Pokazuje rezultate 1 do 17 od 17

Tema: Starost nedonoščeta

  1. #1
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno Starost nedonoščeta

    Da li netko zna kako se računa starost nedonoščeta, kad pričamo o motorici, skokovima u razvoju i sl.?
    Naime, pokušavam nas nekako uskladiti sa 'Vaša beba bi trebala moći' ili 'možda čak može i...', ali mi baš i ne ide.
    U nekim stvarima Čudo može ono što radi beba od 3 mjeseca, a u nekima jedva radi ono što bi mogla beba od 2 tjedna, što mu je korigirana dob.
    :/

  2. #2
    Snjeska avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Ni na nebu ni na zemlji...
    Postovi
    1,492

    Početno

    Prati se korigirano a toleriraju se i kašnjenja.
    Nedonoščad su posebna i ne mogu se tako lako pratiti.
    I ja sam imala tu knjigu , i panično ju čitala...

  3. #3
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Do godinu dana se gleda korigirana dob. (a procjene bi trebao davati fizijatar i neuropedijatar)

  4. #4
    pale avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2005
    Lokacija
    zadar
    Postovi
    981

    Početno

    Nama su uvijek govorili korigirana dob i još dva tjedna manje. Ona je i to kasnila, nisam mogla pratiti po knjigama. Ja sam stalno upozoravala pedijatricu da ne radi ovo, da ne radi ono i na kraju smo išli na vježbice i to joj je jako pomoglo u vrlo kratkom roku.

  5. #5
    @n@ avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,984

    Početno

    Citiraj Snjeska prvotno napisa
    ...I ja sam imala tu knjigu , i panično ju čitala...
    Koju knjigu?

  6. #6

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    34

    Početno

    Da, kod nedonoščadi je stvarno sve posebno prati se korigirana dob mada mi stalno ko papige kod raznoraznih doktora ponavljamo kronološki ima 12mj. a korigirano 10. Što se tiče motorike to ti je isto toliko široko područje da sve prolazi. Mi smo recimo vježbači i propuzao je sa 11 mj i kaže nam fizioterapeut da je to ok da se tolerira propuzavanje i sa 11 mj tako da se ne bi na tvom mjestu previše uzrujavala ako nešto ne radi po tablicama. Kod nas ti je slučaj da B malo kasni za korigiranom dobi i tu nam vježbe pomažu.
    Još samo nešto, s obzirom da je nedonoščad neurorizična skupina oni se detaljnije prate baš zbog te neurorizičnosti. Da je rođen u terminu nitko ne bi reagirao na npr. to što je propuzao kasnije, valjda
    Nego, jesmo li se srele nedavno na sv. Duhu?

  7. #7
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Da vas malo utješim - brzo ćete to zaboraviti.

    Jao, kako li je to davno bilo... Moje dijete koje je prohodalo s 15 mjeseci (kronološki) sad je u školi. Mislim da sam se prestala opterećivati s kronološkom i korigiranom dobi kad je dostigao vršnjake, tj. baš nekako u tom periodu kad je i prohodao. A sad - eno ga u školi! :shock: Kad li je to prošlo!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Uranio mjesec dana pa računam uvijek da je mjesec dana mlađi.
    Primjećujem da je u većini stvari sada kao da je rođen na vrijeme, u nekim stvarima je čak i napredniji a u nekima malo kasni ( otprilike mjesec dana ). Isto tako mu se zna dogoditi da ne napravi ništa 'novo' tri tjedna a onda me u par dana iznenadi kako je napredovao.
    Vježbice su nam puno pomogle. Preksutra idemo kod fizijatra pa me zanima kakva će biti negova 'ocjena'.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Nedonoščad stvarno jesu posebna.
    @n@ kažeš da je i tvoje malo Čudo u nekim stvarima napredno a u nekima zaostaje tj. u normali je za korigiranu dob. Možda je to zato što nam se neke stvari u mozgu razvijaju od začeća a neke se pokrenu sa rođenjem.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    Moja malena jos nije rodjena Tek iduce sedmice, a u stvari vec ima mjesec i 7 dana. I puno spava. Da li je to OK? Predpostavljam da jeste, jer da je u trbuhu isto bi se ponasala?

  11. #11
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    majo?!?!?!?!
    pa gdje si ti?!?!!
    čestitam na bebi!

  12. #12

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    34

    Početno

    Mayah, B je do datuma kad se trebao roditi samo spavao i cicao i onda se odjednom probudio i i zakoračio u ovaj svijet (sad malo karikiram ali stvarno samooooo je spavao, to je normalno, uživaj )

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    412

    Početno

    @apricot, ja se javim od poroda do poroda

  14. #14
    ivorka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    212

    Početno

    Citiraj ZIMA prvotno napisa
    Isto tako mu se zna dogoditi da ne napravi ništa 'novo' tri tjedna a onda me u par dana iznenadi kako je napredovao.
    Ovo je jako točno. I moj K je rođen 2 mjeseca ranije i neke stvari je radio kako bi trebao prema pravoj dobi, a neke čak i malo kasnije od korigirane dobi (iako tu uvijek postoji taj šire razdoblje tolerancije).

    Npr. sam se počeo okretati s leđa na trbuh s 5,5 mj (3,5 korigirano), što je ful napredno, a sam se posje "tek" s 10mj (korigirano 8). Ali to posjedanje nam je stvarno došlo "preko noći" - nikako nije htio biti na sve četiri jako dugo vremena i onda je sam počeo dizati guzu i za dva dana se i sam posjeo (taman 5 dana prije posjete fizijatru - koji je bio jako zadovoljan njegovim motoričkim sposobnostima i pitao nas je zašto smo uopće došli). Na našu veliku radost 10 dana nakon pregleda propuzao je super pravilno i sad je baš pravi puzač koji se već diže na koljena i nogice.

    Ono što sam htjela reći - dugo, dugo nikakav pomak i onda sve odjednom u 10-14 dana. Nama je fizijatar rekao da nam ne preporuča nikakve vježbice jer bismo time samo poremetili njegov ritam napretka. Jedino što sam samoinicijativno radila od njegovog 3-4 mj. je bebi fitnes (uz konzultacije s FT, frendicom)

    Želim i vama brzi napredak!

  15. #15
    ivorka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Zagreb-zapad
    Postovi
    212

    Početno

    Trebalo je biti da se sam posjeo s 10mj, a korigirano 8 - ne znam od kud mi onja smajlić!?

  16. #16
    Stijena avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    3,804

    Početno

    ja sam tek nedugo saznala da imamo lufta za korigiranu dob jer nam je nitko do sada nije uzimao u obzir. jest da je D rođen "samo" mjesec dana ranije, ali kad se uzme u obzir napredovanje beba u mjesec dana, onda to i nije baš samo.
    uglavnom, nismo vježbači, čak nismo bili niti kod fizijatra, niti neurologa, samo pratimo uzv mozga povremeno i nalaz je sve bolji. D dobro napreduje niti jedan doktor koji ga je pregledavao do sada, a bilo ih je preko nekoliko, nije mi zato spominjao tu korigiranu dob, dok ja nisam primijetila da mi je stariji recimo čvrsto odizao glavu iz položaja na trbuhu već s nepuna 3 mjeseca, a D mi eto točno mjesec dana recimo "kasni". Kad sam to bila pitala pedicu, tek mi je tada rekla da se nedonoščadi uvijek računa korigirana dob i da im se uvijek da još malo vremena prije nego se radi nekakva panika.

  17. #17
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,273

    Početno

    Citiraj ivorka prvotno napisa
    Trebalo je biti da se sam posjeo s 10mj, a korigirano 8 - ne znam od kud mi onja smajlić!?
    Offt. Ovaj softver prepoznaje tog smajlića ako se napiše 8 i zagrada odmah iza... Evo pišem osmicu s tipkovnice i zagradu, pa da vidimo što će ispasti: 8)

    Ont. i moj nije baš jako rano htio sjediti, a sad vidim da je to česta pojava. I ranije rođena djeca različita su kao i ona rođena na vrijeme... Samo nek budu zdravi!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •