Pokazuje rezultate 1 do 43 od 43

Tema: Da li jedu sami?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    ČAKOVEC
    Postovi
    50

    Početno Da li jedu sami?

    Naša Olga od 2,5 god. zadnja dva mjeseca sve ono što je voljela sama raditi:
    npr. obuvati cipele, oblačiti u nekoj mjeri, a pogotovo jesti sama..sada ne želi ni pokušati..
    Na sve joj je odgovor: daj me ti....(obuj, nahrani...itd.)

    Kako je sa vašom djecom?
    Inače je doma sa bakom, neide u vrtić.

    Hvala.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    276

    Početno

    Sama jede sigurno vec 6 mjeseci (sada 2g i 4mj), a postepeno sve krece raditi sama (oblaci cipele, jakne, hlace, carape i skida sve sama)....Ali mi idemo u vrtic....tak da je to za ocekivati...
    Mozda je kod vas samo faza (kao i sve do sada) pa će i ona proći, no cure sa malo starijim klincima znaju to puno bolje ....

  3. #3
    Rency avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    tu negdje...
    Postovi
    601

    Početno

    Mia papa sama,tu i tam ja uletim,
    oblaci cipele sama u nazad tjedan dana i to nema sanse da joj mi oblacimo,kod skidanja isto sama
    malo teze ide s oblacenjem pogotovo sad kad su štramplice u igri,ali se skida sama skroz
    dosta je samostalna i to mi je jako drago,za sad joj nije nista problem, s tim da je sama pocela s tim ,nismo ju mi forsali tipa ajde sama.
    ima 2g i 1 mj.,ne ide u vrtić

  4. #4
    (maša) avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Zg, IR
    Postovi
    2,188

    Početno

    Zasad jede sam..18 mj....iako se zna dogodit obično za večerom da ja završim (on jede sam neko vrijeme pa traži da ja dajem)..

  5. #5
    Ivany avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    425

    Početno

    Sara jede sama i nema šanse da mi dopusti da joj pomognem, a ja bi joj rado pomogla, pogotovo kad je juha ili voćni jogurt u pitanju...
    Rijetko što mi dopusti da ja radim, sve hoće sama, majice ne zna sama skinuti ni obući ali hlače zna. Obavezno se sama obuva.
    Kod kuće je sa mnom,ne ide u vrtić.

    OLGA, ja sam sigurna da je kod vas nekakva faza u pitanju!! Proći je.

  6. #6

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    59

    Početno

    Draga Olga, samo faza! Moja cura, isto 2.5god, sve zna sama (obuvanje, klopa itd.), a u zadnje vrijeme kaže "Hrani me kao malu bebu" ili "ja sam mala beba, hrani". Za obuvanje nekada kaže "imam pune ruke, mama obuci". I tako...
    Nema mlađeg bracu ili seku, pa da želi biti kao oni.
    Ja to tumačim kao fazu koju će proći, nekada joj udovoljim i nahranim je, nekada kada baš nešto radim joj kažem "ma nisi ti mala beba, ti si veeelika cura" - to nekada upali, a nekada ne.
    Ne očajavaj, proći će

  7. #7
    vještičica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    vjesticica[at!]gmail.com
    Postovi
    3,005

    Početno

    faza
    jede sama nekoliko kašika, pa napuni kašiku i pruži meni sa objašnjenjem "mama pomodne!" pa onda je "kašikam" a ona zijeva ko 'tić Onda danima sve hoće "SAMA!!!" i ne da da pomažem bilo šta, pa opet u krug.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    T. uopce ne zeli jesti sam a ima 23 mj. Tj., jede sam samo ono sto ga zanima, kao sto su kruh ili keksi, a kad je ostala hrana u pitanju, uzme zlicu i daje meni. :/

  9. #9
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    T. jede sama skoro od početka ( ima 22 mj. i odbija jesti ako joj se pomaže ), a M. još uvijek u večini ja nahranim ( baki navodno jede sam, ali ne vjerujem baš ). Ali T. se sama i oblači ( pokušava i ide joj super ) dok M. sam čeka i vrlo rijetko nešto sam navuče na sebe. Nekak se tješim da se M. fura na tatu pa da je to sam faza oponašanja .

  10. #10
    Sanela-Naja avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    532

    Početno

    Potpisujem vještičicu
    Već cijeli tjedan smo u fazi da sve hoće sama - prije toga su bili "Dani-mama će" ...prije toga sama...prije toga...

  11. #11
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Iva ima tek 14 mjeseci, ali zna sama jesti i žlicom i vilicom.
    Prava je maherica.
    I voli jesti sama.
    Jedino jušno ne jede sama, to ipak ne može.

  12. #12
    sweetmint avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    574

    Početno

    I mi smo dosli u fazu kad traži jesti sama (15 mjeseci)...i super rukuje sa žlicom i vilicom. Baš me oduševljava kako pogodi u usta.

    Mislila sam da djecu treba učiti kako da jedu sami...no vidim da stalno kopiraju odrasle
    .

  13. #13
    tajchi73 avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    1,923

    Početno

    Citiraj sweetmint prvotno napisa
    I mi smo dosli u fazu kad traži jesti sama (15 mjeseci)...i super rukuje sa žlicom i vilicom. Baš me oduševljava kako pogodi u usta.

    Mislila sam da djecu treba učiti kako da jedu sami...no vidim da stalno kopiraju odrasle .


    mi onda očito jedemo ko prasci :/.

  14. #14
    sweetmint avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    574

    Početno

    neumjeren komentar...

    Ako si igdje čitala oko početaka hranjenja djece i na koji način ih učiti kako da krenu sama jesti...onda si mogla skužiti da se djetetu mora pustiti da sama pokušavaju jesti, bez obzira što večina majki dobije živčani slom kad vide da djeca prljaju okolo sebe...

  15. #15
    jurisnik avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    1,112

    Početno

    20 mjeseci i već dugo jede sama - jedino ako ne može sve sama pokupiti kaže meni da joj dam.
    Još se ne oblači sama.

  16. #16

    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,983

    Početno

    Nasa shefica sada ima 19 mjeseci i vec dugo jede sama (otkad ima 13 mjeseci) a mama i tata tu i tamo pripomognu. Cipele sama svlaci, carapice pokusava navlaciti, ceslja se, i sama skida majice, super smo ponosni roditelji koji stimuliraju da im njihova srecica sto vise sama radi i uci

  17. #17
    koksy avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    5,491

    Početno

    Moj malac ima faze, jedno vrijeme je htio sam jesti, cak mi se teta u vrticu jadala da joj neda da ga nahrani a on kad jede sam pojede jako malo jer jos nezna pravilno zagrabiti a ni drzati zlicu. Pa je onda bio u fazi kad je jeo samo s prsticima. Do nekidan je opet htio da ga ja hranim a sad mu ja zagrabim/napikem i dam mu da sam stavlja u usta.

  18. #18
    Balarosa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    2,210

    Početno

    Citiraj tajchi73 prvotno napisa
    Citiraj sweetmint prvotno napisa
    I mi smo dosli u fazu kad traži jesti sama (15 mjeseci)...i super rukuje sa žlicom i vilicom. Baš me oduševljava kako pogodi u usta.

    Mislila sam da djecu treba učiti kako da jedu sami...no vidim da stalno kopiraju odrasle .


    mi onda očito jedemo ko prasci :/.

    Kad ja pitam T. nakon ručka je li on dijete ili prase, bez greške odgovara - prase!

  19. #19
    mona avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    711

    Početno

    malička totalno želi jesti sama
    i to već od 1,5.Čim se nose tanjuri na stol ona trči u kuhinju i sama si uzme žličicu ili vilicu.Dobro je samo što mi da da ju i ja paralelno hranim...znači jednu žlicu ona ,jednu ja.
    A kada ne može nešto uhvatiti vilicom ja joj to moram piknuti pa mi otme vilicu i sama stavlja u usta..i tu pomažu dvije vilice :D
    Što se tiče oblačenja i tu je jako samostalna,hlače od trenirke oblači kako je vidjela u vrtiću..polegne ih na pod,sjedne se ispred njih pa gura i vuče..ako ja pomognem moramo ispočetka.Skidanje cipela ide bez beda,obuvanje tek vježba.I da, navlači majice preko glave i pogodi čak i jedan rukav...a ja onda malo popravim i ako mi da pomognem

  20. #20
    malena beba avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    dalmacija
    Postovi
    8,636

    Početno

    Moj isto zeli jesti sam, uglavnom (ima 21 mj) ali zato starija zna traziti da zavrsimo rucak zajedno :/ ali to je vec neka druga tema...

  21. #21
    slonić tonić avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    149

    Početno

    Citiraj Belinda prvotno napisa
    Draga Olga, samo faza! Moja cura, isto 2.5god, sve zna sama (obuvanje, klopa itd.), a u zadnje vrijeme kaže "Hrani me kao malu bebu" ili "ja sam mala beba, hrani". Za obuvanje nekada kaže "imam pune ruke, mama obuci". I tako...
    Nema mlađeg bracu ili seku, pa da želi biti kao oni.
    Ja to tumačim kao fazu koju će proći, nekada joj udovoljim i nahranim je, nekada kada baš nešto radim joj kažem "ma nisi ti mala beba, ti si veeelika cura" - to nekada upali, a nekada ne.
    Ne očajavaj, proći će
    i kod nas je trenutno slično ovako.

    Valjda glumi manju djecu iz vrtića.

    Za obuvanje i skidanje kaže ja ne mogu ja sam mala (nekada pali kada joj kažem da je ona velika djevojčica).
    Kada jede nekada kaže mama pomogi ja sam mala beba.

  22. #22
    mg1975 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    812

    Početno

    Jede sama sve osim juhe.

    Trenutno u vrtiću neće niti sjesti za stol, a kamoli nešto pojesti. Ovo nam je drugi tjedan nakon duže bolesti pa tete i ja smatramo da je faza u adaptaciji.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    zagorje
    Postovi
    404

    Početno

    Moj jede sam ima 20 mj a tu sposobnost zahvaljujem tetama u vrtiću jer da je doma ja ga bih i dalje hranila.
    da samo naglasim išao u jaslice sa 1 god i već sam jeo za 2 mj. :D

    __________

    D 1998.
    I 2007.

  24. #24
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    dorian nekad jede sam, nekad ga ja hranim

    al ovo ti je samo faza, kao sto imaju napade samostalnosti, imaju i napade ovisnosti, ovisi o puno razloga

    naharni ju kada trazi, nemoj nabijati osjecaj kivnje, pa ti si vec velika, mozes ti sama...zna i ona to, ne brini
    i nemoj se zivcirat zog toga

  25. #25
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Jede sama. Ima 2 godine.

    Ali...večeras sam hranila njenu 4.5-ogodišnju sestru

  26. #26
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    i margita jede sama, već mjesecima. i kruto i tekuće, služi se i vilicom i žlicom.
    uopće se ne sjećam kad sam je zadnji put hranila.
    a ne ide u jaslice

  27. #27
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    A ovaj moja mali miš ide u jaslice, ali tamo uopće ne želi jesti sama.
    Doma već duugo jede sama, teta mi je već par puta rekla da je doma učim da jede sama jer u jaslicama želi da je teta hrani

  28. #28
    EvaP avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    359

    Početno

    Zato nas Terorist jede sam samo ono sto voli (ukupno 5 namirnica, al ima ih i tekucih i cvrstih, tako da zna i sa zlicom i s vilicom). Ono sto ne voli ni ne jede sam. Ne znam koja bi to kategorija bila...

  29. #29

    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    593

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa
    ...već mjesecima. i kruto i tekuće, služi se i vilicom i žlicom.
    uopće se ne sjećam kad sam je zadnji put hranila.
    a ne ide u jaslice
    Ovako isto i kod nas...
    Jede sam od svog osmog mjeseca,sve!!!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    43

    Početno

    ajmeeee!
    padam u depru kad čitam o vašim malim spretnicama!
    ja imam gotovančića, ako mama/tata ne hrane - onda se niti ne jede

    ...da ne spominjem da s 12 mjeseci (i 8 zuba ) još uvijek prihvaća isključivo kašastu hranu voćnih okusa, ako ostane koji kruti komadić - to se pljuje van...
    žlica i vilica služe za glodanje ili vježbanje "kamena s ramena"...

    ...a inače je anđeo

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    389

    Početno

    E očno takva je i moja. Ali ne bunim se, dohranu je počela prihvaćati tek s 11 mjeseci, do onda nije htjela ništa osim sise ili dude. I dohranu je defakto uvela dadilja koja nije imala sluha za njena prenemaganja. Nakon tjedan dana cirkusa sad to kašasto jede ko zmaj, povrće, voće, meso, ribu - sve. Ali za komadiće - ni čuti, odmah pljuvanje, kreveljenje i sl. No, kako smo napredovali s mlijeka na kašice, tako ćemo i s kašica na komadiće

  32. #32

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    443

    Početno

    Luka je navršio dvije godine, ide u jaslice ( kad nije bolestan ) već dva mjeseca, ali uopće ne jede sam. sad u zadnje vrijeme možda će uhvatiti kruh u ručicu al ništa konkretno, općenito ne voli ništa s rukama dirati kaj se jede a kad sam mu stavljala žličicu u rukicu - protest. Jedino, sad unatrag par dana vidim da nekak mjerka žličicu, a počeo je i nas hraniti, pa se eto nadam da će moj mali ziheraš se odvažiti i na taj korak - da sam jede.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Karlovac
    Postovi
    27

    Početno

    Moja princeza jede kašasto od 5. mjeseca, a komadiće od negdje 8. mjeseca. Svo voće jede u komadima skoro kao i mi veliki. Ima 8 zubiju. Jedino, za samostalno papanje je malo lijena. Možda čak više prezaigrana nego lijena. Njoj žlica i vilica služe za grickanje i lupanje po hranilici. Sad ima 15 mjeseci, ali nema nikakvog interesa za samostalne pokušaje.
    Ali kako se djeca razvijaju po izrazitim fazama ovoga i onoga - barem moja - pretpostavljam da je faza "mogu ja sve sama" vrlo blizu

  34. #34
    DaDo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    345

    Početno

    ja sam pobornik teorije samohranjenja i prljavih zidova i robe...hi,hi..
    ma stvarno oboje su od početka sami jeli, na početku sam ja malo pripomagala, ali fakat tamo od 8 mjeseca svog života oni sami ordiniraju za svojim stolićem, a sad za stolom. ona sad već hoće i pospremiti zdjelicu za sobom u perilicu ( on to naravno mora...).

  35. #35
    jadro avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    1,568

    Početno

    mi smo izasli iz skupine 1-3, ali jos uvijek se hranimo...priznajem, sve je pocelo jer je meni bilo lakse tako nego cistiti za njom, iako nikad nije bila "izjelica", pa ono malo sto pojede i nije bilo strasno puno okolo. Sad cesto jedemo na kaucu jer samo da nesto pojede (to je najcesce juha, a nju joj ne bih dala da jede sama na kaucu). Znam, znam da to nije za neku pohvalu, ali proci ce i ta faza.. 8)

  36. #36
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Moj miš ima skoro 15 mjeseci i uopće ne pokazuje interes da jede sam
    ima 8 zuba, prve je dobio kad je imao skoro 9 mjeseci, pa mu nisam uopće davala finger food
    tek unazad kojih tjedan dana sam uzme keksić ili kruh pa jede :D , iako je to još uvijek jako nespretno i smiješno-ugura cijelu ručicu u usta i grize i keks i prstiće i sve zato često odustane pa pruži meni da mu ja dam
    btw i OT, ako je u avataru petra, PREKRASNA JE!
    već neko vrijeme gledam tu sličicu na raznim topicima i to želim reći
    možda trebate dečka za nju?

  37. #37
    domy avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,244

    Početno

    D jeda sam otprilike sa nekih 14mjeseci.
    Odnosno kak je krenuo u vrtić polako više opće nije dao da ga hranimo.
    U početku je to išlo svakako i svuda je bilo hrane ali sad je super.
    Zna nekad sada reći ajde ti me hrani ali rijetko.

  38. #38
    paljetak avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zapresic
    Postovi
    193

    Početno

    Niti voli jesti niti hoce jesti sama, hranimo ju, a sad ce 2 godine. Ajde, gricka sama kruh i jabuku i sama si ubacuje sirup zlicom u usta. Zna ali nece, glumica.

  39. #39
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Mi još uvijek pomalo kombiniramo; imamo svak svoju žlicu pa malo on grabi, malo ja. Ipak, svakim danom je sve samostalniji i sve češće samo sjedim kraj njega (ima 16 mjeseci).
    S druge strane,

  40. #40
    KATALENIĆ avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Gornja Rijeka
    Postovi
    309

    Početno

    Sven ima 14 mjeseci i već sad mora imati svoju žličicu kad papa. Pravi je. Misli mda će ubrzo moći sve sam papati, sad još mama pomaže. :D

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno Re: Da li jedu sami?

    Citiraj OLGA prvotno napisa
    Naša Olga od 2,5 god. zadnja dva mjeseca sve ono što je voljela sama raditi:
    npr. obuvati cipele, oblačiti u nekoj mjeri, a pogotovo jesti sama..sada ne želi ni pokušati..
    Na sve joj je odgovor: daj me ti....(obuj, nahrani...itd.)

    Kako je sa vašom djecom?
    Inače je doma sa bakom, neide u vrtić.

    Hvala.
    Draga, da nisi napisala da je dijete htjelo samo raditi neke stvari, sad bih se zabrinula... ali ovo je očito samo faza.

    Mi smo imali drugačiju priču - moj stariji dugo duuugo nije mogao žlicom pogoditi usta (volja je postojala, ali nije išlo, hranio si je uho i oko i svašta...). Kasnije smo ustanovili da je slabovidan i da ima motoričke smetnje. Srećom, na vrijeme smo to otkrili i riješilo se!

    Mlađi je jeo od godine dana samostalno (uz prolijevanje u početku, ali ipak...)

    Daklem, ako dijete pokuša, pa mu se ne da - to je definitivno faza i prolazi. Više manje sva djeca to imaju. Ali ako ni ne pokuša, možda za to postoji neki drugi razlog. Ne bih vas htjela plašiti, ali u tom slučaju samo malo bolje gledajte kako se dijete razvija i postavite 2-3 pitanja pedijatru.

  42. #42
    aleksandra avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    292

    Početno

    Ima mj. dana da E.(15mj). nece da je hranim,sve zeli sama.Cim vidi da sam uzela kasiku,urla,buni se i uzima da sama jede.

  43. #43
    Elinor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    North
    Postovi
    1,490

    Početno

    Citiraj Elinor prvotno napisa
    S druge strane,
    :? Što li je ovo trebalo biti? Sorry

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •