Pokazuje rezultate 1 do 27 od 27

Tema: Gynipral

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno Gynipral

    Pre nekoliko dana, na pregledu, moja gin mi je prepisala Gynipral tablete radi sprečavanja kontrakcija.
    Radi se o tome da ja skoro pa i nemam kontrakcija (ili ih ne osećam), a ona mi je to dala "za svaki slučaj", jer mi se pre 8 godina, u 26. nedelji, dogodilo pucanje vodenjaka, pa su lekari morali izvršiti prevremeni porođaj.
    Do sada sam bila sve vreme na čuvanju trudnoće, uz minimalne fizičke aktivnosti. Samo lagana šetnja i nešto malo rada po kući.
    U početku je bilo nekog krvarenja, i imala terapiju Dabrostonom do 14. nedelje. Onda mi je pronađena Ureaplasma, pa sam popila 1 kutiju Sumameda za to.
    A sad još i ovo :?
    Zbunjena, ne znam šta mi je pametno da radim... Ne bih da se kljukam lekovima, pogotovo zbog redovnih nuspojava (kao i kod Prepara i sličnih tokolitika-tahikardija, treskavica, usporeni otkucaji bebinog srca...), a opet, n verujem da bi mi ona to dala tek tako.
    Molim vas za savet i vaša iskustva.
    Napominjem još da nisam baš u mogućnosti da tražim drugo mišljenje.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Zaboravih da napišem, sad sam u 25. nedelji

  3. #3
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Uf Vanesax nisam pametna što bi ti rekla, ti uvijek davaš pametne savjete . Ja sam kako znaš na strogom mirovanju isto prevencije radi, a ne nekih konkretnih simptoma. Kad se sjetim što sam prošla uzela bi i radila što god samo da se takvo što opet ne dogodi. Tako ti je moj štereberski savjet za svoj mir i za "ne do Bog" uzmi ljek, pa ako vidiš da ti smeta žali se ginički. Čula sam da postoji ljek koji se uzima a ne izaziva ni tahikardiju ni aritmije, neznam ime, malo potraži po netu. Ali, zar ti magnezij tablete tu ne bi trebale jednako pomoći? Da uzimaš oko 500-600 mg na dan? Mene često čope kontrakcije, baš me stegne i magnezij mi to rješi.


  4. #4

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    evo nešto i od mene:kad sam bila u 31.tjednu,išla sam na redovnu kontrolu,a ginekolog me pri pregledu pita da li osjećam kontrakcije(kakve kontrakcije?osjećala sam se super,malo dobila na težini,druga trudnoća,sve 5),a on menitvoreni ste 2 prsta,imate lagane kontrakcije,hitno na odjel.Da nisam bila na pregledu ne bih ni znala da mogu svaki tren roditi,a da nisam odležala na odjelu,tko zna šta bi bilo;uz svo ležanje i čuvanje sam rodila sa 38 tj.;zato ti je bolje piti tablete i ležati doma,nego piti tablete i ležati na odjelu

  5. #5

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Cure, hvala na savetima.
    Moram reći da mi je cervix po njenim rečima savršen, dug skoro 52 mm, čvrst, bez tunelizacije. Nema kontrakcija.
    Zato sam i :? jer sam lek dobila "za svaki slučaj".
    Zaista mi se ne pije bez preke potrebe...
    Da sad postoji bilo kakav simptom i indikacija, ne bih se igrala sa tim, naravno.

    Još sam na nekoliko mesta pročitala da je i to u razvijenom delu sveta prevaziđena metoda, jer navodno nije učinkovita. Isto kao ni mirovanje, i kao magnezijum i kao normabel etc. etc. E za to već ne mogu ništa da kažem

  6. #6
    Ivanchica avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    221

    Početno

    Evo i mog iskustva.
    U prosloj trudnoci (6 mjesec) na pregledu mi ustanovljene jake kontrakcije, a ja ih uopste nisam osjetila. Terapija strogo mirovanje i pomenute tablete.
    Sadasnja trudnoca - u 4 mjesecu krvarenje, grlic omeksan, otvorena 1 cm (nisu znali da li je to ok ili je krenuo porod). Uglavnom, ponovo mirovanje i pomenute tablete ali tek nakon 2 sedmice (ranije se nisu smjele koristiti).
    Na tvom mjestu bih koristila tabletice jer ne mislim da ce ih bilo ko propisati "za svaki slucaj"

  7. #7

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj Ivanchica prvotno napisa
    Evo i mog iskustva.
    U prosloj trudnoci (6 mjesec) na pregledu mi ustanovljene jake kontrakcije, a ja ih uopste nisam osjetila. Terapija strogo mirovanje i pomenute tablete.
    Sadasnja trudnoca - u 4 mjesecu krvarenje, grlic omeksan, otvorena 1 cm (nisu znali da li je to ok ili je krenuo porod). Uglavnom, ponovo mirovanje i pomenute tablete ali tek nakon 2 sedmice (ranije se nisu smjele koristiti).
    Na tvom mjestu bih koristila tabletice jer ne mislim da ce ih bilo ko propisati "za svaki slucaj"
    To "za svaki slučaj" je zbog prethodne trudnoće koja se nije dobro završila. I rečeno mi je da ih pijem samo ovaj mesec, da bismo ga "pokrili", jer se taj prevremeni porod dogodio otprilike u ovo vreme trudnoće u kojem sam sad

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    57

    Početno

    Draga Vanesax, jesi li možda razmišljala o tome da ti ih je dala da ti budeš mirnija, pa da pregrmite taj "koban" misec... mislim da to "za svaki slučaj" je samo radi tvog mira i sigurnosti... ona očito zna da ti ne može naškodit uzimanje samo ovaj mjesec a vjerojatno možda želi i sebe malo ogradit ukoliko se ponovi (ne daj Bože!!!) a i tebe smirit... moj ti je savjet također uzimat ga, a kad budeš u mogućnosti odi po drugo mišljenje ako se baš nikako ne smiriš...

    a šta se tiče štetnosti tableta, sve tablete su štetne i za "normalnog" čovika a kamoli za malu bebu... samo primjera radi... na Ormidolu piše da ga trudnice NIKAKO NE BI SMILE UZIMAT jer da prolazi kroz placentu, a oni ga opet pripisuju i moraš ga pit... nemoj svašta čitat (to si ti jednom davno nama "mlađima" napisala)...

    pusa... ja vjerujem da će sve bit u redu...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Citiraj JoBe prvotno napisa
    Draga Vanesax, jesi li možda razmišljala o tome da ti ih je dala da ti budeš mirnija, pa da pregrmite taj "koban" misec... mislim da to "za svaki slučaj" je samo radi tvog mira i sigurnosti... ona očito zna da ti ne može naškodit uzimanje samo ovaj mjesec a vjerojatno možda želi i sebe malo ogradit ukoliko se ponovi (ne daj Bože!!!) a i tebe smirit... moj ti je savjet također uzimat ga, a kad budeš u mogućnosti odi po drugo mišljenje ako se baš nikako ne smiriš...
    Da, upravo zato mi ga je dala

    Citiraj JoBe prvotno napisa
    a šta se tiče štetnosti tableta, sve tablete su štetne i za "normalnog" čovika a kamoli za malu bebu... samo primjera radi... na Ormidolu piše da ga trudnice NIKAKO NE BI SMILE UZIMAT jer da prolazi kroz placentu, a oni ga opet pripisuju i moraš ga pit... nemoj svašta čitat (to si ti jednom davno nama "mlađima" napisala)...

    pusa... ja vjerujem da će sve bit u redu...
    Kod ovog leka mi ne smeta toliko ono što piše, već što znam kakve su nuspojave.
    Svaki put, nakon uzimanja leka, javi se grozna drhtavica, koja traje, ne prestaje, srce se uzlupa i puls skače na 120.
    Praktično, posle uzimanja leka nisi ni za šta, niti išta možeš raditi osim da se treseš kao u najvećoj groznici. A od toga se ne može ni spavati.
    Lek se inače uzima na na svaka 3-4 sata. Meni je prepisano da uzmem 3 x na dan. Uffffff!

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    57

    Početno

    ma sve ćeš ti to izdržat, ja uopće ne sumnjam u tebe! to je samo ovaj misec, brzo će proć... a još kad znaš da si tako sigurnija... virujem da je i gore da bi izdržala... ti si ipak naš dobri duh ovdje, nismo navikli da je tebe nečeg strah... ... ti uvik nas bodriš, pa su nama sve riječi suvišne...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    JoBe, stvarno nisam imala pojma da tako delujem na vas. Ako je tako, jako mi je drago zbog toga, jer vas sve mnogo volim!

  12. #12
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Vanesax mislim da ako je to zaista samo prevencije radi, al bez ikakvih indikacija da bi se opet moglo dogoditi nešto loše (a neće se ništa dogoditi!!!), pitaj dal če magnezij i mirovanje imati jednako dobar učinak...ti se ni ne naprežeš nešto i stvarno se čuvaš, nema nikakvog razloga da se kljukaš tabletama koje ti objektivno ne trebaju.

    Moja meni ne želi raditi cerklažu baš zato što se do sad nije pokazalo da mi zaista treba, i govori da bolje odmirujem nego se podvrgavam ikakvim zahvatima.

    Sve mi imamo one kritične tjedne, evo ja u svoje ulazim, i isto me užasno strah i pišem ko luda na svim forumima o simptomima i svemu i ispitujem kako da sprječim nešto...ali na kraju koliko god možda nekom glupo zvučalo, nije baš sve u našim rukama...i kad vidiš da radiš zaista sve što je u tvojoj moći, i sve ide super...onda ubaciš malo vjere da če sve bit OK i guraš dalje. Brzo ćemo mi grlit naše ljubavice, i skroz zaboravit na sve ove muke i strepnje. JEDVA ČEKAM!!!

    Pih a jesam se raspisala

  13. #13
    RozaGroza avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Postovi
    5,601

    Početno

    Citiraj JoBe prvotno napisa
    ma sve ćeš ti to izdržat, ja uopće ne sumnjam u tebe! to je samo ovaj misec, brzo će proć... a još kad znaš da si tako sigurnija... virujem da je i gore da bi izdržala... ti si ipak naš dobri duh ovdje, nismo navikli da je tebe nečeg strah... ... ti uvik nas bodriš, pa su nama sve riječi suvišne...
    A B S O phuking L U T E L Y potpisujem

  14. #14

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Split
    Postovi
    57

    Početno

    Vanesax

    ticker 1 i 3 ti se baš nešto ne slažu, ili ja to nešto nisam skužila...

  15. #15

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Ma znam... Prvi odbrojava do ulaska u termin, a ovaj drugi do samog termina. Ne znam u čemu je fora sa tim prvim, ali ga držim i dalje jer mi je jaaako lep, a i čini mi se kako vreme brže prolazi

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    127

    Početno

    vanesax saljem ti pozitivne energije,svi smo mi jake i izdrzacemo znam.
    I ja nisam nista htela uzimati ali ako je potreba veca od rizika,onda nam doktori daju ljekovi.
    Kad bebica zaplace sve ce se zaboraviti

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    127

    Početno

    p.s-nisam vam rekla da sam bila 3 dana u bolnici primala Tokolizu zato sto sam imala nekoliko kapi krvi...puno sam se uplasila,ali sad sam opet doma i nadam se da sve bude ok.

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    molnja i ~~~~~~~~~~~~~~~~~~ da ti sve do termina bude ok (i posle toga, naravno)

  19. #19

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    BiH
    Postovi
    275

    Početno

    Meni dr. propisala iste te tablete ali da pijem jednu u toku dana tj. po 1/4 tablete , također za nedaj Bože. Meni nije jasno imaju li one u takvim dozama uopće ikakvog efekta,ali ih pijem...Imala sam problema na početku trudnoće,krvarenja,kontrakcije,ali sad sam evo u 34.tjednu i rekla mi da pijem dok ne uđem u 9.mjesec

  20. #20

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Sigurno da imaju nekakvog efekta. Makar i onog minimalnog.
    Ja sam počela da ih pijem, i za sad sam popila 1 kutiju (za nedelju dana) i dobila sad još 3. E sad ne znam da li će mi produžiti terapiju ili ne.
    U svakom slučaju, nuspojave imam.
    Drhtanje ruku, (nogu jedva primetno) i blaga slabost kao kada padne šećer, uzlupano srce.
    Evo sad su i stopala počela da mi otiču.
    Juče uopšte nisam mogla da uđem u svoju obuću :shock:

    A pijem samo 3x1. Kako bi mi bilo da pijem na svaka tri sata kao što se i pije?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    vanesax uf
    Ja sam Ginipral (tj. partusisten) dobila u 16. nedelji jer je dr. na UZVu video kontrakcije koje ja nisam ni osećala. Tada je video i da mi je unutrašnje ušće malo otvoreno pa mi je dao tablete uz strogo mirovanje.
    U 18. nedelji su mi stavili serklaž, a na otpustu iz bolnice mi je doktorka (divna, koja mi je ulivala poverenje) rekla doslovce: ma taj Ginipral je bezveze, uzimaj magnezijum 3x150mg i biće sve OK. Tako sam i radila, do dve nedelje pre termina, tad sam prestala, porodila se dan nakon termina.

  22. #22
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    vanesax, vise sam i zaboravila (ipak moja cura imna 9,5 god. ), ali i meni su davali ginipral i uz njega inderal zbog nuspojava...a ni ja nisam osjecala kontrakcije, i sve ostalo je bilo ok. ali sam ga pila ,i sta da ti kazem, sve je bilo i proslo ok. E, sad ovo za mg nisam ni znala tada...mozes li da pitas onog svog prijatelja doktora?

  23. #23

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    Pitala. I rekao mi je da postoje različiti stavovi u pogledu pijenja tokolitika (u tom smislu da samo intravenozno ubrizgani mogu da daju efekat), ali mi je rekao da on smatra da treba da pijem, bez obzira što nemam kontrakcije, jer svaka trudnica ih kad tad dobije (BH ili neke druge). a to nije dobro za bebu, jer tim grčenjem se bebi zapravo značajno smanjuje količina kiseonika
    I rekao mi je da se ne brinem, da to nije ništa strašno.

    Pri tom, njegova žena je trebala isto da pije (on je tad tek bio na specijalizaciji), ali ju je on odvratio od toga, jer je ona u toj trudnoći imala povišen šećer. Tako da je umesto gyniprala samo mirovala. I izgurala do termina bez frke.

  24. #24
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    e ,stvarno ,zacarani krug...ne moze covjek biti pametan ...
    meni nisu naskodile, a da li su pomogle, vjerovatno jesu, bar sam bila psihicki mirnija, ali tebe, vidim ,vise opterecuje to da ih pijes nego suprotno...ne znam, draga moja, sta da ti kazem...ako imas povjerenja u svog dr -poslusaj, ili ako si u prilici da zaista mozes mirovati,onda da uzmes taj mg i da se prepustis meditaciji?

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    a72, pijem ih već 2 nedelje. I borim se nekako sa nuspojavama.

    Ne bih mogla sebi oprostiti da se nešto dogodilo, a da ja nisam pila.
    Ipak sam tada bila u "terminu" kada mi se prošli put dogodilo prevremeno pucanje vodenjaka, pa sam odlučila da mi je bolje da se malo iscmizdrim i protresem nakon pijenja tablete, nego da nešto krene po zlu.




  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Cro Susedica
    Postovi
    1,732

    Početno

    OT
    Inače, sviđa mi se što si počela da se motaš po trudničkim temama , samo briši sa Problema, bolje ti je da ideš da čitaš neke opuštenije trudničke kružoke.
    Nadam se da ovi tvoji dolasci ovde znače nešto, što sad ni ti ni ja ne znamo, ali bismo mogli uskoro da saznamo!

  27. #27
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    vanesax, i bjezim sa problema, a svima vama ovdje zelim zive i zdrave bebice, i da ste sretne mame!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •