Danas sam slala upute na pp jednoj forumašici kako se ubaciti među bespelenaše s 8 mj. Pala je sugestija da bi to bolje bilo javno. Kako sam već više puta na raznim mjestima pisala nešto o tome, možda bi bilo dobro otvoriti jedan tips&tricks za nas zakašnjele bespelenaše, polubespelenaše i suhopelenaše, za bolju orjentaciju. Uostalom kad padnem opet u iskušenje da nekom dodijavam preko interneta s mojim polubespelenaškim idejama, moći ću samo nabaciti link ovamo.

Evo današnje moje poruke:
Ne znam jeste li na jednokratnima ili platnenima? Ako su platnene ići će lakše jer je dijete svjesnije što se događa kad piški, jer se ne upija tako dobro kao u jednokratne.

Da li već sjedi samostalno (ako se ne može iz ležećeg položaja sama podići u četveronožni i sjedeći, ne bi je trebala staviti da sjedi)? Ako sjedi, samo kupi tuticu i probaj je posjesti. Da joj bude zanimljivije daj joj koju igračku, a meni je bilo jako zgodno staviti je pred zrcalo (imali smo zidno zrcalo do poda) tako da se gleda, mogla je pred ogledalom biti pola sata.

Ne moraš odmah potpuno izbaciti pelene iz uporabe (moguće da će prijelazna faza potrajati duže). Ali ako ste u jednokratnima ja bih preporučila da nabaviš 2-3 para zaštitnih gaćica i koristiš ih s tetra pelenama kad idete van, ili kad ti je svega dosta. Tako odjeću nećete smočiti a dijete će biti svjesno da je mokro. Ali bitno je da ne bude u mokroj peleni, nego da je presvučeš odmah tako da se navikne na suhu guzu.

Što se tiče odjeće, trebala bi izbaciti jednodjelnu odjeću, da ti bude lakše presvlačenje, i nabaviti dosta pamučnih hlačica, a pogotovo su zgodne štramplice u koje možeš isto ubaciti tetra pelenu. Ako želiš nabaviti male gaćice, pogledaj u Turbolimaču dječje gaćice br. 92.
Još da dodam: dobro je staviti dijete na tutu nakon spavanja (pogotovo ujutro je dobro da odsjedi duže na tuti da se po mogućnosti i pokaki, samo bez prisile - tu je meni koristilo moje ogledalo), nakon dojenja ili jela, nakon šetnje (kad su vani na stranom terenu više se suzdržavaju). U međuvremenu trebate naučiti koliki su razmaci između piškenja. Pa ako ne daju neke znakove također je dobro ponuditi tutu. (npr. moja mišonjica je tek kad je progovorila počela tražiti tutu, a neke znakove za piškenje nisam primjećivala; kakanje je najavljivala suzama u očima i crvenim licem )

Ja i danas (17mj, dakle 9 mj nakon početka korištenja tute) volim staviti zaštitne gaćice za spavanje i za odlazak u grad, premda je baš to vrijeme kad je najmanje vjerojatno da će se dogoditi zapišavanje. Ali tako mi je lakše, da znam da nećemo smočiti krevet ili da se neće dogoditi da u gradu imamo mokru njenu i moju odjeću a možda i sling.

Po kući nosimo male gaćice, još uvijek br. 92/96 (iste one koje smo nabavili s 8 - 9mj budući da sad raste u dužinu a ne toliko u širinu) u koje utrpamo frotirnu krpicu (zapravo šivane kao ulošci za platnene) ili tetru. Tako da ako što pobjegne ne iscuri na pod.

Računam da imamo u prosjeku oko 2 zapišavanja na dan (nekad cijeli dan ostane suha odjeća ali bude i do 4x dnevno). Kakanje u gaće se već jako dugo nije dogodilo, zapravo se ne sjećam zadnjeg puta. Usprkos "nezgodama" ne pada mi na pamet da odustajem, jer vidim da je neki napredak ostvaren, usvojila je već bogat riječnik povezan uz naše eliminacijske aktivnosti i dobro se zabavljamo (ili, trudimo se zadržati smisao za humor).

Puno ovog vrijedi i za "prave" bespelenaše, one ispod 6 mj, a i mnogi savjeti s njihovog topica mogu se primjeniti i na starije, ali ipak mi se čini da je dobro imati i ovakav topic. Pa možete nastaviti s pitanjima i odgovorima.