Stranica 5 od 32 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 1580

Tema: Radovi u vrtu

  1. #201
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Prvo su svake godine jedan dio stavljali pod gredicu, onda sadiš na toj gredici biljke koje trebaju više hranjivih tvari, a iduću gredicu pripremaš. Nakon par godina sav vrt ti je pokriven humusom i nikakvo ti gnojivo ne treba, pa ni stajsko.
    Ovo nisam skužila. Kad kažeš stavljali pod gredicu - misliš sadili nešto na toj gredici ili?
    Kako se priprema iduća gredica, ajde mi molim te pojasni jer osim komposta ne mogu nabaviti nikakvo drugo gnojivo. Dobro, mogla bih nabaviti kokošji izmet...

    I sad pod zadnje su nabavili komposter. Oko njega je manje brige, samo ubacuješ organski otpad, ali mi se ne sviđa puno - velik, plastičan, već se raspada, a nekako odozdo je presuho radije bih napravila od dasaka.
    I svake godine stalno se malčira zemlja oko posađenih biljaka travom pokošenom s ostatka zemljišta i korovom iz vrta. Ili ako imaš neku šumu ili drveće u blizini možeš sakupljati lišće za malč.
    I ja imam taj komposter. Prvo je MM rekao napraviti drveni, ali se njegovom starom to sve skupa nije dalo raditi (nabaviti letve...) pa su mi kupili plastični. Prvo sam bila oduševljena, ali sad kužim da neće biti lako s njim. Još od jesenas bacam bio otpad (stavljala sam i sloj koprive, trave...), a ima ga dosta i mislim da već sada imam zrelog komposta na dnu. No, kako sam komposter "ukopala" u zemlju, uopće nemam ideju kako ću izvaditi kompost.
    Što ti kažeš, otpad mi je upravo kod tih vratašaca suh, morala bih sve izvaditi van pa izvaditi donji sloj. Ili maknuti komposter...
    Ne znam, kako vi to radite?

    Kad si rekla da nije dobro koristiti puno komposta za cvijeće, zašto? Ja sam ga proljetos koristila kod sadnje krumpira i kasnije sam malo (prije ove kiše) posipala oko biljaka. U njega sam sijala i sjeme za flance.
    Je li ta zemlja tretirana čime ili jednostavno nema dovoljno hranjiva?

    DA vas pitam sve skupa, jeste posijale kukuruz?
    Kod nas je prošli tjedan baš bilo kiše, ali eno, zemlja je već na površini suha jer je bilo dosta vjetra.
    Sutra idem malčirati i štijati do kraja, ne znam koliko ću uspjeti.

  2. #202
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo nisam skužila. Kad kažeš stavljali pod gredicu - misliš sadili nešto na toj gredici ili?
    Kako se priprema iduća gredica, ajde mi molim te pojasni jer osim komposta ne mogu nabaviti nikakvo drugo gnojivo. Dobro, mogla bih nabaviti kokošji izmet...
    Mislila sam na tople gredice, koje radiš tako da iskopaš rupu u obliku gredice - znači veću pravokutnu, i u nju slažeš slojeve organskog otpada, trave, lišća, i slojeve blata (od one iskopane zemlje). Slojevi trebaju narasti iznad razine zemlje, oko 2 - 3 puta više od dubine rupe. Može se i zalijevati, ali ako pokrivaš blatom a ne suhom zemljom stvori se kora koja čuva vlagu pa nije potrebno. To sve zajedno trune i polako se spušta visina gredice. Preko zime pustiš da se slegne i strune, i dobiješ pravi crni humus u koji možeš saditi što god želiš.


    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    I ja imam taj komposter. Prvo je MM rekao napraviti drveni, ali se njegovom starom to sve skupa nije dalo raditi (nabaviti letve...) pa su mi kupili plastični. Prvo sam bila oduševljena, ali sad kužim da neće biti lako s njim. Još od jesenas bacam bio otpad (stavljala sam i sloj koprive, trave...), a ima ga dosta i mislim da već sada imam zrelog komposta na dnu. No, kako sam komposter "ukopala" u zemlju, uopće nemam ideju kako ću izvaditi kompost.
    Što ti kažeš, otpad mi je upravo kod tih vratašaca suh, morala bih sve izvaditi van pa izvaditi donji sloj. Ili maknuti komposter...
    Ne znam, kako vi to radite?
    Nedavno sam vidjela jako zgodan i jednostavan drveni komposter, napravljen od 4 drvene palete, s tim da je prednja strana dvostruka, par dasaka je fiksirano i ostavljen otvor odozdo za vađenje komposta s dna, a jedna paleta služi kao vrata. Izgleda zbilja lako za napraviti.
    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    Kad si rekla da nije dobro koristiti puno komposta za cvijeće, zašto? Ja sam ga proljetos koristila kod sadnje krumpira i kasnije sam malo (prije ove kiše) posipala oko biljaka. U njega sam sijala i sjeme za flance.
    Je li ta zemlja tretirana čime ili jednostavno nema dovoljno hranjiva?
    Ne, mislila sam reći ivani da ako sadi samo cvijeće, a ne povrće i slično, može koristiti kupovni humus ako nema već spreman svoj. Jer kompost se radi cijele godine. Kupovni kompost je tretiran s dosta kemije, ne bih znala detalje, ali se nikako ne preporuča za uzgoj nečega što ćeš jesti. I za cvijeće bih radije imala domaći kompost, ali evo, ponekad si olakšam posao pa kupim malo kupovnog kojeg umiješam u zemlju koja ide u tegle za cvijeće (dodajem mu najradije sitnu zemlju s krtičnjaka - tko kaže da su krtice samo smetnja u vrtu ).

    Opet, ne moraš se previše brinuti ako si ga stavila malo oko krumpira, ja ga isto koristim nekad i za flance, ili kupim gotove flance koji su opet uzgojeni u tom humusu. To je mala količina, pa je zanemarim, nisam još toliko napredna. Prednost je kad radim flance da sam sigurna da iz toga neće niknuti ništa osim onog što sam posijala, a kad donosim humus iz vrta uvijek mi se potkrade sjeme drugih biljaka i onda nisam sigurna što je to izraslo.

  3. #203
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Još nešto, Sika Pika, kokošje gnojivo je jako, nemoj nikad koristiti svježe, neka odstoji bar godinu dana a i onda ga mješaj s dosta zemlje i neka ne dolazi u kontakt s korjenom novoposađene biljke.

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    Da i moj prvi susjed me jako "razveselio", obradio je zemlju i planira posijat kukuruz tik do mog vrta, a znamo kako se danas uzgaja kukuruz i da se šprica sa svim i svačim i sad me to sekira. Koliko to može imati utjecaja na moj vrt?!
    Može utjecati, razmisli o tome da posadiš neku živu ogradu između posjeda da smanjiš utjecaj, a svoj vrt lociraj ako je moguće što dalje od njega (ako imaš veću parcelu). Na dijelu zemlje blizu tretiranih nasada najbolje da posadiš neke ukrasne biljke koje nećeš jesti. Nezgodno je i to što on remeti ekosustav pa to utječe na odnos snaga i u tvom vrtu (tj štetočine koje prežive jačaju i mutiraju, a životinje koje bi ih tamanile često ugibaju otrovane). Ali što je tu je, najbolje se ne živcirati i učiniti najbolje od onoga što imaš. I naši susjedi tretiraju svašta, pa opet su prinosi dobri, ali da hoćeš dobiti certifikat za bio uzgoj moraš biti na nekoj udaljenosti od takvih uzgajivača.

    Citiraj Rozi prvotno napisa Vidi poruku
    može pliz savjet oko malčiranja: imam na oko 20 metara dužine hrpu različitih višegodišnjih biljaka (lovor višnja, tuje, smreka i različitih grmolikih), ali je još sve maleno i muči me korov koji treba plijeviti. ujedno imamo i puno trave koju stalno treba kositi.

    je li netko možda stavljao oko svih tih biljaka pokošenu travu, kao malč? bojim se da im ne naštetim, u tom procesu razgrađivanja trave, šta ja znam što ispušta ujedno, još se i više bojim stavljati travu oko ruža. inače, pokošenu travu smo stavljali oko kaline dok je bila manja i nije smetalo. skupo mi je platiti kupovnu koru za tih 20-30 metara.

    travu smo inače od ove godine počeli stavljati u komposter, pa mi sad palo na pamet da iskoristimo i kao malč, ima je dovoljno.
    Da, naravno da možeš, kora se kupuje i koristi većinom samo za parkove i ukrasne nasade. Pokošena trava je odličan malč za sve, od voćaka i drveća do sadnica u vrtu i ukrasnog bilja. Najbolje je da stavljaš friško pokošenu travu, koja je još vlažna, tako će bolje trunuti i čuvati vlagu biljkama. Ne treba čekati da se suši i postane sijeno. U procesu razgrađivanja trave (ako ne raste na zagađenom području) stvaraju se samo korisne i hranjive tvari za nove biljke.

  4. #204
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    Prednost je kad radim flance da sam sigurna da iz toga neće niknuti ništa osim onog što sam posijala, a kad donosim humus iz vrta uvijek mi se potkrade sjeme drugih biljaka i onda nisam sigurna što je to izraslo.
    ..prije par godina nisam imala valjda pametnijeg posla pa sam fino prosijanu šumsku zemlju u par tura "zapekla" u pećnici i tako pobila sve što bi me moglo zbuniti ili pojesti sjeme. Sad kad razmislim ne bi baš za sve ponavljala takav genocid , ali zapravo je dobra fora za sjeme koje sporo niče i kad ne znaš baš kako izgleda.

  5. #205
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj mašenka prvotno napisa Vidi poruku
    ..prije par godina nisam imala valjda pametnijeg posla pa sam fino prosijanu šumsku zemlju u par tura "zapekla" u pećnici i tako pobila sve što bi me moglo zbuniti ili pojesti sjeme. Sad kad razmislim ne bi baš za sve ponavljala takav genocid , ali zapravo je dobra fora za sjeme koje sporo niče i kad ne znaš baš kako izgleda.
    i ja sam negdje pročitala da se to može raditi ali mi je žao zbog buba i bakterijica. Tako da čekam da izraste to što već raste pa onda pogađam je li to korov ili rog paprika.

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Pokošena trava je odličan malč za sve, od voćaka i drveća do sadnica u vrtu i ukrasnog bilja. Najbolje je da stavljaš friško pokošenu travu, koja je još vlažna, tako će bolje trunuti i čuvati vlagu biljkama.
    PS. jedino treba paziti da trava koju kosiš za malč još nije osjemenila, tj da ne nosi na sebi sjeme koje će se pretvoriti u korov.

  6. #206
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Kod mene se polako zeleni, no i dalje mi je glavna zanimacija skupljanje suhe pirike i čupanje one koja se već uhvatila.
    Jel ima smisla malčirati vrt koji je još uvijek prepun pirike?

  7. #207
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    ne znam što je pirika mogla bih guglati ali vjerojatno je svejedno.
    Ono što je suho makni ako ti smeta, možeš baciti na kompost, ili samo ostaviti da leži i trune.
    Busene koji su izniknuli friški zakopaj motikom, i prevrni tako da im korjen ostane prema gore (upravo se vraćam sa takvog krampanja u vrtu između ova dva posta ). Ti buseni će se posušiti i mogu također ostati na zemlji kao malč, dok sadiš flance samo ih malo razmakni i ponovo naslaži oko biljaka, dodaj još trave kako je budeš kosila i zalijevaj.

  8. #208
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    pirika je iz jedne pjesme jakoooo dosadna biljka, obična trava, s malo oštrim vlasima.

  9. #209
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    pirevina ili pirika trajna je biljka iz velike porodice trava. Srodnik je pšenice, u stvari je koren što se teško iskorenjuje. Siri se podzemnim, puzavim vrežama. Nadzemni je deo visok do 1 metra. Listovi su zelene do plavo-zelene boje, veoma dugacki i uski, s kratkim dlacicama i plosnati. Cvetovi su smešteni u dugackim dvorednim klasovima
    čini mi se da ona ne trune nego se posušeni ostaci prime nazad...

  10. #210
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    sad sam morala guglati, znam tu biljku, nađem je u vrtu također. Nju isto pokušavam vaditi s korjenom, najbolje pomoću one male motičice s tri zuba, ali je radije bacam sa strane, ne ostavljam na zemlji za malč. U komposter bi se mogla baciti, tamo se ne bi sigurno mogla prihvatiti.

  11. #211
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Supervizor(moja baka) je rekla ili smeće ili palit, i nema majci da joj netko proba drukčije. Danas sam opet kantu od pet litara napunila, no puno je bolje nego lani. Moj vrt je godinama bio livada zato se pirika toliko raširila.

  12. #212
    Berlin avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    uz more
    Postovi
    784

    Početno

    Može li se na netu "skinuti" knjiga Zeleni kvadrat?

  13. #213
    jkitanov avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    536

    Početno

    Krastavci, paradajz,razne kupusnjače posađeni.
    Zaboravila sam na grašak

  14. #214
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj pomikaki prvotno napisa Vidi poruku
    Mislila sam na tople gredice, koje radiš tako da iskopaš rupu u obliku gredice - znači veću pravokutnu, i u nju slažeš slojeve organskog otpada, trave, lišća, i slojeve blata (od one iskopane zemlje). Slojevi trebaju narasti iznad razine zemlje, oko 2 - 3 puta više od dubine rupe. Može se i zalijevati, ali ako pokrivaš blatom a ne suhom zemljom stvori se kora koja čuva vlagu pa nije potrebno. To sve zajedno trune i polako se spušta visina gredice. Preko zime pustiš da se slegne i strune, i dobiješ pravi crni humus u koji možeš saditi što god želiš.
    Morat ću proučiti ovaj način uzgoja pa primjeniti od jeseni.

    Je li tko posijao kukuruz?

    A pirika?
    Eh, što da vam kažem.
    Ja sam ovih dana otkrila livadu na kojoj raste godinama. I sad, ispod zelene trave je hrpa osušenih listova koje sam pograbljala - kao sijeno je. Gledala sam, nema sjemena, ničega (inače znam kako izgleda sjeme pirkie, odnosno onaj njezin klasić). I sad sam s tim sijenom malčirala površinu na kojoj planiram posaditi paradajz, mahune...

    Vidjet ćemo hoću li se za koji tjedan, mjesec objesit' za orah u bašči ili ne

  15. #215
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Sika Pika i ja sam isto dio graška malčirala mješavinom te neke divlje trave gdje ima pirike, e sad jel osjemenjena mislim da nije jel se redoviti kosi(jel griješim). A sad hoće se primit ne znam, znam da se sasušeni korjenčići prime čim malo zarosi kiša. Ak se primi nema mi druge nego da i ja krenem prema orahu.

  16. #216
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    Morat ću proučiti ovaj način uzgoja pa primjeniti od jeseni.
    Mislim da ti je u jesen kasno, sad je vrijeme, jer imaš radove u vrtu cijelo ljeto, kosiš travu, čupaš korov, čistiš povrće, to je puno više organskog otpada nego što ćeš imati preko zime.
    Preko zime to miruje i trune zbog kiša. U proljeće onda možeš početi saditi na njoj.
    Literatura:
    http://www.zlatananic.com/visoka-ili...kasta-gredica/
    nisam puno našla, probaj guglati visoke gredice, tople gredice

  17. #217
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ja sam uzorala svoju njivu
    užicala sam i frezanje
    valjda će sutra čovjek doći da to obavi
    samo još da motiku zametnem i sutra krećem

    ja stvarno počinjem od 0
    (jedino zemlju imam i volje, ostalo je snalaženje)
    odoh sad proučit što ću i kako dalje...

  18. #218
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    sretno flopice!

  19. #219
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    sretno flopice!
    hvala ti, trebat će mi!

  20. #220
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Sretno i od mene

  21. #221
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    flopice, dobro da uz popis uspijevaš i u vrt. Meni je grašak ove godine još u vrećici. Imam li još vremena da ga posijem i da dozori?

  22. #222
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    molim savjet
    posijala sam kadulju u teglicu i lijepo je izašla, što sad da ju presadim na vrt ili ostavim u teglici?
    to je trajnica ili?

  23. #223
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Možeš ju uzgajati u teglici, naravno razrijediti jer će narasti grmić visok od 20 do 70 cm. Isto tako lijepo će rasti i u vrtu. Kadulja je trajnica. Zimi će smrznuti nadzemni dio i u proljeće opet potjerati. Nije zahtjevna, ne treba puno gnojiva, više će voljeti zavjetrinu.

  24. #224
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Možeš ju uzgajati u teglici, naravno razrijediti jer će narasti grmić visok od 20 do 70 cm. Isto tako lijepo će rasti i u vrtu. Kadulja je trajnica. Zimi će smrznuti nadzemni dio i u proljeće opet potjerati. Nije zahtjevna, ne treba puno gnojiva, više će voljeti zavjetrinu.
    hvala ti puno
    nisam je sadila dosad pa nemam pojima što s njom
    ostavit ću dio u teglici, a dio ću presaditi na vrt

  25. #225
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Trajnica je, u priobalju raste vani, ali nisam sigurna kako je na kontinentu. To je pretpostavljam pitoma kadulja, ona prava ne bi preživjela dalje od mora, jelda? Ja bih bar jedan dio ostavila u teglici, a dio možeš pokušati ostaviti da prezimi negdje u zavjetrini.

    edit - sad vidim da si već dobila odgovor
    Posljednje uređivanje od pomikaki : 26.04.2011. at 16:08

  26. #226
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    pomikaki - hvala, ti imaš značajan udjel u mojim početničkim nastojanjima
    Beti - nije baš da stignem, još ništa nije posijano, kod mene je klima oštrija
    tješim se da ću sve na vrijeme stići,
    a što se tiče popisa, brojim sate do kraja
    jer meni je ovo fakat igra živaca...

    ( znaš kojim slučajem kad se možemo natrag na zavod prijaviti, baš mi je jako bitno )

  27. #227
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    sorry na oftopičarenju, nebum više!

  28. #228
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    pomikaki, hvala na odgovoru
    a, ja kontinentalka, nemam pojima koja je to vrsta, iz vrečice sjemena vjerojatno pitoma onda

  29. #229
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Kosjenka , sanjat ćemo piriku.
    Flopice, sretno!
    Pomikaki, hvala na linku.

    Žene, kako vam je u vrtovima? Kod nas je tako jako suho da mi se plače. Kiše ni od kuda, a vjetar puše kao lud. Isušio je i to malo što je bilo vlažno.

    Budući da mi bašča nije uz kuću (gradska zemlja, živimo u zgradi), ne mogu je redovito zalijevati jer mi nije baš lako vući vodu iz obližnjeg bajera (šoderice).

    DAnas sam nabrala koprive za gnojivo, sutra ću posaditi kupus i kelj, posijati paradajz u kućice, kukuruz, tikvice, krastavce... prema mjesečevom kalendaru je poslije 19 sati dan za plod.

    Beti3, imam pitanje za tebe. Imam uz kraj bašče tulipane, ali su uz samu stazu pa su mi ih ove godine prolaznici gotovo sve probrali, uživala sam u pogledu tek na njih pet . E sad, izvadila bih lukovice i presadila u drugi dio bašče. Mogu li ih već sada vaditi ili je važno da ih ostavim do jeseni. Mogu li lišće odrezati ili moram pustiti da uvene?

  30. #230
    stanam avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    334

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam uzorala svoju njivu
    užicala sam i frezanje
    valjda će sutra čovjek doći da to obavi
    samo još da motiku zametnem i sutra krećem

    ja stvarno počinjem od 0
    (jedino zemlju imam i volje, ostalo je snalaženje)
    odoh sad proučit što ću i kako dalje...
    isto kao kod mene. apsolutni početnik sam.
    danas sadim krumpire i par jagoda.
    čekam još neko sjeme od cura s foruma pa idemo dalje.
    pomozi Bože!!

  31. #231
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    SikaPika, tulipane moraš pustiti u zemlji dok im se ne osuši lišće jer tako lukovica skupi snagu za cvatnju dogodine. lišće treba pustiti dok ne požuti, onda odreži. No, ne trebaš čekati jesen, za par tjedana će se to dogoditi, onda ih izvadi, stavi na suho i tamno i ujesen posadi na novo mjesto.

    A i ti tvoji prolaznici su stvarno nefer. Kako mogu brati tuđe cvijeće, neka uživaju u ljepoti, a ne u branju.

  32. #232
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    stanam, mislim da s krumpirima i jagodama ne možeš pogriješiti ma koliki početnik bila.

  33. #233
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    stanam, sretno i tebi!
    ja baš čekam krumpir da mi dođe
    pa ću saditi,
    ma neće to biti loše, vidjet ćeš!

  34. #234
    Daisy@ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    242

    Početno

    trebaju mi dva savjeta..a tiči se paradajza i paprika..
    paradajz: malo ga na nekim mjstima pofurio mraz :/ ali nije loš u smislu da vene,nego nastavlja rast samo ne izgleda skroz zdravo nego žućkasto..da ga ostavim takvog ili maknem i posadim novu sadnicu? Od jedno 16 komada 3-4 su takva

    a što se tiče paprika,one se super drže,samo ne znam kako se skidaju oni zaperci na njima. Jeste vi to radile? I kako?

  35. #235
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ja sam samo na pomidorima skidala zaperke, na paprikama ne, ali ne znači da sam u pravu. Paprike su mi više za ukras, baš ne uspijevaju na mom terenu, pa ih ostavljam kakve jesu.

    A da staviš prirodnog gnojiva oko pomidori pa će se prije oporaviti. Moje iskustvo sa Agrovitom je jako dobro. I za povrće i za lozu. Raste ko ludo.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 27.04.2011. at 16:17

  36. #236
    Daisy@ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    242

    Početno

    di ima za kupit Agrovite? Mogla bih probat,za sad sam samo malo stavljala pokošene trave oko njih,ništa drugo za sad.
    I kako si zakidala na pomidorima? nisam nikad pa ću morat dobro to prostudirat,da ih ne sredim do kraja

  37. #237
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    pomikaki ti i moja susjeda uberpoljoprivrednica ste mi uvalile šušak u glavu s toplim gredicama, morala sam malo mućnit glavom da nađem engl. izraz (raised bed), i sad sam se totalno zapalila za ideju, čim kiša prestane radimo prvu. doduše ne planiramo tu raditi kompost jer imamo veliku kompostaru sa kalifornijskim glistama, nego ćemo puniti gredice već urađenim kompostom.
    moram se pohvalit da mi je baš sve šta sam posijala ove godine -niklo,čak i šparoge koje sam već otpisala. dobro za početak.(ja sam isto totalni početnik)
    čak sam u kompostari pronašla kikiriki koji je pustio žilice, presadila sam ga, i čekam

  38. #238
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Uspjela sam pronaći sliku sa tim zaperkom koji se kida
    http://www.google.hr/imgres?imgurl=h...w=1011&bih=600

  39. #239
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Ode post. Htjela sam još napisati da Agrovita ima u svim vrtnim centrima i u Bauhausu. Pakiranja su manja, 200g i veća. Ide šaka na kvadratni metar. Izgleda poput riječnog pijeska.

  40. #240
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    SikaPika, tulipane moraš pustiti u zemlji dok im se ne osuši lišće jer tako lukovica skupi snagu za cvatnju dogodine. lišće treba pustiti dok ne požuti, onda odreži. No, ne trebaš čekati jesen, za par tjedana će se to dogoditi, onda ih izvadi, stavi na suho i tamno i ujesen posadi na novo mjesto.

    A i ti tvoji prolaznici su stvarno nefer. Kako mogu brati tuđe cvijeće, neka uživaju u ljepoti, a ne u branju.
    Tako sam i pretpostavila, zapravo je isto kao i s bijelim i crvenim lukom, treba pustiti da lišće uvene da bi lukovica bila zdrava. Tnx.
    Agrovita, je li to kameno brašno? Ono što se spominje u knjizi Bio vrt? Ja sam ga kao takvo tražila prošle godine po poljoprivrednim apotekama i u Baumaxu pa su me svi bijelo gledali.

  41. #241
    stanam avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    334

    Početno

    jedan dio krumpira posađen.
    N je posadila prvi, a ja dalje. još da je MM slobodan...danas ništa zbog kiše. malo mi se žuri, da stignemo sve posijati i posaditi prije poroda.

  42. #242
    Daisy@ avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    242

    Početno

    beti hvala do neba!!

    odoh malo u vrt pogledati stanje nakon ove kišurine i bure...

  43. #243
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Evo ovo je agrovit
    http://www.cedar-agro.hr/index.php?p...emart&Itemid=3

    Kod nas u Rijeci ima, pa vjerujem da ima i u ostatku HR.
    Ima sve mikroelemente koji trebaju biljkama. Čak i bakar koji je neophodan za rast i zdravlje loze.

  44. #244
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    jučer sam čitala malo onu knjigu Biovrt i odlučila pripremiti tekuće gnjojivo od koprive za slijedeći tjedan kad su najavili kišu, to radim prvi put i baš me zanima kako će ispasti

    ne stignem čitati cijelu temu pa oprostite ako se ponavljam, a li znate li neko biosredstvo protiv buhača?

  45. #245
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    A zašto čekaš kišu? Zbog kišnice? MOžeš to i s odstajalom vodom.

    Za buhač je, koliko znam, najbolja zaštita biljka buhač. Dobar je i špinat kao međukultura. Onda čaj (kaže li se tako) od koprive (stoji u vodi 24 do 48 sati) ili pelina (stoji 2 -3 dana). Provjeri još u knjizi Bio vrt, ja sam tamo gledala.

  46. #246
    tina55 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,341

    Početno

    čekam kišu jer piše da je kišnica idealna, iako može i s odstajalom vodom, a pošto je prognoza takva kakva je...
    provjerit ću za buhač

  47. #247
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    mi smo se upravo vratili sa grunta, ajme, prekrasno je.
    sljive ce roditi, kao i jabuke i kruske. tresnje su isto prepune.
    ima i more sumskih jagoda, sada su u cvatu.

    grasak i bob su izrasli, spinat bi za 2 tjedna mogao biti za berbu. nikla je bundeva sto sam jesenas pobacala sjeme. uglavnom, krenulo je sve sto smo sijali.
    posadili smo danas svega, to sam kupila presadnice na placu.
    ako nam uspije, bit ce svega...

  48. #248
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    posađen paradajz,sad još paprika i malo kelja i za sada to je to...
    jedino nisam uspjela jagode posadit,tako mi je krivo...
    I da kako pravite gnojivo od koprive, jel pravite juhu za prskanje ili tekuće gnojivo?
    Ja sam mislila za prvu ruku napraviti juhu.

  49. #249
    stanam avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Slavonija
    Postovi
    334

    Početno

    posijali smo blitvu i salatu, posadili kelj, kupus, korabu i salatu. sutra još paradajz, papriku, mahune i krastavce. nadam se da ćemo kroz tjedan još nešto uspijet napravit.

    jedno pitanje: mislili smo malo pokositi okolnu livadu i pokošenu travu staviti oko sadnica koje smo posadili. jel bi to bilo ok? a kako zaštititi ono što smo posijali? nekako mi žao gledat da je to sve tamo na goloj zemlji.

  50. #250
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Možeš malčirati... Evo ovdje imaš upute:
    http://biovrt.com/2009/12/29/malciranje/

    Ja nemam vlastitog iskustva s vrtom, ali to redovito radim s kupinama, malinama i drugim bobičastim voćem (da mi drač ne raste) i s ružama, ali uglavnom sam koristila malo prosušenu otkošenu travu, ne potpuno svježu.

Stranica 5 od 32 PrviPrvi ... 3456715 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •