Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234
Pokazuje rezultate 151 do 168 od 168

Tema: Kako odoleti BiNG potrošačkoj ludnici?

  1. #151

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa
    Zanima me od svih vas koji kažete da se Božić "pretvorio" u jelo, pilo i poklone, kakav je to prije bio? Ako se u to pretvorio, znači nekad je bio drugačiji. Kada? Kako drugačiji? Ja naime nisam u krugu svoje obitelji primjetila da se išta promijenilo od prije 25 godina u načinu kako se obilježava to razdoblje.
    I budući vam se to ne sviđa, kako bi po vašem mišljenju trebao izgledati?
    Tiho okupljanje uz sendvič s posebnom? Malo karikiram, ali stvarno ne kužim problem...
    Isključujem naravno one koji si doista ne mogu priuštiti ništa "posebno" taj dan, pa da onda opće razbacivanje novaca izaziva opravdanu gorčinu, ali nekako mi se ne čini da svi misle na financijski aspekt...
    U našoj porodici nije se ništa promenilo (uglavnom). Poklone dobijaju samo deca i to nikako nisu ogromni i skupi pokloni. Jedino što je, nažalost, sve više odraslih a malo dece pa je više poklona.
    Prave se vanilice, svečani je ručak, tata mesi pogaču, neki sitni običaji, rituali, skupimo se svi na ručku, druženje, onda uveče ili sutradan odemo kod drugog dela familije, ponesemo kolače ili oni dođu kod nas.....
    Ali cela ta manija u našem gradu.... Bila sam u petak u redovnom šopingu stvari za kuću, lista je bila proširena za par stavki za kolače i svečani ručak. ALI ljudi guraju neke kutijetine, to je takmičenje ko će više, veće da kupi, kupuju se deci neki roboti, avioni, kamioni koji koštaju nekoliko stotina eura. Prošle godine smo išli na neku priredbu, bio je posle Deda Mraz, delio je poklone koje su roditelji ranije doneli pa zalepili ime svog deteta. Ljudi moji kakvi su to pokloni bili. Klinci nisu mogli da ih ponesu, to su kutijetine, čuda :shock: Sprema se hrane za četu ljudi, a na Badnjak u ponoć oko crkve petarde, pijani klinci, vatrometi, natežu iz flače, telefoniraju u crkvi......

  2. #152
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Kod nas je (od kada ja pamtim) Badnjak i Božić isti.
    Kao mali ritual, svake godine isto, obitelj, skoro pa ista klopa....
    Jedino što se zadnjih godina promjenilo, kaj smo si počeli kupovati poklone.
    Svi kriš-kraš, ali sam ove godine rekla DOSTA, nema poklona više, samo za klince i to je to.

  3. #153
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Moja mama je nama uvijek kupovala poklone.
    Ne po par stotina eura

  4. #154
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    ovako je bilo po sjećanju moje mama:
    1. kakav bor, nije se kitio;
    2. postojao je božićni ručak, obilan za to doba
    3. prije ručka se izgovarala molitva prvo za sve žive, a onda za sve mrtve (ili obrnutim redom, moram pitati mamu).
    to je to.

    ovako je bilo po mom sjećanju:
    1. zajedno smo kitili bor;
    2. badnjak je uvijek bio bezmesni (post), bakalar nikada nismo radili, mogla nas je dopasti kakva riba, ali teško;
    3. nije se pucalo tako da je bivši pas imao mir;
    4. ujutro nas je čekao poklon ispod bora (1 svakome :shock: ne 15 komada kao danas i to mali a ne neko čudovište od poklona)
    5. božićni ručak je bio glavni i bogat, a nakon toga se išlo rodbini u posjet čestitati.

    danas badnjak:
    1. kiti se bor;
    2. večera (uglavnom bakalar koji ne volim pa ću pohani oslić i krumpir salatu)
    3. pucnje + polnoćka (uspješno izbjegavam već godinama jer niti volim kad se puca niti volim gužvu)
    4. nakon dolaska sa polnoćke sarma (čista glupost, ne namjeravam)

    danas božić:
    1. pokloni pod bor (najmanje 15 komada sa ogromnim kutijama; uspješno izbjegavam, biti će 1 poklon za malu);
    2. božićni ručak (to je tradicija, ovaj Božić ću se samo sjetiti svih prije nego krenem jesti);
    3. nakon ručka nastavak žderanja i sjedenja pred tv-om još 2 dana jer ima najmanje 3 - 4 vrste kolača i francuska i gomila coca-cole i šunka(izmjena ovog Božića: ručamo, radimo samo 1 vrtu kolača, kupujemo samo 1 coca-colu jer mama hoće da je po meni to ne bi, te idemo u posjet rodbini u Zg. čestitati Božić, ne sjedimo pred tv-om i žderemo, a francusku ću napraviti).

  5. #155
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Nigdje nikoga... :/
    Što svi pečete kolače?
    Nego, jel netko vidio ivaricu ovih dana?
    Baš mi fali

  6. #156
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Ne znam smijem li napisati da su mi u Žitnjak cvjećarni prodali crvenu teglu sa zlatnim rubom i da mi sad božićna zvijezda stoji u bijelo-srebrnkastoj tegli? :/ Što reći, nije to to.

  7. #157
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa
    Što svi pečete kolače?
    Pa narafski

    Mima, izgubila si me..u cem je stos s teglom?

    Tanja, jap..Baltice, Baltice..moj..(C je se cita s kvacicom ak ne skuziz od prve)

  8. #158
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,826

    Početno

    Citiraj vissnja prvotno napisa
    Aloooooooo ovo je topic o izbegavanju manije kupovineeeeee

  9. #159

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,132

    Početno

    Stjecajem okolnosti, ovih zadnjih par dana pred Božić provodim na bolovanju s djetetom, kod kuće.
    I zapravo mi ništa ne fali. Još u četvrtak sam se probijala kroz gradsku ludnicu od posla do vrtića preko sat vremena. Od petka smo i Andrej i ja doma i ponašamo se kao da je bilo koje drugo doba godine.
    Bor (umjetni) smo izvukli iz podruma i okitili ga, da se dijete veseli. U kupovinu ne idemo - osnovne prehrambene potrebe ispunjavamo na placu i malom dućančiću u zgradi, i ne pada mi na pamet ući u Konzum ili išta veće prije Nove Godine
    Kako je Andrej sad bolje (antibiotik radi svoj posao), prijepodne izlazimo u parkić pred kuću, da bar malo udahne zraka. Uglavnom, osjećam se kao da sam na nekom nedefiniranom godišnjem, malo čudan osjećaj, ali zapravo uopće nije loš.
    Jedino što me podsjeća na nadolazeće blagdane je pucanje petardi koje me izluđuje

    (danas sam ipak morala svratiti do posla i iskreno me iznenadila količina ljudi u gradu, kao da sam pala s Marsa)

  10. #160

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Slatina
    Postovi
    200

    Početno

    Sad sam sjela. bila sam produktivna ova dva dana, i jedino nisam ispeglala dvije mašine robe što sam planirala za večeras. Zadovoljna sam sobom. kuća čista, jedino to peglanje nisam riješila. Drugo sve gotovo.... Ispekla jučer kekse, danas kore za mađaricu, trostruki užitak, sutra ću još jedan rolat, nafilat mađaricu i gore lupiti glazuru, i to je to

    sutra radim oslić i neku salatu. Bakalara nema. Ustvari, nikad ga nisam ni jela u životu. nije da ne bih. ali kad nešto nisi ni probao, ni ne fali ti za Badnjak

    izvukla sam dvjestotinjak kuna iz tajnog pretinca i kupila klincima darove. i mogu reći da nikad nisam imala manje za darove, a nikad nisam uzela ljepše. sretna sam za Jana jer znam da će mu se jako svidjeti: drvene kocke -puzle (plodine 34 kn) i drveni vlakić . jednostavno i znam da će se s tim igrati.

    ja nisam dobila božićnicu. A bogami, ni plaću za studeni. čekali smo do dva sata, gdje nam je rečeno da će nam možda uplatiti dio plaće u iznosu od 500 kuna. to tek moram vidjeti na pbz-u.

    sad ne znam kako bih to objasnila, ali pretpostavljate kako se božić slavi u slavoniji, i bez pečenice to nije to. dobro, meni nije to nešto ekstra, ali......

    i sad sjedimo i pričaju žene kako je nekim koji za božić neće imati pečenicu (prase) pa će morati samo ispohati ili ispeći pile. heh, gdje me nađe....

    bit će skromnije nego inače. ja sam sama sebi poklonila šišanje i farbanje ( farbanje sama obavila- boja kave umjesto prir. svjetlo smeđe) i jako sam zadovoljna.

    što vrijedi nekome dar od 1000 kuna ako će božić provesti u svađi i prepucavanju,

    volimo se svi skupa. djeca su zdrava, i da dođe ona najgora kriza i ostanem bez posla gladni nikad biti nećemo,

    ja kao ateisto-agnostik, ili što već jesam, ovih dana razmišljam o životu, i zahvaljujem svemiru na njemu. na svom životu i životu svoje djece. sve je sa razlogom, i sve je ovo blagoslov. Mi kao majke bi to najbolje trebale znati. I ne mogu nikome objasniti zašto mi zadrhte usne kad čujem "Veselje ti navješćujem...." i pogledajte te pune shoping centre. te parfeme od 1500 kuna. satove. masnu prasetinu i alkohol. darovi za božić. Slave rođenje jednog djetešca koje se rodilo u štali , jer za njega nije bilo ni tople sobe. Ustvari, ne ni razmišljaju o tome. to je tako licemjerno.

    stoga , ja u vezi darova em zbog načela, a i zbog love, to radim skromno, kolača ne fali jer su tu djeca,....


    ima razlike u onom nekad. Nekad sam ja živjela u Vojvodini. Bilo je to prije rata, za vrijeme komunizma. E onda smo mi za badnjak išli u školu a bogami, i za božić. Onda su učiteljice gledale tko ima podočnjake i isptivale tko je bio na Ponoćki. A tamo je Ponoćka trajala i do tri ujutro.

    to mi je bilo najljepše. mama je nafilovala zadnje kolače, jela se riba. Kitili smo bor. Spremamo se na ponoćku, idemo do strine koja isto završava svoje kolače (oblatne). VAni hladno, grane borova se savijaju pod težinom snijega. Crkva okićena, mi djeca odlazimo u sakristiju i izlazimo prvi sa velečasnim. Sviraju orgulje. mi recitiramo. pjevamo. Idemo kući, dolazimo u toplu kuhinju, vatra pucketa u peći. Jedemo lincere i pijemo mlijeko. na stolu uz kolače zdjela puna naranči. Božić miriše na cimet i naranče.

    Ustvari, sve je isto kao nekad, samo ja ne idem više u crkvu, i kad smo 92 odselili, sve dok nisam rodila svoju djecu, božić mi nije bio onaj pravi božić, kao kad sam bila dijete


    Shoping centri su u zadnja dva dana od mene sve skupa vidjeli 250 kuna. Da li mi išta fali ? Ne. Ustvari lažem. Hoću snijeg

    fali snijeg !

  11. #161

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Dada
    MMova baka je Slavonka, kod nje sam prvi put probala prave oblatne
    Na žalost, više je nema, zadnji put sam je videla za Božić pre dve godine, bila sam trudna a ona friško udovica pa smo MM i ja bili kod nje da ne provede Božić sama.

  12. #162
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Samo da kažem kako kao i Dadi i meni neopisivo fali snijeg
    Kupila I buce, tražim skafander i sanjke, mjesecima ga već zamišljam na sanjkama u predivnoj kapici s coflekom , a zasad se ne čini da će mi se ta slika ostvariti

  13. #163

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    Dada

  14. #164
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    Citiraj Dada prvotno napisa
    Slave rođenje jednog djetešca koje se rodilo u štali , jer za njega nije bilo ni tople sobe.
    Dada, . Ovo je tako lijepo rečeno.

    Kako ni inače nismo baš neki konzumeristi, nismo ni za Božić. Poklone djeci kupujemo uglavnom dva puta godišnje - za rođendane i Božić. Tada kupujemo kvalitetne (i malo skuplje) igračke, koje si stvarno žele i s kojima se onda dugo igraju. S hranom ne pretjerujemo. Kupovinu obavimo prije velikih gužvi. Ove dane nema šanse da uđem u neki veći dućan.

  15. #165
    petarpan avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Zagreb-Trnje
    Postovi
    2,136

    Početno

    meni je sve lijepo podcrtala veljača u svojoj zadnjoj kolumni u novinama...to je ono što i ja mislim...to je ono čega se i ja sjećam...
    i nemam pojma tko su ti likovi-sveti nikola i božičnjak...ali mi se čini da su daleko konzumeristički nastrojeniji od jednog coca-colinog ciljanog djeda mraza...

  16. #166
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Evo linka ako netko zeli citati..
    http://www.jutarnji.hr/j2/clanak/art...,23,,146234.jl

  17. #167
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,178

    Početno

    Pa, donekle neloše
    Iako mi je autorica inače , ovo je bilo u redu

  18. #168
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa
    Pa, donekle neloše
    Zena je napisala totalnu istinu.

Stranica 4 od 4 PrviPrvi ... 234

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •