Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 238

Tema: skrb o našim starima

  1. #101
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Ajme, Aleks, sad sam se i ja rasplakala nad tvojom susjedom

    I flopici i od mene
    i od mene

  2. #102
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Evo, i ja cmoljim.

    Imala sam baku, dragu baku koja je s 83 slomila kuk, zalegla, o njoj smo brinule teta (njezina kćer) i ja. Imala sam 16 godina kada je umrla, meni na rukama. Od prvog dana sam joj kada je trebalo brisala guzu, mijenjala pelene, hranila, rezala nokte... nisam gadljiva, svakome bih to napravila.
    No, teta je znala biti jako nervozna zbog svega, zločesta prema njoj (i meni) pa mi je sve to ostalo u jako lošem sjećanju. Znam da joj je čak svećenik jednom rekao, radije ju dajte u dom. Mojoj baki, ženi koja je cijeli život živjela na selu je to bilo nezamislivo. A i teti, jer, što će ljudi reći. Iz ovog kuta znam da je teta bila frustrirana žena koja nije drugačije znala riješiti svoje probleme, no tada to nisam znala pa sam puno patila.
    Ostala djeca su se brinula tu i tamo.

    Sada je teta 80-godišnjakinja. Mene je uzela kao dijete (zapravo sam samo trebala ostati jednu zimu kod nje i bake jer me nije imao tko čuvati, a u jaslice nisam voljela, imala sam 2,5 godine i ostala sam zauvijek... i sada, gledajući svoju djevojčicu ne mogu uopće zamisliti kako me se moja majka mogla tako lako odreći, ili, još gore, ako je to napravila iz nekih drugih razloga, da bi meni bilo bolje u životu, kako je morala patiti za mnom...) s mišlju kako će cijeli život biti uz mene (inače je strašno, bolesno posesivna osoba), kako ću je voditi sa sobom gdje god budem, ili još bolje, kako se nikada neću ni udati nego biti s njom
    I sad, čitajući vaše postove i osjećajući vašu brigu, pitam se, jesam li ja toliko bezosjećajna jer mi ne pada na pamet uzeti tu tetu k sebi i brinuti se o njoj do njezine smrti. Ne mogu reći da nije bila brižna, je, ali puno je toga i zacrnilo naš odnos jer njezina frustracija se na nekome morala izliječiti.
    Prije pet godina je imala moždani i tada nije bilo druge nego je završila u domu, odmah u blizini kuće. Kada sam je tada ostavila tamo, mislila sam da će mi srce pući, bilo mi je užasno, no druge nije bilo jer sam tada živjela kod MM, tada MD. SAda imamo svoj stan, dvosobni i kada nam dođe u goste na nekoliko dana, cijeli nam ritam poremeti. MM zna reći da bismo ju primili kada bismo imali više prostorija. No, u srcu mislim da ni tada ne bi bilo tako. Ne znam, je li ta žuč koju smo godinama prosipali još uvijek gorka, jesam li u pitanju ja i moj karakter - odnosno nas dvije smo potpuno različite osobe.

    Kad čitam flopicu, priželjkujem da i moje dijete jednom tako piše o meni. No, znam da se sigurno neću tako sebično ponašati prema njoj kao moja teta prema meni.
    I ok žrtva, ali MM i ja smo još uvijek mladi, tek smo 3,5 godine u braku, 2,5 godine živimo sami i ne mogu zamisliti da sada primim nekoga u kuću.
    Osim toga, dok još nismo imali djecu, rekla sam MM da ćemo svakako ići u dom, ne želim biti na teret nikome. POmoći ću dokle god budem mogla, a onda ću se maknuti. MM je rekao da njemu ne treba ništa osim male sobice, ali u dom ne bi išao.

  3. #103
    kate avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,703

    Početno

    Voljela bih čuti iskustva s plaćanjem skrbi. Koliko domovi koštaju (barem rang cijene), a koliko plaćate žene za čuvanje doma?
    Kakav je dom na Zenti?

    Ja ne znam šta ću, ali znam da moram nešto isplanirati, vrijeme leti, da budem spremna, koliko toliko, ide taj period života u kojem trebaš brinuti o svim živima oko sebe. Da me hoće pogodit neki loto, bilo bi barem to lakše.

  4. #104
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    kad je moja teta bila u domu, privatnom, plaćala je oko 2.500 kuna (možda više, ne sjećam se dobro)
    bila je sama u sobi, no, kako se u većini tih privatnih domova sve svodi na zgrtanje love, a na uštrb nemoćnih, brzo su joj uvalili ženu koja je bila prikovana za krevet te je u njemu obavljala i nuždu (moja je teta bila pokretna)
    nisu joj smanjili plaćanje
    ono što me živciralo je to što su obroci bili očajni, primjerice, za ručak su imali gotove juhe (a dom u selu, povrća domaćeg koliko hoćeš), burek s jogurtom (to za moj pojam nije prehrana za stare ljude) i tako
    nisu imali prostor za šetnju - dvorište nego su morali po ulici, a dom odmah izlazi na cestu

    ne znam, ja sam jako ljuta što se u našoj državi dopušta da uopće postoje takvi smještaji za stare ljude

    prijateljica čiji su roditelji kod kuće i ne mogu brinuti o sebi (dijabetičari, majka dementna, otac teške naravi), plaća ženu koja im svaki dan kuha (svoju hranu koristi), sprema, donosi sve obroke, brine se o kompletnom kućanstvu (živi u blizini) plaća 4.500 kuna

    moja sestra se do nedavno brinula o dvoje staraca, on je bio u krevet, nepokretan, a baka je bila pokretna
    svaki dan im je išla po nekoliko puta, kuhala, spremala, djedu mijenjala pelene
    plaćali su je 3.000 kuna

  5. #105
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Prije par dana smo sahranili baku od MM-a, staricu od 97 god., vitalnu i čilu do zadnje minute Voljeli smo slušati njene doživljaje i jako će nam faliti.

    Na staru godinu opet novi šok za obitelj: moja mama je dobila nalaze da boluje od karcinoma i čeka je teška operacija; a mene uz moju obitelj s 3 djece i mm-om čeka skrb o njoj i o mom invalidnom bratu. Iako sam se i do sada skrbila o njima ovo me baš nekako psihički dotuklo; i otac mi je prije skoro 17 god. umro od iste vrste karcinoma, pa mi to dodatno opterečuje misli, osobnu anamnezu, ma sve... I još gore mi je to što zapravo znam sve o toj bolesti, a što više znam teže mi je... Eto, nemam od koga čekati pomoć jer sam ja u obitelji ona na koju se čeka da pomogne i mogu samo reći da smo u Božjim rukama...

  6. #106
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    winerice
    bit ćeš u mojim mislima
    zaista, predstoji ti teško razdoblje, ali uz Božju pomoć ćeš sigurno to prebroditi, a ako je na vrijeme otkriveno i majčin karcinom će se sigurno izliječiti

  7. #107
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Hvala SikaPika, znam kaj me čeka jer sam isto prolazila s ocem, on je duugo bolovao, mučio se 5 godina i topio mi se doslovce pred očima ALI bila sam 17 g. mlađa, izdržljivija, o.k. trudna ali bez nekih drugih obaveza i opet je bilo teško i fizički i psihički i emotivno... Nek nam je Bog na pomoći svima...

  8. #108
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    sjetila sam se ove teme
    bila sam, poslom, dva dana u domu
    riječ ne mogu reći za osobolje
    i po "običnim" odjelima, i u stacionaru
    sestre, njegovateljice, spremačice
    sve su one brižne
    ali meni je tako neki teški filing
    kad sam ulazila unutra, pitanje hoće li moja majka tamo završiti, i sve me stegne u prsima

    i nije mi tako strana pomisao da bih (ili bolje rečeno, da ću, ako doživim) ja mogla završiti u domu
    to mi se čini realna opcija
    ali pomisao da bi mi mater tamo završila.....

  9. #109
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,436

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    sjetila sam se ove teme
    bila sam, poslom, dva dana u domu
    riječ ne mogu reći za osobolje
    i po "običnim" odjelima, i u stacionaru
    sestre, njegovateljice, spremačice
    sve su one brižne
    ali meni je tako neki teški filing
    kad sam ulazila unutra, pitanje hoće li moja majka tamo završiti, i sve me stegne u prsima

    i nije mi tako strana pomisao da bih (ili bolje rečeno, da ću, ako doživim) ja mogla završiti u domu
    to mi se čini realna opcija
    ali pomisao da bi mi mater tamo završila.....
    A zašto to tako tragično doživljavaš?
    Baka od mog vjenčanog kuma već godinama živi u domu, to je bila njena odluka. Žena uživa, ide na koncerte u kazalište, ne mora održavati kuću, putuje kada želi..
    Druga koju znam je isto tako uživala, imala hobije, držala instrukcije...

    Ne mora to biti loše..., a ako si u stacionaru onda je možda i bolje nego da si doma.
    Znam iz osobnog iskustva nažalost.
    Dva osobna primjera.
    Jedna nepokretna osoba je doma dobila temperaturu, njezina doktorica je rekla spuštati temperaturu i ako ne padne zvati za par dana hitnu, osoba je drugi dan umrla.
    Druga je dobila temperaturu u stacionaru, odmah se zvala hitna, odvezena je u bolnicu i liječili su je. Na kraju je isto umrla ali je pomoć dobila odmah.

  10. #110
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    sjetila sam se ove teme
    bila sam, poslom, dva dana u domu
    riječ ne mogu reći za osobolje
    i po "običnim" odjelima, i u stacionaru
    sestre, njegovateljice, spremačice
    sve su one brižne
    ali meni je tako neki teški filing
    kad sam ulazila unutra, pitanje hoće li moja majka tamo završiti, i sve me stegne u prsima

    i nije mi tako strana pomisao da bih (ili bolje rečeno, da ću, ako doživim) ja mogla završiti u domu
    to mi se čini realna opcija
    ali pomisao da bi mi mater tamo završila.....
    Eh, znam kako ti je... moji su roditelji opasno blizu osamdesete. Dok su bili mlađi, dom umirovljenika im se činio kao prihvatljiva opcija, ali s godinama stvari su se promijenile. Tata i dalje nema ništa protiv, moja mama to sad više ne bi. I što sad? Nemam pojma. Rekla sam joj iskreno da ni ja ne bih voljela tako nešto za nju, ali istina je da ne možemo znati. U nekom trenutku to može biti ne najbolje nego jedino moguće rješenje.

  11. #111
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Btw. U obitelji imamo i imali smo primjera kad se dom pokazao stvarno ok, ovako kako je Cathy opisala. Ali ima ljudi koji to teško podnose. MM je dugo nagovarao ujaka (85) na to ali teško je to išlo... kad je konačno pristao, umro je za manje od mjesec dana, ne zbog smještaja u dom nego zbog upale pluća koju je dobio prije. Zvali su hitnu, dobio je sve što mu se moglo pružiti ali odbio je hospitalizaciju i umro idući dan. Njemu se više nije dalo.

  12. #112
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    Chathy koja razlika?
    umrla jedna, umrla druga
    ova prva je bar umrla u svojoj kući okružena svojima

    meni su i te aktivnosti u domu, crtanje, pjevanje, ples...
    to mi je kao odnos prema maloj djeci u vrtiću
    imaju tete koje ih animiraju
    ljude koji su nekad bili "netko i nešto"
    sada crtaju na temu "što nam je donjela jesen"

  13. #113
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    Chathy koja razlika?
    umrla jedna, umrla druga
    ova prva je bar umrla u svojoj kući okružena svojima

    meni su i te aktivnosti u domu, crtanje, pjevanje, ples...
    to mi je kao odnos prema maloj djeci u vrtiću
    imaju tete koje ih animiraju
    ljude koji su nekad bili "netko i nešto"
    sada crtaju na temu "što nam je donjela jesen"
    Ma sve je to divno i krasno, ali ako imaš doma na skrbi osobu koja je nepokretna i u pelenama, a ti radiš i moraš ju hoćeš-nećeš veliki dio dana ostavljati doma. Moja kolegica je tako brinula o svekrvi, a još je imala i pomoć (muž, šogorica donekle, plaćena pomoć tu i tamo) ali to je jako teško fizički i psihički. Nakon godinu i nešto takvog života, ona je u par tjedana nakon sprovoda završila na psihijatriji i duuugo se nije oporavila. Tako da nije to uvijek najsretnije rješenje, brinuti o teško bolesnoj osobi dugo vremena.

  14. #114
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,725

    Početno

    Na zalost nepokretni su pored fizickog i psihickog napora i financijaki zahtjevni, na zalost puno stvari padne na obitelj. Iako se dosta dobije preko hzzo.
    Alex teska je odluka. Ulaskom u dom prvo trebas prihvatiti miris. To je ono sto je prva stepenica. A ta je i najteza.

  15. #115
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Vjerojatno se sjećate tema koje sam ja pootvarala kad sam razmišljala što napraviti s mamom koja boluje od alzheimera.

    Kad sam išla gledati domove meni je to bio ogroman šok, prvo taj miris što kaže spajalica, iako nije ni ružan u domu u kojem je mama ali je specifičan, pa te sobe, ma sve mi je bilo ružno. Sjećam se da sam taj dan kad sam išla pogledati dom plakala kao kišna godina jer mi je sve bilo toliko ružno.
    Nikada se nisam toliko naplakala kao kad sam mamu smještala u dom, doslovce 10 dana nisam mogla zaustaviti suze, klizile su same od sebe.

    U domu u kojem je mama, su većinom dementni, teško bolesni i nepokretni i u početku mi je to bilo jako teško gledati, sada sam se već navikla.
    Uglavnom, kad smo mamu smještali u dom i MM i ja smo pričali da će sigurno za 3-4 mjeseca tamo umrijeti, ali evo mama je s tako teškom bolešću i polupokretna već 2,5 g u domu. Njegovana je, paze ju, nije imala nikakvih težih upala, što bi bilo za očekivati u takvom stanju i ja sam zadovoljna i mirna a nisam nikada mislila da ću to reći.

    Teške su to stvari, ali iz svojih cipela kad gledam, ako briga o teško bolesnoj starijoj osobi paralizira cijelu obitelj (kao što je našu), zaustavi život, ako su tu još i mala djeca kao što je moja J. pa ja moram provoditi više vremena brinući o svojoj mami nego što bih provodila sa svojim djetetom uvijek bih odabrala dom.

    Potpuno sam mirna sa svojom odlukom, a mislila sam da nikada neću biti.

  16. #116
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Bas mi je drago da je tako, mitovski. Meni je bas zao sto se moja mama dugo s tim nije mogla pomiriti, tj. zapravo ne znam je li uopce i sad, kad ih oboje vec neko vrijeme nema. Sebi je, brigom za njih, svakako unistila dobar dio zivota. Okrutno zvuci, ali tako je.

  17. #117

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    Chathy koja razlika?
    umrla jedna, umrla druga
    ova prva je bar umrla u svojoj kući okružena svojima

    meni su i te aktivnosti u domu, crtanje, pjevanje, ples...
    to mi je kao odnos prema maloj djeci u vrtiću
    imaju tete koje ih animiraju
    ljude koji su nekad bili "netko i nešto"
    sada crtaju na temu "što nam je donjela jesen"
    Nažalost sve su češće i treće situacije u kojima stariji ljudi umiru: žive sami, preminu, a da to nitko iz okoline ili od bližnjih danima ne registrira.
    Tako je bilo s jednim mojim kolegom. Živio je sam, zadesio ga je infarkt u fotelji pred televizorom tijekom blagdana. Budući se nije javljao na telefon najbliži su mislili da je otputovao. Utvrđeno je da umro tek nakon blagdana kada se nije pojavio na poslu i kad su ga potražili. (Susjede, budući je živio u zgradi ne bih komentirala)
    Da ironija bude veća imao je zaista velik sprovod.

    Tako da je dom, kolikogod infantilno sa sadržajima i pristupom koje nudi manje zlo.

  18. #118

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,386

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Eh, znam kako ti je... moji su roditelji opasno blizu osamdesete. Dok su bili mlađi, dom umirovljenika im se činio kao prihvatljiva opcija, ali s godinama stvari su se promijenile. Tata i dalje nema ništa protiv, moja mama to sad više ne bi. I što sad? Nemam pojma. Rekla sam joj iskreno da ni ja ne bih voljela tako nešto za nju, ali istina je da ne možemo znati. U nekom trenutku to može biti ne najbolje nego jedino moguće rješenje.
    Tako i moji. Prije 20tak godina jako su zagovarali odlazak u dom, sada se ta tema uglavnom preskače.
    No još se svi snalazimo.

    Inače ja sam često zatečena koliko su neke (npr medicinske) usluge neprilagođene starijim korisnicima, budući smo sve starije i starije društvo.

    Alex, molim te probaj nazvati Srčanu i pitati najbanalniju stvar (o naručivanju da ne govorim) to je tako organizirano da 80godišnjak nije u stanju napraviti.

    O odlasku i snalaženju po recimo Rebru da ne govorim

  19. #119
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Dobro je kad je infarkt. Mi smo u obitelji imali situaciju da je stariji bolesni čovjek pao i polako umirao na podu. Živio je sam, bio je stalno u kontaktu i s djecom i s rođacima, ali nitko ne pravi paniku kad mu se netko ne javi jedan dan.
    On je inače već bio smješten u dom, ali nije to mogao podnijeti pa se vratio kući. Stariji bolesni čovjek treba zapravo 24 satnu njegu, pitanje je tko od nas to uopće može pružiti?!

  20. #120
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Stariji bolesni čovjek treba zapravo 24 satnu njegu, pitanje je tko od nas to uopće može pružiti?!
    X

    Svekar je prije par mjeseci završio u krevetu, svekrva se brine koliko može ali i ona je stara sa sto dijagnoza. Briga za nepokretnog bolesnika je jako iscrpljujuća, fizički i emocionalno. MM odlazi skoro svaki dan, obavlja veći dio njege oko njega ali ne može uvijek biti tamo. Sad pregovaramo da bi uzeli ženu koja bi dopodne mogla uskočiti na sat, dva.
    Svekar ima multiplu pa smo manje više znali da će nas to dočekati. Pričali smo o raznim opcijama pa čak i da ih dovedemo kod sebe. No nakon par vikend posjeta zaključili smo da bi nas to uništilo. Znam zvuči sebično i grozno, ali tako je.
    Dugoročno pružati 24 satnu njegu je iz mojih cipela ne moguće.

  21. #121
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Kod nas je nepojmljivo da bi netko išao u dom! Obje prabake su do zadnjega bile kod mojih baka, mijenjale im pelene, prale ih itd. Pradjedove ne poznajem ali znam da je bilo isto tako.

    Kad nam se baka ne javlja - isti tren se spremamo i trcimo k njoj, a ona najcesce na vrtu i umire nam od smijeha.

    Roditelji od mm-a nemaju nikoga, pa mi je i vise nego logicmo da ce jednog dana doci meni na skrb.

    Iskreno se nadam da cu i ja stvoriti tako lijep odnos i takve ljude kojima ce biti stalo do mene. Srce bi mi se slomilo da ne bude tako.

  22. #122
    sarasvati avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    2,249

    Početno

    Apsu, ne mogu se sloziti s tobom. Nemaju svi uopce mogucnosti imati kod kuce jos dvoje (bolesnih, dementnih, nepokretnih) ljudi i to nikako nije jedini pokazatelj da je nekome stalo.
    Ponekad ne postoji druga opcija.
    Ja sam svaki dan odlazila tri puta na dan baki i didi da bi imali za jesti i da bi baka imala novu pelenu, a zasto ja - jer je mama zavrsila na Hitnoj jer je radila to, pa i vise, svaki dan pokoju godinu. U trenutku kad je rodila sestra, mama otputovala pomoći joj, brigu sam preuzela ja i nisam ih mogla primiti u svoj stan. Tad sam radila i nisam mogla donositi hranu na stol i biti tamo ujutro, u sredini dana i popodne i/ili navecer i baka je morala u dom jer je bila losije od dide. I nitko je nije manje volio zbog toga, a kamoli da je nekome bilo lako.
    Mogla bih se sad upetljati u detalje, ali mislim da se vec i spominjalo i da nije potrebno.

  23. #123
    Apsu avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2013
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,103

    Početno

    Ma nisam ja rekla da je staviti nekoga u dom znak da ga manje volis i da sam ja bolja zbog toga sto nebi dala u dom.

    Ja imam mogucnosti, imamo kucu, ima nas 15 u njoj, imam mjesta, imam kreveta, i to je jednstavno u nasoj obitelji tako.
    Zapravo sam se bas naljutila na ove price gdje nitko nije shvatio da je netko umro.
    + znam iz iskustva da ima ljudi koji jedva cekaju strpat starce u dom.

    Meni je to tuzno, ja sam na to ljuta.
    Nikako ne na to da netko nema mogucnosti imati bolesnika doma, u tom slucaju je bolesniku mozda ljepse u domu i to je bolja opcija.
    Nisam mislila bas nista lose, samo sam reagirala iz ljutnje na neke situacije

  24. #124
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Kosjenka prvotno napisa Vidi poruku
    X

    Svekar je prije par mjeseci završio u krevetu, svekrva se brine koliko može ali i ona je stara sa sto dijagnoza. Briga za nepokretnog bolesnika je jako iscrpljujuća, fizički i emocionalno. MM odlazi skoro svaki dan, obavlja veći dio njege oko njega ali ne može uvijek biti tamo. Sad pregovaramo da bi uzeli ženu koja bi dopodne mogla uskočiti na sat, dva.
    Svekar ima multiplu pa smo manje više znali da će nas to dočekati. Pričali smo o raznim opcijama pa čak i da ih dovedemo kod sebe. No nakon par vikend posjeta zaključili smo da bi nas to uništilo. Znam zvuči sebično i grozno, ali tako je.
    Dugoročno pružati 24 satnu njegu je iz mojih cipela ne moguće.
    Uopće ne zvuči sebično i nije grozno i uništilo bi vas sigurno, govorim iz prve ruke, mi smo se dugo krpali.

  25. #125
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Pa potpuno je realno da za osobu koja sama živi nitko ne shvati da je umrla. Ako netko živi sam, a pokretan je i normalno ide okolo, sasvim je realno da se nitko neće uzrujati ako ga ne dobije na telefon jedan dan.

  26. #126
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,908

    Početno

    Hvala Mitovski.

  27. #127
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,367

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro je kad je infarkt. Mi smo u obitelji imali situaciju da je stariji bolesni čovjek pao i polako umirao na podu. Živio je sam, bio je stalno u kontaktu i s djecom i s rođacima, ali nitko ne pravi paniku kad mu se netko ne javi jedan dan.
    On je inače već bio smješten u dom, ali nije to mogao podnijeti pa se vratio kući. Stariji bolesni čovjek treba zapravo 24 satnu njegu, pitanje je tko od nas to uopće može pružiti?!
    Aposlutno je nemomoguce da dvoje zaposlenih osoba pruzaju skrb i njegu 24 sata dnevno. Tako je drustvo poslozeno.
    Posljednje uređivanje od sirius : 02.10.2016. at 14:50

  28. #128
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Kod nas je nepojmljivo da bi netko išao u dom! Obje prabake su do zadnjega bile kod mojih baka, mijenjale im pelene, prale ih itd. Pradjedove ne poznajem ali znam da je bilo isto tako.

    Kad nam se baka ne javlja - isti tren se spremamo i trcimo k njoj, a ona najcesce na vrtu i umire nam od smijeha.

    Roditelji od mm-a nemaju nikoga, pa mi je i vise nego logicmo da ce jednog dana doci meni na skrb.

    Iskreno se nadam da cu i ja stvoriti tako lijep odnos i takve ljude kojima ce biti stalo do mene. Srce bi mi se slomilo da ne bude tako.
    Ne radi se o tome da ne želiš, radi seo tome da ponekad ne možeš. Moji roditelji nisu u istom gradu u kojem ja živim. Moja svekrva je bliže devedesetoj nego osamdesetoj i lako se možemo naći u situaciji da imamo veći broj starijih i bolesnih osoba na više adresa u dva grada. Dodaš tome posao (imam još desetak godina do pune mirovine) i vlastitu obitelj i teško je to organizirati. Moji sinovi su srednjoškolci i nisu još spremni za samostalan život. A nije lako stariju osobu ni preseliti u novo okruženje, nisu svi u mogućnosti ni platiti osobu da skrbi o starima u njihovom domu. Čak i kad to možeš, nije to lako. Moja teta se napatila s mojom bakom jer baka nije htjela nikoga sa strane osim svoje kćeri. Čak ni moj tata, njezin sin, nije bio dovoljno dobar, iako se trudio pomagati koliko je mogao. Ni jedna plaćena osoba isto nije valjala....Tja, starost je teška. Još kad se kombinira i bolest i skromne financije, to je često teško rješivo. Možeš imati svu dobru volju ovog svijeta, to nije uvijek dovoljno. Već je napisano da se stvari često svode na nalaženje najmanje lošeg rješenja.

  29. #129
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Apsu prvotno napisa Vidi poruku
    Iskreno se nadam da cu i ja stvoriti tako lijep odnos i takve ljude kojima ce biti stalo do mene. Srce bi mi se slomilo da ne bude tako.
    Moram komentirati ovu rečenicu, iako znam da ne misliš ništa loše i da govoriš iz svoje pozicije i nekih običaja, ali zbog onih koji će možda nekada morati donijeti tešku odluku da svojeg najmilijeg moraju smjestiti u dom i zbog ove rečenice se osjećati loše.

    Ja se nadam da nikada neću i to mi je zapravo jedan od najvećih strahova, pasti na 24-satnu skrb svojem djetetu. To govorim iz iskustva jer smo 3 godine brinuli o mojoj mami, živjela je s nama. I to je bio najveći strah mojoj mami.
    Uvijek mi je govorila da to ne želi i opet ju nisam poslušala ipak sam 3 godine brinula o njoj, MM je bio s njom kući, ja sam radila jer imam bolje plaćeni posao.
    Ona ima Alzheimera i to je jedna strašna bolest i sve te 3 godine smo zapravo kući prolazili agoniju. Otprilike svakih 20 minuta smo ju morali smirivati i uvjeravati da je ona u svome stanu u kojem je živjela 25 godina, ali ona je uporno htjela kući svojoj mami, spremala stvari u vrećice i na vrata, pa bi uzela moju J. za ruku govoreći kako je ona njezina kćer i da ju vodi sa sobom, a moja J. bi plakala i pitala zašto baka to priča i tako 3 godine. Ovo je blaga verzija svega onoga što je bilo i što smo prošli.

    I tako sam ja 3 godine plakala i govorila da ja ne mogu moju mamu, moju najbolju prijateljicu, moje svijetlo, staviti u dom. Dok nismo došli do zida i dok nisam stala i rekla: Što ja to radim svojem djetetu i MM-u? Dali bi moja mama da je prisebna to željela? Ne bi.
    I nema to veze s lijepim odnosom, jer ako sam išta u životu imala to je bio ne lijep, nego predivan i otvoren odnos s mamom, ali nije prirodno da moj život i život mojeg djeteta i MM-a stane i stoji dok brinemo o mojoj mami, to nije prirodno.
    Dugo smo se krpali nakon što je mama otišla u dom, brigom o mami putem smo izgubili sebe, naš odnos je bio stao jer se sve vrtilo oko mame, MM je išao na psihoterapije, J. je imala određenih posljedica i tek prije nekih godinu i pol smo se pokrpali. Ja to ne želim svojem djetetu.

  30. #130
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Definitivno društvo nije napravljeno tako da djetetu omogući skrb prema nemoćnom roditelju.
    Mi nemamo veliku obiteljsku kuću gdje možemo biti svi pod istim krovom, svatko smo na svojoj strani, i brat i ja radimo i imamo školarce, on gradi kuću... Kad mi je mama morala u bolnicu, netko je morao biti s polupokretnim, inkontinentnim, na mahove dementnim tatom. U očekivanju takve situacije, ostavila sam dobar dio godišnjeg pa sam eto uzela tjedan dana i bila s tatom. Mama se sprema na još jednu, težu, operaciju, i bit će u bolnici dulje i oporavak će biti dugotrajan. Što ja mogu u toj situaciji napraviti, kad ispucam preostale dane svog godišnjeg odmora? Dati ih oboje u dom, platiti pomoć na koju će mi otići veći dio plaće ili dati otkaz u firmi pa neka mislim kako će mi muž i djeca živjeti.
    Zašto zakonodavac ne predvidi mogućnost bolovanja radi nemoćnih roditelja? Pa taman dobivala i pola plaće za to vrijeme (ako bih radila, ionako bih morala nekome platiti, a ovako ako se ja brinem o njima bar sam sigurna da će imati dobru njegu i njima, pogotovo tati, je lakše jer je uz njih netko blizak a ne stranac).

  31. #131
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    teške su to teme, svatko pliva u njima kako znai moze

    moja sveki je bila cijeli zivot invalid, na kraju života jako teško pokretna. Živjeli smo u malom stanu svi skupa jer smo mi odlučili, na opće čuđenje a često i nerazumijevanje, da je za sve nas lakše i kvalitetnije ako smo svi skupa, nego da smo rastrgani između dva stana, odlazaka, dolazaka i nikad dovoljno brige...

    od moji smo daleko, kako će to izgledati za par godina stvarno ne znam, posebno zato što njima dom nije opcija...dobro je dok je ovako kako je

  32. #132
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    da je odgovor jednoznačan i jednostavan nitko se od nas ne bi lomio
    puno je tu varijabli
    stav same starije osobe
    neki vole taj dom, nađu si tamo ekipu, odgovara im druženje, aktivnosti
    i paše im da ih djeca i unuci ne gnjave
    znam neke koji su čak "pobjegli" u dom jer im je išlo na živce da budu djeci na raspolaganju, da kuhaju, dočekuju, ispraćaju
    brinu za unuke
    netko je asocijalan, voli biti sam u svom svijetu

    netko "umire" ako nije uz obitelj, djecu, unuke

    netko ima veliku obitelj gdje se skrb može podjeliti
    netko ima jedno, zaposleno dijete, koje ne vidi ni svoju djecu kako Bog zapovjeda, a gdje još da se brine za roditelje 24h dnevno

    nitko ne treba osjećati grižnju savjesti
    svatko napravi kako je najbolje u tom trenu

    dementan roditelj, koji ne zna tko si ti, kojem je, budimo realni, sasvim svejedno, je li u svom domu, jer ni ne zna da je u njemu, ili je u ustanovi,
    je starački dom najbolje rješenje

    imam sada nekoliko primjera iz bliže okoline (u godinama smo kada nam roditelji "dozrjevaju" za staračke domove)

    prijateljica, majka onemoćala, početna demencija, ali ne razvijena
    prijateljica živi 200 km udaljeno
    majka ima veliki otpor prema domu
    sreća da s majkom živi njena sestra i za sada su organizirali da su 2 žene 24h s njom
    dođe ih skuplje nego dom, ali za sada to mogu pokrivati

    prijatelj, majka teško oboljela, maligna dijagnoza
    prognoza dost loša
    njih je troje braće i sestara
    nitko ne razmišlja da bi je negdje dao
    ali su svjesni da ih je troje, koji se dobro slažu
    koji se nadopunjuju, koji su se uspjeli organizirati da je stalno netko uz majku, tako slažu smjene na poslu
    mogu
    da briga padne na samo jedno od njih, teško da bi mogli

    moja majka je godinama govorila da će se prijaviti u dom
    sad kad ima 78 više to ne spominje
    dapače, bila je u jednom domu, nešto poslom, pa je se baš nije pozitivno dojmio
    za sada je dobro, pokretna, aktivna, sama brine za sebe, relativno zdrava
    ali što će biti ako se (i kada) to promjeni....

  33. #133
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Meni je slatko , a i razumljivo kako idealiziramo neke zapravo tešeke situacije dok smo još i mi mladi, a starci vitalni.
    No, dođe doba da oni zbilja postanu potrebiti 24 satne skrbi, a mi tada u sto problema.
    Jer
    Nije to samo dati baki jesti, premotati pelenu i sl.
    Ima tu još sto drugih problema s kojima se zaposlena i s obavezama pretrpana, najčešće žena, ne može nositi.
    Ja sam već pisala o onome što sam ja i moja obitelj prošla.
    Ne želim to nikome, nipošto.
    I to nema apsolutno nikakve veze ni s ljubavlju, ni sa ničim.
    Jednostavno to ne ide.
    A ne ide zato jer, kao prvo; dođe iznenada. Baka-deda padnu, slome kuk npr.
    Ne možeš 24 sata brinuti o nepokretnoj, dementnoj pa i zločestoj osobi.
    Da, zločestoj. Jer stari ljudi se jako često promijene. Skroz. Gledaju samo sebe.
    Nije ih briga hoću li ja spavati tu noć išta ili ništa, a sutra treba na posao.
    I tako godinama.
    To su sve crtice, sitnice o čemu pišem, a mogla bih roman napisati.
    Sreća pa je to sve daleko iza mene i mnoge stvari sam i zaboravila, potisnula.
    Nepokretnu osobu treba njegovati 24 sata, okretati, dizati, prati, prematati, hraniti, ako ima katetere, onda i s tim posla....
    Sve to košta.
    Vremena, novaca i živaca.
    Košta i dom.
    Ali dom je specijalizirana ustanova.
    A moj stan to nije.
    I obično tamo gdje je kuća velika kao i obitelj, prvo se svi isposvade, a onda baka brzinom svjetlosti završi u prvom domu jer je npr trojici sinova lakše i jednostavnije da svaki da soma i pol kuna i frknu baku u dom jer inače jedan možda i bi pokušao skrbiti o baki, ali ga žena glođe, a zašto bi mi , a ostali ne? Pa krene priča kome će kuća ostati pa sve svi uzduž i poprijeko isposvađaju i baka leti u dom, a tamo joj je i najbolje. Bar ima mira.

  34. #134
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Svaka situacija je drugačija, ovisi i o tome kakvu bolest starija osoba ima i o tisuću drugih stvari.
    Mene su moji roditelji dobili u kasnijim godinama. Mama je imala 42, tata 55. Vrlo rano sam počela ja skrbiti o njima. Mami se alzheimer počeo pokazivati s njenih 65 g, znači ja sam tada imala 23. Ono što je kod mame bilo nespecifično je da se alzheimer razvijao vrlo polako. Tako da je tek nakon 10 g od pojave prvih simptoma došlo do stadija kad više nije znala ni tko smo mi ni gdje je ni šta je. Tata je pak umro od moždanog udara 6mj nakon što s J. rodila.

    Malo sam razmišljala što bi bilo da me nisu tako kasno dobili pa da sam ja sada u pedestima-šezdesetima i nemam više malo dijete. Možda ne bih mamu smjestila u dom, možda bih uzela ženu koja bi skrbila o njoj dok sam ja na poslu, a poslije bi se ja i MM izmjenjivali. Međutim situacija je sasvim drugačija sada kad imam 37 i dijete od 6 g. Prvenstveno moramo misliti što je najbolje za naše dijete.

    Bili smo jutros kod mame u domu. Mirna je, ima blagi izraz na licu. Oprane kose, mirišljava, odrezanih noktiju, uredna. Gleda nas, smije nam se, poznata su joj lica ali ne zna tko smo. Pričamo s njom iako ne razumije što pričamo, ni ona sama ne može sastaviti suvislu rečenicu, držim ju za ruku, podragam ju, izljubim, gleda me blagog pogleda, ali nje već dugo nema, to više nisu njene oči ni njen pogled.
    Teško je ali sam mirna jer vidim da je dobro koliko može biti u njenom stanju i zahvalna sam da postoje domovi i da smo našli dom (preko preporuke) s kojim smo zadovoljni i mirni.

  35. #135
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,470

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Moram komentirati ovu rečenicu, iako znam da ne misliš ništa loše i da govoriš iz svoje pozicije i nekih običaja, ali zbog onih koji će možda nekada morati donijeti tešku odluku da svojeg najmilijeg moraju smjestiti u dom i zbog ove rečenice se osjećati loše.

    Ja se nadam da nikada neću i to mi je zapravo jedan od najvećih strahova, pasti na 24-satnu skrb svojem djetetu. To govorim iz iskustva jer smo 3 godine brinuli o mojoj mami, živjela je s nama. I to je bio najveći strah mojoj mami.
    Uvijek mi je govorila da to ne želi i opet ju nisam poslušala ipak sam 3 godine brinula o njoj, MM je bio s njom kući, ja sam radila jer imam bolje plaćeni posao.
    Ona ima Alzheimera i to je jedna strašna bolest i sve te 3 godine smo zapravo kući prolazili agoniju. Otprilike svakih 20 minuta smo ju morali smirivati i uvjeravati da je ona u svome stanu u kojem je živjela 25 godina, ali ona je uporno htjela kući svojoj mami, spremala stvari u vrećice i na vrata, pa bi uzela moju J. za ruku govoreći kako je ona njezina kćer i da ju vodi sa sobom, a moja J. bi plakala i pitala zašto baka to priča i tako 3 godine. Ovo je blaga verzija svega onoga što je bilo i što smo prošli.

    I tako sam ja 3 godine plakala i govorila da ja ne mogu moju mamu, moju najbolju prijateljicu, moje svijetlo, staviti u dom. Dok nismo došli do zida i dok nisam stala i rekla: Što ja to radim svojem djetetu i MM-u? Dali bi moja mama da je prisebna to željela? Ne bi.
    I nema to veze s lijepim odnosom, jer ako sam išta u životu imala to je bio ne lijep, nego predivan i otvoren odnos s mamom, ali nije prirodno da moj život i život mojeg djeteta i MM-a stane i stoji dok brinemo o mojoj mami, to nije prirodno.
    Dugo smo se krpali nakon što je mama otišla u dom, brigom o mami putem smo izgubili sebe, naš odnos je bio stao jer se sve vrtilo oko mame, MM je išao na psihoterapije, J. je imala određenih posljedica i tek prije nekih godinu i pol smo se pokrpali. Ja to ne želim svojem djetetu.

    mitovski draga dobro se sjećam tvoje priče, to što ste prošli je strašno. Bitno da je mama sada na sigurnom i ima potrebnu skrb.

  36. #136
    anin avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Zgb
    Postovi
    438

    Početno

    Korisno je čitati vaša iskustva... iako mi je zaključak, prokleta starost, sva ta rješenja se svedu na grozno ili još gore... Moji su blizu osamdesetih.... i živimo daleko.... a doslovno oduvijek znam njihov stav, a to je da su protiv doma tj dom ni u kojem slučaju nipošto ne dolazi u obzir... Kako je već netko napisao...neka nam Bog pomogne

  37. #137
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Joj, Tanči, mogu zamisliti. Nije niti svaka starost ista, neko umre lijepo, ne zalegne svaki starac... ali, nikad ne reci nikad, po meni. I vrlo mi je realno ovo što si napisala, i sama se ne mogu načuditi curkama koje imaju apriori negativan stav, ali opet - ja polazim od svog iskustva, a ne mora svatko doživjet traumu i svačiji starci dugo se gasit u nemoći, ruku na srce. I iz moje okoline je bilo par, da se tako izrazim "smrti iz romana", gdje se nitko nije predugo mučio s pelenima, kateterima, nego bi došla brzo i bez previše patnje.

  38. #138
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    moji svekiji su umrli tako, brzo, bez patnje za okolinu
    svekar se ugušio komadom mesa, paradoks je što je jako pazio što jede, meso jako rijetko, ali se na ručku sa svojim partizanima nešto žustro zapričao i zalogaj je otišao kamo nije trebao
    nitko to nije shvatio, ni okolina, koja ga je naljevala vodom, jer su mislili da je srce, a s istom pretpostavkom su išli i hitnjaci
    mozak je ostao bez kisika i umro je nakon 3 dana u bolnici
    svekrva je umrla 20 dana nakon postavljanja maligne dijagnoze, 4 dana je bila kući, od toga samo 2 dana u krevetu
    spasili su nas

  39. #139
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Ja si želim brzu smrt da nikom ne budem na teret. Al jedno su naši snovi...

    Moja baka ima 93. Slomila je do sad nogu, ruku, kuk. Kad je slomila kuk, nije se dala operirati jer joj je bilo dosta života, pred dvije god, al je naravno, operirana. Bojali smo se da će zaleći i umrijeti. Al ona nije taj tip. Mi smo se smijali kad je zetu naručivala škare za vinograd jer je stare izgubila. Ona se brzo digla, prohodala, kreće se, al se teta i tetak koji o njoj brinu ne usude pustiti ju samu da ikamo ide da ne bi pala i polomila se. Kosti su joj jako slabe, osteoporoza čini svoje. Iduće ljeto nakon loma kuka je orezala 100 lavandi, s bratićem i tetkom orezivala lozu. Neuništiva je! Ona nikako ne želi ni čuti za dom. Teta je medicinska sestra, u mirovini je i brine o baki. Tetak ne radi pa se mijenjaju u brizi oko bake jer je ona u toplom dijelu godine na selu, zimi u gradu. Nekad su svi s njom, nekad po jedan. Vidim da teti i tetku, iako baka nije vezana za krevet postaje teška briga o njoj, odu živci... A moja baka nije grintalo, dobrica je, uvijek zahvalna na tel. pozivu, posjeti, radije šuti neg da se svadi, uvijek život gleda s vedre strane... Tetak je težak čovjek... Ja bi ju bar ponekad odvela k sebi, al ne dozvole mi da se ne polomi kod mene pa da im ne bu još teža briga.
    Baka je odavno na listi za dom. Već su ju par puta zvali da je došla na red, al ona svaki put odbija odlazak. Zvali su ju nakon 5 godina, pa još par puta... njoj je draže doma s kćeri. Ima još dvije kćeri, al na brizi je samo jednoj s kojom je u zajedničkom kućanstvu već 40-ak god. Kad je slomila kuk, trebala je iz bolnice u drugu, za koju mi pričamo da se iz nje ne izlazi, samo umire. Nije htjela ni čuti da tamo ide. Ona ide kćeri, ona će o njoj brinuti.

    Moj tata je rastavljen. Živi sam. Sad je već blizu 80. Nedavno je imao operaciju, al nije htio ni čuti doći k meni. Vratio se iz bolnice i nastavlja brinuti sam o sebi. Veli da mu veći mir kod kuće nego kod nas. Vjerujem. Nemam ni ja mira s četvero dice.
    Odavno se stavio na listu čekanja za dom. Veli da će tamo imati skuhano, oprano, da će se družiti s ljudima... Za sad veli da nema potrebu za domom, al ako postane slabo pokretan ili ne bu mogal sam, odlazi tamo.
    Dijelim njegovo mišljenje i smatram da je dom najbolje rješenje kad čovjek ne može više brinuti o sebi. Prevelik je to teret za cijelu obitelj i stradaju odnosi.

  40. #140
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    moja baka je bila u jednom gradskom domu u zg
    nije bila vise za samostalan zivot u svom stanu, a nije htjela ni cuti za neku gdju koja bi joj svakodnevno dolazila i pomagala
    uzasno joj je tesko palo i bilo ju je sram sto je kraj 5-orice zivih i zdravih sinova (i njihovih obitelji) zavrsila u domu
    jedan od tih sinova zivi u splitu, jedan ima zenu sa tezom fiz bolesti, jedan ima zenu koja brine o psih bolesnoj sestri, a 2 sina i njihove zene rade, tako da zapravo nitko nije bio u mogucnosti brinuti o njoj od 0-24
    meni je bilo uzasno tesko svaki put kad smo ju dolazili posjetiti iako mi se cinilo da se u domu jako lijepo brinu o svim "starcekima"
    svakakve organizirane aktivnosti su imali, svecenika, dolazili su im crveni nosovi-klaunovi doktori... ali baka nije to previse koristila
    kad joj je fizicko stanje postalo losije prebacili su ju u stacionar, davali vise sedativa i ubrzo je umrla
    med sestra u tom stacionaru mi je sama rekla da su joj "starceki" najbolji dok su mirni i spavaju

  41. #141
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    da, često oni brzo završe u stacionaru
    a iz stacionara, uglavnom, nema van
    teško je reći bi li tako brzo fizički propali da nisu u domu

  42. #142
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    teško je reći bi li tako brzo fizički propali da nisu u domu
    Da, teško je reći..ali moj djed je baš naočigled propao u godinu dana..za još godinu je umro.
    Ali nije bilo druge, živio je sam, i mogao je pasti a da to nitko ne zna..
    Ja koliko sam vidjela, osoblje ih je tretiralo, ono, kao djecu, nikako kao sebi ravne..ne znam..možda on to kao čovjek koji je donedavno živio u svom stanu, sam si kuhao, išao u šetnje, nije baš mogao probaviti, iako je kao osoba bio pozitivan i uvijek veseo..
    za nas nije bilo druge, niti je on htio drugačije

  43. #143
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    btw. prije par mjeseci sam se rasplakala ko kisna godina nakon razgovora sa starim dedekom iz doma na iblerovom
    vec godinama u domu, zena mu umrla prije x godina, djeca zive relativno daleko od zg-a i posjecuju ga kad mogu, on ex ucitelj koji kad god moze proseta do naseg parkica kako bi malo gledao i slusao djecju igru i ciku, pa se onda tram vrati nazad u dom


  44. #144
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    da, često oni brzo završe u stacionaru
    a iz stacionara, uglavnom, nema van
    teško je reći bi li tako brzo fizički propali da nisu u domu
    Da, teško je to. MM-ov nonić je živio u domu 8 godina, a tamo je otišao 2 godine nakon ženine smrti. Prekretnica je bila moždani udar i sam se odlučio na dom nakon toga. On je dolazio k nama na vikende 1x mjesečno, obilazili smo ga, prevodio je članke s njemačkog, dolazili su mu prijatelji, čak je slavio 75. godišnjicu mature ondje s još jednim tada živućim kolegom.

    Aliiii on je bio takva osoba - cijeli život samodovoljan, više posvećen svojim knjigama nego ljudima oko sebe, pa mu to nije teško palo.

    Ima ljudi kojima to nije problem, ali i onih koji psihički to teško podnose. Takvi su obično izvan doma do zadnjeg trena, dok ih huda sila (bolest, ozljeda) ne natjera na to pa onda brzo uvenu, što bi se (vjerujem) lako dogodilo i da su ostali u svom domu, a nepokretni.

  45. #145
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    A mislim, starost je teška sama po sebi, a kad se još spoji i neka teža bolest i nemoć naravno da je tužno. Rijetko se dogodi da muž i žena umru u isto vrijeme, pa obično jedan ostane sam, star i tužan i žali za ljepšim vremenima.
    Možemo sve to gledati negativno a možemo i pozitivno. To je jednostavno život.
    Nekako mi se čini da je nama u glavu usađeno razmišljanje kako je dom nešto strašno, da to znači da si ostavljen i napušten i sam. Moja mama je u domu ali nikako nije ni napuštena ni zaboravljena a ima 24-satnu brigu koju joj mi ne možemo priuštiti.

  46. #146
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Audrey je u pravu kad kaže da društvo nije orijentirano tako da možemo skrbiti o svojim starijim članovima obitelji ako radimo. Ali isto je i kad su djeca u pitanju. Mnoge stvari bi se mogle (i trebale) bolje riješiti.

  47. #147
    Nera avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Velebit
    Postovi
    1,620

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    da, često oni brzo završe u stacionaru
    a iz stacionara, uglavnom, nema van
    teško je reći bi li tako brzo fizički propali da nisu u domu
    Sigurma sam da ne bi. Prepuste se, dosta im svega. Žele umrijeti!

  48. #148
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    nije orjentirano ni na skrb o djeci, a o starima, onim s posebnim potrebama, terminalnim bolesnicima da ne govorimo...
    oni koji imaju takve članove u obitelji prepušteni su sami sebi

  49. #149
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Moja sveki je živjela sama dok je mogla.
    Kad je pala, slomila kuk i nepokretna u pelenama došla k meni doma na skrb je imala tlak 240/120, šećer 30, teški urinarni infekt, mrenu na oba oka, kosu je zadnji put oprala prije dva mjeseca, a na tijelu je imala neke čudne kraste.
    Četkicu za zube nije imala, a kosu je rezuckala sama sa škaricama za nokte.
    Nokte na nogama je imala kilometarske.
    Onda sam ju ja uz pomoć terenske sestre, teraputa i doktora dovela u red.
    Sve smo riješili ili stavili pod kontrolu.
    Kasnije u domu smo dodatno plaćali sestru koja je vodila brigu da baka redovito pije lijekove te njegovateljicu koja ju je nadzirala u provođenju higijene i pomagala joj održavati higijenu.
    I baka je bila čista i njegovana.
    Dok je živjela sama totalno se zapustila. Nešto zato jer nije htjela, a nešto zato jer je bila tvrdoglava i nije slušala nikog. Ni nas, ni doktore.
    I šta je onda bolje; pustiti i ne miješati se pa se starci ovak zapuste ili...?
    Mi smo našu sveki puštali dok je išlo, iako smo davno skužili da baš i ne ide, no suprug je bio protiv da joj se miješamo, a ona recimo meni nije dala da joj počistim stan, operem robu jer je smatrala da joj moja pomoć ne treba. Da može sama.
    Je, kako da ne.
    Zato, kad je došla k meni, ja sam joj rekla da bu sad po mom, a to znači redovito pranje, šišanje, slušanje liječnika, terapeuta i sestre te redovito uzimanje lijekova.
    Bome, za dva mjeseca je procvala.
    Svi su se čudili kako dobro izgleda i kako se oporavlja.

  50. #150
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,256

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa Vidi poruku
    nije orjentirano ni na skrb o djeci, a o starima, onim s posebnim potrebama, terminalnim bolesnicima da ne govorimo...
    oni koji imaju takve članove u obitelji prepušteni su sami sebi
    Ne mogu se trenutno sjetiti NI JEDNOG društva koje bi bilo tako orijentirano. Životni vijek se produljuje na razne načine, ali to se ne odnosi nužno i na kvalitetu života. Pa se čovjek zapita kam ide ta naša "civilizacija". Jer potrebe su objektivno veće od mogućnosti. A s druge strane, kad čovjek vidi na kaj se troše pare poreznih obveznika (da ne nabrajam), ufff...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •