Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12
Pokazuje rezultate 51 do 74 od 74

Tema: kreditna zaduženost

  1. #51
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Čisto sumnjam da će ikada doći vrijeme da će se kamate na kredit smanjiti kad se jednom povećaju
    Na osnovu čega sumnjaš? Radiš li u financijama ili bankarstvu? Jesi li ekonomske struke?
    Budući da sam duboko u financijama posljednjih deset godina imam vrlo dobro teorijsko i praktično znanje o kamatnim stopama. Posljednjih 5 godina kamatne su stope padale na većinu kredita, korporativnih i individualnih. Sada se promijenila situacija na globalnom financijskom tržištu, cijena novca je porasla i sasvim je logično da je prati i visina kamatnih stopa, kako na pasivnoj strani (depoziti) tako i na aktivnoj strani (krediti). Kretanje kamatnih stopa ovisno je o mnogim utjecajima, gospodarskim i fiskalnim. I vrlo je izvjesno da će doći do porasta, kao i da će jednom opet doći do pada. Nema tu nikakve teorije zavjere.[/quote]

  2. #52
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    Citiraj Barbi prvotno napisa

    Pa što su banke? Socijalne ustanove koje časno posuđuju novce za dobrobit i prosperitet širokih narodnih masa?
    Ili ipak institucije koje posluju u svrhu ostvarenja profita? Pa ne pričamo ovdje o nepovranoj državnoj potpori već o komercijalnim kreditima.
    Komercijalni ili lihvarski?
    Po zakonu nisu lihvarski, druga stvar je kako ih mi doživljavamo.

    A sve banke su ove godine na našem tržištu ostvarile lijepu dobit, žalosno je što naša država nema instrumenta da im ograniči rast kamata kad je već tako očito da time ne spašavaju svoju g..icu nego se koriste svjetskom krizom za još veću zaradu.
    Mislim da ih jedino tržište može natjerati da se malo obuzdaju, dakle nadajmo se da će se cijene nekretnina držati i da će onda kamate morati bar nešto pasti.

  3. #53
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    Dužnici bi u najmanju ruku tebali osnovati udrugu koja bi pravnim putem štitila njihova prava jer povećanje kamatne stope ne može biti opravdano samim potpisom takvog ugovora nego mora imati objektivno opravdanje u nečem drugom, inače je pristanak banke na takav ugovor prijevara - kao i namjerno ne plaćanje kredita.
    ja se moram složit s ovim.
    ne plaćanjem kredita nećete nikakvu poruku poslat banci nego će vam samo oduzet nekretninu. potpisali ste, odlučili ste prihvatit uvjete iako su grozni i tko vam je kriv. imali ste izbor: kredit, ili ne kredit.
    ono što bi moglo natjerat banke da malo urazume uvjete je da ljudi počnu odbijat kredite. to će se teško dogodit, ali to bi dalo jednoj ovakvoj udruzi što ivana2 spominje (a na što je i kimama vjerojatno mislila) uporište...
    al nagovori ti naciju da prestane uzimat kredite, makar na par godina...

  4. #54

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    joj. otkud vam tvrdnja da je porast kamata namijenjen iskljucivo "necasnoj svrsi", odnosno zaradi banke.
    cini mi se da vecina nas ipak nema dovoljno znanja da eksplicitno tvrdi tako nesto.

    sto se tice bojkota kredita, u smislu da ljudi prestanu dizati kredite, zapravo se dogadja obrnuto. sve je teze dobiti kredit. i nama obicnim smrtnicima, a i vecim igracima, pa i nasoj drzavi. kreditni rejting nam nije bas bajan, nase drzavne obveznice nisu bas na cijeni...

  5. #55
    koryanshea avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    1,654

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    sto se tice bojkota kredita, u smislu da ljudi prestanu dizati kredite, zapravo se dogadja obrnuto. sve je teze dobiti kredit. i nama obicnim smrtnicima, a i vecim igracima, pa i nasoj drzavi. kreditni rejting nam nije bas bajan, nase drzavne obveznice nisu bas na cijeni...
    hoćeš reć da moja laička logika ne vridi?! smrc!

    hoćeš reć da mi nema spasa, i da ću i ja jednog dana zažmirit kad mi bankar pokaže ugovor, i reć dobrodobro samo mi daj pare

  6. #56

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj koryanshea prvotno napisa
    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    sto se tice bojkota kredita, u smislu da ljudi prestanu dizati kredite, zapravo se dogadja obrnuto. sve je teze dobiti kredit. i nama obicnim smrtnicima, a i vecim igracima, pa i nasoj drzavi. kreditni rejting nam nije bas bajan, nase drzavne obveznice nisu bas na cijeni...
    hoćeš reć da moja laička logika ne vridi?! smrc!

    hoćeš reć da mi nema spasa, i da ću i ja jednog dana zažmirit kad mi bankar pokaže ugovor, i reć dobrodobro samo mi daj pare
    ne, zeljela sam reci da nam svima (i meni) nedostaje informacija da bismo mogli ustvrditi da je povecanje kamata iskljucivo posljedica bankarske pohlepe.

  7. #57
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    U svjetlu fridinog posta, pa jesu li vama s kreditima pale kamate u zadnjih pet godina?
    I stvarno, kad je cijena goriva otišla nebu pod oblake, svi su promptno povisili cijene, je li ih netko do sada spustio? Nitko, koliko ja znam.
    Pa kad se svi koriste na raji, zašto ne bi i banke.

  8. #58
    Dijana avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Postovi
    6,003

    Početno

    posta od barbi

  9. #59

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Eh da, koliko je meni poznato - ugovori, bez obzira kakvi, sklapaju se u dobroj vjeri da nijedna stranka ne će iskoristiti svoj položaj ili elemente ugovora u nečasne svrhe kako bi namaknula dobit puno veću od planirane, a mislim da je to i faktor koji igra ulogu u mogućem sporu.
    Banke ne zarađuju dobit puno veću od planirane, barem ne zbog povećanja kamata na kredite. Neću obrazlagati zašto jer to imaš u prethodnim postovima.

    Dobit banaka je velika, to je istina, ali ne potiče samo od kredita nego veliki komad kolača dolazi od razno raznih naknada. Također mislim da od onoga što dolazi od kredita se najviše odnosi na kartice i minuse jer su brzi i relativno sigurni a kamate visoke.

  10. #60
    sandraL avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    400

    Početno

    Pa tko bi od nas posudio nekome npr. 100 000 € na rok od 20-30 godina a da na tome ne računa na "debelu" zaradu ?

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    bankarske gulikože

    ozloglašene od babilonskih vremena

  12. #62
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj ZIMA prvotno napisa
    Banke ne zarađuju dobit puno veću od planirane


    Evo, ja planiram putovanje na Mars, a ako stignem samo do Mjeseca isto ću biti zadovoljan.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Mislim da povećanje rate može imati opravdanje u riziku samog konkretnog kredite (tečaj i sl.), a ne u poslovanju banke nevezanom za konkretni ugovor. To bi se zasigurno moglo istjerati na sudu pod uvjetom da se dužnici udruže jer pojedinačne akcije prezaduženih građana tu ne mogu ništa.
    Takva udruga korisnika bankovnih usluga mogla bi ispraviti i neka legalna obmanjivanja građana kao što je to da se na letcima za ove ili one štednje NIKAD ne navode pripadajuće naknade. A kad se prilikom ugovaranja štednje djelatnicu zamoli da navede sve naknade, ona redovno nigdje u blizini nema papir i sl. na kojem to točno piše. Pitanje je pojavljuju li se one uopće kao fiksni broj u ugovoru ili se samo navodi "po nekom važećem pravilniku". A te naknade su nevjerojatna stvar. Naročito za štediše stambenih štednji.
    Ja osobno nemam veći kredit. Samo kreditić na auto. Riješila sam se i minusa na tekućem - to je posebna priča: više od mjesec dan im je trebalo da provedu moj zahtjev za ukidanje dopuštenog prekoračenja. I kad su ga ukinuli, opet su ga uveli bez mog odobrenja Sad je to ajd ok.
    Ja sam naučila kako se zaštititi, iako uvijek negdje ušićare. Ali mladi ljudi koji tek osnivaju obitelj pljačkaju se naizgled legalnim postupcima preko raznih kredita pa i štednji. Tu bi mogla biti od velike koristi udruga koja bi zastupala i informirala ljude o tome.

  14. #64

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    imaš pravo, ja ne znam točno za banke, ali znam koje su gulikože ovi iz telekomunikacija i kako ne bi napisali transparentno uvjete korištenja, naknade i tarife pa sve da im je zadnje

  15. #65
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ma nismo
    (sve ti piše sitnim slovima ispod - garant)

  16. #66

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    he,he..sitnim indeed

  17. #67
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Nisam čitala ovaj topic, ali jučer sam iščitavala račun za struju :shock: ....totalni šok....znam da ne trošim više nego obično, a cijena je i više nego bezobrazna...

    Pa čitam...(možda nema nikakve veze s ovom temom, ali me asociralo)...cca.25kn svako domačinstvo plaća za HEP-ove (pazi sad ovo) obračunske i opskrbne usluge, a samo cca. 4kn dajemo kao poticaj za razvijanje obnovljivih izvora...

    Pa mislim, koja smo mi lopovska i neosvještena država....

  18. #68

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    50

    Početno

    Vidim da komentari idu malo uz temu malo niz temu

    Uglavnom, ja samo priželjkujem postojanje udruge koja će mi moći dati informacije i štititi prava.

    Izabrala sam banku i njome sam zadovoljna. Imam i kredit i moram ga vraćati. Nije o tome riječ.

    Hoću samo da kad se npr.u Latinici ili Otvorenom priča o kreditima da tamo sjedi i netko iz takve udruge kao predstavnik kreditno zaduženih, a ne da mi predstavnik udruge banaka priča o kreditima. Kužite, hoću drugu stranu, drugo mišljenje, druge analize. Negdje tko će imati informacije (općenite), netko tko će znati obrazloženja odluka (bilo kojih, kamate, naknade, obrasci, bilježnici.....koje banke posluju korektno, koje su profesionalne u odnosu na komitente, koje su najljubaznije, koje su najjednostavnije , koje su najinformatiziranije.....)

    I i dalje mislim da sam nasuprot banaka i sam sa još 100000 nasuprot banaka, polučuju različite rezultate. Ponavljam nije riječ o nevraćanju kredita, o bojkotu. Nego o korektnom odnosu.

  19. #69
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    Citiraj kimama prvotno napisa
    Vidim da komentari idu malo uz temu malo niz temu

    Uglavnom, ja samo priželjkujem postojanje udruge koja će mi moći dati informacije i štititi prava.

    Izabrala sam banku i njome sam zadovoljna. Imam i kredit i moram ga vraćati. Nije o tome riječ.

    Hoću samo da kad se npr.u Latinici ili Otvorenom priča o kreditima da tamo sjedi i netko iz takve udruge kao predstavnik kreditno zaduženih, a ne da mi predstavnik udruge banaka priča o kreditima. Kužite, hoću drugu stranu, drugo mišljenje, druge analize. Negdje tko će imati informacije (općenite), netko tko će znati obrazloženja odluka (bilo kojih, kamate, naknade, obrasci, bilježnici.....koje banke posluju korektno, koje su profesionalne u odnosu na komitente, koje su najljubaznije, koje su najjednostavnije , koje su najinformatiziranije.....)

    I i dalje mislim da sam nasuprot banaka i sam sa još 100000 nasuprot banaka, polučuju različite rezultate. Ponavljam nije riječ o nevraćanju kredita, o bojkotu. Nego o korektnom odnosu.
    Pogriješila sam topic.... ...prebacujem ovaj posta na "Tko nas i na koji način"...

  20. #70

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    53

    Početno

    Citiraj Dijana prvotno napisa
    U svjetlu fridinog posta, pa jesu li vama s kreditima pale kamate u zadnjih pet godina?
    Pa evo, meni konkretno je kamata na stambeni kredit skakutala gore - dolje otkad sam ga digla, a to je unazad 10 godina. Prvo je bila 11% i tada je malo tko dizao kredit, a najniže što je bila je oko 5%. Tako da ne stoji da kamate i ne padaju, sve ovisi o tržišnim uvjetima. A to što je naše pamćenje selektivno je drugi par rukava (vjerojatno se niti ja ne bih sjećala kolike su tržišne kamate tada bile da nisam dizala kredit).

  21. #71

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    ZADAR
    Postovi
    1,828

    Početno

    Ja sam danas dobila zastrašujuće pismo od hypo leasinga...
    Svaku opomenu za kredit naplaćuju 200 kuna.. pa tko ima kredit i 2 jamca
    to je 600 kuna , a oni mogu poslati opomenu i ako zakasniš samo jedan dan.
    Sva sreća da ništa ne kasnim, i da nemam jamaca .Ima toga još , ali 200 kn im je najmanja tarifa za bilo što.
    Zadnjih dana se proteže po medijima kako su banke spremne napraviti zamrzavanje kredita rodiljama , onima koji se nađu u nezavidnoj situaciji i sl... ali s kamatom od 20 % godišnje.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    50

    Početno

    Evo jučer je onaj iz Sabora, mislim da je predsjednik Odbora za financije, onaj što je nogometni sudac....nenamjerno podupruo moju ideju. Upro je u banke da se ne ponašaju korektno u vrijeme financijske krize. Vjerojatno bi se i on učlanio u udrugu Vjerojatno ste gledali vijesti pa ste i čuli što je rekao. To je to. npr. apelira na banke da ne ostvaruju baš toliki profit u vrijema recesije. To su oblici reagiranja kreditno zaduženih građana. I trebalo bi ih biti puno puno više. A ne tko nam je kriv. Kako nam je tako nam je.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    200 kuna za opomenu jest lihvarenje. Ali ako se kreditno zaduženi građani ne udruže, onda se stvarno može reći: "Kako im je, tako im je."

  24. #74

    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,173

    Početno

    da podijelim s vama forwardušu:

    "Vlasnici kapitala i biznisa kod radnika poticati će i stimulirati potrebu da kupuju njihovu skupu robu: stanove, kuće i tehnologiju, obvezujuci ih pritom da ulaze u skupe hipotekarne kredite do nivoa neizdrzivosti...
    I na kraju ti neplaceni dugovi će izazvati bankrot banaka, koje će morati biti nacionalizirane, a država ce onda krenuti putem koji vodi u komunizam..."


    (Karl Marx, 1867. Das Kapital).

Stranica 2 od 2 PrviPrvi 12

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •