Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 74

Tema: kreditna zaduženost

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    50

    Početno kreditna zaduženost

    Npr. udruže se ljubitelji čpkolade. Udruže se stradali u prometnim nezgodama....Svi se udružuju da bi zaštitili svoja prava. Ostvarili prava. Skrenuli pozornost na sebe.
    Čak su i banke udružene. Neki dan sam na tv vidjela "predsjednik udruge banaka u RH".

    E...Alli se kreditno zaduženi nisu udružili. Npr. meni banka diže kamate kad i kako hoće. Ja sama protiv njih ne mogu. Čak mi zadnji put ni obaviojest nisu poslali. Uvjetuju nas raznim glupostima npr. da plaćam osiguranje u poliklinici Sunce, životno osiguranje u Croatija osiguranju....Ja izbora nemam. Sama na vjetrenjače ne idem!

    Što mislite o tome. Trebaju li se udružiti kreditno zaduženi da bi bili malo više uvažavani ili zaštičeniji ili što već?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    naravno da možemo pokušati,ali ne zaboravi činjenicu da smo svi skupa stavili svoj potpis kod javnog bilježnika (i to su nam dobro naplatili)da pristajemo na promjenjivu kamatnu stopu

  3. #3
    japanka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    na rubu znanosti
    Postovi
    859

    Početno

    nažalost, da.
    oni su nam ispleli špag, a mi smo ga stavili oko vrata.
    :/ :/

  4. #4
    Erin avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    358

    Početno

    Citiraj japanka prvotno napisa
    nažalost, da.
    oni su nam ispleli špag, a mi smo ga stavili oko vrata.
    :/ :/
    x

  5. #5
    trinity avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Solin - Split
    Postovi
    676

    Početno

    ista stvar ako si nekome bio jamac i sad umjesto njega otplacujes kredit

  6. #6
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Mogu samo potpisat cure...nama su u zadnjih godinu dana tri pute digli kamate i sad to više nema veze sa zdravom pameću, ali opet se slažem sa tim da smo sami potpisali da se sa tim slažemo...istina,drugog izbora nismo ni imali,ali eto sad odjednom plaćamo 2500 kuna više nego u početku...ako se utemelji kakva udruga, ja i mm ćemo se prvi učlanit

  7. #7
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Mogu samo potpisat cure...nama su u zadnjih godinu dana tri pute digli kamate i sad to više nema veze sa zdravom pameću, ali opet se slažem sa tim da smo sami potpisali da se sa tim slažemo...istina,drugog izbora nismo ni imali,ali eto sad odjednom plaćamo 2500 kuna više nego u početku...ako se utemelji kakva udruga, ja i mm ćemo se prvi učlanit
    neki dan sam isto pročitala na naekom drugom topicu da se nekome rata kredita povećala za 1200 kuna. molim vas da mi kažete kako je to moguće? koliko vam se povećala kamata? koja je to banka? je li to stambeni kredit?

    mi imamo stambeni kredit s promjenjivom kamatnom stopom koja je rasla zadnjih godinu dana za oko 1,5%, a povećanje rate je oko 100-150 kuna.

    kako 2500 kuna? ne vjerujem da imate 10 ili 15 puta veći podignuti kredit :/

  8. #8
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Moguće je,moguće...Zagrebačka banka...10 000kn stambenog kredita

  9. #9
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Meni se rata povećala (zasad) za preko 1100 Kn, što radi povećanja kamatne stope od oko 1,6%, što zbog povećanog tečaja švicarskog franka. Ne bih konkretnije o iznosima (mada si to svatko tko se iole kuži u kredite ili tko je i sam nedaj Bože dizao stambeni kredit može otprilike izračunati), samo da ga moramo otplaćivati još 19 godina i već sad nam pojede jednu plaću .
    Najbolje mi je bilo kad su se u novinama na naslovnicama raspisali o tome kako je mlijeko poskupilo za kunu po litri, a šutke se prešlo preko toga kako su banke digle kamatne stope, a to je meni konkretno tada značilo 700 Kn veću ratu. Banke smo rasprodali strancima, oni nas muzu opako a država ne smije pisnuti. I nama ne vrijedi da se bunimo jer smo si to sami vlastoručno potpisali, ili kako netko lijepo reče, sami smo si namakli štrik oko vrata.
    Jedina nam je nada da će zakoni tržišta prisiliti banke da dalje ne dižu stope, jer cijena nekretnina još zasad nije pala toliko koliko se predviđalo pa ljudi uz ove pooštrene uvjete ne mogu kupovati nekretnine i dizati kredite kao prije. A banke ipak od kredita žive.
    Ili sam ja optimist.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    sve je ok dok ne padne tečaj..a navodno da je to poprilično izvjesno :/

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    50

    Početno

    Ma naravno da smo potpisali i da nam je to tako. Ali mislila sam kakvo takvo dostojanstvo da branimo. Pa ako netko diže kamatu da se obrazloži i zašto. Jer npr. jedan put su pričali da se kamate dižu jer je tečaj svicarca pao i trpe gubitke, ali nikad više nisam ništa čula. O tome ja razmišljam. Glupo mi je razmišljanje potpisala sam i tako mi je. Onda ispada da sutra donesu odluku kamata je 14 % ja bih trebala reći ok. Mislim da mi nismo dovoljno upućeni u naša prava.

  12. #12
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Moguće je,moguće...Zagrebačka banka...10 000kn stambenog kredita
    Rata ti je 10 000 kn?? :? :shock:
    Jer ako je onda nije čudo da je povećanje 2500kn u ukupno tri puta povećanje rate...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Mogu samo potpisat cure...nama su u zadnjih godinu dana tri pute digli kamate i sad to više nema veze sa zdravom pameću, ali opet se slažem sa tim da smo sami potpisali da se sa tim slažemo...istina,drugog izbora nismo ni imali,ali eto sad odjednom plaćamo 2500 kuna više nego u početku...ako se utemelji kakva udruga, ja i mm ćemo se prvi učlanit
    otiđite u svoje banke vi koji imate kredite u chf i vidite možete li napraviti konverziju kredita u eur,to su sve banke nudile,istina imate dodatne troškove oko ugovora,ali ćete uštedjeti na tečaju

  14. #14
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj mandy prvotno napisa
    Citiraj dunja&vita:-))) prvotno napisa
    Mogu samo potpisat cure...nama su u zadnjih godinu dana tri pute digli kamate i sad to više nema veze sa zdravom pameću, ali opet se slažem sa tim da smo sami potpisali da se sa tim slažemo...istina,drugog izbora nismo ni imali,ali eto sad odjednom plaćamo 2500 kuna više nego u početku...ako se utemelji kakva udruga, ja i mm ćemo se prvi učlanit
    otiđite u svoje banke vi koji imate kredite u chf i vidite možete li napraviti konverziju kredita u eur,to su sve banke nudile,istina imate dodatne troškove oko ugovora,ali ćete uštedjeti na tečaju
    nama je rata sad kakva je bila na pocetku. prvo je franak padao, pa se onda neglo vratio na taj iznos. uglavnom, necemo nis mijenjati.

  15. #15
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Ma razmišljali smo o konverziji u eure,ali ipak su nam švicarci još uvijek nešto povoljniji pa će za sad ostat tako.

  16. #16
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    I ja sam razmišljala o konverziji u eure, ali mislim da bi mi obračunali 2% od vrijednosti kredita za troškove konverzije, a na moj kredit to je velika lova koju sada nemam. Uz to, švicarski franak je (kako mi je to objašnjavao moj kolega financial guru, a ja se trudila shvatiti) trenutno visok jer je to valuta koja je jako tražena u vrijeme financijske krize, i da će rasti dok kriza ne dosegne svoj vrhunac (ili možda bolje rečeno dno), a tada da će početi stagnirati i nakon toga i padati. Naravno, neće se to dogoditi sutra, i taj krizni period treba pregrmiti, a k tomu iz nekih izvora se čuje kako će i euro u vis.
    Sad, tko je u pravu i što će biti, vrijeme će pokazati, ali ja sam odlučila za sada ne mijenjati valutu.

  17. #17
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Rata ti je 10 000 kn?? :? :shock:
    Pa nije to niš čudno, ako si hoćeš kupiti slobodu i mir na velikom zemljištu i u kući (ili samo u većoj i luksuznijoj kući) negdje na periferiji, a da si opet blizu gradu ne gine ti €300.000 pa naviše.
    A za 300.000€ na 30 godina ti je rata BEZ KAMATA 6.000 kn, pa ti vidi.

    Gledali, računali, odustali.
    Igramo lotto.

  18. #18
    Audrey avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    2,028

    Početno

    Citiraj kimama prvotno napisa
    Glupo mi je razmišljanje potpisala sam i tako mi je. Onda ispada da sutra donesu odluku kamata je 14 % ja bih trebala reći ok. Mislim da mi nismo dovoljno upućeni u naša prava.
    Ma koja prava? Na žalost, nisam sigurna da itko može spriječiti banku (koja je u većinski stranom vlasništvu) da diže kamatne stope sve dok su one manje od neke brojke koja se po zakonu smatra lihvarskom kamatom . Jedino što bi se moglo ako se neka banka baš 'obezobrazi' pozvati javnost da bojkotira usluge te banke, međutim banke su tako fino sinhronizirane da kad se jedna 'obezobrazi' to naprave i sve ostale.
    Država i Narodna banka ne znam što bi tu mogle poduzeti i kako apelirati ili pritisnuti banke. Možda jedino da zaprijete da će svoje poslovanje i račune prebaciti u još jedinu većinski hrvatsku banku - Poštansku banku, ali ne znam je li ona za to dovoljno jaka. Ali, ja sam na tom području stvarno teški laik pa nemojte zamjeriti ako baljezgam.

  19. #19
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa
    Citiraj ana.m prvotno napisa
    Rata ti je 10 000 kn?? :? :shock:
    Pa nije to niš čudno, ako si hoćeš kupiti slobodu i mir na velikom zemljištu i u kući (ili samo u većoj i luksuznijoj kući) negdje na periferiji, a da si opet blizu gradu ne gine ti €300.000 pa naviše.
    A za 300.000€ na 30 godina ti je rata BEZ KAMATA 6.000 kn, pa ti vidi.
    Upravo tako,čak se i ne radi o kući, samo stan malo veći od prosječnog

  20. #20
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    i ja bih se učlanila u tu udrugu kad bi se osnovala.
    digli kredit na jedvite jade, prvu ratu platili normalno, a drugu po novoj kamati U godinu dana rata narasla oko 1000-1200kn... Još malo pa će biti veća od moje plaće.

    KOnverziju ne mogu tražiti jer kad bi išli računati našu kreditnu sposobnost, ukinuli bi i postojeći kredit...kakva konverzija

  21. #21
    Rene2 avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Na svom mjestu.
    Postovi
    1,906

    Početno

    A ja planirala dići neki adaptacijski kredit.

    Sad sem islim da to može još malo pričekati :/

  22. #22

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    1,269

    Početno

    Ovo za kamate je točno, potpisali za promjenjivu i to je to. Ovaj drugi dio uvodnog posta - uvjetovanje određenim osiguranjima kod određenog osiguratelja nije dopustivo, odnosno banka može uvjetovati da se zaključi određena vrsta osiguranja, do određenog iznosa itd., ali ne smije uvjetovati osiguratelja. To što oni imaju neke svoje interne dogovore i provizije, klijenta se ne tiče. Ja mogu uzeti to osiguranje kod XY i oni ga moraju priznati.

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    Punticakad radiš konverziju,onda se ne računa ponovo kred.sposobnost,samo se napravi aneks ugovora,gdje se kredit konvertira po novoj valuti;možeš tražiti produžetak roka,je da ćeš u konačnici platiti više kamate,ali smanjuješ ratu,a time i trenutno opterećenje,što je po meni bolje nego završiti kao negativac
    Rene2 adaptacijski ti ,pogotovo ako misliš raditi u vlastitom aranžmanu, ne ide sva sredstva na tvoj račun,već cca 50% ide na račun izvođača radova;ako ti je to ok i uredan vl.list,onda nemaš brige

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Postovi
    1,405

    Početno

    zaboravih:što se tiče osigur.društava,svaka banka ima u svom vklasništvu,djelomice ili čitavo osig.društvo,tako da joj je u interesu da se osiguramo kod njenog osig.druš.,tako je i vani-banke su postale multinac.komp.,rade sve od kreditiranja,osiguranja svih vrsta,ulaganja...

  25. #25

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    . Možda jedino da zaprijete da će svoje poslovanje i račune prebaciti u još jedinu većinski hrvatsku banku - Poštansku banku
    Ako usporedimo vodeće 4 - zaba, pbz, erste i rba sa poštanskom lijepo se vidi da je poštanska debeebelo najnepovoljnija. Jedna prijateljica mi radi u poštanskoj i kaže da je nevjerojatno koje naknade imaju. A bolji nisu ni po čemu, samo gori.

    Kao laik ja sam to shvatila ovako - povećanje kamata je bilo očekivano.... razlog je što pod prvo tečaj pada a pod drugo cijene svega su narasle..... nekretnina, hrane, goriva... ali narasla je i prosječna plaća pa nije isto ako daješ 1000 kuna danas ili za 5 godina a banke žele uvijek dobivati istu, hm.... vrijednost, tj ne žele da ih ošteti inflacija.

    Banke nisu krive što većini nije povećana plaća od xxxx godine ili je povećana minimalno tj što je prosječna plaća - prosjek po sistemu 100 ljudi jede kupus, 5 meso a svi zajedno jedemo sarmu.

  26. #26
    japanka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    na rubu znanosti
    Postovi
    859

    Početno

    ova zadnja rečenica ti je dobra
    mislim, nažalost je tako, ali nasmijalo me. do suza.

  27. #27
    Ivany avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    425

    Početno

    Citiraj japanka prvotno napisa
    ova zadnja rečenica ti je dobra
    mislim, nažalost je tako, ali nasmijalo me. do suza.
    x

    Mi imamo stambeni kredit u erste banci. U švicarcima.
    Rata nam se bila smanjila i opet narasla, sad je tu negdje kakva je bila na početku (prije 4god.)

  28. #28

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    255

    Početno

    Mi smo htjeli nagodinu dizat stambeni kredit i počet gradit kuću. Kako sad stvari stoje, u nedoumici smo.
    nakon svadbe, nevce od dara smo stavili na banku. Oročili u eurima po tečaju 7,53. A tečaj na današnji dan je . Pa većinu iznosa koji smo dobili na kamati na oročenje, ako bi npr sada dizali novce bi zapravo izgubili na razliku u tečaju.
    Zasad te novce ne diramo i čekamo i nadamo se da će euro malo poskočiti.

  29. #29

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Postovi
    833

    Početno

    jooj taj kredit

    meni rata isto ide gore za 700 kuna.... a pazi paradoks:
    sve skupa kredita preko 3000 kn, samohrana sam mama, na porodiljnom, a banka mi ne zeli staviti kredit u mirovanje iako nemaju pravo pljeniti porodiljno niti alimentaciju ( koju btw ne primam ) i jos mi smanje minus radi toga sto ne primam placu grrrrrrrrrrrr
    Toliko o drzavi i pravdi, i sta ti preostaje? rad na crno, kurvanje ili kopanje po bajama. Stan pokusavam prodati zadnjih 6 mjeseci jer ne mogu placati kredit, a nemam ga kome prodati jer su svi u jos vecem problemu buuuuuuuuhaaa

    eto, malo si olaksah dusu

  30. #30
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj samamama prvotno napisa
    ...iako nemaju pravo pljeniti porodiljno niti alimentaciju ( koju btw ne primam )...
    Nemaju pravo plijeniti rodiljnu naknadu?? Mojoj prijateljici jesu, i to onaj viši iznos, za prvih šest mjeseci. :?

  31. #31

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Može li biti rješenje građanski neposluh? Dužnici određene nepoštene banke se dogovore i kolektivno odbiju plaćati kredite toj banci. Trošak te banke bio bi odmah enormno velik a i trošak utjerivanja duga u tom trenu. U cjelokupnoj krizi bankarskog sustava to bi mogla biti dobra ucjena. Je li takvo što izvedivo uopće?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Zamislimo situaciju u kojoj građani povuku štedne uloge i dužnici prestanu plaćati kredit (npr. 80% dužnika) u jednoj banci. Koje posljedice to može imati za tu banku i globalno?

  33. #33
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    Zamislimo situaciju u kojoj građani povuku štedne uloge i dužnici prestanu plaćati kredit (npr. 80% dužnika) u jednoj banci. Koje posljedice to može imati za tu banku i globalno?
    ovo prvo, može imati posljedicu za banku. ovo drugo - teško, sa svom silinom instrumenata koje banka ima za osiguranje kredita. :/

  34. #34
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj @n@ prvotno napisa
    Citiraj samamama prvotno napisa
    ...iako nemaju pravo pljeniti porodiljno niti alimentaciju ( koju btw ne primam )...
    Nemaju pravo plijeniti rodiljnu naknadu?? Mojoj prijateljici jesu, i to onaj viši iznos, za prvih šest mjeseci. :?
    Ne mogu plijeniti ako se radi o ovrsi i nekom slicnom obliku ustezanja place, krediti u to ne ulaze.
    Ako ste digli kredit treba ga i otplacivati, banku ne zanima kako cete namaknuti novce :/

  35. #35

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    Zamislimo situaciju u kojoj građani povuku štedne uloge i dužnici prestanu plaćati kredit (npr. 80% dužnika) u jednoj banci. Koje posljedice to može imati za tu banku i globalno?
    ovo prvo, može imati posljedicu za banku. ovo drugo - teško, sa svom silinom instrumenata koje banka ima za osiguranje kredita. :/
    Pa ako je kredit osiguran u osiguranju u suvlasništvu banke... I za ovrhu treba vremena. Takav udarac jednoj banci bio bi opomena i drugim bankama.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    A što kažete na sljedeće.....
    posudite novce od susjeda, rodbine, djece svoje a onda im to ne vratite!

    To vam je još bolje! Banke vam mogu stvoriti probleme i nakon nekog vremena dobiti svoje novce natrag ali ovi pripadnici običnog puka najćešće ne mogu.
    Brkam kruške i kestene?

    Uzeli ste novce i potpisali ste da će te platiti cijenu za tu uslugu tj. kamatu i naknadu. Sada to ne želite napraviti. Ovo što ne želite vratiti a nije vaše ( jer to niste zaradili niti dobili) je pljačka a neplaćanje onoga što je dogovoreno je prevara.

  37. #37
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Realna će kriza završiti prije Božića, a imaginarnu će rastezati vjerojatno još barem godinu dana. Ekonomija nije znanost koja daje konkretne odgovore o financijama, nego samo servisira želje velikih igrača. Kada realnost ne podupre puste želje dogodi se kriza.
    Željeli su visoke cijene goriva, realnost ih nije poduprla.
    Željeli su napuhane cijene nekretnina, -//-
    Željeli su muljatorske vrijednosti dionica, -//-
    itd.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Stvarno ne razumijem od kuda takve ideje.... Ne želite imati teret i odgovornost kredita - nemojte ih ni dizati. Nitko vam ne prijeti s pištoljem. Živite sa starcima i koristite javni gradski prijevoz dok ne uštedite za stan i auto i/ ili igrajte loto.

  39. #39

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    255

    Početno

    Ja mislim da nitko ovdje ne misli da ne bi trebalo otplaćivati kredit, odnosno vraćati posuđeno. Ali koliko vidim svi se bune na povećanje rate kredita, što je logično. Kako nekome može biti svejedno ako je početna rata kredita npr bila 1000 sad je 1700 kn a plaća mu je bila 5000 i sada je u najboljem slučaju 5000 ili čak možda i za koji postotak manja.
    Čim se počne priča o nekoj krizi oni koji to mogu počnu dizati cije, pa krenu banke, pa krenu sizat cijene nafte, pa ovog pa onog. A kad govorim o nekoj fazi "prosperiteta" nitko ne krene tako radikalno i rapidno dizat plaće.
    Za koliko je nafta na svjetskom tržištu pala u posljednje vrijeme?
    Za koliko je gorivo na našem tržištu palo u posljednje vrijeme?
    Za koliko su pale cijene na našem tržištu, od kad je cijena nafte počela padati?

  40. #40

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Ja mislim da nitko ovdje ne misli da ne bi trebalo otplaćivati kredit, odnosno vraćati posuđeno.
    a što je ovo ?

    Zamislimo situaciju u kojoj građani povuku štedne uloge i dužnici prestanu plaćati kredit (npr. 80% dužnika) u jednoj banci.

  41. #41

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Milana prvotno napisa
    Ja mislim da nitko ovdje ne misli da ne bi trebalo otplaćivati kredit, odnosno vraćati posuđeno. Ali koliko vidim svi se bune na povećanje rate kredita, što je logično. Kako nekome može biti svejedno ako je početna rata kredita npr bila 1000 sad je 1700 kn a plaća mu je bila 5000 i sada je u najboljem slučaju 5000 ili čak možda i za koji postotak manja.
    Čim se počne priča o nekoj krizi oni koji to mogu počnu dizati cije, pa krenu banke, pa krenu sizat cijene nafte, pa ovog pa onog. A kad govorim o nekoj fazi "prosperiteta" nitko ne krene tako radikalno i rapidno dizat plaće.
    Za koliko je nafta na svjetskom tržištu pala u posljednje vrijeme?
    Za koliko je gorivo na našem tržištu palo u posljednje vrijeme?
    Za koliko su pale cijene na našem tržištu, od kad je cijena nafte počela padati?
    rata se digla zbog promjene u tecaju valute u kojoj je kredit dignut, i zbog povecanja kamate.

    cinjenica je da su ljudi dizali kredit u valuti u kojoj im je to odgovaralo u tom trenutku. mogli su birati izmedju eura i svicaraca, nazalost ne i kuna. kako god, valutna klauzula je bila tu u trenu potpisivanja ugovora, a tu je i sad.
    drugo, dizali su kredite s kamatom koja nije fiksna. znaci, moguce je da se tijekom godina poveca, ili da se smanji. sad smo u fazi kada je doslo do povecanja.

    banke se uredno drze ugovora. dali su novce, sad naplacuju tu uslugu, prema uvjetima koji su navedeni u ugovoru i na koje su oni koji su digli kredit slozili potpisujuci taj isti ugovor.

    nisam cinicna i zao mi je sto ljudi placaju puno. moze se diskutirati o tome je li dizanje kamata opravdano ili ne (odnosno koliko je opravdano), ali treba biti objektivan - banke nisu prekrsile ugovore. s druge strane, prestanak otplacivanja kredita jest upravo to, krsenje ugovora.

  42. #42

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Što tebe brine ZIMA? Radiš u banci ili imaš dionice neke banke? Kapitalističko društvo je društvo materijalnih interesa. Svašta je moguće. Banke u hrvatskoj parazitiraju na građanima. Veliko je pitanje dokle će to ovako ići u Hr bez rasta privrede. Dužnici se sigurno ne će solidarizirati u takvoj raboti, ali je vrlo moguće da će puno njih biti prisiljeno prestati plaćati kredite, a tada će njihov dug otplaćivati oni koji to mogu kroz povećane kamate jer banke moraju doseći planirane prihode i krpati gubitke.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    danka... lijepo si to objasnila
    Ali - ugovor ili ne... ono što je posuđeno treba vratiti. Inače se radi o krađi. Mislim da je to vrijedilo i prije banaka, ugovora, javnih bilježnika.....

  44. #44

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Eh da, koliko je meni poznato - ugovori, bez obzira kakvi, sklapaju se u dobroj vjeri da nijedna stranka ne će iskoristiti svoj položaj ili elemente ugovora u nečasne svrhe kako bi namaknula dobit puno veću od planirane, a mislim da je to i faktor koji igra ulogu u mogućem sporu.
    Dužnici bi u najmanju ruku tebali osnovati udrugu koja bi pravnim putem štitila njihova prava jer povećanje kamatne stope ne može biti opravdano samim potpisom takvog ugovora nego mora imati objektivno opravdanje u nečem drugom, inače je pristanak banke na takav ugovor prijevara - kao i namjerno ne plaćanje kredita.

  45. #45
    sandraL avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    400

    Početno

    Teško da se može "prestati plaćati rata kredita".
    Rate stambenih kredita obično se uzimaju administrativnom zabranom na plaći ili ugovorenim trajnim nalogom.
    A ako se kojim slučajem ne plati određeni broj rata banka "sjeda" na kupljenu nekretninu tj. prodaje se i namiruje dug.

  46. #46
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno


    Pa što su banke? Socijalne ustanove koje časno posuđuju novce za dobrobit i prosperitet širokih narodnih masa?
    Ili ipak institucije koje posluju u svrhu ostvarenja profita? Pa ne pričamo ovdje o nepovranoj državnoj potpori već o komercijalnim kreditima.

  47. #47

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Onda su stvarno u gabuli svi koji ne mogu plaćati kredit za stan.
    Ali to valjda nije ona horda koja u subotu visi na blagajni CC1, KC i sl.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Citiraj Barbi prvotno napisa

    Pa što su banke? Socijalne ustanove koje časno posuđuju novce za dobrobit i prosperitet širokih narodnih masa?
    Ili ipak institucije koje posluju u svrhu ostvarenja profita? Pa ne pričamo ovdje o nepovranoj državnoj potpori već o komercijalnim kreditima.
    Komercijalni ili lihvarski?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    255

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    drugo, dizali su kredite s kamatom koja nije fiksna. znaci, moguce je da se tijekom godina poveca, ili da se smanji. sad smo u fazi kada je doslo do povecanja.
    Čisto sumnjam da će ikada doći vrijeme da će se kamate na kredit smanjiti kad se jednom povećaju.
    Činjenica je da banke koriste svaku i najmanju mogućnost da dignu kamate.

  50. #50

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    255

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    Ali to valjda nije ona horda koja u subotu visi na blagajni CC1, KC i sl.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •