Stranica 2 od 9 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 430

Tema: Dohrana poslije 1. rođendana

  1. #51
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    to sve ovisi o vašim prehrambenim navikama
    moji doručkuju i ono što drugi zovu ručkom
    tipa juhe, grah, bilo kakva variva
    povrće na pari

    jer mi baš nismo ti pahuljičasti tipovi iako smo se jedno vrijeme trudili postati

  2. #52
    *mamica* avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Postovi
    2,412

    Početno

    Citiraj giussepe prvotno napisa Vidi poruku
    Moj najdrazi sin i sa svojih 20 mjeseci zafrkava s hranom uglavnom htjela bi mu obogatiti jelovnik zdravim zitaricama.
    Uglavnom jede griz od pira ili zgance.
    Da li su zobene mekinje ok? One su skroz mljevene pa su ok u jogurtu (hoce Ih pohest), ove obicne zobene pljuje van?!
    Sto se jos kao topli obrok moze ponuditi za dorucak?! Ujutro voli pojesti toplo!
    Možeš mu obične zobene prokuhati da postanu kašaste i u to umiješati zgnječene voće, to je toplo i super, to i moj osmomjesečni sin jede, to bi mu se možda više svidjelo nego da su samo prelivene jogurtom.
    Možeš i rižine pahuljice s nekim voćem, npr suhim marelicama.
    Za promjenu (kao da moraju biti žitarice svako jutro), možeš mu ponuditi kuhano jaje sa kruhom.

  3. #53
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    hvala puno.
    On je dosta tezak za jelo i jako sporo ustvari jede.
    Zato se trudim da doručkuje doma (prije jaslica) i da to bude neko voće i žitarica ili jogurt i žganci.
    Na kraju se to svodi na dva jela od koji je jedno griz od pira koji nije i neka superkvalitetna namirnica?
    ali pokušat ću prokuhat te zobene na mlijeku.

  4. #54
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    i kolike količine hrane bi trebali jesti u toj dobi?
    Kazu da je mjera veličina stisnute šake? Misli se samo n ajednu? meni se to čini jako malo...
    evo sinoć za večeru je pojeo jogurt i žlicu i pol tih zobenih mekinja (našla sam u međuvremenu neke tekstove da su te mekinje jako zdfrave i kvalitetne) i bananu.
    sve izmješano. jel to puno?
    nekad pojede žgance (količina na dva deci vode) i pola jogurta. Totalno postajem zbunjena jer jedino čega onako dosta pojede su zžnaci i griz s dodacima, ova sva ostala jela brljavi..

  5. #55
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nije to malo
    to je količina sažvakane hrane

    a nama su oči velike

  6. #56
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Dijete ima eto posebno čudnjikave prehrambene navike (uz što mu ne dajemo procesuiranu hranu, šećer, bijelo brašno i slično) - moje pitanje bi bilo koliko je indijskih orašćića puno? badema? lješnjaka? - on doručkuje ili malo skute ili indijske, bademe, ponekad datulje, smokve (jako rijetko i u idealnim okolnostima zobene ili one od pira sa jogurtom ili bbananu) - bojim se da ne pretjera konkretno sa indijskima, a opet mi bude ok da nešto pojede. 19 mj. i 10 kila.

  7. #57
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Palčice
    to i mene zanima...

    E a kako mui dajesš bademe i to? Samelješ ili?
    ja nikako da mu to ponudim bojim se da se ne udavi

  8. #58
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Prepolovim bademe, mada ako uzme sam u komadu pomalo gricka, indijske trpa u usta, ali je jako oprezno biće pa se ne bojim.

  9. #59
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    sto ti jede za večeru?
    ima li pravilne razmake među obrocima ili? moj je stariji cca tri mjeseca od tvog miša baš me zanima kakav vam je raspored jela ...

  10. #60
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Doručak je takav kakav je. Jede ako i koliko želi - malo. Ruča oko podne (povrće i one pseudožitarice, grahorice kuhane sa povrćem, povrće i riba), reprizira ručak oko tri (kod bake ako mu se sviđa) i poslije oko 5, 6 pojede štogod - to je ta neka večera. Skuta, komadić ribe, kao doručak, ne puno. Gricka te orašaste ili jabuku, smokve i slično, nekad jede keksiće iz bio, bezšećerne. Jede raznoliko, zdravo ali sve jako malo. Mislim da nikada nije pojeo ni pola zdjelice ičega. A navečer baš i ne pije mlijeko, ne doji.

  11. #61
    palčica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    3,249

    Početno

    Dobila sam odgovor od nutricionistkinje pa možda još nekome pomogne - može jest tih indijskih, naravno ako organizam ne reagira loše na njih, a ako ih dijete hoće jesti očito mu pašu.

  12. #62

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Giussepe, ja radim zobenu kašu - prokuham zobene pahuljice malo u vodi, da omekšaju. i onda ubacim voće, mlijeko, jogurt itd.
    običan griz? u njega stavim malo cimeta i bananu, inače je (meni) bljutav.
    proso isto možeš fino ujutro, s nekim voćem.

  13. #63

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    zanima me kad ide:
    med - piše ne sa navršenih godinu, ali kad uvesti?
    bademe, lješnjake, i ostale orašaste
    jagode, kupine, maline
    gljive - negdje sam čitala ne do 7.godine?

  14. #64
    nela08 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,327

    Početno

    I mene zanima odgovor na lt pitanja, pa pratim.

  15. #65
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Citiraj littletunafish prvotno napisa Vidi poruku
    zanima me kad ide:
    med - piše ne sa navršenih godinu, ali kad uvesti?
    bademe, lješnjake, i ostale orašaste
    jagode, kupine, maline
    gljive - negdje sam čitala ne do 7.godine?
    Mi smo med u vrlo malim količinama uveli s nekih 15-16 mjeseci, a onda jesenas, s 2 g. redovito.
    Jagode, kupine i maline je jela ful prošlo proljeće, s godinu i pol, nikad čula da se s tim mora čekati. Kao ni s orašastim plodovima, dapače, zdravi su i ako dijete ima zube i zna gristi i žvakati, ne vidim zašto im se ne bi davali. Ok, ima klinaca koji su alergični na nešto od ovoga, ali da bi shvatio jesu li alergični, moraš im jednom dati. Zato se svaka namirnica prvi put uvodi u maloj količini.

    Samo za gljive sam čula da bi trebalo sačekati, to još nismo dali.

  16. #66
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,572

    Početno

    Moji su kupine maline i jagode jeli i prije godinu dana, a nakon godine dana su ih brali i jeli. Zanimljivo kako jednoipogodisnjak kuzi da je malina ok ako je crvena a kupina nije nego mora biti crna, i niti jedno nije ok zeleno a grozdje je. Ako znaju ubrati sto se mene tice mogu i jesti
    Orasate plodove u kolacima, a junior i u komadu (htio zvakati) s cca jednu i po.
    Med ne jedemo doma pa ne znam kad su ga prvi put jeli, ali da ga jedemo dala bi od godinu dana, kao sto i sve ostalo sto jedemo mogu probati a dalje kako im se svidi...

  17. #67
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,482

    Početno

    Citiraj palčica prvotno napisa Vidi poruku
    a ako ih dijete hoće jesti očito mu pašu.
    Ali ne znači da mu i odgovaraju
    I moj klinac je jako
    volio krumpir dok nije slučajno testiran i na njega
    Neka djeca mogu razviti alergiju i da nisu i primirisali mnogo namirnica, takve promjerke imam doma

  18. #68
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj giussepe prvotno napisa Vidi poruku
    Moj najdrazi sin i sa svojih 20 mjeseci zafrkava s hranom uglavnom htjela bi mu obogatiti jelovnik zdravim zitaricama.
    Uglavnom jede griz od pira ili zgance.
    Da li su zobene mekinje ok? One su skroz mljevene pa su ok u jogurtu (hoce Ih pohest), ove obicne zobene pljuje van?!
    Sto se jos kao topli obrok moze ponuditi za dorucak?! Ujutro voli pojesti toplo!
    Mi kolektivno mrzimo zobenu kasu (kakvu god, na mlijeku, vodi...) ali jedemo zobene pahuljice. Muzu i djetetu su najdraze u jogurtu, ali tako da ih se u jogurt stavi navecer, zajedno s nekim vocem, a onda ostavi poklopljeno do sljedeceg dana (obicno jedu za dorucak). Tako super omekane. Mozda bi se i tvojem djetetu svidjelo.

  19. #69
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj littletunafish prvotno napisa Vidi poruku
    zanima me kad ide:
    med - piše ne sa navršenih godinu, ali kad uvesti?
    bademe, lješnjake, i ostale orašaste
    jagode, kupine, maline
    gljive - negdje sam čitala ne do 7.godine?
    Med ponekad zavrsi u nekom termicki obradjenom jelu, a takva (s malo meda) ponekad konzumira od navrsene godine dana. Bademe i ljesnake jede mljevene (brasno), ali mislim da cu mu uskoro dati i komadice. Ima 16.5 mjeseci i 16 zuba. Jagode, maline i kupine jede od pocetka dohrane. Gljive ne jede jer ne zeli, ali nadju se u jelima koje kuham. Ne kuham mu posebno, to sam radila mozda prvih dva mjeseca dohrane. Jede sve sto jedemo i mi, rukama ili pomalo zlicom i vilicom.

    (Nakon iscrpnog istrazivanja na sve strane, najvise su mi se svidjeli argumenti koji idu u prilog tome da dijete moze jesti u principu sve, od samog pocetka. A i samo. S ove strane bare se, u principu, ne prica o odlaganju uvodjenja bobicastog voca, jaja... ma svega i svacega. Mislim da se slicnim principa vode i u Velikoj Britaniji.)

  20. #70
    giussepe avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2012
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    980

    Početno

    Evo mene opet malo s pitanjima.
    Primjetila sam da B. uopce nece jesti meso. Zagrize ga zvace i pljune van. To ide do te mjere da i u miksanom osjeti one kao niti od mesa. Nevjerojatno.
    Pitat cu uvrticu kako je tamo s mesom.
    Ono sto me zanima je koliko je bitno da ga jede. Mozda glupo zvuci, ali moda dijete iz nekog razloga isto odbija.
    Kako da mu ga nadomjestim?

  21. #71

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    hvala svima na odgovorima. ovaj moj ima 4 zuba ali svejedno melje sve po redu, ko bager je, tako da s te strane nemam problema- do sad je (u normalnim okolnostima, kad nije bolestan) iz usta izbacio samo prašinu koju je skupio po podu pa ubacio.
    za ono "u tragovima" se u suštini ne brinem, pojeo je i on malo keksa s bademima i sl, ali me zanimalo za normalne količine, jer znam da je npr. dosta djece alergično na jagode, moja sestra je bila jako alergična na kupine kao dijete itd, pa bolje pitati.

  22. #72

    Datum pristupanja
    Apr 2013
    Postovi
    479

    Početno

    Citiraj giussepe prvotno napisa Vidi poruku
    Ono sto me zanima je koliko je bitno da ga jede. Mozda glupo zvuci, ali moda dijete iz nekog razloga isto odbija.
    Kako da mu ga nadomjestim?
    a u mesu ima bjelančevina i željeza (onako laički, sigurno ima još nešto) tako da to nekako zamijeniš...

  23. #73
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku

    (Nakon iscrpnog istrazivanja na sve strane, najvise su mi se svidjeli argumenti koji idu u prilog tome da dijete moze jesti u principu sve, od samog pocetka. A i samo. S ove strane bare se, u principu, ne prica o odlaganju uvodjenja bobicastog voca, jaja... ma svega i svacega. Mislim da se slicnim principa vode i u Velikoj Britaniji.)
    vidiš, meni se to uopće ne sviđa

    da netko tko je živio na isključivo jednoj namirnici prvih šest mjeseci, odmah u sebe počne trpati svaku namirnicu, bez obzira na njezin sastav i probavljivost
    a amerika mi apsolutno nije referentna točka

  24. #74
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    vidiš, meni se to uopće ne sviđa

    da netko tko je živio na isključivo jednoj namirnici prvih šest mjeseci, odmah u sebe počne trpati svaku namirnicu, bez obzira na njezin sastav i probavljivost
    a amerika mi apsolutno nije referentna točka
    Ni meni se ne sviđa taj način-daj djetetu muffine s brokulom (a ne brokulu samu?) jer su praktični za samohranjenje, paštu bolognese od 6 mjeseci i sl. al bome mi ni naše tablice nemaju puno smisla-tikvice i marelice usred zime zato jer "tablica tako kaže"

    Ispravno je negdje u sredini ove dvije krajnosti? Po meni, da.

    Inače, pratim vas sa zanimanjem jer ćemo se uskoro pridružiti.

  25. #75
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nema tikvica i marelica usred zime
    pa ne mogu se tablice raditi za svako dijete pojedinačno

    tablice ti nude više vrsta namirnica, pa ti sebi odaberi sezonsku

    iako, ja ne bih bila prestroga u sezonama
    jer, kad je sezona palente ili riže?
    a buče isto ima cijele godine
    i suhih marelica

  26. #76
    maca papucarica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Lokacija
    Glava u oblacima, prstići u moru...
    Postovi
    3,666

    Početno

    Kako nema? Ima u kupovnim kasicama.
    Ne bi vjerovali koliko ljudi doslovno shvaca tablice dohrane.

  27. #77
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    to je već njihova odgovornost

  28. #78
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    vidiš, meni se to uopće ne sviđa

    da netko tko je živio na isključivo jednoj namirnici prvih šest mjeseci, odmah u sebe počne trpati svaku namirnicu, bez obzira na njezin sastav i probavljivost
    a amerika mi apsolutno nije referentna točka
    Slazem se u potpunosti

  29. #79
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa ne trpa se apsolutno svaka namirnica sa sest mjeseci, ali se ne jede ni prvo jabuka, pa jabuka s jabukom, pa dvije jabuke, pa jabuka s tikvicom, pa tikvica s jabukom, pa jabuka s jabukom i tikvicom, a onda oko sedmog rodjendana jos i kruska. Karikiram, ali samo zbog naglasavanja poante. Namirnice se samo daju brze nego prema tablicama, sezonsko ima manje veze nego kod nas jer je sve dostupno puno cesce (i kvalitetno je tj. organsko, ako je to onome tko kupuje bitno).

    Nama je zlatna sredina bila upravo - u sredini. Prva namirnica je bila avokado. Jabuku nije probao do tko zna kad, a i dan danas mu je zadnja rupa na svirali. Kruske recimo voli. Nismo cekali s borovnicama, a ni jagodama, ali nije ih jeo niti odmah, dan nakon avokada. Mozda nas je samo spasilo to sto u principu nije jeo gotovo nista do nekih 9.5-10 mjeseci, ali mu se svejedno skoro svaki dan nasao neki obrok dohrane na dohvat ruke. Pastu bolonjez recimo nije dobio nikad jer je ne kuham, a tjesteninu nece, kako god da mu ponudim, osim tu i tamo zapecenu.

    Neki pristase BLW-a stvarno djeci daju ama bas sve odmah, ali to su vrlo, vrlo rijetke biljke i cini mi se da ih najvise ima u Velikoj Britaniji. Prosjecni Amerikanac ce zapravo dati djetetu gotovu hranu, u teglici ili onom nekom paketicu, a ta hrana nisu ni spageti ni grah s kobasicom, vec je uglavnom identicna staklenkama za bebe s hrvatskog trzista, koje se, koliko znam, isto dobro prodaju. Tako da je sve to upravo ovo sto apri kaze, vlastita odgovornost. Samo je bezveze generalizirati da bas svi ovdje jedu nezdravo i uzasno jer nije istina. Kao sto nije istina da svi u Hrvatskoj jedu piroske i lisnato iz pekare (ne jedu svi, ali pekare su zastitni znak kao i fast food ovdje).

    A muffin s brokulom, tu stvarno ne vidim problem, ako dijete jede sve sastojke koji u taj muffin idu. Meni je recimo oduvijek bilo izuzetno prakticno da mi dijete jede samo pa je vrlo rano poceo jesti - pizzu. Domacu. Razvukla bih mu tijesto za domaci kruh, a onda gore stavila umak od povrca (izmiksani/sjeckani paradajz, papriku, mrkvu....) i poslozila rezane tikvice, na primjer. Puno lakse i meni i njemu, s obzirom da s nekih 9-10 mjeseci bas i nije bio majstor od zlice i vilice. Sad mu vec i to dobro ide pa uspije nekako sakom i lopatom pojesti i varivo. A i opcenito mi ga nije bilo tesko hraniti niti tad, a ni sad, jer je nasa prehrana stvarno ok i za malo dijete. Najbitnije od svega je da ne solimo i da u gotovo nista ne ide dodani secer.

    Moje dijete recimo ne zeli jesti samu tikvicu, kuhanu. To sam cak i probala kad smo pocinjali s dohranom. Onda sam zapravo shvatila da mu to bas necu ni nuditi jer, stvarno, ni ja ne bih samu tikvicu kuhanu u vodi. Ni korabu. Ali moze i jedno i drugo u kombinaciji s necim drugim. Nije ispao nesto osobito izbirljiv; ponekad ne jede neke stvari, ali onda se ubrzo predomisli (pa prestane jesti nesto drugo na par dana). Ono sto nikako nece je krumpir, ali stvarno, bez krumpira moze. E, da, ne voli niti mahune, u bilo kojem obliku.

  30. #80
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nemam sada vremena elaborirati, ali uopće se ne slažem s tobom

    sukus mojega komentara bi bio - stvaranje zdravih navika, napišem sutra

  31. #81
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ali onda moramo rasclaniti zdrave navike, zar ne? Sto je to?

    Moje dijete jede sto mi jedemo, vrlo rijetko kuham za njega, stvarno sam to radila samo vrlo rano, u samim pocecima dohrane, ako bas nista iz naseg jela nisam mogla izvaditi i dati njemu. A u to vrijeme ionako bas nije jeo, vec je gnjecio hranu rukama ili bacao na pod, sto je, po meni, takodjer zdrava stvar za malo dijete.

    Znaci pitanje je - jedemo li mi zdravo? Ja vjerujem da jedemo, ali opet ne znam koji je standard prema kojem se trebam mjeriti. Ako je zdrava hrana hrana bez glutena, onda jedemo nezdravo jer se gluten nalazi na nasem meniju. Pecem kruh i jedemo ga u nekim normalnim kolicinama. Pecem i pizzu. Ali recimo tjesteninu jedemo jednom mjesecno. Ako je zdrava hrana hrana bez masnoca, onda se ne hranimo zdravo jer masnoce jedemo. Jedemo maslinovo ulje, meso pripremam s malo masnog na njemu (no to ipak nitko od nas ne voli pojesti), avokado nam je redovito na meniju, dijete konzumira samo punomasni jogurt (a onda i mi jer mi je blesavo kupovati dvije vrste), ponekad jedemo vrhnje... i tako. Jedemo voce i povrce svaki dan, ribu nekoliko puta tjedno. Rijetko jedemo suhomesnate proizvode. Ne koristim zaprsku u varivima. Ne poham i ne radim pomfrit. Ne solim, ali koristim zacine i zacinsko bilje. Hranimo se organskim povrcem, vocem, zitaricama, mesom i jajima... recimo 85-90%. Neke stvari ama bas nikad ne kupujem, a da nisu organske. Mislim, smijesno mi je pisati sto jedem i pripremam, all izgleda da je bitno u svrhu price o dohrani.

    Znaci, sto je zdravo? Tikvica bez icega, ili tikvica s maslinovim uljem i koprom? Ovo prvo moje dijete ne jede, a drugo mu je sasvim ok. Zdravi su grasak, mrkva i paradajz iz umaka pripremljenog kod kuce, sa snitom kruha? Ali nisu ako ih stavim na tu snitu kruha i zapecem, pa mu dam kao pizzu? Zasto? Zato sto je pizza nezdrava hrana? Pa nije nista losija od variva od slanutka... s dvadeset deka preprzenog brasna, zar ne? I svatko tko voli, ili je navikao na varivo od slanutka bez tog zafriga, prepoznat ce zafrig u jelu vec po mirisu i vjerojatno ga nece pojesti. Tako recimo i ovo moje dijete. Jede moju domacu pizzu (odrastao je sad nesto vise pa pojede na domacoj pizzi i malo sira, ponekad i komadic speka, nije samo tikvica s mrkvom), ali ne jede onu iz ducana ili pizzerije. Niti se s njima susrece bas nesto, ali ni ne trazi kad vidi.

    Svaki dan u vrticu jede sto mu ja spakiram u lunch bag i ne trazi hranu koju jedu druga djeca. Oni recimo jedu muffin, nekakav kupovni, a Sunko jede domaci hummus ili jogurt sa zobenim pahuljicama i svjezim borovnicama i ne buni se ni najmanje. Oni jedu neke krekere ili kekse za desert, a on mandarinu. I to mu je normalno. Kod kuce izvadi mandarinu ili jagode iz frizidera pa jede, ne trazi kekse i cokoladu po ladicama. Ne jede kad nije gladan, sam odredjuje koliko ce jesti za svaki obrok i nikad se nije prejeo. U isto vrijeme, ponekad ne pojede ama bas nista i to mi je isto ok (ne savjetujem preskakanje obroka, ali ok mi je za njega jer jos uvijek ima gotovo jednak broj podoja nocu i danju kao sto je imao i kao mala beba). Ne pije sok, a sva djeca u vrticu u casama imaju nesto obojano dok on pije - vodu.

    Imao se priliku susresti s grickalicama primjerenim za dob djeteta (tu sam malo ironicna jer pricam o americkoj verziji ozloglasenog smokija i jos eventualno nekim presoljenim masnim krekerima i kolacicima s previse secera), nudili su mu u jednoj igraonici i u nekoliko drugih prigoda, ja dopustila da mu ponude, a on nije htio. Dovoljno puta je odbio da se, trenutno, uopce ne brinem hoce li mu netko iza mojih ledja dati nesto sto ja ne odobravam (jer to kod kuce nemamo i ne jedemo) jer su sanse vise nego velike da on to jednostavno nece jesti. Nece ni kolace, one iz ducana, ili iz tudjih kuca. Preslatko mu je, valjda. Pojede ono sto ja ispecem kod kuce, u rijetkim trenucima kad me uhvati pecenje deserta. Ali to sto ispecem kod kuce, ja stvarno smatram zdravim pa me ne smeta.

    Mislim da ne mozemo doci na zelenu granu ako tocno ne odredimo sto je zdravo. A i to cemo tesko, cini mi se, jer je zdrava hrana zapravo vrlo relativan pojam, iliti in the eye of the beholder, ako se pitaju krajnji korisnici.

  32. #82
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Zapravo, nama/meni su jako bitne zdrave navike i to je ono sto se trudim(o) postici kod djeteta. Da jede kad je gladan, a ne zato sto hrana lijepo izgleda, zato sto ga je netko ponudio ili zato sto kod kuce bas to nema pa bi mogao omastiti brk nama iza ledja. Bitno mi je da mu ne kuham drugo jelo ako mu se prvo, ono sto je taj dan na tanjuru, ne svidja. I s vremenom ce mi biti bitno da se hrana ne baca po podu, vec da se jede kulturno i lijepo za stolom. Ovaj zadnji dio, s 16.5 mjeseci mu jos bas ne ide, to priznajem. Jede k'o mala zivotinja, neuredno.

    O samim namirnicama koje mu dajem brinem vrlo malo jer sam stvarno prilicno sigurna da se zdravo hranimo.
    Posljednje uređivanje od Kaae : 27.04.2014. at 17:36

  33. #83
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    nemam se namjeri baviti vašim kućnim navikama

    pica i mafin meni nisu "zdrava hrana"
    bez obzira što su unutra "zdrave" namirnice

    ako je odabir vaše obitelji da dijete jede sve otpočetka, go for it.
    ako si ti možeš priuštiti da kupuješ eko, organsko, bio... i kakve sve ne certificirane skraćenice... opet - go for it.

    meni ne pada na pamet trčati okolo, kupovati skupu i certificiranu hranu.
    zato mi je važno da dijete isporbava jabuku s jabukom i jabuku s jabukinom jabukom, odnosno, da proba izvorni okus namirnice.

    ja ne mislim da dijete od godinu dana treba jesti picu i mafin, pa sve da sam sve sastojke na vlastitom balkonu uzgojila.
    draže mi je da pojede svaki taj sastojak zasebno.
    jer ne želim da uči kako je pica nešto što je dobro.
    jer baš i nije.
    i nije standard u prehrani.
    ni odrasloj, a kamoli dječjom.

  34. #84
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Meni se Kaae vi baš super hranite..zdravo, zanimljivo i gurmanski, primjereno dobi..
    Već sam tu znala pročitati da je standard zdrave hrane ako se jede poriluk skup s neslanom vodom u kojoj se kuhao..Mozda je to super zdravo, ne znam, al' u hrani se treba i uživati kaj ne? Hrana može biti divna..
    No, moje dijete je i dalje pravi, mali, izbirljivi antigurman..što reći, nego karma is a bitch lol

  35. #85
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    pica i mafin meni nisu "zdrava hrana"
    bez obzira što su unutra "zdrave" namirnice


    jer ne želim da uči kako je pica nešto što je dobro.
    jer baš i nije.
    i nije standard u prehrani.
    ni odrasloj, a kamoli dječjom.
    Ali zasto je to tako? Odnosno, jos bolje pitanje je - sto je dobro? Slanutak kuhan u vodi, bez zacina? Tikvica kuhana na pari, bez icega? Pizza je losa zato sto ona smrznuta ne valja, ili zato sto se ne treba jesti kruh s povrcem i mesom (bila to pizza ili sendvic)? To najiskrenije ne razumijem. U krajnjem slucaju, jabuka direktno s drveta i jabuka kuhana u malo vode vise nemaju isti okus (ni ubrana tikvica nasuprot kuhane), a to je prihvatljivo.

    Ne kazem ja da je nas nacin prehrane standard za nekoga osim nas troje, tj. da to treba postati, ali bih voljela razumjeti u cemu je stvar, osim u navikama pojedinca da nesto u njihovim okvirima nije zdravo. Meni je recimo i popecak od mljevenog mesa (ono sto se stavlja u zloglasni hamburger) sasvim zdrava hrana, ako ga napravim sama, sto znaci da meso zadovoljava (moje) kriterije i da u njega stavljam svastanesto iz kucne radinosti a ne, recimo, Fant za kosani odrezak. Ne jedemo te fasirance, pljeskavice, ili kako god u sendvicu, ali i da pojedemo, u cemu je problem, kad nije iz MekDreka?

    Organsko kupujem stvarno samo zato sto mi je bitno i dostupno, i fizicki i cijenom. Ovaj dio s cijenom je, djelomicno, rezultat odabira mjesta u kojem trenutno zivimo, a ovaj dio s pristupacnosti... a onako. Nesto imam u gradu, nesto donesem jednom mjesecno iz Minneapolisa (sat i kusur u jednom smjeru), a ponesto narucim na netu pa donesu oni meni. Troskovi zivota su minorni, tako da nam vecina primanja ostaje za trpanje u gujicu... pa trpamo kvalitetno. U suprotnom bismo samo gurali u carapu, a to mi nikad nije islo. Ne znam kako bi to sve skupa izgledalo negdje drugdje, ali ni ne isplati mi se o tome razmisljati kad je ovako kako jest.

    Stvarno me najiskrenije zanima u cemu je problem s pizzom, a i muffinom? Pa nije u svakom muffinu dvadeset deka secera i kila cokolade. (Evo, dijete ne jede cokoladu, jos, a kad mu dodje vrijeme i/ili zelja, dobit ce malo crne, sto da ne?) A i nije mu muffin na stolu svaki dan, za svaki obrok, pa ni pizza. Jede i on, a i mi, same, zasebne sastojke tj. voce i povrce (pa cak i meso i ribu) svaki dan.

    Naravno da svatko sve gleda iz neke vlastite perspektive. Dio mojeg puta prema stvaranju zdravog odnosa prema hrani (a bio je nezdrav godinama) je bilo razumno uzivanje u njoj. Ono da sjednem i jedem nesto zdravo, hranjivo, a da mi to bude i fino. I uspjelo mi, od toga da sam skinula ogroman broj kila (zauvijek) do toga da sam skroz promijenila prehranu. I bitno mi je da mi dijete uziva u hrani, da mu je ukusna i zanimljiva, a da opet ne trpa sve kao u vrecu, samo zato sto mu je fino. Za sad nam uspijeva, a nadam se da ce tako i ostati.

    (Pa makar nikad ne pojeo samu, sirovu jabuku... nadoknadit ce kruskom ili narancom ili necim drugim. Isto tako i tikvicu i korabu. To nam nikako ne ide samo.)

  36. #86
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    sve ovo što pišeš se svodi na to da ti misliš kako ja zagovaram nešto što je bljutavo

    što je apsolutno neistinito

    a meni su moja djeca odličan pokazatelj da sam napravila itekako dobar posao
    što ne znači da itko na ovome svijetu treba raditi kao ja

    ok, možda je moj "teret" to što sam napisala tablicu dohrane
    ali si slobodna napisati drugu, moja sasvim sigurno nije sveto pismo
    sprema se novo izdanje Kljuna i sva poglavlja su otvorena za preinake

  37. #87
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    a meni su moja djeca odličan pokazatelj da sam napravila itekako dobar posao
    ovo sam i ja mislila - s prvim djetetom
    koje je jelo ama baš sve, bljutavo i nebljutavo, od prvog dana
    i mislila - vidiš, kako sam napravila ne dobar, nego sjajan posao
    mala prekrasno jede
    i to je moja zasluga, zasigurno

    a onda sam dobila drugo dijete
    koje nije htjelo jesti ništa, ni bljutavo ni nebljutavo
    žličica više bilo je dovoljno da sve povrati, i tako iz dana u dan
    ima ožiljke na jednjaku od povraćanja

    tako da i ja mislim da si radila/radiš dobar posao s prehranom svoje djece
    ali imaš i sreće što su ti djeca takva kakva jesu

  38. #88
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma naravno, to nitko ne osporava da su neka djeca "dobar materijal"

    zapravo sam naglasak htjela staviti na to da je naš uspjeh u tome što nikada nismo pokazali/govorili/mislili kako postoji bljutava/nebljutava hrana
    već hrana koja se nekome sviđa ili ne sviđa

    inače, kako objasniti to što je nutela nekom ultimativni slatkiš, a netko je ne može vidjeti ni na reklami
    tako je nekome brokula fantastična (sirova ili kuhana bez začina), a nekome užasna
    a netko će ju jesti zapečenu sa sirom i biti sretan i zadovoljan

    nije hrana matematika da bi se o njoj na tako egzaktan način moglo govoriti
    dakle, zdrava namirnica + zdrava namirnica... ne mora biti = zdravo jelo

    jer bi onda i rakija bila zdrava
    budući da šljive sasvim sigurno jesu

  39. #89
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Ma nije stvar uopce u novoj tablici dohrane, jer ona stvarno nije sveto pismo, niti bi ijedna tablica trebala biti. Uostalom, zdrava prehrana ima puno veze i s podnebljem i nacinom zivota opcenito pa ni ne moze jedan univerzalan popis vrijediti za sve. Moje osobno iskustvo i pristup cijeloj prici je takav da je sasvim ok djetetu davati siri spektar lako probavljive hrane i da je jedan dio namirnica s ove sadasnje tablice precijenjen u alergoloskom smislu. Do tog zakljucka sam dosla istrazivanjem vise razlicitih izvora i donijela odluku za nas, tj. za svoje dijete. Ne mogu i ne zelim kategoricki tvrditi da su jaja ok za svu djecu u cijelosti, na primjer, prije navrsenog 12. mjeseca zivota, ili kad vec pise u tablici da bi se mogla poceti uvoditi. Mi smo zakljucili da drze vodu istrazivanja i tekstovi koji kazu da je jaje ok (puno) prije toga, a i paradajz i neke druge namirnice.

    Ono sto mi je puno nejasnije od same tablice dohrane je kategorizacija lose i nelose hrane, tj. zdrave i nezdrave. Zato sam spominjala gluten, nemasno ili sto vec. Vegetarijancu zdrava hrana nije meso, meni je. LCHF ekipi nikakav kruh nije zdrav, nama jest. Najtvrdokornija paleo ekipa ce tvrditi da je zdravo samo sirovo, tim vise ako jos i sami uberu u divljini. Tako da cemo se tu tesko sloziti. Ne znam zasto je Nutela primjer bilo cega, sto valja na popisu tih sastojaka? Ali recimo domaci namaz od rogaca je super i nije ga tesko napraviti, ali cini mi se da ces reci da je nezdrav jer je rijec o smedjoj gustoj masi koja lici na Nutelu. I rakija je, po mom, isto takav primjer. Sljive su super, rakija nije zdrava, ali nema nista lose u umjerenom konzumiranju, recimo, strudle sa sljivama, ili marmelade, po mogucnosti domace. A i ove sirove sljive treba jesti manje-vise umjereno jer pretjerivanje bilo kakve vrste nije bas ok.

    Tako da i dalje ne razumijem u cemu je problem s pizzom, napravljenom od zdravih sastojaka, osim ako je zdrava hrana (za djecu?) hrana koja se ne sastoji od svih prehrambenih grupa, vec se odvajaju ugljikohidrati od proteina i slicno. Ali onda imamo problem i s varivom od slanutka s komadom mesa, ili bezbroj drugih kombinacija.

    Izgleda da je bas to detalj gdje nam se misljenja skroz razilaze, a ja i dalje ne kuzim u cemu je poanta.


    Sam primjer s Nutelom kao ultimativnim slatkisem nema direktne veze s cijelom pricom, to uvelike ovisi o prehrambenim navikama cijele obitelji. Naravno da brokula moze biti ultimativna namirnica, ili koraba. Ali koraba nama, recimo, ne valja i ne jede se nikako, osim tu i tamo u juhi. No to uopce ne znaci da je zamjenjuje Nutela. Tu funkciju ovih dana nosi svjezi ananas, bas nam je svima super (a jos je dostupno i jeftino). Onaj kome je Nutela ultimativni slatkis, a najdrazi rucak pohano meso s pomfrijem preliveno zafrigom, njemu ce tablica dohrane biti ili sasvim nevazna, ili ce je se toliko striktno drzati da ce dijete izaci iz cijele price s nekakvim traumama. A i jedno i drugo su zapravo ekstremi.

  40. #90
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    m

    zapravo sam naglasak htjela staviti na to da je naš uspjeh u tome što nikada nismo pokazali/govorili/mislili kako postoji bljutava/nebljutava hrana
    kako ne postoji?
    ne kontam ovo, ako neko ne zna kuhati, onda ne zna. postoji loša hrana itekako. i od super finih i zdravih namirnica. npr. serviraj mi preraskuhanu brokulu i goreg jela od tog ne mogu niti zamisliti.
    serviraj mi ju skuhanu na pari, tek onako malo, sa soli, malo češnjaka i masl uljem i ...mmm.
    a sad baš samu, bez ičega, e to mi je, onako, asketski. nije za naš stol nikako.

  41. #91
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ok

  42. #92
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    Kaae, sad kad si se ovako raspisala, uopce ne zvuci lose
    I, rekla bih, prema mojim mjerilima, cist fajn se hranite
    Iako, meni se i dalje vise svidja uvodjenje pojedinacnih namirnica

    I da, jako je bitno i kakvu djecu dobijes
    Moja prva nije odbijala gotovo nista i jela je lijepe kolicine dobrane
    Dok druga nije htjela bas nista do svojih 11 mjeseci i od tad jede sve, ali i dalje u malim kolicinama

    I meni postoji bljutava i lose pripremljena hrana
    Ovaj cvijetin primjer je jako dobar

  43. #93
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    E, i mislim da ce rijetko tko od nas zadovoljiti aprine standarde zdrave prehrane

  44. #94
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja bih dodala da je prilicno vazno poreklo namirica. Definitivno ne zbog sertifikata, to bi bilo zaista povrsno, nego zato sto uzgoj voca, povrca, zitarica i zivotinja za ishranu, nacin procesiranja i cuvanja, uslovi ubiranja iz divljine i stepen zagadjenosti okoline, uvekoliko uticu na nutritivnu vrednost hrane. Ja sam recimo uvek "jurila okolo" za kvalitetnije proizvedenim namirinicama, ali ovde u Americi mi je to zaista znatno olaksano. Konkretno kod nas ni razlika u ceni nije znacajna. Organska jabuka je trenutno 79 centi a konvencionalno uzgojena 69. Mogu "zaraditi" cca 1.4 dolara nedeljno na jabukama, ali s obzirom da se radi o istoj prodavnici i da mi je izuzetno stalo da jabuka ne bude tretirana potencijalno stetnim hemikalijama, biram 79.

  45. #95
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ono sto mi je puno nejasnije od same tablice dohrane je kategorizacija lose i nelose hrane, tj. zdrave i nezdrave. Zato sam spominjala gluten, nemasno ili sto vec. Vegetarijancu zdrava hrana nije meso, meni je. LCHF ekipi nikakav kruh nije zdrav, nama jest. Najtvrdokornija paleo ekipa ce tvrditi da je zdravo samo sirovo, tim vise ako jos i sami uberu u divljini.
    ovo ni meni nije jasno
    uglavnom, čini mi se da svaka teorija koja ide u takve krajnosti nije dobra
    bilo to natrpavanje ugljikohidratima, sirovom hranom, a bome ni masnoćama
    kad čitam da netko pojede 20 jaja tjedno, ne mislim da je to dobro, taman da su zlatna
    a ima mi logike da ne bi trebalo ponavljati iste namirnice dan za danom

    i sad ću ja kao netko tko uopće ne konzumira alkohol bilo koje vrste (ne volim i ne odgovara mi) - zašto bi rakija bila nezdrava, ako se troši u malim količinama?
    naravno, ne u sklopu dohrane nakon prvog rođendana

  46. #96
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    postoji li u našoj tablici ta "kategorizacija"?
    ne postoji

    postoji li igdje podjela na zdravu i nezdravu?

    gdje vidite krajnosti, molim vas?

  47. #97
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    postoji li u našoj tablici ta "kategorizacija"?
    ne postoji

    postoji li igdje podjela na zdravu i nezdravu?

    gdje vidite krajnosti, molim vas?
    ne znam za druge, ali ja uopće ne pričam o Rodinoj tablici dohrane

  48. #98
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Ali recimo domaci namaz od rogaca je super i nije ga tesko napraviti, ali cini mi se da ces reci da je nezdrav jer je rijec o smedjoj gustoj masi koja lici na Nutelu. .
    Možemo početi normalno razgovarati kada odbaciš predrasude.
    Ili me prestaneš smatrati glupom.

  49. #99
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    Možemo početi normalno razgovarati kada odbaciš predrasude.
    Ili me prestaneš smatrati glupom.
    Ma daj, stvarno sorry ako je tako zazvucalo. Mislim si nekako da me dovoljno znas da bi bilo za ocekivati da ti otvoreno kazem da mislim da si paglu, kad bih s tim imala problem. (fali mi jedan drugi smajlic kojeg ili nema, ili ga ne mogu naci)

    Ozbiljno ti kazem da ne kuzim zasto pizza/muffin nisu zdravi, a(li) kuzim da Nutella i rakija nisu. Nutella mi je zapravo puno gora od rakije, valjda, ako je za razmisljati o onome od cega je napravljena. S tim da rakija stvarno nema sto traziti u prehrani djece (a ni Nutella).

    Kod pizze, na primjer, je li stvarno rijec o mijesanju ugljikohidrata s proteinom, ili je stvar samo u konceptu pizze? Ja bih stvarno bas o tome normalno razgovarala, ne zato da uvjerim ostale koji prate topic da je pizza zdrava, nego da skuzim zasto eventualno nije. Pizza, ili bilo koja kombinacija zdravih sastojaka... Moze se tu nasiroko raspravljati o svacemu jer, na primjer, nema nis' zdravo u zaprski, a zapravo je i zaprska napravljena od sasvim ok stvari, pojedinacno - brasna i ulja. Ali mislim da se kuzimo da nije u tom poanta.

    Eto, to me najozbiljnije zanima i ozbiljno bih pricala o tome, a i o hranjenju cistim namirnicama, nasuprot onih sa zacinima ili u kombinacijama. Zasto sama tikvica, a ne tikvica s paradajzom i koprom? Zasto bi ovo drugo stvaralo lose ili losije navike?

    Recimo, kad sam dosla ovamo, naucila sam neke stvari koje su mi bile prilicno nezamislive dok sam zivjela i jela (uglavnom) u Hrvatskoj. I to mi je super iskustvo, obogatilo mi je meni. Tu se, recimo, brokula cesto jede sirova, rezana na tanke stapice u salati, ili se komadi u nesto umacu, ili se skuha na pari tek toliko, da je samo malo meksa od sirove. I puno mi je bolja i draza takva. I tako je s puno namirnica. Nekako mi se cini da, u usporedbi, hrvatska kuhinja cesto ubije zivot u namirnici iz nekog razloga. Ili je to mozda bila vise kuhinja moje obitelji, ne znam. Mi (muz i ja, a onda i dijete) stvarno volimo uzivati u hrani, eksperimentirati s receptima i raznim kuhinjama i nekako nam je dosadno jesti samu tikvicu. Bas sam se tikvice primila k'o pijan plota, ali eto, meni stvarno ne valja sama, a volim je inace i cesto je jedem(o). Super je i cvijetin primjer s brokulom.

    Ja valjda opcenito volim razglabati o hrani, zapela sam sad tu. I nemam nikakvih skrivenih namjera, majkemi.

  50. #100
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Zasto sama tikvica, a ne tikvica s paradajzom i koprom?
    GDE?!
    gdje si to vidjela?!
    da sam ja, ili da je itko drugi napisao

    zato ti kažem, mani se predrasuda

Stranica 2 od 9 PrviPrvi 1234 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •