Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 81 od 81

Tema: Kaj sve briju po fejsbuku...

  1. #51
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    ili bih isključila internet.
    ja sam svojedobno onesposobila kompjutor debelo punoljetnoj osobi... i pomoglo je 8) ali i dotičnoj osobi je bilo jasno da radim u njenu korist

  2. #52
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Ne mogu se ufurati u FB, nikako... a morat cu dok mi dijete poraste

  3. #53
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    hi-hi, a ja znam kćerkin pass na FB jer mi je ona sama to dala.
    I da, na Fb smo cijela obitelj + pas

  4. #54
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    moja kćer zna moj pass na FB... jer se upucava mojim frendovima... i već ih je maznula par komada :?

    ja njen naravno ne znam, a i da znam - ne bi mi padalo na pamet gledati. pokaže mi ono što mi želi pokazati, i ja cijenim taj dio...

  5. #55
    Strobery Shortcake avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,756

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    ja njen naravno ne znam, a i da znam - ne bi mi padalo na pamet gledati. pokaže mi ono što mi želi pokazati, i ja cijenim taj dio...
    Ja se nadam da će moj odnos sa djecom doći do ovoga, trudit ću se koliko bude u mojoj moči.

  6. #56
    nadica_b avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Kvatrić
    Postovi
    504

    Početno

    ma ne njuškam ja njen FB, nego mi je ona sama dala da pogeldam neke slikice koje je stavila.
    Inače jako pazim na svačiju privatnost jer ja to osobno nisam imala; stoga otvaram samo svoju poštu (klasičnu, email, sms) i čitam samo ono što je meni namijenjeno.
    A ona mi otkriva svoj svijet onoliko koliko ona želi; za sada je to dovoljno jer je korektna učenica i kćerka

  7. #57

    Datum pristupanja
    Jun 2009
    Lokacija
    Karlovac, Croatia
    Postovi
    12

    Početno

    Imam Facebook. Koristim se samo za komunikaciju s prijateljima koje dobro znam, i koji mi osobno kažu da imaju FB i da ih dodam.
    Usput gledam grupe i slike, videe od drugih.
    Moji vršnjaci i malo stariji stavljaju slike i videe dok konzumiraju alkohol.
    Imaju grupe tipa: Mrzitelji Pere Perića, Tko je za to da ubijemo Primorca, Ajmo svi markirat 5.5.2005. i slično.
    Ne učlanjujem se u takve i slične grupe, i ne stavljam neke bezobrazne slike.
    Uopće ne pričam s djecom koja to rade

  8. #58
    višnja avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    280

    Početno

    Moje cure, 16 i 17 god, su također na fejsu. Uglavnom mi same pokažu što žele, tko je "glup" i slično ali ih ne provjeravam, jer me strah da ne
    otkrijem nešto što ne želim. Sve je to dvosjekli mač. Mi odrasli možemo si neke stvari krivo protumačiti a ako nas otkriju da ih "uhodimo" gubimo njihovo povjerenje. Ja zasad nemam problema, barem se nadam, ma koliko brbljale tamo s frendovima, ima puno stvari koji žele podijeliti i s mamom. Nadam se da će tako i ostati.

  9. #59
    Luminitsa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    223

    Početno

    Imam profil već više od dvije godine, super je za održavanje kontakata, ali dok vidim kako su teenovi notorno nepismeni, o kakvim nebulozama pišu i kakve slike stavljaju (13godišnjaci s bocama pive, gole slike...) pitam se znaju li i vide roditelji kakva su im djeca. No, možda sam ja konzervativna babetina.

  10. #60

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    352

    Početno

    MM-ova nećakinja (16 godina) nam je oboma poslala poziv da joj budemo FB frendovi, uz molbu da ne velimo njenim starcima. Pa sad o koječemu znamo više od njih ...
    Curka ima preko 500 frendova ... :shock:

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jun 2015
    Postovi
    7

    Početno

    Na zamolbu roditelja prijatelja koji nemaju FB prati nekoliko djece, mrzim taj deal. Što mi je ovo trebalo? Lijepo cu reci neka se nakace i sami ih spijuniraju jer sam nedavno naletjela na takve gluposti da ti dodje da odes i licno ih isamaras. Facebook je zlo za pubertetlije....

  12. #62

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Ja moram da primetim da, osim 3-4 žene, sve druge sa ove teme su mi, sad već godinama frendice na FB!

  13. #63
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,976

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    a što se tamo radi?

  14. #64
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    u međuvremenu je saznala...

  15. #65
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Citiraj Forka prvotno napisa Vidi poruku
    u međuvremenu je saznala...

  16. #66
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,231

    Početno

    ja sad cekam da je izbace

  17. #67
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Ja nemam facebook dobrih 5godina ...i bas mi je dobro.
    A bila sam ovisnik.hehehhe

  18. #68
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ja nikad nisam otvorila profil

  19. #69
    angel 1 avatar
    Datum pristupanja
    May 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    899

  20. #70
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,484

    Početno

    ima i knjiga o tome moral moji mali pročitati u 5-6 razredu http://www.alfa.hr/artikl/info/52495029b92a8e0e0f000158

  21. #71

    Datum pristupanja
    Jul 2015
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    522

    Početno

    Ja nemam fejs profil, nema ga niti MM niti ijedno od moje djece... Iskreno se nadam da ga nikada neće niti poželjeti imati... Baš sam konzerva po tom pitanju

  22. #72
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    čekaj, čekaj šta se tamo registriraš pod imenom i prezimenom?
    o bože, ja sam stvarno postavila ovo pitanje

  23. #73
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa Vidi poruku
    ja nikad nisam otvorila profil
    Ni ja, ne zanima me, ali kad su lani djeca poželjela registraciju, mm si je isto otvorio profil da ih nadzire. To je bio uvjet da tatu imaju za prijatelja.Za sad je ok, jer njihove grupe su društvo iz razreda, društvo iz glazbene i društvo iz kvarta, ali morajuznati da je tata na mreži i gleda što rade.

  24. #74
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    hm, to se doduše da lijepo regulirati, tko ti šta vidi

    ja bih tu ipak išla na razgovor i povjerenje koje bih koristila i za takozvani stvarni život, i kad pustiš dijete vani ne možeš znati sve što radi, pa moraš objasnit šta ne smije i zašto i platit misu da će te poslušat

  25. #75
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    hm, to se doduše da lijepo regulirati, tko ti šta vidi

    ja bih tu ipak išla na razgovor i povjerenje koje bih koristila i za takozvani stvarni život, i kad pustiš dijete vani ne možeš znati sve što radi, pa moraš objasnit šta ne smije i zašto i platit misu da će te poslušat
    Tako to ide. Kako u 3d svijetu, tako i na internetu. Neki dan sam mlađem sinu objašnjavala zašto se ne može sam prošetati navečer po mraku po ne potpuno poznatom mjestu, gdje smo bili na ljetovanju. Mogao je ići s nekim ili po danu.

  26. #76
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    e pa to. jer na facebooku nije nikakav problem namjestit da ti neku objavu vide "svi osim marice petrović", jedino ako imaš šifru i dogovor da se nekad možeš ulogirat baš u njegov profil.

    inače, točno je da se razne ne baš bezazlene stvari mogu dogoditi na društvenim mrežama, po meni su te neke opasnosti od pedofila i slično čak.. ne znam, nisam nikad čula da se to nekome koga znam dogodilo. ali sam čula za slučajeve poput: cura dečku pruži oralni seks i on to snimi i objavi i to podijeli cijela škola. ili neka ekipa napravi grupu za hejtanje neke osobe, objavljuju njene slike ili tako nešto.
    učenici snime učitelja i sebe kako mu rade neku spačku, objave to na facebooku, sazna uprava škole, učenici snose prilično ozbiljne posljedice za tu svoju "šalu" ..

  27. #77
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,177

    Početno

    Moja mama nije priliku imala mene stalkati, ali znam kako bih se osjećala da jest pa se nadam da neću popustiti iskušenju kada mala poraste.

  28. #78
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ja mislim da treba stalkati
    uopće tu nemam obzira
    ona ima 12 nepunih
    najbolje da neću proviriti s vremena na vrijeme

  29. #79
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    o bože, ja sam stvarno postavila ovo pitanje

  30. #80
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Volim FB. Na njemu sam upoznala divne ljude, mnoge i sa ovog foruma. Volim neke igrice, u zadnje vrijeme CandyCrush , ne smijem ni reći koliko daleko sam stigla u igrici. Moj bi društveni život bio daleko siromašniji da nema FBa. Inače nisam osoba koja voli ići po kućama ni voditi duge telefonske razgovore, tako da mi je ovo upravo ono pravo.

    Citiraj višnja prvotno napisa Vidi poruku
    Moje cure, 16 i 17 god, su također na fejsu. Uglavnom mi same pokažu što žele, tko je "glup" i slično ali ih ne provjeravam, jer me strah da ne
    otkrijem nešto što ne želim. Sve je to dvosjekli mač. Mi odrasli možemo si neke stvari krivo protumačiti a ako nas otkriju da ih "uhodimo" gubimo njihovo povjerenje. Ja zasad nemam problema, barem se nadam, ma koliko brbljale tamo s frendovima, ima puno stvari koji žele podijeliti i s mamom. Nadam se da će tako i ostati.
    Upravo tako. Čak i kad je znao ostati otvoren profil na kućnom računalu, odmah sam gasila njihov profil. Ne želim znati što ne moram. I nikako ne želim ugroziti povjerenje.

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ni ja, ne zanima me, ali kad su lani djeca poželjela registraciju, mm si je isto otvorio profil da ih nadzire. To je bio uvjet da tatu imaju za prijatelja.Za sad je ok, jer njihove grupe su društvo iz razreda, društvo iz glazbene i društvo iz kvarta, ali morajuznati da je tata na mreži i gleda što rade.
    Da si na FB znala bi koliko je lako otvoriti koliko hoćeš profila To što im je tata prijatelj na "službenom" profilu", ne mora baš ništa značiti. Djeca su dovoljno pametna da od roditelja sakriju ono što žele sakriti. I mi nekad bez www-a i oni danas.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 19.08.2015. at 15:46

  31. #81
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Pretprosle godine je kod nas odjeljak policije koji se bavi cyber-kriminalom priredio za roditelje pred- i pubertetlija razgovor uz prikazivanje nekih videa i slicnog, u jednom kaficu, bilo je jako zgodno jer je djelovalo sasvim neformalno, a dobili smo hrpu korisnih informacija. Nije bio cilj prestrasiti - iako su neke stvari bile dosta strasne - nego vidjeti kako sve to izgleda "s druge strane mreze", onima koji se bave rjesavanjem problema kad do njih vec dodje - svi ovi primjeri koje ste gore naveli i jos ponesto.
    Pricali su o svemu, od WhatsAppa, preko Facebooka, privatnih poruka, itd.

    Izmedju ostalog je bilo receno i slijedece: s obzirom na to da roditelj potpisuje ugovor za mobitel, takodjer roditelj je vlasnik ugovora za ADSL kojeg koristi i dijete, imamo pravo i duznost paziti na to sto dijete cini na mrezama, i sta mu se desava.. Cesto se desava da bas roditelji budu kaznjeno gonjeni u slucaju da je njihovo dijete pocinilo nekakav oblik cyber-bulizma, sudjelovalo u hater-grupi, i sl.

    Savjetovali su nas da se djetetu jednostavno kaze da na racun vlasnistva nad mrezom, roditelj ima pravo i obvezu znati sto dijete na netu radi.

    Kaze, prvo s djetetom o svemu otvoreno porazgovarati - o tome sto smije na netu a sto ne, sto izbjegavati jer je potencijalno opasno; da dijete zna da za svaku cudnu situaciju moze doci direktno roditeljima ili ju javiti direktno policiji, ne davati slike naokolo, ne pisati statuse u smislu 'sad sam vamo - sad sam tamo' (nekima su tako opljackali kuce jer su skuzili da su na zimovanju) i tako. Sve ono sto mi svi zapravo znamo, zdrav razum, jel.

    Takodjer su rekli da je bolje djetetu reci da ce uci u njegov profil, citati poruke, itd. - nego to ciniti potajice.

    Na pitanje kako odijeliti djetetovu privatnost od roditeljske duznosti i obveze da je upuceno u to cime mu se dijete bavi na netu, odgovorili su nam da na racun maloljetnosti imamo puno pravo citati sve, medjutim ono sto je tu najteze je objasniti djetetu da to nije spijuniranje ili puka radoznalost (zbog toga savjetuju da se to cini otvoreno a ne potajice), nego roditeljska duznost, da se brinemo za njihovu sigurnost.
    Kazu, to je najteze zbog te dobi u kojima su skloni tajnama, frendovi su im drazi od roditelja, i tako... Uglavnom, svjesni su da to nije lako, i tu uskace puno otvorenog razgovora o svemu.

    U praksi, E. mi nije na Fejsbuku (jos nema 13 godina, s koliko je legalno dozvoljen), no koristi Skype (baka, teta, ja, tata i dvije frendice s kojima ga vise ne koristi jer su presli na WA) - i WhatsApp u najvecoj mjeri.
    Svako toliko mi donese mobitel "na kontrolu", par puta je dosla u situaciju da blokira kontakt (kada nije znala tocno o kome se radi), skine se s grupa u kojima vidi psovke ili sve ono sto ju ne zanima, i tako. Kad dodje u situaciju da ne zna, dodje i pita prije nego sto napravi.
    Desilo joj se par puta da su - neke iz skole - trazile sliku jer "po imenu ne znaju tko je" - pa je odbila i blokirala, uz rezoniranje "Ako me ne pozna, ne trebam joj kao kontakt".

    Znam da postoji mogucnost da oni i obrisu sve ono sto ne zele da mi vidimo, medjutim vjerujem da svaki roditelj moze osjetiti kad ga dijete mulja, a kada ne...


    U razredu su takodjer imali slicno predavanje, i na konkretnom primjeru (kada je jedna "ostavljena" curica maltretirala telefonom, porukama i prijetnjama jednog decka; on je znao konkretno sto uciniti - sve znamo jer sve desavalo prilicno javno) se vidjelo da su to predavanje zapamtili i da savjete iz njega koriste.

    Zakljucak bi bio da je najbitniji otvoreni razgovor i otvoreni odnos, to je jedina prevencija....


    E da, bilo je roditelja koji su komentirali, "Moje dijete do 18. nece imati xyz", na sto je policajac samo zavrtio glavom, kaze iz iskustva takvoj djeci su te stvari jako zanimljive jer misle da propustaju tko zna sto, i onda kod kuce nema, ali na frendovom kompjuteru si je otvorio profil.... i slicno.

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •