Pokazuje rezultate 1 do 31 od 31

Tema: Kuharica za bebe i djecu

  1. #1
    tkonjuh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    108

    Početno Kuharica za bebe i djecu

    Drage moje cure moram sa vama podjeliti svoje razocarenje oko doticne knjige spomenute u naslovu...

    Naime prije par dana sam od mame dobila tu knjigu jer mi Noa sada 13 puni 6 mjeseci i krecemo sa dohranom......knjigu nisam procitala nego samo letimicno prelistala i jako se razocarala cjelokupnim sadrzajem....
    U knjizi pise da se djete od prasa treba odvajati sa 4-5 mjeseci :shock: :shock: :shock: i tada krece i dohrana,a namjernice koje se daju djetetu od 4-5 mjeseci starosti su me sokirale...evo kratkog popisa
    -papaja,tikvice, bundeva ,mahune, repa, slatki krumpir :shock: :shock:

    od 5-6 mjeseci:
    kivi, marelice sljive, avokado, rajcica poriluk,slatka paprika :shock:

    od 6 mjeseca:
    -namirnice koje sadrze gluten, jaja, riba,.. :shock: :shock: :shock:

    od 6-7 mjeseci:
    - agrume, bobicasto voce, mango, gljive, kukuruz,....

    Ima jos toga.....i ja sam sad naprosto zatecena i izgubljena,ali mislim da ova knjiga definitivno nije dobra smjernica za uvođenje dohrane.
    Sto vi mislite?
    Jesam li u pravu?? :? :? :? :?

    Mislim JAJA i GLUTEN u 6 mjesecu....ili sam ja svo ovo vrijeme krivo citala ili,.....

  2. #2
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    a koja je to odnosno čija kuharica?

  3. #3
    tkonjuh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    108

    Početno

    Neznam dali je u redu da napisem?! Hmmm hajd i tako nije odavde..
    Annabel Karmen...
    Ima unutra stvarno svasta...preko 200 recepata....ali onaj spisak kad se sta smije mi je jako cudan.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    za gluten se i smatra da je dobro uvesti dok majka još intenzivno doji (pročitaj smjernice ESPHGAN-a iz siječnja 2008.god.),a što se ostalih namirnica tiče,sve se je opet vratilo na "staro",a na tebi je da odlučiš kada ćeš i s čim početi dohranu (ako ti dijete dobro napreduje dojenjem onda nema razloga da prije 6.mjeseca dodaješ bilo što drugo),u svakom slučaju osluškuj svoje dijete i tako ćeš najbolje odlučiti.

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    14

    Početno

    Prvi put čujem za tu knjigu i nemogu vjerovati da predlažu takav redosljed uvođenja namirnica

    Na tržištu ima dosta literature o dohrani a tek na netu... pa ti savjetujem da proučiš još malo prije nego počnete papati.

  6. #6
    tkonjuh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    108

    Početno

    Citala sam i tu po forumu i po netu i poskidala hrpu informacija i nije mi zbilja strano kako, sto i kada ali ova me knjiga toliko razocarala da sam to morala podjeliti s vama.
    Napisana je 2003 godine sto i nije tako davno pa mi je i zbog toga jako cudno...
    A mi sljedeci tjedan krecemo sa domacom nespricanom jabukicom i rizicom :D

    Uh bas me frka hvata....

  7. #7
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    pokušaj se barem 3-4 dana držati jedne namirnice
    ako prvo kreneš s jabukom, nekoliko dana daj djetetu samo jabuku, pa tek onda kreni s rižom

  8. #8
    tkonjuh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    108

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    pokušaj se barem 3-4 dana držati jedne namirnice
    ako prvo kreneš s jabukom, nekoliko dana daj djetetu samo jabuku, pa tek onda kreni s rižom
    Hvala apricot..mislila sam mu jabukicu i rizine pahuljice dati zajedno zato sto mi vec neko vrijeme u jedan obrok dnevno dobije jednu mjericu rizolina (preporucila pedica jer je poceo jako bljuckati) pa kontam da mu riza nece smetati...ako si mislila tako zbog alergije?!
    Na rizu nije reagirao pa kontam da je to ok- jabukica i rizica....
    Danas za rucak krecemo :D ajme meni...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj tkonjuh prvotno napisa

    jabukicu i rizine pahuljice dati zajedno zato sto mi vec neko vrijeme u jedan obrok dnevno dobije jednu mjericu rizolina (preporucila pedica jer je poceo jako bljuckati) pa kontam da mu riza nece smetati...ako si mislila tako zbog alergije?!
    Na rizu nije reagirao pa kontam da je to ok- jabukica i rizica....
    Danas za rucak krecemo :D ajme meni...
    daješ rižolino u izdojeno mlijeko ili fomulu?
    čini mi se da ipak žuriš malo sa dohranom,stvarno imaš masu vremena da sve isprobate,možda bi bilo dobro da se zaustaviš na jednoj namirnici a onda isprobavate drugu.

  10. #10
    tkonjuh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    108

    Početno

    Citiraj princess puffy prvotno napisa
    Citiraj tkonjuh prvotno napisa

    jabukicu i rizine pahuljice dati zajedno zato sto mi vec neko vrijeme u jedan obrok dnevno dobije jednu mjericu rizolina (preporucila pedica jer je poceo jako bljuckati) pa kontam da mu riza nece smetati...ako si mislila tako zbog alergije?!
    Na rizu nije reagirao pa kontam da je to ok- jabukica i rizica....
    Danas za rucak krecemo :D ajme meni...
    daješ rižolino u izdojeno mlijeko ili fomulu?
    čini mi se da ipak žuriš malo sa dohranom,stvarno imaš masu vremena da sve isprobate,možda bi bilo dobro da se zaustaviš na jednoj namirnici a onda isprobavate drugu.
    U izdojeno mlijeko....
    A kao sto sam gore i napisala rizolino jede vec neko vrijeme na preporuku pedijatrice i od njega mu nije nista tako da nevidim razlog da mu kasicu malo nezgusnem s njime.....ako ce reagirati alergijski na nesto to moze biti jedino jabuka.
    A i ovdje na forumu i na mnogim drugim mjestima sam bas i procitala da se kasice malo zgusnu sa rizicom pa zbilja nevidim problem. :?

    Nao je odusevljen kasicom i cijeli dan samo zijeva kad vidi da mi nesto jedemo....

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    npr.meni je problem u rižolinu što tu ima svakakvih čudesa (ali postoje pripravci u kojima je pure riža i toga ima za kupiti u dućanima zdrave hrane)i šteta uništavati svoje mlijeko s tim.

  12. #12
    Ms. Mar avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    830

    Početno

    Meni je ok da dijete proba jednu namirnicu samu, ne samo zbog prepoznavanja eventualnog alergena već i zbog toga da se upozna s namirnicom kao takvom, a tek onda ju kombinira s nečim drugim. Jabuka se može naribati na sitno, može se skuhati i drobiti vilicom ili se može kriška kuhane jabuke dati djetetu da cucla... Sretno s početkom dohrane!

  13. #13
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj Ms. Mar prvotno napisa
    Meni je ok da dijete proba jednu namirnicu samu, ne samo zbog prepoznavanja eventualnog alergena već i zbog toga da se upozna s namirnicom kao takvom, a tek onda ju kombinira s nečim drugim. Jabuka se može naribati na sitno, može se skuhati i drobiti vilicom ili se može kriška kuhane jabuke dati djetetu da cucla... Sretno s početkom dohrane!
    na ovo potpis od početka do kraja

  14. #14
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj princess puffy prvotno napisa
    za gluten se i smatra da je dobro uvesti dok majka još intenzivno doji (pročitaj smjernice ESPHGAN-a iz siječnja 2008.god
    meni je ova preporuka malo :/

    moje dijete sa 9 mjeseci neće dojiti značajno manje nego sa 4, stoga ne vidim razloga za žurbu.

  15. #15
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj princess puffy prvotno napisa
    za gluten se i smatra da je dobro uvesti dok majka još intenzivno doji (pročitaj smjernice ESPHGAN-a iz siječnja 2008.god
    meni je ova preporuka malo :/

    moje dijete sa 9 mjeseci neće dojiti značajno manje nego sa 4, stoga ne vidim razloga za žurbu.
    mislim da pp nije mislila na dijete od 4 mjeseca, nego možda 7-8

  16. #16
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    a što bi, draga moja, rekla da si je nadobudno kupila kao ja glup.ča. Imala istu rekciju kao i ti. Ali nisi ti, očito, vidjela do kraja. Malo prolistaj sve recepte pa ćeš biti još više u šoku nego što jesi - naime imaš recepata sa gljivama i to za dijete mlađe od 1g. :shock: Trebam li reći da nije jeftina i da mi sad skuplja prašinu na polici. Sva sreća da si je dobila, drži se ti domaće pripreme jela. I kao što je apri rekla, jednu po jednu namjernicu uvodiš radi toga da vidiš da dijete nije na nešto alergično.

  17. #17
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj princess puffy prvotno napisa
    za gluten se i smatra da je dobro uvesti dok majka još intenzivno doji (pročitaj smjernice ESPHGAN-a iz siječnja 2008.god
    meni je ova preporuka malo :/

    moje dijete sa 9 mjeseci neće dojiti značajno manje nego sa 4, stoga ne vidim razloga za žurbu.
    mislim da pp nije mislila na dijete od 4 mjeseca, nego možda 7-8
    znam da nije pp mislila. nego, gledam www.espghan.med.up.pt/position_papers/con_28.pdf+ESPGHAN+solids&hl=en&ct=clnk&cd=1&gl=uk]taj rad[/url]:



    On the basis of current data, the Committee considers it prudent to avoid both early (<4 months) and late(!7 months) introduction of gluten and to introduce small amounts of gluten gradually while the infant is still breast-fed.

    nije jasno povećava li kasno uvođenje glutena rizik od CD, samo je jasno da dojenje ima zaštitni učinak.

  18. #18
    ms. ivy avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    12,903

    Početno

    i još ovo:

    Recent studies seem to suggest that the introduction offood antigens (including gluten) while infants are stillbreast-fed, even if the infant is younger than 6 months,may have lasting protective effects against the develop-ment of CD and type 1 diabetes mellitus, and that thismay be more important than the absolute time ofexposure. An early introduction of gluten (<3 months)seems to be linked to an increased risk for the develop-ment of islet cell autoantibodies in infants at risk for type1 diabetes mellitus (87,88), and 1 study also foundan increased risk in infants first exposed to gluten at 7 months or later (88).

  19. #19
    tkonjuh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    108

    Početno

    Citiraj elin prvotno napisa
    a što bi, draga moja, rekla da si je nadobudno kupila kao ja glup.ča. Imala istu rekciju kao i ti. Ali nisi ti, očito, vidjela do kraja. Malo prolistaj sve recepte pa ćeš biti još više u šoku nego što jesi - naime imaš recepata sa gljivama i to za dijete mlađe od 1g. :shock: Trebam li reći da nije jeftina i da mi sad skuplja prašinu na polici. Sva sreća da si je dobila, drži se ti domaće pripreme jela. I kao što je apri rekla, jednu po jednu namjernicu uvodiš radi toga da vidiš da dijete nije na nešto alergično.
    Ma vidjela sam i to....kazem nisam ju procitala od korice do korice ali sam ju dobro prelistala.
    Naprosto nevjerovatno, ali nazalost nije to jedina takva knjiga.....jucer sam zalutala u knjizaru i u ruci mi se nasla jos jedna kuharica za bebace ( neznam sad tko je autor ) ali isto tako kao i u ovoj ima nebuloznih ideja...o gljivama, kasicama od kikirikija za bas malene i tako svasta nesto...

    Kako vidim necu nista od tih knjiga ni kupovati nego cu ici onako kako osjecam da je ok i kako on bude htio.....
    Citavu trudnocu sam citala na stotine strana i mislim da sam pokupila dovoljno kvalitetnih informacija.

  20. #20
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    meni je ta knjiga odlična.
    recepti u njoj su super, ja sam u početku sve kuhala baš po njoj.
    inače je redosljed uvođenja namirnica različit od kučture do kulture, odnosno podneblja.
    nisam se držala njenih jelovnika, ali npr. kašica od banane i ikvice je mojoj g bila omiljena.
    isto tako jako dobro savjetuje da se daje 3-4 dana ista namirnica prije prelaska na drugu, da se u početku daje 1-2 žličice.
    moj je stav bio odabrati jednu tablicu dohrane i nje se držati. jer kad kreneš uspoređivati teško ćeš naći dvije iste.
    nisam rano uvodila egzotične namirnice i to najviše zato što ih ni ja ne konzumiram pa nisam sigurna je li npr. papaja dovoljno zrela.

  21. #21

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Postovi
    1,769

    Početno

    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj apricot prvotno napisa
    Citiraj ms. ivy prvotno napisa
    Citiraj princess puffy prvotno napisa
    za gluten se i smatra da je dobro uvesti dok majka još intenzivno doji (pročitaj smjernice ESPHGAN-a iz siječnja 2008.god
    meni je ova preporuka malo :/

    moje dijete sa 9 mjeseci neće dojiti značajno manje nego sa 4, stoga ne vidim razloga za žurbu.
    mislim da pp nije mislila na dijete od 4 mjeseca, nego možda 7-8
    znam da nije pp mislila. nego, gledam www.espghan.med.up.pt/position_papers/con_28.pdf+ESPGHAN+solids&hl=en&ct=clnk&cd=1&gl=uk]taj rad[/url]:


    On the basis of current data, the Committee considers it prudent to avoid both early (<4 months) and late(!7 months) introduction of gluten and to introduce small amounts of gluten gradually while the infant is still breast-fed.

    nije jasno povećava li kasno uvođenje glutena rizik od CD, samo je jasno da dojenje ima zaštitni učinak.
    Naravno nisam mislila na bebe mlađe od 4 mjeseca,nego kako je apricot napisala tamo oko 7 do 8 mjeseci.Iz članka sam zaključila da kasno uvođenje glutena povećava rizik od celijakije,ali postepeno uvođenje dok majka još intenzivno doji ima protektivni učinak,tako da izbjegavanje uvođenja glutena (kao što neke mame rade)prije prve god.i nije baš pametno.Onaj dio o ranijem uvođenju (prije 6.mjeseca) mi nije baš legao,ali oko te dohrane stalno su polemike i trend pedijatara je da se vraćamo u doba kada smo mi bile male.

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj gitulja prvotno napisa
    meni je ta knjiga odlična.
    recepti u njoj su super,
    mene zanima što znači riječ "recept" kada je beba u pitanju.
    ovo su recepti?
    skuhaš rižu i unutra naribaš tikvicu
    skuhaš amaranth i staviš ribanu jabuku
    skuhaš proso i dodaš ribanu mrkvicu
    skuhaš palentu i naribaš korabu

    možda ja imam krivo, ali to mi je na nivou udrobljenog keksa u mlijeko.
    a za to ne trebam recept.
    pogotovo ne onaj koji košta toliko koliko košta knjiga u kojoj se djetetu od 6 mjeseci daju jaja :/

  23. #23
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    ja sam samo iznjela svoje mišljenje.
    meni je knjiga ok.
    i djeca rastu, ima i recepata za odrasle.
    recept bi u ovom slučaju značila kombinacija. meni npr. ne bi palo napamet kombinirati bananu i tikvicu, bananu i suhu šljivu.
    a pečena banana nam je svima još uvijek odličan desert.
    kao što većina nije prestala dojiti nakon 3-4 mjeseca zato što je tako netko savjetovao, ne moraš dati jaje sa 6 mjeseci samo zato što to piše u nekoj knjizi.

  24. #24
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    naravno da ne, ali mi knjiga koja ima loš savjet gubi kredibilitet.
    ako prepoznam lošu stvar, pitanje je koliko ih loših ima, a da ih neću prepoznati :/

    (banana i suha šljiva su "komplementarna" kombinacija: banana zatvara, suha šljiva otvara. tako i mrkva i koraba, ili mrkva i tikvica, ili mrkva i kruška, mrkva i marelica, banana i marelica)...

  25. #25
    gitulja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,154

    Početno

    a čuj stvar ukusa, meni knjiga i dalje ok.
    loša stvar koju prepoznam draža od one koju ne prepoznam jer ju mogu zaobići.
    a moje mišljenje da nikad nećeš naći 100% ispravnu knjigu, tablicu dohrane, jer se tako i tako iz dana u dan mijenjaju.
    Naravno, da ćeš probati zaobići što više loših stvari, ali to je u ovom slučaju više stvar informiranosti.

  26. #26
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Ja govorim o nekorektnosti.
    Napišu: Kuharica za bebe i djecu
    I? Tko ih najviše kupuje?
    Mame koje kreću s dohranom.

    Nisu sve mame educirane, ne barataju netom, nemaju educiranu skupinu oko sebe...
    Imaju mame, tete i svekrve koje su hranile grahom djecu od dva mjeseca "i kaj im fali".
    Nećeš ti dati djetetu namirnicu koja ne odgovara dobi, ali netko drugi hoće.
    Jer se knjiga diči naslovom kuharice za bebe.

    A to što su unutra i drugi recepti... to mi je samo još više
    Naslovom "za bebe" pridobiju one koji su najosjetljiviji: roditelje malenih.
    A to što su onda unutra i recepti koji bi više odgovarali kuharicama za odrasle (ali bi se onda utopili u mnoštvu takvih ili sličnih i ne bi se prodalo)...

    Ali, kužim... Knjiga je tebi ok.

    A ja sam sama sebi najviše ok.

  27. #27
    tkonjuh avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    108

    Početno

    [quote="apricot"]naravno da ne, ali mi knjiga koja ima loš savjet gubi kredibilitet.
    ako prepoznam lošu stvar, pitanje je koliko ih loših ima, a da ih neću prepoznati :/

    U potpunosti potpisujem....
    Zao mi je sto se moja majka istrosila na tu knjigu,a za te novce je mogla kupiti neke druge stvari....
    Mene su te navedene stvari u knjizi toliko odbile da nemam zelje i volje apsolutno nista dalje niti citati niti ijedan recept isprobati.

    To je kao kada probas nesto sto ti je grozno i nezelis ga vise nikada probati iako mozda i nije tako lose ako se drugacije pripremi.....
    Knjiga definitivno ide na dio police sa necitljivim stvarima

  28. #28
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    knjigu sam kupila kad je mala imala 8-9 mjeseci i to baš zato da radim kašice za malu bebu. Ono kaj je Apri napisala stoji, ali moja tako spremljenu kašicu nije htjela jesti. Onda sam pomislila da joj ja možda ne radim kašice kako spada, da nisu dovoljno ukusne, a knjigu sam vidjela u knjižari i vidim sve lijepo kašice, poredane po mjesecima i mislim se super. Kad ono 90% recepata potpuno neupotrebljivo za malu bebu koja tek kreće sa dohranom. A ovi kasniji recepti (oduzmi one koji se spravljaju sa gljivama i kikirikijem, što čini negdje cca 30% recepata) za stariju bebu - kaj će mi. Volim domaću kuhinju, a mala sada može jesti sve i ne trabaju mi čudni američki recepti.

  29. #29
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    elin, pa nas dvije najbolje prijateljice kad je dohrana u pitanju! :D

    ok, ne računam blitvu 8)

  30. #30
    xenia avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Postovi
    214

    Početno

    meni je ta knjiga isto koma, dobila ju na poklon za babine uz komentare "to je fenomenalna knjiga", uglavnom i moja skuplja prašinu

    doduše jasno mi je da se preporuča "odbijanje od prsa" (užasnog li izraza al dobro, to je samo moj stav) već s 4 mjeseca kad u Americi idu radit oko te dobi

    ipak više od tog me isto šokiralo silno egzotično voće, kikiriki i gljive a da ne govorimo sve prženo na luku i pečena paprika s 4 mjeseca :shock: pa to je teško i za odraslog čovjeka a ne za bebu od 4 mjeseca

  31. #31
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    elin, pa nas dvije najbolje prijateljice kad je dohrana u pitanju! :D

    ok, ne računam blitvu 8)
    8) daaa, za blitvu sam već dala objašnjenje da je jedem inače kao i ti, ali mala nije htjela tako, pa sam išla izmišljati. Ali sad je ona već malo narasla, pa će biti kuhana škarpina + blitva na lešo sa maslinovim i češnjakom. Mmmm, jedva čekam proljeće-ljeto u vrtu.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •