Stranica 29 od 32 PrviPrvi ... 192728293031 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,401 do 1,450 od 1580

Tema: Radovi u vrtu

  1. #1401

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Citiraj mašnica prvotno napisa Vidi poruku
    Da...jer tu krv ionako bacaju...
    Praktično... Ali fuj. Nisam sigurna da bi ja tako uživala u boji svog cveća :/. Ni u mirisu...

    Ja uzmem vrlo neromantični pregoreli stajnjak, ako rodbina ima viška. Ili "guano" iz kokošinjca . Ili nemaštoviti NPK veštak, ako nemam ništa drugo.
    Ali kod mene bi "tajna" bujnijeg vrta bila u eliminaciji puževa i ogromnog komšijskog oraha koji baca senku. Za puževe ne postižem koliko bi htela, a orah bi mi bilo žao da iseku, tako da sam zadovoljna čeri paradajzom, feferonima i krastavcima koji uspevaju na nekih osunčanih 10m2 plus ranoprolećna bašta dok drva ne olistaju. To ne traži puno truda, a pouzdano raste.

  2. #1402
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    prvi put čujem za to i gnušam se
    i ja kao pulinka, s tim da nikada ne koristim umjetno gnojivo za vrt ili vanjsko cvijeće
    za kućno cvijeće da

    jeste počeli pripreme za vrt?
    ja sam orezala kupine, maline i voćke i polako uklanjam ostatke s vrta da ga pripremim za sjetvu u ožujku (češnjak)

  3. #1403

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Ja sam u sred rezidbe... Lozu, jabuke i deo ruža sam orezala, kad završim sa ružama moram da obuzdam neke podivljale ukrasne žbunove...
    Onda opet pitanje šta će mi to u životu jer ostanem sa gomilom granja koje treba rešiti :/. A već imam brdo zeljastih ostataka, ali to je manji problem.

    Ove godine sedmogodišnji sin je rešio da preuzme povrtarski deo, pa je on majstor sadnje zajedno sa tatom . Crni luk je već u zemlji, zelenu salatu ćemo preskočiti ove godine ali rotkvice i beli luk seju možda već za vikend.
    Ja očekujem prve krokuse sa nestrpljenjem, obožavam sve svoje lukovičasto cveće koje sam zgomilala u bašti za ovih 12 godina

  4. #1404
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Ja prvi put imam vrt, sa ruzama koje je posadila bivsa vlasnica. Bi li mi koja iskusna dusa objasnila kako da ih porezem? Do kud? Imam 3 krasne stare ruze i bilo bi mi zao da propadnu, pomozite, pliz. Ostatak vrta cemo polako sredjivati kroz proljece

  5. #1405
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    Ja prvi put imam vrt, sa ruzama koje je posadila bivsa vlasnica. Bi li mi koja iskusna dusa objasnila kako da ih porezem? Do kud? Imam 3 krasne stare ruze i bilo bi mi zao da propadnu, pomozite, pliz. Ostatak vrta cemo polako sredjivati kroz proljece
    Ako ih nisi orezivala na jesen, mozes sad. Nema tu puno mudrosti. Odrezes s e staro i suho. Duljina koju ostavis je stajaznam 25 do 30 cm, ali nije svejedno kakve su. Tako se rezu stablasice i one koje je moja baka zvala okulanti, cijepljene. Grmolike ruze koje i cvatu tako tj.imaju one grupirane cvjetove podnose i dulje izbojke. Ako njih okljastris prejako, imat ce ih manje, ali ce biti veci. Ne mozes puno fulati. Ruze obicno brzo rastu i cvjetaju na tim novim mladicama. Na jesen ih je trebalo prekopati i pognojiti. Prekopati mozes i sad. Ja sad ne bih gnojila jako, eventualno tekucim gnojivom kao sobno bilje kad krene period vegetacije.

  6. #1406
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 02.03.2019. at 16:11

  7. #1407
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Eh, ne mogu s mobitel kopirati link. A stranicama Avrokluba ima detaljnih uputa kako orezivati ruze.

  8. #1408

    Datum pristupanja
    Feb 2019
    Postovi
    408

    Početno

    Dobila sam zanimljiv recept prije par god. od prijateljice za ljepše i bolje cvijeće. Kaže rastopi se 10 grama kvasca u litri tople vode i doda se mala žlica šećera. Tako se zaljeva s tim jednom u 2 tjedna. Pojma nemam kako djeluje al cvijeće bude ljepše i brže raste isprobano. A ovo za krv nezz šta bi rekla je praktično al opet mi je grozno. Mi smo isto počeli sa svim radovima. Orezali već sve i posijali luk danas

  9. #1409
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Peterlin hvala

  10. #1410
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,411

    Početno

    jedne godine je frendica zalijevala cvijeće (vanjsko, u teglama) tekućim željezom, kupila je u poljoprivrednoj apoteci
    to je bila DŽUNGLA koliko je bujalo, prekrasno nešto

    detalja se ne sjećam (koliko često, koji omjer vode i željeza itd)

  11. #1411

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Ovo proljeće se ne odvajam od vrta, makar to značilo štihanje...
    Sve sam gredice prozračila, pognojila i friške zemlje stavila... Neke gredice s trajnicama nisu godinama uređivane, već su bile ko livada tvrde... sve sam ih preštihala... (Leđa su jedva zdržala...)
    A za ruže je već zadnji čas, večina mi ima već i pupove....
    Sad čekam da prođe ova kiša koju najavljuju pa da krenem u borbu protiv bubica na ružama... (već lete neke bijele uši oko onih koje su više u hladu...)

  12. #1412
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Susjeda od mojih isto zaljeva sa kvascem isve joj raste ko ludo, ali ja imam otpor prema tome. Možda je potpuno neosnovan, ali ja nekako gruntam ionako smo prepuni gljivica treba li nam još?

  13. #1413
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Ja sam već tjednima u vrtu kad god stignem. Odmara dušu i živce.

    Jednom je negdje netko preporučio ovaj sajt za raditi plan u vrtu http://www.napravivrt.hr/hr/ , meni baš nije nešto, osim što svaki dna piše za koju vrstu bilja je povoljan.. Po kalendaru Marie Thun. Međutim, kao da niti jedan dan nije povoljan za cvijeće. Ili smatraju da u povrtnjaku ne treba biti i cvijeća.
    Možda netko od vas zna za bolji sajt na kojem je dostupan i sjetveni kalendar?

  14. #1414
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Moj kalendar je takav da ne gledam kalendar sijem, sadim i uživam u vrtu kad god mi paše.
    Slušam moje cvijeće. Uglavnom imam cvijeće, more cvijeća.
    I voće. Povrća nemam osim izuzetno.

  15. #1415
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj Mrs Happy prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam već tjednima u vrtu kad god stignem. Odmara dušu i živce.

    Jednom je negdje netko preporučio ovaj sajt za raditi plan u vrtu http://www.napravivrt.hr/hr/ , meni baš nije nešto, osim što svaki dna piše za koju vrstu bilja je povoljan.. Po kalendaru Marie Thun. Međutim, kao da niti jedan dan nije povoljan za cvijeće. Ili smatraju da u povrtnjaku ne treba biti i cvijeća.
    Možda netko od vas zna za bolji sajt na kojem je dostupan i sjetveni kalendar?
    Možda ima u ovoj knjizi, znam da je imala i cvijeće u vrtu:https://www.mvinfo.hr/knjiga/6516/ze...organskog-vrta
    Ili probaj naći epizode na youtubu.

  16. #1416
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mrs Happy prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam već tjednima u vrtu kad god stignem. Odmara dušu i živce.

    Jednom je negdje netko preporučio ovaj sajt za raditi plan u vrtu http://www.napravivrt.hr/hr/ , meni baš nije nešto, osim što svaki dna piše za koju vrstu bilja je povoljan.. Po kalendaru Marie Thun. Međutim, kao da niti jedan dan nije povoljan za cvijeće. Ili smatraju da u povrtnjaku ne treba biti i cvijeća.
    Možda netko od vas zna za bolji sajt na kojem je dostupan i sjetveni kalendar?
    Imaš web stranicu Marica vrtlarica, odmah na ulaznoj stranici nudi sjetveni kalendar za download: https://maricavrtlarica.com/

    Ne znam koliko je to pouzdana informacija, ali kolegica je baš jučer to spomenula.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 05.04.2019. at 09:07

  17. #1417
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Super, bas vam hvala!

  18. #1418

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    Molim iskusne da mi kazu koje zelenilo mogu posaditi u grastu na taracu koja ce ljetos biti cijeli dan na suncu, a da nemoram svaki dan zalijevati? postoji li tako nesto?

  19. #1419
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Išla sam guglati "grasta", ali ni gugl ne zna. Možeš li malo pojasniti koja je veličina i dubina toga?

  20. #1420

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    sorry tegla, pitar, lonac, posuda za cvijece
    pa promjera mozda otprilike 40cm u vrhu, 25 u dnu, visok isto 40cm

  21. #1421
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Možda da kupiš kuglice glinopora na dno pa će dulje biti vlage. Bez zalijevanja će ti rasti svo mediteransko bilje, lavande (sada imaš raznih za kupiti) ružmarin (obični i puzavi), delosperme u svim bojama, lewisijama isto ne treba puno vode, a možeš i oleander, neće niti preveliki u toj posudi.
    Posljednje uređivanje od Beti3 : 18.04.2019. at 16:08

  22. #1422

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    798

    Početno

    Lavandu sam vec dva put sadila i osusila mi se ali zelim probati opet
    Probat cu i stim kuglicama hvala ti!

  23. #1423
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Krenula sam s proljetnim čišćenjem - orezala lozu, ribizle, kupine, kruške, ruže; pljevila jagode i ruže.

  24. #1424
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Jeste li krenule sa sjetvom presadnica?

  25. #1425
    klija avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    169

    Početno

    Da, za početak chilli i druge ljute papričice, halapeno i sl., i to u nedjelju kad je po mjesečevom sjetvenom bio plod. U stiropor kadice, u plasteniku su, budemo vidjeli kako će ići.
    Inače, ovdje u okolici Karlovca vrlo blaga zima, u plasteniku salate rastu ko blesave, ali bogme i trava, ne mogu vjerovati da ću u veljači morati plijeviti i okapati

  26. #1426
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    Jeste li krenule sa sjetvom presadnica?
    Ja ću onih dana

  27. #1427
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Ja sam prije 10 dana pljevila povrtnjak. Navratila mi frendica i čudom se čudila da sam u veljači u vrtu i da pljevim.
    Planirala sam sijati presadnice ali jos nisam stigla.
    U podignutoj gredici pod najlonom imam mladog luka, rotkvice i rikule a na otvorenim gredicama cijele zime peršina, neke slovenske zimske mišance- radiča, neki dan sam zadnje mrkvice iscupala a jos imam poriluka.
    Presretna sam da zima ide kraju i da se proljece bliži.

  28. #1428
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    I ja se uvijek veselim proljeću! Dosta mi je zime (iako prave nije bilo) i kuće.
    Kod mene u vrtu procvale visibabe, jaglaci, anemone, šafrani, Erica cvate cijelu zimu...

  29. #1429
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Kod mene procvala mimoza, svaki joj dan poklonim pažnju koju zaslužuje
    imam fotke iz svakog kuta, i pokoju snimku

  30. #1430
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Kod mene su tulipani, zumbuli i narcisi više od 5 cm iznikli. Perunike su pustile velike listove... Jorgovani pupaju , magnolija isto... Jedva čekam proljeće

  31. #1431
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Mene još čeka orezivanje voćki na gruntu, a neću stići ovaj vikend.

    Prošli vikend mm je bio tamo. Tijekom zime vjetar je slomio veliki bor, koji je ionako bio namijenjen za rušenje, pa nas čeka motorna pila i slične alatke.

  32. #1432
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Kod mene cvate jaglaci, visibabe, šafrani, anemone, maćuhice, narcise, Erica i mini Iris reticulata.
    U jesen zumbule posađene u teglice sam držala cijelu zimu vani, pa unijela u 1. mj. da guštamo u njima u kući, danas sam ih posadila k ostalima u vrt jer su ocvali. Ti vrtni samo što nisu procvali.
    Sutra bum s curama sijala presadnice, napokon. Bila sam bez zemlje, inače bi to davno napravile.
    Posljednje uređivanje od Nera : 29.02.2020. at 21:05

  33. #1433

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Kod mene još uvijek visibabe, drijenovci, jaglaci, šafrani, bergenije...
    Zumbuli tek kreću iz zemlje, forzicija se tek budi, isto magnolija na kolodvoru (ta je uvijek prva prva)...
    Iako sam po nekim dvorištima vidjela i japansku dunju da je pustila prve cvijetove...

    Danas sam baš orezala hortenziju, još nisam zakasnila...
    Posljednje uređivanje od MikiMama : 29.02.2020. at 22:22

  34. #1434
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    MikiMama jesi probala hortenziju pikirati?

  35. #1435

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    1,448

    Početno

    Ne, nemam kud s njom...
    Ali mogu probati ako je ti želiš saditi...
    Ovo je stara sorta, bakina, roza...

  36. #1436
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Ko da mene prošle visibabe
    Sad su ljubičice ok ja sam na višoj nadmorskoj visini
    U u kotlini viđam samo visibabe
    Mi čekamo još neke radove idući tjedan i onda napokon sređivanje Kak spada
    Puno toga je već napravljeno

  37. #1437
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    Može li se Aloe vera posaditi u vrtu (kontinent) ili ju je bolje držati kao kućnu biljku?

  38. #1438
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Mislim da ti ona ne može izdržat minuse, meni se smrzla kad je jednom ostala na -4

  39. #1439
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,489

    Početno

    Moja aloja je u hodniku zgrade trenutno

  40. #1440
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,206

    Početno

    Krajnje je vrijeme da posijem grašak i salatu. I rotkvice.
    Ako mi kiša dopusti, danas ću.

  41. #1441
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,976

    Početno

    U 5. mjesecu cemo ici do nase kucice na otoku na dan dva prije nego idemo na godisnji. Palo mi je na pamet da bih mogla posijati rikulu i posaditi stogod da nas doceka krajem 6. mjeseca. Berba tokom 7.
    Ima li tko ideju sto bi moglo prezivjeti mjesec dana bez zalijevanja? Znam da su susjedima znale niknuti cherry rajcice i opstati. Jutarnja vlaga je visoka.
    Mislila sam rikulu, pokoju cherry rajcicu, krastavac i eventualno tikvicu ili mahune? Bi li se to moglo odrzati pod uvjetom da kroz mjesec dana padne pokoja kisa?
    Rikula mi se cini najizglednija..

  42. #1442
    klija avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    Duga Resa
    Postovi
    169

    Početno

    Blitva, grašak, mahune, bob...

  43. #1443
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,313

    Početno

    Cikla, blitva

  44. #1444
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Nadam se da ste vi i svi vaši zdravi.Kako proživljavate ove corona virus dane ?Jeste li u vrtu? Kažu da je za imunitet dobro biti na svježem zraku. A dobro je i imati hobi, čisto ono, za mentalno zdravlje
    .

  45. #1445
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Ja ove godine prvi put imam baš vremena za vrt i to mi je divno! Od 7 godina vrta sam ili radila ili bila trudna ili imala malu bebicu ili kombinaciju toga.
    Preokrenula sam cijeli vrt, umjesto 4 dosadašnje, napravila sam 7 manjih gredica i dvije povišene van vrta. Napravila sam putiće između, baš mi se sviđa kako je ispalo.
    Posijala sam grašak, rotkvicu, rikolu, salatu, mrkvu i blitvu. Raste sve polako... Mrkva još nije nikla.
    Posljednje uređivanje od Lotta : 21.03.2020. at 20:42

  46. #1446
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Ja imam samo cvijeće u vrtu. I livadu. Za ovu godinu sam zaplanirala povrće u teglama i jednu povišenu gredicu jer mi je livada ipak premala da bi na njoj povrće sadila i sijala.

    Ali smo danas pokosili, počupala sam korov, povezala jorgovane... I beskrajno se razveselila zametcima cvjetov ana jednom jorgovanu . A kad prodje sve ovo, valjda ću imati vremena posaditi flance povrća koje sam zamislila... Sad ne znam ni hoću li ih imati gdje nabaviti

  47. #1447
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ja sam cijeli prošli tjedan u voćnjaku, u cvijeću, u povrtnjaku
    posadila sma kapulu i posijala malo mrkve i salate
    ciklu, peršin, kopar i cvijeće u posude
    voćke su orezane i okrećene i taman su počele cvjetati
    forzicija pustila cvjetiće
    ruže i jorgovan pupove
    i jutros pao snijeg
    brijem da će sve potrati, uopće ne znam što će od navedenoga uspjeti preživjeti...
    ali trenutno me kao i druge muče ozbiljnije brige pa nisam pretjerano zabrinuta oko biljaka
    nažalost

  48. #1448
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Ja sam prekjučer prvi puta porezala, skuhala, i onda smo i pojeli, ravno 6 izdanaka šparoge koju sam posadila prije 3 godine. Bilo je ukusno i jako sam bila sretna, ali bilo bi ih više da se mnoge nisu objesile. Dakle, narastu par cntimetara i prije nego su spremne da ih se ubere, samo omlohave, postanu gnjecave, objese se i tu je kraj. Ima li netko iskustva, zašto se to događa?

  49. #1449
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,741

    Početno

    Ne znam zašto se objese, da li im fali vode? U biti ako su gnjecave možda prije trulež?
    Mi ih imamo malo uz rub vrta, tako da berba obično uključuje po 3 šparoge, ostavim ih u čaši vode pa za dva dana uberem još 2-3
    kad ih zalijemo, brže izrastu
    a jako su ukusne, one debele i može ih se iskoristit puno više nego divlje, kojima uvijek više od pola stabljike bude pretvrdo

  50. #1450
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,257

    Početno

    Citiraj Mrs Happy prvotno napisa Vidi poruku
    Ja sam prekjučer prvi puta porezala, skuhala, i onda smo i pojeli, ravno 6 izdanaka šparoge koju sam posadila prije 3 godine. Bilo je ukusno i jako sam bila sretna, ali bilo bi ih više da se mnoge nisu objesile. Dakle, narastu par cntimetara i prije nego su spremne da ih se ubere, samo omlohave, postanu gnjecave, objese se i tu je kraj. Ima li netko iskustva, zašto se to događa?
    Treba ih zagrnuti.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •