Pokazuje rezultate 1 do 42 od 42

Tema: Jednoroga maternica anomalije maternice

  1. #1
    Matko avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    205

    Post Jednoroga maternica anomalije maternice

    Drage forumašice,čitateljice i ostali posjetitelji ovog foruma.
    Prije nekoliko dana sam bila na HSg-u.I dijagnosticirana mi je Jednoroga maternica(uterus unicolis unicornis).
    Pošto na forumu nisam našla slični slučaj,odlučila sam da pobliže približim ovu temu svima koji jednom zatrebaju informaciju,ili se nađu u istoj (sličnoj)situaciji.
    Dakle nakon 5 g. šetanja po doktorima i 3 kiretaže.Brdo problema pa još i ovo.
    Jako rijetka anomalija,toliko neobična da od nje pati samo 1 % ženske populacije na cijeloj kugli zemaljskoj.
    Ja sam ostala šolkirana,muž je problidija i lječnik je isto ima upitnik nad glavom.
    Molim da mi se jave žene sa sličnim problemom.Mnogo toga me zanima a nemam koga pitat.



  2. #2
    Matko avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    205

    Početno

    Prirođene greške maternice: Anomalije Müllerovih kanala

    Prirođeni poremećaji građe (anomalije) ženskih spolnih organa koji nastaju zbog izostanka spajanja, nerazvijenosti ili izostanka razgradnje Müllerovih kanala su česti. Mogu dovesti do neplodnosti, smanjene plodnosti, menstrualnih poremećaja, ponavljanih spontanih pobačaja, prijevremenih poroda, rađanja mrtve djece, endometrioze. Anomalije maternice uočene su kod 1 od 594 plodnih žena (0.17%) te kod 1 od 29 meplodnih žena (3.5%).

    Müllerovi kanali
    Müllerovi kanali, nazvani po njemačkom fiziologu Johannesu Mülleru (1801-1858), parne su embriološke strukture iz kojih se razvija gornji dio vagine, maternica i jajovodi.
    Zajedno s ovim poremećajim mogu se naći i bubrežne anomalije, uključujući izostanak razvoja bubrega, poremećaj smještaja bubrega, potkovasti bubreg itd.

    Normalna maternica
    Normalna maternica je kruškastog oblika, smještena u zdjelici. Prosječno je 7.5 cm duga, 5 cm široka i 2.5 cm duboka. Iznutra je šuplja i ima debele mišićne zidove. Donja trećina maternice uronjena je u vaginu i naziva se vrat maternice (cervix uteri). Gornji dio se naziva fundus i u njemu se oplođena jajna stanica razvija u dijete.
    Prosječno 0.1-3.2% žena ima abnormalnu građu maternice. Ove abnormalnosti se očituju drugačijim izgledom maternice i prirođene su greške, što znači da se ne stječu tijekom života već se žena s njima rađa. Mnoge žene koje imaju prirođenu grešku maternice niti ne znaju za to ako ne utječe na oplodnju, razvoj djeteta i porođaj.

    Anomalije Müllerovih kanala
    Ove greške nisu čest uzrok neplodnosti, ali se često uspješno liječe. Pacijentice s ovim greškama imaju veću učestalost neplodnosti, ponavljanih spontanih pobačaja u prvom tromjesečju trudnoće, usporen rast djeteta u maternici, neuobičajene položaje fetusa, prijevremenog poroda i zadržane posteljice. Dijagnostičkim postupcima se utvrđuje o kojoj se greški radi i može li se ispraviti kirurškim postupkom.

    Embriologija
    Tijekom razvoja djeteta u maternici, dva parna Müllerova kanala razvijaju se u strukture ženskog spolnog sustava: jajovode, maternicu, vrat maternice i gornje dvije trećine vagine. Jajnici i donja trećina vagine razvijaju se iz drugih struktura. Potpuno i pravilno oblikovanje Müllerovih kanala u organe ovisi o tri faze razvoja:
    -organogeneza - odnosno 'stvaranje organa'; ako se u ovoj fazi oba Müllerova kanala ne razviju potpuno maternica neće biti razvijena (bilateralna hipoplazija), a ako se razvije samo jedan kanal, nastaje jednoroga maternica (unilateralna hipoplazija).
    - fuzija je proces spajanja donjeg dijela parnih Müllerovih kanala tijekom kojih se oblikuju maternica, vrat maternice i gornji dio vagine. Ukoliko se spajanje Müllerovih kanala ne ne obavi ili ne dovrši, ovisno o stupnju poremećaja nastaju dvoroga ili dvostruka maternica.
    - resorpcija septuma - jest razgradnja zida na mjestu gdje se spajaju Müllerovi kanali - ovaj zid se mora razgraditi kako bi se oblikovala jedinstvena šupljina maternice. Ako se zid ne razgradi, posljedica je septirana (podijeljena) maternica.

    Zašto nastaju anomalije maternice?
    Uzrok prirođenih grešaka maternice uglavnom nije poznat. Vjeruje se kako okolišni čimbenici kojima je majka izložena tijekom trudnoće mogu imati utjecaja na razvoj maternice djeteta. Jedan od poznatih uzroka anomalija je dietilstilbestrol (DES).
    Postoje dokazi o genetskoj sklonosti razvoju anomalija maternice. Primjerice Elias i suradnici su utvrdili kako 2.7% prvih rođakinja žena s prirođenim anomalijama maternice i same imaju takve anomalije. Ovako nizak broj navodi na zaključak kako za razvoj maternice nije odgovoran jedan, već niz gena.

    Pobol i smrtnost
    Postojanje anomalija Müllerovih kanala nije povezano sa značajno većim pobolom i smrtnošću u usporedbi s općom populacijom. Određeni tipovi anomalija mogu povećati pobolijevanje, primjerice kada pacijentice imaju zatvorene ili djelomično zatvorene Müllerove kanale pa menstrualna krv ne može izaći iz spolnih organa i nakuplja se u vagini (hematosalpinx), maternici (hematocolpos) ili kroz jajovode izlazi u trbušnu šupljinu i povećava vjerojatnost od endometrioze. Osim toga, poprilično je česta povezanost anomalija Müllerovih kanala i bubrežnih poremećaja poput izostanka razvoja jednog bubrega. Liječnička pomoć se najčešće zatraži zbog neplodnosti ili ponavljanih spontanih pobačaja, a ne bubrežnih problema.

    Građa
    Anomalije Müllerovih kanala najčešće se dijele u sedam kategorija:
    I - hipoplazija/ageneza - ova kategorija uključuje potpun izostanak razvoja maternice i njena vrata (ageneza) ili njihov nepotpun razvoj (hipoplazija). Najčešći oblik je Mayer-Rokitansky-Küster-Hauser sindrom kod kojeg nije razvijena ni maternica ni vrat maternice ni gornji dio vagine. Pacijentice s ovim sindromom zbog potpunog nedostatka organa za razmnožavanje nemaju mogućnost trudnoće, no budući su jajnici razvijeni medicinskom intervencijom se mogu uzeti jajne stanice pacijentice, umjetno se oploditi sjemenom partnera te unijeti u maternicu druge žene koja je voljna iznijeti trudnoću za pacijenticu.
    II - jednoroga maternica (uterus unicornis) - nastaje zbog potpunog ili nepotpunog razvoja jednog Müllerovog kanala. Ukoliko se jedan kanal nepotpuno razvije, a to je slučaj kod 90% pacijentica, od njega nastaje zakržljali rog maternice čiji unutarnji sloj (endometrij) može, ali ne mora biti prisutan. Ako je zakržljali rog zatvoren, može se prezentirati kao povećana masa u zdjelici i zahtijevati kirurški zahvat. Kad je suprotni zdravi rog potpuno razvijen, vjeruje se kako je moguća trudnoća i porod na termin.
    Ovo je rijetko stanje i čini svega 1-2% abnormalnosti maternice. Jednoroga maternica je upola manja od normalne i žena ima samo jedan jajovod. Obično su prosutna oba jajnika jer se razvijaju iz drugih struktura.
    III - dvostruka maternica (uterus didelphys) - posljedica je potpunog nespajanja oba Müllerova kanala. Svaki rog maternice je potpuno razvijen i gotovo normalne veličine. Prisutna su dva vrata maternice, a može postojati i vodoravni ili okomiti zid u vagini.
    Kirurški zahvat je metoda liječenja, ipak budući je svaki rog potpuno razvijen, opisane su potpuno dovršene trudnoće bez intervencije.
    IV - dvoroga maternica (uterus bicornis) - nastaje zbog djelomičnog nespajanja Müllerovih kanala. Ako se središnji zid proteže do gornjeg ruba vrata maternice onda se radi o maternici s dva roga i jednim vratom (bicornis unicollis), a ako se zid proteže u vrat maternice, onda imamo maternicu s dva roga i dva vrata (bicornis bicollis). Ovaj drugi slučaj se razlikuje od dvostruke maternice po tome što je vudljiv određen stupanj spajanja rogova, dok je kod dvostruke maternice odvajanje uvijek potpuno. Osim toga, rogovi kod dvoroge maternice nisu potpuno razvijeni; tipično su manji nego kod dvostruke maternice. Određenom broju pacijentica može se pomoći kirurškim zahvatom.
    Kod ove greške maternica nije kruškolika već ima oblik srca, s malim ili velikim urezom na vrhu. Zbog toga dijete ima manje prostora za rast nego u normalnoj maternici.
    V - septirana maternica - zid koji u početku razvoja postoji između dva roga maternice ne razgradi se potpuno već i dalje postoji. Zid može biti djelomičan ili potpun, a ako je potpun proteže se do gornjeg ruba vrata maternice. Zid može biti građen od mišićnih stanica (miometrija) ili vezivnog tkiva. Pacijentice sa septiranom maternicom imaju najveću učestalost reproduktivnih komplikacija. Razlikovanje između septirane i dvoroge maternice je bitno jer se septirana liječi rezanjem zida pomoću instrumenta koji se uvodi kroz vaginu (transvaginalna histeroskopska resekcija), dok je za kirurški zahvat kod dvoroge maternice potreban pristup kroz kožu trbuha.
    VI - uterus arcuatus - ima jednu šupljinu maternice s udubljenim ili ravnim vrhom maternice (koji je normalno ispupčen) zbog čega nastaje malo udubljenje na vrhu. Ovaj oblik maternice se često smatra normalnom varijantom jer nije povezan s povećanim rizikom od gubitka trudnoće ili drugim komplikacijama povezanim s drugim kategorijama anomalija Müllerovih kanala.
    VII - anomalije povezane s dietilstilbestrolom - nekoliko mlijuna žena liječeno je diestilstilbestrolom (DES), estrogenskim analogom za sprječavanje pobačaja, između 1945 - 1971. Lijek je povučen iz uporabe kad je uočeno njegovo negativno (teratogeno) djelovanje na razvoj spolnih organa muških i ženskih fetusa. Poremećaj razvoja maternice uočen je u čak 15% ženske djece čije su majke uzimale DES tijekom trudnoće. Poremećaj se očituje nizom abnormalnih nalaza uključujući nepotpun razvoj maternice i šupljinu maternice u obliku slova T. Pacijentice mogu imati različite abnormalne poprečne grebene, suženja vrata maternice, abnormalnim žlijezdama u vagini i povećanim rizikom od vaginalnog karcinoma.

    Dijagnoza
    Sumnja o postojanju anomalija Müllerovih kanala može se pojaviti u različitim kliničkim situacijama. Kod novorođenčadi i djece prva prezentacija može biti velika opipljiva masa u trbuhu, zdjelici ili vagini kao posljedica zatvorenih spolnih organa i nakupljanja sluzi.
    Adolescentice se liječniku javljaju zbog odgođene prve menstruacije i/ili nakupljanja krvi u spolnim organima zbog zatvorenih spolnih organa. Mnoge pacijentice imaju cikličku bol u vrijeme menstruacije, ali krv ne može izaći zbog poremećaja građe.
    U reproduktivnoj dobi žene se liječniku javljaju zbog neplodnosti, ponavljanih spontanih pobačaja ili prijevremenih poroda. Povremeno se anomalije slučajno otkriju tijekom dijagnostičkog postupka zbog drugih tegoba ili tijekom kirurškog zahvata za sterilizaciju.
    Ovisno o simptomima i nalazu ginekološkog pregleda, naručuju se daljnje pretrage.
    Kriteriji za rzlikovanje pojedinih poremećaja građe maternice temelje se na izgledu šupljine maternice i njena gornjeg dijela (fundusa). Tipično je prva pretraga ultrazvuk preko kože trbuha (transabdominalno) ili pomoću sonde koja se uvodi u vaginu (transvaginalno). Dvodimenzionalnim ultrazvukom greške se mogu dokazati, ali negativan nalaz ne isključuje mogućnost poremećaja. Noviji trodimenzionalni ultrazvuk omogućuje pouzdanije rezultate. Histerosalpingografija (HSG) je radiološka pretraga tijekom koje se kroz vaginu i vrat maternice u šupljinu maternice uvodi posebna kontrastna boja koja ispunjava maternicu i jajovode. Ako su jajovodi otvoreni, boja će kroz njih izaći u trbušnu šupljinu, što je uredan nalaz. Kad se uštrca boja, rentgenskim uređajem se snima zdjelica i trbuh. Kontrastna boja se dobro prikazuje ovakvim snimanjem te se prema obliku i kretanju boje donose zaključci o obliku ženskih spolnih organa. Može se napraviti više fotografija i na taj način pratiti napredovanje boje kroz organe. HSG se obično izvodi unutar prvih deset dana nakon početka menstrualnog ciklusa (par dana nakon završetka menstruacije). Greške se mogu uočiti ovom metodom, ali pozitivni nalazi često nisu dovoljno detaljni da bi se zaključilo o kojem se točno poremećaju radi. Magnetska rezonancija (MR) smatra se standardom za prikazivanje anomalija maternice jer pruža slike mekih tkiva visoke rezolucije. Omogućuje i prikaz mokraćnog sustava i uočavanje eventualnih bubrežnih poremećaja.

    Liječenje
    Potreba za korekcijom anomalija maternice najčešće se javlja zbog nepolodnosti. Ukoliko se pretragama dokaže anomalija maternice, savjetovanjem s ginekologom dobijaju se informacije o pojedinom tipu anomalije i mogućnostima liječenja. Ukoliko se poremećaj može ispraviti operacijskim zahvatom, moguće metode, ovisno o slučaju, su laparoskopski zahvat (uvođenje instrumenta laparoskopa kroz kožu trbuha i operiranje pod kontrolom TV monitora), histeroskopski zahvat (uvođenjem operacijskog aparata kroz vaginu) te klasični kirurški zahvat koji počinje rezom na trbuhu.
    Histeroskopski zahvat zamjenjuje pristup kroz trbuh (abdominalna metroplastika) te je današnja metoda izbora za liječenje prirpđenih grešaka maternice. Ne samo zbog dobrih rezultata na kasniju plodnost već i zbog bržeg oporavka, zmanjenja pobola nakon zahvata, manjih troškova, izostanka ožiljaka na trbuhu i maternici, kraćeg intervala od zahvata do začeća, načina poroda (izbjegavanja carskog reza).
    Trudnice s ovim anomalijama maternice trebaju češće ginekološke kontrole i strogo se pridržavati liječnikovih preporuka.

    Posljedice anomalija maternice
    Na plodnost
    Uterus arcuatus nema utjecaja na ishod trudnoće i žena rađa živorođeno dijete u 83% slučajeva. Septirana maternica ima mnogo veću učestalost spontanih pobačaja te se živorođena djeca rađaju u 62% žena. Dvoroga maternica ima sličan postotak živorođene djece (63%), ali ne povećava učestalost spontanih abortusa. Jednoroga i dvostruka maternica imaju slab ishod trudnoće - 40% živorođenčadi. Ovakav nizam postotak vjerojatno je posljedica male šupljine maternice, abnormalne mišićne mase maternice ili abnormalnih krvnih žila. Nema dokaza kako uklanjanje zida u maternici pomaže kod primarne neplodnosti (gdje žena nikako nije uspjela začeti), ali izgleda kako pomaže u sprječavanju ponavljanih pobačaja. Mnogi centri danas preporučuju ukloniti zid u maternici prije nego se počne s metodama potpomognute oplodnje. Ishod umjetne oplodnje kod pacijentica s Müllerovim anomalijama maternice sličan je onome kod opće ženske populacije, ali je uočeno kako se kod njih javlja veći broj prijevremenih poroda i carskih rezova. Kad se podvrgnu postupcima umjetne oplodnje, pacijentice s ovim anomalijama imaju znatno nižu učestalost trudnoće (8.3%) u usporedbi s drugim kandidatkinjama (24.8%).
    Na gubitak trudnoće
    Defekti građe maternice povećavaju rizik od problematičnih trudnoća, uključujući gubitak ploda u drugom i trećem tromjesečju, učestaliji prijevremeni porod i komplivirane položaje djeteta u maternici. Među ženama koje su spontani pobačaj imale tri ili viže puta nalaze se anomalije Müllerovih kanala u 8-10%. Veća sklonost ponavljanim spontanim abortusima može biti posljedica poremećaja krvnih žila maternice koje ne podržavaju razvoj embrija i posteljice, smanjen volumen šupljine maternice te njena nedovoljna mišićna masa.
    Na vrstu porođaja i položaj fetusa u maternici
    Znanstvenici koji su tijekom osam godina pratili ishod trudnoće u žena s Müllerovim anomalijama maternice zabilježili su veliku učestalost carskih rezova (83%) te nepravilan položaj fetusa u 80% (zadak 61%, poprečni položaj 11%). U prijašnjim trudnoćama pacijentice iz ove studije u povećanom broju su rađale djecu prije termina (13%), imale ponavlajne spontane abortuse (9%) i gubitak djeteta u trećem tromjesečju trudnoće (59%). Kad su pacijentice detaljnije pregledane kako bi se utvrdile pridružene bubrežne enomalije, nađene su u 11% žena i to najčešće jednostrani izotanak razvoja bubrega (pacijentica ima samo jedan bubreg, drugi se nije razvio).

  3. #3
    Matko avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    205

    Početno

    Citiraj Matko prvotno napisa Vidi poruku
    Drage forumašice,čitateljice i ostali posjetitelji ovog foruma.
    Prije nekoliko dana sam bila na HSg-u.I dijagnosticirana mi je Jednoroga maternica(uterus unicolis unicornis).
    Pošto na forumu nisam našla slični slučaj,odlučila sam da pobliže približim ovu temu svima koji jednom zatrebaju informaciju,ili se nađu u istoj (sličnoj)situaciji.
    Dakle nakon 5 g. šetanja po doktorima i 3 kiretaže.Brdo problema pa još i ovo.
    Jako rijetka anomalija,toliko neobična da od nje pati samo 1 % ženske populacije na cijeloj kugli zemaljskoj.
    Ja sam ostala šolkirana,muž je problidija i lječnik je isto ima upitnik nad glavom.
    Molim da mi se jave žene sa sličnim problemom.Mnogo toga me zanima a nemam koga pitat.


    zaboravila sam napomeniti meni fai desni bubreg

  4. #4
    hanka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    2

    Početno

    Caos!
    Matko izgleda imamo slicne probleme
    Pre dva dana sam operisana.Radjena mi je histeroskopija i laparaskopija upravo zbog dijagnoze uterus unicolis unicornis
    Pcos i mutacija MTHFR heterozigot.Pokusavamo vec 5,5 godina i imam iza sebe jedan spontani.Radila sam dve stimulacije sa klomifenom i jednu sa femarom + utrogestan i estradiol i naravno nista.Moram pauzirati 2 meseca zbog intervencije.Predlozen mi je serklaz kad zatrudnim u 8 nedelji mozda ti je to od neke pomoci i naravno terapija fraxiparinom i estradiolom
    Javni se
    Posljednje uređivanje od čokolada : 01.05.2012. at 17:51 Razlog: brisanje "vanjskih" smajlića

  5. #5
    Matko avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    205

    Početno

    Čaos Hanka..znači ima nas još.Hvala sto si se javila,jlepo je znati da nisam sama.fraxiparin nesto kao niskomoleklularni heparin'jel to.ako je to bi i ja trebala nakon što zatrudnim.za cerklažu mi nitko nije ništa rekao.Trenutno smo u iščekivanju našeg prvog AIH postupka.ja sam do sada zatrudnjivalja prirodno.ali jako sporo,svako 1 g. i ovaj zadnji spontani nakon 2 godine.i tako mi doslo 29.i kazem nema zezeanja,idemo ovo malo ubrzat.Oprosti,jel imas 2 bubrega ili 1?

  6. #6
    hanka avatar
    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    2

    Početno

    Nisi sama draga , zelim ti puno puno srece u postupku [sm=smiley31.gif]
    I da imam oba bubrega

  7. #7
    Matko avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    205

    Početno

    Thx Hanka.ovo mi mnogo znači

  8. #8

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    4

    Početno

    Bok, evo i mene. Ja sam rodila u 34.tj a da nisam ni znala da imam ovu anomaliju, jednoroga maternica sa zakržljalim jajovodom. Maternica mi je normalne veličine, i nitko prije carskog reza nije mi ovo vidio. Tako da nas ima još. PS. zatrudnila sam bez problema na što su se ginekolozi začudili jer realno imam 50% manje šanse.

  9. #9
    Matko avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    205

    Početno

    Wow Kiki35,svaka čast.Znači ima nade za nas Jedonoroge!!!!!!
    Jesi rodila na carski?ili prirodno?I kako si se osječala za vrijeme trudnoče?

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    90

    Početno

    Matko, ja imam 2 spontana pobačaja iza sebe i sad nakon 2-og. sam napravila sve moguće i potrebne pretrage.
    Nalazi su uredni izuzev dokazanog genotipa 5g/4g u genu za PAI (dr. kaže da bi u idućoj trudnoći "imalo smisla pokušati s tromboprofilaksom niskomolekulskim heparinom"), ali navodno je najveći 'krivac' mojih spontanih pobačaja - moj septum.
    Prvotno su mi govorili da je riječ o DVOROGOJ MATERNICI, ali je 3D uzv utvrđeno da je riječ o septumu.
    Što se jednoroge maternice tiče, ne znam puno i ne znam što bih ti rekla, ali s obzirom da si ti bila na histeroskopiji možda bi ti meni mogla pomoći?! Bila bih ti zahvalna!
    Gdje si bila na histeroskopiji i kakvi su tvoji dojmovi? Leži li se dugo u bolnici?
    Naime, i mene čeka histeroskopija.

    Želim ti svu sreću u budućim začećima!
    I svim curama, s kakvim god problemom!


  11. #11

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    4

    Početno

    Bok Matko, rodila sam carskim rezom, jer je bilo prerano i dijete je bilo okrenuto na zadak. Za vrijeme trudnoće nisam imala apsolutno nikakvih problema, radila sam do dva dana prije nego sam završila u bolnici, što mi je bio veliki šok. Prokrvarila pa me ostavili na kontroli u bolnici, nakon par dana pukao vodenjak, ležala još 3 dana dok je bilo plodne vode i onda na carski....

  12. #12
    Matko avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    205

    Početno

    Kiki ti si zena Zmaj.bravo.
    Bramasole javim ti podatke na pp.

  13. #13

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    4

    Početno

    Najbolje je kad nisam znala za svoj problem, otkad sam rodila stalno me to kopka, stalno na internetu istražujem, ne mogu vjerovat da sam među 1% žena sa tom najrjeđom anomalijom....Uglavnom bubrege moram ići iskontrolirati, kad si ti saznala da nemaš jedan bubreg?

  14. #14
    Matko avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    205

    Početno

    Za bubreg več od 5 godina.Imala sam esherihiju ako sam ovo dobro napisala...i tako su mi otkrili da mi fali.

  15. #15

    Datum pristupanja
    May 2012
    Postovi
    4

    Početno

    Imam i ja često problema s escherichijom, jedan ginekolog mi je rekao da i infekt može uzrokovati zakržljalost jajovoda....

  16. #16
    Matko avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    205

    Početno

    Kiki 35 da može,mislim da sam se ja te bakterijice riješila nekim narodnim čajevima troskota i još nečega

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    619

    Početno

    Ja sam imala dvorogu maternicu i septum, normalno sam zatrudnila i rodila. Nakon trudnoce slj put je bilo teze zatrudniti pa sam imala spontani. Otkriven septum, za rogove znala i prije. Napravila histeroskopiju, pa nakon slj spontanog i koagulaciju. Nije dobar PAI, MTHFR i F II. Terapija niskomolekularni cim zatrudnim

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jun 2012
    Postovi
    1

    Početno

    I ja imam jednorogu maternicu. Prije 4 god rodila sam,i tek su mi na porodu (carski rez) otkrili da imam jedn.matern. i ne samo to,nego da nemam jedan jajnik,jajovod i bubreg. Zanijela sam bez problema,trudnoća uredna ali sam u 30 tj prokrvarila i morala hitno na carski.,

  19. #19
    Matko avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    205

    Početno

    Hvala na javljanju Sanny.vrlo je obečavajuće ćuti dobte vijesti

  20. #20

    Datum pristupanja
    Mar 2013
    Postovi
    2

    Početno

    zdravo
    Mozda pisem malo kasno ali eto nova sam na forumu pa sam nasla ovu temu.. pre godinu ipo laparaskopski i histeroskopski mi je otkrivena anomalija materice "unicorne uterus" laparaskopiju sam napravila zbog dva missed abortion( u ranim nedeljama 8 ) pa otisla na laparo gde je ustanovljeni ista ko i tvoja dijagnoza receno mi je da ce biti jos vakvih gubitka trudnoce dok se matreica ne rasiri dovoljno . nakon toga posle te laparakopije jos dve trudnoce koje su neuspesne medjutim moj dok nije imao iskustva sa mojom matericom pa smo isli samo sa terapijom utragestan i aspirin e sada idem kod jednog drugog sto ima iskustva sa visokorizicnim trudnocama i fakt je da ce biti dosta tesko reko mi je da je to velika borba da se odrzi trudnocA medjutim idemo kaze sanajacom terapijom sada momentalno mi je dao nekoliko meseci da pijem jedne tablete koje sadrze viske doze folne kiseline b12 i b6 kao pripremu za trudnocu pa kada ostanem u drugom stanju icicemo sa jos nekom jacom terapijom tako mi je reko pa uskoro pocinjem da pijem te tablete i sam doktor mi je reko da je svaka zena razlicita kad je rec o vakvoj materici kod neke dodje kod neke ne do cilja pa sada kakva nam sreca men zanim kakav je taj niskomolekularni heparin kako on utice na jednorogu matericu do sada mi nisu pomenuli za takvo nesto (pisem i z Makedonije). inace sam ja citla na netu da ovakava materica pravi najvise problema u kanijoj trudnoci u drugo trimesecje a kod mene plod gine i ostaje tako znaci nikad nisma prkrvarila jednostavno plod izumre i nekako se to kod mene desava mnogo rano dve trudnoceu sestoj jedna u sedmoj i jedna u 9 toj nedelji .ali sta je tu je nedamo se boricu se do kraja inac

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jun 2014
    Postovi
    1

    Početno

    ja imam slični problem imam anomaliju maternice ...grliča maternice ..jajnici su mi uredu i funkcioniraju normalno ..i isto nemam lijevi bubeg i tako od rođenja ...bila sam na svim mogučim pretragama i svi su potvrdili kada imaš anomaliju bubrega uvijek ti povuče još nešto za tim ...

  22. #22

    Datum pristupanja
    Feb 2015
    Postovi
    1

    Početno

    Vec vas dugo pratim , ali ne pisem. Na ovu temu moram nesto reci jer sam i ja jedna od sretnica koje su rodene sa anomalijom jednoroge maternice.
    Ukratko cu vam ispricati svoju pricu jer znam koliko je tesko pronaci neka konkretna iskustva s obzirom na to koliko je ova anomalija rijetka.
    Za svoj problem saznala sam slucajno,na redovitom gin pregledu.
    U mom slucaju do trudnoce nije dolazilo pa smo nakon dvije godine pokusavanja prosli obradu, puni nade krenuli na AIH. Tri puta veliko nista. Na moje inzistiranje prekidamo sa inseminacijama i krecemo u postupak(IVF+ICSI) gdje dobijamo 6 zamrznutih blastocista. Ivf nije uspio ,kao ni dva FET-a iza njega. Treci je bio dobitan E sad dolazimo do djela koji je za nas i najtezi- zadrzati trudnocu. Od samog pocetka trudnoce sam imala dosta jake kontrackije,provela u bolnici dosta vremena. I od 9 tj trudnoce strogo mirovala. Kroz trudnocu sam se naslusala prica,ali i psihicki pripremala da me vjerovatno ceka prijevremeni porod i carki rez jer je beba u vecini slucajeva na zadak. Carski sam imala,ali prijevremeni porod ne nase zlato doslo je na svijet u 39-om tjednu trudnoce. Da, sa jednorogom maternicom uz pridrzavanje uputa lijecnika i slusanje signala vlastitog tijela moze se donijeti trudnoca do kraja i mozemo postati ono sto najvise zelimo- mame

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    10,989

    Početno

    amber cestitam! lijepa prica koja daje nadu

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2018
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav svima...

    Samo sam htjela ohrabriti nas s problemom jednoroge maternice vezano za pitanja začeća i iznošenja trudnoce...

    Vise od 2 godine smo MM i ja pokušavali prirodno začeti ali nije išlo. Podvrgnuli smo se IVF postupku i uspjelo nam je od prve!!!! Cijelu trudnocu strepimo od mogućeg pobačaja ili prijevremenog poroda.

    Sada smo u 35. tjednu trudnoce i naša cura je vrloooo aktivna!

    Moj savjet je da razmišljate pozitivno i vjerujete u svoje tijelo! Ono je čudo i može napraviti čudo bez obzira na statistike i predviđanja!

    Sretno!

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Postovi
    3

    Početno

    Pozdrav..
    I ja sam sa jednorogom maternicom....
    Zatrudnila sam poslije tri god sa pola klomifena...
    Ta trudnoca je zavrsena 34+par dana zadak carski...nazalost beba je bila ziva samo dan...izgubili smo je...dve godine poslije 38sedmici sam rodila djecaka ...sve odlicno....i sad sam opet pozeljela bebu iiimala spontani u osmoj

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Postovi
    3

    Početno

    Pozdtav...
    I ja zelim da se javim ....ja sam jednoroga ....
    Imam ovakako nakon laparaskopije dijagnozu..
    Jednu trudnocu zavrsenu 34sedmici...beba umrla dan poslije
    Carski sekcija...zadak...
    Druga trudnoca dve posle...carski...
    Djecaj 38 sedmici zdrav ...

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Postovi
    3

    Početno

    Sad ponovo pokusajemo za drugo dijete spontani prosle godine...
    Ove godine carski visoki pobacaj...
    Znaci ...jednoroga ...moze postat majka...
    Cetri trudnoce....
    Visoko rizicne...
    Jedan dijete...
    Puno borbre
    Ali sigurno mi sa manjom maternicom imamo vece srce...pozdrav

  28. #28

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    2

    Početno Jednoroga maternica

    Pozdrav i ja sam upravo dobila dijagnozu jednoroge maternice i molim sve da se ukljuce sa savjetima..ja sam u Petrovoj imam 40 godina i evo nakon dugo godina saznala sam sto je moj uzrok..nisam do sada imala niti priliku da ostanem trudna iako sam imala mpo u vuk vrhovec prije godinu dana naravo neuspjesnu jer nisu napravili ovako detaljan pregled...moram jos napraviti preglede bubrega ...koliko ste vi trudnice jednoroge imale godina? ..pomagajteeee

  29. #29

    Datum pristupanja
    May 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav Primorka79,
    ovdje jos jedna jednoroga 40 godisnjakinja.
    Prvo sam prosle godine slucajno saznala za nepotpuno razvijen desni bubreg kad sam bila na ultrazvuku abdomena zbog problema sa zeludcem.
    U međuvremenu vec godinu i pol pokusavamo ostvarit trudnocu pa sam prosla vec i HSG i neuspjesnu terapiju letrozolom, a nakon toga i laparoskopiju i histeroskopiju kojima mi je utvrđeno da mi je reproduktivni sustav s desne strane nepotpuno razvijen te da imam i samo s lijeve strane razvijenu tj. jednorogu maternicu.
    Zivimo u inozemstvu te tu prolazim sve pretrage i terapije. Od iduceg mjeseca pa naredna tri mjeseca sam na hormonalnim injekcijama koje moram sama sebi davat u trbuh, a ukoliko terapija ne uspije onda cemo na jesen svakako pokusat s IVF-om.
    Uglavnom, doktori su tu jako optimisticni po pitanju tog stanja i ohrabruju me da imam velike sanse zatrudnit i do kraja bez problema iznijet trudnocu...i bez obzira na moje godine i bez obzira na to sto bi mi to bila tek prva trudnoca. Tako da smo i ja i moj muz isto optimisticni i vjerujemo da cemo uskoro i mi napokon postat roditelji.
    Zato i Vama savjetujem cim manje panike i stresa jer nista nije nemoguce! Samo hrabro i nadam se da cete ubrzo ostvarit svoj san!

  30. #30

    Datum pristupanja
    Apr 2019
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav evo upravo sam se vratila iz Zagreba sa svih detaljnih pregleda endometrij na 21. dan mi je 3mm međutim moj doktor kaze on se da podebljati sto se tiče ostalih organa u mom slučaju priroda se stvarno poigrala samnom naime moja jednoroga maternica je na desnoj strani samo postojeća na lijevoj je nemam a lijevi bubreg i endometrij su savrseni ali jbg tu nema maternice a na desnoj strani jajnik mi je slabiji i endometrij ..svakako idem na IVF u 9 mjesecu doktro je htio odmah ovu sedmicu ali ja jos nisam spremna onda je doktor na godišnjem i poslje toga krecemo, upoznao me sa svim mogućim problemima (koji su mi trenutno prestrasni) ali i nista od toga nemora biti ...jos nešto pitala sam ga za 40 godina jer ionako smo rizične a sa ovim jos jos vise ..koliki mu je postotak uspjesnosti rekao mi je sa pacijenticama nasih godina 70% sto je s obzirom na sve velik postotak uspješnosti e sad jesmo li mi u tome postotku neznam ..ali svakako cu probati (kad skupim snagu)..

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jun 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Drage jednoroge,
    javljam se kao podrska jer sam i ja jedna od vas, a do sada imam prekrasnog sina, a drugog ocekujemo <3.
    Nisam niti znala za poremecaj, dok mi u 35. tjednu nije puknuo vodenjak, zavrsila sam na carskom radi poprecnog polozaja i tad su skuzili da mi je maternica jednoroga.
    Prije druge trudnoce sam bila zabrinuta radi mogucih losih dogadjaja, pa sam otisla na prekoncepcijsko savjetovanje na Sv Duh te mi je prof rekao da on u jednorogoj maternici ne vidi problem i da bih se trebala odluciti na trudnocu.
    Rekao mi je da je maternica manja i da je moguc raniji porod. No, vjerojatno postoji i vise tipova poremecaja, a samim time su neki o ozbiljniji i sa vjerojatnijim komplikacijama. Zato, cure, savjetovati se sa lijecnicima, ali imati i vjere jer nista nije nemoguce.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Dec 2019
    Postovi
    1

    Početno

    Bok svima, prije 2 godine sam saznala da mi nedostaje lijevi bubreg a prije nekoliko dana da isto tako imam jednorogu maternicu. Promijenila sam veliki broj ginekologa i jako mi je neobično da ni jedan od njih nije to vidio dosad pošto lijevog jajnika uopće nema. Kako je jako malo žena s ovom anomalijom, jako je malo informacija, pogotovo za područje Hrvatske. Trenutno još nemam trudnoću u planu, makar me je ova dijagnoza navela na razmišljanje.
    Zanima me ako netko ima preporuku za ginekologa koji ima iskustva s ovakvim trudnoćama? Hvala

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    2

    Početno

    Pozdrav.. Evo da se i ja javim na ovu temu jer sam i sama strepila i istraživala kad sam saznala da imam ovu rijetku anomaliju (jednoroga maternica s nedostatkom lijevog jajnika) uglavnom anomaliju sam otkrila s 20 god i napravila sve pretrage i sigurno potvrdila.. Na prvu je šok jer obožavam djecu i prva stvar koja prolazi kroz glavu je da ih ja neću možda moći imati

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,246

    Početno

    Citiraj Maratana88 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav.. Evo da se i ja javim na ovu temu jer sam i sama strepila i istraživala kad sam saznala da imam ovu rijetku anomaliju (jednoroga maternica s nedostatkom lijevog jajnika) uglavnom anomaliju sam otkrila s 20 god i napravila sve pretrage i sigurno potvrdila.. Na prvu je šok jer obožavam djecu i prva stvar koja prolazi kroz glavu je da ih ja neću možda moći imati
    Dobrodošla na forum!

    Nemoj odmah odbacivati šanse za majčinstvo. Nikad se ne zna...Moja kolegica je s takvom anomalijom iznijela dvije trudnoće i majka je dva zdrava dječaka. Nije bilo jednostavno, provela je trudnoću uz strogo mirovanje, ali je uspjela.

    S druge strane, ako i ne uspiješ ostvariti majčinstvo porodom, možeš posvojiti dijete.

  35. #35

    Datum pristupanja
    May 2020
    Postovi
    2

    Početno

    Evo da se javim jer očito onda nije učitana poruka do kraja... Ja sam zatrudnila bez problema sa jednorogom maternicom kroz trudnoću sam imala krvarenja hematome i prsnuće vodenjaka u 27tj hospitalizirana te u 7mj rodila u 32 tj... Muke suze i znoj ali moja curica sad ima 5mj i niko sretniji od mene

  36. #36
    mašnica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    4,300

    Početno

    Prof.Vrčić u Petrovoj radi i privatno je jedini gin koji mi je otkrio septum maternice. Mislim da ima jako veliko znanje i iskustvo možda da nazoveš i pitaš tamo...

  37. #37

    Datum pristupanja
    Jul 2021
    Postovi
    3

    Početno

    Lijep pozdrav,

    Kako sam i sama tražila pozitivna iskustva nakon postavljene dijagnoze jednoroge maternice, pišem jedno takvo za podršku
    Ukratko, imam jednorogu maternicu, nemam lijevi jajnik ni jajovod. Prošli smo 3 postupka IVFa (i zbog muškog faktora) i treći je bio uspješan. Trudnoća je prošla bez ikakvih problema, a rodila sam u 38+0 planiranim carskim rezom (zadak položaj plus jednoroga maternica) i sve ok s bebicom
    Tako da samo hrabro i pozitivno..

    Ako treba još koja dodatna info, tu sam..

  38. #38

    Datum pristupanja
    Feb 2021
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav Lidau
    Zanima me da li si možda uzimala neku terapiju koja ti je pomogla u toku trudnoće ?
    Ja sam do sada imala tri spontana, prvo sam imala dva prirodnim začećem, zatim sam imala vanmateričnu gdje mi je uklonjen desni jajovod a lijevog ni nemam, kao ni lijeve strane materice, dok lijevi jajnik imam normalno. Zatim sam išla na IVF, koji je bio neuspješan, pa prvi FET koji je takođe bio neuspješan, kod drugog Feta je beta bila pozitivna ali je prestala rasti i dogodila se biohemijska, sada mi je svako iskustvo dobro došlo i pozitivan ishod, jer ovako već gubim nadu

  39. #39

    Datum pristupanja
    Jul 2021
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj zelenooka8 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav Lidau
    Zanima me da li si možda uzimala neku terapiju koja ti je pomogla u toku trudnoće ?
    Ja sam do sada imala tri spontana, prvo sam imala dva prirodnim začećem, zatim sam imala vanmateričnu gdje mi je uklonjen desni jajovod a lijevog ni nemam, kao ni lijeve strane materice, dok lijevi jajnik imam normalno. Zatim sam išla na IVF, koji je bio neuspješan, pa prvi FET koji je takođe bio neuspješan, kod drugog Feta je beta bila pozitivna ali je prestala rasti i dogodila se biohemijska, sada mi je svako iskustvo dobro došlo i pozitivan ishod, jer ovako već gubim nadu
    Pozdrav zelenooka,

    Jako mi je žao zbog tvojih iskustava...
    Nisam prošla što i ti, al vjerujem da je teško i da boli. Nemam što pametno reći osim samo hrabro dalje!

    Što se tiče terapije, 7dana nakon transfera sam pikala injekcije Prolutex za dodatni progesteron i standardno za IVF Utrogestan do 12tt. Od 35tt sam čuvala trudnoću u bolnici jer je to već bio visoki tjedan pa da budem u bolnici ako se što krene događati, ali nisam nikakvu terapiju tamo primala.
    Po naputku doktora, prije trudnoće sam morala provjeriti TSH i FT4 (ovo i nakon potvrđene trudnoće i kontrolirati razinu tijekom trudnoće), prolaktin i trombofiliju i kako je to bilo ok, nisu mi uvodili dodatne terapije.
    Jesu te doktori slali na dodatne pretrage, je li znaju zbog čega su se dogodili spontani?

    Sretno!

  40. #40

    Datum pristupanja
    Oct 2015
    Postovi
    1

    Početno

    Pozdrav žene jednorozi

    Tek sam sad otkrila da postoji ova tema i još mnogo žena u istoj/ sličnoj situaciji kao ja.


    Naime, znam da nemam bubreg već od 4,5 god. života radi Eserihie Colli, ali kasnije nisam imala nikakvog problema. Vodila sam se kod odličnog dječjeg nefrologa u Splitu do punoljetnosti.
    Tek s 20+ godina saznajem preko MR-a abdomena da nemam ni jajnik na istoj strani, već je sve položeno u desnu stranu, dakle maternica stoji na desno nekako zakrivljeno. Radi problema na grliću maternice (HPV- CIN 1,2,3, biopsije, konizacije...) vođena sam u Petrovoj već godinama. Sad sam se odlučila na trudnoću s 30. god. jer prema preporuci mog liječnika zaista nemam što čekati, a i osobno sam u fazi da želim dijete. Trebala sam ići na postupak potpomognute, ali neki čudom sam prirodno zatrudnjela. Imala sam blago krvarenje neki dan, ali je ono stalo, valjda je cijeli hematom iscurio van. Tek je prošlo 5, 6 tjedana pa je prerano išta govoriti, ali nadam se najboljem, a kad pročitam neka Vaša pozitivna iskustva držim fige da isto tako prođe i meni.

    Sada trebam naći ginekologa koji bi vodio trudnoću, a obzirom na rizičnost trebam nekog tko je imao iskustva sa sličnim slučajevima. Ako imate kakve preporuke, molim Vas pišite (u pitanju je Zagreb).

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jul 2021
    Postovi
    3

    Početno

    Citiraj margi prvotno napisa Vidi poruku
    Pozdrav žene jednorozi

    Tek sam sad otkrila da postoji ova tema i još mnogo žena u istoj/ sličnoj situaciji kao ja.


    Naime, znam da nemam bubreg već od 4,5 god. života radi Eserihie Colli, ali kasnije nisam imala nikakvog problema. Vodila sam se kod odličnog dječjeg nefrologa u Splitu do punoljetnosti.
    Tek s 20+ godina saznajem preko MR-a abdomena da nemam ni jajnik na istoj strani, već je sve položeno u desnu stranu, dakle maternica stoji na desno nekako zakrivljeno. Radi problema na grliću maternice (HPV- CIN 1,2,3, biopsije, konizacije...) vođena sam u Petrovoj već godinama. Sad sam se odlučila na trudnoću s 30. god. jer prema preporuci mog liječnika zaista nemam što čekati, a i osobno sam u fazi da želim dijete. Trebala sam ići na postupak potpomognute, ali neki čudom sam prirodno zatrudnjela. Imala sam blago krvarenje neki dan, ali je ono stalo, valjda je cijeli hematom iscurio van. Tek je prošlo 5, 6 tjedana pa je prerano išta govoriti, ali nadam se najboljem, a kad pročitam neka Vaša pozitivna iskustva držim fige da isto tako prođe i meni.

    Sada trebam naći ginekologa koji bi vodio trudnoću, a obzirom na rizičnost trebam nekog tko je imao iskustva sa sličnim slučajevima. Ako imate kakve preporuke, molim Vas pišite (u pitanju je Zagreb).
    Pozdrav margi,

    Čestitke na trudnoći

    Ja bih ti preporučila dr. Miškovića sa Svetog Duha.
    Ako te još što zanima, molim te javi se na liladu03@yahoo.com jer ću tamo prije vidjeti.

    Sretno!

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    1

    Početno Jednoroga maternica - prijevremeni porod

    Helou helou!

    Želim biti kratka. Imam jednorogu maternicu. Svaki ginekolog je barem jednom naglasio kako imam rizičnu trudnoću. Od toga što imam 36 godina, da sam ostala trudna putem IVF-a do toga da imam sindrom policističnih jajnika i abnormalnu maternicu.

    Ko ne razumije, možda mu ova slika pomogne ->

    Trenutno ne živim u Hrvatskoj, ali se to može lako promijeniti. A mene zanima da li neko ima informaciju u kojem hrvatskom gradu i u kojoj bolnici se nalazi najsavremeniji odjel za neonatologiju? Rizik od prijevremenog poroda je ogroman, te želim da se na vrijeme spremim a to uključuje, po meni, da budem blizu ustanove koja će mi/nama najbolje znat pomoći.

    Također bih htjela čuti vaše ispovijesti ako i vi imate ovu rijetku anomaliju. Na internetu sam čitala ispovijesti gdje žene i nisu znale da imaju tu anomaliju, druge pak znaju i nisu nikad uspjele ostati trudne, treće su imale poteškoća i nažalost je bilo onih kojih su doživjele noćnu moru. Ali ja želim čuti sve, the good and the bad, jer se tako jedino mogu pripremiti.


    Posljednje uređivanje od spajalica : 13.01.2022. at 19:40 Razlog: uklonila sliku iz posta

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •