Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 75

Tema: Od sjemena do biljke (za male botaničare)

Hybrid View

prethodna poruka prethodna poruka   sljedeća poruka sljedeća poruka
  1. #1

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno Od sjemena do biljke (za male botaničare)

    Otvaram ovu temu na novom pdf-u :D u nadi da ćemo tu razmjenjivati iskustva o uzgoju razno raznih biljčica na prozorskim daskama s našim klincima.

    Luka se već neko vrijeme intenzivno oduševljava sadnjom svega i svačega. Kako nemamo nikakav grunt on po parkovima skuplja sve što može naći, kopa rupice i sadi to unutra.
    Apsolvorali smo najjednostavniju sadnju kod kuće: pšenicu, grah i mahune. Neke smo mlade mahunice odnijeli u vrtić, druge su jednostavno prerasle posude i nismo dalje znali što bi s njima. Luka je inače super brižan prema svojim biljkama, više nego mama mu. Redovito ih zalijeva, okreće prema suncu kad se previše nagnu, pokriva kad se prozor otvori...

    A sad naš problem:
    Nedavno je od moje tete dobio sjemenke bosiljka koje smo posijali u plastičnu kutiju od kolača. Mislila sam da ništa od toga neće biti, ali niknulo je! :shock:

    Ja sad ne znam kako dalje i što mi je činiti. Da ih rasadim? Kada se to radi? Koliko biljka mora narasti prije rasađivanja? U kakvu posudu – jel' dovoljna za početak plastična čašica?
    Bosiljak je sad u ovom stadiju.

    Koje su biljke dobre za ovakav uzgoj iz sjemena?
    Sadite li vi išta s klincima?
    Dojadi li im to nakon nekog vremena?

  2. #2
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Sadili smo grah, ispalo sjajno, čak smo ubrali par mahuna.

    Prvo smo u plastičnu čašu stavili vatu i 15-tak zrna graha. One koju su proklijali smo presadili u teglu sa zemljom. Rasli su ko ludi.

  3. #3
    arilu avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    more
    Postovi
    560

    Početno

    Ja ga posadim kad je mrvicu veći u velike posude, s razmakom od oko 5 cm, tako da kad narastu imaju dovoljno mjesta. I cijela kuća miriši od njega. Samo pazi da ti ima dosta svjetlosti!

  4. #4

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    arilu, baš se veselim mirisu! :D

    Koliko bi još morao narasti da ga je sigurno presaditi?
    Bojim se puno dirati ove naše biljčice, djeluju mi kao da će se slomiti ako ih taknem.
    Mama mi govori o nekih dva para listova.
    Uopće ne znam broje li se ovi izdanci kao listovi. :/

    Bi li mogli tako i vlasac posaditi? Ili nešto drugo?
    Dobro bi mi došlo da obogatim zalihe začinskog bilja.

  5. #5
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    ja sam iz sjemenki uspjela posaditi bosiljak, ali ga nisam presađivala. narasao mi je ogroman. Traži puno vode, tako da i ako nas nema par dana odnesem teglu mami.
    Posadila sam i vlasac i tako otkrila kako je dobar kada se stavi u sir i vrhnnje.

    narasle su nam i potočnice samo bez cvijeta , koje je K. dobila s nekim Fifi albumom.

    Inače, ja fakat nemam "zelenu" ruku, tako da ako je meni naraslo- narasti će svakome.

    Imala sa, još neke sjemenkice začina, a sada se ne mogu sjetiti koje. To je bio neki poklon uzorak iz Renaultovog salona automobila.

  6. #6

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Mi smo sadili tj. sijali vlasac, mažuran, peršinov list i bosiljak a ništa nismo presađivali. Planiram još majčinu dušicu i origano a vjerujem da je postupak isti. Inače bosiljak je meni bio baš jako visoko izrastao. Sonja sadi skupa sa mnom jedino što gunđa da su joj "ruke i nokti zmazani" ali voli sijati, saditi i pratiti kak raste.

  7. #7
    arilu avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    more
    Postovi
    560

    Početno

    Ovisi koliko gusto posiješ sjemenke.Ako su slijepljene dok su tako male, najvjerovatnije će većina sagnjiliti. To se je meni masu puta dogodilo kad samo bacim sjeme u zemlju. Koje sjeme vlasca koristite? Ja sam probala već par godina zaredom i nije mi nikla ni jedna jedina sjemenka. :? Koristila sam neko slovensko, Semenarne Ljubljana i talijansko Francki ili tako nekako.

  8. #8
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    evo stranice udruge rustica, oni razmjenjuju sjemenje
    dijeljenjem sjemena se odrzavaju stare vrste

    http://www.rustica.hr/

  9. #9
    arilu avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    more
    Postovi
    560

    Početno

    Gledala sam prilog na Dobro jutro Hrvatska i planiram naručiti sve živo, od pomidora do bosiljka, na proljeće. Inače imamo mali vrt ispred kuće, nekih 2x3 metra i MM i ja se zdušno bavimo "poljoprivredom", već 3 godine. I sve stare tetice mi hvale M jer uzgoji najbolje tikvice u susjedstvu!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Za mamin vrt na moru sam bila kupila autohtono staro sjeme nekih vrsta povrća na Trgu prije kojih mjesec dana, u sklopu Eko-festa.

    Nikako se ne mogu sjetiti naziva tog seoskog domaćinstva, bili su prvi do repa. Još sam i njihov letak uzela. Jedino što znam da nije rustica. baš super.

    Inače naš bosiljak stao, ko da zna da čekam još jedan par listova. Ali ne damo se, jučer su on i majka moja otišli i kupili sjeme crvenog bosiljka. I posijali ga u dvije veće tegle.
    Posijali smo i božićnu pšenicu, valjda prvu na tržištu.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Imga, obično se govori o dva para pravih listova, a ovi prvi koje vidiš su supke i nisu pravi listovi. Kad se pojave pravi vidjet ćeš da imaju drugi oblik.
    Kad presađuješ sijance uvijek je dobro poduprijet odozdo npr nožem ili štapićem od sladoleda, a prihvatiti prstima za tu jednu supkicu. Ne čupati i vući, i ne stisnut za stabljičicu. Ako su jako gusto nikli ne moraš razdvajati po jednu biljku, nego presadi čuperke od njih nekoliko.
    Bosiljak ima ružan običaj puf nestati preko noći kad je malo veći od ovih, neka virusna bolest.
    Nemam iskustva s bosiljkom zimi, ali sad imam kuhinjski prozor na kojem bih mogla pokušati, dobra ideja. To je inače prava biljka za vanjsku stranu prozorske daske ljeti.

    Arilu, od Semenarni je meni nikao, ali u vrtu. Moje iskustvo s vlascem je da više voli vrtnu zemlju od one iz vrećice. Ako ti ne uspijeva sjetva, nađi nekog tko ima u vrtu pa lopatom odvoji mali busen i presadi.

    Nanoibeba, potočnice su dvogodišnje biljke, pa ako su još žive posadi ih u vrt ili na balkon, svakako izvan stana, i nadaj se cvatnji u proljeće.

    Krasne biljke za uzgoj s klincima su suncokreti, noćurci, dragoljubi - krupno sjeme, mogu malci sami piknut u zemlju. Samo, oni su za vanjsku stranu prozora u proljeće, a ne stan u jesen.
    Sad su zgodne i biljke koje se lako zakorjenjuju iz reznica u vodi: vodenika, šilj, ukrasna kopriva. Njima je zimi najčešći problem premalo svjetla uz dosta visoke temperature, pa izrastu izdužene, mlohave i blijede.

  12. #12

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Vlvl, hvala.
    Mislim da je moj bosiljak stao baš zbog premalo sunca. Ima dovoljno svjetla, na zapadnom je prozoru na 16 katu, tako da sjena nije problem, ali ovih dana je baš sve sivo i tmurno. Ili ih premalo zalijevamo. :/
    Znam da smo totalno promašili godišnje doba, ali baš se L. jako zagrijao za sadnju. Ako ništa drugo, dobar nam je trening za proljeće.

    Naš je prozor trenutno prepun. Jedan kaktusić, dvije duguljaste tegle s crvenim bosiljkom, dvije plastične kutije s pšenicom i jedna s izdancima zelenog bosiljka. Vidjet ćemo što će uspjeti.

  13. #13
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    e da, jednom davno mi je proklijao avokado iz koštice. Sve je bilo dobro dok je bio u vodi, ali kada sam ga stavila u zemlju, brzo mi je propao.

  14. #14
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    e da, jednom davno mi je proklijao avokado iz koštice. Sve je bilo dobro dok je bio u vodi, ali kada sam ga stavila u zemlju, brzo mi je propao.
    jel netko uspio uzgojiti biljku iz avokado kostice?
    koliko dugo je trajalo dok je proklijala?

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    jel netko uspio uzgojiti biljku iz avokado kostice?
    koliko dugo je trajalo dok je proklijala?
    Nula bodova.

    Ovako isto kako je Nanoibeba napisala - sve je bilo dobro dok je bio u vodi, u zemlji je istrunuo u roku keks. Nisam ponovno pokušavala.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    jel netko uspio uzgojiti biljku iz avokado kostice?
    koliko dugo je trajalo dok je proklijala?
    Nekoliko tjedana. Presadili u zemlju, lijepo nikao, pustio listove, narastao cca 30 cm i onda krenuo trunuti. Jedan po jedan list. Ostala nam samo stabljika, sad ne znam dal je ostsvim ili bacim.

  17. #17
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa Vidi poruku
    Nekoliko tjedana. Presadili u zemlju, lijepo nikao, pustio listove, narastao cca 30 cm i onda krenuo trunuti. Jedan po jedan list. Ostala nam samo stabljika, sad ne znam dal je ostsvim ili bacim.
    isto i kod mene
    listovi su počeli smeđiti jedan za drugim, na kraju ostala samo stabljika
    bacila sam nakon nekog vremena (kad je nestalo nade da će se oporaviti)

  18. #18

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa Vidi poruku
    isto i kod mene
    listovi su počeli smeđiti jedan za drugim, na kraju ostala samo stabljika
    bacila sam nakon nekog vremena (kad je nestalo nade da će se oporaviti)
    Otkinula sam sve listove. U roku 48 krenulo je 6 novih van

    Unijela sam ga unutra da se ne smrzne.

  19. #19
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    sjajna tema. Za mene frikušu

    ja volim pokušaje sadnje drveća. Tko živi u priobalnom pojasu neka svakako pokuša posaditi male pinije iz pinjola, prekrasne su kad tek niknu.
    Osim toga sam sadila male hrastove i rogače.
    Jedino nekad mi se posuše jer ih ne zalijem redovito

  20. #20
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    nama na kontinentu možeš polsti malo pinjola (ne samo za sadnju)

  21. #21
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    nama na kontinentu možeš polsti malo pinjola (ne samo za sadnju)
    eventualno ih možete uzgajati kao bonsai

    ako pošaljem nema šanse da ih gulim, to mi je tlaka raditi i za vlastitu uporabu... ali sad im još dugo neće biti sezona. Podsjeti me u 8om mjesecu!

  22. #22

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    nama na kontinentu možeš polsti malo pinjola (ne samo za sadnju)
    potpis


    kako se žir može natjerati da klija

  23. #23
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    nama na kontinentu možeš polsti malo pinjola (ne samo za sadnju)
    eventualno ih možete uzgajati kao bonsai

    ako pošaljem nema šanse da ih gulim, to mi je tlaka raditi i za vlastitu uporabu... ali sad im još dugo neće biti sezona. Podsjeti me u 8om mjesecu!
    guliti ću ja sama. To mi je baš gušt ako smo na ljetovanju u blizini šume pinjola.

  24. #24
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Citiraj Imga prvotno napisa
    [
    kako se žir može natjerati da klija
    ne znam Ali u šumi možeš naći onako mali, tek proklijao "hrastić". Nadam se da kužiš kaj hoću reći

  25. #25
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    pomikaki kak se sadi pinija iz pinjole?

    mi imamo punoooo limuna, madarina, naranda i pomela...sve izaslo iz kostica koje smo nasli dok smo jeli
    onda imam malo drvo ricinusa, isto izaslo iz kostice
    3 avokada
    imala sam i mali rogač al je uvenuo (takoder iz kostice)

    to je ono doma, a ono kaj se jede je u vrtu

  26. #26
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    e da od egzotike imam i aloa veru no nju smo dobili

  27. #27
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Imga prvotno napisa
    kako se žir može natjerati da klija
    kao i sve ostalo: u zemlju koju održavate vlažnom. Meni je za to najbolje koristiti kutijice od prozirne plastike - recimo kad kupite neke kolače pa vam ih uvale u one neekološke plastične ambalaže s poklopcem. To ja čuvam pa kad mi treba izbušim odozdo, stavim malo zemlje i na razne načine postavljam sjemenje - neke dublje a neke pliće, tako da vidim što im bolje paše. Složim ih po mogućnosti više na jedan podložak i najlakše mi je samo naliti vodu na podložak pa se lagano upije kroz rupe u zemlju. Poklopce spustim ali ne zatvorim skroz, tako da čuvaju vlagu ali propuštaju malo zraka. Treba paziti da zemlja ne presuši, ali i da se ne pojavi plijesan - u tom slučaju smanjiti vodu i luftati.

    Jedva čekam da potomak bude malo veći pa ću s njom u pošumljavanje svega i svačega. Možda već idućeg proljeća.

    Baš me zanima hoće li mi uspjeti rogači. Mi smo u sjevernom priobalju i to kod nas ne raste, ali donijela sam sjeme iz Dalmacije računajući na globalno zatopljenje.

  28. #28
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Dia - pinjole sam sadila isto kao i žirove

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa
    ne znam Ali u šumi možeš naći onako mali, tek proklijao "hrastić". Nadam se da kužiš kaj hoću reći
    kužim
    ponadala sam se da možda ima neka fora kao s avokadom

    L. jako zanima sad ta sadnja "from scratch"
    kopanje hrastića može malo i pričekati

  30. #30
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    e, i pazi na ricinus da je daleko od djece, koliko se sjećam to je baš gadno otrovno.

    a da li imaš ploda od tih agruma iz sjemenki? Ili ih treba cijepiti?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    Citiraj Imga prvotno napisa
    kako se žir može natjerati da klija
    kao i sve ostalo: u zemlju koju održavate vlažnom. Meni je za to najbolje koristiti kutijice od prozirne plastike - recimo kad kupite neke kolače pa vam ih uvale u one neekološke plastične ambalaže s poklopcem. To ja čuvam pa kad mi treba izbušim odozdo, stavim malo zemlje i na razne načine postavljam sjemenje - neke dublje a neke pliće, tako da vidim što im bolje paše. Složim ih po mogućnosti više na jedan podložak i najlakše mi je samo naliti vodu na podložak pa se lagano upije kroz rupe u zemlju. Poklopce spustim ali ne zatvorim skroz, tako da čuvaju vlagu ali propuštaju malo zraka. Treba paziti da zemlja ne presuši, ali i da se ne pojavi plijesan - u tom slučaju smanjiti vodu i luftati.

    Jedva čekam da potomak bude malo veći pa ću s njom u pošumljavanje svega i svačega. Možda već idućeg proljeća.

    Baš me zanima hoće li mi uspjeti rogači. Mi smo u sjevernom priobalju i to kod nas ne raste, ali donijela sam sjeme iz Dalmacije računajući na globalno zatopljenje.
    sad tek vidim da si odgovorila
    super, onda idemo u lov na žireve

    ko ti s rogačima - tako je moja mama na granici sjevernog i srednjeg J. upravo nabavila sjeme kapara
    i nada se da joj ovce neće pobrstit

  32. #32
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    nisam imala pojma da je ricinus otrovan :shock: da, daleko je od njega

    agrumi su mi jos mali, najveci ima cca 40 cm tak da nemam pojma hoce li biti sto od njih, to je staro sve godinu do dvije dana

    imala sam i palmice koje su izrasle iz kostica datulja

    znate sto, meni sve sto upiknem u zemlju izraste, md se ne moze nacuditi 8)

  33. #33
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    i ja sam pokušavala nabaviti sjeme kapara, super mi je cvijet.

    A ovo s datuljama... ako globalno zatopljenje još više raspali, moglo bi i to uroditi

  34. #34
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    imga, onda možeš probati i sa pitomim kestenom. Možda ih još ima u šumi.

    Ovi s placa kao da su iz uvoza.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    i ja sam pokušavala nabaviti sjeme kapara, super mi je cvijet.
    ona to zbog pupova sadi, mislim da cvijet neće niti dočekati

    ako se prime, računaj na sjeme za godinu dvije
    naše je stiglo s Korčule

  36. #36
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa
    i ja sam pokušavala nabaviti sjeme kapara, super mi je cvijet.

    A ovo s datuljama... ako globalno zatopljenje još više raspali, moglo bi i to uroditi
    vidis tu rastu banane u atriju doma zdravlja, onda kaki (japanska jabuka) jucer je gledala u susjedovom vrtu i nisam vjerovala, krcata je bila

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Evo, i mi se pridružujemo saditeljima i sijateljima...

    Zapravo, radimo to već godinama. Malo na gruntu (od vrta sam odustala, sve su nam proždrli puževi jer ne stignemo dovoljno često, ali imam cvjetnjak i voćke).

    Doma sadimo cvijeće na balkonu, a koji put ga i sijemo sami. Od začina imamo vlasac, origano (nekakav je jadan, valjda mu ne odgovara kontinentalna zemlja), timijan iliti majčinu dušicu.

    Evo kako mi to radimo: http://www.sendspace.com/file/upg8e7

    (Ovakve letke godinama sam vješala na oglasnu ploču vrtića i dijelila okolo... ).

  38. #38
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    evo mene nakon produktivnog vikenda. Presađivala sam jagode da imaju više mjesta u proljeće kad bace vriježice i spašavala sadnice oleandra koje sam valjda prošlo ljeto posadila ali sad izgledaju vrlo nesretno.

    Mislim da bih slijedeći vikend mogla početi pripremati klijališta sa stabalcima za iduće proljeće. Palo mi je na pamet, u oskudici pinjola, da je možda netko od vas zainteresiran za sjeme lovora?
    Iz sjemena se relativno lako razmnožava - na opisan način za žireve - i koliko ja znam nikako drugačije. Kod presađivanja jako paziti na korjen - ide jako u dubinu i ako se ozlijedi skoro je nemoguće da preživi - zato ga ne možete uzgojiti iz mladice koju iskopate iz zemlje, premda u proljeće bude sve puno tih mladica iz sjemena u lovorovim šumama. Najbolje samo prebaciti u veću posudu ili u zemlju tako da se zemlja oko korjena ne dira.

  39. #39
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Imga, možda bi vam ovo bilo zanimljivo:

    http://www.mehano.si/?PID=8&PHPSESSI...00fp66k0frqsr1

    Mi smo to dobili za poklon, spermila sam i zaboravila, i baš me ovaj topić potakao da počnemo s "eksperimentima".

  40. #40

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Nanoibeba, kako si znala!? :shock:
    MM u petak donio takvu eksperimentalnu kocku o EKO katastrofama. Kaže da je bilo samo tih, ove o biljkama nema.
    Inače, knjiga s eksperimentima je na slovenskom pa imamo malo poteškoća. Zna li netko što je to "mivka"?

  41. #41
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    mi imamo tu o biljkama. Dobili je od moje frendice koja ju je, mislim, kupila na Interliberu (prošle godine) I naša je na slovenskom i ja pol toga ne kužim. Mi gledamo slike, i nekako mi se učinilo da nešto što meni izgleda kao obična zemlja ima dva imena.

    Uglavnom, nama je kutija stajala godinu dana u ormaru, a sada ju tek počinjemo koristiti.

  42. #42
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,643

    Početno

    Htjela sam ti ja još prošli tjedan napisati za to, dok je Interliber bio otvoren, ali sam morala doma pogledati kako se točno zove

  43. #43
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Imga prvotno napisa
    Nanoibeba, kako si znala!? :shock:
    MM u petak donio takvu eksperimentalnu kocku o EKO katastrofama. Kaže da je bilo samo tih, ove o biljkama nema.
    Inače, knjiga s eksperimentima je na slovenskom pa imamo malo poteškoća. Zna li netko što je to "mivka"?
    Jel možda kvarcni pijesak ili kvarcno brašno ( SiO2 ) ? Da li se to uklapa u eksperiment?

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    Citiraj Imga prvotno napisa
    Nanoibeba, kako si znala!? :shock:
    MM u petak donio takvu eksperimentalnu kocku o EKO katastrofama. Kaže da je bilo samo tih, ove o biljkama nema.
    Inače, knjiga s eksperimentima je na slovenskom pa imamo malo poteškoća. Zna li netko što je to "mivka"?
    Jel možda kvarcni pijesak ili kvarcno brašno ( SiO2 ) ? Da li se to uklapa u eksperiment?
    stvarno ne znam, moglo bi biti kao kontrast običnom pijesku :/

    Cilj eksp. je pokazati kako nastaje potres. U pleksiglas kutiju redaju se slojevi pijeska i "mivke", u neki od srednjih slojeva ukopaju se kockice šećera i između njih se utakne gumena cijev kojoj jedan kraj viri iz kutije. Kockice se prekriju komadićem kartona i dalje se slažu slojevi. Na površini se još od "mivke" oblikuje kućica, točno iznad kockica šećera. Na kraju se voda ulije kroz gumenu cijev, šećer se rastopi, jedan sloj nestane, ostali se slojevi uruše zajedno s kućicom.

    Jedino ne znam može li se kvarcni pijesak oblikovati? I gdje da ga nađem?
    I obični pijesak mi je već problem, u našem kvartu svi su parkovi preuređeni. Morati ću žicati u vrtiću.

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Da, to je to... Kvarcni pijesak je bijel (mutno) ako se dobro sjećam. Obično pijesak je sive boje.

    Potraži u trgovinama građevinskog materijala. Ako trebaš manju količinu, možeš u trgovini za akvaristiku kupiti 2 vrste pijeska različite boje. Nisam probala, ali ja bih tako... Uskoro vjerojatno i budemo! Fala na ideji!

  46. #46
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Taj tvoj bosiljak mi strasno lici na moj BASIL... Ubij me neznam mu ime po nas...bice paste uskoro na basilu i maslinovom...

  47. #47

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    pa kad basil i je bosiljak, draga

  48. #48
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj Imga prvotno napisa
    pa kad basil i je bosiljak, draga
    Aha!!! Sad znam onda... Moj je u istoj fazi ko gore na fotki. Koliko mu treba do stricanja???

  49. #49
    Mejra's mommy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    MI
    Postovi
    1,459

    Početno

    Citiraj arilu prvotno napisa
    Ovisi koliko gusto posiješ sjemenke.Ako su slijepljene dok su tako male, najvjerovatnije će većina sagnjiliti. To se je meni masu puta dogodilo kad samo bacim sjeme u zemlju. Koje sjeme vlasca koristite? Ja sam probala već par godina zaredom i nije mi nikla ni jedna jedina sjemenka. :? Koristila sam neko slovensko, Semenarne Ljubljana i talijansko Francki ili tako nekako.
    Pa kako sagnjiti? Ja sam imala BOSILJAK u posudicama vani i kada sam vidjela da se vjeverice sluze sjemenom, obrala sam i u podrumu susila nekih mjesec dana u kartonskoj kutiji. Gusto sam zasadila i super izgleda...

  50. #50
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    mislim da sjemenke sagnjiju ako im je previše vlažno, a ako su gusto posađene može biti prije da nemaju dovoljno hranjiviiih tvari pa rastu tanke, možda neke i uvenu pa gnjile... treba održavati neki optimum.
    Za bosiljak savjetovala bih vam da izdvojite par biljčica u posebne lonce, i pustite da naraste, a onda kad vam treba uberete nekoliko svježih listova. Bosiljak daje puno bolju aromu kad je svjež, sušeni mu nije ni do koljena.
    I kad počne bacati cvjetove obavezno ih skidajte jer kad uzgoji sjeme on zaključi da je njegova misija na ovom svijetu završena pa uvene. Ako skidate cvijet duže traje.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •