Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 215

Tema: Mlijeko na analizu

  1. #101
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Pa sve štima kad uzmeš da je medvjeđa usluga upravo svrha jednog takvog testa.

    Mjerenje ima smisla ukoliko testom možeš kvantificirati mjerenu tvar/pojavu/biće, ali ako ne možeš onda ni mjerenjem ne doznaješ baš ništa korisno o objektu mjerenja.

  2. #102
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Izvodjenje same analize mlijeka podrazumjeva da je moguce da mlijeko moze biti lose kvalitete - sto naravno nije tocno. I zbog toga me smeta taj sami izraz "analiza mlijeka"

    Citiraj Ms. Mar prvotno napisa
    Možda bi bilo manje sumnje kad bi majke znale da im mlijeko ne može biti nekvalitetno osim ako... Molim nekog od savjetnica da dovrši ovu moju rečenicu. (Ja nastavak zamišljam kao nabrajanje određenih medicinskih stanja i sl. ali ne znam pa zato pitam).
    Možda bi bilo manje sumnje kad bi majke znale da im mlijeko ne može biti nekvalitetno osim ako NISTA. Mlijeko ne moze biti nekvalitetno. TOCKA.

    Mama moze imati manjak mlijecnih kanalica zbog recimo operacije na grudima (no kvaliteta je u tom slucaju jos uvijek tu, kvantitet je manji), ili mozda nece smjeti dojiti zbog kemoterapije ili neke takve druge strasne terapije lijekovima. Dakle to su extremni slucajevi. I u svakom slucaju je mlijeko bilo dobro, samo sto recimo u ovom prvom ga nema dosta (zbog fizicki uklonjenih kanalica) a u drugom mama ne smije dojiti jer su lijekovi preopasni za dijete.

    Ne postoji situacija kada je mlijeko nedovoljno dobro sastavom. Ne postoji.

    Postoji xy drugih razloga zasto dijete ne dobiva dovoljno na kilazi i zasto ne napreduje vise, a niti jedan nije vezan za samu kvalitetu majcinog mlijeka. Sve to odreda bivaju vanjski faktori koji utjecu na konzumaciju kolicine mlijeka (tipa los polozaj, prekratko sisanje, dojenje na sat, duda, voda, caj, ne dojenje po noci, itd itd, itd jos je puno takvih malih stepenica koje mogu zeznuti dojenje, ne mogu ih sada nabrojati sve. No razloga moze biti "milion" a niti jedan nije lose mlijeko )

  3. #103
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,376

    Početno

    Moja beba je operilala srce u Njemačkoj.U klinici u kojoj je operirana borave teško bolesna djeca koja se promatraju gotovo pod mikroskopom.Vitalne funkcije se prate 24 sata na dan ,bilježi se mililitri koje bebe pojedu ,prati količina koja je izmokrena,koliko stolica na dan i još sto sitnih detalja.
    Dojenje se potiče maksimalno,tj.izdajanje jer većina beba nije u stanju jesti sama većinu boravka nego se hrane na sondu.
    Nikada,u niti jednom trenutku meni niti bilo kojoj drugoj majci nije bila predložena analiza mlijeka. :shock:

    Zna se da je majčino mlijeko najbolje za bebu,nema tu "ako" ili" ali"...

    A vjerujem da taj analizator ima bilo kakvog smisla nalazio bi se i u toj bolnici.

  4. #104

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Naravno da postoje situacije kada majčino mlijeko sadrži nizak udio masti ( i u inozemstvu kada rade analizu mlijeka,određuje samo masti,dakle niti ugljikohidrate niti proteine),a kod nekih žena postoji i insuficijentna produkcija mlijeka (tzv.insufficient milk production sy).
    Dakle ima razloga za sumnjati u kvalitetu mlijeka,naravno u jednom sasvim malom broju žena (manje od 5%),ali postoji.
    A što je s majkama koje su imale postpartalnu hemoragiju,hiper ili hipotireozu,dijabetes svejedno da li je juvenilni ili gestacijski,retenciju placente,slabu nutriciju itd.?

    Nikada u medicini nije ništa tako sigurno,da si ti anchie možeš dati za pravo da imaš tako kategoričan stav i stavljati točku na nešto na što eksperti nisu još stavili točku.

  5. #105

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    93

    Početno

    Naravno da postoje situacije kada majčino mlijeko sadrži nizak udio masti. Na primjer, to je slučaj s prvim, tzv. vodenim mlijekom. Postoji li još neka takva situacija? Možeš li linkati izvor ove informacije kako oko 5 % žena ima nekavalitetno mlijeko?

  6. #106

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj amaranth prvotno napisa
    Naravno da postoje situacije kada majčino mlijeko sadrži nizak udio masti. Na primjer, to je slučaj s prvim, tzv. vodenim mlijekom. Postoji li još neka takva situacija? Možeš li linkati izvor ove informacije kako oko 5 % žena ima nekavalitetno mlijeko?
    Ne znam link staviti,ali otiđi na PubMed ima mnoštvo članaka o tome,ja sam to vidjela preko ovid-a,ali za njega treba lozinka koju nažalost ne mogu podijeliti.

  7. #107

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj princess puffy prvotno napisa
    A što je s majkama koje su imale postpartalnu hemoragiju,hiper ili hipotireozu, [b]dijabetes svejedno da li je juvenilni ili gestacijski[b], retenciju placente,slabu nutriciju itd.?
    Pod "juvenilni" dijabetes valjda mislis na dijabetes tip 1. (Izraz "juvenilni" vec dugo se ne koristi, osim valjda kolokvijalno.)

    Kod zena s dijabetesom tip 1 ne postoji opasnost da je majcino mlijeko "slabe kvalitete". Citala sam radove u kojima se pokusavalo odrediti kako hiper- i hipoglikemija utjecu na sastav mlijeka, a norocita paznja posvecena je sadrzaju secera. Ispostavilo se da su odstupanja, ukoliko ih uopce ima, beznacajna. Na godisnjem sam, i ne mogu doci do referenci trenutno.

    Lijecnici koji se u Hrvatskoj bave trudnocom u kombinaciji s pregestacijskim dijabetesom tvrde da rodilje trebaju dojiti, to se snazno preporuca. Necu ti sada navoditi pojedinacne primjere iz zivota, samo cu reci da iz osobnog iskustva znam da je uspjesno dojenje u kombinaciji s dijabetesom tip 1 moguce.

    Mislim da nikako nije u redu da ovakva nagadjanja tako olako navodis po forumu. Moglo bi nekome naskoditi. A nikome, ali bas nikome, nece koristiti.

  8. #108
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ja sam imala trudnički dijabetes
    beba je napredovala po 1000-1200g/mj

  9. #109
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    ja sam nakon prvog poroda zaradila hipotireozu, ne vidim u cemu je problem? pijem lijekove vec 5 godina, uredno dojim vec 5,5 godina, a prvih 6 mjeseci sam obje kćeri isključivo dojila

    a i užasno loše se hranim
    i pijem 2 dc tekućine dnevno

  10. #110
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj princess puffy prvotno napisa
    a kod nekih žena postoji i insuficijentna produkcija mlijeka (tzv.insufficient milk production sy).
    Dakle ima razloga za sumnjati u kvalitetu mlijeka,naravno u jednom sasvim malom broju žena (manje od 5%),ali postoji.
    .
    Koliko ja vidim ti tu gore govoris o 2 razlicite stvari, jedna je nedovoljna kolicina mlijeka (insufficient milk production system), i na osnovu toga zakljucujes da je moguce da kvaliteta mlijeka moze biti losa (druga stvar). Kruske i jabuke

  11. #111
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    princess puffy, koliko ti je beba napredovala mjesecno?


  12. #112

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa
    Citiraj princess puffy prvotno napisa
    A što je s majkama koje su imale postpartalnu hemoragiju,hiper ili hipotireozu, [b]dijabetes svejedno da li je juvenilni ili gestacijski[b], retenciju placente,slabu nutriciju itd.?
    Mislim da nikako nije u redu da ovakva nagadjanja tako olako navodis po forumu. Moglo bi nekome naskoditi. A nikome, ali bas nikome, nece koristiti.

    Očajno mi je u kojem smjeru je krenula ova rasprava!!!!!!
    Sada će još ispasti da sam ja kontra dojenja,a nema kome ne trubim o važnosti i ljepoti samog čina.

    Draga Danka,mislim da nije u redu da nešto što je iz izvorne znanstvene medicinske literature nazivaš nagađanjem,prosurfaj pa ćeš i sama naići na te iste podatke u literaturi, a naravno da do ove situacije da ja navodim ove primjere ne bi ni došlo da me se je nije potezalo za jezik i osuđivalo zato što sam napravila tu analizu mlijeka.

  13. #113

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Citiraj princess puffy prvotno napisa
    a kod nekih žena postoji i insuficijentna produkcija mlijeka (tzv.insufficient milk production sy).
    Dakle ima razloga za sumnjati u kvalitetu mlijeka,naravno u jednom sasvim malom broju žena (manje od 5%),ali postoji.
    .
    Koliko ja vidim ti tu gore govoris o 2 razlicite stvari, jedna je nedovoljna kolicina mlijeka (insufficient milk production system), i na osnovu toga zakljucujes da je moguce da kvaliteta mlijeka moze biti losa (druga stvar). Kruske i jabuke
    Draga Anchie da si citirala cijelu rečenicu,a ne samo jednu polovicu,onda bi vidjela da sam spomenula i kruške i jabuke.


    Ne znam citirati sve u jednom postu,pa onda odgovaram i drugim curama,
    Lutonjice i MGrubi to se nije odnosilo na sve žene s takvim dg,već kao što sam spomenula njih 5%.Sretna sam zbog vas i zbog svih žena koje mogu dojiti,zaista dijelim sreću s njima.


    Mikka "napredovala" mi je prvi mjesec 10g (da 10g,ne 100),a onda do 6.mjeseca mjesečno bi max dobila 400g ,a poslije po 100g otprilike,u svakom slučaju rođena je s 3850g a sada ima sa 14,5 mjeseci (i uz masu dojenja) 9,5kg.


    Drage mame,umorila me je ova rasprava,a vjerujte mi ,na istoj smo strani,zato odustajem od nje.
    Mene je ta analiza mlijeka zaista spasila,bila mi je moćno oružje kojim sam spasila dojenje i zato je zdušno branim. I,da postoje brojni radovi o analizama mlijeka u masu zemalja,ali u Hrvatskoj to nitko nije radio.
    Nažalost mislim ipak da ima 5% žena koje ne treba osuđivati zbog ne dojenja (jer znanost kaže da je tako) a sve one koje nisu dale maksimum od sebe,ide na njihovu dušu.A bilo bi super da je činjenica da svi mogu uspješno dojiti,jer onda nitko (pa ni ja ) ne bi sumnjao u svoj uspjeh!

  14. #114
    Pups avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    279

    Početno

    Ja isto ne vidim u čemu je baš toliki problem s analizom mlijeka.
    Princess puffy, totalno te razumijem. I ja sam se od početka borila s vrlo malim prirastom, nisam uspjela u isključivom dojenju i unatoč velikom predznanju o dojenju, voljela bih da sam imala bilo kakvo objašnjenje za situaciju u kojoj sam se nalazila.

    (I tek sad, nakon 17 mjeseci dojenja sam počela svoje dojenje doživljavati kao uspjeh, a ne kao neuspjeh.)

    Hoću reći, ne znači svaka analiza mlijeka pokušaj da se potkopa dojenje. To je samo analiza jedne od bezbroj osobina majčinog mlijeka. Ništa više od toga.
    A kao i sa svakom informacijom, bitno je tko ju ima i kako ju tumači.

    I da, postoji i mogućnost da se ovakvom analizom mit o "lošem mlijeku" izgubi, a ne nužno da ga se učvrsti.

  15. #115

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj princess puffy prvotno napisa
    Draga Danka,mislim da nije u redu da nešto što je iz izvorne znanstvene medicinske literature nazivaš nagađanjem,prosurfaj pa ćeš i sama naići na te iste podatke u literaturi, a naravno da do ove situacije da ja navodim ove primjere ne bi ni došlo da me se je nije potezalo za jezik i osuđivalo zato što sam napravila tu analizu mlijeka.
    Jesi li procitala prvi dio mog posta?

    Gle ovako:

    Imam dijabetes tip 1. Jos za vrijeme trudnoce pregledala sam sve meni dostupne clanke u kojima se spominje dojenje majki s dijabetesom tip 1. Ne radi se samo o onome sto se moze naci na internetu, naime, imam pristup i casopisima koji se placaju. Nigdje nije spomenuta "losa" ili "slaba" kvaliteta mlijeka kod dijabeticarki, ali s druge strane, svaki put se naglasava narocita vaznost dojenja, zbog dva razloga: kao zastita od enterovirusa koji mogu biti okidac autoimunog napada na beta stanice L. otocica koji dovodi do dijabetesa tip 1 (dakle, radi se o djeci cije majke su dijabeticarke pa se pretpostavlja da nose genetsku sklonost DM tipu 1, makar to i nije uvijek slucaj), i drugi razlog je taj sto je adaptirano mlijeko napravljeno od kravljeg, a za prerano izlaganje proteinima kravljeg mlijeka takodjer se smatra da moze biti otponac spomenutog autoimunog napada. Naisla sam na radove koji su se bavili sastavom mlijeka s obzirom na hipo- i hiperglikemije i opcenito dijabetes tip 1, ali zakljucci su uvijek bili u korist mlijeka. Radi se o radovima napravljenim u zadnjih 10-ak godina, ne starijim.
    Praksa u Hrvatskoj, kao i u Australiji - a za te dvije zemlje znam iz prve ruke, jest da se majke s dijabetesom snazno potice na dojenje. Istina je da pri upostavljanju uspjesnog dojenja MOZE (a ne mora) doci do specificnih problema koji dojenje mogu uciniti skoro neizvedivim, npr. do majcinih cestih i jakih hipoglikemija unatoc fleksibilnoj i dobro istitriranoj terapiji, ali NIGDJE nitko ne spominje mogucnost da je samo mlijeko lose kvalitete.
    Ono sto sam saznala iz literature i iskustava podijeljenih preko mojih fellow-diabetics (USA i ostatak zapadnog svijeta) isto je: doji se ako se moze, sastav mlijeka s obzirom na dijabetes uopce se ne dovodi u pitanje.

    Vec sam napisala, stavila biih ti reference na clanke gdje se spominje sastav humanog mlijeka i dijabetes tip 1, ali na godisnjem sam i nemam pristup casopisima.

    Napisala sam da je tvoje navodjenje da bi dijabeticarke trebale analizirati mlijeko stetno, i dalje to tvrdim. Naime, trudnoca s dijabetesom tip 1 vrlo je zahtjevna (ne nuzno fizicki!) i trudnica je pod velikim psiholoskim pritiskom, sad mi se ne da ulaziti u detalje kako i zasto. U takvom stanju, necija sugestija da, nakon svega, jos i mlijeko nije dobro, moze samo skoditi, narocito kad se uzme u obzir cinjenica da je djeci majki dijabeticarki dojenje "jos" vaznije nego djeci zdravih majki.


    Uvjerena sam da su ti namjere bile dobre i to cijenim. Ali ako si o potrebi da se majkama dijabeticarkama mlijeko analizira procitala u radu koji dijabetes tip 1 klasificira kao "juvenilni", to znaci ili da je rad napisan davno, ili da je napisan od znanstvenika koji o dijabetesu ne znaju dovoljno. Takve stvari se u znanosti dogadjaju i ne mislim da je tvoja krivnja. Usput, voljela bih da mi das referencu od tog clanka, moze i na pp.

  16. #116

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    65

    Početno

    slucajno sam nabasala na ovu raspravu i zeljela bih reci dvije stvari.

    mama mi je rekla da su njoj prije tridesetak godina analizirali mlijeko i rekli da je mlijeko slabo (ja skoro pa nisam povjerovala da se to nekad radilo!)

    drugo, trenutno je u Hr u tijeku istrazivanje utjecaja majcine prehrane na kakvocu mlijeka. uzorak mlijeka se uzima tri puta. s mjesec dana, tri mjeseca i godinu dana i salje se na analizu. prehrana se prati do u tancine tri dana, a uzorak mlijeka se uzima drugog dana navcer. zar je moguce da nitko o ovome nista ne zna???

  17. #117

    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Postovi
    2,718

    Početno

    Citiraj Sandi5 prvotno napisa
    slucajno sam nabasala na ovu raspravu i zeljela bih reci dvije stvari.

    mama mi je rekla da su njoj prije tridesetak godina analizirali mlijeko i rekli da je mlijeko slabo (ja skoro pa nisam povjerovala da se to nekad radilo!)

    drugo, trenutno je u Hr u tijeku istrazivanje utjecaja majcine prehrane na kakvocu mlijeka. uzorak mlijeka se uzima tri puta. s mjesec dana, tri mjeseca i godinu dana i salje se na analizu. prehrana se prati do u tancine tri dana, a uzorak mlijeka se uzima drugog dana navcer. zar je moguce da nitko o ovome nista ne zna???
    Eto jedne koja nije znala. Nisam dojilja, ali me ovo istraživanje zanima zbog profesije. Znaš li tko ga radi i koji broj dojilja je uključen u njega?

  18. #118
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj mim prvotno napisa
    Citiraj Sandi5 prvotno napisa
    slucajno sam nabasala na ovu raspravu i zeljela bih reci dvije stvari.

    mama mi je rekla da su njoj prije tridesetak godina analizirali mlijeko i rekli da je mlijeko slabo (ja skoro pa nisam povjerovala da se to nekad radilo!)

    drugo, trenutno je u Hr u tijeku istrazivanje utjecaja majcine prehrane na kakvocu mlijeka. uzorak mlijeka se uzima tri puta. s mjesec dana, tri mjeseca i godinu dana i salje se na analizu. prehrana se prati do u tancine tri dana, a uzorak mlijeka se uzima drugog dana navcer. zar je moguce da nitko o ovome nista ne zna???
    Eto jedne koja nije znala. Nisam dojilja, ali me ovo istraživanje zanima zbog profesije. Znaš li tko ga radi i koji broj dojilja je uključen u njega?
    i mene to zanima. kako se uzima uzorak mlijeka? jel to prvo mlijeko, srednje, zadnje...ili sve zajedno... I što se točno analizira (koji sastojci). kojom metodom? tko to financira?

    zapravo, ako znaš nešto više o tome...piši...

  19. #119

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    kako ćete dobiti po prstima jer vas to zanima

  20. #120
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    I mene zanima.

    Zašto bi dobile po prstima :?
    od koga?

    Nije da me zanima da prekontroliram svoje mlijeko, nego informativno.
    Da se poveselim ako će se napraviti nešto pametno po pitanju dobrobiti dojenja.

    Nadam se samo da nije sponzorirano "istraživanje"

  21. #121

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Treba vidjeti jel istraživanje u svrhu "dokazivanja" da je mm uvijek najbolji izbor ili dokazati kontra.

    Tko vodi istraživanje i tko to financira?

  22. #122

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    65

    Početno

    cini mi se da istrazivanje provodi ministarstvo zdravsta, ali nemojte me drzati za rijec....provjerit cu pa javim....sad sam se zbilja zainteresirala, mislim koja je svrha tog istrazivanja???

  23. #123
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Pliska prvotno napisa
    Treba vidjeti jel istraživanje u svrhu "dokazivanja" da je mm uvijek najbolji izbor ili dokazati kontra.

    Tko vodi istraživanje i tko to financira?
    A jesi ljubomorna TM je tebi sigurno najbolji izbor, što se tu ima istraživat

  24. #124

    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    1,374

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj Pliska prvotno napisa
    Treba vidjeti jel istraživanje u svrhu "dokazivanja" da je mm uvijek najbolji izbor ili dokazati kontra.

    Tko vodi istraživanje i tko to financira?
    A jesi ljubomorna TM je tebi sigurno najbolji izbor, što se tu ima istraživat
    Ma daj Davor pa mm kao majčino mlijeko a ne kao moj muž

  25. #125
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Pliska prvotno napisa
    Citiraj Davor prvotno napisa
    Citiraj Pliska prvotno napisa
    Treba vidjeti jel istraživanje u svrhu "dokazivanja" da je mm uvijek najbolji izbor ili dokazati kontra.

    Tko vodi istraživanje i tko to financira?
    A jesi ljubomorna TM je tebi sigurno najbolji izbor, što se tu ima istraživat
    Ma daj Davor pa mm kao majčino mlijeko a ne kao moj muž

  26. #126
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Sandi5 prvotno napisa
    drugo, trenutno je u Hr u tijeku istrazivanje utjecaja majcine prehrane na kakvocu mlijeka. uzorak mlijeka se uzima tri puta. s mjesec dana, tri mjeseca i godinu dana i salje se na analizu. prehrana se prati do u tancine tri dana, a uzorak mlijeka se uzima drugog dana navcer. zar je moguce da nitko o ovome nista ne zna???
    majčine dojke mjenjaju sastav mljeko ovisno o starosti bebe
    nije isti sastav sa mjesec dana i sa godinu dana
    neovisno o prehrani


    nadam se da to istraživanje neće okrenuti protiv dojenja
    mada je kod nas sve moguće

  27. #127

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    65

    Početno

    Citiraj "MGrubi prvotno napisa
    nadam se da to istraživanje neće okrenuti protiv dojenja
    mada je kod nas sve moguće
    i ja se nadam. pokusavam doznati tocno o cemu se tocno radi ali ne uspijevam bas...

  28. #128
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Sandi5 a gdje si čula/vidjela za to istraživanje?

  29. #129
    fakinTin avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    203

    Početno

    Na temu :shock:
    Ma koji klinac?!

  30. #130
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    :/ nema info o istraživanju?

  31. #131
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    Sve hodam po ovoj temi, pa da kažem kako su mojoj prijateljici radili analizu mlijeka.
    Znači, prijateljica radi u Zg bolnici jednoj kao med. sestra. Rodila je bebu, dojila, a beba je bila zahtjevna sa nosanjem i dojenjem, pa je izdojila, stavila mlijeko u frižider i naravno masno mlijeko se odvojilo, pa je gore bilo vodenasto. Odnijela je to na analizu i rekli joj da joj mlijeko nije dobro (znači, odnijela je sve izdojeno), tj. da joj je vodenasto i da nadohranjuje.
    Dala bebi adaptirano...
    ... zaključila da je beba sada zadovoljnija, a i ona.

    Moram li naglasiti da sam joj isprintala sve o dojenju, problemima, dojenju na zahtjev itd. ?

    vanjci editirala nazive proizvodjaca

  32. #132
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Tako joj i treba

  33. #133

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa
    Tako joj i treba

    :shock: ma nemoj?! ti si bio u takvoj situaciji da dojiš dijete i da nisi siguran da li radiš ispravnu stvar?


    Maslačkice,tko joj je radio analizu?

  34. #134
    Ana29 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Postovi
    395

    Početno

    Jao, jao i mene jako zanima gdje je odlijela mlijeko na analizu?
    da ne zaboravimo......za analizu je JAKO važan uzorak.

  35. #135
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    princess puffy, radilo se o sarkazmu.

  36. #136
    Maslačkica avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    2,720

    Početno

    P. Puffy, tek sam sada vidjela pitanje. Nisam sigurna gdje je radila analizu, ali ona radi u jednoj bolnici u Zg, pa su joj oni preporučili gdje i šta.

    Ja stvarno vjerujem savjetnicama i uopšte ne sumnjam u njihove informacije. Ono što je mene najviše "iznenadilo" je to što sam joj isprintala sve informacije o dojenju, ali nije bila zadovoljna valjda tim informacijama.

  37. #137
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Bingo! Njihova osnovna funkcija nije hvaliti nego kuditi dojenje. Razmisli - kolika je drskost potrebna za ocijeniti dar Majke Prirode lošim i općenito, koja vrsta ljudi to uopće može raditi?

  38. #138

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    65

    Početno

    mrvicu kasnim, sorry ali i ja sam tek nedavno saznala.

    istrazivanje se radi na temu prehrambenih navika majki s posebnim osvrtom na omega masne kiseline. tri puta se uzima uzorak mlijeka, i tri puta se mjere parametri majke (tezina, ali i drugo nesto). kad sam pitala vise info, nisam dobila. a i ne mogu doci do rezultata analize svojeg mlijeka.

    zenu koja skuplja uzorke mi je poslala pedijatrica deset dana nakon sto sam dosla iz rodilista. nisam bas bila pri sebi i pristala sam. drugi put ne bih nikako jer ne vidim smisao ni korist za sebe.

    sad sam vec dva mjeseca na moru i trebala bih dati treci uzorak, ali nisam sigurna da hocu.

  39. #139
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Stvarno mi nije jasno sto oni to saznaju iz tog uzorka :?

  40. #140

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Stvarno mi nije jasno sto oni to saznaju iz tog uzorka :?
    najvjerojatnije parametre za nečiji magisterij ili doktorat

  41. #141
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Vidis, vidis.. o tome nisam razmisljala

  42. #142
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    a naivci to još i plate

  43. #143

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    mislim, stvarno je čudno to s tim analizama .
    Sigurno je da će za 10 dojila dobiti 10 razl. rezultata jer imaju 10-ero različite djece.
    A ne mogu znati koliko svakom djetetu osobno dnevno treba masti, ugljikohidrata, proteina, imunoglobulina...
    Glavno da se sve još uvijek želi potrpati u neku statistiku, tablice, prosjek...
    A sve, kao što Davor reče, u svrhu pokude, a ne pohvale dojenja

  44. #144
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    istrazivanje provode zavodi za javno zdravstvo u cilju promocije majcinog mlijeka, zasto uvijek mislite da je netko protiv?
    koliko znam radi se o doktoratu.
    moja prijateljica je ukljucena i ima veliku podrsku ekipe koja provodi ispitivanje, s obzirom da je prvo dijete dojila dugo i zadrta je dojilja sigurna sam da ne bi sudjelovala u necemu cemu bi bio cilj protivan dojenju.

  45. #145
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa ok, to mi je sasvim u redu. No onda ti koji "ispituju" mlijeko, sto ne kazu zeni da se to ispituje da se dokaze da je mlijeko savrseno, nego se zenu tom analizom pokusava uvjeriti da joj je mlijeko lose i nedovoljno dobro :/

  46. #146
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    gdje je receno da joj zele reci da mlijeko nije dobro, ne znam za druge, ova moja frendica je dobila papir s osnovnim info. o istr. i pravo da odluci hoce li sudjelovati ili ne, odlucila je da hoce bas zato jer je dugogodisnja dojilica...i osim sto daje uzorak (ima procedura kako i kada) jos ju vazu i gledaju njeno stanje i bebe isto tako. znam da je jednom dobila info. da njoj u organizmu fali masnih kiselina ali da je u mlijeku to dobro izbalansirano te da bebi nista ne fali (kako se priroda dobro za to pobrine) ali s obzirom da se ona osjecala nekako umorna i bezvoljna joj je nutricionistica koja ju prati sugerirala da jede vise plave ribe, bar nekoliko puta tjedno.
    isto i sa zeljezom - ona je na granici ali u mlijeku ga ima dovoljno...ista prica...i uvijek ima priliku dobiti podrsku za svoje dojenje i objasnjeno joj je puno vise nego je prije znala.
    ne znam za druge...ja fakat iz svega toga nisam dobila dojam da je to protiv dojenja.
    da mi je stupidno slati mlijeko na analizu tek tako - je, ali ovo je znanstveno istr. kako bi inace dolazili u znanosti do nekih podataka?

  47. #147
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Onda se to zove sudjelovanje u znanstvenom projektu, a ne davanje mlijeka na analizu 8)

  48. #148
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Pa da tocno to sto Davor kaze. Ovo sto ti spominjes je hvale vrijedno. Na ovoj temi se cijelo vrijeme provlaci ideja da recimo dijete ne dobiva dovoljno pa "vase mlijeko cini se nije dovoljno dobro pa cemo ga poslat i na analizu da to provjerimo", pa bi na analizi zakljucili da fakat nije dovoljno dobro :/

  49. #149

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    . Ovo sto ti spominjes je hvale vrijedno :/
    zašto?
    jer će netko doktorirati na tome?
    već sam ranije spomenula na ovoj temi da u Hrvatskoj nema radova na tu temu,i evo našao se netko domišljat (nažalost,nisam ja) i iskoristio izvrsnu temu za svoj doktorat
    ne mislim da je primarno u planu bila dobrobit i promocija dojenja
    nego znanstveni napredak

    a budući da se moja mama igrom slučaja baš bavi ovom omraženom analizom mlijeka (ovom drugom od koje nitko neće izvući dr.sc),onda moram podijeliti s vama činjenicu da nije nikada radila analizu mlijeka pa da su rezultati bili loši
    a evo za par mjeseci ide u mirovinu

  50. #150
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj princess puffy prvotno napisa
    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    . Ovo sto ti spominjes je hvale vrijedno :/
    zašto?
    jer će netko doktorirati na tome?
    već sam ranije spomenula na ovoj temi da u Hrvatskoj nema radova na tu temu,i evo našao se netko domišljat (nažalost,nisam ja) i iskoristio izvrsnu temu za svoj doktorat
    ne mislim da je primarno u planu bila dobrobit i promocija dojenja
    nego znanstveni napredak
    Pa dobro, mogu prezivjeti znanstveni napredak ak ce se time dokazati da je mm superiorno

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •