Stranica 4 od 32 PrviPrvi ... 2345614 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 151 do 200 od 1580

Tema: Radovi u vrtu

  1. #151
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    Gdje se zvjezdan mora odrezati i kako posaditi?
    Joj, neki dan sam potrpala sjeme nevena, zjevalice i još nekog cvijeća u zemlju, onako, samo utisnula i prekrila zemljom. Tko zna, možda nikne u proljeće. Ako ne, lako ću posijati novo.
    Ja sam ga proljetos prvi put presadila. Uzela sam male biljčice, podijelila korijenje, zapiknula u zemlju - i to je to. I mala napomena - jako se širi, dovoljno je uzeti stvarno mali dio biljke, i posaditi, pa onda na deset cm drugi i tako nekoliko komada za stvarno lijepi veliki grm. Tako zahvalan cvijet!

  2. #152
    stanam avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    334

    Početno

    Citiraj buhtlić prvotno napisa Vidi poruku
    Stanam....na njihovoj stranici nigdje ne vidim koje se to stare sorte mogu naručiti i kako? a jako sm zainteresirana za jabuku koju smo imali kad sam bila mala zvla se pisančica...onako sitna crvena???
    pogledaj pod ''vremena dozrijevanja voća'' s lijeve strane, a možeš i nazvat čovjeka stvarno je super

  3. #153
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    Gdje se zvjezdan mora odrezati i kako posaditi?
    Joj, neki dan sam potrpala sjeme nevena, zjevalice i još nekog cvijeća u zemlju, onako, samo utisnula i prekrila zemljom. Tko zna, možda nikne u proljeće. Ako ne, lako ću posijati novo.

    Tek sad vidim pitanje i da je Ifigenija već odgovorila. Ona radi isto kao ja.

    Sjeme nek si pobacala. Sjeme divljih biljaka cijelu zimu ostane u zemlji i nikne na proljeće. Možda budu i ljepše i čvršće biljke.

    A mene očarale orhideje. Jedna prijateljica uzgaja prekrasne i ja kupila nekoliko ocvalih u vrtnom centru (po 9,90 i 19,90), zdrave, ali bez cvijeta. Sada već dva tjedna rastu, pazim ih, špricam i čekam hoću li ja uspjeti uzgojiti cvijet. Ionako zimi nema puno posla vani, pa mogu brinuti o kućnim zelenim ljepoticama.

  4. #154
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Imam dva pitanja:

    - koji tip bundeve i kada moram posaditi da bi imala bundevu za Halloween?

    - kada se felicija reze?
    Kupila sam ju na proljece od tete na trznici, vec gotovu sadnicu, i mislim da mi je rekla da se podrezuje najesen, da ce se tako druge godine jos vise prosiriti... Je li sad dobar period za to?

  5. #155
    ZAUZETA avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    sisak
    Postovi
    588

    Početno

    Nisam nikad čula za tu feliciju, nalo googlam, lijepa biljka i čitam, nezahtjevna, takve volim. Ako je slična kao zvjezdan, onda sada odreži sve 10 cm iznad tla.
    Bundeva se sadi u proljeće, ne znam da ima za kupit sjeme po trg. centrima, tamo su najčešće ukrasne tikvice. Ak trebaš sjeme mogu ti probati nabaviti, moji to siju za gice.

  6. #156
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Elly, budneva se sije u proljeće, i to ne jako rano, negdje u svibnju.
    Ni ja nisam viđala sjeme takvih bundeva u trgovinama i poljoprivrednim apotekama.
    No, možeš otići na pijacu pa kupiti budnevu (ili krišku, prodaju se svakako) i ostaviti sjeme. Osušiti ga na zraku i onda probati posijati u proljeće.
    A može ti i ZAUZETA poslati jer što je sigurno, sigurno je

  7. #157
    Elly avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,052

    Početno

    Citiraj ZAUZETA prvotno napisa Vidi poruku
    Ak trebaš sjeme mogu ti probati nabaviti, moji to siju za gice.
    Hvala, javim ti se na proljece!

    Feliciju cu odrezati ovaj vikend. Meni je prekrasna, boja je bas intenzivno plava, a sada se jos rasirila, jos uvijek je jako zelena i cvjeta, i cak mi je zao rezati ju sad jer je jos uvijek relativno toplo, tj. nema mrazova... ali bojim se da ne naleti koji, jer je ove jeseni vrijeme bas neuobicajeno...

    SikaPika, hvala i tebi!

  8. #158
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    imam molbu za sve iskusne vrtlarice.. treba me malo uputiti
    kako da najbolje pripremim vrt za sadnju i obrađivanje na proljeće!
    vrt sam nagnojila zasad, i ne znam što bih još mogla učiniti u ovom periodu?
    postoje li neke predradnje koje su nužne, a koje se obavljaju u ovim jesenskim mjesecima?
    pišite mi svoja iskustva, ja sam skroz nova u ovome projektu i imam i mali strah kako će to sve skupa
    ispasti, hoću uspjeti, itd.itd...

  9. #159
    jkitanov avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    536

    Početno


    Počela sadnja!
    Prva etaža posađena, mrkva, peršin, blitva, salata, luk....
    Počela berba- sok od kopriva gotov,
    eto da otvorim sezonu.

  10. #160
    V&NMama avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    479

    Početno

    Bravo jkitanov, dobar početak sezone !
    I ja bi se pohvalila da sam posijala prije tjedan-dva mrkvicu, peršin, korabicu, špinat, rotkvice i artičoku, posadila krumpir, luk, 2 presadnice tikvica i nekoliko presadnica paradajza. Većinu toga sam stavila pod najlon, da prije dođe i bude zaštićeno od eventualne hladnoće. E da i maline sam orezala i povezala. Sad se veselim sadnji cvijeća, i u vrtu i na prozore!

  11. #161
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Ja ću se hvaliti, jer je količina vremena koju uz dvoje djece mogu sama uložiti u to da od ledine pravim sebi vrt, a i minimalno znanje i iskustvo mi ne idu u prilog. Pa se čudim svakoj biljčici koja mi izraste, i svakom centu za kojeg se izborim.
    A evo, već imam blitve, još malo pa je za branje, jedna jagoda cvate, druga je propupala (što će od toga biti, ne znam, ali lijepo je vidjeti), niknule mi rotkvice, grašak i matovilac. Ima i peršina i celera. Posadila sam jednu lijepu kupinu!
    Mega vrtlarica za moj pojam!
    Muž obećao da ćemo štihati ovaj vikend. Držite fige da budemo zdravi i da nas ne primi fjaka! Presretna bih bila, jer sam si uzgojila sadnice, i šteta bi bilo da ih nemam gdje zapiknuti.

    ps I koprive sam uzgojila... šala mala. Ima je po vrtu, pa ću brati. Obožavamo je

  12. #162
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Ja nikako da s euhvatim sadnje. Prekopala sam i pognojila, i tako stoji već 3 tjedna, nemam energije za ništa. A za vikend idemo na imanje mjesec dana tendit vočnjak, na veliko orat itd. pa brijem da ću se uhvatit vrta tek kad se vratimo u 5 mjesecu. Al svejedno niklo masu bilja i samo, Metvica, Mažurana, Majčina dušica probujala, Stolisnik, Pčelinja ljubica, Origano, Kadulja...to će valjda sve probujat dok se vratim.

  13. #163
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Mi već jedemo jesenas posađenu salatu, posijan matovilac, bijeli i crveni luk i špinat.
    Prošli mjesec sam posijala bob, grašak, mrkvu, peršin, blitvu, rotkvicu, kupus, salatu, posadila crv. i bijeli luk, presadila jagode - eno sve niče, ali nema kiše. Sad sam ko kakva baba, molim Boga da padne kiša.
    Baš smo danas Maša i ja štijale i zemlja je užasno suha.
    Sutra planiram posaditi krumpir.

    Nego, rotkvicu i kupus mi napao buhač . Zalijevala sam, danas malo malčirala, ali napravio je rupice na tim malim, krhkim listićima is ad ne znam što raditi.

    MM mi je danas kupio pelin pa bih napravila juhicu, ali to mora stajati barem 2-3 dana. Ne znam da ju prije popsrskam koprivom?
    Kontam si, ako je takva rupičasta, hoće li uopće dalje rasti? MOžda bolje prekopati pa ponovo posijati. Što je najbolje, raste među špinatom i salatom!

  14. #164
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    A ja bi probala ljutu juhu od koprive.
    Nego ja napokon pronašla sjeme šparoge. Naravno niko u mojoj okolici nije niti vidio, a ne sadio šparoge tako da pojma nemam šta s njima. Na vrećici piše da bi prvu godinu trebale u klijalište, nešto sam surfala po forumu pa piše odmah u zemlju...
    Jel ima netko neki pametan savjet?

  15. #165
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Evo me iz vrta. Uživam. Cvatu trešnje, prelijepe su. Jabuke, kruške, ne znaš koji je cvijet ljepši, šljiva već skoro ocvala. Ribizli i aronije puni cvjetova. Al' će biti voća! Limun, naranča, mandarina, sve u bijelom. Još čekam grejp da procvate. Jagode šumske i vrtne pune cvjetova.

    A cvijeće oko kuće! Što ja volim proljeće!!

  16. #166
    suncokret avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2006
    Postovi
    1,091

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    A ja bi probala ljutu juhu od koprive.
    Nego ja napokon pronašla sjeme šparoge. Naravno niko u mojoj okolici nije niti vidio, a ne sadio šparoge tako da pojma nemam šta s njima. Na vrećici piše da bi prvu godinu trebale u klijalište, nešto sam surfala po forumu pa piše odmah u zemlju...
    Jel ima netko neki pametan savjet?
    posadiš odmah u zemlju, niču dosta dugo i prve godine je nadzemni dio biljke nježan i malen, ali se zato razvija korijen, u jesen ili rano proljeće ih treba presaditi na stalno mjesto

  17. #167
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    A ja bi probala ljutu juhu od koprive.
    Jesam. Rotkvica se malo oporavila. Dat ću joj šansu još idući tjedan pa ću vidjeti, pustiti da raste ili prekopati i posijati novu. Još ću koji puta zaliti koprivom.
    Od kupusa, mislim, neće biti ništa. Zato salatica fino napreduje.
    Iza nedjelje ću posijati još feldsalate (matovilca), ciklu...
    O šparogama ne znam ništa.

    Beti, mogu samo zamisliti kako ti je mirisan vrt! I ja obožavam proljeće i taj miris cvijeća, trave, zemlje. Cijelo biće mi se puni kad izađem van i udahnem. Kako li je tek vama na selu, totalno drugačiji zrak! Sjećam se kada bih odlazila u selo u kojem sam odrasla i onaj trenutak kad siđeš s autobusa, kao da si došao na drugi svijet. Mislim, nije Osijek tako zagađen, ali je ipak drugačije.

  18. #168

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Kosjenka, a koja šparoga, bijela ili zelena? Za bijelu je važno da je možeš zatrpati pedalj visoko pijeskom ili lakom zemljom. U svakom slučaju pažljivo biraj mjesto jer je to višegodišnja biljka.
    Ja isto razmišljam kud ću sa šparogom, i za hren tražim mjesto. U mom je vrtu sve još pomično, ove sam godine ponovo selila hrpu trajnica na drugo mjesto jer je mm tražio proširenje radne plohe.

    U sobi fino napreduju sijani paradajzi, paprika niče nešto sporije. Posijala sam celer rebraš prvi put. Crveni karfiol sijem ponovo, lani je bila premijera, lijepo izgleda, fin je, jedino biljka zauzme dosta mjesta.
    Vani ima još lanjskog poriluka, vlasac je ok, mladi češnjak spreman za branje - meni je bolji od mladog luka. Imam nešto salate i lanjskog radiča kojeg pokušavam odgorčiti pod teglama.
    Niknuo je mladi grašak, rotkvice, posijala sam mrkvu, ali trebam još. Ovo proljeće nekako sve stižem, pa se sjetim da je lani u ovo vrijeme mm još postavljao parkete - dakle koja je to žderačina vremena bila.

  19. #169
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Zelena je šparoga. Moram dobro razmislit gdje ću ih stavit. Znači da ipak probam direktno u zemlju?

  20. #170
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    cure, da vam se pridruzim...ovaj vikend bili na gruntu i evo rezultata: luk i cesnjak rastu, bob i grasak iznikli. spinat je iznikao i kako je krenuo kroz tjedan ili dva ocekujem berbu.
    posadili smo i paradajze i paprike, mozda je malo rano, ali smo odlucili eksperimentirati da vidimo kako ce se razvijati. uvijek stignemo popraviti kasnije..
    imala sam hrpu, ali hrpu bundevinih sjemenki pa sam na jednoj njivi samo njih posadila. ako im ova godina bude dobra, ne znam kuda cu s njima.
    posijali rotkvicu, persin, mrkvu, korabicu.
    mislim da je i blitva pocela nicati, ali to cu vidjeti tek za tjedan dana jer nisam oznacila pa nisam sigurna je li blitva..
    i tako....

    voce isto cvate..

    planiram jos napraviti rasadu brokule, karfiola, kupusa i kelja pa to presaditi kada nikne..

    bas se svemu veselim

  21. #171
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Vivi, što je to crveni karfiol? Obožavam nove biljke. Posadila sam lani i goji bobice i sad čekam hoće li procvjetati.

    A običnu , zelenu šparogu sam lani posijala. Sad su malene biljčice, oko 10 cm. Valjda im treba duže vremena, ali su dekorativne, pa neka ih.

  22. #172
    reny123 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    894

    Početno

    Kosjenka, šparoge posij negdje uz rub vrta prvu godinu. Ovo ljeto ćeš imati zelene mladice koje će izgledati jako ukrasno, ja ih koristila i za bukete (slične su kućnom asparagusu). Nemoj ih šišati ovu godinu, neka to zelenje hrani korijen za drugu godinu. E sad, drugo proljeće ti je ključno. Trebaš naći pjeskoviti dio vrta, bolje će ti šparoge rasti što je zemlja "lakša", manje ilovače. Kolko se sjećam , negdje u ožujku trebaš te uzgojene sadnice lopatom izvaditi van, onako, sa zemljom. Iz te grude moraš pažljivo odvojiti biljčice, vidjet ćeš početke izdanaka koji imaju puno korjenčića. Meni je iz jednog paketića ispalo 30tak biljaka koje sam i dijelila okolo. Iskopaš rupe od 40 cm dubine, staviš malo stajnjaka, pa sloj zemlje, na to staviš biljčicu, rapiriš joj korijenje, pa sloj zemlje, malo gnoja i opet zemlja. Gnoj ne smije direktno na biljku da je ne sprži. One su višegodišnje i ne seliš ih godinama. Mi uživamo u njima već 5. sezonu. Uzgojene su iz sjemena, išli smi eksperimentirati. Ja ih svako proljeće u ožujku prignojim i na njih nagrnem zemlju visine 30 cm(ko krt). U jesen i ljeti nakon što se izrode ne režem zelenje, već ostavim da se posuši da u proljeće prije nego niknu znam gdje su. Razlika između bijelih i zelenih je da bijele rastu u hupseru zemlje i prije branja ih malo otkopaš rukom, a da bi dobila zelene pustiš ih van da se stvori klorofil.

  23. #173
    reny123 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    894

    Početno

    Beti, ako šparoge ne ukopaš kako sam opisala, služit će ti samo ko dekoracija jer se kod šparoga jedu izdanci. Kad one dobiju listove, gotovo je. Bit je u tome da se dublje posade i da taj izdanak mora malo putovati do površine, jer ako je na površini, puštat će list.

  24. #174
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj reny123 prvotno napisa Vidi poruku
    Beti, ako šparoge ne ukopaš kako sam opisala, služit će ti samo ko dekoracija jer se kod šparoga jedu izdanci. Kad one dobiju listove, gotovo je. Bit je u tome da se dublje posade i da taj izdanak mora malo putovati do površine, jer ako je na površini, puštat će list.
    Ali će vjerojatno bacati izdanke slijedeće godine, zar ne? One svake godine isponova niču.

  25. #175
    reny123 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    894

    Početno

    Ne, ponovo će dobit biljčice, a ne izdanke ako ih ne ukopa.

  26. #176
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    A ako mi je to prekomplicirano mogu li ih iskopati od nekog tko ih već ima u vrtu i samo presaditi? Je li to jednostavnije? I u koje doba godine je to najbolje raditi?

  27. #177
    Daisy@ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    242

    Početno

    evo i mene k vama
    ove godine prvi put sadila svoj vrt,prekopala ga,nagnjojila,sfrezala i posadila...sad čekam nicanje :D
    ima blitve,salate,luka,sadnice paprike,rajčica,krastavci i patlidžani...zatim mrkvica i grašak...ito je to...ove godine imam više vremena pa eksperimentiram što će biti od svega tog,barem ću znat za nagodinu

  28. #178
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    moje bundevesu izašle kao lude u čašicama od jogurta, kad ih smijem sadita van?
    kad prođe ovo najavljeno zahlađenje?

  29. #179
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Moj svekar, inače megasuperkozmički nad vrtlar svih vremena (časna riječ, njegovo sve kao da je radioaktivno,tako buja i zeleni) kaže da se rasada sadi tjedan nakon Uskrsa. Pa ću ja tako... Ako su lagali mene i ja lažem vas...

  30. #180
    isvetica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    ni tamo ni vamo
    Postovi
    1,656

    Početno

    Evo da se i ja pridružim, sutra otkopavamo prve ovogodišnje patate, a sadio se uz to i luk, rotkvica, loza, mrkva, blitva, kukumari, jagode... Poljoprivredna obitelj.

  31. #181
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    Nikako da posadim cvjetnjak oko stan..sve puno ilovače, cigla, jedva mi je trava uspjela nakon 2 sijanja?

    Čime da je gnojim ili da ipak moram navesti zemlje i kakve?

    Još nisam počela saditi ništa na vikendici, oko nas je šuma, imamo neke divlje jabuke i šljive, radila sam ove godine pekmez od njih. Malo smo ih posjekli prije mjesec dana?

    -ovo je prva godina da ćemo tamo nešto saditi, neznam je li tamo ikad išta sađeno...zemlja je "rahla"..neznam jel je uopće treba gnojiti jer je tako meka, valjda od svih tih voćaka, koje padaju godinama s tih voćaka, trunu i prirodno je gnoje, kao i gliste.....ja je ne bi ni kopala...

    e sad to je dosta sve nizbrdo...trebam li napraviti "stepenasti vrt"..i kad da počnem saditi i što jer ovaj tjedan najavljuju loše vrijeme
    -ja bi blitvu, papriku,kapulu, paradajiz, raštiku, mrkvu,cjetaču,brokulu, mahune...i krumpir ali neznam hoću li znat (sjeverna Hrvatska)
    -gdje je nabolje kupiti sadnice organske?
    -gdje kupujete cvijeće, ruže, jorgovane i kad se one sade

    Hvala

  32. #182
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    i tikvice bih

  33. #183
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Ivana, preporučam ti ovu knjigu.
    Sigurna sam da će se javiti i iskusnije cure koje će ti možda konkretno odgovoriti na pitanja.

    U svakom slučaju pričekaj najavljivano vlažno i hladno vrijeme.
    Blitvu, mrkvu možeš odmah posijati u zemlju, kapulu i krumpir isto, ne znam je li rano da papriku i paradajz već sada staviš u zemlju, možda bolje u posudice pa na prozorsku dasku. Isto je i sa cvjetačom, brokulom, a i za mahune pričekaj svibanj.

  34. #184
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Reny hvala!

  35. #185
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    [QUOTE=Ifigenija;1864962]Moj svekar, inače megasuperkozmički nad vrtlar svih vremena (časna riječ, njegovo sve kao da je radioaktivno,tako buja i zeleni) kaže da se rasada sadi tjedan nakon Uskrsa. Pa ću ja tako... Ako su lagali mene i ja lažem vas...[/QUOT
    a to što Uskrs nije na isti datum nema veze..

  36. #186
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa Vidi poruku
    -gdje kupujete cvijeće, ruže, jorgovane i kad se one sade
    Hvala
    Jorgovan je dosta zahvalna biljka koja se lako razmnožava u bilo koje doba godine. Sad ti je možda i najbolje vrijeme jer možeš vidjeti boju i bujnost cvjetova a osm tiga izbijaju masovno mladi izboji. Pa tako možeš pitati susjede ili prijatelje čiji ti se jorgovani sviđaju da ti iskopaju par mladica s korjenom, koje će oni i tako morati posjeći, inače se jorgovani prebrzo šire. Nakon što ih posadiš, neko vrijeme ih malo zalijevaj i čuvaj od prejakog sunca, ali se u pravilu jako dobro primaju, samo ako iskopaš nešto korjena. Ako je lišće na sadnici prebujno u odnosu na korjen, možeš dio lišća odrezati.

  37. #187
    jkitanov avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    536

    Početno

    Gdje ste kupile krumpire? Nigdje nema za saditi, valjda nestašica?

  38. #188
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    puno vam hvala cure bacam se čim prođe Uskrs na sadnju

  39. #189
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Jkitanov baš se čudin što nema krumpira. Ja sam sadila domaći krumpir.
    Nego jel netko od vas stavljao krumpir pod slamu? MM je probao kod svojih roditelja stavit nešto krumpira pod slamu ali čini mi se da neće valjat jel je previše sjenovito.
    Moram to probat u svom vrtu.
    opet sam s mm-om na ratnoj nozi kad je vrt u pitanju, on smatra da od bio vrta nema ništa i kad mu mašem knjigom bio vrt pjeni se i govori da su to gluposti. Kriomice mi je posipao kupus nekim gnojivom.
    Sad pod hitno moram napravit neko tekuće gnojivo. Poprilično sam zelena u tome, i stvarno sam na mukama da ću nešto zeznit. Mislila sam za početak napravit od koprive.

  40. #190
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Gnojivo od koprive nije teško napraviti, samo ti treba plastična bačva, i smrdi jako.
    Krumpir pod slamom je super, ali slama bi trebala odstajati po mogućnosti od jeseni na otvorenom, tako da malo istruli. Prednosti su: nema kopanja i oranja, trula slama malčira zemlju i štiti od korova, možeš čak saditi u par navrata tako da imaš mladi krumpir cijele sezone. Ne moraš ih sve izvaditi odjednom, nego samo malo za ručak, tek na jesen vadiš sve što je ostalo. Ja sam samo vidjela kako se to radi tako da sam možda nešto ispustila.

    Što se tiče bio vrta, uvijek ćeš imati nametnike, ali uz malo truda ima dovoljno i za berbu. Tvog mm-a ja bih probala razuvjeriti tako da izguglam ponešto o posljedicama konzumiranja tretiranog voća i povrća. Pokušajte ostvariti bar neki kompromis, dio vrta ili neke manje zahtjevne kulture ne tretirajte pa da vidite kako će to izgledati.

  41. #191
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Ne forsira prskanje pesticidima i insekticidima, jedino ga to gnojivo pati.

  42. #192
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    A da nabavite stajsko? Inače ako je dobra zemlja i nije nužno.
    Još je jako zgodno kompostiranje i tople gredice, iz toga raste kao ludo. Ali to je samo za vrt, a ne za veće količine. Isto kao gnojivo od kopriva, teško ga možeš napraviti u velikim količinama.

  43. #193
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    i kako se radi gnojivo od koprive i kako pognojiti ilovaču?

  44. #194
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    http://biovrt.com/2009/11/13/priprav...hova-primjena/
    http://www.cvijet.biz/vrtovi/uzgoj/k...kticid-gnoivo/

    Za ilovastu zemlju meni bi bilo najjednostavnije raditi tople gredice, ne znam ti reći puno više. Kod nas je isto prilično ilovasta i škrta zemlja, ali ima više vrsta ilovače.

  45. #195
    ivana zg avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    2,722

    Početno

    hvala....ond moram tražit kako se rade te tople gredice..ma ilovača mi je oko stana ZG..tu bi samo cvijeće posadila

  46. #196
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    stajsko smo prošle jeseni propustili, nažalost, ove jeseni svakako stajsko. Moj vrt je cca 40 kvadrata, sad jel mali ili veliki...relativan pojam.
    Godinama je bio livada, odnosno zapušteno dvorište/vrt pa moguće da je zato prošle godine bez nekog gnojenja bio vrloo rodan.
    Da i zanima me dali orete, štihate ili samo lagano prevrčete zemlju?
    Koliko čitam u bio vrtu nema oranja!
    A puno mi je tih jadnih 40 kvadrata za štihanje...
    Ja sam posasdila nešto krumpira, tek toliko da imamo mladog, a svakako ću probat i pod slamu malo stavit, tek za probu.
    Maloprije sam bila u vrtu, manje više sve fino niče jedino grinjcajg štajka, morat ću ga malo zalit.
    Užasno je hladno, ali poštene kiše nije palo barem kod mene.

  47. #197
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj ivana zg prvotno napisa Vidi poruku
    hvala....ond moram tražit kako se rade te tople gredice..ma ilovača mi je oko stana ZG..tu bi samo cvijeće posadila
    ako je samo za cvijeće, možeš dodati malo kupovnog komposta (to se inače ne preporuča ako ćeš uzgajati nešto što misliš jesti) jer se tople gredice ili domaći kompost pripremaju cijele godine za iduću sezonu.
    A možeš nabaviti ili izraditi komposter, ili početi s toplom gredicom, da si osiguraš kompost za drugo proljeće.

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    stajsko smo prošle jeseni propustili, nažalost, ove jeseni svakako stajsko. Moj vrt je cca 40 kvadrata, sad jel mali ili veliki...relativan pojam.
    Godinama je bio livada, odnosno zapušteno dvorište/vrt pa moguće da je zato prošle godine bez nekog gnojenja bio vrloo rodan.
    Da i zanima me dali orete, štihate ili samo lagano prevrčete zemlju?
    Koliko čitam u bio vrtu nema oranja!
    A puno mi je tih jadnih 40 kvadrata za štihanje...
    To nije velik vrt, lako ga dovedeš u super stanje bez puno gnojiva.
    Moji imaju bar 2-3x veći. Ne štihamo i ne oremo, ali ga u proljeće malo raskopamo motikom, koliko treba da se površinski razrahli zemlja i makne korov s korjenom.
    Prvo su svake godine jedan dio stavljali pod gredicu, onda sadiš na toj gredici biljke koje trebaju više hranjivih tvari, a iduću gredicu pripremaš. Nakon par godina sav vrt ti je pokriven humusom i nikakvo ti gnojivo ne treba, pa ni stajsko. Stajsko bih ja koristila samo ako moraš nagnojiti njivu ili voćnjak.
    I sad pod zadnje su nabavili komposter. Oko njega je manje brige, samo ubacuješ organski otpad, ali mi se ne sviđa puno - velik, plastičan, već se raspada, a nekako odozdo je presuho radije bih napravila od dasaka.
    I svake godine stalno se malčira zemlja oko posađenih biljaka travom pokošenom s ostatka zemljišta i korovom iz vrta. Ili ako imaš neku šumu ili drveće u blizini možeš sakupljati lišće za malč.

  48. #198
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Pomikaki hvala na savjetim, stvarno su mi puno pomogli.
    Ja za sada ima komposnu hrpu, planiram napravit komposter od dasaka.
    Ova ideja s oranjem, odnosno ne oranjem je mojima nešto nezamislivom, mislim na svoju baku, svekrvu i mm-a. Ali pa planiram makar dio po dio tako obrađivat pa ćemo vidjet.
    Da i moj prvi susjed me jako "razveselio", obradio je zemlju i planira posijat kukuruz tik do mog vrta, a znamo kako se danas uzgaja kukuruz i da se šprica sa svim i svačim i sad me to sekira. Koliko to može imati utjecaja na moj vrt?!

  49. #199
    Daisy@ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    242

    Početno

    meni mraz od jučer malo pofurio paradajze
    koje ludo vrijeme...nadam se da više neće tako zahladiti...

  50. #200
    Rozi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    tu negdje u Zgb
    Postovi
    240

    Početno

    može pliz savjet oko malčiranja: imam na oko 20 metara dužine hrpu različitih višegodišnjih biljaka (lovor višnja, tuje, smreka i različitih grmolikih), ali je još sve maleno i muči me korov koji treba plijeviti. ujedno imamo i puno trave koju stalno treba kositi.

    je li netko možda stavljao oko svih tih biljaka pokošenu travu, kao malč? bojim se da im ne naštetim, u tom procesu razgrađivanja trave, šta ja znam što ispušta ujedno, još se i više bojim stavljati travu oko ruža. inače, pokošenu travu smo stavljali oko kaline dok je bila manja i nije smetalo. skupo mi je platiti kupovnu koru za tih 20-30 metara.

    travu smo inače od ove godine počeli stavljati u komposter, pa mi sad palo na pamet da iskoristimo i kao malč, ima je dovoljno.

Stranica 4 od 32 PrviPrvi ... 2345614 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •