Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123
Pokazuje rezultate 101 do 147 od 147

Tema: Ugovor o djelu i autorskom djelu u osnovici primanja

  1. #101
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo povećanje osobnog odbitka još uvijek je moguće prikazati, ali jedino sa dokumentima završno sa 30.6.2010.
    Hvala na odgovoru, no imam još jedno pitanje. Mogu li to naknadno odnijeti, nakon što sam već predala papire na HZZO-u? Ne znam koliko brzo mogu dobiti taj ispis s honorarima, pa da znam jel da čekam sve ili da nosim dio po dio?

  2. #102
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Od 1.1. sam na porodiljnom, u posljednji čas (30.12.) sam im odnijela i ispis autorskih honorara. Teta u Klovićevoj mi je rekla da nema pojma da bi se i to moglo ubrojiti u osnovicu, ali je zaklamala s ostalom papirologijom i rekla da će proslijediti u računovodstvo i da će oni znati što i kako.

    E sad, mislila sam da ću možda dobiti nekakvo rješenje o porodiljnom, no ništa mi nije stiglo. Jeste vi dobivali kakva rješenja ili ne, da li da samo čekam veljaču i prvu uplatu?

  3. #103

    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav svima!
    Može li mi netko reći postoji li kakav obrazac za potvrdu koju treba priložiti uz ugovore o djelu o plaćenim doprinosima? Koliko sam shvatila, tu potvrdu dužan je izdati poslodavac kod kojeg je odrađen ugovor i koji ga je isplatio. Imam IP obrazac od njega za prošlu godinu, ali tamo piše iznos ukupnih doprinosa (nije odijeljen HZZO i HZMO) pa ne znam je li to ok.
    Od lokalnog HZZO-a nikakve koristi, jedva sam ih natjerala da pitaju pravnu službu (po tetama na šalteru niš ne ulazi u osnovicu za naknadu, pravna služba srećom bolje zna). Uvjerenu potvrdu banke o isplatama (sa datumima) imam, imam ugovore, još mi samo ta potvrda fali, a i u računovodstvu moje firme nikad čuli pa za njih to ni ne postoji.

    Ripcord, koliko znam, po pravilniku iz 2009.godine autorski se ugovori više ne uračunavaju jer se na njih plaća porez, ali ne i doprinosi za HZZO i HZMO.

  4. #104
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    Razgovarala sam sa HZZO. I ovako stoje stvari:

    SAMO AKO se radi o zaposlenoj trudnici / rodilji (temeljem ugovora o radu na određeno odnosno neodređeno vrijeme) IZNIMNO se priznaju i primanja po drugim dohocima (prema Zakonu o porezu na dohodak, a npr. ugovori o djelu, autorski honorari) koji su isplaćeni u mjesecima za koje se donosi potvrda o primanju na ER-1 obrazac.

    Ovo pravo je regulirano člankom 100., stavkom 7. Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osguranja koji kaže:

    " Iznimno, u osnovicu za naknadu plaće iz stavka 1. ovog članka, kada se naknada plaće isplaćuje na teret sredstava Zavoda ili državnog proračuna, uračunavaju se i primitci od kojih se, prema propisima o porezu na dohodak, utvrđuje drugi dohodak, a koji čine osnovu za obračun doprinosa u skladu s propisima o doprinosima za obvezna osiguranja ako su ti primitci isplaćeni u navedenom šestomjesečnom razdoblju."

    Također, rečeno mi je da trudnica / rodilja treba uz ostalu dokumentaciju i priložiti Potvrdu o isplaćenim drugim dohotcima, uplaćenim porezima i prirezima koju joj izdaje poslodavac kod kojeg je obavljala poslove temeljem ugovora o djelu, autorskog honorara i sl.

    .....................
    hopeless, evo boldan ti je odgovor.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    ne kužim više ništa. dakle ipak i autorski ugovori ulaze u osnovicu za izračun porodiljne naknade? meni to radi veliku razliku, u ponedjeljak bih trebala otvoriti porodiljni pa bi bilo super ako je tako da skupim i tu dokumentaciju.
    i još jedna stvar - ima li kakve veze što mi je jedan ugovor o djelu greškom uplaćen na tekući račun mjesto na žiro račun?
    kako riješiti stvar s papirima ako mi je druga firma uplatila taj ugovor o djelu na tekući na koji primam redovnu plaću od svoje firme?
    kako sve to s obrascima i ostalim?
    hvala na brzom odgovoru...

  6. #106
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Da ne duljim, meni uzeli u obzir autorske

  7. #107

    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    131

    Početno

    eto, sad ti budi pametan. nosila sam u Jukićevu svu dokumentaciju - od ''normalne'' plaće i od ugovora o djelu koje sam imala. kad ih je zaprimala, veli mi službenica ''jooj, nisam sigurna da će naša pravna služba to odobrit (??!)'' iako sam donijela sve potvrde o uplaćenim doprinosima, uplatama na račun, same ugovore potpisane itd.
    mjesec dana kasnije, zovu me iz računovodstva tvrtke za koju sam radila na ugovor o djelu i kažu da su ih zvali iz HZZOa i rekli im da oni sumnjaju da može ući u izračun osnovice za porodiljnu naknadu to što sam radila za drugu firmu i da im nije jasno ''kak ja to mogu raditi za dvije firme''. NIje mi jasno tko je tu lud - zašto se drugi dohodak onda zove ''drugi dohodak''???
    uglavnom, danas mi sjela porodiljna naknada i nisu mi uračunali ugovore o djelu pa me zanima što bih sada trebala poduzeti u vezi s tim - da li da idem u Jukićevu, da isprintam ove zakone, tražim pravnu službu? želim ono što mi po pravu pripada, nije mi normalno da ako imam pravo na to, ovisi o nečijoj dobroj volji ili (ne)znanju hoću li ostvariti pravo ili ne.
    ima li kakvih sugestija?

  8. #108
    smedja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    863

    Početno

    Ovo je zbilja smjesno...

    Koji put priznaju ugovor o djelu a koji put ne... da nije bilo bi smjesno...

  9. #109

    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    3

    Početno

    imam jedno pitanje, bila bih zahvalna ako mi netko moze odgovoriti.

    zanima me ukoliko po ER obrascu i uracunatim drugim dohotcima ispadne mjesecna naknada za bolovanje zbog komplikacija u trudnoci primjerice 6000kn, hoce li HZZO isplatiti taj iznos ili maksimalno isplacuje onih 4257,28kn neovisno da li su dohotci bili visi od toga??
    hvala

  10. #110
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj jaykay prvotno napisa Vidi poruku
    imam jedno pitanje, bila bih zahvalna ako mi netko moze odgovoriti.

    zanima me ukoliko po ER obrascu i uracunatim drugim dohotcima ispadne mjesecna naknada za bolovanje zbog komplikacija u trudnoci primjerice 6000kn, hoce li HZZO isplatiti taj iznos ili maksimalno isplacuje onih 4257,28kn neovisno da li su dohotci bili visi od toga??
    hvala
    U ovom slučaju HZZO će isplatiti max naknadu za bolovanje od 4257 kn. Ako se na to bolovanje nadovezuje rodiljni te nema novog obračuna naknade, tada će se samo maknuti limit.

  11. #111
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Smedja,

    pokušala sam ti odgovioriti na pp ali ti je inbox pun. Stoga ti ovdje ljepim odgovor:


    točno je upravo ono što sam ti ja napisala kao i ona žena na obračunima. Gospodu u pravnoj službi možeš upoznati sa Pravilnikom o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja objavljenog u NN 67/2009 od 10.6.2009 i to člancima 81. -91., gdje posebno skrećem pažnju na članak 87!


  12. #112

    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    3

    Početno

    Hvala na odgovoru!!!!
    isplati se onda sve to nosit radi porodiljne naknade...

  13. #113

    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj Ripcord prvotno napisa Vidi poruku
    Da ne duljim, meni uzeli u obzir autorske
    Moze li se znati da li se radi o Zg ili nekom drugom gradu, kako bi se ja (ukoliko ih meni ne priznaju) mogla pozvat na neku ispostavu HZZO-a koja to cini...
    HVALA

  14. #114
    Ripcord avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,160

    Početno

    Citiraj jaykay prvotno napisa Vidi poruku
    Moze li se znati da li se radi o Zg ili nekom drugom gradu, kako bi se ja (ukoliko ih meni ne priznaju) mogla pozvat na neku ispostavu HZZO-a koja to cini...
    HVALA
    U Zg, ali kao što je gore i navedeno, uzimali su u obzir samo papire (ugovore) do 30. 6. 2010., tako da ne znam koliko bi ti to još danas upalilo, nažalost.

  15. #115
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Curke hitno trebam odgovor za kumu poslodavac joj je isplatio bonus uredno sa doprinosima i porezom sad skuplja dokumentaciju za obvezni rodiljni i poslodavac joj kaze da joj se ne uzima u obzir isplata bonusa kao drugog dohotka jr se kao mijenjao zakon u 5mj ? Jel to istina ne znam da ista mijenjalo bojim se da oni ne znaju sto bi trebali znati i ne bih htjela da je ostete


    hvala puno na pomoci

    poslodavac je jedna banka

  16. #116
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    ovo sam se potrudila i sama našla, naravno nikakav zakon se nije mijenjao u 5 mj, po ovome meni se čini da ima apsolutno pravo tražiti da joj se i iznos bonusa računa uz isplaćene plaće za rodiljnu naknadu.

    evo kopiram možda i nekom drugom bude korisno:

    ZAKON O RODILJNIM I RODITELJSKIM POTPORAMA:
    10. Naknada plaće zaposlenog roditelja ili samozaposlenog roditelja
    Članak 24.

    1. Za vrijeme korištenja prava na rodiljni dopust iz članka 12. ovoga Zakona ili prava na rad s polovicom punoga radnog vremena iz članka 15. stavka 1. i 2. ovoga Zakona zaposleni ili samozaposleni roditelj ima pravo na naknadu plaće u iznosu 100% od osnovice za naknadu plaće utvrđene prema propisima o obveznom zdravstvenom osiguranju.

  17. #117
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    Na to se nadovezuje PRAVILNIK O PRAVIMA, UVJETIMA I NAČINU OSTVARIVANJA PRAVA IZ OBVEZNOG ZDRAVSTVENOG OSIGURANJA točnije članak 83., stavak 8. koji kaže:


    (8) " Iznimno, u osnovicu za naknadu plaće iz stavka 1. ovog članka, kada se naknada plaće isplaćuje na teret sredstava Zavoda ili državnog proračuna, uračunavaju se i primitci od kojih se, prema propisima o porezu na dohodak, utvrđuje drugi dohodak, a koji čine osnovu za obračun doprinosa u skladu s propisima o doprinosima za obvezna osiguranja ako su ti primitci isplaćeni u navedenom šestomjesečnom razdoblju."

    ljudi pls help, mora ovih dana predat papire da ipak ima potpunu i točnu informaciju kad ide u HZZO, ipak se radi o Zadru, tko zna jel to oni tamo znaju da je ne odbiju po defaultu. ne trebam ni reći da svaka kuna dobro dođe.

  18. #118
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Odbit ce ju po defoltu. Mora se zaliti na to. Oni koji se zale dobiju pozitivno rjesenje.

    Ne mozes nista u ovoj drzavi normalno rijesiti.

    Jedino, postoji mogucnost da ju drze na minimalcu dok ne rjese zalbu. To uzimaju kao pokusaj varanja ponekad. Ovisno kome zahtjev dospije u ruke.

    Tako je bilo do 2011.

  19. #119
    MarijaP avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Twin Peaks
    Postovi
    2,066

    Početno

    Sad vidim da pises da joj poslodavac ne zeli izdati er-1 sa tim iznosom.

    Poslodavci obicno nazovu hzzo i provjere sta raditi. Na hzzo dobiju info da se ne upisuje jer je to gleda kao pokusaj prevare pa ce jako tesko izvuci papir sa svim uplatama.

    Meni su na hzzo rekli da ako donesem papir s dodacima, padam na minimalac, firma ide na provjeru da li i inace isplacuju bonuse i utvrdjuju da li je to bilo s ciljem povecanja prosjeka ili ne.

    Sretno!

  20. #120
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    MarijaP, hvala na odgovoru, javila mi je da su joj dali u računovodstvu i er-1 i(mislim) zasebnu potvrdu s isplaćenim bonusa, na kraju krajeva i ja sam tako dobila kad mi je moj poslodavac kod kojeg sam zaposlena izdavao prosjek plaća i ugovore o djelu i autorske, to je bilo odvojeno od isplaćenih plaća.

    U HZZOu u ZG sam sve dobial bez problema, e sad kako će to ići u Zadru je pitanje (bojim se onog što si navela), rekla sam joj da se oboruža živcima i strpljenjem i da ako referentica nešto zeza, odmah traži šeficu pravne službe tumačenja radi da se ne bi sve razvuklo previše, tako su i meni savjetovali al na kraju nije bilo potrebe jer sam sve uspjela rješiti sa samom referenticom.

    MarijaP, znači ona definitivno ima pravo da joj se uračuna i bonus pls potvrdi mi (ja nisam bila sigurna jel bonus spada pod drugi dohodak), po ovome to je to, uzet papire i ravno u HZZO siguran u sebe, imat čvrst i jasan stav i tražit što joj pripada. Da možda kaže da zna trudnice kojima su priznali u ZG, možda onda zvrcnu ZG ako već plivaju u moru neznanja.

  21. #121
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    MarijaP, al njihova banka svake godine isplaćuje rukovoditeljiam bonuse koncem godine,da to ne rade kakva bi to bila banka, mislim pa toje protuzakonito smatrati to pokušajem prevare, šta je zabranjeno ljude nagradit s bonusom?! stvbarno u kakvoj državi mi živimo, Jesus!!!!

    ništa onda ću joj reći da to sve preda.

  22. #122
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    lili75, bonus neće prihvatiti jer se on u obrascima za prijavu poreza prikazuje kao plaća, a ne kao drugi dohodak. Hzzo ne prihvaća bonus u obračun osnovice za naknade, već samo drugi dohodak. Prema definicijama zakona i pravilnika o porezu na dohodak, drugi dohodak je http://ccenterclient.porezna-uprava.hr/index.asp:


    Drugi dohodak


    Pojašnjenje
    Drugi dohodak ostvaruje se po osnovi primitaka što se ne smatraju primicima određenim po osnovi:
    1. nesamostalnog rada,
    2. samostalne djelatnosti,
    3. imovine i imovinskih prava,
    4. kapitala,
    5. osiguranja.

    Drugi dohodak = primici – izdaci

    PRIMICI KOJI SE OSOBITO SMATRAJU PRIMICIMA PO OSNOVI DRUGOG DOHOTKA:

    Primici po osnovi djelatnosti članova skupština i nadzornih odbora trgovačkih društava, upravnih odbora, upravnih vijeća i drugih njima odgovarajućih tijela drugih pravnih osoba, članova povjerenstava i odbora tih tijela, i sudaca porotnika koji nemaju svojstvo djelatnika u sudu;

    Primici članova predstavničkih i izvršnih tijela državne vlasti i jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave ako se radi o primicima koji se za rad u tim tijelima i jedinicama ne isplaćuju na temelju posebnih propisa kojima se uređuju prava na plaću i po osnovi kojih su ti članovi osigurani;

    Autorske naknade isplaćene prema Zakonu o autorskom pravu i srodnim pravima;

    Primici po osnovi djelatnosti sportaša;

    Primici po osnovi djelatnosti trgovačkih putnika, agenata, akvizitera, sportskih sudaca i delegata, tumača, prevoditelja, turističkih djelatnika, konzultanata, sudskih vještaka, te druge slične djelatnosti;

    Primici u naravi – korištenje zgrada, prometnih sredstava, povoljnije kamate pri odobravanju kredita i druge pogodnosti, a što ih davatelji tih primitaka daju fizičkim osobama koje nisu njihovi radnici, niti im isplaćuju plaću ili mirovinu;

    Nagrade učenicima za vrijeme praktičnog rada i naukovanja, iznad 1.600,00 kn mjesečno;

    Stipendije učenicima i studentima za redovno školovanje u tuzemstvu i inozemstvu na srednjim, višim i visokim školama i fakultetima, iznad 1.600,00 kn mjesečno ili stipendije studenata na sveučilištima u tuzemstvu i inozemstvu iznad visine 4.000,00 kuna mjesečno, koje se dodjeljuju studentima za izvrsna postignuća u znanju i u ocjenama na sveučilištima, a koji su za dodjelu stipendija izabrani na javnim natječajima kojima mogu pristupiti svi studenti pod jednakim uvjetima. Poreznom obvezniku – studentu, može se priznati neoporezivi dio stipendije do visine 4.000,00 kuna mjesečno po osnovi samo jedne dodijeljene stipendije.
    Porezno priznati neoporezivi dio stipendije u visini do 4.000,00 kuna mjesečno i porezno priznati neoporezivi dio stipendije u visini do 1.600,00 kuna mjesečno, međusobno se isključuju;

    Ukupni primici učenika i studenata na redovnom školovanju za rad preko učeničkih i studentskih udruga prema posebnim propisima (umanjeni za naknadu za posredovanje) iznad 50.000,00 kn godišnje;

    Sportske stipendije koje se prema posebnim propisima isplaćuju sportašima za njihovo sportsko usavršavanje, iznad 1.600,00 kn mjesečno;

    Nagrade za sportska ostvarenja prema posebnim propisima do 20.000,00 kuna godišnje i naknade sportašima amaterima prema posebnim propisima do 1.600,00 kuna mjesečno;

    Ostali posebno nenavedeni primici koje fizičkim osobama isplaćuju ili daju pravne i fizičke osobe (obveznici poreza na dobit i obveznici poreza na dohodak koji obavljaju samostalne djelatnosti) i drugi isplatitelji i davatelji, a nisu primici koji se ne smatraju dohotkom, nisu primici na koje se ne plaća porez na dohodak i ne smatraju se primicima po osnovi nesamostalnog rada, samostalne djelatnosti, imovine i imovinskih prava, kapitala i osiguranja;

    Primitak po osnovi povrata doprinosa.

  23. #123
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,466

    Početno

    mamma san, hvala na odogovru, al curama su isplaćivali, znam nekoliko primjera. U pravu si to niej drugi dohodak,nego sui im to tretirali kao isplatu na plaću uostalom kumi je to redovito isplaćivano uz plaću svakih 6 mjeseci, tako već 5-6 godina.

    Žena u HZZOu joj je rekla da će joj bonus priznati (imaju tumačenje Minsistarstva) ali nešto tipa budući da se bonus isplaćuje za prethodno razdoblje a njoj je isplaćen u mislim 12. mjesecu, kao priznat će joj 11. i 12. mj. tako jo jne bi priznali cijeli iznos ako kužiš o čemu pričam nego jednu šestinu tako nešto.ne znam točno iznose i razdoblje.

    iako meni to nije jasno pa rad za moje ugovore o djelu i autorske sam uspjela naplatiti obično mjesecima nakon odrađenog posla i tad nitko ništa nije dijelio po mjesecima.nema mi tu logike osim što država uvijek sebi hoće uzet što više a ekipa iz vrlog HZZO radi vrlo neujednačeno pa na kraj u ispadne da ishod ovisi na koj ureferenticu naletiš. ma užas!!!! i obavezno se moraš žalit da dobiješ nešto što ti pripada.

  24. #124

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav svima. Otisla sam na komplikacije sredinom sijecnja, a do 27.9. sam bila na porodiljnom. Znaci, meni se za izracun prosjeka uzimalo 2 mjeseca i par dana, a ne 6 mjeseci kao sto inace ide. Uracunali su mi i ugovor o djelu, ALI su ga kako sam sad saznala dijelili sa 6 mjeseci i dodali na plaću, a ne sa 2 mjeseca i time mi znacajno smanjili iznos.
    Zanima me da li je takav izracun ispravan i po kojem zakonu ili cemu vec to oni tako racunaju jer mi to uopce nema logike. Molim pomoc ako netko zna odgovor.

  25. #125
    sasana avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    493

    Početno

    Da li još uvjek Ugovor o djelu ulazi u izračun osnovice za porodiljnu naknadu?

  26. #126

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Citiraj sasana prvotno napisa Vidi poruku
    Da li još uvjek Ugovor o djelu ulazi u izračun osnovice za porodiljnu naknadu?
    I mene to zanima. Please, ako netko zna ogovor. Meni su na HZZO dali sasvim drugačije informacije (u 2 različite sobe).
    Hvala unaprijed.

  27. #127

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Citiraj perla5 prvotno napisa Vidi poruku
    I mene to zanima. Please, ako netko zna ogovor. Meni su na HZZO dali sasvim drugačije informacije (u 2 različite sobe).
    Hvala unaprijed.
    Naime, u Jukićevoj u sobi 14 službenica tvrdi da ugovor o djelu ne ulazi u prosjek dok u pravnoj službi tvrde da imam pravo, ali za onih 6 mjeseci prije koji prethode porodiljnom. Ja sam sad na komplikacijama, a porodiljni otvaram u veljači 2014.
    Please,trebam li donijeti potvrde o drugim dohocima 6 mjeseci prije porodiljnog (znači od kolovoza 2013 do siječnja 2014) ili 6 mjeseci prije otvaranja komplikacija (znači od ožujka 2013 do kolovoza 2013)?

    Hvala puno!

  28. #128
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    perla ne znam ti odgovor pitanja ali ja sam isto imala situaciju da pravnik tvrdi jedno a sluzbenik drugo.pozivala sam se na info od pravnika i tako su mi i isplacivali.ono sto mi je bilo smijesno da je na moje "pravnik mi je tako rekao" sluzbenica rekla "ok, ako je on rekao onda cemo obracunati tako".nista nije provjeravala

    Sent from my GT-I8190N using Tapatalk

  29. #129

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Citiraj mona prvotno napisa Vidi poruku
    perla ne znam ti odgovor pitanja ali ja sam isto imala situaciju da pravnik tvrdi jedno a sluzbenik drugo.pozivala sam se na info od pravnika i tako su mi i isplacivali.ono sto mi je bilo smijesno da je na moje "pravnik mi je tako rekao" sluzbenica rekla "ok, ako je on rekao onda cemo obracunati tako".nista nije provjeravala

    Sent from my GT-I8190N using Tapatalk
    Svejedno hvala. Ne znam, pa zar mi moramo proučavati zakone, a postoje osobe koje primaju plaću za to?!
    Za izludit

  30. #130
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Citiraj perla5 prvotno napisa Vidi poruku
    Naime, u Jukićevoj u sobi 14 službenica tvrdi da ugovor o djelu ne ulazi u prosjek dok u pravnoj službi tvrde da imam pravo, ali za onih 6 mjeseci prije koji prethode porodiljnom. Ja sam sad na komplikacijama, a porodiljni otvaram u veljači 2014.
    Please,trebam li donijeti potvrde o drugim dohocima 6 mjeseci prije porodiljnog (znači od kolovoza 2013 do siječnja 2014) ili 6 mjeseci prije otvaranja komplikacija (znači od ožujka 2013 do kolovoza 2013)?

    Hvala puno!
    Perla,
    kao prvo: ako direktno sa komplikacija u trudnoći odlaziš na rodiljni dopust, onda ti se obračun rodiljne naknade ne izrađuje ponovo, već se uzima onaj obračun koji si priložila za bolovanja zbog komplikacija u trudnoći. Dakle, kad otvaraš komplikacije, prilažeš i dokumentaciju koja se odnosi i na ugovor o djelu za tih 6 mjeseci PRIJE otvaranja komplikacija.

    Drugo: ako radiš između komplikacija i rodiljnog (dakle, vratila si se na posao) i taj razmak traje više od 30 dana, tada se izrađuje novi obračun naknade, za koji prilažeš i dokumentaciju o ugovoru o djelu za razdoblje dok si bila na poslu.

    ZADNJE i najvažnije: DOKLE GOD SI NA KOMPLIKACIJAMA ILI RODILJNOM/RODITELJSKOM DOPUSTU, nije ti "dopušteno" raditi jer si prema HZZO-u i danim pravima "nesposobna za rad". Dakle, za to vrijeme ne smiješ ostvarivati drugi dohodak. Ako ti u HZZo-u otkriju da si ga ostvarivala (prva kontrola prema uplaćenim doprinosima), mogu ti ukinuti kako naknadu za bolovanje tako i naknadu za rodiljni za ono vrijeme unutar kojeg su otkrili da si radila.

  31. #131

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    Perla,
    kao prvo: ako direktno sa komplikacija u trudnoći odlaziš na rodiljni dopust, onda ti se obračun rodiljne naknade ne izrađuje ponovo, već se uzima onaj obračun koji si priložila za bolovanja zbog komplikacija u trudnoći. Dakle, kad otvaraš komplikacije, prilažeš i dokumentaciju koja se odnosi i na ugovor o djelu za tih 6 mjeseci PRIJE otvaranja komplikacija.

    Drugo: ako radiš između komplikacija i rodiljnog (dakle, vratila si se na posao) i taj razmak traje više od 30 dana, tada se izrađuje novi obračun naknade, za koji prilažeš i dokumentaciju o ugovoru o djelu za razdoblje dok si bila na poslu.

    ZADNJE i najvažnije: DOKLE GOD SI NA KOMPLIKACIJAMA ILI RODILJNOM/RODITELJSKOM DOPUSTU, nije ti "dopušteno" raditi jer si prema HZZO-u i danim pravima "nesposobna za rad".
    Zato me službenica i zbunila jer je rekla da priložim dokumente o ostvarenom drugom dohotki 6 mjeseci PRIJE porodiljnog. Pa gdje to ima, da radim i da bolujem u isto vrijeme?!
    Dakle, za to vrijeme ne smiješ ostvarivati drugi dohodak. Ako ti u HZZo-u otkriju da si ga ostvarivala (prva kontrola prema uplaćenim doprinosima), mogu ti ukinuti kako naknadu za bolovanje tako i naknadu za rodiljni za ono vrijeme unutar kojeg su otkrili da si radila.

    Naravno da nisam radila niti namjeravam, ali imam puno uplata koje su zakašnjele (prema ugovoru trebale biti uplaćene prije ljeta, ali nisu), pa se nadam da to neće biti problem.
    Hvala puno na odgovoru, cijenim to! Pročitala sam skoro cijeli Pravilnik o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja, NN 67/2009 (za koji se nadam da je još na snazi) Nadam se da i autorski honorari ulaze u izračun prosjeka jer će mi onda prosjek nalikovati na solidnu plaću.
    Priložit ću naknadno dokumente o ugovoru o radu i autorskim honorarima, valjda neće biti problem. Koliko sam shvatila, pravni dokument koji priznaju je ili ugovor o radu ili ER-1 obrazac koji izdaje poslodavac? Trebaju li oba dokumenta ili samo jedan, uz ovjeru banke o isplaćenim honorarima?

  32. #132
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Slobodno priloži autorske honorare, ali bojim se da ne ulazu u prosjek. ugovori o djelu, ulaze.

    ER-1 izdaje poslodavac,a drugi dokument je Potvrda o isplaćenom drugom dohotku koju također izdaje poslodavac isplatitelj a njemu prilažeš i ugovore o djelu.

  33. #133

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa Vidi poruku
    Slobodno priloži autorske honorare, ali bojim se da ne ulazu u prosjek. ugovori o djelu, ulaze.

    ER-1 izdaje poslodavac,a drugi dokument je Potvrda o isplaćenom drugom dohotku koju također izdaje poslodavac isplatitelj a njemu prilažeš i ugovore o djelu.
    Hvala puno!

  34. #134

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    3

    Početno

    molim tumačenje da li za vrijeme korištenja rodiljne naknade smijem primiti autorski honorar? radi se o honorarima koji su mi trebali biti isplaćeni prije početka korištenja rodiljne naknade, odnosno za rad prije korištenja rodiljne naknade, ali kasne...

  35. #135

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    392

    Početno

    Citiraj svašta prvotno napisa Vidi poruku
    molim tumačenje da li za vrijeme korištenja rodiljne naknade smijem primiti autorski honorar? radi se o honorarima koji su mi trebali biti isplaćeni prije početka korištenja rodiljne naknade, odnosno za rad prije korištenja rodiljne naknade, ali kasne...
    Ja sam većinu svojih prihoda (govorim o drugom dohotku- ugovor o djelu, autorski honorar) dobila otkad sam na bolovanju i ne smatram to problemom. Ionako se prilaže kopija potpisanog ugovora u kojem su jasno definirani datumi kad si trebala obaviti određeni posao.
    Priznali su ti autorski honorar kao drugi dohodak, odnosno uvrstili su ga u prosjek primanja dok si na rodiljnom?

  36. #136

    Datum pristupanja
    Dec 2013
    Postovi
    3

    Početno

    ne, u prosjek primanja su mi uvrstili samo ono što je bilo na R-1 obrascu, a neisplaćene ugovore nisu ni gledali. zvala sam lokalnu pravnu službu hzzo-a, ali mi nitko nije znao jednoznačno odgovoriti na to pitanje niti me uputiti na neki zakon ili pravilnik, već su mi tri osobe rekle da misle da ne bi trebalo biti problema. ne bih htjela da me zbog nekog sitnog honorara iznenadi ukidanje cjelokupne naknade.

  37. #137
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Ovo je, ako se ne varam, novija inačica Pravilnika (2014.) Ja i dalje niš tu ne kužim ali ću se potruditi pročitati dok ne skužim Ukratko i mene zanima ako Autorski ugovori ulaze.

    http://narodne-novine.nn.hr/clanci/s...04_49_949.html

  38. #138
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

  39. #139

    Datum pristupanja
    Nov 2015
    Postovi
    1

    Početno

    Drage sve,
    imam pitanje vezano za naknade..

    Naime radila sam u državnoj firmi do 04.2014. na ugovore na određeno, a od 05.2014. do 11.2015. na autorske ugovore.
    Od 05.2014. sam na birou kao nezaposlena, ali zapravo cijelo vrijeme radim na autorski ugovor..

    I sad - po svemu što sam ispitala čini mi se da nemam nikakva prava u smislu naknade osim one koju dobivaju nezaposlene majke (1600 kn),
    ali ipak htjela sam pitat dali vi imate ikakva saznanja dali da predam ipak nakon poroda ili prije ili uopće nema smisla..

    Hvala puno!!

  40. #140

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    6

    Početno

    Isplaćuje maksimalno 4257,28, ali kad jednom dođeš do porodiljnog isplaćivat će ti 6000

  41. #141

    Datum pristupanja
    Oct 2018
    Postovi
    6

    Početno

    Ulazi i autorski, ali moraš provjeriti na koliko sati si prijavljena za obavljanje autorskog honorara. Može ispasti da ti podigne prosjek, ali i da ga snizi. Tako da moraš dobro provjeriti prije nego predaš papire.

  42. #142
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Vija prvotno napisa Vidi poruku
    Ulazi i autorski, ali moraš provjeriti na koliko sati si prijavljena za obavljanje autorskog honorara. Može ispasti da ti podigne prosjek, ali i da ga snizi. Tako da moraš dobro provjeriti prije nego predaš papire.
    Odgovaraš na postove iz 2015 godine.

  43. #143

    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Postovi
    4

    Početno

    Pozdrav! Podizem temu! Ovih dana predajem dokumentaciju i imam ostvaren drugi dohodak temeljem ugovora o djelu. S obzirom da im je vec bila velika novost da to uopce ulazi u prosjek, nisu mi znali reci na koji nacin se obracunava. Na koji nacin to moze sniziti prosjek, mozete li mi reci malo vise jer oni nista ne govore...

  44. #144
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj andrea_111 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav! Podizem temu! Ovih dana predajem dokumentaciju i imam ostvaren drugi dohodak temeljem ugovora o djelu. S obzirom da im je vec bila velika novost da to uopce ulazi u prosjek, nisu mi znali reci na koji nacin se obracunava. Na koji nacin to moze sniziti prosjek, mozete li mi reci malo vise jer oni nista ne govore...
    Zašto misliš da bi ti snizilo prosjek? Govorimo li o naknadi za rodiljni dopust?
    Nisam sigurna na koji način se ukalkulira honorar u prosjek plaće, ali znam da se svaki honorar u mirovinskom pretvara u svoj vremenski ekvivalent. Pa ako preko e-građani zatražiš potvrdu mirovinskog o ostvarenom stažu, trebala bi dobiti i staž (u danima) za honorar po ugovoru o djelu. Dalje ne znam - možda se dani pretvore u sate pa se sati i bruto honorar pridodaju plaći za mjesec u kojem je došlo do isplate - ali ovo samo nagađam.

  45. #145

    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Postovi
    4

    Početno

    Da, za rodiljnu naknadu, prvih 6.mjeseci. Pitala sam jer je prije 2 posta Vija napisala da treba dobro provjeriti prije predavanja papira jer moze sniziti prosjek. Ni meni to nema logike, ali me zanimalo zasto, jer su mi to i ove na zdravstvenom bile rekle.. Al one nisu znale ni da se uracunava drugi dohodak, a kamoli da su znale kako se racuna. Cak im je i pravna sluzba gorljivo branila stav da drugi dohodak ne ulazi u prosjek, unatoc mojim citiranjima Zakona. Kad sam naisla na ovu temu, i pogotovo kad pogledam od koje godine su postovi, ne mogu vjerovati da se u drugim gradovima vec 10 godina najnormalnije obracunava, a ove prvi put u zivotu cule za to.

  46. #146

    Datum pristupanja
    Apr 2023
    Postovi
    6

    Početno

    Citiraj andrea_111 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, za rodiljnu naknadu, prvih 6.mjeseci. Pitala sam jer je prije 2 posta Vija CBd maslac da treba dobro provjeriti prije predavanja papira jer moze sniziti prosjek. Ni meni to nema logike, ali me zanimalo zasto, jer su mi to i ove na zdravstvenom bile rekle.. Al one nisu znale ni da se uracunava drugi dohodak, a kamoli da su znale kako se racuna. Cak im je i pravna sluzba gorljivo branila stav da drugi dohodak ne ulazi u prosjek, unatoc mojim citiranjima Zakona. Kad sam naisla na ovu temu, i pogotovo kad pogledam od koje godine su postovi, ne mogu vjerovati da se u drugim gradovima vec 10 e fiskalizacija cena najnormalnije obracunava, a ove prvi put u zivotu cule za to.
    Priznali su ti autorski honorar kao drugi dohodak, odnosno uvrstili su ga u prosjek primanja dok si na rodiljnom?

  47. #147

    Datum pristupanja
    Apr 2023
    Postovi
    6

    Početno

    Citiraj andrea_111 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, za rodiljnu naknadu, prvih 6.mjeseci. Pitala sam jer je prije 2 posta Vija napisala da treba dobro provjeriti prije predavanja papira jer moze sniziti prosjek. Ni meni to nema logike, ali me zanimalo zasto, jer su mi to i ove na zdravstvenom bile rekle.. Al one nisu znale ni da se uracunava drugi dohodak, a kamoli da su znale kako se racuna. Cak im je i pravna sluzba gorljivo branila stav da drugi dohodak ne ulazi u prosjek, unatoc mojim citiranjima Zakona. Kad sam naisla na ovu temu, i e fiskalizacija cena kad pogledam od koje godine su postovi, ne mogu vjerovati da se u drugim gradovima vec 10 godina najnormalnije obracunava, a ove prvi put u zivotu cule za to.
    mirovinskom

Stranica 3 od 3 PrviPrvi 123

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •