemo gledat jajovode izvadit cemo i cistu... dva dana prije prijave u bolnicu saznala da smo trudni
    cistu za sad nitko ne spomije, pratimo je i to je to...
    no ako pocinje brzo rasti u kratkom periodu onda svakoko na laparoskop. to je sve koliko sam upucena :/

    taj PAPP test jel to kombinir probir? double/triple? jel to to?

  28. #28
    pinocchio avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,058

    Početno

    Citiraj marmelada prvotno napisa
    taj PAPP test jel to kombinir probir? double/triple? jel to to?
    marmelada, virni ovdje
    http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewtopic.php?t=19572

  29. #29
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Imala sam "cistu" na jajniku 2.5 godine prije trudnoće. Pokušavali smo je maknuti Dabrostonima, ali nije uspjelo. Prestala sam je i pratiti. Prošle godine ostanem trudna, odem na pregled i doktorica mi kaže da je cista još tu i da je brine. Tada je bila velika nekih 6 cm. Šalje me u Merkur kod dr.Duića s obrazloženjem da je on najbolji stručnjak za ciste u trudnoći. Odlazim u Merkur i doktor mi kaže da ćemo pratiti cistu i ako bude rasla-moram na operaciju. Ako se bude smanjivala, ne moram na operaciju jer možda potpuno nestane. Također mi je rekao da je cistu najbolje operirati oko 20 i nekog tjedna trudnoće (ne sjećam se sad koji je točno tjedan rekao). Uglavnom-svaka 3 tjedna sam bila kod doktora Duića na kontroli. Između 2 pregleda mi je cista narasla na 11 cm...zatim se smanjila na 10 cm...doktor je rekao da se nije dovoljno smanjila i da moram na operaciju. Operirali su me dr. Duić i dr. Leder u 6. mjesecu trudnoće i tek kada su me otvorili, vidjeli su da to uopće nije cista, nego da je tumor. Biopsija koja je hitno napravljena, je na sreću pokazala da je tumor dobroćudan i odmah su mi izvadili lijevi jajnik. Sve skupa sa tom biopsijom i operacijom, bila sam pod anestezijom 55 minuta. Dr. Duić kaže da mu je to bio rekord. Danas- 13. mjeseci nakon operacije imam preidvnu, zdravu i veselu 9-mjesečnu curicu! Svaka čast doktoru Duiću na njegovoj stručnosti! Stvarno bih ga svakome preporučila!

    Što se tiče tvoje ciste od 7 cm- moja je bila 6 cm pa je bila preopasna opcija da pukne....jer bi to izazvalo ili prijevremeni porod ili pobačaj. Kod manjih cista je poželjno da puknu, ali kod takvih velikih cisti je jedina dobra solucija ili da se smanje same od sebe ili da se operiraju.

    Nadam se da sam ti barem malo pomogla sa svojom pričom

  30. #30
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    ovako ja imam cistu na desnom jajniku cca 11 cm bila na prvom ultrazvuku prije 4 tjedna, na uzv prije 2 tjedna se smanjila na 7 cm... u prvi tren me uhvatila panika kaj ce biti od toga pogotovo zato sto je moja trudnoca MPO...ali me onda moj ginekolog smirio rijecima da u svakoj trudnoci postoje cite i da nebi bilo ni trudnoce bez njih...samo kaj sve te ciste nestanu a moja je izazvana hormonskom terapijom prije trudnoce i vjerovatno ce nestati u drugom tromjesjecju....kad jajnici prestanu raditi a ako ne onda cu ici na laparaskopiju...

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    29

    Početno

    Ja sam imala cistu na desnom jajniku koja mi je uočena pri prvom pregledu u trudnoći. Doktorica nije pridavala tome veliku pažnju,a kosnije ju nije ni spominjala. Kad sam bila poslije poroda kod gin. na kontroli ciste više nije bilo. Kaže,vjerovatno je bila vodena i pukla pri samom porodu.

  32. #32
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    kata.klik-većina ginekologa nema pojma o cistama u trudnoći. Ja sam bila kod 10 različitih ginekologa u trudnoći i nakon nje i svaki, baš svaki od njih se čudio da kako su mogli operirati cistu u 6.mjesecu trudnoće.
    A doktorica koja mi je preporučila dr.Duića i koja je navodno imala 10 žena koje je dr.Duić operirao, je rekla da će me operirati laparoskopski. Da bi se dr.Duić na to samo nasmijao i rekao da se cista u trudnoći NE SMIJE operirati laparoskopski, nego klasičnom operacijom. Tako ja imam rez od iznad pupka pa skroz do dolje-po sredini trbuha. Kako vidim da i tvoj ginekolog spominje laparoskopiju-što mi govori da i nema nekog znanja o svemu tome, savjetovala bih ti da potražiš osobu koja je za to stručna. Pozitivna stvar je da ti se cista smanjuje, ali bih ja svakako otišla kod stručnjaka.

    Mjurin, kolika je bila ta tvoja cista? Opasnost kod prevelike ciste je ta da ne pukne u trudnoći jer može ozbiljno naštetiti djetetu. Zato se i operira i nema drugog izlaza nego operirati.

  33. #33
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    moja cista je posljedica hiperstimulacije prije trudnoce....i po rijecima mog MPO doktora sasvim normalna stvar s obzirom na hormonalnu terapiju primljenu prije trudnoce (IVF trudnoca) inace po njegovim rijecima to je sasvim normalna pojava i da u vecini slucajeva odlazi sama...ali ako iz nekog razloge ne ode onda se to rijesava u visem stupnju trudnoce i da sama po sebi ne utjece na plod...

    a izmedu ostalog sutra sam kod njega na pregledu pa cemo da vidimo jel se smanjila jos ili ne

  34. #34

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    29

    Početno

    Nanči, moja cista nije bila tako velika - 4 cm. Ali sam u 19-om tjednu trudnoče završila u bolnici,hitna došla po mene kući jer se nisam uspjela pomaknuti od "trudova". Bila sam u bolnici tjedan dana na promatranju,a "trudovi" su prestali ubrzo kad sam došla u bolnicu,sami od sebe.
    Nitko od doktora mi nije znao objasniti šta je to bilo,ali rekli su mi da nije od ciste. Bila je sumnja na kamence u bubrezima,po krvi i nalazu mokraće,ali to mi nije nitko potvrdio. Bubrege na ultrazvuku nisu mogli u potpuno vidjeti jer je beba bila već dosta velika. Poslije poroda sam išla na ultrazvuk bubrega i hvala Bogu ništa.

  35. #35
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Kata.klik-cista je cista, što god da joj je uzrok. A kako je i kod tebe vjerojatno vodena kao što se mislilo da je i moja, govorim ti što sam čula od doktora koji je stručnjak za ciste. Sad kako hoćeš....možeš otići stručnjaku, a i ne moraš-čisto tvoj izbor. Ja bih otišla. Samo da ti napomenem da je najmanji rizik za operaciju ciste oko 24.tjedna trudnoće. Što viša trudnoća, to veći i rizik. Tako da sama odlučiš jesi li spremna riskirati.

    Mjurin, drago mi je da je prošlo sve u redu!

  36. #36
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    danas sam bila na uzv...i rekao doktor da nema ciste da se povukla...ja sretna i zadovoljna ali necu je jos pustiti skroz u zaborav budem ga posjetila opet na sljedecem uzv, da vidi jel sve OK

  37. #37
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    :D super ako se povukla!!! :D

  38. #38
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    ninči kakav ti je bio CA 125?

  39. #39
    Ninči avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    2,159

    Početno

    Je li to onaj marker? Ako je to to, sjećam se samo da je bio uredan nalaz.

  40. #40
    ancila avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    57

    Početno

    Meni moja cista od 2 cm koju zasad tretiram Proverom,a kontrolni uzv imam za mjesec dana stavlja brojne dvojbe-da li čekati da se smanji ili nestane ili pokušavati ostati trudna sa trećim djetetom?
    Pokušavali smo već tri ciklusa,pa nije išlo,pa sam ju tako i otekrila.
    Po liječniku,moja je vodena,tzv.neprsnuti folikul....s jedne strane rado bih čekala da nestane,a s druge ne jer imam 38 godina...
    Osim toga,imam i nalaz PCOS-a na oba jajnika pa mi se savjetuje Klomifen od 3-6 dana ciklusa,a ja se bijim da će od toga cista još više rasti,jer t je lijek koji stimulira rast folikula.
    Kakva su vaša mišljenja?

  41. #41
    velikavisoka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    42

    Početno

    Bok svima, ima li neki recentniji slučaj lutealne ciste u trudnoći? Nakon dobrih 10 godina, podižem opet ovu temu...

    Naime, ovo mi je uopće prva trudnoća iz FET-a i uz prvi UZV, srčeko koje kuca, "poklopila" me cista 12cm x 7cm na L jajniku (ne nisu milimetri!!!!). Naravno, neizvjenosti i zabrinutosti nema kraja. Ne smijem naravno vježbati, polako se saginjati i općenito izbjegavati saginjanje, oprezno sjedati na WC. Nikakve intervencije za sad kaže dr, samo praćenje jer će se kao povući... Nevjerica mi nekako ne da mira da se nešto od 12 cm može samo tako povući... Nadam se da se varam...

    Tražila sam druga mišljenja i 3/3 se slažu da se ništa ne dira i da će se povući... Meni i dalje 12 cm ne ide iz glave

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •