Pokazuje rezultate 1 do 26 od 26

Tema: Prednosti-nedostaci-prednosti..

  1. #1
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno Prednosti-nedostaci-prednosti..

    ponukana danasnjim druzenjem na vezivnoj radionici , otvaram topik za iskustva s razlicitim vrstama nosiljki. pocinjem sa svojima:

    -marama: moja prva nosiljka, prelijepa 4,70m didimosica. prednosti: odlicno rasporedi tezinu, bez problema se moze nositi pogotovo beba a i vece dijete duze vrijeme bez ikakvih nuspojava, kicmobolje i sl, moze se potpuno poduprijeti i prekriti bebina glava--zastita od sunca, buke, opcenito vanjskih utjecaja, mogucnost saginjanja dok bebina glava stoji cvrsto na mjestu itd, mogucnost razlicitih polozaja--kolijevka (od rodenja), prsa o prsa, ruksak.. nedostaci: kad se odveze krakovi se vuku po podu, pretopla za ljeto, duze se "instalira" i podesava od ostalih.

    -sling: prekrasni piksi tirkizni, s torbicom prednosti: izuzetno praktican, pogotovo za po doma i stavi-izvadi situacije (npr. kad moras dosta puta vaditi bebu iz auta, nositi, vracati nazad u auto i tako par puta), odlican za ljeto jer nije predebel, "instalacija" u sekundi--samo se prebaci preko ramena, mogucnost razlicitih polozaja, beba od rodenja itd. nedostaci: kod zivljih beba se izvlaci onaj dio izmedu nogu (imala sam par puta dojam da ce k. ispasti van kad se izritala par puta), preveliko opterecenje na jednu stranu za dugotrajnije setnje kod tezih/starijih beba.

    -mei tai: isto prekrasan, isto piksi, ali ne znam ime prednosti: strasno udoban za nosenje teze/teske djece, od oko 5 mjeseci nadalje, cak udobniji od marame, lako se veze, odlicno drzi--nema onog popustanja, rastezanja materijala. nedostaci: gornji krakovi se vuku po podu kad odvezes (osim ako ne izmislis fintu kao ja ), nije tako "zatvoren" kao marama pa bebi znaju ispasti rukice dok spava ili joj glava nema tako cvrst oslonac (isto prilikom saginjanja, glava pada), nije za bebe mlade od 5 mjeseci ili kasnije.

    sumarum: kombinacija svih triju nosiljki mi je idealna, nije mi zao niti jedne lipe koje sam na njih potrosila.

    kako je kod vas, nosaci?

  2. #2
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Ja imam pixie sling, kupljen relativno kasno (obzirom na dob djeteta, s njenih 19 mj.).

    Prednost: lako namještanje, brzo stavljanje/vađenje djeteta, te naravno, prednosti kao i svake druge nosiljke: slobodne ruke za nošenje ili kišobrana s djetetom na rukama...
    Često uvalim jednu u kolica, a drugu u sling kad su umorne, a ja pretjeram s landranjem
    Nedostatak: ovo što si ti navela- kad su jako nemirne i vrtiguze, onda mi se miče i tu ih vadim van ili dogovaramo drugi princip

    Sve u svemu, jako sam sretna da sam kupila sling. Nosi ga i MM. Nosimo i jednu i drugu curu (4.5 jedna, druga 2 god.).

    Ljetos smo na moru znali navečer slušati klape dok nam njih dvije spavaju na rukama...

    Sad bih još i MT, no malo mi je tu mač.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Ja sam maramom prezadovoljna, nije mi bilo ni teško ni komplikovano da vezujem, ništa....
    E sad, N više neće da se nosi od kad je prohodala, ali kad bi htela onda bi nam sling definitivno bio potreban za često vađenje-stavljanje.
    MT mi se čini kao jedina nosiljka bez koje se može, ali verovatno bih promenila mišljenje kad bih ga isprobala

  4. #4
    Matilda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    na turneji
    Postovi
    3,233

    Početno

    Slažem se sa svim prednostima.


    Što se tiče nedostataka,

    za maramu i mei tai, krakovi na podu me ne smetaju, ionako krajnji dijelovi idu oko mene. Ako sam autom, stanem kraj otvorenih vrata auta, ubacim krakove unutra tako da nisu na podu. Zavežem dijete u maramu brže nego što namjestim dijete u sling. Valjda stvar navike, češćeg korištenja. Imamo Rodinu maramu, nosili smo se cijelo ljeto i nisam osjetila da mi je vruće u njoj, a ni djetetu.

    Kod slinga sad kad je Jan veći, i on se rita kad želi van pa mi se sve izvrne. Matildu sam do 2,5 godine nosila u slingu na boku pa i u dužim šetnjama, nisam osjetila neko veće opterećenje.

    Kod mei taia teže mi je nositi na leđima, imam osjećaj da mi klizi. Zato se nosimo samo naprijed, ako zaspi, nasloni glavu na moja prsa.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    181

    Početno

    Dakle, imamo 2 Pixiekidova slinga (pamučni i svileni), prezadovoljni, ipak, puno bolji mi je svileni jer pamučni nekad zna kliziti ako ga duže vrijeme nosim pa stalno moram zatezati. Prije nismo imali tih problemčića ali sad kako je maleni već teži stalno se vrpolji (ima oko 12 kg). Sa svilenim slingom nismo imali takvih problema. Sve u svemu, prezadovoljna sam, lako se namjesti, lagan je, prozračan, idealan za ljeto....

  6. #6
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    mikka, mogu te skoro u potpunosti potpisati.

    prednosti za maramu i sling, baš kako si napisala.

    mane: kod marame nemogućnost brzog vađenja/stavljanja kad se dijete ne može odlučiti želi li se nositi ili ne. kod slinga - kad se malac krene migoljiti, začas se sav spiga i visi u nemogućem položaju. dio između nogu se izvlači, makoliko ga navukla, također zbog migoljenja. težina nije tako lijepo raspoređena.

    uglavnom, marama mi ostaje draža (stara jednobojna kamarisica), pogotovo za dulja nošenja, a sling praktičniji, pogotovo na kraće staze. i ljepši (narančasti pixiekid). djelomično je i sentiment u pitanju, uz maramu me vežu uspomene.

    i sad sam opet u iskušenju kupiti i MT.

  7. #7
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    marama mi je bila super dok je balerina bila manja. kasnije je postalo malo teze. onda smo kupili ergo koji koristim jos uvijek cak i za oboje. MM su jako svidja jer ne mora nista sad on tu vezati

  8. #8
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    vidis, vidis.. nisam cula dosad za ergo. iako moram reci da je na istu foru kao mei tai, samo se ne veze, i ima dzep.

  9. #9
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Meni je mei hip super. Nemam ga ja, no vidjela sam ga i super izgleda.

    http://ellaroo.com/index.php?page=sh...mart&Itemid=66

  10. #10
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    klokanicom nisam bila zadovoljna, ali smo ju svejedno koristili dok je bila mala.
    mei tai me spasio, stvarno mi je to jedna od boljih investicija.

  11. #11
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Ja sam bila i ostala vjerna marami...
    Sa svim ostalim se nisam nikako spojila!

  12. #12
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Velikoga D sam nosila samo u slingu i to većinom dok je bio sasvim mali i tada mi je to bilo fenomenalno. Prva dva mjeseca uglavnom je bio u položaju kolijevke, kasnije i prsa-o-prsa. No on se ubrzo više nije htio nositi (svidjela su mu se kolica) pa je tu prestala i naša potreba za nosiljkama.
    Za maloga D sam nabavila i maramu i drago mi je da jesam jer je zaista ugodnija za nošenje na dulje staze, a i za "po kući" (pogotovo ako tko i inače ima bolna leđa kao ja). I mene malo muče ti dugački krakovi koji se vuku po podu, ali što se može. Muči me jedino što imam samo tanku (ellaroo) i sad bih najradije još i jednu dydimos, a i mei tai samo što nije naručen. Položaj buda u slingu je super, malac ga obožava, ali meni pucaju leđa.
    Općenito se moja iskustva sa slingom i maramom podudaraju s mikkinim, a mei tai tek trebamo isprobati.
    Skoro sve sam navukla na nošenje - nosi i MM, i moja sestra, još da nahovorim baku Ako je moja sestra naučila vezati maramu u jedno poslijepodne, onda mogu svi

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb - Jarun
    Postovi
    46

    Početno

    SleepyWrap - nosili smo se do 5 mjeseci, super zadovoljna jer se prvo sveze pa se onda dijete stavi unutra. Bilo mi je super jer sam ju mogla lagano izvaditi i ostaviti sleepywrap na sebi ako se pocne buniti. Malo sam smjesno izgledala nosajuci ga na sebi bez dijeteta ali je meni bilo jednostavnije.
    nedostatak: nije bas za nosenje veceg dijeteta jer se rasteze i ureze se u leda. Zato smo sa 5 mjeseci presli na MT i super smo zadovoljni.

    Sa iducim dijetetom bi takoder tako, prvo maramu-sleepy wrap pa kasnije MT. Ipak mi je mala bila bolje stisnuta u sleepy wrapu nego u MT, pa mi se cini bolje za male bebe.

  14. #14
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    pouch
    prednosti:
    lako se namjesta, udoban, nista se ne vuce po podu
    malo mjesta zauzima kad ga ne mosis

    mane: dosta tesko mi je izvadit dijete iz njega

    od svih nosiljki marama mi je najdraza, mei hip mi je uzasno neudoban bio, MT je ok, jedino sa slingom se nikako nisam nasla, 2 sam promijenila. sad najcesce koristim pouch.

  15. #15
    Aneta avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    MA
    Postovi
    291

    Početno

    Meni marama je bila skroz ok (a uskoro ponovo će biti 8) ). Malo je nezgodno je vezati vanka radi dugih krakova, ali ako si usavršila metodu "ne vučenja" po podu onda je ok Osim toga na kratko nošenje odlična je kratka marama - tada ništa ne može se vući po podu

    MT po meni nema nikakvih mana. Super mi je bilo nositi Maloga i sprijeda i straga, i nikad nije tu bilo nikakvih problema niti komplikacija. Slično i sa podaegom.

    Pouch mi je najjednostavniji i najbolji na kratko nošenje. A sa slingom nam nikako nije išlo.

    Jedva čekam da ponovo nosim!

  16. #16
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,413

    Početno

    Moja sestra je defektolog, i upravo sam joj ushićeno pokazivala mei tai, marame itd., ali njoj se to baš ne sviđa...
    Kaže da su takve nosiljke izrazito loše za neurorizičnu djecu, dok zdravoj djeci neće naškoditi, ali će usporiti njihov razvoj. To se posebno odnosi na središnju liniju tijela (pa mi je objašnjavala što znači ta središnja linija tijela, mogu laički objasniti ako nekoga zanima), tonus mišića, a isto je loše ako je beba stalno okrenuta prema tijelu onoga tko nosi, da je za poticanje mozga puno korisnije i bolje da je okrenuta prema vanjskom svijetu. Dala mi je da proučim ovaj dokumenat:
    http://www.udruga-oko.hr/_images/doc...und_finale.pdf

    Pa ti sad budi pametan...

  17. #17
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    vidi drugu stranu priče: zašto nositi dijete u marami

    nošenje licem naprijed se mahom ne preporuča, zbog pritiska na zdjelični dio i zato što se dijete ne može izolirati od podražaja.

    ono sa čime se slažem - ako dijete ima nekih poteškoća u razvoju, svakako se o nošenju treba konzultirati s liječnikom - možda će on i preporučiti neke položaje za taj konkretni slučaj.

  18. #18
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,694

    Početno

    mamica, i ja bih htjela napomenuti da se ne može izjednačiti nošenje na rukama (kao u skripti o baby handlingu) i nošenje u nosiljci - sasvim je drugačije opterećenje / rasterećenje za dijete

  19. #19
    MamaRibice avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    581

    Početno

    Treba kod marama uzeti u obzir i da postoje najrazlicitiji materijali, razne duzine...
    Ima tankih materijala koji su mozda zgodniji za ljeto, pa elasticnih, vunenih... Duze marame za pocetak, dok su bebe male, kasnije je dovoljna kraca pa nema viska materijala. Za nosenje na boku ne treba maramu skidati/odvezivati za stavljanje/vadjenje, samo se malo otpusti.

    I mislim da joj je najveca prednost udobnost. Ako je dobro svezana, tezina se super rasporedi i nema problema ni s dugim nosenjem.

  20. #20
    Aneta avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    MA
    Postovi
    291

    Početno

    Što se tiče nošenja bebe licem prema naprijed onda i neki proizvođači marama ne preporučuju to vezanje...

  21. #21
    Ivac avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Evo da malo podignem temu...

    Koristila sam sling od pixie kid i još uvijek koristim i-angel hipseat (2god 13kg)
    Što se tiće slinga slažem se u svemu sa mikkom, koristila sam ga do cca 10mj i bila sam prezadovoljna.

    i-angel hipseat carrier.
    Prednosti: vrlo lako se postavlja (čičak + kopča + zip), udoban, može se koristiti do 20kg, pozicije naprijed (pogled van i unutra), sa strane, na leđima, odlično raspoređena težina, kada se odkopča gornji dio (carrier) ostaje samo hipseat pomoću kojeg djete nosite na boku bez iskrivljavanja kičme, gornji dio ima i kapuljaču koja štiti djete od sunca, prašine itd.
    Nedostatci: bez obzira što proizvođač tvrdi drugačije (od 3,5kg) ja ga ne bi koristila prije nego djete počne držati samostalno glavicu, a to je cca 3 ili 4mj... kad ste vani a ne nosite se nemate kam s njim, nije kako sling da ga smotate i šiknete u torbu npr, osim ako nemate kolica ili prijateljicu s kolicima...

  22. #22
    Ivac avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Evo da malo podignem temu...

    Koristila sam sling od pixie kid i još uvijek koristim i-angel hipseat (2god 13kg)
    Što se tiće slinga slažem se u svemu sa mikkom, koristila sam ga do cca 10mj i bila sam prezadovoljna.

    i-angel hipseat carrier.
    Prednosti: vrlo lako se postavlja (čičak + kopča + zip), udoban, može se koristiti do 20kg, pozicije naprijed (pogled van i unutra), sa strane, na leđima, odlično raspoređena težina, kada se odkopča gornji dio (carrier) ostaje samo hipseat pomoću kojeg djete nosite na boku bez iskrivljavanja kičme, gornji dio ima i kapuljaču koja štiti djete od sunca, prašine itd.
    Nedostatci: bez obzira što proizvođač tvrdi drugačije (od 3,5kg) ja ga ne bi koristila prije nego djete počne držati samostalno glavicu, a to je cca 3 ili 4mj... kad ste vani a ne nosite se nemate kam s njim, nije kako sling da ga smotate i šiknete u torbu npr, osim ako nemate kolica ili prijateljicu s kolicima...

  23. #23
    Ivac avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    44

    Početno

    Nekaj sam zabrljala i ispalo je duplo... Sorry!

  24. #24

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    248

    Početno

    marama didimosica savrsena, ali pretopla za ljeto
    manduca, savrsena i bez mane

  25. #25
    Kloto avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    229

    Početno

    isprobala sam sling, maramu, klokanicu, a i mei tai jer smo ga prije tjedan dana dobili na posudbu da vidim hoću li ga kupovati.

    Marama mi je bez ikakve konkurencije. Elastična bobawrap, čim sam stavila mrvicu u nju, znala sam da je to to. Blažena ja, blažena ona. U slngu je nikako ne mogu namjestiti da joj bude ugodno, uvijek protestira, klokanica mi se ne čini baš zdrava radi položaja nogica, a mei tai je ok, no mislim da mi pored marame neće trebati.

  26. #26
    bella77 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Lokacija
    tu i tamo
    Postovi
    1,478

    Početno

    U početku marama, poslije Pognae (slična Ergo, ali daleko jeftinija, a kvalitetom ista). Marama je super za početak, pogotovo ako je taj početak u zimu. Ljeti je u marami prevruće. Pognae je odlična za kasnije - lako se namjesti, a bebi su slobodne ruke (što sa maramom nije slučaj). Jedino mi je bio problem to što se nikad nisam uhodala da dojim u marami.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •