Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 66

Tema: Istinske vrijednosti....

  1. #1
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno Istinske vrijednosti....

    Imam na faxu izvrsnu profesoricu koja uspijeva pročistiti moje misli i eksplicitno mi dati konkretna rješenja, odnosno razloge, za moje probleme...

    Moj problem se javlja sada, tek na petoj godini studija kada sam poptuno uvjerena da NIKADA ne želim biti u profesiji za koju sam se školovala duuuugo, preduuuugo!!!!

    Ja sam završila novinarstvo i odnose s javnostima, poslije sam se prebacila na magisterij čitog PR-a...

    Kroz te godine sam se nagledala i naslušala svačega...mediji nam kreiraju našu stvarnost, gaženje etičkih načela, pregovaranje u PR-u i prodavanje magle samo kako bi se ostvarili rezultati za tvrtku, rezultati koji su daleko od intrinzičnih (istinskih) vrijednosti....strategije koje govore kako moraš biti spreman gaziti sve pred sobom ukoliko želiš uspjeti, bez emocionalne komunikacije, bez nenasilnog pristupa, sa sofisticiranim i vrhunski upakiranim doktrinama i propagandom...

    Sada, sa sigurnošću mogu reći da mi se gadi sve to....ponajprije kada vidim svoje kolege kako zadivljeno gledaju u profesore koji su kao uspješni poslovni ljudi....njima pojam uspješnosti dolazi s novcem, a meni, od kada imam obitelj, pojam uspješnosti iščezava iz njihovog vidokruga...

    I vidim na svim tim svojim kolegama jednu zaluđenost uspjehom, jednu vrstu patnje što nisu u koži tako "uspješnih" profesorica koje nemaju života, koje nemaju obitelj, muža....koje su dostupne non-stop svakome, koje su prisiljene biti licemjerne, koje su prisiljene družiti se i trpjeti ljude s kojima nikada ne bi bili u kontaktu da nemaju nekog osobnog (najčešće materijalnog) interesa...

    Kako vi gledate na to....i kako se nosite s time u svojoj okolini????

    Napominjem, nema (pr)ocjenjivanja....samo opserviranja....jer vidim da ta fama uspješnosti guta čovjekov personalizam, guta njegov individualizam i pretvara ga u konformista koji prizanje samo vrijednosti nadređenoga.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    To sve skupa jos uvijek ne znaci da kroz ovu ili bilo koju drugu profesiju TI ne bi imala priliku biti ili ostati svoja.

  3. #3
    Cubana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    East end
    Postovi
    6,747

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    To sve skupa jos uvijek ne znaci da kroz ovu ili bilo koju drugu profesiju TI ne bi imala priliku biti ili ostati svoja.
    Potpisujem.
    I u mojoj profesiji za vrhunski uspjeh trebaju (većinom) i vrhunska odricanja. Tko je za to spreman, tko ne želi ili ne može drugačije nek uživa u tome. A ja idem svojim tempom, sa svojom (uskoro većom) obitelji i smatram se uspješnom jer imam sve što želim i radim ono što volim. Neka meni slobodnih vikenda i mirnih popodneva nego sav prestiž i uspjeh. Pa šta onda ako neću biti predstojnica nekog zavoda i opaka profesorica.

  4. #4
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    abonjeko , jako te dobro razumijem (been there). sve sto trebas napraviti je podsjetiti se razloga zbog kojih si TI izabrala profesiju koju si izabrala. i gazi dalje svojim putem.

  5. #5
    Sanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,658

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa
    abonjeko , jako te dobro razumijem (been there). sve sto trebas napraviti je podsjetiti se razloga zbog kojih si TI izabrala profesiju koju si izabrala. i gazi dalje svojim putem.
    Slažem se, Kanga.

    U svakom zanimanju, čak i u onima sasvim neprofitabilnima, postoje ljudi koji gaze preko leševa da bi došli do cilja, kao što i u strukama u kojima se okreće velik novac postoje oni koji su sasvim fer i korektni.

  6. #6
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    A mene sad zanima o kojoj je profesorici rijec...

    (Cini se i da su kolege razliciti. Ovi moji predbolonjci uopce ne gledaju profesore s divljenjem. Naprotiv.)

  7. #7
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    A mene sad zanima o kojoj je profesorici rijec...

    (Cini se i da su kolege razliciti. Ovi moji predbolonjci uopce ne gledaju profesore s divljenjem. Naprotiv.)
    Profesorica Maja Žitinski...profesorica koja predaje etiku i koja je sasvim nezanimljiva svim mojim kolegama osim meni... :/ (no to je već moja poznata priča)

    Ono što smatram da je ključna točka mojeg problema je ta što ne znam odcijepiti osoban život od preofesionalnog....(veliki sam emotivac) i strašno bih jako voljela kada bi mi se javio netko tko to može činiti da me nauči kako...jer znam da neki ljudi u svemu ovome što sam spominjala vide izazov, a ne prijetnju...

    Osobno, poznajem nekoliko ljudi koji su unutar PR-a duhanske industrije i koji se osobno nikako ne slažu s pušenjem, a istodobno uspješno propagiraju pušenje....oni jesu uspješni jer umiju to činiti, ali ja to jednostavno ne bih mogla...jer mimiolaženje sa samom sobom me istodobno odcjepljuje i od drugih....ne funkcioniram na svjesno nemoralnim razinama!

    Ne želim podcjenjivati materijalizam jer i sama živim u njemu i veliki sam hedonist...i esteta...tako i ja volim kupovati..trošiti novac na lijepe stvari...nakon moga faxa sam bila zaposlena na vrlo "lijepim" radnim mjestima koji su išli po principu: veća odgovornost - veća primanja - veća odricanja - manja povezanost sa samom sobom....trošila sam kao luda...i što sam se više zaplitala u sustav želja (jer nakon potrošnje bi mi se redovno vraćala neograničen želja za još većom potrošnjom pa sam prvo kupovala komplete kućanskih (ne)potrepština, od grasta koje su se morale slagati sa zavjesama do svakog mogućeg detalja pa sam se s većim primanjima prebacila na kupovnje dizajnerske robe, pa mi je trebalo nekoliko laptopa).....taj lanac nije imao kraja.....došlo je do unutarnjeg puknuća kada sam vidjela da gazim neka svoja moralna načela kako bih imala više....

    Tada sam ostavila sve poslove sa strane i nastavila školovanje kako bih hladne glave razmislila kojim ću putem dalje krenuti..

    Sada, kada sam se još malo isfiltrirala..shvaćam da neprestana manipuliranja informacijama vode do nevjerojatne nervne napetosti...i ovoga trenutka bih potpisala doživotnu plačicu od cca.4000kn samo da ne moram djelovati kao dio nekog kolektiva koji mi nameće kriterije što je vrijedno, a što nije....

  8. #8
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Svašta sam vam nadrobila.... :/

    Bit cijele priče je da sam duboko nezadovoljna, iracionalna i destruktivna kada moram raditi po principu današnjeg pojma "uspješnosti"!

    Htjela bih da mi se malo otvorite u smislu kako funkcionirate na svojim radnim mjestima u profesionalnim komunikacijama....što radite u situacijama koje se potpuno protive svim vašim stavovima, koje se protive vama samima, svim onim načelima koje čvrsto u životu branite ????

  9. #9
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Zorana prvotno napisa
    To sve skupa jos uvijek ne znaci da kroz ovu ili bilo koju drugu profesiju TI ne bi imala priliku biti ili ostati svoja.
    ISTINA...dok šminkam (bavim se visažiranjem) najsretnija sam osoba na svijetu jer slobodno i neobvezatno kreiram ....dok kreiram informaciju (unutar moje profesije) koja bi trebala obmanuti javnost - ja duboko patim....

    ALI, šanse za bolju egzistenciju s visažiranjem su daleko manje nego s PR-om..... to je tipičan problem današnjeg hrvatskog tranzicijskog društva...

    Da ne generaliziram...i vani postoje problemi, ali veća je šansa da radiš ono što voliš, nego ono što "moraš"!!!!

  10. #10
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    cuj, znanje pr-a ce ti izvrsno doci za tvoj vlastiti obrt, neki posao koji ces jednom obavljati i jako ga voljeti i biti zadovoljna. samo ono sto znas upotrijebis u svoju korist

    imam takav primjer u md-u--on je zavrsio mas medije u kanadi, i iako je potpuno sam svoj majstor i sve radi sam, ima daleko najbolji i pr i reklamu i reklamne "proizvode", zato jer voli to sto radi, radi za svoj gust ali i upotrebljava svo steceno znanje. naravno, ne prodaje muda pod bubrege i isto mu se, kao i tebi, gade te pr-fore i radenje budala od obicnih ljudi.

    tako da ti uopce ne mora biti zao, niti bi morala imati moralne dvojbe, samo iskoristi to sto si studirala godinama

  11. #11
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    daj ti meni za pocetak prevedi sto je to PR?

  12. #12
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    public relations ilitiga odnosi s javnoscu.

  13. #13
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    potpisujem mikku (iako jos uvijek ne znam sto znaci pr, al tjesim se da ti ne znas sto znaci pcr )

    i glede ovoga

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    poznajem nekoliko ljudi koji su unutar PR-a duhanske industrije i koji se osobno nikako ne slažu s pušenjem, a istodobno uspješno propagiraju pušenje....oni jesu uspješni jer umiju to činiti, ali ja to jednostavno ne bih mogla...jer mimiolaženje sa samom sobom me istodobno odcjepljuje i od drugih....ne funkcioniram na svjesno nemoralnim razinama!
    mozda ti ljudi razmisljaju ovako: netko ce taj (prljavi) posao raditi, ovako ili onako. pa bolje da to budem ja (jer cu ga raditi korektno koliko god se to moze) nego netko tko ce izokrenuti i najelementarnije principe etike. ne znam, ponekad moras uci u sustav da bi se borio protiv njega.

  14. #14
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    aha , mikka thx

  15. #15
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    cuj, znanje pr-a ce ti izvrsno doci za tvoj vlastiti obrt, neki posao koji ces jednom obavljati i jako ga voljeti i biti zadovoljna. samo ono sto znas upotrijebis u svoju korist

    imam takav primjer u md-u--on je zavrsio mas medije u kanadi, i iako je potpuno sam svoj majstor i sve radi sam, ima daleko najbolji i pr i reklamu i reklamne "proizvode", zato jer voli to sto radi, radi za svoj gust ali i upotrebljava svo steceno znanje. naravno, ne prodaje muda pod bubrege i isto mu se, kao i tebi, gade te pr-fore i radenje budala od obicnih ljudi.

    tako da ti uopce ne mora biti zao, niti bi morala imati moralne dvojbe, samo iskoristi to sto si studirala godinama
    APSOLUTNO.....baš sam i komentirala neki dan na satu kako sam nevjerojatno puno naučila studirajući tu tematiku, ali kako se NIKADA ne bih njome bavila....

  16. #16
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    public relations ilitiga odnosi s javnoscu.
    PRodane duše. :/

  17. #17
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    ja sam recimo prilicno sretna sto radim posao za koji ne moram traziti nikakva opravdanja, nego zaista mislim da je koristan i opravdan (drugo je pitanje obavljam li ga ja uvijek dobro).

    ali je para slaba, na to sam morala biti spremna.

  18. #18
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    baš sam i komentirala neki dan na satu kako sam nevjerojatno puno naučila studirajući tu tematiku, ali kako se NIKADA ne bih njome bavila....
    ostavi se sarkazma, vidi jel to stvarno mislis. pa ako mislis, onda sto prije pocni razmisljati o onome cime se BI bavila.

  19. #19
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    ja sam alisa u zemlji čudesa.
    meni je to sve :?
    odnosi s javnosti a bez odnosa prema privatnosti (svojoj i tuđoj) :/

  20. #20
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa
    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    baš sam i komentirala neki dan na satu kako sam nevjerojatno puno naučila studirajući tu tematiku, ali kako se NIKADA ne bih njome bavila....
    ostavi se sarkazma, vidi jel to stvarno mislis. pa ako mislis, onda sto prije pocni razmisljati o onome cime se BI bavila.
    Ma ja to stvarno i definitivno mislim....ali, kao što je mikka rekla, nije svo to studiranje bilo zalud....puno će mi pomoći neka saznanja i tehnike PR-a u privatnome životu...samo što ću ih, nakon 6.mj., odnosno nakon završeka diplomskog, pokušati primijeniti na vlastiti način (maksimalno, koliko god mi bude to dozvoljeno).....

    fegusti, PR i jest "Alisa u zemlji čudesa" i sav je orijentiran na PRIČU...priča prodaje SVE!!!! I nije on potpuno negativan, nije uopće negativan ako se primjenjuje na društevno prihvatljiv način, odnosno ako je društevno odgovoran!!!! A mnogo organizacija propagira društvenu odgovornost, a svoje interne radnike istodobno tjera da se ponašaju sasvim suprotno!!!! Cilj jedan jedini je pridobiti kupca, i zaista je veliki izazov postići to na obostrano zadovoljstvo....

    Toga se ja bojim...sada me je stisnulo prije završetka studiranja i zaista znam puno, ali isto tako znam kako se sve to primjenjuje....jedno je teorija, a sasvim drugo praksa.....

    Ali, pustimo se PR-a...mene zanima imate li vi slične izazove unutar svoje organizacije, društva....???? Dakle, jeste li ikada došli do te razine da se jednostavno više ne slažete s misijom, vizijom i vrijednostima svoje tvrtke??? I da jednostavno to više niste bili u stanju propagirati????

  21. #21
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    [
    Ali, pustimo se PR-a...mene zanima imate li vi slične izazove unutar svoje organizacije, društva....???? Dakle, jeste li ikada došli do te razine da se jednostavno više ne slažete s misijom, vizijom i vrijednostima svoje tvrtke??? I da jednostavno to više niste bili u stanju propagirati????
    ja imam drugi problem - u mojoj tvrtki mi paše i vizija i misija i ciljevi i sve - samo da nema toliko birokracije, da nema toliko političke korektnosti u svemu - di bi nam bio kraj. a sve bi se to moglo i sa samo malo entuzijazma, volje i pameti. :/

    kužim točno što te muči, i moram priznati da mi jako paše što radim u tvrtki kojoj su barem deklarativne vrijednosti u cilju pomaganja ljudi i u cilju njihovog boljeg života, u cilju razvoja. :/

  22. #22
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,980

    Početno

    Maja Žitinski je bila i moja profesorica , doduše u srednjoj, kultura, osamdeset i neke... (:shock: božesačuvaj!)

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Abonjeko, dobro te razumijem. Pobjegla sam od onog o čemu sam godinama učila samo zato jer se kosilo sa svim onim što osjećam i onim što jesam. I što sam više znala to sam bila sigurnija da taj posao ne želim raditi. Prvo sam pobjegla iz znanosti u umjetnost, nekoliko godina mi je trebalo da ih provedem dovoljo daleko od svega toga i da se bezbolno vratim najbliže profesiji za koju sam se školovala, a da opet ostanem svoja. I mogu ti reći da je dobar osjećaj.

    Ako u želucu imaš konstantni težak osjećaj, ako sebe ne vidiš u svemu tome, ako ti posao koji bi trebala raditi ne može izmamiti ni najmanji osmjeh na lice-uzmi diplomu i idi tamo gdje ćeš biti sretnija.

  24. #24
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    Abonjeko, dobro te razumijem. Pobjegla sam od onog o čemu sam godinama učila samo zato jer se kosilo sa svim onim što osjećam i onim što jesam. I što sam više znala to sam bila sigurnija da taj posao ne želim raditi. Prvo sam pobjegla iz znanosti u umjetnost, nekoliko godina mi je trebalo da ih provedem dovoljo daleko od svega toga i da se bezbolno vratim najbliže profesiji za koju sam se školovala, a da opet ostanem svoja. I mogu ti reći da je dobar osjećaj.

    Ako u želucu imaš konstantni težak osjećaj, ako sebe ne vidiš u svemu tome, ako ti posao koji bi trebala raditi ne može izmamiti ni najmanji osmjeh na lice-uzmi diplomu i idi tamo gdje ćeš biti sretnija.
    mim... ...vidim da razumiješ!!!!

  25. #25
    Shiny avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,043

    Početno

    Citiraj Anvi prvotno napisa
    Citiraj mikka prvotno napisa
    public relations ilitiga odnosi s javnoscu.
    PRodane duše. :/
    Imam dosta dragih ljudi PR-ovaca i ovo me malo, onak, štrecnulo :/

    Nemojmo generalizirati!

    Osim ako i sama nisi u toj branši?!

  26. #26
    Tessa avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    394

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    Abonjeko, dobro te razumijem. Pobjegla sam od onog o čemu sam godinama učila samo zato jer se kosilo sa svim onim što osjećam i onim što jesam. I što sam više znala to sam bila sigurnija da taj posao ne želim raditi.

    Ako u želucu imaš konstantni težak osjećaj, ako sebe ne vidiš u svemu tome, ako ti posao koji bi trebala raditi ne može izmamiti ni najmanji osmjeh na lice-uzmi diplomu i idi tamo gdje ćeš biti sretnija.
    potpisujem sve to i A - potpuno te razumijem
    prošla sličnu situaciju i odabrala ono za čim je moje srce vibriralo i sad sam svakim danom sve sretnija
    još mi je ostalo neispunjenih želja, ali i tome se smiješim
    mogućnosti transformacije su velike... nije uvijek lako, ali nagrada je slatka

  27. #27
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa
    Maja Žitinski je bila i moja profesorica , doduše u srednjoj, kultura, osamdeset i neke... (:shock: božesačuvaj!)
    "BOŽESAČUVAJ" u kojem smislu???? Je li vam bila dosadna????

    Ta žena je tijekom života pročitala preko tisuću knjiga (7 godina je samo radila na svome doktoratu u kojem je morala obraditi više od 500 filozofskih izvora)...

    Ona užasno puno zna, ali upravo zato što zna razdjeljuje svaku mrvicu na fragmenete....ja uzimam ono što mene osobno zanima, ono što me ne zanima procijeđujem....

    Ipak, sve u svemu, u dva semestra me je naučila više (iako nije profa iz branše i o PR-u zna jako malo, etika je filozofska disciplina, a ja sam jako bliska s filozofijom ) od nekih ključnih profesora koji su direktno s vrhunski odrađenih praktičnih poslova došli nama predavati.... :/ (kako objasniti tu "anomaliju"?) :?

  28. #28
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    "BOŽESAČUVAJ" u kojem smislu???? Je li vam bila dosadna????
    meni se čini da je čokoladu iznenadilo ono...osamdeset i neke

  29. #29
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    "BOŽESAČUVAJ" u kojem smislu???? Je li vam bila dosadna????
    meni se čini da je čokoladu iznenadilo ono...osamdeset i neke
    Joj...pa da.... ...totalno sam uhvatila krivi kontekst...cvijeta73 , čokolado

  30. #30

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    nekad bila novinar ne znam da bih vise mogla

  31. #31
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj snorki prvotno napisa
    nekad bila novinar ne znam da bih vise mogla
    Ne, niti ja....ružno je reći, ali osijećala sam se da se jeftino prostituiram tijekom novinarske prakse...a u biti novinari bi trebali biti ti koji stvaraju medijsku sliku...prava istina je da su novinari samo prijenosnici informacija i to onih informacija koje im je nametnuta nomenklatura odredila....kao novinar si potpuno ovisan...cijela agenda je postavljena s visoka...ti si tu da je pokorno pratiš.... :/ dakle, novinari uopće nemaju tu moć kao što se to misli, već je medij, kao gotov proizvod, moćan (a on je sastavljen pod pritiskom, najčešće, jedne od vladajuće političke stranke)...ovo je i osobno iskustvo jer sam i sama bila pod vodstvom jedne od stranaka koje su mi nametale agendu....

    Baš neki dan gledam na TV-u....jato novinara se skupilo kraj nekog jadnog ministra koji s ukupno pet zuba u glavi propovijeda s visoka kako on uvodi promjene....priče za laku noć....dosadne priče za naciju....i ti to, kao novinar, MORAŠ pratiti, bez obzira što te to kao novinara uopće ne zanima i bez obzira što to ne smatraš bitnim i važnim...

  32. #32

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Varam li se ili ti ustvari trazis podrsku za neki novi pocetak?

  33. #33
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Mislim da se ne može u svakom poslu biti vjeran sebi i da se treba maknuti od posla koji ide protiv našeg integriteta. Ne bih mogla raditi posao u kojem je 90 % (ako ne i više) spin, da ne kažem laž. Sretna sam, kao i a zakaj, što je moj posao ujedno i graditelj mog integriteta. Mislim da je vrlo loše kad osjećaš da te posao kao osobu rastače. Još si dovoljno mlada da nađeš svoje mjesto u skladu sa svojom osobnošću. Na tvom bih mjestu završila to što sam počela, a onda bih se s tom diplomom okrenula nečem drugom.

  34. #34
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Mislim da se ne može u svakom poslu biti vjeran sebi i da se treba maknuti od posla koji ide protiv našeg integriteta. Ne bih mogla raditi posao u kojem je 90 % (ako ne i više) spin, da ne kažem laž. Sretna sam, kao i a zakaj, što je moj posao ujedno i graditelj mog integriteta. Mislim da je vrlo loše kad osjećaš da te posao kao osobu rastače. Još si dovoljno mlada da nađeš svoje mjesto u skladu sa svojom osobnošću. Na tvom bih mjestu završila to što sam počela, a onda bih se s tom diplomom okrenula nečem drugom.
    Upravo to i planiram učiniti, ali, kada za to dođe vrijeme....štošta sam u životu isforsirala i neslavno završila...neke trenutke čovjek jednostavno treba pričekati da se slože....u tome je zapravo mudrost, u izboru pravog vremena....

    Zorana, novi početci trenutno nisu mogući...cijela sam fokusirana na studij...potpuno sam skoncentrirana jer mi je još ostalo jako malo...iako, tu se našle i neke osobne frustracije jer već dugo, jako dugo od toga svega nemam niti kune prihoda što moju malu obitelj stavlja na veliku kušnju i čini ih žrtvama.... :/

    Da se vratim na svoj položaj.... ja sam uvijek bila filozof i moralist...
    Trenutno se u svojim sveučilišnim projektima bavim pitanjima morala i nenasilne komunikacije.

    Uvijek mi je bilo strašno važno zadržati autonomnost i integritet...a upravo mi je tu "vrijednost" potvrdila profesorica Maja citatom iz njezine knjige:

    "Ako sebe ne smiješ staviti u prvi plan (kao što to ističe H.Browne: "The Morality Trap"), to kreira situaciju u kojoj si prisiljen djelovati negativno - staviti na stranu svoje planove kako bi izbjegao osudu ostalih. Slobodan čovjek bira pozitivan smjer akcije, tražeći gratifikaciju za svoje vlastite planove. - Prosječna osoba bira negativan smjer akcije brinući se jedino kako će izbjeći tuđu osudu. Browne nastavlja: "Ako te netko optuži zbog sebičnosti, razmisli je li ta osoba samo nezadovoljna time što ti ne činiš ono što ona od tebe sebično zahtjeva".

    Također, mnogi ljudi misle da u svojim profesionalnim orijentacijama djeluju ispravno, čak im i pregovori puni kompeticije, ljutnje i negativnih emocija predstavljaju izazove....u osobnim kontaktima sam naišla na takve ljude i razgovarala s njima...obično bi mi s iskrenim olakšanjem uvijek govorili kako su mirni jer ne rade svjesno loše stvari.....ali, savjest je strašna stvar....ako nešto radiš nesvjesno, to jednostavno nije dobar argument da bi nastavio s neispravnim ponašanjem.

    Upravo je ta činjenica ona koja mi se nije svidjela kod većine mojih kolega....zadovoljno su spavali dok su istodobno djelovali potpuno nemoralno i izvlačili se na činjenicu da to ne rade svjesno i namjerno.... :/

  35. #35
    Anvi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    953

    Početno

    Citiraj Shiny prvotno napisa
    Citiraj Anvi prvotno napisa
    Citiraj mikka prvotno napisa
    public relations ilitiga odnosi s javnoscu.
    PRodane duše. :/
    Imam dosta dragih ljudi PR-ovaca i ovo me malo, onak, štrecnulo :/

    Nemojmo generalizirati!

    Osim ako i sama nisi u toj branši?!
    Ne kažem da prodane duše ne mogu biti drage duše. Samo da im je profit ispred istine. Možeš na to gledati kao na profesionalnu deformaciju.

    Nisam i ne bih. Po prirodi sam istinoljubiva i nemam ama baš nikakvog dara za izvrtanje činjenica.

  36. #36
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    ne bih sad nikog reklamirala, ali ima odlicnih novinara (kolumnista) kojima je autenticnost neosporna 8)
    doduse, ne znam koliko takvi zaraduju.

  37. #37
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    "Ako te netko optuži zbog sebičnosti, razmisli je li ta osoba samo nezadovoljna time što ti ne činiš ono što ona od tebe sebično zahtjeva".
    to može i ne mora biti točno.
    ja sam shvatila da se ljudi ne ponašaju jednako u svim okolnostima i sa svim ljudima.
    s nekim jednostavno ne želiš ništa dijeliti niti si spreman na bilo kakve ustupke pa se to može činiti sebičnim.
    ali sebičnost može biti i generalno odlika neke osobe, negova karakterna osobina.

  38. #38
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Abonjeko, . Teško da ti mogu dati neki upotrebljiv savjet ili nešto slično. Filozofsko-moralizatorski stav se teško može možda uklopit u PR, ali ima takvih novinara - evo, pada mi na pamet B. Bilić. Možda možeš svoje PR usluge ponudit poslije nekom NGO-u, tj. zastupati nešto uz što možeš pristati? Šizofrena je situacija da radiš za pare jedno, čemu se tvoje tijelo i duša protivi, i to je put ka bolesti, najozbiljnije. Moji moralni kriteriji vjerojatno nisu tako visoki kao tvoji, ali, da se referenciram na ono kako ako se ne slažete s misijom i vizijom vaše trvrtke - to baš ne kužim jer neće niti jedna tvrtka stavit u misiju "naša je misija izrabljivanje radnika i obmanjivanje potrošača u svrhu maksimizacije profita". Sve će imati pružanje najbolje usluge, na korist zajednici, vrijednosti transparentnost i sl. Vezano za te stvari, potpisala bih cvijetu, ja bih isto malo više entuzijazma i neposrednosti nauštrb diplomacije, ali to ne odgovara na tvoje neposredno pitanje. To ćeš najvjerojatnije morat odgovorit sama sebi, a vjerojatno ćeš se i morati odlučiti za nešto, uz punu svijest što taj odabir znači za tvoju eventualnu zaradu. To da svi kolege oduševljeno gledaju u 24-sata dostupne PR menadžerice, ma šta to ima veze, neka gledaju. U tome leži i dio moje dileme, jer svi poslovi koji mi se čine zanimljivi izgleda da traže 24-satnog čovjeka, a ja na to ne mogu pristati, pa sam si skresala ambicije jer mi je bitnije zdravlje i obitelj. U svakom slučaju pokupi diplomu kad si već tako blizu jer je šteta odustati pa ćeš vidjeti nakon toga kako bi je mogla upotrijebiti. Sretno!

  39. #39

    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Zagreb,Trešnjevka
    Postovi
    1,581

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    ja sam recimo prilicno sretna sto radim posao za koji ne moram traziti nikakva opravdanja, nego zaista mislim da je koristan i opravdan (drugo je pitanje obavljam li ga ja uvijek dobro).

    ali je para slaba, na to sam morala biti spremna.
    Identično

  40. #40
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Abonjeko, . Teško da ti mogu dati neki upotrebljiv savjet ili nešto slično. Filozofsko-moralizatorski stav se teško može možda uklopit u PR, ali ima takvih novinara - evo, pada mi na pamet B. Bilić. Možda možeš svoje PR usluge ponudit poslije nekom NGO-u, tj. zastupati nešto uz što možeš pristati? Šizofrena je situacija da radiš za pare jedno, čemu se tvoje tijelo i duša protivi, i to je put ka bolesti, najozbiljnije. Moji moralni kriteriji vjerojatno nisu tako visoki kao tvoji, ali, da se referenciram na ono kako ako se ne slažete s misijom i vizijom vaše trvrtke - to baš ne kužim jer neće niti jedna tvrtka stavit u misiju "naša je misija izrabljivanje radnika i obmanjivanje potrošača u svrhu maksimizacije profita". Sve će imati pružanje najbolje usluge, na korist zajednici, vrijednosti transparentnost i sl. Vezano za te stvari, potpisala bih cvijetu, ja bih isto malo više entuzijazma i neposrednosti nauštrb diplomacije, ali to ne odgovara na tvoje neposredno pitanje. To ćeš najvjerojatnije morat odgovorit sama sebi, a vjerojatno ćeš se i morati odlučiti za nešto, uz punu svijest što taj odabir znači za tvoju eventualnu zaradu. To da svi kolege oduševljeno gledaju u 24-sata dostupne PR menadžerice, ma šta to ima veze, neka gledaju. U tome leži i dio moje dileme, jer svi poslovi koji mi se čine zanimljivi izgleda da traže 24-satnog čovjeka, a ja na to ne mogu pristati, pa sam si skresala ambicije jer mi je bitnije zdravlje i obitelj. U svakom slučaju pokupi diplomu kad si već tako blizu jer je šteta odustati pa ćeš vidjeti nakon toga kako bi je mogla upotrijebiti. Sretno!
    sve potpisujem, osim branka bilića koji mi nije nešto simpatičan.

  41. #41
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Zavrsi fax, odnosno pokupi diplomu, s obzirom da si joj sad vec blizu. Ne moras raditi u PR-u, niti u novinarstvu.

    Ovim drugim sam se bavila osam godina i necu vise nikada, barem ne u ovoj zemlji. Ne isplati se. Sto se tice novinara pred saborom, koje spominjes, osim mozda egzistencijalne situacije, nitko ih ne tjera da tamo stoje. Mojih osam godina novinarstva proteklo je daleko od politike, ekonomije i bilo cega drugog sto me ne zanima. Radila sam u glazbi, multimediji i na radiju. Bilo mi je super, ali, eto, nedostajala mi je neka sigurnost - nije se dalo zivjeti samo od honorarnih poslova. Od tada ne radim u struci, posao kojim se bavim ne mogu smisliti, ali mi isti ostavlja dovoljno vremena (i novca) za ostvarenje drugih planova i ciljeva. S obzirom da se ovome nazire kraj, moram priznati da sam zadovoljna.

    Odustala sam u jednom trenutku i od novinarskog faksa, ali vratila sam se nakon 7-8 godina pauze. Jos nekoliko ispita i.. gibam odavde. Nisam sigurna da ce mi hrvatska PR diploma necemu sluziti preko bare, al' nema veze. Nekako mi je bilo glupo da to ne dovrsim.

  42. #42
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    sve potpisujem, osim branka bilića koji mi nije nešto simpatičan.
    Off topic, ali nije ni meni simpatičan, pače patetičan i nervirajući, ali nisam se mogla nekog drugog primjera sjetit (ali vjerojatno ih ima).

  43. #43
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Zavrsi fax, odnosno pokupi diplomu, s obzirom da si joj sad vec blizu. Ne moras raditi u PR-u, niti u novinarstvu.
    Ja već imam jednu diplomu - baccalaurea

    Naravno, Kaae...u to nema sumnje....pa čak mi je i jednim dijelom jako drago to sam izabrala PR jer sam naučila mnogo praktičnih stvari. Ja sada znam prodati "priču"...znam sve tehnike i alate, znam razmišljati na taj način, znam pisati komunikacijske planove, lobističke programe, analize, marketinško-promotivne pakete...znam nešto što mi može pomoći u bilo kojoj branši...

    ALI, ne znam kako da ukomponiram moral u sve to...to je jedna točka na "i", jedan "šlag" koji mi nedostaje na kraju mojeg formalno obrazovnog puta i bila bih najveća sretnica kada bih uspjela pronaći osobu koja će demantirati i argumentirati sve moje strahove, uvjeriti me da sve one stvari o kojima ja pričam nisu zapravo takve...želim da mi otkrije sve "izazove" takvog posla....

    Prof. Maja je na dobrome putu, ali meni treba i neka direktna osoba iz parkse koja se s tim nedoumicama svakodnevno susreće i kvalitetno "hendla"....jer filozofska podloga nije dovoljna bez dojmova iz "pravog života"!!! :/

  44. #44
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Abonjeko, sve ovisi o tvome karakteru i tvom osjećaju za moral i poštenje. Vjerojatno te neka renomirana tvrtka neće tjerat da iznosiš laži, ali znaš onu englesku "nisam ništa lagao, samo sam rekao poluistinu". Istina je koji put i rashomon i ovisi o kutu gledanja, bar ja to tako vidim. Ako je za tebe jedna jedina - the truth - onda ćeš možda teže u svemu tome plivat. Nisam baš usko iz te branše pa ti ne mogu konkretnijim primjerom pomoć i stvarno ne znam je li ti pomažem ili odmažem u svemu tome i bistrim li ti put prema tvojoj odluci o exitu iz svega toga ili u tome svemu vidiš neku nišu za sebe u kojoj bi mogla bit vjerna sebi i bavit se time za što si se školovala. U svakom slučaju, znam kolege koje su imale probleme suživit se s firmom u kojoj ja radim i bolje ti je dugoročno rješenje onda radit nešto drugo jer si, na taj način, svakodnevno u šizofrenoj situaciji.

  45. #45
    anamar avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2006
    Postovi
    2,334

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    Citiraj snorki prvotno napisa
    nekad bila novinar ne znam da bih vise mogla
    ....kao novinar si potpuno ovisan...cijela agenda je postavljena s visoka...ti si tu da je pokorno pratiš.... :/ dakle, novinari uopće nemaju tu moć kao što se to misli, već je medij, kao gotov proizvod...
    da, medij je moćniji od novinara, no ne uvijek i ne nužno.
    ali previše generaliziraš tu profesiju.
    ja sam novinar i nisam prodala dušu nikome.


    što se tiče tvog problema tu ne bi trebala imati nikakvih dvojbi. školu završi, kako je ina ekla, možeš biti PR i u civilnom sektoru, toga uvijek treba. možeš imat agenciju i birati kome ćeš pružati svoje usluge te odbijati one koji nisu u skladu s tvojim načelima. a možeš i mazat ženska lica i dobro zarađivati.

  46. #46
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    ako sam dobro shvatila, ti bi htjela i jare i pare ? (da se sofisticirano izrazim, a da ujedno prođem rodin "filter" protiv prostakluka).

    nemere. 8)


    kao novinar si potpuno ovisan...cijela agenda je postavljena s visoka...ti si tu da je pokorno pratiš.... Undecided dakle, novinari uopće nemaju tu moć kao što se to misli,
    svatko za sebe (bio novinar ili službenik) odlučuje koliko će biti nekome iznad pokoran. i u tom kontekstu si dozvoljava da za tu "pokornost" bude i "plaćen". previše je ljudi koji rade po tom sistemu da bi ih osuđivala, jer preteško je živjeti (i hraniti obitelj) od ideala (a i postavlja se pitanje, jel to sve vrijedno toga?!?). no, nekolicina, čak i u jednoj banana državi poput hr izabere vlastiti integritet i slobodu umjesto pokornosti i sigurnosti mjesečnih primanja (što naravno ne znači da mora zdimiti u istarske šume i točati noge u prljavoj kišnici). no i ta sloboda ima svoju cijenu. nju naravno plaća onaj koji je sebi uzme. sloboda nije jeftina.


    (mada meni općenito posao novinara baš nije spojiv sa poslom PR-ovca.. :? )

  47. #47
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa

    (mada meni općenito posao novinara baš nije spojiv sa poslom PR-ovca.. :? )
    O, je, je, jedan od češćih karijernih uspona, ako uspon mjerimo po fin. isplativosti, koje viđam kod sebe u poslu je od novinara do firminog PR-a. A ovo gore drugo si sve super rekla. Svako sam zna koja mu je razina za kompromise, a ipak nismo u tako totalitarnom režimu di stvarno kompromisa na kraju nema, niti izbora i režim te pojede do kraja, kao u meni gotovo pa najdražem filmu "Životi drugih" (portretira DDR). To ja pokušavam objasnit abonjeko, iako bi abonjeko najviše pomoglo da joj se javi neko ko radi kao PR preko PP-a i da insajdersku informaciju kako je te stvari pomirio, ali, abonjeko, nekako mislim da takvih baš i nema puno na Rodi.

  48. #48
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    ako sam dobro shvatila, ti bi htjela i jare i pare ? (da se sofisticirano izrazim, a da ujedno prođem rodin "filter" protiv prostakluka).

    nemere. 8)


    kao novinar si potpuno ovisan...cijela agenda je postavljena s visoka...ti si tu da je pokorno pratiš.... Undecided dakle, novinari uopće nemaju tu moć kao što se to misli,
    svatko za sebe (bio novinar ili službenik) odlučuje koliko će biti nekome iznad pokoran. i u tom kontekstu si dozvoljava da za tu "pokornost" bude i "plaćen". previše je ljudi koji rade po tom sistemu da bi ih osuđivala, jer preteško je živjeti (i hraniti obitelj) od ideala (a i postavlja se pitanje, jel to sve vrijedno toga?!?). no, nekolicina, čak i u jednoj banana državi poput hr izabere vlastiti integritet i slobodu umjesto pokornosti i sigurnosti mjesečnih primanja (što naravno ne znači da mora zdimiti u istarske šume i točati noge u prljavoj kišnici). no i ta sloboda ima svoju cijenu. nju naravno plaća onaj koji je sebi uzme. sloboda nije jeftina.


    (mada meni općenito posao novinara baš nije spojiv sa poslom PR-ovca.. :? )
    MC ..nasmijala si me do besvjesti....nemere nikako...znam....i znam da su velika, ogromna odricanja potrebna da bi bio blizak s idealima (kažem, ja sam otpustila financije u zamjenu za sebe)....a tko si to danas može priuštiti.... :?

    i svjasna sam da previše ljudi živi "pod čizmom" da bih se ja sada tu moralno dvoumila...sve je meni jasno, ali tražim najmanje bolan izlazak iz svega...

    ina33 ima pravo, meni treba direktan savjet (gotovo teško ostvarivo, ali ne i nemoguće) i također ima pravo u vezi ove poveznice PR-a i novinarstva....obično su najbolji PR-ovci bivši novinari....

  49. #49
    Maruška avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,926

    Početno

    Mislim da ništa nije crno-bijelo. Pa tako ni ova tvoja situacija.
    Konkretnog savjeta, nažalost, nemam.
    Možda sam zaista pretjerano naivna ali ja zaista vjerujem da je PR nominalno 'u službi dobra a ne zla'.

  50. #50
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj Maruška prvotno napisa
    ali ja zaista vjerujem da je PR nominalno 'u službi dobra a ne zla'.
    Možeš li mi to svoje vjerovanje, MOLIM TE, malo argumentirati...to mi je bitno...u ovom trenutku svaka pozitivna afirmacija mi je dobro došla

    Osobno i uopćeno to vjerujem i ja, ali vjerovanje se pokazalo sasvim suprotnim onome što sam iskusila :/ ....uvjerila sam se u onu: "misliti je drek znati!"

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •