Stranica 2 od 3 PrviPrvi 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 51 do 100 od 110

Tema: liberalizam sputava slobodu

  1. #51
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    sjecam se da sam i sama u svojem diplomskom dobila rezultat da su oni koji vjeruju da sami imaju moc kontrole nad svojim zivotom nesretniji, kontradiktorno, zar ne?
    ali si ga i ocekivala?

  2. #52
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ocekivala sam po onoj americkoj - sloboda=sreca, mozes misliti

  3. #53
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    i psihijatri sami kazu da je u danasnje doba psihicki zdrava osoba uvijek blago depresivna, zato sad cvijeta pozitivna psihologija.
    ne kuzim zasto onda cvjeta? ako je psihicki zdrav jednako blago depresivan, zasto ga onda "usretniti"

  4. #54
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    pazi razliku - psihijatri - psiholozi

  5. #55
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    Citiraj flower prvotno napisa
    i psihijatri sami kazu da je u danasnje doba psihicki zdrava osoba uvijek blago depresivna, zato sad cvijeta pozitivna psihologija.
    ne kuzim zasto onda cvjeta? ako je psihicki zdrav jednako blago depresivan, zasto ga onda "usretniti"
    pesimista nije ništa drugo nego dobro obavješteni optimista


    zašto "usrečiti"? = kapitalizam: možeš naplatiti, a "in" je biti "sretan"


    sloboda duha? slobodan si koliko želiš biti

  6. #56
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    jao, mony, svasta si tu napisala, najradije bih ti demantirala recenicu po recenicu
    Pa hajd


    Ipak bih rekla kako liberalizam jest ideologija, koja se u novije vrijeme razvila kao odgovor na gradjanske revolucije i unutar sebe razvila niz politickih ideologija.


    Isto tako ne znam gdje me mozes demantirati kad govorim o slobodi???

  7. #57
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    Citiraj flower prvotno napisa
    i psihijatri sami kazu da je u danasnje doba psihicki zdrava osoba uvijek blago depresivna, zato sad cvijeta pozitivna psihologija.
    ne kuzim zasto onda cvjeta? ako je psihicki zdrav jednako blago depresivan, zasto ga onda "usretniti"


    Da, kontradiktorno zapravo.
    Vjerojatno je nesto iskonski u nama, instinkt, koji nam govori jesmo li doista istinski sretni, iako mozda u materijalnom smislu zadovoljeni.
    Ponovno, ne bih odvajala previse slobodu tijela od slobode duha (da me a zakaj opet ne bi demantirala ), jer nije to put ka sreci. Ono sto zelim reci jest da postizanje slobode tijela moze dovesti do zanemarivanja stanja duha i onda nam je potrebna pozitivna psihologija.

  8. #58
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ne bih se upuštala u prevelike filozofije, samo smatram da je puno lakše danas biti drukčiji, ne znam, apstinirati od seksa, ne kupovati gormite i ne gledati tv, ne šminkati se i ne depilirati noge - nego prije sto godina, znati da nešto želiš i možeš, a zakonski ne postoji niti najmanja mogućnost da to ostvariš. :/

  9. #59
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj cvijeta73 prvotno napisa
    ne bih se upuštala u prevelike filozofije, samo smatram da je puno lakše danas biti drukčiji, ne znam, apstinirati od seksa, ne kupovati gormite i ne gledati tv, ne šminkati se i ne depilirati noge - nego prije sto godina, znati da nešto želiš i možeš, a zakonski ne postoji niti najmanja mogućnost da to ostvariš. :/

    Istina. Mislim isto.

    No, moglo bi se postaviti i ovakvo pitanje: koliki je postotak ljudi prije 100 godina nesto zeljelo, a nije uspjelo to dobiti/ostvariti? Mozda 1, ili manje?

    Gledano iz drustvenog/kolektivnog aspekta: jesmo li sada doista sretniji, zato sto smo naucili zeljeti nesto, od onog tko je prvi poceo zeljeti, a usput izgubili ono unutarnje? Ili to unutarnje nismo ni prije imali? Mozda smo ga tek nedavno postali svjesni, pa ga zato i zelimo usavrsiti?

    (p.s. ovo nisu moje tvrdnje, samo otvorena pitanja)

  10. #60
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Meni je strasno zanimljivo ovo sto Flo prica... u danasnje vrijeme izgleda da je fakat tesko biti sretan (nekako i kad gledam okolinu)..

  11. #61

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    zašto mislite da su prije ljudi bili sretni (ji)?

    loše se živjelo, a ljudski život je puno manje vrijedio nego danas

    samo treba pročitati bilo koji stari klasik, teme raznolike - težak rad u rudniku, socijalne nepravde, nemoguće ljubavi, klasne podjele, sve nesreća do nesreće, tužnih sudbina na sve strane

  12. #62

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    2,583

    Početno

    a meni nije jasno kako su oni imali više duha, a mi smo ga, tvrdi se, izgubili?
    koja je mjerna jedinica duha? :/

  13. #63
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj Imga prvotno napisa
    a meni nije jasno kako su oni imali više duha, a mi smo ga, tvrdi se, izgubili?
    koja je mjerna jedinica duha? :/

    Ili su ga u danasnje vrijeme mnogi od nas tek otkrili?

    Zato i knjige o pozitivnoj psihologiji i jesu bestselleri.

  14. #64
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Izvorni post nije išao za tvrdnjom da su nekadašnji ljudi imali više duha, a da smo ga mi izgubili nego za time da naše vrijeme ima svoje specifične probleme duhovnosti, od kojih su ovdje apostrofirani samo neki.

  15. #65

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Ja pak ne kužim u čemu je problem. Da liberalizam guši slobodu? Već neke guši, a još ga pravo niti nemamo Jel govorimo o odraslim zrelim osobama ili posrnulim nezrelim ljudima koji se guše u ovisnostima ili karakternim poremećajima, ili si samo tak filozofiramo kao vlč. Sudac koji propovijeda stavove koje baštine čak i ateisti odavna.
    Mene liberalizam ne guši niti smeta niti sam primijetila da itko ima duševnih smetnji zbog toga u mojoj sredini. Smetnje uglavnom nastaju zbog njegova nedostatka.
    I ja bih voljela znati zašto se dotični svećenik pojavljuje u bijeloj mantiji kad je odora njegova reda crna.

  16. #66
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Da odgovorim samo na ovaj upit o haljini: nosi bijelu zato što ona simbolizira Isusa i novi život - u Otkrivenju se spominju bijele haljine.

  17. #67

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Ne kužim. On (Sudac) simbolizira Isusa ili misli da se Otkrivenje počelo realizirati?

  18. #68

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    ja ne kužim ni zakaj mlade na vjenčanju nose bijelu haljinu, a pretrudne su, pa eto, nose...

  19. #69
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mony, sve na papiru zvuči savršeno, u praksi se sve to izvitoperi. Svako vrijeme ima svoje izazove. Ne mislim da je ovo neko vrijeme koje je specifično teško i punije izazova od nekog drugog vremena, ekonomske krize se pojavljuju ciklički, a kad se pojavi ekonomska kriza, eto ti za par mjeseci i paljevine auta po Parizu i divljanja u Grčkoj. Po meni je sve to uvijek pitanje nekog balansa, u ovom trenu je on očito izgubljen, ali nije samo danas u ovom povijesnom trenutku to tako. A uvijek možeš reći ne - ne kupovati, ne prisili užitka na način reklama itd. Bez da se ide u ekstreme. Ne slažem se s time da su ljudi nužno sretniji ako su konzervativni. Me likee moju slobodu izbora - tj. ono što ja percipiram kao slobodu izbora. Šiznula bih da moram radit to tako i tako. Mislim, ja bih se uvijek pitala - zašto? I patila. Sloboda izbora ne dovodi nužno do nesreće. Kao i u slučaju konzervativizma, jednako tako može dovesti i do jedne povećane odgovornosti prema samom sebi, drugima i sl. Ovisi o konkretnom pojedincu. Zaludu sve čari konzervativizma - primijenjeno na meni, meni bi pola misaone i ine energije valjda išlo na otpor, ako ne javni, onda bih ključala unutra i dobila čir ili neku drugu boleščinu koja bi me izbavila valjda iz tih uskih ograda.

  20. #70
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Mislim, ja osobno imam problema sa svim dogmama. Ja ih kužim kao konvencije. Šutila bih valja, ako se ne bi smjelo govorit, nisam neki heroj, ali to nije moja unutarnja istina.

  21. #71
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo kad se citiraju pjesme, evo moje drage, ja sam je čula u izvedbi Davida Byrnea iz Talking Headsa, biće to bilo u nekom kaubojcu, ovo mi je forte - ovaj send me off forever but I ask you please - don't fence me in:

    "Oh, give me land, lots of land under starry skies above,
    Don't fence me in.
    Let me ride through the wide open country that I love,
    Don't fence me in.
    Let me be by myself in the evenin' breeze,
    And listen to the murmur of the cottonwood trees,
    Send me off forever but I ask you please,
    Don't fence me in.

    Just turn me loose, let me straddle my old saddle
    Underneath the western skies.
    On my Cayuse, let me wander over yonder
    Till I see the mountains rise.

    I want to ride to the ridge where the west commences
    And gaze at the moon till I lose my senses
    And I can't look at hovels and I can't stand fences
    Don't fence me in."

  22. #72
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Sloboda izbora ne dovodi nužno do nesreće.


    Ina, al nitko (ako sam pazljivo citala) nije to ni tvrdio ovdje - ne iskljucivo - dobro, govorit cu u svoje ime - ja nisam tvrdila.
    No, sloboda izbora (koliko god ona jest pozeljna) moze dovesti do nezadovoljstva (ovo govorim i na drustvenom i pojedinacnom nivou, kako kod koga, naravno), ukoliko se u istoj ne zna uzivati, uzivati s mjerom u onome sto nudi, ukoliko se ne cijeni postojanje iste kao takve, vec se ide u njezino dodatno eksploatiranje, ako se tako mogu izraziti.
    I raspravom o tom nedovoljnom uzivanju u onome sto imamo, mislim da ne stavljamo kao ideal uvodjenje dogmi radi postizanja kolektivne srece. Naprotiv. Ja sam raspravu o tome otvorila ne radi toga da popljujem po slobodi izbora vec, naprotiv, da sagledamo koliko ju cijenimo na osobnom nivou, ili je zloupotrebljavamo naustrb sebe.

  23. #73

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Ja mislim da liberalizam, kad ga potiče i država, dapače otvara put toleranciji pa dapače i ljubavi i praštanju i svemu što je temelj kršćanstva.

  24. #74
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    ina, potpis na cio niz
    da, i u mom svijetu više izbora ne znači i manje slobode. :/

  25. #75
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj Ivana2 prvotno napisa
    Ja mislim da liberalizam, kad ga potiče i država, dapače otvara put toleranciji pa dapače i ljubavi i praštanju i svemu što je temelj kršćanstva.
    x

  26. #76
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Sloboda izbora ne dovodi nužno do nesreće.


    Ina, al nitko (ako sam pazljivo citala) nije to ni tvrdio ovdje - ne iskljucivo - dobro, govorit cu u svoje ime - ja nisam tvrdila.
    No, sloboda izbora (koliko god ona jest pozeljna) moze dovesti do nezadovoljstva (ovo govorim i na drustvenom i pojedinacnom nivou, kako kod koga, naravno), ukoliko se u istoj ne zna uzivati, uzivati s mjerom u onome sto nudi, ukoliko se ne cijeni postojanje iste kao takve, vec se ide u njezino dodatno eksploatiranje, ako se tako mogu izraziti.
    I raspravom o tom nedovoljnom uzivanju u onome sto imamo, mislim da ne stavljamo kao ideal uvodjenje dogmi radi postizanja kolektivne srece. Naprotiv. Ja sam raspravu o tome otvorila ne radi toga da popljujem po slobodi izbora vec, naprotiv, da sagledamo koliko ju cijenimo na osobnom nivou, ili je zloupotrebljavamo naustrb sebe.
    Krivo skužila onda. Ali, gledaj - svaka stvar može dovest do nezadovoljstva - višak novca-manjak novca npr. Mjera je ključ u svemu. Osobno jaako cijenim slobodu, ne sputava me.

  27. #77
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    svaka stvar može dovest do nezadovoljstva - višak novca-manjak novca npr. Mjera je ključ u svemu. Osobno jaako cijenim slobodu, ne sputava me.

    Definitivno da svaka stvar moze dovesti do nezadovoljstva. No, ova je rasprava specificna jer se radi o necemu sto nam pruza (ili barem treba pruzati) zadovoljstvo, al nam ga zapravo oduzima.

    I naravno, ja isto uvijek glasam za: Moderation in all things, all things in moderation i smatram kako je to lijek za sve glavobolje.

    U svakom slucaju, ucinilo mi se zanimljivim raspravljati o ovakvoj temi, al vidim da mnogi ne kuze sto zelim reci, pa iznose vlastita misljenja o tome treba li postojati sloboda ili ne (sto nitko nije dovodio u pitanje) te kako oni ne bi mogli zivjeti u dogmama (sto takodjer nije bio light motiv ove rasprave)

  28. #78

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Meni je strasno zanimljivo ovo sto Flo prica... u danasnje vrijeme izgleda da je fakat tesko biti sretan (nekako i kad gledam okolinu)..
    ovo me podsjetilo na nešto što sam jučer pročitala u jednom od zadnjih intervjua sa piscem simom mraovićem /jučer je preminuo nakon teške bolesti u 40-i nekoj godini/; evo što je on rekao o sreći:

    "Ni zdravlje nije jamac sreće. Osvrnite se pa ćete čuti jad i kuknjavu nad svojom sudbinom iako se radi o zdravim ljudima. Ako pridodamo i one koji neprestano cvile, a džepovi su im puni para, možemo zaključiti da živimo u vrijeme kada će samo budala priznati da mu je dobro, da je zadovoljan životom i da pristojno živi. Iako skršen, ja sam valjda jedna od tih budala."

  29. #79
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Ja u stvari ne kužim di se to ima dalje dubit - rasprava mislim, ali nadam se da će neko raspirit. Ovo za dogme - ne mislim da je to svakome nužno negativno i nisam mislila pejorativno, nego one nisu za mene osobno. Ovo di me sloboda u stvari neoslobođuje tu se ja brzo nekako zaustavim jer čim promislim u nekom tom smjeru, odmah mi iskoči kao odgovor umjerenost - mislim, ko nas tjera radit ovo ili ono? Zato jer drugi rade? Trealo bi se u nekim godinama nekako da nam je to ravno. Nadam se da će neko otvorit rukavac ili se produktivnije od mene udubit u ovaj postojeći, a ja ću škicat, i ako mi što sine dodatno, javit ću se . S druge strane, možda ja to sve relativiziram, to bi mogla bit onako validna kritika - ali sve što pišem ja to stvarno mislim - ja ne vidim tu nekog velikog problema, niti izazova, niti specifikuma za ovo vrijeme. Uvijek se to ciklički ponavlja, svaku malo je neko vrijeme "out of joint", 'ko što i Bard davno reče, pa se smisle neke nove konvencije, pa onda to funkcionira neko vrijeme, počne štekat, pa dođu druge. Tj. to je vizija onoga tko je više konvencija, a ne dogma tip percepcije svijeta - tj. da je sve konvencija, brak, ovo ono.

  30. #80
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Evo, još malo da dobacim, možda potpali raspravu, umjesto što je ja ovako uguši - jel'ko gledao onaj horor "Zaselak" - ono kad neki žive u prošlosti u izdvojenom selu u moderno vrijeme? Ovo mi je slično s ovom idejom da smo sputani. Uvijek si spuntan, koji put više, koji put manje, meni se čini u moderno vrijeme manje nego prije. Ja bih bila rađe ona koja bježi iz tog Zaseoka pa u sve horore autoputova, dinera sa jeftinom hranom i sl., nego da živim sa "elders" u toj strogoj zajednici.

  31. #81
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Mislim da je ova diskusija otišla ukrivo, u neku raspravu koja suprotstavlja liberalizam i konzervativizam, iako se u osnovi ne radi o toj suprotnosti. Pitanje neliberalnosti liberalizma je danas vrlo ozbiljno filozofsko pitanje, ali i pitanje našeg svakodnevnog života i budućnosti naše djece.
    Za prilog diskusiji evo nekoliko riječi Slavoja Žižeka:
    „Evo nas u samom neuralgičnom središtu liberalne ideologije: u slobodi izbora, utemeljenoj u pretpostavci 'psihološkog' subjekta obdarenog sklonostima koje kani realizirati. Ovo pogotovo vrijedi danas, u eri onoga što sociolozi poput Ulricha Becka zovu 'društvom rizika,' kada nam vladajuća ideologija i samu nesigurnost uzrokovanu rastakanjem socijalne države nastoji prodati kao priliku za osvajanje novih sloboda: morate mijenjati posao svake godine, oslanjajući se na kratkoročne ugovore umjesto na dugoročno stabilno uposlenje? Zašto ne biste u tome vidjeli oslobađanje od stega stalnog posla, priliku da se neprestano iznova kreirate, da postanete svjesni skrivenih mogućnosti svoje ličnosti i da ih ostvarite? Ne možete se više oslanjati na uobičajenu zdravstvenu skrb i mirovinsko osiguranje, nego se morate odlučiti i za dodatnu skrb koju vam je zasebno plaćati? Zašto u tome ne biste vidjeli mogućnost izbora više: ili bolji život sad, ili dugoročnija sigurnost? Ako vas ovakve neprilike uznemiruju, ideolog postmodernosti ili 'druge modernosti' smjesta će vas obijediti da nesposobni ste usvojiti pretpostavku sveukupne slobode, da 'bježite od slobode,' da nezrelo se držite starih stabilnih formi… Još bolje, kada se ovo upiše u ideologiju subjekta kao psihološke jedinke obdarene prirodnim sposobnostima i sklonostima, tada, kao po automatizmu, sve ću te promjene interpretirati kao postignuća moje ličnosti, a nikako kao posljedicu toga da me tržišne sile vitlaju naokolo.
    Standardni autoritarizam poziva se na neko više Dobro ("Kakve god tvoje sklonosti bile, moraš se povinovati mojim naredbama zarad višeg Dobra!"), dok totalitarizam, poput liberalizma, interpelira subjekta zarad njegovog vlastitog dobra ("Ono što ti može izgledati kao izvanjski pritisak, zapravo je izraz tvojih objektivnih interesa, tvojih pravih želja kojih nisi niti svjestan!'). Razlika između totalitarizma i liberalizma na drugoj je strani: 'totalitarizam' nameće subjektu njegovo/njeno vlastito dobro, makar i protiv njegove/njene volje... Liberalizam nastoji izbjeći (ili, prije, prikriti) ovaj paradoks, potpuno se hvatajući za fikciju subjektovog neposrednog slobodnog samodoživljaja ("Ne tvrdim da znam bolje od tebe samog tvoje želje - samo pogledaj duboko u sebe i slobodno odluči što želiš!").

    Tri načina legitimiranja autoriteta ('autoritarni,' 'totalitarni,' 'liberalni') nisu do tri načina prikrivanja zavodljive moći ovog praznog poziva, njegovog bezdana. Na stanovit način liberalizam je najgori od sva tri oblika, jer razloge za povinovanje naturalizira u unutarnju psihološku strukturu subjekta. Otud je, paradoksalno, 'liberalni' subjekt ponajmanje slobodan: on mijenja samu vlastitu misao/predodžbu o sebi, prihvatajući ono što mu je nametnuto kao nešto što im je 'prirođeno' - on čak nije više niti svjestan svog pokoravanja.“

    Uz tu problematiku je vezana i izvrsna knjiga Pascala Brucknera, Bijega blagostana: tržišna religija i njezini neprijatelji. Zagreb: Algoritam, 2004.

  32. #82
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Bijega blagostanja = Bijeda blagostanja

  33. #83

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    1,218

    Početno

    Zdenka, ja razumijem što ti hoćeš reći. Svemu se može prići s filozofskog stajališta. Osobno mislim da bi o ovoj temi više mogle reći sociologija, psihologija, tržišna ekonomija i sl.
    Malo je stvari ostalo na svijetu o kojima se može tako govoriti i pozivati se na to da ih samo filozofija može dokučiti.
    Osim toga, apsolutni liberalizam ne postoji jer država postavlja granice zakonima, pojedinci i udruženja ugovorima, zapadna civilizacija je isprepletena zabranama, očekivanjima itd. Ona ipak daje bezbroj novih mogućnosti, veliku prohodnost kroz klase, samorealizaciju kroz rad, igru, obrazovanje itd. Dovoditi takvo stanje društva u filozofski kontekst meni je više odraz osobne (ne)hrabrosti, (ne)odvažnosti (...) da se čovjek baci u to šarenilo ili da se potpuno odmakne, što uostalom mnogi i rade.

  34. #84
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Vjerojatno filozofskoj razini diskusije nije mjesto na ovom forumu. Ali, ipak nemoj nazivati nastojanje da se na višoj razini razumije društvo, vrijeme, sebe... nehrabrošću, neodvažnošću.. drugim riječima eskapizmom. Uopće ne bih rekla da kritičari liberalizma bježe od života ni od stvarnih problema, naprotiv, mislim da se s njima aktivno hvataju ukoštac.

  35. #85
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Super citati, Zdenka. Sad kužim (čini mi se). Iako bi ja opet po svom temperamentu potpisala Ivanu2, mislim, uvijek ekonomija u obliku nekog političkog marketinga (to su te poruke - ponovno se definiraj sa svakim svojim poslom, otkrij neslućene mogućnosti i sreću s tim i tim modelom frižidera i sl., a, ti, ti koji to nisi u stanju, u stvari si jadni zarobljenik - banalizram, naravno) nastoji prodati puku ono što je njoj oportuno. Opet, mislim da nismo tako baš opranog mozga da stalno nismo svjesni tog podteksta i da sad baš vjerujemo da je nužnost mijenjanja poslova u stvari naša šansa, a ne da s nama vitlaju tržišne sile... Ne znam.. Ne poznajem puno ljudi mojih godina da u to dubinski vjeruju - mislim u te slogane. Jedino nemaju kud. Ali, opet, slično je oduvijek bilo, kad god se sjetim kojeg izma, samo se oblici mijenjaju. Sad će se nakon ove krize opet vjerojatno snage posložit pa će ti oblici kapitalizma i već ćega evoluirat i bit presloženi na neki drugi, možda bolje funkcionirajući način, do nekog novog "iskakanja vremena iz zgloba".

  36. #86
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,962

    Početno

    Da se nadovežem na ovo svoje "ne vjerujem da ima ljudi mojih godina" itd. Mlađima sve to možda i paše - malo tu, malo tamo, izazov ovaj, izazov onaj, energije je više, a i postoji ta neka želja za varijacijama. U velikim firmama, pogotovo američkim, već postoji nekakva prevlast mladih, onih do 35, na svim vodećim mjestima itd. i stvara se neka filozofija da si za staro željezo ako si blizu 40, o ženama da ne govorimo. Mislim, ljudi u godinama i ne mogu toliko to sve skupa pratit, drugačiji su im interesi, sasvim drugačiji mentalni sklopovi. Koliko god je to izvitopereno, izvitopereno je bilo i prije ono da ne možeš postat direktor prije 50 i neke. Ko što je danas diktatura juniora, prije je bila diktatura seniora. Tako da je ovo možda jedna kontrareakcija na to prije -zaposliš se prije dvadesete, pa si novajlija, čekaj, di bi ti sad preko reda, čeka te nekih 10-20 godina marljivog rada prije nego ćemo te išta poslušat itd. Ima to i veze s time što se tehnologije užasno brzo mijenjaju. Ali, na kraju to uvijek dođe samokorekcijom u neki balans (neki put krvavijom i težom, neki put lakšom). A svakom vremenu trebaju njegovi kritičari.

  37. #87
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    Potpisujem Zdenku2.

    Danas su mnogi zarobljena duha da niti ne mogu sanjati o slobodi.

    Prekonzumiraše se ...
    Lagano plutaše ko' trupci niz rijeku Letu.
    A misli im bijahu jezdile nebeskim plavetnilom.

    Pukla me inspiracija, ispričavam se.

  38. #88
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    proletih topik i sebe nekako najvise pronalazim u razmisljanjima a zakaj...

    ovo me zaintrigiralo:

    Citiraj flower prvotno napisa
    sjecam se da sam i sama u svojem diplomskom dobila rezultat da su oni koji vjeruju da sami imaju moc kontrole nad svojim zivotom nesretniji,
    kako si mjerila sretnost?

  39. #89
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    imas tih testova mnogo - uguglaj malo.

  40. #90
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    ma zanima me samo principijelno da li si srecu procjenjivala prema onome kako ju je ispitanik subjektivno dozivljavao ili prema nekim (standardiziranim) pokazateljima koje si ti kao ispitivac zapazala

  41. #91
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Moze li se uopce necija sreca procjenjivati opazanjem druge osobe? Nekako mi to izgleda nemoguce. :/

  42. #92
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    zadovoljstvo zivotom je uvijek subjektivno.

  43. #93

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    pod zvjezdarnicom
    Postovi
    1,925

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    zadovoljstvo zivotom je uvijek subjektivno.
    fala bogu. još najbolje da netko tvrdi da postoji instrument koji mjeri objektivnu sreću


    ja ne znam što mi je kod sudca strašnije - banalizmi koje izgovara ili njegove počupane obrve i obojana bradica u kombinaciji s tim banalijama :/

    priznajem, možda sam pretjerala, ali ja to previše vidim

  44. #94
    Marna avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    812

    Početno

    Nije važan omot nego sadržaj.

  45. #95

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    London
    Postovi
    1,543

    Početno

    Mislim da je ova diskusija otišla ukrivo, u neku raspravu koja suprotstavlja liberalizam i konzervativizam, iako se u osnovi ne radi o toj suprotnosti.
    Suprotnost koja je danas relevantna, negdje vise, negdje manje, je liberalizam vs. komunitarizam.
    Da li je za pojedinca vaznija njegova negativna sloboda i individualizam ili je za njega (njegovu srecu, razvoj, zdravlje) vazniji njegov smisleni produktivan zivot u zajednici (konzervativnoj, anarhicnoj, liberalnoj, bilo kakvoj).
    Najjednostavniji odgovor bi vjerojatno bio, ravnoteza toga dvoje, ali buduci da jedno cesto iskljucuje drugo, uspostaviti ravnotezu nije lako.

    Bilo bi, na primjer, zanimljivo saznati da li su subjekti u tim istrazivanjima o sreci koji su ispali sretniji, zivjeli vise komunitarnim zivotom od onih koji su ispali nesretni.

  46. #96
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno Re: liberalizam sputava slobodu

    Citiraj Mony prvotno napisa
    Naslov ovog topica je i naslov intervjua sa svecenikom Zlatkom Sudcem u subotnjem vecernjem listu. Ne citam cesto takvu tematiku, no ovdje me zaintrigirao naslov, a pretpostavljam (tj. sigurna sam barem po odazivu na topic o potrosackom ludilu) kako ce i mnoge od vas zaintrigirati.

    Ako ga niste citali ukratko cu iznijeti ono sto me se dojmilo. Govori naime o tome kako danas zivimo konzumacijski mentalitet koji je samo teror prezenta, teror liberalizma kada je covjeku sve dano, no uzet mu je duh, te prakticki sve imamo, a nista nemamo. Govori i kako nas paralizira strah koji zivimo svakodnevno, i to krivi strah od buducnosti, umjesto da se pozabavimo sadasnjosti, koju bi trebalo obiljeziti budjenje kolektivne svijesti i mijenjanje nacina razmisljanja samo o sebi samima logikom: bas me briga sta ce biti poslije mene.

    Ima jos zanimljivih konstatacija, tipa kako Hrvatska oduvijek pati od kompleksa manje vrijednosti, te kako su svi –izmi (individualizam, virtualizam, senzacionalizam…) totalitarizmi novog doba.

    Kako spomenuti svecenik vec sam kao osoba moze izazvati polemiku, ovdje pozivam da se ne osvrcemo na svecenika, vec na ove misli koje sam ukratko iznijela, a koje su me se bas dojmile i bacile u razmisljanje.

    Naime, upravo citam Tolleovu knjigu New Earth i dosta razmisljam o tom trazenju sebe samoga van nasega ega koji se zapravo manifestira ovim gore iznesenim mislima, te kako liberalizam, odlazi li van okvira nase moci da ga ukrotimo, doista moze sputavati nasu slobodu, iako ju nas ego zapravo uziva u potpunosti.
    daaa, o.k. istina je da su misli koje je iznio navedeni dobre i lijepe i pametne, ali izvor, draga moja, je ipak izvor. Da li on misli da ako idemo ovim putem koji je on naveo ćemo lebdjeti iznad zemlje i zaustavljati oluju ili je to samo tako. A ovo kaj ti pokušavaš promijeniti sebe je pohvalno, ali si zaboravila jednu stvar: da bi to učinila mora te biti totalno nebriga što misle ljudi oko tebe, a za to je potrebno godinama vježbati

  47. #97
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno Re: liberalizam sputava slobodu

    [quote="elin"] daaa, o.k. istina je da su misli koje je iznio navedeni dobre i lijepe i pametne, ali izvor, draga moja, je ipak izvor. Da li on misli da ako idemo ovim putem koji je on naveo ćemo lebdjeti iznad zemlje i zaustavljati oluju ili je to samo tako. A ovo kaj ti pokušavaš promijeniti sebe je pohvalno, ali si zaboravila jednu stvar: da bi to učinila mora te biti totalno nebriga što misle ljudi oko tebe, a za to je potrebno godinama vježbati


    Koja je zapravo tvoja poruka :?


    Ja, naime, ne znam sta vlc. misli - to bi bilo pitanje tipa onog: sto je pjesnik htio reci. Znam sta sam ja pomislila procitavsi te misli, za koje mi i nije pretjerano bitan izvor, jer su misli same po sebi dovoljne.

    A to da ja radim na sebi - ne radim nista posebno od onog sto konstantno radim. Vise razmisljam dok citam neku pametnu knjigu, tipa ove navedene.

    Tak da fakat ne kuzim sto si zapravo htjela reci...

  48. #98
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Krivo kvotanje - sorry

  49. #99
    Kanga avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,982

    Početno

    Meni je tesko zamisliti kvantifikaciju necije srece/zadovoljstva (a jos teze usporedbu), zato sam i pitala sto to podrazumijeva.
    Za pocetak, ima raznih oblika srece. Npr. ja bez sumnje mogu tvrditi da bi jedan dio mene bio puno sretniji da sam ostala vjerna tradiciji svoje obitelji i nastavila odgajati svoju djecu u katolickom duhu u kojem su odrastale generacije mojih predaka. Tradicija pruza osjecaj sigurnosti koji ima neprocijenjivu vrijednost za covjekovo blagostanje. S druge strane, takvom odlukom zrtvovala bih jedan dio svog izvitoperenog integriteta, sto bi me lisilo jedne druge vrste zadovoljstva. Sto je bolje za koga i kad, ovisi valjda od slucaja do slucaja.
    Druga jako bitna stvar: postoji nezadovoljstvo kao prolazni osjecaj (za mene pozitivan) i nezadovoljstvo kao kronicno stanje duha. Ako teoretski iz razmatranja izuzmmo to kronicno nezadovoljstvo, logicno je da osoba koja slijedi ustaljene norme zivota rjede osjeca nezadovoljstvo od osobe koja poduzima odredene akcije i kontrolu svog zivota: to je nezadovoljstvo pokretac promjena, dakle uzrok, a ne posljedica odredenog stila zivota.

    Sto se tice drustvene razine, jasno da i jedna i druga sila (konzervativizam, liberalizam) imaju jednako vrijednu ulogu u evolucijskim procesima.

    Jako mi je zanimljiv ovaj point na koji je ukazala Saradadevii i smatram da je komunitarizam (za one koji su citali - u smislu u kojem o njemu govori Daniel Quinn) jedan od najvecih gubitaka za covjecanstvo. Zanimljiva bi bila retrospektivna analiza tih rezultata, ali pitam se u kojoj je mjeri uopce komunitarizma danas zastupljen u HR?

    Mony, sto se tice tvog prvog posta, ne mogu si pomoci, ali imam slican dojam o tom intervjuu kakav je na pocetku iznjela ina33 (covjek banalizira i prodaje sirokim masama retoriku koju sam ne zivi), ali ako netko u tome uspije pronaci pozitivnu inspiraciju, to je ok...

  50. #100
    elin avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Postovi
    2,282

    Početno

    Citiraj Kanga prvotno napisa
    Mony, sto se tice tvog prvog posta, ne mogu si pomoci, ali imam slican dojam o tom intervjuu kakav je na pocetku iznjela ina33 (covjek banalizira i prodaje sirokim masama retoriku koju sam ne zivi), ali ako netko u tome uspije pronaci pozitivnu inspiraciju, to je ok...
    evo Mony odgovor na to što sam mislila kad kažem bitan je izvor. Ne mislim da taj čovjek živi po onome što je rekao da bi mogao reći evo ja tako živim i sretan sam. A niti onda ne može drugima reći biti ćete sretni ako tako živite. Sreća je individualna, ono što mene čini sretnom ne čini možda tebe. Ti svoju sreću moraš pronaći u sebi. Vjeruj mi, jedino što znam je da se sreća ne nalazi tako da čitaš citate drugih i pokušavaš po tome živjeti, nego da preispitaš sebe i znaš ono što želiš , a onda tako i živiš bez obzira što će na to reći okolina. Da je taj čovjek iskren rekao bi to, a ne ove, kako je Kanga dobro primijetila, banalnosti i prodaju retorike širokim masama.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •