Stranica 31 od 32 PrviPrvi ... 2129303132 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,501 do 1,550 od 1580

Tema: Radovi u vrtu

  1. #1501

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    presađivanje starih ruža

    Mogu li iskopati stare ruže (cca 30 godina) i presaditi ih u drugi dio vrta?
    Ove godine ruže su bile dosta slabe (jadne) jer sam ih proljetos dobro (previše?) orezala, skroz uz staru najdeblju granu pa su pustile samo tanke na sve strane.

  2. #1502
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    presađivanje starih ruža

    Mogu li iskopati stare ruže (cca 30 godina) i presaditi ih u drugi dio vrta?
    Ove godine ruže su bile dosta slabe (jadne) jer sam ih proljetos dobro (previše?) orezala, skroz uz staru najdeblju granu pa su pustile samo tanke na sve strane.
    Možeš bez problema, samo ja bih to radije radila u sezoni mirovanja (kad se orezuje voće - recimo u veljači). Moraš prilično veliku rupu iskopati oko korijena. Na novom mjestu iskopaj isto takvu rupu i u nju na dno frk crnu zemlju iz vreće, da se biljka lakše ukorijeni na novom mjestu.

    Inače, prije par godina, kad su na Vukovarskoj kopali (ne sjećam se je li to bilo za energetski kabel ili toplovod), izvadili su pedesetak starih ruža - cijelu veliku gredicu. Kad su radovi bili gotovi, uredno su ih vratili na mjesto. Eno ih i danas, cvatu, ali ove godine nisu baš sjajne - nema to veze s presađivanjem, jer lani su bile ljepše. Ova godina je vlažna, pa je puno pepelnice. I moje ruže na gruntu su nikakve.

  3. #1503

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,410

    Početno

    znači bolje veljača?
    da ih sad orežem ili ostavim takve kakave jesu?
    Tu gdje su one sada trebala bih neku živicu posaditi. Je l kasno za živicu (ne znam ni sama što bih...lovor višnju?) za sadnju u veljači?

  4. #1504
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    znači bolje veljača?
    da ih sad orežem ili ostavim takve kakave jesu?
    Tu gdje su one sada trebala bih neku živicu posaditi. Je l kasno za živicu (ne znam ni sama što bih...lovor višnju?) za sadnju u veljači?
    Ma ništ se ne bi dogodilo ni ako sad presadiš, ako je bitno da ih makneš sa starog mjesta. Oreži - ruže to dobro podnose.

    Veljača je meni vrijeme za takve stvari jer tada biljke miruju, pa imam dojam da im je selidba u to vrijeme manji stres.

  5. #1505
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    Naručila sam od šaptača rajčicama sjeme. Jedva čekam da stigne da ga posijem.
    Sijat ću u teglu rotkvice na terasi da narastu do Uskrsa. Luk i češnjak su posađeni u jesen. Taman do Uskrsa će biti za berbu.

  6. #1506
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Ja sam ove godine nabavila hrpe sjemena cvijeća koje nikad nisam prije uzgajala, i strašno sam uzbuđena. Nemam vrt nego par povećih terasa i uzgajam u posudama.
    Upravo mi počinju anemone cvjetat, vidim nekoliko pupova, a osim njih posadila sam hrpu ranunculusa i njima se isto jako veselim. Jesenas sam posijala i mirisne grahorice i one baš lijepo rastu, napravila sam im obelisk od štapova bambusa i povezala s koncem da se penju u visinu. Osim toga sam posijala makove i divlju mrkvu, i turske karanfile, a uskoro krećem sa sijanjem ljetnica. Bit će gužva, ali šarena gužva

  7. #1507
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Aha da, i kokotić sam posijala i ljubičinu, oni su mi oboje divni, ali još ništa nije provirilo. Doslovno dvaput dnevno idem pogledat

  8. #1508
    Angie75 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,644

    Početno

    A mi imamo ambiciozan plan nakalemit granu jedne odlicne tresnje na nasu divlju tresnju. Nadam se da cemo uspjeti, nemamo iskustva, a nemamo ni nekog majstora za to...

  9. #1509
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Dobro prouči kako se to radi i nema problema. Meni je uspjelo nakalemiti.

  10. #1510
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Beti,
    Jel mogu sad vec iznijeti japansku vrbu i bugenviliju iz haustora ili da jos malo pricekam?

  11. #1511
    Beti3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    12,207

    Početno

    Rano im je još.

  12. #1512
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    ima li neki poseban tip za presađivanje ruža?
    prvi put to radim, imam dvije za premjestiti

    jedva čekam danas da udahnem zraka na svom vrtu
    hvata me onaj zanos koji počinje čims edani produže
    kad zemlja zove, tako volim taj osjećaj

  13. #1513
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Kad zemlja zove, kako si to lijepo napisala

  14. #1514
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Mogu li sad ošišati pasifloru? Ogromna je, preko čitave ograde, a grane su joj se toliko raširile da ništa drugo bećw ni rasti ako ju ostavim tako.

  15. #1515
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,504

    Početno

    Citiraj Beti3 prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro prouči kako se to radi i nema problema. Meni je uspjelo nakalemiti.
    I nakon koliko je rodila?

  16. #1516
    Lotta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    851

    Početno

    Ja danima prebire po sjemenu. Crtam, raspoređujem, zbrajam, oduzimam... Bas se jako veselim sijanje i onom uzbuđenju kad krene sve nicati.

  17. #1517
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu li sad ošišati pasifloru? Ogromna je, preko čitave ograde, a grane su joj se toliko raširile da ništa drugo bećw ni rasti ako ju ostavim tako.
    Zar ti je pasiflora vani? Ja sam negdje pročitala da mora unutra, pa sam ju nažalost stavila u teglu i unijela unutra preko zime. Ako može van milina...

  18. #1518
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Vani , u zemlji. Ovo je jedin vrsta koja može kod nas prezimiti vani, ostalima je prehladno. Moja je već treću zimu preživjela.

  19. #1519
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

  20. #1520
    flopica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Postovi
    6,461

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Kad zemlja zove, kako si to lijepo napisala
    Da, baš "zove" zemlja
    Polako se budi i ona i ja..

  21. #1521
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Citiraj flopica prvotno napisa Vidi poruku
    Da, baš "zove" zemlja
    Polako se budi i ona i ja..
    I ja s vama obozavam proljece

  22. #1522
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    Mogu li sad ošišati pasifloru? Ogromna je, preko čitave ograde, a grane su joj se toliko raširile da ništa drugo bećw ni rasti ako ju ostavim tako.
    Da, sad je pravo vrijeme za orezivanje, prije nego počne vegetacija. Ne znam na koliko pupova ide, ali ako je ogromna, samo je oreži, potjerat će opet.

    Ja se spremam ošišati voćke ju idućih nekoliko vikenda. Meni voćnjak nije uz kuću nego kod vikendice, pa to nužno mora biti vikend akcija, iako bi mi bolje pasalo da to radim svaki dan pomalo. Imam do tamo 30 km, pa ne stignem poslije posla, dani su još kratki.

  23. #1523
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Ja sam idući tjedan popodne, taman se stignem prije posla zabavljat s dvorištem pomalo. Nikli su mi tulipani i zumbuli, narcisi već imaju poprilično lišće iznad zemlje. Perunike isto. Ja lukovice ne vafim iz zemlje, ostavim ih preko zime, ne bune se .
    Djeca su mi pogazila malu bijelu hortenziju koju jesenas nisam ogradila ,mozda se oporavi. Ruže koje je mm porezao skoro do kraja su počeli puštat izdanke. Jorgovani i magnolija imaju more pupova... Baš se radujem tom buđenju
    Posljednje uređivanje od babyboys : 06.02.2021. at 16:30

  24. #1524
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    Visibabe, šafrani, kukurijeci i irisi reticulata ocvali. Erica, narcise, jaglaci, maćuhice i zumbuli zašarenili i zamirisali vrt. Sve buja. Miriši proljeće...

  25. #1525
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Nera prvotno napisa Vidi poruku
    Visibabe, šafrani, kukurijeci i irisi reticulata ocvali. Erica, narcise, jaglaci, maćuhice i zumbuli zašarenili i zamirisali vrt. Sve buja. Miriši proljeće...
    Je, predivno je [emoji3590]


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  26. #1526
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Kod mene na terasi cvatu anemone, ranunkule spremile pupove
    i sukulenti, crassula springtime sad cvjeta, ona je lijepa, ali smrdljivica
    kod tate u vrtu svega blaga: tulipani, narcisi, zumbuli, ljubičice, ciklame, maćuhice, anemone, kamelija i neka grmolika margareta

  27. #1527
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,621

    Početno

    Kod nas sjevernije sve koji tj. kasnije nego kod vas.

  28. #1528
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Kod mene na balkonu nikad bujnije maćuhice a i vrijesak ponosno stoji medju njima.

  29. #1529
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    kod mene se otvorio poneki narcis, ostali su u niskom startu koliko vidim, i jedan rani tulipan, on je uvijek prvi,
    hortenzije i ruže puštaju mlade listove, jorgovani isto.
    jedino je magnolija u banani... pratim ju, ne znam kaj joj je

    nego, lani sam maknula zeljasti božur s jednog mjesta u vrtu, a mm je kasnije tu posadio grmoliku ružu. sad vidim da mi niče nešto što mi liči na taj božur, moguće da mi je zaostalo korijena kad sam vadila.
    strah me dirati da ne uništim ružicu, jako je mala i uzgojena je specijalno za nas. koliko je božur agresivan? hoće joj smetati?

  30. #1530
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj babyboys prvotno napisa Vidi poruku
    kod mene se otvorio poneki narcis, ostali su u niskom startu koliko vidim, i jedan rani tulipan, on je uvijek prvi,
    hortenzije i ruže puštaju mlade listove, jorgovani isto.
    jedino je magnolija u banani... pratim ju, ne znam kaj joj je

    nego, lani sam maknula zeljasti božur s jednog mjesta u vrtu, a mm je kasnije tu posadio grmoliku ružu. sad vidim da mi niče nešto što mi liči na taj božur, moguće da mi je zaostalo korijena kad sam vadila.
    strah me dirati da ne uništim ružicu, jako je mala i uzgojena je specijalno za nas. koliko je božur agresivan? hoće joj smetati?
    Ako je ostao samo dio korijena, taj božur neće biti velik kao stara biljka. Ja bih ostavila za sada. Kod mene božur i ruže i pljuskavica rastu zajedno na cvjetnjaku i ne smetaju si previše, jedino pljuskavicu orežem radikalno, jer ona je baš napasna - ovo: https://www.njuskalo.hr/sjeme-sadnic...oglas-13049084

    Ako to nije zadavilo ružu, neće ni božur. Sretno!

  31. #1531
    babyboys avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    zg,podsused
    Postovi
    4,221

    Početno

    Ostavi ću onda pa ćemo vidjet kako će biti

  32. #1532
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Ima li netko ručnu kosilicu? Kakva su iskustva?

  33. #1533
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj zutaminuta prvotno napisa Vidi poruku
    Ima li netko ručnu kosilicu? Kakva su iskustva?
    To je ok ako imaš samo dvorište (malu kvadraturu) i misliš kositi često (svaki drugi dan u sezoni rasta trave, inače 1x tjedno, jer time ne možeš kositi visoku travu). Nemam vlastitih iskustava, ali ima moj kolega (za dvorište ispred kuće u nizu u kojem ima i cvjetnjake).

    Ima to i svojih prednosti. Ne treba gorivo, ne halabuči, ne moraš čekati da ti djeca napune 15 godina da bi se time koristila, lakše ju je održavati. Nama je prošli tjedan pukla sajla na flakserici, pa ju moramo voziti na popravak, a u međuvremenu trava rasteeee...

    Evo malo tuđe pameti: https://www.nabava.net/clanci/vodici...kupovinu-150t6

  34. #1534
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Kad nam je crkla elektricna kosilica, kupili smo rucnu i vratili je nakon sat vremena. Nije problem bila visoka trava nego sto nam podloga nije apsolutno ravna pa je kosilica uzasno zapinjala.

  35. #1535
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,203

    Početno

    Hvala P. Ideja je bila pokositi visoku travu kosom, onda s ovim prelazit dok se ne dobije fini klasični travnjak.
    Hvala M. Koliko ravna mora biti? Mislim, da se uvijek i izravnati. Valjda.

  36. #1536
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    A, ono, teniski ili nogometni travnjak bi bili ok
    Najbolje je da se odmah napravi kako spada. Krpanje tih rupa pa sijanje razlicitih vrsta trava... Ja tu vidim samo probleme.

  37. #1537
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Zna li netko koliko bugenvila ima jak korijen? Na netu nalazim oprecne informacije. Posadila bih ju iz terasu ispod koje je cisterna za vodu, ali ne zelim riskirati da korijen jednog dana probije beton.

  38. #1538
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Ja trenutno imam problem s bugenvilijom koju sam preko zime držala na haustoru da ne bude na cičoj zimi zagrebačkoj.
    Sada nikako da krenu zeleni listići. Any idea? pognojila sam je.

  39. #1539
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja trenutno imam problem s bugenvilijom koju sam preko zime držala na haustoru da ne bude na cičoj zimi zagrebačkoj.
    Sada nikako da krenu zeleni listići. Any idea? pognojila sam je.
    Jesi li porezala grane tijekom zime? Ako nisi, bojim se da je sad kasno, ali nisam sigurna. Kako bi rekao moj kolega - kad odrežeš, ne raste

    Evo malo tuđe pameti: https://www.pijanitvor.com/threads/b...invillea.1624/
    Piše unutra ovo:
    Bugenvilija je dosta problematična sobna biljka jer naginje odbacivanju listova i cvjetova u zatvorenom prostoru. Bugenvilije inače cvatu samo ljeti, ali sada se mogu cvatuće biljke nabaviti i zimi i u proljeće. Ako cvatuću biljku dobijemo ili kupimo zimi ili u rano proljeće biljku treba prvo aklimatizirati, a ne odmah izložiti toplom i suhom sobnom zraku jer će u protivnom tijekom samo jednog tjedna odbaciti sve cvjetove i listove. Zato ju najprije smjestite u hladniju svijetlu prostoriju s temperaturom od oko 12 °C i zalijevajte mlakom vodom. Ukoliko ne odbacuje previše lišća, temperaturu postepeno povisite na 16–20 °C. Pojačajte zalijevanje i počnite s prihranom biljke svaka dva tjedna. Nakon cvatnje, da bi se potaknuo rast novih izboja i sačuvao oblik biljke, treba biljku dosta oštro orezati, a po potrebi i presaditi u običnu kupovnu zemlju za cvijeće.​

    Biljku treba držati na svijetlom toplom mjestu i oprezno zalijevati. Ako smo cvatuću biljku nabavili ljeti, treba ju nakon cvatnje također orezati, a zatim je ostaviti u hladnijoj, ali sunčanoj i svijetloj prostoriji. Dobro mjesto za prezimljavanje je i umjereno grijani zimski vrt. Zalijevati ju treba oprezno, a prihranjivanje nije potrebno. U to vrijeme može odbaciti lišće.Kada započne bujniji rast izboja, pojačamo zalijevanje i počnemo s prihranjivanjem jednom tjedno. Preporuča se i svakodnevno prskanje biljke mlakom mekom vodom sve do pojave cvjetnih pupova. Početkom ili polovicom srpnja može se biljka iznijeti van na zaštićeno, sunčano mjesto, a ako to nije moguće, treba joj osigurati slične životne uvjete u stanu. Za uzgoj u stanu može se preporučiti vrsta B. glabra Sandersiana, koja ima ljubičasto obojene brakteje. Postoje i sorte ove vrste s ružičastocrvenim, skrletnocrvenim i lososcrvenim braktejama, ali ,na žalost, u stanu slabo uspijevaju.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 15.06.2021. at 07:58

  40. #1540
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Lili, možda joj jednostavno nije dovoljno toplo, pokazuje li iti male znake života? Moja još nije do kraja prolistala (ova u pitaru, ona u zemlji kreće već i cvjetat), ali tako je i lani krenula kasnije od ostalih biljki, kao da čeka da baš dobro zagrije.
    orezivanje nije nužno da bi listala

  41. #1541
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,511

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    Lili, možda joj jednostavno nije dovoljno toplo, pokazuje li iti male znake života? Moja još nije do kraja prolistala (ova u pitaru, ona u zemlji kreće već i cvjetat), ali tako je i lani krenula kasnije od ostalih biljki, kao da čeka da baš dobro zagrije.
    orezivanje nije nužno da bi listala
    Da obrezala sam joj grane zimus (i čuvala je sve prema ovoj objavi od Peterlin), ja se nadam da je to da joj nije još dovoljno toplo, nema nikakvih naznaka života osim kad sam neki dan isla još malo otkidat grane da vidim dokud je baš suha i kvrca, a gdje je ipak zdrava grana, pa sam vidjela da nisu sve grane skroz suhe. ja se i dalje nadam. Pognojit ću je još jednom.

    Možda sam je u zadnje vrijeme i previše zalijevala.

  42. #1542
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Trebam savjet, a zahtjevi su mi možda i pretjerano specifični.
    U idelanom slučaju, tražim grmove koji rastu brzo, i to do nekih dva metra, ali ne puno u širinu. Ne bih sadila baš pravu živicu, cilj mi je da mogu svakome prići sa svih strana i orezati kad treba, a da ipak zatvori pogled prema susjedu. Dakle, bolje da su zimzeleni, a mogla bi i alternirati s listopadnima.
    Ako nema nekih koji baš baš ispunjavaju uvjete, onda nešto približno.
    Crvena lovor višnja mi je jako lijepa, ali ona imaju potencijal narasti jako velika, pa mi to orezivanje malo zadaje brige. Lemprika mi raste sama od sebe na sve strane, mogla bi nju, ali radije bi malo raznolikosti.
    Vrtni hibiskusi? Šta još?
    Dimenzije grma su mi prioritet, ali zanimaju me svi prijedlozi.

  43. #1543
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    oleandar?

  44. #1544
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    ili pitospor

    al ne znam koliko išta od toga brzo raste

    da imam vrt, ja bih grm ruže zasadila
    zadnjim mjesec dana nema vrta u koji nisam ljubomorno zavirila, a ruže me najviše privlače

  45. #1545
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    jasmin je isto lijep ali i ruža i jasnim su penjači, treba im nešto da ih drži

  46. #1546
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Trebam savjet, a zahtjevi su mi možda i pretjerano specifični.
    U idelanom slučaju, tražim grmove koji rastu brzo, i to do nekih dva metra, ali ne puno u širinu. Ne bih sadila baš pravu živicu, cilj mi je da mogu svakome prići sa svih strana i orezati kad treba, a da ipak zatvori pogled prema susjedu. Dakle, bolje da su zimzeleni, a mogla bi i alternirati s listopadnima.
    Ako nema nekih koji baš baš ispunjavaju uvjete, onda nešto približno.
    Crvena lovor višnja mi je jako lijepa, ali ona imaju potencijal narasti jako velika, pa mi to orezivanje malo zadaje brige. Lemprika mi raste sama od sebe na sve strane, mogla bi nju, ali radije bi malo raznolikosti.
    Vrtni hibiskusi? Šta još?
    Dimenzije grma su mi prioritet, ali zanimaju me svi prijedlozi.
    Hibiskus - ne znam jesi li mislila na ovaj: https://proleksis.lzmk.hr/46227/ ; https://www.plantea.com.hr/vrtni-hibiskus/
    To nije pravi sljez, nego ukrasni. Imam ga u tri boje i izuzetno ga je lako održavati.

    Obični lovor - https://www.vrtlarica.hr/sadnja-uzgoj-lovora/

    Nar - ne znam koliko je pogodan za živicu

    Sad kad sam tražila link na lovor, naletjela sam na ovaj članak, gdje imaš nekoliko prijedloga za brzorastuću živicu: https://www.vrtlarica.hr/zivice-koje-brzo-rastu/

    Ako dolazi u obzir crnogorica - razni čempresi i tuje isto nisu za odbaciti.

    U obzir dolazi i turkmenijski brijest, ali to raste brzo ko sam vrag, pa ju često treba šišati: https://www.carobna-zivaograda-original.hr/

  47. #1547
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    @

  48. #1548
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Morala sam pitati kolegicu kako se zove grm koji je imala u vrtu - kalistemon: https://www.pijanitvor.com/threads/c...temon-sp.1995/
    http://i221.photobucket.com/albums/d...listemona2.jpg

    Od drugih cvatućih grmova - jasmin vrsta raznih. To raste uz našu osnovnu školu i baš je sad u cvatu. Evo, tu sam našla neku sliku: https://hr.monarkinsulation.com/2800...ine-at-cottage

    Ako mora biti zimzeleni grm, onda kurika - to isto imam ispred svoje vikendice i nije zahtjevna: https://www.plantea.com.hr/japanska-kurika/
    Ima ih više vrsta - jednolično zelene, šatirane bijelim, sitnolisne... Trenutno im je vrijeme cvatnje, a zimi imaju lijepe crvene bobice.

  49. #1549
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    http://imgur.com/gallery/XKgPGxC

    Ovoliki je jasmin (penjac) u vrtu mojih roditelja

  50. #1550
    Munkica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2016
    Lokacija
    Sjever
    Postovi
    1,977

    Početno

    Ah, najbrzi cevap…

    Bettyna ideja s jasminom je dobra. Moja svekrva ima ovaj https://www.rhs.org.uk/plants/18287/...noides/Details
    I raste brzo, a zimi odbaci dio lisca, ali dobar dio ostane na njemu tako da nije skroz celav. Nemas brige s rezanjem, ali kao sto Betty rece, treba potpornje. I problem je ako ti se miris ne svidja jer je vrlo opojan dok cvate.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •