Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: imunologija i genetika

  1. #1

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    132

    Početno imunologija i genetika

    Evo otvaram novi topic, iako se već dosta o tome pisalo, ali da ne okupiram druge... Dakle, bila sam jutros kod dr Duića u Zajčevoj (Daniela32, Tigy, ohrabrila sam se! ). Dvije nove stvari sam doznala: imala sam tri spontana, ali ni u jednom nije identificiran plod, pa razlog vjerojatno nije imunološki, a drugo, da će kariogrami vjerojatno također biti ok, jer je spermiogram ok. Pa mi je malo lakše, jer se bojim nepoznatog (čitaj nepoznatih pretraga). Uglavnom, napisao mi je da napravim antikardiolipinska antitijela, antinuklearna antitijela, homocistein, NK stanice periferne krvi, a kariotip i HLA tipizaciju oba partnera.
    E sad, tko god želi nešto u vezi s tim podijeliti samnom, molim..
    A pitanje je: TKO MI DAJE UPUTNICE, tj. DA LI MI SVE MOŽE DATI PRIMARNI GINEKOLOG, pa na foru - oba partnera... mislim da je netko o tome nešto pisao nekada. :?

  2. #2

    Početno

    Ja ti o tome ne znam skoro ništa,ali me interesira.Mislim što se tiće uputnica da prim.gin. daje samo tebi uputnicu,a tm mora kod dr. opće prakse po uputnice za njega.Jel mi možeš napisati kako si došla kod tog dr.Duića,jel treba nazvati telefonom za naručiti se ili kako?I još jedno pitanjce-gdje se rade sve te pretrage(pretpostavljam da je to vađenje krvi)?Ako ti nije problem možeš mi napisati malo detaljnije i u pp!Pozdrav!

  3. #3

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    132

    Početno

    S uputnicom od primarnog ginekologa sam otišla u Zajčevu u ginekološku ambulantu. Duić radi petkom, ne treba se naručiti, ali se dosta dugo čeka. Ja sam došla u pola osam, oni rade službeno od osam, a zapravo od devet, došla sam na red u pola 11 (to i nije strašno u usporedbi sa čekanjem na VV, ali nisam očekivala...). Objasnila sam mu cijelu situaciju, on je pregledao sve nalaze i to ti je to. Pretrage se rade na Rebru, on ti to točno napiše - imunološki laboratorij i još tri različita, ali sad ti ne znam napamet. Nazvat ću tamo i provjeriti. A i ovo za uputnice, jer mislim da može sve na jednu - za oba partnera.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    372

    Početno

    Citiraj nikailuka prvotno napisa
    S uputnicom od primarnog ginekologa sam otišla u Zajčevu u ginekološku ambulantu.
    A što treba pisati na uputnici i koja je to ambulanta, za nas koji nismo iz Zgb?

  5. #5
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    Ja i MM smo išli samo na kariotipizaciju i uputnicu mi je napisala moja prim. gin. i to za oboje - pisalo je "kariogram oba partnera". I nije bilo problema.

    Sretno!

  6. #6

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    132

    Početno

    Nela, zapravo mi je upalila neka bezvezna uputnica koju nisam iskoristila nakon zadnjeg spontanog. Na njoj je pisalo samo 'ginekologija' - u rubrici gdje se upućuje, zaokružen je bio specijalistički pregled, a za dijagnozu je pisalo Ab spontani. I pisalo je da se traži kontrola. I kako nije bilo datuma, upalila je i ovako nedefinirana. Ja sam zapravo danas išla u izvidnicu, pa ako upali - upali. I upalilo je! To ti je u bolnici Merkur u Zajčevoj, Ginekološka poliklinika. Dr Duić ima ambulantu samo petkom.

  7. #7
    TIGY avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    828

    Početno

    nikailuka baš mi je drago da si se ohrabrila i želim ti puno sreće sa pretragama !!!

    Btw. mi smo imali razdvojene uputnice, tj. moja je bila od prim. ginića, a MM-ova od njegovog doktora opće prakse.
    Inače, bitno je napomenuti da je dobro imati i dopunsko osiguranje ili neka u uputnicu upišu oznaku N97 zbog plaćanja.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Postovi
    372

    Početno

    Nikaluka, hvala na informaciji. Dio pretraga već sam napravila, ali kako su svi nalazi do sada ok htjela bih da se naprave i neke dodatne jer se ne usudim u novu trudnoću prije nego se istraže i drugi mogući uzroci pobačaja (naročito me muči ta HLA tipizacija).
    E, sad mi držite fige da uspijem iskamčiti uputnicu, pa da se i ja nekako dokotrljam do dr. Duića - po svemu čitam čini mi se da on tome pristupa najkompleksnije.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    32

    Početno

    Već me prije dosta vremena zaintrigirao taj dr. Duić. Jako lijepo pišete o njemu. Zanima me što on zapravo sve radi, osim imunologije. Da li je on porodničar, kirurg,..? I kako vaši MPO liječnici reagiraju kad im donesete njegovo mišljenje? A nadasve mi je neobično da takvog stručnjaka ne uposli neka MPO klinika - bio bi to pravi pogodak.
    Evo, o tome razmišljam jer možda i ja navratim k njemu......

  10. #10

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    tu
    Postovi
    3

    Početno

    Za dr. Duića nije vam potrebna uputnica izabranog ginekologa. Ja sam svaki put dobila uputnicu od svog izabranog liječnika i nikad mi nitko nije za to prigovorio.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    9

    Početno

    Mene je kod dr Duića jednom poslao dr Jukić kad mi je više mjeseci uzastopce promatrao neku cistu, nije bio sasvim siguran kakva je cista, pa je nazvao Duića da me primi odmah taj dan, ja otišla, i odmah se vratila kod Jukića s nalazom.
    Pitala sam svog dr zašto me šalje baš Duiću, rekao je da je on vrhunski 'sono.....' - ne mogu se sad sjetiti drugog dijela riječi. Shvatila sam kao da odlično dijagnosticira pomoću ultrazvuka.
    Da i mene zanima što sve radi dr Duić. Da li možda prati i trudnoću?

  12. #12
    TIGY avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    828

    Početno

    Ja sam kod dr. Duića došla po preporuci dr. Lučingera sa VV,
    a išla sam zato jer se on dobro razumije u reproduktivnu imunologiju.
    Kada sam prikupila sve nalaze sa Rebra i javila se mag. Ines Humar,
    ona mi je svakako savjetovala da se konzultiram sa dr. Duićem jer i ona cijeni njegovo mišljenje.
    Očito je dr. Duić jedan od vrhunskih stručnjaka u području ginekologije i zaista mi je drago da sam ga upoznala.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    132

    Početno

    Ja sam kod dr Duića otišla samoinicijativno. Čini mi se, kad sam mu tamo prepričala svoju povijest, da je mislio da sam malo drmnuta, pa sam - opravdavajući se - rekla da me nitko nije poslao i da malo previše visim na internetu, na što se on nasmijao. Ugodan tip. Kod njega - koliko sam shvatila iz priče u čekaonici - trudnoću kontoliraju neke žene kaj su ostane trudne kod Jukića.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    32

    Početno

    Znači, čovjek radi sve - pomaže da žene zatrudne, bori se s cistama, vodi trudnoću,... Eto, baš me zaintrigirao. Mogla bih svratiti do njega.....

    Upalo mi je u oči to što svi forsiramo VV, Petrovu, SD, a evo na Merkuru (na kojeg smo skoro zaboravile u cijeloj ovoj priči) radi ovako kvalitetan čovjek.

  15. #15

    Početno imunologija

    drage curke dobila sam rezultate imunoloskog testa ali pojma nemam sta pise nerazumijem ama bas nista vidim samo da nije sve u normi .ima li neka da se razumije pa da napisem ovo sto prekoracuje normu. nemogu cekati do nedjelje kada sam zakazana kod doktora na ultra zvuk da mi objasni.

  16. #16
    Deja2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    792

    Početno imunologija

    Dalia, ja sam radila neke imunoloske testove pa napisi svoje, mozda mozemo usporediti vrijednosti.

  17. #17
    Deja2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    792

    Početno imunologija

    Dalia, ja sam radila neke imunoloske testove pa napisi svoje, mozda mozemo usporediti vrijednosti.

  18. #18

    Početno imunologija

    hvala deja evo ovako ima puno nekih znakova ali ja cu pisati ove koji su oznaceni da nisu ok idem redom
    cd8( abs.no/cmm) 43 %
    cd3(%ly 87
    cd3 (abs.no/cmm 3289
    mediumkontrole 3d 1118 dpm
    tet tox 7d (1 LF)252
    tet tox 7d (2LF)169dpm
    tet tox 7d (4 LF) 94dpm
    PPD (10 ug) 416 dpm
    to su ove sto su oznacene sa visoke ili niske a u obrazlozenju pise
    T- celije i cd8-subset su na gornjoj normalnoj granici.
    B-celiskapopulacija, CD4-subset, nk-celije, aktivirane (HLA -DR+) T-celije u normalnim granicama.
    aktivirane nk-celije(CD56+CD69+) nije pojacan.
    stimulacija limfocita sa mitogenima u normali.
    sa antigenima tet tox,PPD nizak do neutvrdeno

    to je to samo neznam dali sam dobro prevela sa njemackog ali to je to odprilike .
    unaprijed hvala.

  19. #19
    Deja2 avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    792

    Početno imunologija

    Kako je siroko podrucje ta imunologija! Meni je dr. trazio LAC (lupus antikoagulant), acL i IGM,IGG i IGA, nista od tvojih pretraga.
    PPD je, mislim, test za tuberkulozu, ali to sto je negativan nista ne znaci lose.
    OVo drugo su populacije limfocita, ali na zalost, nemam pojma sto znace rezultati.
    Nadam se da netko drugi moze pomoci bolje.
    Pusa.

  20. #20

    Početno ivf

    hvala u svakom slucaju. meni su dali da radim ovo posto sam imala jedan spontani pa hoce da vide jeli sve u redu prije sledece trudnce.

  21. #21
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Dalia, sto ti je rekao doktor?

    Kolko ja znam - a isla sam po tim testovima tu u USA, pa se drugacije oznacavaju, npr. nemam pojma sto je tet tox - najgore ti je imati aktivirane NK celije, jer one napadaju embrio, a ti imas normalne pa je to dobro. cd8 su ti citotoksicne T-celije, a cd3 su sve T-celije. To u biti nije toliko vazno, vaznije su TH1 i TH2 celije i njihov odnos, jer jedne stimuliraju antigene a druge aktiviraju citotoksicne T-celije koje onda ubijaju druge celije. Ako CD8 tj. citotoksicne celije nisu aktivirane, onda ne rade nikakvu stetu.

    Kod spontanih moze biti takodjer antitijela na stitnjacu (thyroid, nadam se da je to stitnjaca) ili antitjela na fosfolipide ili nuclearna antitijela. Kardiolipin je jedna vrsta fosfolipida pa je to vjerojatno jedan od testova koje je imala Deja2.

    Sretno, nadam se da ce ti brzo uspjeti.

  22. #22
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    Dalia, sto ti je rekao doktor?

    Kolko ja znam - a isla sam po tim testovima tu u USA, pa se drugacije oznacavaju, npr. nemam pojma sto je tet tox - najgore ti je imati aktivirane NK celije, jer one napadaju embrio, a ti imas normalne pa je to dobro. cd8 su ti citotoksicne T-celije, a cd3 su sve T-celije. To u biti nije toliko vazno, vaznije su TH1 i TH2 celije i njihov odnos, jer jedne stimuliraju antigene a druge aktiviraju citotoksicne T-celije koje onda ubijaju druge celije. Ako CD8 tj. citotoksicne celije nisu aktivirane, onda ne rade nikakvu stetu.

    Kod spontanih moze biti takodjer antitijela na stitnjacu (thyroid, nadam se da je to stitnjaca) ili antitjela na fosfolipide ili nuclearna antitijela. Kardiolipin je jedna vrsta fosfolipida pa je to vjerojatno jedan od testova koje je imala Deja2.

    Sretno, nadam se da ce ti brzo uspjeti.

  23. #23

    Početno ANDOL,HEPARIN I KRVARENJE!!!!

    OVO JE ZBILJA HITNO!!!!AKO NETKO ZNA NEŠTO O OVOJ TEMI NEKA MI KAŽE!!!ŽELJELA SAM OTVORITI POSEBAN TOPIC,ALI NE MOGU!!!Prijateljica mi je imala četiri spontana,uzrok je bio infarkt posteljice,antikardiolipinska tijela su joj bila granična!Sada je ponovno trudna 7 tjedana!Hospitalizirana je u KB Merkur!Prije začeća uzimala je Andol 1/2 tbl.U bolnici su joj uveli Heparin 1x na dan.Nakon svake doze javi joj se oskudno,kratkotrajno,blijedocrveno krvarenje!Pita da li je netko sa istom dijagnozom(Antifosfolipidni sindrom),uzimao istu terapiju i da li je imao sličnih iskustava?Hvala puno i ispričavam se vlasnici ovog topica no budući da ima iste probleme ko i moja prijateljica moglo bi joj dobro doći njeno iskustvo!

  24. #24

    Početno ANDOL,HEPARIN I KRVARENJE!!!!

    OVO JE ZBILJA HITNO!!!!AKO NETKO ZNA NEŠTO O OVOJ TEMI NEKA MI KAŽE!!!ŽELJELA SAM OTVORITI POSEBAN TOPIC,ALI NE MOGU!!!Prijateljica mi je imala četiri spontana,uzrok je bio infarkt posteljice,antikardiolipinska tijela su joj bila granična!Sada je ponovno trudna 7 tjedana!Hospitalizirana je u KB Merkur!Prije začeća uzimala je Andol 1/2 tbl.U bolnici su joj uveli Heparin 1x na dan.Nakon svake doze javi joj se oskudno,kratkotrajno,blijedocrveno krvarenje!Pita da li je netko sa istom dijagnozom(Antifosfolipidni sindrom),uzimao istu terapiju i da li je imao sličnih iskustava?Hvala puno i ispričavam se vlasnici ovog topica no budući da ima iste probleme ko i moja prijateljica moglo bi joj dobro doći njeno iskustvo!

  25. #25

    Početno !!!!

    Inače da naglasim,trudnoća je zasada O.K.Tako bar kaže dr Duić!No u vezi krvarenja joj nije ništa rekao,a ona je toliko očajna da sam morala ovo napraviti!!!

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Postovi
    67

    Početno

    Znam ja jednu curu s tom dijagnozom, isto je imala 4 spontana, u 7 mj je rodila zdravu curicu!
    Bila je na heparinu i andolu do kraja trudnoće, u bolnici skroz, tu i tamo su je pustili na vikend.
    Držim fige tvojoj prijateljici

  27. #27

    Početno imunologija

    e curke evo mene hvala svima na odgovorima moja doc kaze da sve sto je vezano za trudnocu je ok. tako da imunologija nije krivac za moj spontani.
    svima vam zelim puno srece u vasim postupcima. ja sam najvjerovatnije u subotu na punkciji javicu vam sutra.

  28. #28
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    Dalia, bas mi je drago da su nalazi dobri. puno srece na punkciji, nadam se da nece biti bolna :pusa hrabrilica:

    ja-ma, zelim puno srece tvojoj prijateljici!

  29. #29
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    ja-ma, heparin pomaze, sprecava zgrusavanje krvi (ugrusak moze sprijeciti dovod krvi do bebe), ali je nezgodna posljedica da je zbog toga lakse krvariti - to je vjerojatno razlog zasto krvari. pola zena ima neko krvarenje u ranoj trudnoci. ja sam bila na heparinu tokom ivf postupka, ali nisam imala nikakvo krvarenje, samo grozne masnice na mjestu injekcije od potkoznog krvarenja. treba staviti puno leda prije i poslije injekcije da smanji masnice.

    u biti tu se nista ne moze nego mirovati i nadati se najboljem. to sto je krvarenje oskudno i blijedocrveno (razrijedjeno, znaci krvi ima manje nego sto izgleda) je dobar znak.

    Sretno!

  30. #30

    Početno Hvala PINO!!!

    Hvala Pino!!!Baš mi je danas posala prijateljica SMS i veli da je sva plava od uboda!!!Reći ću joj to za led,ali ne znam hoće li oni u bolnici imati led da joj daju!!!Ma,može stavljati i hladne obloge!No usput da kažem i ostalima!Moja prijateljica je također na HLA tipizaciji otkrila da se sa suprugom podudara u tri lokusa,no dr.Duić joj je rekao da je to toliko još neistraženo i nije još niti dokazano da ima veze sa spontanim pobačajima tako da se ne zna imaju li ti imunoglobulini kakvu svrhu ili ne!!!Moja prijateljica zato ne uzima imunoglobuline već samo ovo što sam navela!Također joj je dr.Duić rekao da postoje neke naznake da se umjesto imunoglobulina može davati i veća doza progesterona i da se postiže isti učinak!No oni joj sada održavaju trudnoću usredotočivši se samo na antifosfolipidni sindrom za koji se pouzdano zna da izaziva spontani!!!

  31. #31
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    to sto se podudara u HLA lokusu ne mora biti problem. bas sam nesto racunala oko DQalpha podudaranja i ispada da 60-80% parova ima podudaranje u tom lokusu, a 25% ima podudaranje 4.1/4.1 koje je razvikano kao najgora kombinacija jer najvise lici raku. znaci to sto ima podudaranje ne mora puno znaciti, ali su druge imune pretrage vazne jer imunoglobulin tu moze napraviti veliku razliku.

    Ja sam bila na imunoglobulinu prije IVF postupka i nije pomoglo, svejedno negativno. Imunoglobulin pomaze prvenstveno u slucajevima kad su NK (Natural Killer) stanice, tj. CD56+ stanice pojacane aktivnosti. Cesto je to slucaj sa antitijelima, APA, ANA, ATA itd. Ja imam APA i meni su NK stanice u krvi izmjerene kao granicne pa su me stavili na imunoglobulin (treba barem tjedan dana da pocne djelovati, intravenozni imunoglobulin). Ali u biti NK stanice u krvi nisu dobar indikator, vaznije su one u maternici koje se ne mogu samo tako izmjeriti. Da, jos se puno toga ne zna. Ja pratim jednu imunolosku grupu na Yahoo, to su uglavnom pacijentice dr. Beer-a, on je valjda najveci strucnjak za pobacaje izazvane imunoloskim problemima. Drzim fige tvojoj prijateljici da joj ovo bude dobra trudnoca!

    Sto se leda tice, ja sam drzala jednu kocku leda dobro pritisnutu po 2 minute prije i 2 minute poslije, totalno umrtvi kozu, ali radi. Hladni oblog nisam probala, ne znam ako dobro umrtvi kozu i potkozno tkivo kao jedna lokalizirana kocka leda

  32. #32

    Početno

    Hvala na odgovoru!mojoj prijateljici su pri dolasku u bolnicu radili pretragu za NK stanice i negativne su!A valjda bude sve O.K?

  33. #33
    pino avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    New Jersey
    Postovi
    3,720

    Početno

    E super onda! bas mi je drago!

  34. #34

    Početno imunologija i genetika

    Nikailuka bok,
    I ja sam po uputi dr. Duića (između ostalog što si navela) radila pretragu NK stanica na Rebru. Možeš li mi, molim te, točno prepisati svoj nalaz koji si od njih dobila - zanima me koje se vrste stanica spominju na nalazu, tvoje brojke mi nisu važne. Malo sam zbunjena jer se na mom nalazu spominju samo CD3, CD3+CD4+, CD3+CD8+, CD19 i omjer CD4/CD8, ali nigdje se ne spominje CD56+, a CD56+ su NK stanice.
    Puno hvala!

  35. #35

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    47

    Početno Imunologija i genetika

    Prijel slijedećeg IVF-a bih i ja htjela napraviti imunološke pretrage.
    Zanima me da li je netko od cura radio to u Rijeci, ili se to radi samo u Zg?

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    50

    Početno

    Mene isto tako zanima radi li netko imunološke pretrage u Splitu? Naime, nakon tri neuspješna IVF-a i jedne inseminacije te poboljšanim spermiogramom MM-a (sada već spadamo u idiopatsku neplodnost) razmišljam o tome kako ne bi bilo loše napraviti imunološke pretrage mada moj ginekolog smatra da su nepotrebne.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •