Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 147

Tema: Ugovor o djelu i autorskom djelu u osnovici primanja

  1. #51

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    39

    Početno

    Al ipak mi još nešto nije jasno. Ako se priča o pravilniku koji utvrđuje naknadu za vrijeme bolovanja, zašto se to ne odnosi i na komplikacije?
    Iščitavala sam Pravilnik, i ne kužim :?

  2. #52
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Bessie, o kojem pravilniku pišeš?

    Što se tiče bolovanja...postoje bolovanja koja su na teret poslodavca, pa onda na teret HZZO-a (to su bolovanja uslijed nekih bolesti), te bolovanja koja su na teret HZZO-a od početka (npr. bolovanja uslijed komplikacija u trudnoći, bolovanja zbog bolesti djeteta itd.). Sukladno vrsti bolovanja, različit je i postotoak te evenutalno način obračuna naknade.

    I molim Vas...ostanimo na temi ovog topica.

  3. #53

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    39

    Početno

    Pričam o Pravilniku o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja, i mislim da to što pitam ima veze s temom - budući da u tih šest mjeseci po kojima se obračunava porodiljna naknada imam i primanja po autorskom ugovoru. Pitam dali se tu se obračunava samo redovna plaća ili se dodaju i ti honorari?
    Ako se ne dodaju, ne mogu u tom Pravilniku naći dio koji tako propisuje.

  4. #54

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    39

    Početno

    Citiraj Bessie prvotno napisa
    Pričam o Pravilniku o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja, i mislim da to što pitam ima veze s temom - budući da u tih šest mjeseci po kojima se obračunava porodiljna naknada imam i primanja po autorskom ugovoru. Pitam dali se tu se obračunava samo redovna plaća ili se dodaju i ti honorari?
    Ako se ne dodaju, ne mogu u tom Pravilniku naći dio koji tako propisuje.
    (pisala sam već da nemam 12 mejseci neprekidnog staža, ali imam 18 mejseci staža u 24 mjeseca)

  5. #55
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Danas sam bila u u Klovićevoj i predala papire uključujući moje ugovore o djelu i autorski. Nisu se ništa čudili, kao znaju već za honorare i kako to obračunati :D :D :D (soba 13 - Jukićeva). Nisu me tražili ni ugovore ni potvrdu od banke, ali ja sam sve to lijepo kopirala u paketu za njih, da poslije ne bi bilo fale papiri.

    E sad nije mi jasno kako se točno radi obračun jer ono što sam tu pročitala nije isto onome što su mi rekle tete, pa molim navajo ili ključić koje su već imale isplate da mi potvrde kako je njima obračunato:
    1) teta kaže da se zbroje iznosi moja 3 honorara i dijele s brojem odrađenih sati u tih 6 mjeseci

    2) a ne kao što su cure rekle da se taj zbroj dijeli sa 6.

    Ako to prebacim u brojke ispadne mi po rješenju:
    1) zbroj honorara- 11.613,09 kn / 1072 odrađena sata=10,83 kn, što se pretpostavljam dodaje na moju satnicu netto od plaća 41,78 kn, ako to dvoje zbrojim onda bi mi satnica netto bila 52,61 kn

    2) po rješenju 2., to bi bilo: zbroj honorara- 11.613,09 kn podijeljeno sa 6 mjeseci=1.935,52 kn, čemu dalje dodajem taj iznos?

    što je od toga točno?

    Hvala puno svim curkama na uputama i ovako važnim informacijama.

  6. #56

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    ni meni ti nije sve to kristalno jasno ali mislim da se po 2. rješenju taj iznos dodaje tvojoj mjesečno netto plaći - ili ako ti je tako jednostavnije, uzmeš 6xnetto plaća + ukupan aut.honorar pa sve podijeljeno na 6 (npr. netto ti je 5000, x6 je 30 000+ 11 000 ti je 41 000 pa /6 je 6 833,33. Bar sam ja tako shvatila, molila bih da me netko ispravi ako nije tako.
    Ali mislim da se u oba slučaja dođe do otpr. istog iznosa, +/- par sati...
    hm, nadam se da sam bar djelomično u pravu jer MM se valja po podu od smijeha komentirajući na što je ovaj svijet spao ako ja dajem financijske savjete -zna, naime, koliko sam u srednjoj imala iz matematike...

  7. #57

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    16

    Početno

    bok svima :D
    evo u 7.mj trudnoće...čekam 2.bebu...
    kako sam planirala otvoriti porodiljni, zapeo mi je za oko ovaj topic o autorskom ugovoru - imam naime jedan ispoštivan i još uvijek otvoren i očekujem isplatu konačno ovih dana. Sad mi nisu jasne neke stvari:
    Budući da sam zaposlena na neod. uzet ću isplatnu listu sa 6 zadnjih plaća. To mi je jasno. Međutim, što se AU tiče, iako je sklopljen prošle godine u 10.mj sa rokom završetka do 02.01. i s time da mi je po završetku trebalo isplatiti iznos po ugovoru, ja sam sav svoj dio ispoštivala ali poslodavac svoj nije (nisam se pretjerano iznenadila tome a i bili su fer, ispričali se što će kasnit s plaćanjem itd).
    Uglavnom, taj iznos bi trebao sjesti na žiro ovaj tjedan, a ja sam oko 15.2. planirala otvoriti porodiljni. Međutim, iščitavajući ovaj topic, ispada da moj autorski mora biti isplaćen unutar 6mj za koje sam i ER-obrazac uzela, laički, zadnja isplatna lista će mi biti za siječanj a potvrda od banke o ''sjelom''novcu će biti u veljači. Znači li to da mi neće ući u prosjek?
    Ima li kakve nade da se pozovem na Ugovor u kojem stoji kada je posao obavljen iako je plaćen tek sada? Pomozite...veliku mi razliku čini u porodiljnoj naknadi a kosa mi se od užasa na glavi diže kad se sjetim onih ureda i birokracije gdje nikad ništa nisu sigurni...
    8)

  8. #58
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Eola, bojim se da se uvijek radi o izvršenim isplatama završno sa mjesecom koji je prethodio mjesecu kad se, u ovom slučaju, otvara rodiljni dopust. Znači, u tvojem slučaju kad 15.2. otvaraš rodiljni, završno sa isplatama izvršenim u siječnju 2009. godine.
    Da rodiljni dopust otvaraš 1.3. zadnji mjesec koji bi se uzimao u obzir je veljača.

    No, možda imam krivo, pa provjeri.

  9. #59
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,692

    Početno

    evo i ja predala papire za novi obračun (bebač mi je napunio 3 mj.) , rekli sve 5, dobit ću zaostatke idući mjesec :D

    predala sam zamolbu, potvrdu o uplaćenim honorarima i ugovor o djelu - ugovor mi vratili

    dakle, vrijedi i retrogradno :D

  10. #60

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Primorsko-goranska županija
    Postovi
    60

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    ...Dakle, iskreno ne znam da li prijevod teksta spada u autorski ugovor, jer ne stvaraš autorsko djelo. Samo prevodiš tekst. Prema mojem mišljenju, to spada pod ugovor od djelu...
    Ne, mama san, prijevod JEST autorsko djelo.

  11. #61

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Primorsko-goranska županija
    Postovi
    60

    Početno

    [quote="Imga"]
    Citiraj mamma san prvotno napisa
    ...mamma san, ne bi ulazila u pokušaj "izigravanja" ili zaobilaženja zakona u postu gore,samo bi ispravila podatak

    prijevod jest autorsko djelo, osim u slučaju prijevoda zakona i sl. napravljenih isključivo u svrhu informiranja javnosti
    ...
    Uh, sorry, opet mi je jezik (prst) bio brži od očiju na postovima koji slijede .

    Isprika.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    18

    Početno

    Drage trudnice,

    dugo me nije bilo jer sam u 31.1.2009. rodila svog djecacica i uzivam u majcinstvu, dijelom zahvaljujuci i cinjenici da sam uspjela ostvariti svoja prava pa sam opustena. Stigla mi prva velika isplata porodiljnog. Neke su pitale kako mi je obracunato.
    Evo imala sam 15.323,00 kn u dva ugovora, jedan o djelu i jedan o autorskom djelu. Mislim da su dijelili sa satima jer mi je satnica iz skole od 28 kn porasla na 42,5. Dalje se to mnozi sa brojem radnih dana, bez vikenda u mjesecu. Tako sam ja za 1. mjesec dobila 176 sati puta 42,5 , oko 7500,00.
    E sad, kako su oni dosli do satnice 42,5 ne znam , s tim se nisam zamarala.Ali, ako oduzmeno 28 od 42.5, to je 14.5 kn. Moze biti da su iznos od ukupno zaradenih 15323,00 dijelili sa 6 mjeseci i sa prosjecnim brojem sati mjeseca , a to je 176 za mjesec sa 22 radna dana. Ispada 14.5.

    Eto , pozdravljam vas sve i zelim da uskoro sve ovako uzivate u majcinstvu!

    Navajo

  13. #63
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Tako je nekako izračun navajo, da se pohvalim i meni je ispala fina satnica od 54,23 kn zahvaljaujući ugovorima.

    Cure,

    hvala svima puno na savjetima.

  14. #64
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Navajo, čestitam na bebaču!! I uživaj u svojoj zasluženoj naknadi!! I hvala na inforamcijama.

  15. #65
    Inda_os avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    598

    Početno

    Citiraj Inda_os prvotno napisa
    Ja sam danas nazvala HZZO u Osijeku u vezi ugovora o djelu i ne znaju za ovu mogućnost i uvjeravaju me da nisam u pravu. Citirala sam zakon ali gospođa na telefonu ne odustaje od svoje tvrdnje.
    Zašto kod nas ostvarenje prava uvijek mora biti borba .

    Pomagajte, što da radim?
    Iako sam bila nekoliko puta otepena , uspjela sam se izboriti za svoje pravo!
    navajo, mamma san i svi ostali, hvala na informacijama!
    Satnica mi je povećana i isplaćeni su zaostaci :D

  16. #66

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    18

    Početno

    Molim, bilo mi je zadovoljstvo!

    Hvala na cestitkama i veliki pozdrav svima od mog sina i mene!

    N

  17. #67
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    mene jedna stvar zanima, moraju li to biti ugovori na koje su plaćeni doprinosi?
    Naime, mene su danas otpušili u HZZOu za autorski ugovor, jer se za njega ne plaćaju doprinosi, nego samo porez i prirez.
    Napominjem da, naravno, moj redovni poslodavac plaća moje doprinose. :/

  18. #68
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Krumpiric, da se ne ponavljam:

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Razgovarala sam sa HZZO. I ovako stoje stvari:

    SAMO AKO se radi o zaposlenoj trudnici / rodilji (temeljem ugovora o radu na određeno odnosno neodređeno vrijeme) IZNIMNO se priznaju i primanja po drugim dohocima (prema Zakonu o porezu na dohodak, a npr. ugovori o djelu, autorski honorari) koji su isplaćeni u mjesecima za koje se donosi potvrda o primanju na ER-1 obrazac.

    Ovo pravo je regulirano člankom 100., stavkom 7. Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osguranja koji kaže:

    " Iznimno, u osnovicu za naknadu plaće iz stavka 1. ovog članka, kada se naknada plaće isplaćuje na teret sredstava Zavoda ili državnog proračuna, uračunavaju se i primitci od kojih se, prema propisima o porezu na dohodak, utvrđuje drugi dohodak, a koji čine osnovu za obračun doprinosa u skladu s propisima o doprinosima za obvezna osiguranja ako su ti primitci isplaćeni u navedenom šestomjesečnom razdoblju."

    Također, rečeno mi je da trudnica / rodilja treba uz ostalu dokumentaciju i priložiti Potvrdu o isplaćenim drugim dohotcima, uplaćenim porezima i prirezima koju joj izdaje poslodavac kod kojeg je obavljala poslove temeljem ugovora o djelu, autorskog honorara i sl.





    I na kraju, moram reći da mi je apsolutno grozno da je ovo pravo skoro pa nepoznato, ne samo nama i vama, već i osobama koje rade na info pultovima i telefonima u HZZO-u. Jer i ja sam taj odgovor dobila od ovlašenih osoba nakon početne nevjerice i provjere kod drugih.

  19. #69
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    iznimno, daklem, znači, ako imaš sreće ili?Taj mi dio nikako nije jasan?
    Da sad kampiram pred vratima HZZOa i pilam dok ne priznaju?
    šta znači iznimno?
    jer za autorski honorar (koji su nekima priznavali, očito), nikad se ne uplaćuju doprinosi, samo porez i prirez.
    Ja jesam redovno zaposlena temeljem ugovora na neodređeno vrijeme, tako da o prvom uvjetu ne pričam??a honorar mi je isplaćen od strane drugog poslodavca, koji je redovno platio porez i prirez..
    ili ovo što si stavila italicom znači da za dodatni ugovor moraju biti plaćeni dodatni doprinosi, tj. da prolazi samo npr.ugovor o djelu? To mi nije baš jasno, budući sam vidila ovde da su curama priznavali autorske?

  20. #70
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    ja sam u istoj situaciji kao krumpirić i čekam odgovor na njena pitanja

  21. #71
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    je vičem upooooomoććććććććć!

  22. #72
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    iznimno, daklem, znači, ako imaš sreće ili?Taj mi dio nikako nije jasan?
    Da sad kampiram pred vratima HZZOa i pilam dok ne priznaju?
    šta znači iznimno?
    jer za autorski honorar (koji su nekima priznavali, očito), nikad se ne uplaćuju doprinosi, samo porez i prirez.
    Ja jesam redovno zaposlena temeljem ugovora na neodređeno vrijeme, tako da o prvom uvjetu ne pričam??a honorar mi je isplaćen od strane drugog poslodavca, koji je redovno platio porez i prirez..
    ili ovo što si stavila italicom znači da za dodatni ugovor moraju biti plaćeni dodatni doprinosi, tj. da prolazi samo npr.ugovor o djelu? To mi nije baš jasno, budući sam vidila ovde da su curama priznavali autorske?
    iznimno znači ako si zaposlena.

  23. #73
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Citiraj krumpiric prvotno napisa
    iznimno, daklem, znači, ako imaš sreće ili?Taj mi dio nikako nije jasan?
    Da sad kampiram pred vratima HZZOa i pilam dok ne priznaju?
    šta znači iznimno?
    jer za autorski honorar (koji su nekima priznavali, očito), nikad se ne uplaćuju doprinosi, samo porez i prirez.
    Ja jesam redovno zaposlena temeljem ugovora na neodređeno vrijeme, tako da o prvom uvjetu ne pričam??a honorar mi je isplaćen od strane drugog poslodavca, koji je redovno platio porez i prirez..
    ili ovo što si stavila italicom znači da za dodatni ugovor moraju biti plaćeni dodatni doprinosi, tj. da prolazi samo npr.ugovor o djelu? To mi nije baš jasno, budući sam vidila ovde da su curama priznavali autorske?
    iznimno znači ako si zaposlena.
    i još nešto..navela sam ti i naziv pravilnika i članak i stavak.
    ako imaju problema neka se obrate svojoj pravnoj službi koja će opet pogledati u Zakon o porezu na dohodak i vidjeti što znače "drugi dohoci".

    više od toga ti ne mogu pomoći.

  24. #74
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    hvala, srce si
    idem pitat i na druge forume ima li netko iskustvo, iskustvo bi me spasilo.

  25. #75
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    krumpirić, ovo mi je nevjerojatno, pa ne mogu nekim priznati a nekim ne :shock: užas?!!!
    jel se radi o plavokosoj gđi 50-ih godina u sobi 13 u Jukićevoj ?

    Meni je sve priznato, jedino ne znam jel bitno naglasit da su mi autorski honorari isplaćeni od strane mog redovnog poslodavca :? al ne bi to trebalo biti.

    Ugovore o djelu mi je isplatio drugi poslodavac.

    Sretno!!!! možda da se obratiš pravnoj službi ali u Klovićevoj.

  26. #76
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    to mi je i rekla, da idem u pravnu službu, okej, al u pravnoj službi "nikad nisu čuli za to" :/

  27. #77
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    pa kako? tu ti je na ovoj temi (pročitaj sve postove) jedna cura stavila ime osobe, broj tel i ureda osobe u kadrovskoj u Klovićevoj koja zna sve o ovoj temi i upućuje te gđe u Jukićevoj kako postupiti.

    al kako su onda nama ostaliam priznali? za ne vjerovat?! tu se netko pravi lud?!

  28. #78

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    352

    Početno

    Drage cure,

    hvala vam na nevjerojatno korisnim informacijama i iskustvima , jer i ja sam jedna od nas koja si stalni prihod od plaće "podebljava" ponekim ugovorima o djelu sa strane.

    Sad sam u procesu sređivanja papirologije vezane uz otvaranje komplikacija, skupljam ugovore ove one, slijedeći tjedan ću vjerojatno u pravcu HZZO-a (mislim da spadam pod Jukićevu), pa javim svoja iskustva iz prve ruke.

  29. #79

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    352

    Početno

    Friško, današnje iskustvo iz Jukićeve, još uvijek sam u (pozitivnom) šoku

    Daklem, otišla ja oboružana svom dokumentacijom i živcima za koje sam mislila da će mi trebati u tome da se izborim za svoja prava vezana uz dodatne izvore zarade. A kad ono ... od borbe niti B, sve teklo toliko glatko da sam prije bila vani nego unutra, mlađa teta u sobi 13 (komplikacije u trudnoći) je sve prihvatila od prve, bez da je trepnula. :D
    Svaka pohvala na profesionalnosti, stručnosti i ugodnosti ...

    Za otvaranje komplikacija trebala sam dati:
    - doznake moje dr opće prakse
    - ER-1 obrazac poslodavca
    - fotokopije osobne i zdravstvene iskaznice, i iskaznice tekućeg računa
    - fotokopije ugovora o djelu i autorskih ugovora, te pripadajuće potvrde o isplaćenim drugim dohotcima

    Baš sam sretna i zadovoljna ...

    Drage curke, puno vam hvala na svim informacijama i naputcima!

  30. #80

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    39

    Početno

    Citiraj Lady Grey prvotno napisa
    Friško, današnje iskustvo iz Jukićeve, još uvijek sam u (pozitivnom) šoku

    Daklem, otišla ja oboružana svom dokumentacijom i živcima za koje sam mislila da će mi trebati u tome da se izborim za svoja prava vezana uz dodatne izvore zarade. A kad ono ... od borbe niti B, sve teklo toliko glatko da sam prije bila vani nego unutra, mlađa teta u sobi 13 (komplikacije u trudnoći) je sve prihvatila od prve, bez da je trepnula. :D
    Svaka pohvala na profesionalnosti, stručnosti i ugodnosti ...

    Za otvaranje komplikacija trebala sam dati:
    - doznake moje dr opće prakse
    - ER-1 obrazac poslodavca
    - fotokopije osobne i zdravstvene iskaznice, i iskaznice tekućeg računa
    - fotokopije ugovora o djelu i autorskih ugovora, te pripadajuće potvrde o isplaćenim drugim dohotcima

    Baš sam sretna i zadovoljna ...

    Drage curke, puno vam hvala na svim informacijama i naputcima!

    Ja sam mislila da se ostvarivanje prava na naknadu po autorskom ugovoru odnosi samo na delimitiranih šest mjeseci porodiljnog! :shock:
    Jesi ti i komplikacije dobila po tom izračunu? :? :D

  31. #81

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    352

    Početno

    Bessie, komplikacije sam otvorila neovisno o ovom izračunu, odnosno imaš pravo, on se odnosi samo za delimitiranih prvih 6 mjeseci porodiljnog jer mi je visina iznosa za komplikacije ionako limitirana s onih 4250 kuna (a sam iznos plaće mi je značajno viši od toga). Malo sam se nespretno izrazila, sorry.

  32. #82
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Cudo zivo... Nadala sam se da je ekipa iz Jukiceve vec apsolvirala
    priznavanje autorskih honorara ali oni opet po svojem, otpilili mi muza pod izlikom da
    na autorski honorar nije placen doprinos.
    Konzultirali su I pravnu sluzbu I oni kazu isto.
    Poslala sam ga natrag sa ovim navedenim clancima I stavcima iz zakona, ali tesko mi je povjerovati koliko se prave blesavi iznova I iznova.
    Bas sam ljuta

  33. #83
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Cure molim pomoc. Mm su opet otpilili, citali su citirani pravilnik I cijelo vrijeme govorili
    da nismo platili doprinose, da se u tom clanku navode doprinosi.
    Dao je zeni br od gdje iz kloviceve koji je ranije naveden I ta joj je isto rekla da autorski
    ne ulazi jer nismo platili doprinose.
    Uzeli su onaj r1 pa je sad to kod njih ali morat cemo pisati prigovor.

    Molim neka nam netko pomogne!!!!

  34. #84

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    352

    Početno

    Smedja, meni isto nisu priznali autorske ugovore, samo ugovore o djelu, isto su se pozvali na to da se na autorske na plaćaju doprinosi. S tom razlikom da su meni uredno uzeli sve ugovore i onda mi za par dana poštom poslali obavijest da mi autorske nisu uzeli u obzir. Nažalost po tom pitanju ti ne mogu puno više pomoći ... :/

  35. #85
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    smedja obavezno javi što je bilo s tvojim prigovorom. ja imam samo autorske i jako me zanima je li nekome autorski uopće priznat kao drugi dohodak, budući da se na njega ne plaćaju doprinosi, nego samo porez.

  36. #86
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Pogledajte ranije na topicu, postoji par cura kojima su autorski uracunali u osnovicu primanja, nekima milom i bez pitanja, nekima silom...

    Pravilnik koji se gore citira se promijenio, ali vezano uz dodatna primanja nije, clanak od rijeci do rijeci glasi isto, samo sto sad to vise nije clanak 100 nego mozda 80... ne znam sad tocno...

    Stvar je sto mi dize tlak u nebesa sto oni sve to rade proizvoljno... jedan dan moze, drugi ne moze...
    Imam osjecaj da je stvar u recesiji i kresanju troskova pa da su dobili neki interni naputak da odbijaju (i to jos te uvjere da si ti idiot sto to uopce trazis) pa vjerujem da mnogi odustanu... a nadam se da ostalima koji su dovoljno uporni to ipak uracunaju... Kako drukcije objasniti da su nama prije par tjedana govorili da je to sve ok, da cak i ne treba nositi sam Ugovor o autorskom djelu nego samo onaj r1 za uplacene poreze i prireze... cijelo vrijeme govore da ste platili doprinose. Gle, na autorski honorar da to 1000 puta zelim po zakonu ne mogu platiti doprinose jer je toga oslobodjen i amen.

    Problem je sto ne znam sto tocno napisati u prigovoru jer tu ide moje vidjenje pravilnika protiv njihovog... oni (po novom) tvrde da ako nisu placeni doprinosi to ne zele uracunati u osnovicu primanja. A podsjecam vas da ranije nisu prihvacali ni Ugovore o djelu dok se navajo ili netko od cura nije prvi izborio (A kao sada im je skroz jasno da to pise u zakonu )

  37. #87

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    vukovar
    Postovi
    143

    Početno

    U osjecko baranjskoj zupaniji (beli Manastir)- ne priznaju autorske, a ista stvar je i u vukovarsko srijemskoj (vukovar)

  38. #88
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Evo mene sa godišnjeg. Dakle, od 18.06.2009 na snazi je novi Pravilnik o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja, NN 67/2009

    Ovdje su članci koji definiraju ova prava:

    Članak 83.

    (1) Osnovicu za utvrđivanje naknade plaće čini prosječni iznos plaće koja je osiguraniku isplaćena u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu plaće, neovisno na čiji teret se isplaćuje ako posebnim zakonom nije drukčije propisano.

    .......

    (6) Pod isplaćenom plaćom iz stavka 1. ovog članka na osnovi koje se utvrđuje osnovica za naknadu plaće podrazumijeva se u smislu članka 41. Zakona redovna mjesečna plaća osiguranika isplaćena u skladu s odredbama propisa o radu i drugih propisa o određivanju plaće, te naknada plaće isplaćena za vrijeme odsutnosti s rada (godišnji odmor, plaćeni dopust i bolovanje) koju isplaćuje pravna ili fizička osoba kod koje je osiguranik zaposlen (plaća isplaćena u tekućem mjesecu za taj mjesec, odnosno u tekućem mjesecu za prethodni mjesec).

    .......

    (8.) Iznimno, u osnovicu za naknadu plaće iz stavka 1. ovog članka kad se naknada plaće isplaćuje na teret sredstava Zavoda ili državnog proračuna, uračunavaju se i primitci od kojih se, prema propisima o porezu na dohodak, utvrđuje drugi dohodak, a koji čine osnovu za obračun doprinosa u skladu s propisima o doprinosima za obvezna osiguranja ako su ti primitci isplaćeni u navedenom šestomjesečnom razdoblju.

    ....

    Članak 87.

    (1) Kad se osnovica za naknadu plaće iz članaka 83. i 85. ovog Pravilnika utvrđuje i osnovom primitaka od kojih se prema propisima o porezu na dohodak utvrđuje drugi dohodak, osnovica za naknadu plaće utvrđuje se na način da se ukupno isplaćena plaća, odnosno ostvarene osnovice osiguranja i isplaćeni drugi dohodak zbroje, te podijele s brojem šest, odnosno brojem dana ili sati za koje je ta plaća isplaćena – odnosno osnovica osiguranja ostvarena pod uvjetom da je plaća isplaćena, odnosno osnovica osiguranja ostvarena u svih posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu.

    ......

    Članak 89.

    (1) Kad obračun i isplatu naknade plaće koja tereti sredstva Zavoda obavlja poslodavac u skladu s člankom 28. stavkom 3. i 4. Zakona, naknadu plaće obračunava od osnovice za naknadu utvrđene prema članku 83. stavku 1. do 7. ovog Pravilnika neovisno da li je osiguranik u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu plaće ostvario primitke od kojih se prema propisima o porezu na dohodak utvrđuje drugi dohodak.

    (2) U slučaju kad je osiguraniku naknada plaće obračunata i isplaćena od osnovice za naknadu iz stavka 1. ovog članka, osiguranik ima pravo podnijeti pisani zahtjev Zavodu za priznavanje prava i na dio naknade plaće pripadajući osnovom primitaka od kojih se, prema propisima o porezu na dohodak, utvrđuje drugi dohodak.

    (3) Pripadajući dio naknade plaće koja tereti sredstva Zavoda, a koja je obračunata prema stavku 2. ovog članka, Zavod isplaćuje neposredno osiguraniku, s time da ukupno isplaćena naknada plaće ne može iznositi više od najvišeg iznosa naknade plaće utvrđene u skladu s člankom 42. stavkom 3. Zakona.


    (4) Uz pisani zahtjev iz stavka 2. ovog članka, osiguranik je obvezan priložiti ugovor o djelu ili drugi pravni akt o stjecanju primitaka od kojih se prema propisima o porezu na dohodak utvrđuje drugi dohodak i potvrdu pravne ili fizičke osobe o isplaćenim primitcima koje je osiguranik ostvario u posljednjih šest mjeseci prije mjeseca u kojem je nastupio slučaj na osnovi kojeg se stječe pravo na naknadu, uz naznaku iznosa i datuma isplate.

  39. #89
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Smedja, pretpostavljam da me je kontaktirao tvoj suprug, no novi Pravilnik nisam imala. U svakom slučaju, prema ovom novom Pravilniku istina je da se ne uključuju autorski honorari.

  40. #90
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Mamma san, hvala puno... je to je bio moj suprug...
    Ako je tako kako kazes... drago mi je da je barem situacija ovog puta jasna i da ce za sve vrijediti isto...

  41. #91

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    15

    Početno

    Joj kako me živciraju ove tete po kancelarijama koje ne znaju svoj posao. Jutros sam išla otvoriti komplikacije, i uz svoj ugovor na redovnom poslu priložila još dva ug.o djelu. A ona me blijedo gleda i pita otkud mi to, da to ne može i da ona koliko godina radi nikad nije imala takav slučaj :shock: Sreća pa postoji Roda, pa sam ja jutros pametno isprintala gore navedene članke iz pravilnika i stavila joj pod nos. Rekla je da mora provjeriti u pravnoj službi i zamolila da joj ostavim taj pravilnik Sad mi ostaje nadati se da će mi uvažiti, btw, radi se o uredu u Šibeniku.
    I ja isto radim u državnoj firmi, ali od ovakvih mi se diže kosa na glavi...

  42. #92
    Osoblje foruma krumpiric avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,835

    Početno

    Citiraj smedja prvotno napisa
    Pogledajte ranije na topicu, postoji par cura kojima su autorski uracunali u osnovicu primanja, nekima milom i bez pitanja, nekima silom...

    Pravilnik koji se gore citira se promijenio, ali vezano uz dodatna primanja nije, clanak od rijeci do rijeci glasi isto, samo sto sad to vise nije clanak 100 nego mozda 80... ne znam sad tocno...

    Stvar je sto mi dize tlak u nebesa sto oni sve to rade proizvoljno... jedan dan moze, drugi ne moze...
    Imam osjecaj da je stvar u recesiji i kresanju troskova pa da su dobili neki interni naputak da odbijaju (i to jos te uvjere da si ti idiot sto to uopce trazis) pa vjerujem da mnogi odustanu... a nadam se da ostalima koji su dovoljno uporni to ipak uracunaju... Kako drukcije objasniti da su nama prije par tjedana govorili da je to sve ok, da cak i ne treba nositi sam Ugovor o autorskom djelu nego samo onaj r1 za uplacene poreze i prireze... cijelo vrijeme govore da ste platili doprinose. Gle, na autorski honorar da to 1000 puta zelim po zakonu ne mogu platiti doprinose jer je toga oslobodjen i amen.

    Problem je sto ne znam sto tocno napisati u prigovoru jer tu ide moje vidjenje pravilnika protiv njihovog... oni (po novom) tvrde da ako nisu placeni doprinosi to ne zele uracunati u osnovicu primanja. A podsjecam vas da ranije nisu prihvacali ni Ugovore o djelu dok se navajo ili netko od cura nije prvi izborio (A kao sada im je skroz jasno da to pise u zakonu )
    mene su odbili zbog istog razoga.

  43. #93

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    haj
    imam pitanje...ukoliko idem s porodiljnog na porodiljni bez prekida i ako se računa prvih 6mj osnovica prethodnog porodiljnog, ulaze li u tu osnovicu i ugovori autorski/o djelu iz prethodne trudnoće tj. porodiljnog?

  44. #94

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Centrum mundi
    Postovi
    206

    Početno

    samo da pitam, jel smijem sada kada sam na bolovanju radi komplikacija u trudnoći sklapat ugovor o djelu i raditi te da li će mi to ući u obračun naknade za porodiljni? molim što brži odgovor i unaprijed hvala.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Centrum mundi
    Postovi
    206

    Početno

    ne trebate mi odgovarat na prethodno postavljeno pitanje s obzirom da sam došla do informacija koje su me interesirale.

  46. #96
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    No@No@, ajde pošto možda i druge zanima odgovor na tvoje pitanjce, da daš i odgovor!

  47. #97

    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Centrum mundi
    Postovi
    206

    Početno

    prema mojim saznanjima,na komplikacijama se ne smije raditi na ugovor o djelu, niti bi ta naknada povisila osnovicu za obračun porodiljne naknade.

  48. #98

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    imam jedan ugovor o djelu a trebala bih uskoro otvoriti porodiljni, pa budući da ugovori o djelu ulaze u zbroj sati uz primanja redovite plaće (drugi dohodak), može li mi tko reći kako se to obračunava? naime, netto na ugovoru o djelu je 3000,00kn - da li se na netto plaću od 5000,00kn(x6) dodaje taj netto ugovora o djelu (tih 3000,00) ili se na plaću dodaje porezna osovica tog ugovora koja iznosi 4256,00kn?
    hvala

  49. #99
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Koliko sam skužila iz svega navedenog, a mislim da se ništa nije mijenjalo, autorski ne moram ni pokušavat uvalit u HZZO-u (sutra nosim papire za otvaranje porodiljnog, dosad sam bila na čuvanju), nego im ostaje samo od redovitog posla ispis plaća (honorar je od drugog poslodavca).

    No zanima me druga stvar, znam da je promijenjeno stanje s povratom poreza, no nisam proučavala, znači li to da nema više ni povrata poreza za autorske ugovore za ovu godinu? Također, vidjela sam na topicu da nisam smjela raditi na autorski za vrijeme čuvanja trudnoće, a radila sam. Jel postoji šansa da ako prijavim porez (ako mogu dobiti nešto natrag) da će oni tamo vidjeti da sam bila na čuvanju na stalnom poslu i da će mi radit probleme neke naknadno jer sam radila honorarno u to vrijeme?

  50. #100
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    još uvijek imaš pravo na prijavu poreza s obzriom na dohotke iz nesamostalnog rada i druge dohotke (neovisno sa koje aktivnosti). Promjena je jedino u tome da se od 1.7.2010 godine NE PRIZNAJU računi i ostalo koje se dostavljalo s osnove povećanja osobnog odbitka sa stambene i zdravstvene osnove. Ovo povećanje osobnog odbitka još uvijek je moguće prikazati, ali jedino sa dokumentima završno sa 30.6.2010.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •