Stranica 1 od 12 12311 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 552

Tema: Neuralgija trigeminus

  1. #1
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno Neuralgija trigeminus

    MM je jucer osjetio jaku bol na licu. Ostra, iznenadna... cijeli dan se patio, da bi navecer ipak otisao kod doktora.
    Dr. opce prakse mu je dijagnosticirala neuralgiju trigeminus, terapija samo Voltaren.

    Da li bi trebao obaviti jos neke pretrage, kako da si olaksa?
    Za koliko ce proci

  2. #2
    mamamiha

    Početno

    ako je doista riječ o neuralgiji trigeminusa, onda je to, nažalost, kronična bolest. Vrlo bolna, meni se pojavila nakon popravka jednog zuba. Ono što je meni pomoglo je akupunktura. terapija je bila nekih 7-8 tretmana i evo nije se bol odonda (to je već nekih 5 godina)

  3. #3
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    A ja bih preporucila TEMELJIT pregled svih zuba. Rentgenski, pa kod zubara, pa opet kod zubara.. pa onda i kod treceg.

    Naime, prosle sam se godine prakticki srusila u nesvijest od boli negdje u predjelu desnog obraza, pa prema vratu. Zubar mi nije znao pomoci. Doktori su spominjali neuralgiju. Bol bi se javljala svakih nekoliko dana (ponekad tjedana), iznenada, nicime izazvana, a to je samo potvrdjivalo dijagnozu.

    Onda je zubar malo bolje pogledao slike zuba i zakljucio da donja sestica ima napuknut korijen (zivci su odavno bili vadjeni) i da se oko zubne kosti stvara neka.. situacija. Jedan prepreprekrasan oralni kirurg je zub izvadio (a da nisam trepnula!), ocistio kost (zaboravila sam kako se zove to sto je bilo unutra - nije granulom, vec nesto slicno) i - gotovo. Bol je zauvijek nestala.

    Naravno, ne mogu znati sto je TM-u, ali vrijedi pokusati s zubarima i rentgenom. Kod mene takodjer nista nije upucivalo na zub, a na kraju mi je bilo jako drago da je upravo ovako zavrsilo.

  4. #4
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Moj tata ima neuralgiju trigeminusa, nikakvi voltareni ni akupunkture mu nisu pomogli.
    ne moram ni naglašavati da je prošao SVE moguće pretrage i specijaliste, a da fizički uzrok nikad nije otkriven
    nikad se ni ne zna što će biti trigger, to je ponekad i najobičnija prehlada ili propuh, pa se on strašno čuva
    kad je u tijeku napadaj, ta bol bude toliko jaka da povraća
    svima nam ga je teško gledati, ali on ne želi ničiju pomoć (ma pomoći nažalost nema, htjedoh reći podršku), upravo suprotno, samo sjedne na svoj mali stolček s glavom u rukama i čeka da prođe
    ne bih te htjela obeshrabrivati, samo ti navodim tatino iskustvo
    nakon svega i svačega isprobanog, (možda? jer ni to nije sigurno, kako dođe naglo, tako naglo i prođe bol), pomogao mu je vitamin b zvan Neurobion koji nabavljamo vani, jer ga kod nas nema-ništa skupo, oko 30 eura 100 tableta, ide bez recepta, pa nabavi za svaki slučaj
    želim TM da to nikad više ne osjeti, jer sam vidjevši svog tatu koji je pravi stup snage kako pati, svjesna kakva je to bol

  5. #5
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Da, "sve moguće pretrage" su naravno uključile neurologa, stomatologa, MR, CT, EEG, ma sveeeeeeeeeee, ali kažem, nije nađen fizički uzrok
    Da kucnem o drvo, nema ni on već dulje vrijeme napadaje, ali nikad se ne zna..
    I da, znam da je koristio i lijek Tegretol, koji je inače antiepileptik (valjda se tako kaže), međutim taj je samo neko vrijeme pomagao, pa kad je morao sve više i više povećavati dozu, želudac ga je teško podnosio

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Uh. Ja mislim da imam te neuralgije po licu, nisu tako baš koma da sam išla po doktorima zbog toga - to je ono kad štreca lični živac - meni koji put ide od korijena kose, preko oka, lica, pa usta i vilica do dolje do vrata? Moje je iskustvo da se to meni dogodi zbog propuha - tad me bilo gadno uhvatilo tipa ljeti vruća u malu trgovinu di je puhala klima, tad sam se patila tjedan dana. Inače zimi ovi izlasci npr. iz zagrijanog stana na balkon i sl. I ja sam primijetila da nijedan analgetik ne djeluje (npr. ketonal), meni su isto rekli piti B vitamin. Od narodskih recepata čini mi se da mi koji put pomaže izmasirat rakijom taj dio i utoplit, ali onda treba pazit da još tako utopljen opet negdje na izvor hladnoće ili propuha. Znači, meni je trigger kad oznojena idem negdje, kad sam izložena klimi koja baš gađa lični dio (to se može osjetit i kod ovog modernog grijanja po shopping mallovima i u uredima di sustav radi na određenoj temperaturi pa onda kad se digne preko toga počne puhat hladno). Ja onda probam okrenut glavu od toga. I sama sebi sličim na onog lika iz Života na sjeveru (notorna sam već po tome da u autu imam prozore samo malo otvorene i ljeti - tj. mogu otvorit ovaj do mene, ali ako je otvoren na suprotnoj strani onda mi je struja zraka prejaka), ali jedino ako se pazim toga nema. To je kod mene u blagoj mjeri, čini mi se. Jedna moja rodica je imala baš da joj je ono "palo lice", tj. upalu živca toliku da je dobila facijalni grč (isto uzrokovano time što je znojna ljeti stajala ispod lampe noću pa je zapuhao vjetar u trenu i očito je "opržio" taj dio lica). Mislim da je ona išla u barokomoru di se taj upaljeni živac nekako stlači da ne odumre i skroz joj se vratilo normalno lice. Toga je mene najviše strah a propos tih stvari. Mi tu sijevajuću bol u obitelji zovemo "žicanje" i relativno nam je često - ja, moja mama, rodica... Negdje sam čitala da su u Dalmaciji baš tome skloni. Ne znam jesam ti pomogla, nama je već familijarno reći "Pazi, propuh, upalit će mi se trigeminus" :/ . Da, i te bolove živca koji put mogu uzrokovat i bolovi zubi tj. ozlijede desni (barem meni) - tj. prvo me zaboli zub pa onda lični živac, kad prođe zub, prođe i živac.

  7. #7
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Hoću ti reći da ne mora biti kao slučaj od Svimbalinog tate, mislim, baš tako jako - ova obiteljska neuralgija koju ti ja opisujem nije baš tako jaka, ali je dosadna - ljeti, moju mamu koja ipak ne može bez klime, hvata svaku malo - tipa barem tjedan dana od mjesec dana. Mislim da, ako vas opća nije poslala dalje, nema potrebe, to što ti opisuješ, daedi, mi izgleda kao moja bol, jedino da se TM malo prepao jer mu je to nepoznato - to sijevanje meni zna bit doslovno svaku minutu i na kraju idem i radit s tim i sve jedino pazim da nemam te toplo-hladne epizode ili, ako moram izaći, pazim da to ne napravim naglo.

  8. #8
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Ovisno koliko je jaka, kod mene prođe za 2-3 dana, ako je baš koma jaka za 7 dana.

  9. #9
    aleksandra70vanja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    11,388

    Početno

    uz analgetik vitamin b
    kao što je rekla svimbalo neurobion F (forte) ali ga ima i kod nas
    samo ne u svakoj ljekarni, zapravo oni ga moraju naručivati i moraš imati privatni recept od dr
    100 tbl je 128k (ja kupila neki dan)
    možda ako prođe za par dana i ne treba obrada, ali ako se bude pogoršavalo, ili ponavljalo trebalo bi se javiti dalje

    OT
    uvijek se sjetim na 3. godini faxa mi u bolnici, učimo kako uzimati anamnezu od pacijenta i dovedu nas do neke stare bake, seljanke, 80-tak godina, marama na glavi, pitanje dal se znala potpisati
    i mi nju pitamo
    bako, što je vama, što vas boli?
    a ona, kao iz topa
    imam vam djeco, neuralgiju trigeminusa

  10. #10
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    OT
    uvijek se sjetim na 3. godini faxa mi u bolnici, učimo kako uzimati anamnezu od pacijenta i dovedu nas do neke stare bake, seljanke, 80-tak godina, marama na glavi, pitanje dal se znala potpisati
    i mi nju pitamo
    bako, što je vama, što vas boli?
    a ona, kao iz topa
    imam vam djeco, neuralgiju trigeminusa
    E, baš me nasmija . Sad ću MM-u, koji zaokrene očima na moju pojavnostu u marami i flanelu preko lica (to ako je baš koma) reć' da vidiš da ima i baba s time - on misli da ja gospodski pretjerujem.

  11. #11
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    imam vam djeco, neuralgiju trigeminusa

    Ah, sirota

  12. #12
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Moja pokojna psica je bila na Neurobion (F) terapiji i, kad nije bilo u privatnim apotekama, narucivala sam tam na Dolcu gdje se sve te stvari obicno narucuju.

    A za ovo, stvarno preporucam temeljne pretrage kod zubara.. meni su stvarno nasli problem kod korijena zuba NAKON sto su me vec poslali doma s dijagnozom neuralgije i naputkom da, eto, nema bas necega sto bi mi pomoglo.

  13. #13
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj aleksandra70vanja prvotno napisa
    uz analgetik vitamin b
    kao što je rekla svimbalo neurobion F (forte) ali ga ima i kod nas
    samo ne u svakoj ljekarni, zapravo oni ga moraju naručivati i moraš imati privatni recept od dr
    100 tbl je 128k (ja kupila neki dan)
    možda ako prođe za par dana i ne treba obrada, ali ako se bude pogoršavalo, ili ponavljalo trebalo bi se javiti dalje

    OT
    uvijek se sjetim na 3. godini faxa mi u bolnici, učimo kako uzimati anamnezu od pacijenta i dovedu nas do neke stare bake, seljanke, 80-tak godina, marama na glavi, pitanje dal se znala potpisati
    i mi nju pitamo
    bako, što je vama, što vas boli?
    a ona, kao iz topa
    imam vam djeco, neuralgiju trigeminusa


    Da, i moj tata je naručivao na Dolcu Neurobion, ali onda smo skužili da je jednostavnije kupiti u SLO ili Austriji, tj. nema čekanja
    On vječito pazi da mu ga ne nestane...
    Ako se ne varam, neuralgija može biti primarna i sekundarna bolest, pa je vjerujem kod mog tate ona primarna, a kod Kaae očito sekundarna
    U svakom slučaju nadam se da Deaedin M neće puno patiti

  14. #14
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Deaedi? I? Kako TM?

  15. #15
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Prošlo, nakon 4 dana stvarno gadne boli, uz Voltaren. Nadamo se da se nece ponoviti.

  16. #16

    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Rajvosa
    Postovi
    179

    Početno

    jadan, moja mama je isto umirala od bolova kad je imala bestiju od herpesa na ledjima (sad ne znam koliko je utjesno, ali mislim da manje boli upaljen trigeminus nego herpes zoster na licu....)
    pila je voltaren i vitamin B.
    grozno, grozno, grozno

  17. #17
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Ja sam imala neuralgiju trigeminusa. Radi se o upali živca trigeminusa koji se dijeli u tri kraka, počevši od uha prema obrvama, centralnoi na donju čeljust. Ako se dobro sjećam. :/
    Bol je nesnosna. Na početku upale, samo sam osjećala trnjanje u zubima i laganu bol u uhu. Kasnije je bol postala nesnosna. Započinjala je oštro kao ubodom noža u uho, iznad obrva i kao da su upaljeni svi živci u donjoj čeljusti. Bol traje kojih 45 sekundi i onda polako nestaje i završava osjećajem utrnulosti. Nakon toga ste super. 10 minuta. I onda opet. Dokle god ste budni.

    Uglavnom, neurolog koji mi je dijagnosticirao prepisao mi je TEGRETOL. I rekao da nema tablete protiv ovih bolova.
    Tegretol sam počela piti od pola tablete dnevno i svakih 3 dana sam povećavala dozu za pola tablete. Dok nisam stigla do 2 dnevno. Zatim istim tempom sam smanjivala dozu. Tek doziranjem se smanjuju bolovi. Djeluje tako da se razmak između "napada" boli produžuje. Bol traje kraće i manje je intenzivna. Dok ne prestane.

    Inače, kad su mi krenuli ovi bolovi, završila sam dva put na hitnoj na šalati. Prvi put su sumnjali na upalu sinusa , no sve pretrage su to odbacile. Drugi put me je doktor pregledao i rekao da mi je sve čisto. I onda je uzeo štapić za uho i prešao mi njime po dlačicama na jednom obrazu pa na drugom. I pitao me je za razliku. Uglavnom kad mi je prešao tim štapićem po "bolnoj" strani osjetila sam kako su mi se sve dlačice naježile plus osjećaj da mi se kosa "digla" u zrak. :/

    I zašto to sve pišem. Nemojte ovu upalu primiti olako. Radi se o užasnim bolovima. Iskreno mogu reći da porođajni bolovi nisu niti blizu ovim bolovima.
    I ne liječi se upala voltarenima.

  18. #18
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Da, da, upravo tako kako kaže mamma san...
    Naravno, moj tata nije rađao , ali u potpunosti vjerujem da je to puno gora bol
    Ponavljam, on stvarno nikad ne kuka, ali tijekom tih napadaja posivi, ma užasno
    Vidim da je kod MS sve vrlo slično, isto idiopatska
    Mislim da Deaedin muž nema neuralgiju, nego je nešto drugo u pitanju :?
    ali drago mi je da je sad ok

  19. #19
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pregledati zube.. temeljito.

  20. #20
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa
    Pregledati zube.. temeljito.
    Ne daš se ti

  21. #21
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nedam, nedam.

  22. #22
    misao

    Početno

    Moj tata vec duze vrijeme boluje od neuralgije trigeminusa. Probao je sve i svasta, ali jedino mu pomozu blokade koje prima u predjelu lica kuda prolazi taj nerv.
    Da li neko zna nekog doktora koji daje te blokade?

  23. #23
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Bol je nesnosna. Na početku upale, samo sam osjećala trnjanje u zubima i laganu bol u uhu. Kasnije je bol postala nesnosna. Započinjala je oštro kao ubodom noža u uho, iznad obrva i kao da su upaljeni svi živci u donjoj čeljusti. Bol traje kojih 45 sekundi i onda polako nestaje i završava osjećajem utrnulosti. Nakon toga ste super. 10 minuta. I onda opet. Dokle god ste budni.
    Danas mi je ovako . Za koliko ti je bilo lakše, ne znam kako ću zaspat večeras, najrađe bi svaka dva sata ketonal i napravila rupu u želucu? Do svoje dr. mogu tek sutra popodne, šta ću na hitnoj, mislim da nema smisla da ne počnu šarat s dijagnozama...

  24. #24
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Tj. meni su trigeminus sijevanja na minutu... Džizs...

  25. #25
    summer avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    St
    Postovi
    4,597

    Početno

    ajme, ina, drzi se

  26. #26
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    joj ina užas užas užas
    ja sam prošla nedavno isto, tj. još uvijek prolazim i jednom kad dobiješ imam osjećaj da nikad više ne odlazi.
    meni je većinom svaki i najmanji propuh okidač, nekad je bol sijevajuća a nekad konstantna kao u valovima.
    dok nisam krenula s tegretolom ništa, ali ništa nije pomagalo, niti jedna tableta. tegretol me u jednu ruku uništio, a opet je i pomogao. izdržala sam tjedan dana dok mi nije bilo puno bolje i onda ga prestala piti.
    nakon toga su pomagali voltaren čepići.

    moj savjet ti je da ipak odeš neurologu da se isključe neki rijetki uzročnici neuralgije.

  27. #27
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    joj ina užas užas užas
    ja sam prošla nedavno isto, tj. još uvijek prolazim i jednom kad dobiješ imam osjećaj da nikad više ne odlazi.
    meni je većinom svaki i najmanji propuh okidač, nekad je bol sijevajuća a nekad konstantna kao u valovima.
    dok nisam krenula s tegretolom ništa, ali ništa nije pomagalo, niti jedna tableta. tegretol me u jednu ruku uništio, a opet je i pomogao. izdržala sam tjedan dana dok mi nije bilo puno bolje i onda ga prestala piti.
    nakon toga su pomagali voltaren čepići.

    moj savjet ti je da ipak odeš neurologu da se isključe neki rijetki uzročnici neuralgije.
    Meni je to došlo od propuha jučer, ali kako se vozit u autu na plus 29 i ne uključit aircondition ili ne otvorit prozore, još s djetetom, a i da ne uključim, skuhala bih se i opet bi me uhvatilo kad bi izašla iz auta . Nije kod mene gotovo pa sigurno ništa drugo jer to imam cijeli život, recimo jednom u dva mjeseca, ali nikad mi nije bilo ovoliko jako, u najvećoj mjeri je neugodno, moja mama isto ima, moja rođakinja je imala parezu lica, ali bez bolova...

    Ovo sad su noževi svaku minutu, stvarno ne znam kako ću izdržat noć, hvataju me suze i smijeh istovremeno jer ne mogu "trigeminus-trudove" odrađivat bez zvukova, a kćerkica me oponaša i viče a-aa...

    Jel' može opća praksa prepisat tegretol ili je neurolog mus? Ako je mus, koga preporučate, čeka li se na taj pregled, ima li privatno ako se čeka, ne da mi se sad razvijat tu storiju i čačkat ovo ili ono, kad je to nešto što vučem cijeli život, ali nikad nije bilo tako da bi uopće kod doktora dospjela - obično bi se namazala rakijom (dalmoški recept), pila b kompleks, izbjegavala i najmanje pirkanje zraka i za dva dana bi prošlo...

  28. #28
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    I da, kako misliš da te uništio tegretol?

  29. #29
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    pa ne mogu ti točno opisati kako me uništio, jer sam bila u nekom mračnom stanju, mislim psihičkom. nisam izlazila nikuda van, nisam imala nikakvu potrebu za komunikacijom s bilo kim, ma nekako baš mračno i točno sam znala da mi je od tableta.
    i imala sam strašne mučnine, ali kako sam nakon svake popijene doze osjećala da mi je neuralgija bolje odlučila sam izdržati sedam dana i jesam na jedvite jade.

    ja sam dobila tegretol od neurologa, ali pretpostavljam da može i opća praksa propisati.

  30. #30
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Ina, joj :sad:
    Gore sam napisala sve što znam, a za preporuku neurologa-znam da je moj tata išao kod dr. Demarin u Vinogradsku, ne znam ima li ona i privatnu praksu, jer se inače na taj pregled čeeeeeeeeeeeeeeeeeeeka
    Želim ti što mirniju noć

  31. #31
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Puno hvala svima na odgovorima . Uspjela sam nešto zaspati, ketonal mi, izgleda, djeluje dovoljno da zaspem, sutra ću do svoje opće pa ćemo vidjeti, nadam se da neće uvodit neurologa u priču, barem ne nekog teško vremenski dostupnog sad kad mi je akutno, kad je stvar jasna, po meni, idiopatska neuralgija trigeminusa.

  32. #32
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Ina, ja sam od dr. opće prakse dobila jednom Knavon, drugi put Zaldiar, mislim (dok ne dođem do neurologa), i pomoglo bi na 5-6 sati. Zadnji put kad me uhvatilo (u svibnju) trajalo je dva tjedna i prošlo samo od sebe (no kod mene je potiljačna bol, isključivo stražnji dio glave i sijevanje prema sljepoočnici, ne prema donjoj čeljusti). Nažalost, bojim se da se malo što može dok ne porđe. Drž' se.

  33. #33
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Danas mi je bolje, dulje me ketonal drži :D !!! Opća dr. je rekla samo pojačat b vitamin, bit u zatvorenome bez propuha, malo grijat to mjesto i ketonali. Sestra je mislila da trebam do neurologa, ali to mi se sad ne da, ne kužim koji bi on value added dao, stvarno mislim da to kod mene nije ništa novo, nego stara idiopatska stvar, ali me žestoko ovaj put strefilo.

  34. #34
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Ne bi ti ništa pametno rekao, ja sam otišla na MR mozga i vratne kralježnice (bacila novce, a bilo me frka čekati jer je bilo nepodnošljivo) da bi mi rekli da je vjerojatno neuralgija i mogu samo čekati da prođe (tablete protiv bolova i B-bitamini isto).
    Neka je tebi lakše :D !

  35. #35
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    vikki da li ti je doktorica rekla da se radi o neuralgiji trigeminusa?
    malo mi je to čudno jer kod te neuralgije glava ne bi trebala otraga boliti, možda se radi o neuralgiji nekog drugog živca?

    ja sam za odlazak neurologu da se ipak isključe neke druge stvari.
    vrlo rijetko se dešava, ali ipak se dešava da do neuralgije dolazi zbog drugih bolesti.
    meni je, kako stvari stoje, neuralgiju izazvao moždani. valjda mi zbog toga ni jedna tableta nije pomagala jer je ipak bol od moždanog prevladavala :/

  36. #36
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    sad sam se sjetila jedne stvari koju sam pročitala na više mjesta.
    od ove neuralgije najčešće bole mjesta kroz koji prolaze donja dva dijela živca - gornja i donja vilica, a rijetko mjesto gdje prolazi gornji dio živca - čelo i oko.
    ako boli ovaj gornji dio onda postoji nekakav urzok neuralgiji, što se kod mene pokazalo istinito jer je mene najviše bolio taj gornji dio.

  37. #37
    vikki avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,685

    Početno

    Ne, nije trigeminus, rekao je neuralgija općenito, upala nekog živca, bilo je na mjestu gdje je rekao da se nalazi nekakvo čvorište, splet, što li, odakle se granaju živci (potiljak, malo s desne strane).
    Znam da može biti povezano s drugim stvarima, ja sam najprije pomislila na antifosfolipidni sindrom (koji navodno imam) i napad na središnji živčani sustav, što se zna dogoditi kod APS-a (čitala sam o par slučajeva), no zapravo se svodi na isto. A kod doktora sam provela previše vremena zbog spontanih da bih još istraživala i ovo.
    No, još uvijek imam važeću uputnicu za neurologa, mada ne znam zapravo gdje bih išla, Vinogradska ili Rebro. Bojim se da mi neće reći bogzna što novo, a ne znam koliko on može povezati neke druge dijagnoze s neurološkom (općenito mislim da doktori užih specijalnosti premalo znaju o drugim područjima ili ih zanemaruju).

  38. #38
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa
    sad sam se sjetila jedne stvari koju sam pročitala na više mjesta.
    od ove neuralgije najčešće bole mjesta kroz koji prolaze donja dva dijela živca - gornja i donja vilica, a rijetko mjesto gdje prolazi gornji dio živca - čelo i oko.
    ako boli ovaj gornji dio onda postoji nekakav urzok neuralgiji, što se kod mene pokazalo istinito jer je mene najviše bolio taj gornji dio.
    Vidiš, mene više boli ovaj dolje dio - od korjena jezika i "uha" (ne znam to točno locirat), do donjeg dijela vilice, gornjeg dijela usta, a ovaj čeoni dio me boli tek na dodir. Meni su te neuralgije česte oduvijek bile, od puberteta valjda, bilo s desne, bilo s lijeve strane lica, užasno sam osjetljiva na ventiliranja, u kinu osjetim ona puhanja, ljeti ne daj Bože uć' oznojena u airconditionirane male dućane (u stvari, ljeti izbjegavam aircon koliko mogu, ne idem u kino itd., jedino ne mogu u autu izdržat bez malo klime), tako da ne mislim da mi je sad moždani ili neki tumor ili zub nešto drugo što bi to izazvalo, zbog pustih pretraga neplodnosti ne da mi se sad kod neurologa, ali pričat ću o tome s općom dr., vidit pokriva li mi slučajno polica osiguranja neurologa, i ako budem od inspiracije, možda ga i posjetim. Ako ne prođe, onda hoću, ali danas mi je bitno bolje i danas sam na samo tri ketonala.

  39. #39
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Ina, tashunice, kako ste?

    Imam dg. neuralgije trigenusa iako neurolog nije posve siguran. Pijem tegretole i pomažu. Brufeni mi nisu bili dovoljni. Na ORL su mi nudili lidokainske blokade, zasad nije bilo potrebno.
    Zasad nemam smetnje od tegretola, samo su mi brufeni zeznuli želudac.

  40. #40
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Ina, tashunice, kako ste?

    Imam dg. neuralgije trigenusa iako neurolog nije posve siguran. Pijem tegretole i pomažu. Brufeni mi nisu bili dovoljni. Na ORL su mi nudili lidokainske blokade, zasad nije bilo potrebno.
    Zasad nemam smetnje od tegretola, samo su mi brufeni zeznuli želudac.
    proljetos sam imala koma situaciju sa trigeminusom.
    neurologica mi je predložila lyricu i fakat mi je super pomogla,
    jedino se dosta plaća.

  41. #41
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Uzmite i kuru B kompleks vitamina, ubrzava oporavak.

    Meni su brufeni pomogli, šumeći 600mg, ali ide to u kombinaciji s peptoranom, ako se dobro sjećam, da ne rasturi želudac. Lyrica je opaka, ne bih to bez hude sile...

  42. #42
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,089

    Početno

    Uzimam vitamin B. Nije čudno da sam zaboravila napisati, omamljena sam od tegretola.
    Nije ni on kamilica, mislite da je blaži od lyrice?

  43. #43
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Uzmite i kuru B kompleks vitamina, ubrzava oporavak.

    Meni su brufeni pomogli, šumeći 600mg, ali ide to u kombinaciji s peptoranom, ako se dobro sjećam, da ne rasturi želudac. Lyrica je opaka, ne bih to bez hude sile...
    peterlin naspram tegretola meni je to bila mila majka,
    zapravo samo sam prvih par dana malo lelujala,
    nakon toga ništa.

  44. #44
    Tashunica avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    tamo, tamo daleko
    Postovi
    5,779

    Početno

    jurana meni je tegretol stvarno bio koma,
    nisam bila sva svoja.
    to nikad više ne bih stavila u sebe.
    a opet vjerojatno ovisi od osobe do osobe.
    Posljednje uređivanje od Tashunica : 04.02.2017. at 19:26

  45. #45
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    jurana meni je tegretol stvarno bio koma,
    nisam bila sva svoja.
    to nikad više ne bih stavila u sebe.
    a opet vjerojatno ovisi od osobe do osobe.
    Sigurno je tako, ovisi kako tko podnosi bol i koji mu lijek najbolje odgovara. Moja mama je dobila Lyricu zbog užasnih bolova kad joj se pomaknuo kralježak (kasnije je operirana) pa sam tada pročitala upute.

    Kako god bilo, suosjećam, to je neugodna boljka.

  46. #46
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Citiraj Tashunica prvotno napisa Vidi poruku
    sad sam se sjetila jedne stvari koju sam pročitala na više mjesta.
    od ove neuralgije najčešće bole mjesta kroz koji prolaze donja dva dijela živca - gornja i donja vilica, a rijetko mjesto gdje prolazi gornji dio živca - čelo i oko.
    ako boli ovaj gornji dio onda postoji nekakav urzok neuralgiji, što se kod mene pokazalo istinito jer je mene najviše bolio taj gornji dio.
    Evo me opet, pa sam tražila stare postove. U međuvremenu sam zbog drugih bolova i dg. dobila gastritis pa je jedino što koristim zasad neurobion F i dexomen, iako mi je neurolog rekao da neurobion zapravo i nema smisla jer mi je B vitamin čak prema gornoj granici (uvijek kad me ulovi ja pijem 3x1). Mene boli ovaj donji krak više - donja dva živca, tu najjače sijeva, iako kad je baš žestoko onda ga osjetim i po čelu. Cijeli život to imam, imala je i moja majka, pa ne znam je li nasljedno. Mama nikome zbog toga nije išla (imala je i sto drugih problema, kao i ja, pa nije stizala, a bolovi nisu bili tako žestoki da bi povraćala). Nisam zapravo ni ja, nego sam zbog drugog problema tangentalno pitala neurologa kod kojeg sam bila za savjet za neuralgiju trigeminusa. Nadam se da neću morat dalje... Imam to dosta često - trigeri propuh, promjena toplo-hladno, više s jedne strane (desne), ali zna se dogoditi (blaže i rjeđe) i s druge strane lica. Jedno 2-3 puta u životu mi je bilo baš grozno da je vuklo na povraćanje od bolova, uglavnom je tako da pomogne i dexomen....
    Posljednje uređivanje od ina33 : 24.01.2018. at 11:47

  47. #47

    Datum pristupanja
    Sep 2019
    Postovi
    217

    Početno

    Pozz ljudi,

    Imam 30 godina. Prvi put se pojavilo prije godinu dana (pola godine nakon što sam stavila fiksni aparatic) strecanje, počevši od područja lijevog zdrijela ( iznutra se ponekad osjeca ko podrucje izmedju korijena jezika i uha), sijevajuci i prelazeci u donju čeljust, čeljusni zglob, gornju čeljust, uhu i povremeno u sljepoočnicu. U to je vrijeme trajalo 10 dana i povuklo se samo od sebe. Ovaj put je opet došlo prije mjesec dana, ali jače, češće i u obliku jakih napadaja. Kad je dolazilo do jakih napadaja boli, bol ne bi prestala dok nisam uzela lijek protiv bolova (Novalgin) u jakoj dozi. Bila na hitnoj: dijagnosticirana neuralgija i TMZ(od aparatica), upucena u stomatologa specijaliste. Stomatolog prvo nije mogao pronaći uzrok od zuba, ali je sumnjao na 6. zub dolje lijevo. Ali prvo je htio razgovarati s mojim ortodontom u Hrvatskoj (zivim u Njemackoj). U međuvremenu sam otišla kod neurologice koja mi je dijagnosticirala trigeminalnu neuralgiju na temelju simptoma i prepisala mi Gabapentin. Uzimala sam tablete 3 noći, strecanja su se dosta smanjila, ali zub me je počeo boljeti. Nisam mogla piti ništa, jer je to izazvalo napade boli. Otisla sam opet kod stomatologa koji je testovima otkrio da bol dolazi od 5. zuba dolje lijevo (a ne od 6. kao što je mislio na temelju RTG slike) i obavio je liječenje korijena zuba. Odmah nakon toga, glavna i najjaca bol je u potpunosti nestala, ali se zadrzalo povremeno strecanje. Ponovno sam mogla piti bez napadaja i od tada nisam morala uzimati analgetike. Ono sto mene brine je da se simptomi evo zadnjih mjesec dana nisu u potpunosti povukli. Mene i dalje streca malo u celjusti, malo u grlu, malo u uhu, malo u sljepoocnici. Jako sam uplašena i depresivna, jer sada mislim da bol nije dolazila od zuba. Tj. da se radilo o kombinaciji zuba i neuralgije? Osim toga, jos uvijek osjecam neugodu s lijeve strane zdrijela kad pijem (podrucje di su bolovi krenuli). Zaboravila sam napomenuti da je neurolog napravio SEP Trigeminusa i nalazi su bili u redu.

    Osim toga radila sam magnetnu glave i vratne prije mjesec dana radi povremenih vrtoglavica i bilo je sve uredno (iako je aparatic dosta smetao slici). U medjuvremenu moja neurologica smatra da je od zuba (radi povlacenja najjacih napada) i ne bi mi prepisivala jos Tergetol. Isla sam i po drugo misljenje gdje mi ipak je dijagnosticirana NT i dan Tergetol. Jos mi je receno da je atipicna posto boli i u podrucju glosofaringealnog zivca i da definitivno trebam ponoviti MR kad skinem aparatic. Pa sad ti znaj sta da radis....

    Takodjer sam dobila misljenje da bi ovakvo nesto mogao uzrokovati krivo postavljen aparatic koji je poremetio zglob. Što vi mislite je li zub, trigeminus, zglob ili kombinacija svega? Zubar jos uvijek sumnja na tu sesticu da joj se na korijenu nesto dogadja, ali ne bi ju otvarao jer nemam bas simptome u njoj. Ovaj tjedan idem i u makrofacijalnog..Nemam vise pojma di ici i sto napraviti..Ali simptomi koliko god se na neko vrijeme primirili, uvijek se vrate i cine mi od zivota i psihe stvarno pakao.

  48. #48
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Pozdrav od mene, koj se patim s neuralgijama, imala zesci napad nakon pokusaja lijecenja korijena jednog zuba, trigerirala se sijevnja po cijeloj lijevoj strani glave, inace vise patim desno s trigeminusom. Zub je izlijecen al je ostala bolnost tmz lijevo, napravila ct prema preporuci maksilof kirurga kb dubrava, pokazan diskretni pomak viliceu jednu stranu. Nosila udlagu za zglob prrko 12 h dnevno preko2 god insramezljivo prijavljujem da mi se cini da su se bolovi u zglobu smirili. Vjer je kod mene bio koloplet uzroka - udrac u vilicu i djetinjtvu nakon cega je pocela skljocati, eskalacija losih navika (los zagriz i grickanje noktijuni kose, pa zvakanje pazljivo svakog zalogaja zbog gastritisa), pa onda to lijecenje zuba itd Neko vrijeme (nozd i par mjeeeci) mi je svaku malo sijevali oko korijena zivca lijevo oko zgloba, pa i desno. Smirilo se....do sljedece epizode. Al hrv dr meni kazu (maksilof, opca) da nije neurlgija ako se bol moze menadzirati lijekovima ala ketonal tj inacice voltarena. Pokusaj se opustiti, ima i dobrih ishoda tj podnosljivih, a ne moze se svaki slucaj neuralgije jasno razgraniciti - idiopatsku su u dosta velikom br (ne zna medicina zasad zasti nastaju). Pazi na toplo - hladno, meni su npr. znojna od kuhanja pa otvaranje frizifera, klub vruce pa oplazi po meni na par sec klima sa stropa i takve stvari trigeri. Sretno!

  49. #49
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,270

    Početno

    Citiraj fierainquieta4 prvotno napisa Vidi poruku
    Pozz ljudi,

    Imam 30 godina. Prvi put se pojavilo prije godinu dana (pola godine nakon što sam stavila fiksni aparatic) strecanje, počevši od područja lijevog zdrijela ( iznutra se ponekad osjeca ko podrucje izmedju korijena jezika i uha), sijevajuci i prelazeci u donju čeljust, čeljusni zglob, gornju čeljust, uhu i povremeno u sljepoočnicu. U to je vrijeme trajalo 10 dana i povuklo se samo od sebe. Ovaj put je opet došlo prije mjesec dana, ali jače, češće i u obliku jakih napadaja. Kad je dolazilo do jakih napadaja boli, bol ne bi prestala dok nisam uzela lijek protiv bolova (Novalgin) u jakoj dozi. Bila na hitnoj: dijagnosticirana neuralgija i TMZ(od aparatica), upucena u stomatologa specijaliste. Stomatolog prvo nije mogao pronaći uzrok od zuba, ali je sumnjao na 6. zub dolje lijevo. Ali prvo je htio razgovarati s mojim ortodontom u Hrvatskoj (zivim u Njemackoj). U međuvremenu sam otišla kod neurologice koja mi je dijagnosticirala trigeminalnu neuralgiju na temelju simptoma i prepisala mi Gabapentin. Uzimala sam tablete 3 noći, strecanja su se dosta smanjila, ali zub me je počeo boljeti. Nisam mogla piti ništa, jer je to izazvalo napade boli. Otisla sam opet kod stomatologa koji je testovima otkrio da bol dolazi od 5. zuba dolje lijevo (a ne od 6. kao što je mislio na temelju RTG slike) i obavio je liječenje korijena zuba. Odmah nakon toga, glavna i najjaca bol je u potpunosti nestala, ali se zadrzalo povremeno strecanje. Ponovno sam mogla piti bez napadaja i od tada nisam morala uzimati analgetike. Ono sto mene brine je da se simptomi evo zadnjih mjesec dana nisu u potpunosti povukli. Mene i dalje streca malo u celjusti, malo u grlu, malo u uhu, malo u sljepoocnici. Jako sam uplašena i depresivna, jer sada mislim da bol nije dolazila od zuba. Tj. da se radilo o kombinaciji zuba i neuralgije? Osim toga, jos uvijek osjecam neugodu s lijeve strane zdrijela kad pijem (podrucje di su bolovi krenuli). Zaboravila sam napomenuti da je neurolog napravio SEP Trigeminusa i nalazi su bili u redu.

    Osim toga radila sam magnetnu glave i vratne prije mjesec dana radi povremenih vrtoglavica i bilo je sve uredno (iako je aparatic dosta smetao slici). U medjuvremenu moja neurologica smatra da je od zuba (radi povlacenja najjacih napada) i ne bi mi prepisivala jos Tergetol. Isla sam i po drugo misljenje gdje mi ipak je dijagnosticirana NT i dan Tergetol. Jos mi je receno da je atipicna posto boli i u podrucju glosofaringealnog zivca i da definitivno trebam ponoviti MR kad skinem aparatic. Pa sad ti znaj sta da radis....

    Takodjer sam dobila misljenje da bi ovakvo nesto mogao uzrokovati krivo postavljen aparatic koji je poremetio zglob. Što vi mislite je li zub, trigeminus, zglob ili kombinacija svega? Zubar jos uvijek sumnja na tu sesticu da joj se na korijenu nesto dogadja, ali ne bi ju otvarao jer nemam bas simptome u njoj. Ovaj tjedan idem i u makrofacijalnog..Nemam vise pojma di ici i sto napraviti..Ali simptomi koliko god se na neko vrijeme primirili, uvijek se vrate i cine mi od zivota i psihe stvarno pakao.
    Prije dosta godina htjela sam u odrasloj dobi otići na ortodontski tretman, ali je stomatologinja rekla NE, zbog opasnosti od mogućih problema. Rekla mi je otvoreno da prirodu možemo siliti do neke granice, ali ne i preko toga.

    Ne znam kako je u tvojem slučaju, ali ja sam se morala pomiriti s tim da ortodontski tretman za mene nije (paradontitis, problemi sa čeljusnim zglobom još od djetinjstva + sklonosti neuralgijama).

    Potpisujem ono što kaže ina33 - kod mene je isto problem propuh, puhanje klima uređaja (u prostorijama i naročito u autu), nagle promjene hladno-toplo (hrana i okruženje) i slično.

  50. #50
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,976

    Početno

    Meni je maksilofacijalka rekla dobro je.ispravljati zagriz, ali tad ne mozete noait udlagu koja mi je pomagala kod bolova. Da imam.bolji zagriz i vilicu koja nije bila ozlijedjena, bilo bi i ovo drugo bolje-ne bi se zubi gruvali itd. Nije mi rekla no-no, al je rekla da je to realna opasnost pa.da vidim sama, odvazem cost benefit.Isto tako, bilo kakva radja po zubima mora bit iscjepkana, ako je moguce - tj da se smanji opasnost dugotrajnog otvaranja usta, blokiranj vilice itd. Znack, oprez s estetskim i nenuznim zahvatima dok bolnost traje. Vecini kao prodje unutar 6 mjeseci, meni je nakon 2 god lakse. Jako puno zapravo zena u dobi 50 plus povremeno ima bolne tmz-ove, cini mi se. Plus, u mojoj dobi trosak aparatica kojev bi event morala bacit zbog bolova lupa mene direkt po dzepu pa sam oprezna s obz da sam.sad u dobroj fazi, ajmo rec, i osjecam se sigurnija sa spoznajom da mogu kad god ttebam stavit tu udlagu kojadrzi zglob u rasteretnom polozaju.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 26.09.2019. at 13:07

Stranica 1 od 12 12311 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •