Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 54

Tema: Pametni pokreti

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno Pametni pokreti

    Imam neka pitanja za cure koje s klincima rade pametne pokrete.
    Kako ste uveli vježbanje pametnih pokreta, jeste li ih najavili kao vježbice koje pomažu učenju, gimnastiku, igru, razgibavanje? Meni je ono prvo najprihvatljivije, među ostalim jer ne muljam dobro.
    Kako djeca reagiraju na to? Kao na zabavu, predah, nešto novo, dobrodošlu pomoć ili dosadnu obavezu? Ako im dosadi da li inzistirate?
    Počinjete li "na suho" tj prvo sami pokreti, bez obzira na aktivnosti, ili ciljano, pred učenje, vježbanje pisanja, crtanje?
    Lijepo molim iskustva, primjedbe, savjete.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    de, pojasni.... koji pametni pokreti :?

  3. #3

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Razne male vježbice i pokreti koje služe povezivanju lijeve i desne moždane polutke. Prema iskustvima mnogih jako pomažu učenju, poboljšanju koncentracije, razvoju nekih vještina i sposobnosti. Učinak je vidljiviji kod djece s poteškoćama u učenju, komunikaciji...
    Crtanje ili tijelom pravljenje pokreta kao znak bveskonačnosti (položena osmica), tzv. križno-lateralno hodanje (stupanje pri kojem se dižu nasuprotna ruka i noga), stimuliranje točki na uškama... Opisane su među ostalim u knjizi Carle Hannaford: Pametni pokreti: zašto ne učimo samo glavom - gimnastika za mozak.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Oct 2007
    Lokacija
    pod stresom
    Postovi
    1,827

    Početno

    ovo je meni poslala Peterlin

    Od: Peterlin
    Za: štrigica
    Postano: pet lis 10, 2008 11:50 am
    Naslov: Senzorna integracija - praksa (naše iskustvo)
    A sad – konkretno; ovo smo mi radili (već sam puno i zaboravila, ali nema veze):

    Osnovna vježba integracije (često i dovoljna) – križni kraul ili križno lateralno kretanje:
    Više o tome: http://www.energybalancing.com/selfeval/crosscrawl.html
    Daklem, kako mi to radimo:

    Ujutro nakon buđenja i češkanja iza uha dijete legne na leđa i naizmjence diže lijevu ruku iznad glave + desnu nogu (savija u koljenu), pa ih spusti. Nakon toga desna ruka + lijeva noga – ponoviti najmanje 12 puta (6 sa svakom stranom, NAIZMJENCE).
    Tijekom dana – ista vježba u stojećem stavu: Lijeva ruka gore iznad glave + istovremeno desna noga pod 90° savijena u koljenu, zatim slijedi suprotna ruka i suprotna noga.
    “Strojevi korak” – isto naizmjence stupanje i koračanje lijeva ruka / desna noga. Može se izvoditi u pauzama učenja!

    Vježba služi boljem povezivanju moždanih polutki i ima za posljedicu bolju koncentraciju, dulji interval pažnje, bolju koordiniranost pokreta itd.

    Ima još – “osmice” – dijete stane razmaknutih nogu i ruku iznad glave, a onda u zraku ispred sebe opisuje osmice po zamišljenoj školskoj ploči. Ima istu funkciju!

    Stimulacija osjeta – pojedinačno i kombinirano

    Miris i okus
    Još kad su klinci imali po 2 godine, znali su prepoznavati mirise začina zatvorenih očiju… Kuhali su “juhu od začina” i razne druge kerefeke – nemam pojma koliko smo začina tako potrošili.
    Također, znali su “liznuti” sol, šećer i slično… nakon toga majoneza, kečap… pasta za zube (podvaliti!) itd.
    Miris i okus idu zajedno i dobro se dopunjavaju s finom motorikom (treba nasipati maloooo začina u juhu).

    Sluh
    Uglavnom smo se koristili audio cd-ovima kako sam već opisala. Bilo nas je premalo za igru pokvarenog telefona, ali teta u vrtiću je to radila s njima!

    Opip
    Lego-kocke su zakon! Najprije Lego-duplo, a onda sve manje i kompliciranije! Puzzle isto tako – najprije velike, pa male… osim opipa, zahtijevaju i vid i eto ti integracije! Davala sam ja i šivati gumbe, ali to moj veliki sin do dana današnjega nije savladao. Mali (koji je ljevak, ali nema motoričkih problema) šiva gumbe od pete ili čak četvrte godine bez problema!
    Onda, na slijepo treba prepoznavati razne površine – karton rebrasti, tkaninu, papir glatki, gumu, plastiku itd… (kaj god se nađe – npr. novine i kuhinjska krpa – doslovce sve iz naše okoline…
    Čaše – na slijepo prepoznati malu i veliku čašu, pa onda punu i praznu …
    Slano tijesto/glina/glinamol/plastelin i slično – beskrajna zabava za izradu božićnih i inih ukrasa i čestitki!

    Vid
    Boje i crtanje, slikanje
    Farbali smo i božićne ukrase i home-made igračke!
    Kolaž – zakon za vid i motoriku! (Moj mlađi sin je ljevak pa ima ljevačke škare i sve pet!)
    Home-made puzzle: trebaš 2 ista kataloga i nađete zajedno neku sliku… Jedna je “matrica” a druga se razreže na nekoliko komada (počneš sa 6, pa onda povećavaš broj… može se i potrgati, pa je nepravilno – isto je dobro!). Klinac mora sastaviti sliku od dijelova i ZALIJEPITI na podlogu! Odlično za vid, integrirano sa motorikom, a dušu dalo za održavanje pažnje, samo ne smije se početi sa prezahtjevnim kombinacijama.

    Motorika – gruba
    Moj stariji ima nerazvijen neurološki sustav (nalazi stabilometrije pokazuju otklon od prosjeka – dijete ima sitne mikropokrete koji ometaju i koncentraciju i finu motoriku) , a to smo razvijali ovako:
    Sportski vrtić – mala škola atletike: greda, sprave i sl.
    Igraonice – svi oni tuneli i sprave za ljuljanje koje tamo imaju.
    Igralište – sprave i penjalice.
    Škola plivanja (za treninge JA nemam sape ni vremena, jer su 5xtjedno, a to mi je previše).
    Škola gimnastike (odnedavno – daje super rezultate).
    Vožnja na rolama i klizaljkama (savladali, na veliko čuđenje fizijatrice), vožnja romobilom , aliiii vožnju biciklom JOŠ nismo savladali!
    Penjanje na drvo (neki malo veći grm ispred kuće, he he…).
    Crtanje kredom po parkiralištu (školice – može se poslije to i igrati). Mi smo ko klinci ocrtavali svoje sjene… Tako mi je to i palo na pamet, iz djetinjstva.

    Motorika – fina
    Već je gore opisano dosta toga… Radili smo i kombinirane vježbe prema Ragnhild A. Oussoren iz knjige PLES PISANJA – pustiš klincima glazbu i pitaš kako ih pokreće (moji su slušali sve od Carla Orffa do Nene Belana). Nakon toga (još uvijek uz slušanje) objesiš na vrata ili zid veeeeliki papir, pa nek dijete s obje ruke…

    Nakon toga daš mu A3 papir, pa kažeš: sad tu nacrtaj: planine (cik-cak crta kao zubi morskog psa), more (valovi zaobljeni) i sunce (koncentrični krugovi). Kad nacrta – presavineš papir na A4 i ponoviš postupak. Nakon toga opet – tako dugo dok se papir može savijati. Nek crta s kojom god rukom hoće, pa i s obje.

    Vježbe pamćenja i kretanja (kombinirane)

    Ovo rade naše učiteljice:
    Djeca uče pjesmicu napamet, ali uz kretnje… Na primjer (ne znam cijelu) ide to ovako:

    Stanislav Femenić - NAKRIVIO KAPU ŽIR

    Nakrivio kapu žir (ruke iznad ili na glavi, nakrivljene na jednu stranu)
    I povik’o “Molim mir”! (kažiprst gore)
    Moram čuti (ruka iza jednog uha)
    Moram čuti (ruka iza drugog uha)
    Na koga se vjetrar ljuti (valovi vjetra rukama)
    Moram čuti (ruka iza jednog uha)
    Moram čuti (ruka iza drugog uha)
    Zašto hrastu krošnja žuti (rukama gore – pokreti oponašaju gibanje krošnje)
    …..

    Ne znam dalje napamet, moram sina pitati. Pjesmica završi tako da žir padne s grane, a dijete čučne i ostane tako!



    Eto, dobru zabavu!

    Masu toga je iz knjige JEDNOROZI SU STVARNI Barbare Meister Vitale.

    Sorry na duljini teksta – to sam sad iz glave izvrtila! Teško je godine rada s djecom utrpati u 2-3 poruke, ali eto, za sada toliko! Možda sam to trebala prije zapisati.[b]

    _________________
    Bolje biti dio rjesenja nego dio problema!

    L - 2000
    E - 2001

  5. #5

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    to bi onda bilo nešto kao iz Brain Gym-a?

    nemam tu knjigu, ali evo da i ja citiram Peterlin
    u kontekstu grafomotorike i senzorne integracije:

    Citiraj Peterlin prvotno napisa
    U to ime, evo linka sa vježbama senzoričke integracije (netko ga je već stavljao, ali to nisam bila ja):

    http://www.hsucdp.hr/savez/3cp/uvodu...ntegraciju.htm

    Ono što ja radim doma s djetetom je zdravoseljačka priča (mislim da moji sinovi i ne znaju čemu to služi - za njih je to igra i jako se dobro zabavljamo):

    Križno lateralno hodanje (literatura: Jednorozi su stvarni, autorice Barbare Meister Vitale) i brojne "zaboravljene igre". To je zdravoseljački strojevi korak - digne se lijeva ruka i desna noga istovremeno, pa se zamijeni. Može se izvoditi u stojećem stavu, hodajući ili ležeći. Bitno je naizmjence dizati lijevo-desno, kako bi se aktivirale i umrežile obje moždane polovice.

    Osmice - dijete stane s rukama iznad glave (može ispreplesti prste, ali ne mora), pa onda šakama opisuje osmice iznad glave ili ispred sebe.

    Primjeri (starinske igre koje je već netko gore u topicu spomenuo, pa ćemo ih i opisati, jer očito ljudima treba):

    Dijete treba hodati po ravnoj crti noga pred nogu (mi koristimo rub tepiha).

    Dijete treba stajati mirno sa ispruženim rukama i zatvorenim očima (kao na liječničkom za vozački).

    Dijete treba jednom rukom gladiti svoj trbuh u krug kao da se dobro najelo, a istovremeno se drugom rukom tapšati po glavi... Nakon nekog vremena treba zamijeniti ruke. (Probajte, nije baš tak jednostavno kak se čini...)

    Igrajte s djetetom igre pljeskanja (najprije mora naučiti samo - pljesne rukama, pa se opali po koljenima, pa pljesne pa se opali lijevom rukom po desnom koljenu, pa pljesne, pa desnom rukom po lijevom koljenu... Daklem - pljes - skupa, pljes - lijeva, pljes, desna.... To smo mi igrali i u vrtiću i u osn.školi... ) Kasnije se može s partnerom koji mu samo mirno drži ruke, a nakon toga oba partnera izvode isto. Starinska zabavna igra!

    Naučite dijete da "hoda" prstima tj. spaja palac lijeve i kažiprst desne, pa zamijeni i onda ubrzava taj pokret...

    Za naprednije - vježbe ravnoteže
    Ravnoteža u stojećem stavu:
    Treba stajati mirno, zatim stopalo jedne noge nasloniti na koljeno druge, tj. ostati stajati na jednoj nozi. Ruke su najprije raširene, a zatim ih treba sklopiti kao za molitvu, pa podići iznad glave (sve stojeći na jednoj nozi) i onda spustiti ponovo ispred srca... (slično se radi i u jogi).

    Ravnoteža u sjedu:
    Treba sjesti na stražnjicu, ruke ispreplesti prstima ispod koljena i lagano se odgurnuti unatrag pa podići stopala. Zatim se noge trebaju podići da su pod kutem od cca 45o prema podlozi. Ostati tako nekoliko polaganih udisaja i izdisaja...
    a to kako ih ukomponiram i uvedem
    obično kao igru "svi činite kao ja, to me vrlo zabavlja..." prvo ja oponašam neke vježbice koje L. smisli, pa onda on mene oponaša
    sve se češće događa da on samoinicijativno započne baš ono što sam par dana ranije ja njemu pokazivala

    on nije neki tip ta ranojutarnju tjelovježbu, ko ni mama njegova

  6. #6
    Ribica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    381

    Početno

    I dont' get it :? :? :?

    Mi sve ovo navedeno radimo kao neku našu svakodnevnu igru, bez "naučne" podloge. Jednostavno igra.

    Osvrnut ću se samo na spomenutu vježbe lijeva ruka gore, desna noga pod 90 - mi to zovemo stupanje i svaki put kada ne ponesemo rekvizite ili "čudno" hodamo ili radimo se zabavljamo preko nekih prepreka koje nađemo usput (ograde, stupići....) Mi smo u stvari Monty Phaytonovci - razvijamo svoj specijalni hod.

    Ostalo ne želim niti komentirati, sve spada pod neki oblik igre.

    Jedino ako je fora da sve treba provoditi svaki dan - e to ne radimo. 8)

  7. #7
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    meni izgleda zanimljivo...

  8. #8
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Cure ja sam ostala bez teksta kad sam vidjela ove citate gore! Fala!

    Evo još malo (iako nemam više puno za dodati, sve je već rečeno): sve te "pametne pokrete" treba raditi kroz igru. Djeci je igra zakon i oni ne postavljaju nikakva pitanja čemu to služi. Većoj djeci se može reći (ja starijem znam reći da će mu cpu biti brži od toga - on je ljubitelj računala pa je za njega prikladna takva izjava... ali tek sad kad može to na neki način razumjeti).

    Mi smo "pametne pokrete" uvodili postupno jer su se djeca voljela maziti, pa je krenulo ovako (kad smo počeli, stariji je imao 2,5 godine a mali je tek prošao godinu dana):

    - najprije mama mazi i diže odgovarajuću ruku i nogu (ujutro pri buđenju, samo par minuta, a kroz dan kad se sjetiš npr. po povratku iz vrtića/škole ili u pauzi učenja), a kasnije djeca sama to isto rade jer žele... Između serija pametnih pokreta ubaci se češkanje leđa i slično. No, za veću djecu vjerojatno je bolji drugačiji pristup.

    Kad su bili veći radila sam isključivo s primjerom i kroz igru - hajde, tko može ovo izvesti (i spetljaš se u čvor, he he he... ako uspiješ, a ja imam barem 5 kg previše, možda i 10 pa to baš i nije jednostavno... )

    "Osmice" isto, kad bi došli doma iz vrtića - hajd'mo se malo rastegnuti ovakoooooo ....

    Zaključak - nema tu ništ posebno! Mi smo kao djeca radili "pametne" pokrete i skakali na sve moguće načine (prek štrika, gumi-gumi, školice... igrali igre loptom i drugo). Nisam svojoj djeci rekla do polaska u školu čemu zapravo vježbe služe, ali njima je to bilo zabavno i vole ih i dan danas. Stariji je morao, mlađi se zabavljao s nama, a to činimo i danas. Ne predstavlja nam neku obavezu.

    A i meni dobro dođe da se rasteeeegnem svako toliko nakon sati za računalom (umjesto da u predahu posla virim na forum svako toliko ). Probajte! Sad znam ponekad "prodavat pamet" kolegama i kolegicama, više iz zafrkancije nego stvarne potrebe, ali ima tu i debele lateralne koristi, he he he...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Hvala na odgovorima.
    A ima li netko iskustva da danas u školi učitelji rade s djecom te vježbice prije ili između zahtjevnijih nastavnih zadataka? Samoinicijativno ili na prijedlog neke mame?

  10. #10
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Vlvl prvotno napisa
    Hvala na odgovorima.
    A ima li netko iskustva da danas u školi učitelji rade s djecom te vježbice prije ili između zahtjevnijih nastavnih zadataka? Samoinicijativno ili na prijedlog neke mame?
    Moji su boravkaši. Oni to rade u sklopu redovnog programa boravka.

    Otkad je HNOS, djeca i učiteljice nisu vezani na zvono nego rade u grupama i sl. a često znaju to za vrijeme odmora ili u pauzama napraviti, da se razgibaju. (Negdje gore je opis one pjesme "Žir" koju je moj sin donio iz škole...). No, ne rade tako svi - treba se raspitati... Učiteljice koje imaju završen Korak (edukacija Korak po korak) čak i ako škola nema verificirani program to jako često izvode. A znaju to raditi i u sklopu tjelesnoga, ali koliko ja znam, u popodnevnim satima NAKON nastave i kad je djeci već dosta svega učiteljice to koriste da ih odmore, potaknu itd. I svima dobro - i djeci i njima i nama! Bar je meni s našim učiteljicama tako.

    Sretno!

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    1,049

    Početno

    Hvala!

  12. #12
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Evo, više o Korakovskom programu ovdje (stavljam link direktno na osnovne škole, iako se po tom programu radi i u vrtićima, a i u srednjim školama).

    http://www.korakpokorak.hr/osnovne_-_korak_u_praksi.asp

    Mi smo imali sreće da je stariji sin bio u vrtiću u grupi gdje su odgajateljice imale Korakovsku edukaciju, a u školi također obje učiteljice koje imaju razredništvo (i kod starijeg i kod mlađeg sina) primjenjuju elemente Koraka u svom radu. Zadovoljni smo.

    Inače, negdje sam na internetu našla popis škola koje imaju verificirani Korakovski program u nižim razredima, ali ne znam više gdje je to bilo.

    S Korakom ili bez njega, učitelji imaju obvezu trajne edukacije i velika većina to savjesno obavlja. Isto, ne vidim baš ništa loše da im roditelji predlože korištenje "pametnih pokreta" ili se kod učitelja raspitaju o tome. Mi nismo trebali ništa posebno činiti, jer smo se od početka uvjerili da se s djecom radi upravo na taj način, uklopljeno u program. Imamo s našim učiteljicama jako dobru suradnju i dobro iskustvo - roditeljski prijedlozi se uvijek saslušaju, a po mogućnosti i provode, ako su u skladu s nastavnim planom i programom i u okviru mogućnosti. Dobar učitelj je bitna karika u tom lancu. Sretno!

  13. #13
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    ja bih predložila da peterlin otvori topik "peterlinine motoričke čarolije" pa da na jednom mjestu imamo praktične savjete...
    i ove, i one s plastelinom i olovkama trokutastog presjeka, pa čak i one linkove s dodatnim vježbama za razrednu nastavu, pa one savjete kako raditi slikovnicu u pps-u...

    meni glupo da ga ja otvaram...

  14. #14
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj fegusti prvotno napisa
    ja bih predložila da peterlin otvori topik "peterlinine motoričke čarolije" pa da na jednom mjestu imamo praktične savjete...
    i ove, i one s plastelinom i olovkama trokutastog presjeka, pa čak i one linkove s dodatnim vježbama za razrednu nastavu, pa one savjete kako raditi slikovnicu u pps-u...

    meni glupo da ga ja otvaram...

  15. #15
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Cannot find server!

    Htjela sam napisati ovo: Draga fegusti, i sama o tome razmišljam, ali ne o topicu nego priručniku za roditelje kako pripremiti dijete za polazak u školu (topic može uslijediti nakon toga). Imam već tak puno materijala da ga nije baš lako kvalitetno urediti, ali čim ovo ovdje pišem, na dobrom sam putu da to i napravim... Možda za vrijeme zimskih praznika...

  16. #16
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    u kojem bi obliku bio taj priručnik, virtualnom ili opipljivom?

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Već imam nešto slično za predškolsku djecu (čak sam i link stavljala na ovaj forum) - evo ovako je to izgledalo: http://www.sendspace.com/file/ryfvrk

    Doduše, to je bez privitaka, koji bi dobro pasali u Obiteljski kreativni kutak...

  18. #18
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Dizem topic i odmah imam pitanja.
    Najprije za Peterlin. (Hvala ti puno da si si dala truda ispisati neke vjezbe koje ste radili sa tvojim sinovima. Zapisala sam si hrpu toga a ostalo cu isprintati i tako sam uzbudjena, ko da sam na lutriji dobila i jedva cekam sutra da u praksi primjenim tvoje prekrasne ideje.)
    A sad pitanje: Gdje se moze pronaci tvoj prirucnik za predskolce koji spominjes gore u svom zadnjem postu?

    V. ima 4 godine i da sad ne opisujem sve i svasta, trenutno mi se najvecim problemom cini smanjena koncentracija. Kao sto je vrticka teta lijepo rekla, V. je ko pcelica koja leti s cvijeta na cvijet i nigdje se ne zaustavlja dovoljno dugo da bi nesto zavrsio. Tjera ga neki unutarnji nemir. Dakle, trebamo raditi na koncentraciji i netko mi je predlozio Ples Pisanja.

    Tu imam pitanje za sve: Da li vam je poznat i koristite li Ples pisanja za najmladje? To je prirucnik ciju verziju za skolarce spominje Peterlin i na nekim drugim topicima. Mi smo jucer tek poceli i pocetak je bio boji nego sam se nadala, ali za sada smo samo na tome da procitamo pricu. V. odglumi sve sa 2 finger puppets koji su glavni likovi price. Onda on meni isprica sto je bilo u prici. (Njegovo je bila potpuno nova prica, npr umjesto pjeska bio je snijeg...) Onda smo slusali pjesmicu na CD-u nekoliko puta i plesali. Tu smo jucer stali. Danas smo samo osdlusali pjesmicu i odplesali. Ali nisam uspjela uhvatiti pogodan trenutak za slijedeci korak, tj za, da se tako izrazim, likovno izrazavanje svega sto smo ispricali, otpjevali, otplesali i odglumili. A taj dio je najvazniji, jer cijela poanta plesa pisanja je vjezbanje grafomotorike tj priprema za pisanje slova. Ne bih htjela pogrijesiti pa da mu se zamjeri, jer prvi dojam je najvazniji.
    Pa me zanimaju prakticni savjeti kako najbolje obaviti slijedeci korak?

  19. #19
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Nikad nisam cula za ovo! Bas cu sad pratiti temu. Jel se to rad i s djecom koja ne pokazuju nikakve probleme ili je to dio neke terapije?

  20. #20
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Nikad nisam cula za ovo! Bas cu sad pratiti temu. Jel se to rad i s djecom koja ne pokazuju nikakve probleme ili je to dio neke terapije?
    Moze to biti terapija (a tako se i koristi) ali to je sustav osmisljen i primjenjiv za SVU djecu. Sluzi razvoju grube motorike koja je temelj za razvoj fine motorike ruke i koordinacije ruka-oko da bi se kasnije moglo uciti pisanje.

  21. #21
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Mrs Happy prvotno napisa Vidi poruku
    Dizem topic i odmah imam pitanja.
    Najprije za Peterlin. (Hvala ti puno da si si dala truda ispisati neke vjezbe koje ste radili sa tvojim sinovima. Zapisala sam si hrpu toga a ostalo cu isprintati i tako sam uzbudjena, ko da sam na lutriji dobila i jedva cekam sutra da u praksi primjenim tvoje prekrasne ideje.)
    A sad pitanje: Gdje se moze pronaci tvoj prirucnik za predskolce koji spominjes gore u svom zadnjem postu?

    V. ima 4 godine i da sad ne opisujem sve i svasta, trenutno mi se najvecim problemom cini smanjena koncentracija. Kao sto je vrticka teta lijepo rekla, V. je ko pcelica koja leti s cvijeta na cvijet i nigdje se ne zaustavlja dovoljno dugo da bi nesto zavrsio. Tjera ga neki unutarnji nemir. Dakle, trebamo raditi na koncentraciji i netko mi je predlozio Ples Pisanja.

    Tu imam pitanje za sve: Da li vam je poznat i koristite li Ples pisanja za najmladje? To je prirucnik ciju verziju za skolarce spominje Peterlin i na nekim drugim topicima. Mi smo jucer tek poceli i pocetak je bio boji nego sam se nadala, ali za sada smo samo na tome da procitamo pricu. V. odglumi sve sa 2 finger puppets koji su glavni likovi price. Onda on meni isprica sto je bilo u prici. (Njegovo je bila potpuno nova prica, npr umjesto pjeska bio je snijeg...) Onda smo slusali pjesmicu na CD-u nekoliko puta i plesali. Tu smo jucer stali. Danas smo samo osdlusali pjesmicu i odplesali. Ali nisam uspjela uhvatiti pogodan trenutak za slijedeci korak, tj za, da se tako izrazim, likovno izrazavanje svega sto smo ispricali, otpjevali, otplesali i odglumili. A taj dio je najvazniji, jer cijela poanta plesa pisanja je vjezbanje grafomotorike tj priprema za pisanje slova. Ne bih htjela pogrijesiti pa da mu se zamjeri, jer prvi dojam je najvazniji.
    Pa me zanimaju prakticni savjeti kako najbolje obaviti slijedeci korak?
    Idemo redom.... Prvo - literatura: nisam ni znala da ima tih knjiga još dok jučer nisam pogledala što se sve nudi od autorice Ragnhild A. Oussoren, pa sam naletjela na ovo:

    Za predškolce: http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=25971

    Ples pisanja 2 + cd: http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=25107

    Ples pisanja 2 - radni listovi: http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=25106

    Vidjela sam svojevremeno te radne listove u izlogu knjižare Školska knjiga u Masarykovoj.

    Inače, te knjige ne kupujem nego posuđujem iz kvartovske knjižare, pa tek ako mi se učini vrijednom novaca, kupim nešto od toga.

    No, da se vratim na rad s djetetom.

    Mrs. Happy - imam dojam da si prebrzo krenula s primjenom Plesa pisanja na dijete. Treba klincima vremena. Meni je lako sad tu i tamo isukati kakvu zgodnu ideju, ali u pozadini su godine rada. Ono što je opisano u knjizi je materijal primjenjiv na nekoliko GODINA dječjeg razvoja. Dobro si odšacala da bi pritisak mogao izazvati kontraefekte. Nemoj očekivati da ćeš s djetetom moći raditi tako brzo kako čitaš knjigu i otkrivaš što se sve može. Prvo pročitaj knjigu do kraja, pa onda odaberi ono što misliš da bi se tvom djetetu moglo sviđati, pa napravi od toga igru...

    Treba dijete slušati nekoliko dana taj cd, navikavati se na zvukove, pa tek onda ga polako uvodiš u pokrete i to prvo poticanjem, a ako ne kuži, tek onda primjerom da ne ugušiš njegov vlastiti izražaj (ako ga bude - nisu svi klinci maštoviti, neke treba poučiti).

    Pitaš dijete "na što te ovo podsjeća?" Kad kaže da ga podsjeća štajaznam na puhanje vjetra kroz grane, pitaš ga kako bismo se mogli gibati kao drvo na vjetru? Neko dijete će samo doći na ideju da ustane, digne ruke i ljulja se, a nekome moraš pokazati. Pa onda kako se giba grmlje - sjedneš prekriženih nogu pa opet... Mašti nikad kraja, ali moraš paziti da puštaš djetetu inicijativu. Iznenadit će te, he he he... Meni je to bilo silno zabavno. Moji su obožavali Nenu Belana "Sjedim na kantunu, glava u balunu a di si ti...."

    Klinci koji put sami izmisle kojekakve igre. Pripašeš sve svojem djetetu i njegovim interesima. Prisjetiš se igara koje si i sama igrala u djetinjstvu... Sve smo mi to radili, samo se nije tako učeno zvalo.

    Osim toga, ima i druge literature. Ovo je topic koji se zove Pametni pokreti - imaš i knjigu s tim naslovom, evo je ovdje: http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=19862

    Dalje - Dennisonov Brain Gym u osnovi ima istu svrhu, evo literature i za to (našlo bi se još, ovo tresem iz rukava):

    Teorija - Brain Gym i ja: http://www.ljevak.hr/knjige/knjiga-1345-brain-gym-i-ja
    Praksa - priručnik za roditelje i edukatore: http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=21611
    Praksa - priručnik za odrasle/zaposlene: http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1225/

    Svrha je uvijek ista - učimo cijelim tijelom i ako se ne krećemo dovoljno, mozak je na neki način "zakinut".

    Uživajte sa svojom djecom!

  22. #22
    kljucic avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    početak Slavonije
    Postovi
    2,138

    Početno

    bilježim si temu

  23. #23
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Hej draga Peterlin, , bas ti hvala na odgovoru.
    Tocno to mi je falilo, da mi netko veli da idem polako, da se ubacim u mastoviti mood i da pratim dijete. I Inace se trudim da ga u svemu pratim tako da mi nadam se ni ovo nece biti tesko.
    Vec tjednima povremeno pustim samo tu prvu pjesmicu sa CD-a, onako u pozadini, bas zato da mu udje u uho. Druge nismo jos slusali i necemo dok ovu prvu potpuno ne iscrpimo.
    U uputama pise da je tempo, cca 1 prica tjedno. Ja imam feeling da ce nama trajati malo duze, hehe.

    Veceras smo se dogovorili da cemo sutra opet slusati t istu pjesmicu i citati istu pricu, uz nju pjevati i plesati (dakle sve sto smo evc jednom anpravili) i da cemo onda slikati sa tatinom pjenom za brijanje u koju cemo staviti malo jestive boje. Na velikom bijelom stolu na koji cemo staviti proziran najlon. Sa obje ruke.
    To nam je plan, a vidjet cemo kako ce se situacija razvijati.
    Ako ce kao i prvi puta, onda mu nece trebati puno poticanja. I inace je vrlo mastovit i voli pokret i ples i pjevanje. Jedino ne znam da li da mu potpuno prepustim kormilo (da se tako izrazim) sto bi moglo zavrsiti potpunim skretanjem sa zadanog "cilja", tj moglo bi se pretvotriti u sasvim novu igru. A ja bih zeljela ustvari da ga nekako polako treniram strpljenju i upornosti i da se koncentrira na jednu stvar i da ju zavrsi. Ne znam da li sam to dobro opisala. Ne bih htjela da ispadne da sam neka preambiciozna mama koja bogznasta ocekuje od cetverogodisnjaka.

  24. #24
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Zaboravila sam napisati da ja imam tu prvu knjigu koja je za 3-5 godisnjake, na hrvatskom
    http://www.superknjizara.hr/index.ph...d_knjiga=25971
    i CD koji je na engleskom
    ( Nama to nije problem, cak dapace jer nam se i tata moze prikljuciti.)

    Peterlin zaboravila sam napisati da sam se bas iznenadila kad sam vidjela da ne zna "stupati". Pa smo vjezbali "stupanje" na ledjima i smijao se bas onako slatko i abs ga ej zabavljalo. A i mene.
    Posljednje uređivanje od Mrs Happy : 27.03.2013. at 22:20

  25. #25

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    bilježim

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    3,210

    Početno

    ma ovo je krasno

    peterlin, kad će knjiga na svjetlo dana?

  27. #27
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj makita prvotno napisa Vidi poruku
    ma ovo je krasno

    peterlin, kad će knjiga na svjetlo dana?
    Hvala, hvala.... Paaa, razmislit ću o tome - imam materijala brdo, ali ne i vremena. Možda kad me potjeraju u mirovinu, he he he...

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Eh, da - ne moram ja pisati knjige, ima puno literature o tome dostupno na hrvatskom. Sve što bih ja mogla napisati je iskustvo s vlastitom djecom (a tko zna što bi ONI mislili o tome... i danas mi znaju reći da su mi bili pokusni kunići, he he he...)

    Daklem, još jedna vrijedna knjiga iz iste serije je JEDNOROZI SU STVARNI, autorice Barbare Meister Vitale: http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/734/

    Sve te knjige imaju u osnovi istu stvar - današnja djeca premalo se kreću, premalo pužu, premalo rade križno-lateralne pokrete, pa im tijela nisu dovoljno "umrežena" (mozak, živci... ostalo) da se izrazim rječnikom svoje djece.

    Zbog toga je bitno da dijete puže prije nego je počelo hodati. Na taj način se potiče razvoj mozga. Čak postoje i slične metode terapija za oporavak odraslih koji su pretrpjeli moždani udar.

    Kako god bilo - sve te stvari trebaju biti ne samo sredstvo za učenje i poticanje razvoja nego prvenstveno izvor dobre zabave. Tko zna da li bi mene ovo područje uopće zanimalo da nisam doma imala jedno dijete s usporenim razvojem neurološkog sustava (riješeno) i drugo s elementima disleksije (i to je višemanje riješeno).

    Uživajte s klincima! To je jedino bitno. I ne dajte im da samo sjede pred tv-om ili računalom. Kretanje je zakon za razvoj mozga.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 28.03.2013. at 08:15

  29. #29
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Jao ja imam curicu 10 mj nije uopce umrezena - ne puze ni najmanje. Gdje ju pustim tamo je nadjem, to mi je totalna novost. Starijem u to doba da sam dala kljuc od auta valjda bi i do marketa sam otisao. Moram se baciti na ove vase pametne pokrete!

  30. #30
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Tiziana prvotno napisa Vidi poruku
    Jao ja imam curicu 10 mj nije uopce umrezena - ne puze ni najmanje. Gdje ju pustim tamo je nadjem, to mi je totalna novost. Starijem u to doba da sam dala kljuc od auta valjda bi i do marketa sam otisao. Moram se baciti na ove vase pametne pokrete!
    Pa rano ti je - stigne ona jos...ali slobodno ju potakni - stavi neku igracku malo dalje od nje, da ju zainteresiras... Pokusat ce je dohvatiti i tako ce krenuti.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 28.03.2013. at 08:33

  31. #31
    Tiziana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2012
    Postovi
    1,287

    Početno

    Ma probavam svaki dan sve i svasta. I sad cu je odvesti nekom specijalisti jer dalje od svoje guze nije zainteresirana, a i kad se zainteresira uglavnom se dere jer do toga ne uspijeva stici.
    U medjuvremenu vas pratim

  32. #32
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Tiziana, ja se svako malo sjetimd a je Einstein prohodao sa pune 3 godine.
    Salu na stranu, ja bih isto na tvom mjestu otisla do fizijatra i neurologa, za svaki slucaj.

  33. #33
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Molim vas, da li sam sanjala ili je istina da knjiga Put do djecjeg srca od Violet Oaklander ima i primjere rada s glinom???

  34. #34
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Mrs Happy prvotno napisa Vidi poruku
    Molim vas, da li sam sanjala ili je istina da knjiga Put do djecjeg srca od Violet Oaklander ima i primjere rada s glinom???
    Nisi sanjala. To sam ja negdje napisala. I zaista ima dobre primjere rada s glinom + rada sa akrilom i autolakom, ali to je za veću djecu.

    AKo nema u knjižnici pod tim naslovom, potraži staro Nolitovo izdanje "Prozori u svet naše dece". To je stara knjiga, ali ne samo da vrijedi i danas nego mi se čini da će vrijediti uvijek.

  35. #35
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Nisi sanjala. To sam ja negdje napisala. I zaista ima dobre primjere rada s glinom + rada sa akrilom i autolakom, ali to je za veću djecu.
    Da li je to ova knjiga? Ja bih je radije u originalu citala. Ne spominje se srce nego hidden self u naslovu.

    http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_...27s+Inner+Self+

  36. #36
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Mi smo danas opet malo slusali onu prvu pjesmicu (poslije sam se sjetila da smo mozda i pricu trebali opet procitati), pa smo malo plesali i onda smo na stolu na plasticnom stolnjaku "slikali" sa tatinom pjenom za brijanje u koju smo nakon par minuta dodali crvenu jestivu boju, pa onda jos i plavu, pa onda i malo vode. "slikao" je najprije sa malenim spuzvicama, po jedna u svakoj ruci a onda direkt sa prstima. Istovremeno obje ruke.
    Onda je to sve brisao sa papirnatim rucnicima. Uglavnom, silno se zabavljao.
    Ali, ali:
    1. Puno puta sam ga morala podsjetiti da koristi obje ruke.
    2. Meni njegovi pokreti uopce nisu licili na ono sto smo mi kao plesali i nisam bas primjetila sa je njegovo skrabanje slicno onome koej je predvidjeno u knjizi.

    Kad smo sve pospremili onda je rekao da sada hoce slikati bojom i kistom, pa smo se prebacili na papir. Tu je jos vise dosla do izrazaja upotreba jedne (desne) ruke.
    Za svo to vrijeme smo slusali tu jednu jedinu pjesmicu opet i opet i opet.

    E, sad, ne znam jel to sve O.K. ili???

  37. #37
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Mrs Happy prvotno napisa Vidi poruku
    Da li je to ova knjiga? Ja bih je radije u originalu citala. Ne spominje se srce nego hidden self u naslovu.

    http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_...27s+Inner+Self+
    Ne, to je OVA knjiga: http://www.amazon.com/Windows-Our-Ch.../dp/0939266067

    U njoj su opisane metode rada s djecom. To je jedina njena knjiga koju sam čitala, za ostale ne znam, ali prema iskustvu s drugim autorima, u najvećem broju slučajeva (uz iznimku S.Greenspana) dovoljna ti je jedna knjiga. Ako si pročitala npr. Dennisonov Brain Gym i ja, vidjet ćeš da se ista ta tema vrti u svim idućim knjigama na malo drugačiji način. Ako si čitala jednu Biddulphovu knjigu, kao da si čitala sve. Ista filozofija, ista bit. Greenspan ima što reći u više od jedne knjige, a za Violet Oaklander stvarno ne znam, to je stara literatura, ali teta je odlična - a ti vidi. Pa nisam ja alfa i omega.

  38. #38
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Mrs Happy prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo danas opet malo slusali onu prvu pjesmicu (poslije sam se sjetila da smo mozda i pricu trebali opet procitati), pa smo malo plesali i onda smo na stolu na plasticnom stolnjaku "slikali" sa tatinom pjenom za brijanje u koju smo nakon par minuta dodali crvenu jestivu boju, pa onda jos i plavu, pa onda i malo vode. "slikao" je najprije sa malenim spuzvicama, po jedna u svakoj ruci a onda direkt sa prstima. Istovremeno obje ruke.
    Onda je to sve brisao sa papirnatim rucnicima. Uglavnom, silno se zabavljao.
    Ali, ali:
    1. Puno puta sam ga morala podsjetiti da koristi obje ruke.
    2. Meni njegovi pokreti uopce nisu licili na ono sto smo mi kao plesali i nisam bas primjetila sa je njegovo skrabanje slicno onome koej je predvidjeno u knjizi.

    Kad smo sve pospremili onda je rekao da sada hoce slikati bojom i kistom, pa smo se prebacili na papir. Tu je jos vise dosla do izrazaja upotreba jedne (desne) ruke.
    Za svo to vrijeme smo slusali tu jednu jedinu pjesmicu opet i opet i opet.

    E, sad, ne znam jel to sve O.K. ili???
    Koliko si ono rekla da je dijete staro? Pa ta knjiga se primjenjuje štajaznam od treće do dvanaeste godine... Pa probaj usporediti roditelja koji je počeo s Plesom pisanja u trećoj djetetovoj godini s onim u sedmoj ili dvanaestoj? Draga moja, naravno da tvoje dijete tek škraba. Ako koristi samo jednu ruku, znači da mu je lateralizacija napredna tj. već se zna koja mu je dominantna strana (ja za svog starijeg nisam bila sigurna dugo dugo...)

    Sve je u redu dokle god je zabavno i dijete to voli raditi. Sve je u redu dok imaš osjećaj da dijete uči i dok uživate u tim aktivnostima. Ne opterećuj se i nemoj da ti sve vrijeme s djetetom zaokupe (da ne kažem "pojedu") aktivnosti koje je smislio netko drugi i opisao u jednoj knjizi. Prati dijete - gledaj što on voli, što mu je zabavno i probaj to iskoristiti za učenje na kreativan način. Knjiga je samo podloga, a ne priručnik za dresuru. Što je dijete manje, pažnja mu traje kraće i treba češće mijenjati aktivnosti, ali bratemili, ako ti peglaš, a on hoće kist i boje, onda će slušati pjesmice i zabavljati se sam dok ne završiš (pod uvjetom da ne traje dulje od 15 minuta za malo dijete). Ili ti peglaš (tj. radiš nešto što ne možeš izbjeći) pa mu usput pričaš Crvenkapicu iz glave i slično. Ili ti kuhaš, a njemu daš da u kadi pretače vodu u plastičnim čašicama... i tako dalje. No, tak je bilo kod mene. Bilo je nereda, ali minimalno. Pjenu za brijanje nismo nikad ni koristili, ali jesmo šlag i kremu za torte - sve nešto praktično.

    Ako želiš još literature s igrama - uzmi knjigu 365 dana bez televizije (ček malo da se sjetim autora... Steve i RUth Bennett). Ruth je genijalna - ispeče kekse u obliku slova, pa klinci pojedu. Nema bacanja sirovina, sve se reciklira! Dobru zabavu i nemoj se preopteretiti - radi s djetetom i ono što TEBE veseli, tako se čovjek manje iscrpljuje. Dobru zabavu!

  39. #39
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ne, to je OVA knjiga: http://www.amazon.com/Windows-Our-Ch.../dp/0939266067

    U njoj su opisane metode rada s djecom. To je jedina njena knjiga koju sam čitala, za ostale ne znam, ali prema iskustvu s drugim autorima, u najvećem broju slučajeva (uz iznimku S.Greenspana) dovoljna ti je jedna knjiga. Ako si pročitala npr. Dennisonov Brain Gym i ja, vidjet ćeš da se ista ta tema vrti u svim idućim knjigama na malo drugačiji način. Ako si čitala jednu Biddulphovu knjigu, kao da si čitala sve. Ista filozofija, ista bit. Greenspan ima što reći u više od jedne knjige, a za Violet Oaklander stvarno ne znam, to je stara literatura, ali teta je odlična - a ti vidi. Pa nisam ja alfa i omega.
    Hej Peterlin, bas je ta knjiga skupa. Pogledala sam i na UK Amazonu, isto paprena. S obzirom da se radi o knjizi prvi puta izdanoj prije 35 godina. Citala sam malo reviews i svi kazu da je bezvremenska. Mislim da cu si ju kupiti. Najvise radi dijela gdje radi s glinom.
    Bidulpovu sam procitala jednu, mislim da se zvala Raising Boys.
    Ove druge nisam. Jos.

  40. #40
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Koliko si ono rekla da je dijete staro? Pa ta knjiga se primjenjuje štajaznam od treće do dvanaeste godine... Pa probaj usporediti roditelja koji je počeo s Plesom pisanja u trećoj djetetovoj godini s onim u sedmoj ili dvanaestoj? Draga moja, naravno da tvoje dijete tek škraba. Ako koristi samo jednu ruku, znači da mu je lateralizacija napredna tj. već se zna koja mu je dominantna strana (ja za svog starijeg nisam bila sigurna dugo dugo...)

    Sve je u redu dokle god je zabavno i dijete to voli raditi. Sve je u redu dok imaš osjećaj da dijete uči i dok uživate u tim aktivnostima. Ne opterećuj se i nemoj da ti sve vrijeme s djetetom zaokupe (da ne kažem "pojedu") aktivnosti koje je smislio netko drugi i opisao u jednoj knjizi. Prati dijete - gledaj što on voli, što mu je zabavno i probaj to iskoristiti za učenje na kreativan način. Knjiga je samo podloga, a ne priručnik za dresuru. Što je dijete manje, pažnja mu traje kraće i treba češće mijenjati aktivnosti, ali bratemili, ako ti peglaš, a on hoće kist i boje, onda će slušati pjesmice i zabavljati se sam dok ne završiš (pod uvjetom da ne traje dulje od 15 minuta za malo dijete). Ili ti peglaš (tj. radiš nešto što ne možeš izbjeći) pa mu usput pričaš Crvenkapicu iz glave i slično. Ili ti kuhaš, a njemu daš da u kadi pretače vodu u plastičnim čašicama... i tako dalje. No, tak je bilo kod mene. Bilo je nereda, ali minimalno. Pjenu za brijanje nismo nikad ni koristili, ali jesmo šlag i kremu za torte - sve nešto praktično.

    Ako želiš još literature s igrama - uzmi knjigu 365 dana bez televizije (ček malo da se sjetim autora... Steve i RUth Bennett). Ruth je genijalna - ispeče kekse u obliku slova, pa klinci pojedu. Nema bacanja sirovina, sve se reciklira! Dobru zabavu i nemoj se preopteretiti - radi s djetetom i ono što TEBE veseli, tako se čovjek manje iscrpljuje. Dobru zabavu!
    Star je pune 4 godine. A knjiga koju ja imam je verzija za najmladje, bas pise od 3-5 godina. Ona koju su najprije izdali je namjenjena skolarcima. Sveukupno mislim da postoje 3 plesa pisanja. Frendica koja mi ju je preporucila radi sa svojom vrtickom grupom i rekla da ako prodjem kroz sve tri da ce biti potpuno spreman za skolu, barem sto se grafomotorike tice.
    Zato sam odlucila raditi bas tako kako su savjetovali, sistematski, malo po malo, koliko nam se kroz tjedan bude uklapalo s obzirom na ostale aktivnosti, obaveze i rutinu. Imamo jos 3 godine do skole, pa cemo polako.
    Ne znam da li je slucajnost ali i prvi i drugi puta nakon sto smo se zabavljali sa tom prvom pricom u knjizi on je imao potrebu jos nesto nacrtati i napisati. Inace bas i nije od onih koji ce samoinicijativno uzeti flomic ili pastelu u ruku. Vjerojatno je slucajnost i sumnjam da se rezultat moze vidjeti tako brzo, ali u svakom slucaju djeluje poticajno na mene da ustrajem i da nas organiziram tako da u neko dogledno vrijeme procitamo i poskrabamo sve price iz te knjige.

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Mrs Happy prvotno napisa Vidi poruku
    Hej Peterlin, bas je ta knjiga skupa. Pogledala sam i na UK Amazonu, isto paprena. S obzirom da se radi o knjizi prvi puta izdanoj prije 35 godina. Citala sam malo reviews i svi kazu da je bezvremenska. Mislim da cu si ju kupiti. Najvise radi dijela gdje radi s glinom.
    Bidulpovu sam procitala jednu, mislim da se zvala Raising Boys.
    Ove druge nisam. Jos.
    Pa posudi si neki od prijevoda tu u bilo kojoj našoj knjižnici - ima toga. Tek da stekneš uvid da li se isplati davati velike novce za knjigu. Meni se dopala, ali ipak - ja sam na nju naišla davno daaavno. To je jedna od prvih knjiga o odgoju koja me se dojmila, ali da bi čovjek stekao širu sliku nije dovoljna jedna knjiga, pa ni ova.

  42. #42
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Mrs Happy prvotno napisa Vidi poruku
    Hej Peterlin, bas je ta knjiga skupa. Pogledala sam i na UK Amazonu, isto paprena. S obzirom da se radi o knjizi prvi puta izdanoj prije 35 godina. Citala sam malo reviews i svi kazu da je bezvremenska. Mislim da cu si ju kupiti. Najvise radi dijela gdje radi s glinom.
    Bidulpovu sam procitala jednu, mislim da se zvala Raising Boys.
    Ove druge nisam. Jos.
    Stalno se vraćam na tu knjigu.... To je knjiga ne samo za roditelje, nego i za terapeute. Vjerojatno je zato tako skupa.

    Evo ovdje sam našla nešto o knjizi, da vidiš kako izgleda:

    http://www.gisc.org/gestaltreview/do...dolescents.pdf

    A ovdje ju imaš u katalogu kgz-a: http://katalog.kgz.hr/pagesResults/b...edId=970322051

  43. #43
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Hvala ti draga, odmah sam ju onaj dan narucila. Doci ce krajem mjeseca. Jedva cekam.

    U medjuvremenu jos uvijek ucimo bilateralno hodanje (ak sam si dobro zapamtila da se to tako zove) i kopiramo hrpu tvojih zamisli.

  44. #44
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Mrs Happy prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala ti draga, odmah sam ju onaj dan narucila. Doci ce krajem mjeseca. Jedva cekam.

    U medjuvremenu jos uvijek ucimo bilateralno hodanje (ak sam si dobro zapamtila da se to tako zove) i kopiramo hrpu tvojih zamisli.


    .... ali ne mogu potpisati autorstvo jer nisu to moje zamisli, ja sam to uglavnom pokupila iz literature i pripasala svojoj djeci (i sebi).... Rezultati su nam bili super.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Nama je od brain gym-a odmah upalilo ono češkanje iz uha (ideja od Peterlin, a tek poslije sam našla u literaturi). savršeno za brzo buđenje, a mala uživa. Skratilo nam vrijeme buđenja za 10 min u roku odmah. Dodali smo i češljanje ruku, samo što sad stalno traži još... gušti su gušti...

  46. #46
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Zvrk, ima li te knjige za posuditi u knjižnicama?

    Sve za lakše buđenje je dobrodošlo !

    A sad najozbiljnije:

    cijeli taj koncept "umrežavanja" duha i tijela mi toliko ima smisla da jedva čekam

    da počnemo mic po mic to uključivati u svakodnevicu.

  47. #47
    Mrs Happy avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Lijepa Nasa
    Postovi
    1,061

    Početno

    Zvrk, daj opisi to ceskanje, trenutno imam previse knjiga odjednom "on the go", pa da ne dodajem jos jednu.

    Teica, a zasto moras cekati?

  48. #48

    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    498

    Početno

    Vjerojatno ima knjiga sličnog sadržaja, ja imam doma Brain gym priručnik za obitelj i edukatore (izd. Ostvarenje, autori - P. i E. Dennison) ta tema je postala jako popularna. Vidim da su i ''Pametni pokrti'' iz Ostvarenja. I Planet zoe isto tako izdaje slične sadržaje. Češkanje je jaaaako ugodno, a stimulirajuće. Kad je nježno budim- nula bodova - to je njoj znak da može nastaviti spavati, samo se promeškolji i ništa, dok je češkanje neobično (svaka dlačica dodirom buđuje puno malih neurončića) i uzbuđujuće ugodno. Ima i filmića na you tubu vezano uz pobuđivanje osjetila kod djece s porem. iz aut. sp. Ja uzmem bilo koju četku za kosu koja mi je pri ruci, najbolja mi je ona za bebinu kosu iz dm-a babylove jer je malo grublja od drugih. Nakon toga se ona okrene na leđa (zna već) i napravim joj 5 križnih gibanja ležečki (ja joj podižem ruke i noge a ona čeka da izbrojim do 5 pa sjedne)... obično tada dođe i tramvaj ''cin-cin'' - MM poziva putnike za kupaonicu da se ukrcaju - pa nam počne dan. Sve skupa traje minutu-dvije što je meni jako bitno jer sam i sama spavalica pa mi je bilo teško dizat se pol sata ranije da je stignem razbudit.

  49. #49
    Teica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,274

    Početno

    Mrs Happy, čekam jer nemamo literaturu a ni znanje pa da odmah počnemo s primjenom.

    Zvrk, ako sam dobro shvatila, sam Brain gym priručnik nema u knjižnicama?

    Postoje samo knjige sličnog sadržaja...

  50. #50
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj Teica prvotno napisa Vidi poruku
    Mrs Happy, čekam jer nemamo literaturu a ni znanje pa da odmah počnemo s primjenom.

    Zvrk, ako sam dobro shvatila, sam Brain gym priručnik nema u knjižnicama?

    Postoje samo knjige sličnog sadržaja...
    Ma kak nema? Pa ja sam ga prvo pročitala iz knjižnice. Pogledaj na e-katalogu kgz: http://katalog.kgz.hr/pagesResults/b...edId=284002432

    Ima na Ravnicama, ima i u Kranjčeviću (to je moja knjižnica ) i u hrpi drugih knjižnica.

    Teice, pa prošeći do knjižnice i pitaj... ako trenutno nema - stavi na rezervaciju, e-mailom će ti poslati obavijest za nula kuna kad se knjiga oslobodi.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •