Stranica 12 od 32 PrviPrvi ... 2101112131422 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 551 do 600 od 1580

Tema: Radovi u vrtu

  1. #551
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Cijeli dan u vrtu ( s pauzama za kupit kruh, skuhati ručak i još jedno sto prekidanja).
    Moram priznati da sam poprilično slomljena. Ali i zadovoljna.

    Proširili smo vrt i sad sam posadila trešnje raznih vrsta. Imam trešnjik (da li se to tako zove?)! Za koju godinu će biti predivan, već ga vidim u mislima. Ipak mi je muški dio iskopao rupe, ja sam one "važnije" poslove, rezala korijenje, potkratila grane, gnojivo, humus...i sve svojim nogama pritisnula...i zalila.
    Muž i sin sad zamišljaju jezerce i zlatne ribe u sredini i "japanski" mostić...Možda i naprave. Glavno da trešnje rastu.

    I grašak i brdo posijanog svega. I tako. Sutra nastavak...
    Ifigenija, su stigle sadnice?

  2. #552
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Beti, kasnim li sa sadnjom kupina, malina...?
    Ova ruža ti je prekrasna. Obožavam te majske, mirisne ruže, grmolike! Prekrasna je!

    Nego, kakvo je vrijeme kod vas? Kod nas od onog snijega nije bilo oborina. Nešto malo kiše nakon snijega i poslije ništa. Zemlja suha... Moram priznati da mi se ne da opet u bajer po vodu i zalijevati. Ne zato jer mi je teško nego što još ništa nije ni niknulo (osim onog što sam posijala jesenas i zimus), kontam da ako zalijem, da će mi se zemlja zabetonirati, a slamu još nisam nabavila. Muka mi je već od tog vremena. Volim proljeće, ali ovo je pretjerano. Ovo je vrijeme za svibanj.

    A što se tiče podsmijeha. Meni je super sa svojim baščanskim susjedima. Sve odreda penzići, mi smo daleko najmlađi koji obrađuju gradsku zemlju. Onda nas svi hvale, a Mašu obožavaju. A susjeda iz zgrade svima priča kako ja kao profesorica znam kopati i aršoviti... Ma, super smiješno. O obitelji neću, od njih sam davno odustala.

  3. #553
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ne kasniš sa kupinama i malinama. Meni su tek počeli izbijati listići, a tu je ipak sve ranije.

    Ali od kiše ni kapi, već dugo, dugo. I grašak zalivam, mislim da neće niknuti u ovoj suhoj zemlji. Meni je vrt samo preko prilazne ceste pa nemam problema sa vodom, guma je duuuga. Ali, sa računima za tu vodu će biti problema ako nastavi ovakva suša. Tada mi je korist samo to što znam da sam sama uzgojila, ali ne i cijena povrća.

  4. #554
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    evo poćela kiša u zagrebu, nadam se da bu moj grašak sklijal.
    Ovaj na balkonu je.

  5. #555
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    zanima me dal lišće i otpatci od bršljana mogu u kompost?

  6. #556
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ne bih ja bršljan, jedva ga se rješavam po zidovima i stablima. Mislim da se ukorijeni i najmanji dio.

  7. #557
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    kud onda stime , spaliti ili ?

  8. #558
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ja spalim, ali treba biti jako pažljiv. Najbolje u staroj bačvi. Ili na gomili, ali na kraju dobro sve ugasiti.

  9. #559
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Mi smo se danas nakupovali, dobila još malo ruža, suručiuce, goji bobicu, brdo bobičastog,ljesku
    Sutra ću znoj prolit
    preksutra nastavljam s bašćom.
    Jel ima koja ideju kako najednostavnije već zasijanu mrkvu obogatit kalijem.
    Najidealnije bi bilo da sam jesenas pepel prosula, al eto nisam.
    Možda da stavim pepel u vodu pa zalijem s time mrkvu ili ljuske od jajeta?
    Beti danas sam te se sjetila kada sam vidjela katalog sa ukrasnim biljem među kojima je bilo i ukrasnih trešanja.
    Jesi ti i koju ukrasnu posadila?
    Ovo što sam vidjela u katalogu je predivno, ali nisam stigla izučavat koliko naraste, kada cvjeta itd .

  10. #560
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Pa zar ne možeš opet posuti pepelom?
    Ja isto planiram baciti malo pepela na luk i neproklijalu mrkvu.

  11. #561
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ovaj vikend sam zasadila/posijala krumpir, puuuuno luka, mrkvu, blitvu, grašak. Vrijeme je bilo odlično.
    Ovaj tjedan ću dalje.

  12. #562
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    Pa zar ne možeš opet posuti pepelom?
    Ja isto planiram baciti malo pepela na luk i neproklijalu mrkvu.
    A nešto sam čitala da sada nema neke koristi bacat taj pepel, odnosno da bi on trebao biti duboko u zemlji da bi ju mrkva iskoristila.
    Da i ne treba se s pepelom pretjerivat, moglo bi se dogodit da ništa ne naraste.
    Ja ću probat napravit neku otopinu, valjda će voda koju česticu pepela povući dolje.
    Pročitala sam da valja u vodu za poljevanje stavit i koru od banane.

  13. #563
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    koje povrćke uspjevaju u sjeni?

  14. #564
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Jučer sam nastavila: opet mrkva, kukuruz šećerac, cikla, patišoni, niske mahune.

    Još je u planu niski i visoki grah, salata, kelj, zelje, karfiol, brokula.

    Još da onda padne kiša. Ludnica.

  15. #565
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    patašone si sijala ili sadila flance? si napravila kakvu zaštitu za njih?

  16. #566
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    ne mogu pronaći kome je mahuna dobar susjed ,
    Jel zna netko?
    Uglavnom ja sam stala s graškom, čekaju me mahune koje bi najrađe uz grašak posijala.
    A za sadit flance mi je nekako rano, ne znam.
    Najavljuju idući tjedan niske temperature pa si nekako mislim da je bolje pričekat.

  17. #567
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    patašone si sijala ili sadila flance? si napravila kakvu zaštitu za njih?
    Sijala sam, nisam im stavila zaštitu, kad počnu nicati, stavim na njih granje.

  18. #568
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Evo malo o susjedima u vrtu:

    Dobri i loši susjedi u povrtnjaku

    Neke vrste povrća jednostavno ne podnose blizinu druge povrtne biljke. Zato nije naodmet podsjetiti se koje se biljke podnose, a koje se ne podnose.
    Krastavci će dobro rasti uz mahune, grašak, poriluk, komorač, kupus, kukuruz, salatu, celer i luk. Ako uz krastavce uzgajate bosiljak, plodovi će biti kvalitetniji, dok kopar u blizini krastavaca poboljšava njihov okus. Krastavci ne podnose blizinu krumpira, rajčice i rotkvice.
    Cikla dobro uspijeva uz krastavce, kupus, češnjak, luk i salatu. Kopar, kim i korijander popravljaju okus cikle. Cikla ne podnosi blizinu krumpira, mrkve, poriluka i špinata.
    Rajčica dobro napreduje uz mahune, kupus, češnjak, poriluk, rotkvice, rotkve, celer i špinat. Ne odgovara joj blizina graška, komorača, krastavaca i krumpira.
    Mrkvapodnosi blizinu mahuna, graška, blitve, rotkvice i rotkve. Kopar poboljšava okus mrkve, a luk tjera štetnike koji napadaju mrkvu.
    Mahune će dobro rasti uz krastavce, kupus, mrkvu, rotkvice, rotkve, ciklu, salatu, celer, rajčice i kupus. Ne podnose blizinu češnjaka, luka, graška i komorača.
    Celer bolje raste uz korabicu, mahune i rajčicu. Slabije uspijeva uz krumpir, kukuruz i salatu.
    Rotkvice od susjeda dobro podnose mahune, grašak, kupus, blitvu, mrkvu, peršin, špinat i rajčice. Mrkva daje bolji okus rotkvicama. Ne podnose krastavce i luk.
    Kupus u svojoj blizini podnosi mahune, grašak, krastavce, blitvu, mrkvu, poriluk, rotkvice i rotkvu. Celer i rajčica dobro utječu na rast kupusa jer sprječavaju napad štetnika. Kupus ne podnosi gorušicu i luk.
    Grašak se slaže s komoračem, krastavcima, mrkvom, korabicom, salatom, kukuruzom, rotkvicama, rotkvom i tikvicama. Kopar će popraviti okus graška. Grašak ne podnosi blizinu poriluka, luka, krumpira i rajčica.
    Poriluk dobro uspijeva uz endiviju, kupus, celer, rajčicu i luk. Ne podnosi mahune, grašak i ciklu.
    Tikvice dobro podnose kukuruz, mahune, luk i bosiljak.

    Evo još nešto Copy & Paste još od prije s neta. Neznam točno otkud.

    Dobri susjedi:

    rana mrkva & luk
    kasna mrkva & poriluk
    grah & cikla & cubar
    celer & poriluk
    mrkva & salata & vlasac
    rajcica & persin
    rajcica & celer
    salata & rotkvica & korabica
    kupusnjace & grah
    krastavac & kopar


    Losi susjedi:

    salata & persin
    komorac & rajcica
    grah & luk
    kupusnjace & luk
    rajcica & grasak
    grasak & grah
    krumpir & suncokret
    krumpir & rajcica
    kupusnjace & gorusica


    Susjedstvo začinskog bilja i povrća

    Bosiljak – krastavci, korabica, luk, paradajz
    Čubar – mahune/grah, cikla, luk
    Boreč (boražina) – mahune, zelena salata
    Kopar – krastavci, mrkva, grašak, kelj, salata, cikla , luk
    Dragoljub – dugačka bijela repa (daikon), krumpir, paradajz
    Kerbl * (Ne znam što je to, zna li netko?) – paradajz, salata
    Koriander – krastavci, kelj, mrkva
    Hren – krumpir
    Potočarka – rotkvica
    Kim (kumin) – kelj, krastavci, krumpir i cikla
    Mažuran – mrkva, cikla
    Peršin – paradajz, šparoga
    Paprena metvica (pepermint) – kelj, krumpir, salata
    Ružmarin – mrkva, cikla
    Kadulja (žalfija) – komorač gomoljasti, salata
    Vlasac – crni korijen (povrtnica), cikla, salata


    Timijan – dobar protiv puževa golaća, gusjenica i lisnih ušiju
    Izop – rastjeruje gusjenice


    Cikla dobro uspijeva uz krastavce, kupus, češnjak, luk i salatu. Cikla ne podnosi blizinu krumpira, mrkve, poriluka i špinata.
    Mrkva podnosi blizinu mahuna, graška, blitve, rotkvice i rotkve, a luk tjera štetnike koji napadaju mrkvu.
    Mahune dobro rastu uz krastavce, kupus, mrkvu, rotkvice, rotkve, ciklu, salatu, celer Rotkvice od susjeda dobro podnose mahune, grašak, kupus, blitvu, mrkvu, peršin, špinat i rajčice. Mrkva daje bolji okus rotkvicama.
    Ne podnose krastavce luk i rajčice.
    Ne podnose blizinu češnjaka, luka, graška i komorača.
    Krastavci će dobro rasti uz mahune, grašak, poriluk, komorač, kupus, kukuruz, salatu, celer i luk. Ako uz krastavce uzgajate bosiljak, plodovi će biti kvalitetniji, dok kopar u blizini krastavaca poboljšava njihov okus. Krastavci ne podnose blizinu krumpira, rajčice i rotkvice. Rajčica dobro napreduje uz mahune, kupus, češnjak, poriluk, rotkvice, rotkve, celer i špinat. Ne odgovara joj blizina graška, krastavaca i krumpira.
    Kupus u svojoj blizini podnosi mahune, grašak, krastavce, blitvu, mrkvu, poriluk, rotkvice i rotkvu. Celer i rajčica dobro utječu na rast kupusa jer sprječavaju napad štetnika. Kupus ne podnosi gorušicu i luk. mrkvom, korabicom, salatom, kukuruzom, rotkvicama, rotkvom i tikvicama.
    Kopar će popraviti okus graška.
    Grašak ne podnosi blizinu poriluka, luka, krumpira i rajčica
    Grašak se slaže s komoračem, krastavcima.

    Baš i nije malo, duugačak je post ...

  19. #569
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    e pitanje u nekom vrtu koliko daleko mora bit loš susjed ?

  20. #570
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Dovoljno je da nisu na istoj gredici. Po mom iskustvu. Nisam naišla da igdje piše udaljenost.

  21. #571
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    to se i ja pitam Jelena.
    Ispalo mi je da je grašak pored luka, al ajde dio graška, dobro da je Beti sad uletila pa neću mahune pored graška.
    Kako sam si zamislila krastavci bi mi taman bili susjedi sa krumpirom, ali mislila sam napravit između stazicu i pa redić salate ili špinata pa krastavce.
    Posljednje uređivanje od Kosjenka : 28.03.2012. at 13:40

  22. #572
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    koje povrćke uspjevaju u sjeni?
    ima li odgovor na ovo pitanje?

  23. #573
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    sjena je od starih -prastarih vočnjaka koje trenutno nisu u funkciji davanja plodova,a nemam vremena očistiti teritorij.
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 28.03.2012. at 14:00

  24. #574
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    jelena ja u sjenu posadim blitvu i peršin, ne čini mi se da im smeta.
    Sadili su moji i paradajze i svašta ispod voćaka, samo naravno manje rode nego oni na suncu

  25. #575
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Beti3 super je znati ovo o prijateljima i neprijateljima, kopirat ću si tekst nekamo

  26. #576

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    187

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    ima li odgovor na ovo pitanje?


    mahune i grah dobro rastu na sjenovitoj gredici, takvo je moje iskustvo

  27. #577
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Cure, evo i mene! Tjedan dana bez Interneta! Uf..

    Ovo je divno, Beti, što si nam dala, i ja ću si to isprintat.

    I kod nas je bilo kopanja, divno je bilo! Napravila sam s djecom njihove cvjetnjake, oni su sami odabrali cvijeće (sin plave maćuhice, i malo šarenog bilja, a kći - sve rozo, kako neobično, jelda ), i između njihovih gredica (sin je obrubio ogradicom iz vrtnog centra, a kći velikim kamenjem - divno je) smo je posadili dvadesetak šumskih jagoda i nešto pitomih. To je kraj vrtne ljuljačke tako ja zamišljam sretno djetinjstvo - trava, cvijeće, ljuljačka i kraj ljuljački - jagode

    Malo smo i prekopali vrta, presadila sam svoju rikulu od lani, i svježu što je nikla, ali nije se baš primila, očito joj ne paše presađivanje, zasijala sam celer listaš (al čisto sumnjam... pa sam kupila i sadnice koje čekaju svoj red), kopar, peršin, matovilac, nešto graška. Imam još puno kopanja... al to je za gušt, pa se ne opterećujem.

    Uređujem si i cvjetnu gredicu, ali kako mi trava raste kao luda, napravila sam kao šahovsku ploču od onih velikih betonskih kocki 25x25 i površine s cvijećem i grmovima. Obožavam ranunkule, pa sam ih kupila i posadila (takva poezija!) i potočnicu. JOš ću vincu minor, preselit coreopsis zagreb, zapiknut još neke dvjetnice i možda sukulente - i uživat. To mi je kraj stola na kojem pijem jutarnju kavu.

  28. #578
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    hajde brzinsko,kultiviranje krastavca, dali skidate one gornje prve izdanke kad počnu novi rast.

  29. #579
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ima li netko velikocvjetni drijen? Kako raste, da li je zahtjevan, koliko dugo traje cvatnja? Već dugo gledam to drvo, ali uvijek mi je preskup, a sada je akcija pa možda odlučim.

    Roza ili bijeli.

    http://www.google.hr/imgres?q=cornus...9,r:2,s:8,i:89

    http://www.google.hr/imgres?q=cornus...9,r:4,s:0,i:71

  30. #580
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    ja imam neki običan, sad dal je cvao ovo proljeće nisam vidla

  31. #581

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    115

    Početno

    Imam pitanje.
    Kako imam još slobodnog prostora u vrtu sadila bih grah.Mislila sam saditi prošlogodišnji koji je bio smrznut u škrinji.
    Mogu tako ili bolje da uzmem od mame nesmrznuti za posaditi?

  32. #582
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    e to i mene zanima, imam šećerca pa bi ga i ja iskoristila za novu turu.

  33. #583
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Bonavia prvotno napisa Vidi poruku
    Imam pitanje.
    Kako imam još slobodnog prostora u vrtu sadila bih grah.Mislila sam saditi prošlogodišnji koji je bio smrznut u škrinji.
    Mogu tako ili bolje da uzmem od mame nesmrznuti za posaditi?
    Uzmi nesmrznut. Može biti i suh, ali onaj koji je bio u škrinji ne znam kako bi klijao.

  34. #584
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    a da prije staviš da ti doma u kućnim uvjetima klija, pa onda presadiš.

    Ja sam doma za klince sklijala azuki ( kupljen za jelo) i nakon par dana se lijepo sklijal , pa sam ga stavila uz paradajz kad sam prošli tjedan sadila

  35. #585

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    115

    Početno

    hvala na odgovorima.jelena baš me zanima kaj bude s azuki grahom-to prvi puta sadiš?
    Još nešto;posadila sam i kupljene lanene sjemenke-sad imam punu gredicu malih biljčica.

  36. #586
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Sadi li netko hokaido i butternut bundeve?
    Uzgajam flance koji bi za tjedan dana trebali u zemlju. Sad me zanima kakav prostor one zahtijevaju? Trebam li staviti neku mrežu da se penju po njoj, ili riješiti to na neki drugi način.
    Mislila sam staviti uz rub gredice da idu prema travi, ali mi mama kaže da ozbiljno planiraju kositi travu zbog puževa i da će sigurno pokositi i bundeve.

    Dakle, je li ih netko uzgajao i kako je to izveo?

  37. #587
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj anchi pp prvotno napisa Vidi poruku
    Sadi li netko hokaido i butternut bundeve?
    Uzgajam flance koji bi za tjedan dana trebali u zemlju. Sad me zanima kakav prostor one zahtijevaju? Trebam li staviti neku mrežu da se penju po njoj, ili riješiti to na neki drugi način.
    Mislila sam staviti uz rub gredice da idu prema travi, ali mi mama kaže da ozbiljno planiraju kositi travu zbog puževa i da će sigurno pokositi i bundeve.

    Dakle, je li ih netko uzgajao i kako je to izveo?
    Još nemam puno iskustva, ali nadam se da ću ga uskoro steći. Mi smo ove godine iskrčili i navezli zemljom dio grunta koji je prije bio jaruga, pa sam ja iz znatiželje posijala direktno u zemlju (ukopala rupe, napunila crnom zemljom za cvijeće i ubacila po 5 sjemenki) bijele tikvice, neke koje bi trebale biti butternut i dinje. Ni sama ne znam kako će to izgledati. One se jako šire pa mi se činilo baš zgodno da ih stavim na tu golu zemlju jer nemam vrt, nema puno trave i sve se baš potrefilo ok. Ja sam i prije sadila tikvice i klasične bundeve i to na veliki razmak (1m ili možda malo manje) jer one plaze po zemlji i treba im dosta prostora. Ranije sam ih pustila da se šire ispod visokog graha i to je bilo dobro. Nisam se puno patila oko drača. Nisam stavljala mrežu (to se stavlja za krastavce) nego su samo ležale na zemlji, zdravoseljački i lijepo su rasle. (Offt. odustala sam od vrta jer prerijetko stignem do grunta, ali ove tikve su mi se činile baš pravim biljkama za golu ledinu na kojoj će za godinu-dvije narasti trava). Bumo vidli... Za dinje kažu da isto treba mreža, pa možda ne bi škodilo i za tikvice. Tko zna, možda ne bude ništ od tog mog projekta jer ne stignem zalijevati, a suša je.... Bilo bi mi drago da bar tebi uspiju.

  38. #588
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    I meni bi bilo drago, s obzirom kolko love ode na njih u sezoni, a imamo grunt.

    Koliko god da guglam ne nalazim metodu uzgoja.
    Razumijem da se na velikim površinama nitko ne zeza s mrežama, ali palo mi je na pamet jer su mi se bundeve koje su samoinicijativno nikle u dvorištu počele penjati po žici za lozu.

    Jel netko itko uzgojio hokaido i kako mu je to ispalo?

  39. #589
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    ja sam ih sadila prošle godine (hokaido). posadila sam sadnice uzgojene doma na rub gredice i pustila da pužu okolo po travi. nismo ništa zalijevali (gredice malčirane), ispod plodova smo stavili malo slame kad su se pojavili i to je to. činile su se sretne, ali radi se o samo dvije biljkice pa nije neki uzorak puževi su nam ih dosta grickali, ali prošle godine su jeli sve..i vlasac i gorušicu i paradajze (plodove), a znali su se popeti i dva metra visoko na suncokret

    ove godine posijala sam ih uokolo po rubovima cvjetnjaka: iskopala dublje rupe jer je zemlja betonska, dodala komposta i sad čekam. ideja je opet da pužu po travi, prevelike su za gredice. što se penjanja tiče, koliko vidim na netu mogu bez problema, ali treba im pomoći (povezati ih i plodove pričvrstiti jer su teški).

  40. #590
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    e da, prošle sam godine sijala i azuki i zadovoljna sam - biljčice su se činile slabašne, ali svaka je dala šaku mahuna s puno malih azukića

  41. #591
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    ja azukija sklijala na prozoru, i pred koji dan preselila u vrt, lepo se primil i raste. prvi put sadim ( a i vidim) , pa bumo vidli
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 05.05.2012. at 07:06

  42. #592
    anchi pp avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,906

    Početno

    Jel znate kako raste azuki? Nisko ili se penje?
    Moja mama i strina su na ranču posijale niske mahune, pa sad navijam da azuki raste u visoko, da ga mogu izvesti na ne neku rešetku jer više nema mjesta za mahunarke.

  43. #593
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    nadam se da bu rutvica odgonetnula

  44. #594
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    azuki grah je oko pola metra visok, tj, nizak.

  45. #595
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    baš sam se ponadala da je visok jer sam imala koju rupu pa sam ubacila visoki salatar

  46. #596
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    potvrđujem da je azuki nizak..a vas pitam: smeđi jin-jang grah (tako ga zovem jer tako izgleda, nemam pojma odakle mi, našla neoznačenu vrećicu među sjemenjem)...znate li je li nizak ili visok?

  47. #597

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Postovi
    115

    Početno

    Rutvica taj j.jang je visoki.
    Posljednje uređivanje od Bonavia : 06.05.2012. at 16:29

  48. #598
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    hvala! to mi baš odgovara...
    imam još pitanja: gdje vi nabavljate kolce? ja ih imam nekoliko koje smo prošle godine sami urezali u šumi, ali ove godine ne stignem ići u taj pothvat...

  49. #599
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    rutvica, u agrarijama možeš kupiti metalne spiralne šipke koje se koriste kao kolci, zavinuti su pa se ne mora puno privezivati. Pokušala sam naći sliku na netu ali nema. Možeš pitati u agrarijama.
    Kupovala sam ih za mamu prošle godine, nisam sigurna koliko su me došli - nisu jako skupi, ali ako ih kupuješ puno sakupi se.
    A vjerojatno možeš u oglasnicima naći i ljude koji prodaju nasječene kolce.

  50. #600
    rutvica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    436

    Početno

    pa da, ne znam kako mi nije palo na pamet. sad sam pogledala i našla jednog, hvala

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •