Pokazuje rezultate 1 do 50 od 50

Tema: Rodin letak o platnenim pelenama

  1. #1
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno Rodin letak o platnenim pelenama

    evo, printajte, dijelite, informirajte, prosvjetljujte :

    http://www.roda.hr/_upload/dokumenti...ene_pelene.pdf

  2. #2

    Početno Izvrsno,bravo!

    Citam o tim platnenim pelenama i sve sto mogu reci je :Bravo!!
    Trentuno boravimo u Norveskoj, zemlji o kojoj citam samo sve najbolje najnaprednije i naj,naj...... Ovdje nisu culi za platnene pelene, a kad sam pitala gdje se tu mogu kupiti gledali su me kao da sam sa Marsa pala.
    Mislim da su poslije komentirali da su" ti stranci vrlo zaostali".(hahahaaaa....moj norveski je sa takvim akcentom da mogu iz prve rijeci to shvatiti-da sam stranac)
    Kupiti cu u Hr. jer smatram da su ove,jednokratne pelene uzas za okolis.
    To skoro svaki put pomislim kad bacam pelenu punu bebine kakice ,mislim si kako li ta pelena izgleda za deset dana, a koliko jos beba ima koje isto tako koriste pelene.
    Ili mozda norvezani to sortiraju i posebno obraduju pa onda naprave nesto novo iz toga.........u svakom slucaju, platnene pelene su sigurno zdravije.
    Gdje u Hr. se mogu kupiti i kolika je cijena, ako mi netko moze odgovoriti?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    negdje izmedju
    Postovi
    248

    Početno

    Klikam na link, i bijela mi je strana, nis se ne dogadja. Help.

  4. #4
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    desni klik, save target as

  5. #5
    happy mummy avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ST
    Postovi
    661

    Početno

    a kad vas ti kojima ste dilali letke pitaju gdje mogu nabaviti platnene, mozete im dati ove linkove:

    www.kamaris.hr
    www.pleniceracman.com
    www.borntolove.com
    www.diaperpin.com
    www.thediaperhyena.com

  6. #6
    hildegard avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    769

    Početno

    Ne znam zašto su ljudi toliko skeptični prema tim platnenim pelenama. Šest frendica mi je rodilo ove godine. Od kad smo se mi odlučili na platnene pelene (koristimo ih od kad je Jakob imao mjesec dana) printam sve tekstove o njima dijelim ih, pričam o svom iskustvu, trudim se ali opet ne navaljujem i NIŠTA. Svima je to super i baš su lijepe ali.... U čemu je problem :? ?

  7. #7
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    ah, to je jos dobro, bar te ne napadaju zbog toga .
    ma ljudima je tesko povjerovat dok ne probaju, a neki valjda ne vole ni taj image "cudaka" koje je okolina odmah sklona ti prisiti kad cuje da koristis tako nesto.

  8. #8
    thalia avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,863

    Početno

    Citiraj hildegard prvotno napisa
    Ne znam zašto su ljudi toliko skeptični prema tim platnenim pelenama. Šest frendica mi je rodilo ove godine. Od kad smo se mi odlučili na platnene pelene (koristimo ih od kad je Jakob imao mjesec dana) printam sve tekstove o njima dijelim ih, pričam o svom iskustvu, trudim se ali opet ne navaljujem i NIŠTA. Svima je to super i baš su lijepe ali.... U čemu je problem :? ?
    Nadovezat ću se tek sad, ali da objasnim.. Često misle na one platnene u koje su nas uvijali, koje se iskuhavaju i peglaju i nespretne su....

    Onda kad kažeš, platnene pamperisce i pokažeš ih, odjednom im se svidi. Evo, dogodilo se meni danas.

    Btw. hilde, prva probna je gotova!

  9. #9
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    ja obratila 1 (postala i gora od mene :p iako tek očekuje bebu ), a druga kaže da će isto vrlo vjerojatno koristiti (isto tek treba roditi) :D
    i teti u ljekarni sam ukratko objasnila princip kad sam kupovala papiriće (isto je mislila da se radi o "starinskom" načinu)
    moja misija se nastavlja....

  10. #10
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    e, da, MM kaže da bi ih trebali zvati nekako drukčije jer kad kažeš platnene pelene, svi imaju asocijaciju na one stare, al kad bi ih nekako drukčije zvali, npr. eko pelene ili pampelene (trenutak inspiracije ) i sl. bilo bi im neobično pa bi možda pitali "a kakve su to" i ne bi odmah stvorili negativnu sliku u glavi

  11. #11
    hildegard avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    769

    Početno

    aries pa kažemo "moderne platnene pelene", bar tako ja velim.

    Thalia čekamo te na topiku o šivanju pelena 8)

  12. #12
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    eko-pelene mi zvuči zgodno

  13. #13
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    sad sam se sjetila, WEN ( http://www.wen.org.uk/ ) ih zovu "real nappies", prave pelene 8).

  14. #14

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    38

    Početno

    Svakodnevno premotavam bebu . I mi smo kupili platnene pelene jer mi je žena nasjela vašim argumentima a onda mene nagovorila. Ukratko moram reći da je kupovina tih pelena bila čisti promašaj, i to u svakom pogledu.
    Mogao bih ovdje satima objašnjavati kontraargumente za svaku stavku koja govori u prilog ovih pelena. Osvrnuću se samo na dvije stavke.
    Ekologija, ma dajte molim vas, koja ekologija, gdje? Kod nas? Pa koliko nas ekološki osvještenih uopće ima u odnosu na većinu? Odem u Čučerje, tamo ima prekrasan potočić. Staza pelazi preko potočića i od tog mjesta uzvodno postoji samo jedna kuća. Dakle, jedini proizvođač smeća je upravo ta obitelj a ne trebam vam opisivati šta se sve u potoku nalazi. Pa de ti sad ekološki osvjesti tu obitelj, nikad. To je samo jedan konkretan primjer a takvih ima na tone. Odem do kontejnera za staklo i papir. Sve neuredno, stakla okolo koliko hoćeš, kontejneri prljavi, svaki put ostružem ruku dok gurnem papir u kontejner jer je ona guma fest pričvršćena. Na baklonu mi umjesto jedne kante sada stoje četiri. Pa ljudi to je čista gnjavaža. Odem baciti ostali otpad a u kontejneru barem 40 % papira, plastike i stakla. Kaj sam ja neka budala? Nema šanse!
    Druga stavka - higijena. Beba kad se pokaka to je u peleni pravi rock and roll. Vrlo često se zaprljaju i gaće. Sredim bebu i onda ... Prvo bacim prljavi papirić u WC školjku i pustim što je prije moguće vodu. Onda perem uložak pa onda pelenu. A gdje to radim? U lavabou gdje se svako jutro umivam i perem ruke !!! Gdje je tu higijena? Kolika je mogućnost da bakterije pošpricaju okolinu lavaboa? Tisućprocentna. Onda još treba deterdžentom oprati gaće ... Ne bi dalje u detalje, nadam se da ste svatili što želim reći, samo ću završiti.
    Drage mame, koje se toliko zalažete za te pelene, jedini argument je ekološki a on doista ne vrijedi sve te muke. Povratak platnenih pelena je čista podvala .

    PS
    Nemojte zamjeriti na direktnom pristupu ali ovo je moje mišljenje :D .

  15. #15
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    a sad da cujemo i zenu

  16. #16

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    :shock:

  17. #17
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    umreću od smijeha .
    tata, koliko si do sad pelena premotao?
    otkud 4 kante??
    ajd nek se mama javi pa da vam pomognemo .
    ako ti smeta kakica bebe u lavabou, isperi nad kadom, ako ti i to nije previše ne-sterilno
    jedini argument je ekološki a on doista ne vrijedi sve te muke
    nije.platnene pelene su i zdravije i jeftinije od pampersica.

    npr.:
    http://pleniceracman.com/hr/zdravlje.html
    Racman pelene su propusne za zrak, tako da zrak nesmetano kruži, što nije slučaj sa pelenama za jednokratnu upotrebu. Naime, BBS News objavio je prije tri godine tvrdnju znanstvenika koji vjeruju da su pelene za jednokratnu upotrebu mogući uzrok muške neplodnosti i raka testisa. Istraživanja provedena u Njemačkoj također sugeriraju da pelene za jednokratnu upotrebu imaju štetan utjecaj na razvoj reproduktivnih organa u dječaka.

    Znanstvenici sa Sveučilišta u Kielu otkrili su da plastični omot pelena povećava temperaturu testisa za nešto više od jedan stupanj. Povišena temperatura testisa, objašnjavaju njemački znanstvenici, smanjuje količinu spermija u muškaraca i povećava mušku neplodnost. Tako je potvrđeno da pelene za jednokratnu upotrebu uzrokuju dugoročne negativne posljedice na razvoj testisa i spermatogenezu. Prozračne i perive pamučne pelene Racman su pak zdravstveno prihvatljive.

    DIOKSIN U PELENAMA
    Mnogi stručnjaci ukazuju na još jedan sastojak koji nikako ne bi trebao biti sastojak dječjih pelena. To je dioksin. Dioksin je toksin koji je izuzetno opasan za zdravlje, a uz to je i jedan od najvećih ekoloških problema u svijetu. On je naime, uz plutonij, najopakiji otrov kojeg je "osmislio" ljudski um. Dioksin nastaje kao posljedica različitih industrijskih procesa kao što su spaljivanje medicinskog i gradskog otpada. Dioksin se kumulativno nakuplja u tijelu tijekom vremena. Ako je dijete dioksinu izloženo od samog rođenja izlaže se riziku oštećenja jetre i kože. Dioksin, koji je na popisu najkanceroznijih otrova optužuje se i za razvojne poremećaje kod dojenčadi i djece.

    Velik dio dioksina nastaje i tijekom izbjeljivanja tj. kloriranja. Kloriraju se svi proizvodi papirnate mase, od koje se, između ostalog, izrađuju i tamponi, higijenski ulošci i naravno dječje pelene za jednokratnu upotrebu. Taj postupak nije samo štetan za okoliš, već i nepotrebno izlaže bebe malim količinama dioksina svaki put kada koriste pelene za jednokratnu upotrebu.

    Pelene Racman ne sadrže nikakvih toksičnih kemikalija; ljepila, mirisa, plastiku, smole, boje i aktivne agense. Pelene Racman ne sadrže dioksin i zdravije su od onih za jednokratnu upotrebu.

    POLIAKRILAT U PELENAMA
    Pamučne pelene Racman najbolji su izbor i za djecu sa vrlo osjetljivom kožom i onu sklonoj alergijama. Iako u pamučnim pelenama dijete nije cijelo vrijeme suho kao u pelenama za jednokratnu upotrebu, u njima se bebina koža ipak puno manje oštećuje. Rasparate li podstavu pelena za jednokratnu upotrebu iz njih možete istresti bijele granule ili pahuljice. To su soli poliaktrilata. Kad urin ili voda natope te granule, one se zgusnu i pretvore u želatinastu smjesu. Ta opasna kemikalija koja se otapa u pelenama, uzrokuje pelenski osip, a ujedno se širi i u urinarni trakt djeteta. Granule mogu zadržati i do 800 puta više tekućine od svoje veličine. Tu hidrofilnu supstancu koja na sebe veže vodu koristi se i u pelenama za inkontinenciju kod odraslih osoba. Pamučne pelene Racman ne sadrže poliakrilatične apsorbente i nemaju plastične dijelove koji neugodno nadražuju nježnu bebinu kožu. Naime, mnoge majke upaljenu kožu svojih beba praćenu crvenilom i pojavom mjehurića smiruju jedino pomoću pamučnih pelena. Dijete se, naravno, odmah osjeća dobro u prirodnim materijalima, kao što je pamuk, koji ublažuje kožnu iritaciju ukoliko beba ima osjetljivu kožu.

    Iskustva brojnih roditelja također ukazuju na činjenicu da se djeca povijana u pamučne pelene brže nauče obavljati nuždu u toalet za razliku od djece koja koriste moderne pelene. Uzrok je upravo velika upijajuća sposobnost pelena. Stručnjaci navode da kemijski obrađene pelene tako jako apsorbiraju tekućinu, da dijete uopće ne osjeti kad obavlja nuždu. Budući da nema povratne informacije o aktu mokrenja, toplini i mokraći, dijete na to i ne reagira.

    U prvom mjesecu bebinog života najveće pitanje svake majke je: da li beba dobiva dovoljno mlijeka. Jedan od pokazatelja je i brojanje pomokrenih i ukakanih pelena. Novorođenče izlučuje vrlo male količine urina. Stoga je tekućinu lakše primijetiti na pamučnim pelenama u kojima nema granula za upijanje.

  18. #18

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    38

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    umreću od smijeha .
    tata, koliko si do sad pelena premotao?
    otkud 4 kante??
    ajd nek se mama javi pa da vam pomognemo .
    ako ti smeta kakica bebe u lavabou, isperi nad kadom, ako ti i to nije previše ne-sterilno
    jedini argument je ekološki a on doista ne vrijedi sve te muke
    nije.platnene pelene su i zdravije i jeftinije od pampersica.
    Eh, mama Juanita ja sam umro od plakanja dok sam gledao taj legendarni film. Neka je barem nekome zabavno.
    4 kante su za četiri različite vrste smeća, staklo, papir, plastika, ostalo smeće (nisi skužila) :/ .
    Jedino nam možete pomoći da nekako vratimo te pelene još bi i doplatio ako treba .
    Ma fućkaš jeftinoću kad je tu toliko posla i kad te bakterije veselo plešu po našoj kupaonici.
    Neš ti razlike između lavaboa i kade.
    A što se zdravlja tiče i taj argument pada u vodu jer onda ispada da su milijuni djece na svijetu čiji roditelji koriste umjetne pelene nezdravi.

    Imate li još koji argument?

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Eto, moj Hrvoje je od jednokratnih pelena imao strašan pelenski osip. Alergija na gel iz pelene.

    Nakon jednog dana (!) upotrebe platnenih pelena - kao rukom odneseno!

  20. #20
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    na žalost, to se najjače odražava godinama nakon
    jedna od posljedica veselja jednostavnih pelena je neplodnost
    a to se vidi tek 30-ak g poslije
    razlog je povišena temp u jednokratnim pelenama
    a tek kancerogenost punjenja tih pelena u kojima je dijete non stop barem godinu i pol, nerijetko i do 3 godine
    svakom po nahođenju
    meni je moje dijete prevrijedno tog rizika, koliko god mala vjerojatnost bila, ja je ne želim izazivati

  21. #21
    Osoblje foruma srecica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    ispod površine
    Postovi
    2,651

    Početno

    eon probaj staviti na balkon i jednu kantu za jednokratne pelene pa nam javi koliko si kanti napunio dok se dijete odviklo od pelena

    I da, nisi jedini koji raspodjeljuje otpad (staklo, papir, plastika) i mi to radimo, ljuti me sto se drugi prave ludi u tom pogledu ali i dalje razdvajamo i nosimo svako smece u svoj kontejner jer ne zelim biti nesavjesna kao ti drugi.

  22. #22
    DaDo avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    rijeka
    Postovi
    345

    Početno

    e pa stvarno..moram priznat da sam drugi put mama i tek sad čitajući kužim da su to fakat druge pelene, a ne one tetra..ma čovjek uči dok je živ. nego praktično pitanje za nas koji ne živimo u zgb, gdje toga ima u rijeci,ako netko zna. :? hvala,hvala

    dario 05.08.1999
    dora 04.02.2006.

  23. #23
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Jedino nam možete pomoći da nekako vratimo te pelene još bi i doplatio ako treba
    Ima na ovom forumu podforum "forumska burza", sigurno će se prodati .
    Al' bilo bi lijepo prije čuti maminu stranu priče.
    Malo sam u frci s vremenom, ne stignem ti sad pisat psalme s argumentima, evo par linkova samo kao hint, a nek drugi dopune:
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=175&Show=1745
    ZDRAVLJE

    Jednokratne pelene

    • Iako na reklamama čujemo da je suha guza = dobra guza, zapravo je prljavština ono što uzrokuje pelenski osip. Jednokratne pelene upijaju veliku količinu tekućine pa su roditelji u iskušenju da ih mijenjaju rjeđe. No koliko dugo želite da Vam dijete bude u PRLJAVOJ peleni? Prljava pelena je jednostavno prljava pelena. Čak i za jednokratne pelene postoje upute za mijenjanje svakih 3 sata.

    Istraživanja su pokazala slijedeće podatke za SAD:

    1955. god – manje od 10% beba imalo je pelenski osip
    1991. god – 78% beba je imalo pelenski osip

    Vjerojatni razlozi za povećanje pelenskog osipa masovnim korištenjem jednokratnih pelena su: alergijske reakcije na kemikalije, nedostatak zraka, viša temperatura, prerijetko mijenjanje pelena jer roditeljima izgledaju suho.

    • Jednokratne pelene koje sadrže parfeme, povezane su s tegobama pri disanju kod astmatičara.

    • Pregrijavanje za 1oC koje se događa u jednokratnim pelenama, u vrijeme kad se dječacima još razvijaju testisi, može utjecati na kasniju neplodnost.

    • Pošto dijete u jednokratnim pelenama nije svjesno svojih fizioloških funkcija, jer se tekućina odmah upije – djeca koja koriste jednokratne pelene puno kasnije se odviknu od pelena. Nekad je bilo nezamislivo da dijete troši XXL pelene do tri i više godina, sad je to uobičajena pojava.

    • Bebini intimni dijelovi su u kontaktu s pelenama 24 sata na dan, dvije i pol godine (majke, zamislite da morate sintetičke higijenske uloške nositi toliko dugo!). Jednokratne pelene sadrže niz kemikalija, od onih kojima se postižu visokoupijajuća svojstva, do nekih u tragovima koje su čak visokotoksične:

    NATRIJEV POLIAKRILAT

    je superupijajuća tvar koja se u kontaktu s vodom pretvara u gel

    - možete ga naći u obliku komadića poput mekanih kristalića na bebinoj guzi – kod nekih beba izaziva alergijsku reakciju

    - nastavlja upijati vodu do 100 puta svoje težine i na odlagalištima

    - upija tekućinu i iz bebine kože pa je suši

    - izbačen je iz proizvodnje tampona, jer aktiviran određenom bakterijom izaziva Sindrom toksičnog šoka

    - ako ga beba proguta više od 5 grama, može biti smrtonosan
    DIOKSIN

    je nusprodukt izbjeljivanja celuloze klorom, a nalazi se u tragovima i u pelenama

    - jedna od najtoksičnijh tvari koje je proizveo čovjek

    - sastojak je bojnih otrova

    - povezan je s defektima pri rođenju, spontanim pobačajima, genetskim promjenama

    - kancerogen je

    TBT
    je kemikalija koja se smatra zagađivačem okoliša

    - visoko je toksična

    - prodire kroz kožu i ima efekt sličan hormonima

    - šteti imunološkom i hormonalnom sustavu

    - povezuju je sa kasnijom sterilnosti kod dječaka


    Platnene pelene

    Platnene pelene izrađuju se od prirodnih materijala i ukoliko se pravilno održavaju ne sadrže kemikalije koje mogu štetiti djetetovom zdravlju. Koriste se sa zaštitnim gaćicama koje propuštaju zrak pa bebina guza dovoljno "diše" i ne pregrijava se.
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=168&Show=1307
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=168&Show=1316
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=168&Show=1321
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=168&Show=1320
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...=175&Show=1228

  24. #24
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Eon mozda si ti tip za bezpelenastvo pa se preseli na topik od rodenja bez pelena. Tu trebas samo brusiti svoj iskonski instinkt.

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    464

    Početno

    moram ovo sve komentirati:

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,652

    Početno

    Pročitao sam brošuru i složio bih se sa eonom... čisti marketinški trik....

    Nego, dajte vi meni recite, gdje to 650L vode koje navodite u letku košta 9kn, da se odmah tamo preselim... (650L bi valjda bilo cca 8.5m3, a to je onda mjesečno 80kn, a ne 9)

    Isto tako, utjecaj deterđenta na okoliš... mene su u školi učili da nema goreg zagađivača vode (i svog života u vodi) od deterđenata i sapuna... O struji (veš mašina) isto da ne govorim... :/

    A ovo za kemiju... neću psovat, naravno da roditelji svojoj djeci žele sve najbolje, ali napišite vi meni gdje to moje dijete danas ne dolazi u dodir sa raznim otrovima? I mi koji smo odrastali prije 25-30 godina, onda kao nije bilo nikakve kemije? Ja svoje ne mogu u dvorište iznijeti na 10 min a da ono ne udahne barem 3 kubika ispušnih plinova i ostalih otrova...

    I da, pa neću dat djetetu da jede pelenu, tak da ova informacija poliakrilatu je totalno suvišna.... pa ja imam više otrova na rukama nakon što domestosom čistim kupaonicu pa doooobro operem ruke i idem dirat sina.... :/

  27. #27
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj MMoover prvotno napisa
    Pročitao sam brošuru i složio bih se sa eonom... čisti marketinški trik....

    Nego, dajte vi meni recite, gdje to 650L vode koje navodite u letku košta 9kn, da se odmah tamo preselim... (650L bi valjda bilo cca 8.5m3, a to je onda mjesečno 80kn, a ne 9)
    1 L = 1dm^3
    1 m^3 = 1000 dm^3
    650 L = 650 dm^3 = 0.65 m^3

  28. #28
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    Citiraj MMoover prvotno napisa

    Nego, dajte vi meni recite, gdje to 650L vode koje navodite u letku košta 9kn, da se odmah tamo preselim... (650L bi valjda bilo cca 8.5m3, a to je onda mjesečno 80kn, a ne 9)
    1000 l je 1m3, 650 l je dakle manje od kubika

    Citiraj MMoover prvotno napisa
    Isto tako, utjecaj deterđenta na okoliš... mene su u školi učili da nema goreg zagađivača vode (i svog života u vodi) od deterđenata i sapuna... O struji (veš mašina) isto da ne govorim... :/
    tvornice jednokratnih pelena potroše i zagade ogromne količine vode proizvodeći pelene
    ne bih rekla da perem češće nego prije, jednostavno ih ubacim sa ostalom robom pa mi mašina ne pere poluprazna kao prije, što će reći da sam još ekonomičnija
    a od kad perem pelene, koristim puno manje praška, 1 žl, a ne punu posudicu ko prije, i ne koristim omekšivač

    Citiraj MMoover prvotno napisa
    A ovo za kemiju... neću psovat, naravno da roditelji svojoj djeci žele sve najbolje, ali napišite vi meni gdje to moje dijete danas ne dolazi u dodir sa raznim otrovima? I mi koji smo odrastali prije 25-30 godina, onda kao nije bilo nikakve kemije? Ja svoje ne mogu u dvorište iznijeti na 10 min a da ono ne udahne barem 3 kubika ispušnih plinova i ostalih otrova...
    baš zato što smo danas izloženiji svakakvim otrovima ne želim dijete još više izlagati ako imam alternativu
    dijete je u tome 24/7 2-3 godine, a osim otrova nije zanemariva ni povišena temperatura u peleni koja je posebno nezgodna za dečkiće jer može uzrokovati neplodnost

    Citiraj MMoover prvotno napisa
    I da, pa neću dat djetetu da jede pelenu, tak da ova informacija poliakrilatu je totalno suvišna.... pa ja imam više otrova na rukama nakon što domestosom čistim kupaonicu pa doooobro operem ruke i idem dirat sina.... :/
    ne moraš nešto pojesti da dospije u organizam,
    koža je organ koji jako dobro upija
    a ja ne koristim domestos baš iz razloga što ni je nezamislivo da mi dijete plazi po podu koji sam oprala tim otrovom i što ga ne bih dirala takvim rukama
    nama je dovoljan dobri stari ocat

  29. #29
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    sve da to i nije tocno izracunano - mene MMoover zanima bi li ti cijeli dani noc bio/la radije u vesu napravljenim od necega cemu treba 500 godina da se razgradi ili u svojim finim pamucnim gacicama

    tak i tak peres ves, ak ne svaki dan, onda bar 3 put tjedno, zar ne?
    znaci pelena, dvije ili pet - vise manje u masini - nis ne znaci jel tak?

  30. #30

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,652

    Početno

    Sorry na krivom proračunu vode....

    Što se tiče higijene, ja ne serem i ne pišam u gaće, pa mi nije problem prati svoje gaće u veš mašini i ponovno ih obući... Al zasrane pelene prati u veš mašini (pogotovo s drugom robom) i ponovno to dati djetetu da nosi... malo mi to bljak, fuj...

  31. #31
    Mukica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Bestovje
    Postovi
    6,895

    Početno

    kuzim - ima nas svakakvih... ja recimo nemam problem s tim sto stavljam prljav i jako prljav i strasno prljav ves u masinu, a vadim cist jer sam si ufurala da mi vesmasina sluzi tome da taj ves OPERE

  32. #32
    aries24 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    2,090

    Početno

    govno iz pelene bacim u školjku i isplahnem ju vodom tako da nema govana u mašini

    inače, ako nisi znao i govna sa jednokratnih se moraju bacati u wc prije nego što pelenu frkneš u smeće (tako kaže WHO) da govanca (puna bakterija i virusa iz cjepiva kojima filaju bebe) ne bi slobodno vijorila bespućima otvorenih smetlišta

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    1,652

    Početno

    Citiraj aries24 prvotno napisa
    inače, ako nisi znao i govna sa jednokratnih se moraju bacati u wc prije nego što pelenu frkneš u smeće (tako kaže WHO)
    MORAJU?!?!? Ili je to samo preporuka? :?

    BTW, Mukica, kao što i sama veliš, ima nas svakakvih...

  34. #34
    Alkemicarka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zagreb - zapad
    Postovi
    403

    Početno

    Smatram potrebnim reagirati na par činjenica ovdje iznesenih koje nisu znanstveno utemeljene:

    Povišena temp. se događa i u platnenim, jer poliuretan koji se koristi za gornji sloj platnenih pelena je nepropusan. Inače se koristi za dobivanje nepremaza, ljepila, i za sendvič konstrukcije u građevini - upravo zato što je nepropusan.
    Za proizvodnju tog istog poliuretana koriste se izocijanati i to aromatski, a to su spojevi koji su u vrlo malim količinama smrtonosni. prilikom dobivanja istoga može doći do zarobljavanja malih količina izocijanata u segmentima poliuretana.
    Nadalje u reakciji dobivanja nusproizvodi su amini i CO2.

    U kratko sam vam iznijela svoje znanje o poliuretanima, ja bih radije odabrala klasičnu pelenu - onakvu kakve sam i sama imala ko beba, nego ovu new age platnenu.

  35. #35

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Tu i tamo
    Postovi
    165

    Početno

    Citiraj Alkemicarka prvotno napisa
    Smatram potrebnim reagirati na par činjenica ovdje iznesenih koje nisu znanstveno utemeljene:

    Povišena temp. se događa i u platnenim, jer poliuretan koji se koristi za gornji sloj platnenih pelena je nepropusan. Inače se koristi za dobivanje nepremaza, ljepila, i za sendvič konstrukcije u građevini - upravo zato što je nepropusan.
    Za proizvodnju tog istog poliuretana koriste se izocijanati i to aromatski, a to su spojevi koji su u vrlo malim količinama smrtonosni. prilikom dobivanja istoga može doći do zarobljavanja malih količina izocijanata u segmentima poliuretana.
    Nadalje u reakciji dobivanja nusproizvodi su amini i CO2.

    U kratko sam vam iznijela svoje znanje o poliuretanima, ja bih radije odabrala klasičnu pelenu - onakvu kakve sam i sama imala ko beba, nego ovu new age platnenu.
    Smatram potrebnim reagirati na tvoju površnost u zaključcima:

    Povišena temperatura u platnenim nikako ne može biti iata kao u jednokratnim jer se tanak polupropusan sloj poliuretana nikako ne može mjeriti sa pelenama napunjenim gelom koji kada upije u sebe mokraću grije od kože i ne pušta ništa - osim toga upravo zbog osjećaja suhoće u jednokratnim, mame rjeđe mjenjaju pelene pa je veća mogućnost da se na toj povisenoj temperaturi stvore kojekakve zivotinjice.

    Poliuretan JE propusan na zrak, ali ne na tekućinu i to u ovom tankom sloju od kojeg se rade pelene koji iznosi najvise 1 mm i to u stranim pelenama, a nasi su slojevi jos tanji. Ne mozes uspoređivati poliuretan za gradnju i pelene. Osim toga od istog materijala se rade potrepstine u bolnicama, ne vjerujem da bi odobrili tamo bilo sto otrovno.

    Trece i ne manje vazno, jesi li se raspitala koji nusproizvodi nastaju u proizvodnji jednokratnih?

    I zadnje - za klasične tetra pelene isto trebaš zaštitne gaćice, a ja vjerujem da su one koje smo mi imali dok smo bili mali bile puno diskutabilnije nego ove danas... Dalo bi se jos puno o ovoj temi

  36. #36
    Dia avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    kun
    Postovi
    2,244

    Početno

    imam ja zastitne koje je mama nama bila stavljala
    ma uzas, iznutra totalna plastika, ni slicno ovima od pula

    ako ti se ne svida pul stavi zastitne od vune

  37. #37
    mina30 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    696

    Početno

    Meni je potrebno svako malo procitati argumente za koristenje, jer pritisak okoline je ooogroman. Sreca pa ima vas jos cudaka i mogu se druziti s vama ovdje na forumu .

  38. #38

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Tu i tamo
    Postovi
    165

    Početno

    Krivo - ONI su cudaci, mi smo si OK

  39. #39

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    38

    Početno

    Pozdrav svima, još prošle godine malo sam "zamutio" ovu temu pa evo da vam se opet javim. Projekt "platnene pelene u našoj kući" je napušten još krajem prošle godine. Jednostavno, rukovanje tim pelenama je presloženo i traži u stvari puno žrtve. U situaciji u kojoj se nalazi većina roditelja, kada ti je jedini trenutak opuštanja pola sata nakon što djeca odu spavati, svaka ušteda vremena je dragocjena. "Plastične" pelene, da ih tako nazovem, nam jednostavno štede vrijeme i to je sve.
    Netko je napisao da platnene pelene pere sa drugim vešom. Uz dužno poštovanje ne bi nikome preporučio da to radi.
    Na našu sreću nemamo nekih alergijskih reakcija na umjetne pelene pa nismo prisiljeni koristiti platnene kao što je jedna mama gore napisala. Kod nas upravo suprotno, mlađi sin je imao alergijske rekacije od platnenih pelena. Pretpostavljamo da je problem bio prašak za pranje. Sad će neko reći imate više vrsta praška pa probajte možda neki ne izaziva alergiju a ja opet odgovaram, nemamo vremena.
    Samaritanka predlaže bezpelenstvo. Bravo, odlična ideja, samo moram skupiti više takvih roditelja pa ćemo osnovati svoj grad u kojem će sva djeca biti takva pa neće biti razlika. He, he, ..., svašta!
    Pojavili su se s vremenom i tehnički problemi. Čičak je prestao funkcionirati pa se pelena rastavljala. Rješenje je bilo našiti novi čičak ili kupiti nove pelene. Dakle nove komplikacije i troškovi.
    Trenutno su sve pelene lijepo složene i stoje u ormaru.

    Na kraju ostaje jedino taj ekološki argument. Ekologija je kod nas tek u povojima a svodi se na prikupljanje plastičnih boca. Dakle, do pelena ima još puno vremena. Vjerujte, spadam u skupinu ekološki visoko osvještenih stanovnika ove planete ali Don Kihot nisam. Evo primjera. Kada bacate svoju vrećicu sa smećem u kontejner, da li pogledate malo unutra? Pogledajte, pa ćete vidjeti šta o ekologiji znaju vaši susjedi.

  40. #40
    samaritanka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb/Njemacka
    Postovi
    1,879

    Početno

    Eon ne moramo osnivati gradove, oni vec postoje...samo su daleko od nas...

  41. #41
    eki3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    ZG-Sesvete
    Postovi
    270

    Početno

    Evo da i mi nesto kazemo/argumentiramo...

    Prvo mi koristimo pl.pelene i ne znam sta bi to trebalo biti da ih se odreknemo.I dan danas kad dodjete pedijatru sa pelenskim osipom preporuci vam motanje pl.pelenama( al onim tetra jer za moderne ni ne znaju),luftanje guze i eventualno neku kremu.

    Na platnene pelene vas nitko ne moze nagovoriti, s njima jednostavno sazivis ili ne.
    I mi cesto imamo sumnjicavu okolinu kojoj je to super,ali ne hvala.
    Sto se tice viska/manjka vremena, sve nam brzo prolazi, a najbrze nasa djeca odrastu,pa ako nesto vise vremena provedemo presvlaceci ih u pl.pelene(?) znaci da smo i vise vremena proveli s njima, a ne pored njih.

    Netko je spomenuo marketinski trik,u slucaju pl.pelena sumnjam.Obicno se time koriste velike kompanije za neke svoje proizvode siroke potrosnje, a kakve financijske koristi od pelene koju mozete cak i sami sasit od rucnika ili plahte!?Ukoliko kupujete gotovu ne bi rekla da je ni tada netko profitirao na vama,pl.pelena vam moze koristiti i za trece dijete.Vise mi lici da je marketinski trik reklama o tom i tom losionu u jednokratnoj peleni koja stiti i njeguje guzu vaseg djeteta cijelu noc.

    Zemlja u kojoJ su osmisljene pl.pelene je Amerika,al sumnjam da bi jedna Kanada potrosila uzalud novce za nesto sto ne podrzava ekologiju i rijesava probleme na drzavnoj razini.
    Mi jesmo jos u povojima sto se tice ekologije, ali sa razmisljanjima "zasto bi (samo) ja vodio racuna o tome ,ja sam ne mogu nista..." necemo se daleko ni maknuti.
    Znate ono: MISLI GLOBALNO, DJELUJ LOKALNO i MJENJAJ SEBE DA BI MJENJAO DRUGE,ali I POSTUJMO RAZLICITOST IZ NJE NAJVISE MOZEMO NAUCITI.
    Ne znam sta bi rekla za argument o zdravlju...al zasto toliki moji prijatelji (ja sam godiste 1981.) imaju problema sa zacecem (muski!) .

    Za sve treba malo dobre volje,pa tako i za nasu djecu i za pl.pelene.

  42. #42
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Ja se neću uključiti u raspravu, nego ću OT.

    Sutra nosim jednu pelenu tetama u vrtić. Osim ovog letka, ima li RODA još koje? Znam da sam vidjela onaj u boji, što se preklapa, al ne znam da li je to samo reklama za RP ili ima i općenito o dobrobitima platnenih. Kako do njega doći, u elektronskom obliku?

  43. #43
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Citiraj Jelka prvotno napisa
    Ja se neću uključiti u raspravu, nego ću OT.
    Htjela sam reći on topic.

  44. #44
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Jelka, brosura ce biti uskoro na portalu

  45. #45
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    Jelka, brosura ce biti uskoro na portalu

  46. #46
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    emily, hvala. Odnijela sam tetama ovaj postojeći letak, ak će bit potrebe, odnijet ću i ovaj drugi kad se pojavi na portalu. Ili će ga možda biti večeras na Velesajmu?

  47. #47
    kole avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    965

    Početno

    E cure moram pohvaliti MM, nedavno se nasim prijateljima rodila bebica i MM je ko pravi znalac sve ispricao o platnenima i nagovorio ih da predju na iste sto nije bilo previse tesko... upravo im saljemo paket HM pelenica za novu platnenopelenasicu :D

  48. #48
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,182

    Početno

    Čitam temu, dođem do eonovog posta i tako se jako naživciram.
    Argument protiv platnenih mu je to što 90% ljudi uništava okoliš.

  49. #49

    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    996

    Početno

    Ne kuzim stvarno zasto je ova tema priljepljena tu gore sa linkom koji vise ne funkcionira?

  50. #50

    Datum pristupanja
    May 2016
    Postovi
    57

    Početno

    Slažem sa sa Orange, možemo li dobiti link na letak koji radi? Zanimaju me platnene pelene i samo argumenti za i protiv na ovoj temi mi nisu dovoljni. Hvala!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •