Stranica 1 od 3 123 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 110

Tema: liberalizam sputava slobodu

  1. #1
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno liberalizam sputava slobodu

    Naslov ovog topica je i naslov intervjua sa svecenikom Zlatkom Sudcem u subotnjem vecernjem listu. Ne citam cesto takvu tematiku, no ovdje me zaintrigirao naslov, a pretpostavljam (tj. sigurna sam barem po odazivu na topic o potrosackom ludilu) kako ce i mnoge od vas zaintrigirati.

    Ako ga niste citali ukratko cu iznijeti ono sto me se dojmilo. Govori naime o tome kako danas zivimo konzumacijski mentalitet koji je samo teror prezenta, teror liberalizma kada je covjeku sve dano, no uzet mu je duh, te prakticki sve imamo, a nista nemamo. Govori i kako nas paralizira strah koji zivimo svakodnevno, i to krivi strah od buducnosti, umjesto da se pozabavimo sadasnjosti, koju bi trebalo obiljeziti budjenje kolektivne svijesti i mijenjanje nacina razmisljanja samo o sebi samima logikom: bas me briga sta ce biti poslije mene.

    Ima jos zanimljivih konstatacija, tipa kako Hrvatska oduvijek pati od kompleksa manje vrijednosti, te kako su svi –izmi (individualizam, virtualizam, senzacionalizam…) totalitarizmi novog doba.

    Kako spomenuti svecenik vec sam kao osoba moze izazvati polemiku, ovdje pozivam da se ne osvrcemo na svecenika, vec na ove misli koje sam ukratko iznijela, a koje su me se bas dojmile i bacile u razmisljanje.

    Naime, upravo citam Tolleovu knjigu New Earth i dosta razmisljam o tom trazenju sebe samoga van nasega ega koji se zapravo manifestira ovim gore iznesenim mislima, te kako liberalizam, odlazi li van okvira nase moci da ga ukrotimo, doista moze sputavati nasu slobodu, iako ju nas ego zapravo uziva u potpunosti.

  2. #2
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    nitko ne odgovara, svi sputani konzumeriznom

    btw, jako zanimljiva tema, baš me zanima kad krene rasprava...
    uključila bih se, ali jednom kada neće oko mene juriti bageri i letjeti kockice

  3. #3
    ivy avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,035

    Početno

    konzumeriznom=konzumerizmom 8)

  4. #4
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Govori naime o tome kako danas zivimo konzumacijski mentalitet koji je samo teror prezenta, teror liberalizma kada je covjeku sve dano, no uzet mu je duh, te prakticki sve imamo, a nista nemamo.
    meni su to floskule o kojima svako malo trubi neka "dušebrižna" osoba. kao da su oni u srednjem vijeku bili puni duha. il moja prababa prije 80 godina dok je od jutra do mraka radila na polju da bi nahranila 6 djece dok je pradjed lokao po birtijama. moš mislit!

    koji vid -izma bi njemu odgovarao ?!

    Govori i kako nas paralizira strah koji zivimo svakodnevno, i to krivi strah od buducnosti, umjesto da se pozabavimo sadasnjosti, koju bi trebalo obiljeziti budjenje kolektivne svijesti i mijenjanje nacina razmisljanja samo o sebi samima logikom: bas me briga sta ce biti poslije mene.
    on ako možda ne zna, veliki postotak ljudi u hrvatskoj živi na egzistencijalnom minimumu. pa je potpuno jasno da se ljudi boje budućnosti zbog svakojakih malverzacija, između ostalog i stranke koju crkva zdušno podržava.

    lako je iz udobne, tople fotelje "filozofirati" o tome da bi trebali biti duševni i ne misliti samo na sebe, nek to objasni onoj materi koja sa svojom djevojčicom u jurišićevoj prosi. praznog stomaka se teško filozofira, a ja ne znam fakat što bi on htio?!

    jedno off topic pitanje: jel postoji neki razlog zašto taj svećenik hoda u bijeloj mantiji ?! :?

  5. #5
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    mc, prije nego se netko nadoveze na tvoj post, obracam pozornost na ovo:

    ovdje pozivam da se ne osvrcemo na svecenika, vec na ove misli koje sam ukratko iznijela

    Hajd pliz da tema, samo zbog mog iznosenja izvora, ne skrene tamo gdje ne bi trebala, jer onda diskusija fakat ne bi imala smisla

  6. #6
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    pa htjedoh da mi samo netko potvrdi da to nije halja nekog svećeničkog reda, nego NJEGOV vid konzumerizma.

    ne mislim se osvrćati na njega, al ipak nije zanemarivo tko što govori.

  7. #7
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    [quote="mama courage"]
    Govori naime o tome kako danas zivimo konzumacijski mentalitet koji je samo teror prezenta, teror liberalizma kada je covjeku sve dano, no uzet mu je duh, te prakticki sve imamo, a nista nemamo.
    meni su to floskule o kojima svako malo trubi neka "dušebrižna" osoba. kao da su oni u srednjem vijeku bili puni duha.

    [quote]


    x. Čak niti logika mi nije jasna, ali moram se ogradit da nisam nimalo teološki potkovana. Ništa novo u tome nema, to je remix starih tema, čiju logiku ne razumijem baš - to da liberalizam sputava slobodu - žvijeti u sadašnjosti, kolektiv i sl. Sve se te misli i strujanja ispreplišću u jednoj spirali - konzervativizam-liberalizam i tako uvis ili uniz. Mislim, nikad nismo skroz slobodni, ni u kojem izmu. A propos ekonomije, jedan članak mi je to baš lijepo objasnio - trebaju biti tri stvari jednako jake - privatno poduzetnišitvo, država i radništvo, ili barem sličnog omjera snaga da ne ode sve... u Kinu. A propos živjet danas - da, ne treba previše ni u prošlosti, ni u budućnosti, tj. s razumnom mjreom. A propos da danas nema duha - duha najviše ima kad su one osnovne potrebe zadovoljene. Tj. onda ad čovjek ima vremena za kvalitetnu dokolicu onda je najkreativniji. Možemo sad i filozofirat o tome što je to duh, to je isto nešto što pokriva svakakva značenja. Ja se rađe pozivam na etiku jer to razumijem. Ništa specijalno u tome ja ne vidim - u smislu novih, originalnih misli. Meni to zvuči kao dobar marketing i PR, najiskrenije.

  8. #8
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Tj. kao bombastičan, malo i teatralan naslov tj. krilatica. Ali svi se bore za komadić pažnje i svoj medijski prostor... Sve to stoji - teror konzumerizma ovo ono, ali u svakom vremenu je nešto što se može nazvat teror nečega, nijedno nije idealno slobodno, da mogu birat u kojem bi povijesnom razdoblju živjela - ja bih sad, definitivno - ja sam onda orijentirana na sadašnjost .

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    E, a propos liberalizam sputava slobodu, imaju Nijemci poslovicu "Die Qual der Wahl"... Tako da je to meni remiks postojećih misli, sigurno nije prvi koji je rekao da liberalizam u stvari sputava i taj neki put misli u tom stilu.

  10. #10
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Bila izasla ona neka studija u svibnju da su konzervativci sretniji od liberala

  11. #11
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Bila izasla ona neka studija u svibnju da su konzervativci sretniji od liberala
    Ja mislim da su svi sretni na svojojoj strani izma - konzervativci su odabrali to jer im paše - ordnung, poredak, zna se što i kako, kao i liberali svoje jer im paše "don't fence me in" filozofija. Znam za sebe da ne bih bila sretna da sam u konzervativnom okruženju (ono što ja mislim da je meni konzervativno, sigurno sam i ja nekome konzerva). Meni je rađe liberalnije, nego konzervativnije - mislim, to mi više paše (sretnija sam tako).

  12. #12
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    A propos ovih gore od Suca već sam čula na nekim filozofskim tečajevima - je, kao, liberalizam, neš' ti izbora - kola ili pepsi, sve to u stvari isto. Kao to je iluzija izbora. Je, iluzija je, sve je iluzija, ali ja mislim da kao običan čovjek danas imam veći izbor nego što je to prije bilo, pogotovo za žene. Jsa ne bih u ta neka prošla doba, zastrašujući mi je primjer onog nekog ruskog miljardera koji je sad kao otrko čari konzervativnog života na selu, žena mu nosi suknju i novinarka nikako nije mogla bit u hlačama. Mislim da je sve to pretjerivanje, sad si miljarder, sad si selak - tako nešto je i tatek bio spomenuo na temi... kako se ono zvalo... i di je nestalo... rad na sebi ili tako nešto. Osobno sam sretna u današnjim vremenima, sa svim njihovim, ajmo politički korektno reć' "izazovima". Ne mogu zamislit da bi mi u nekom drugom dobu bilo milije.

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,982

    Početno

    Da se vratim na izme, ja nikako npr. ne bih bila sretna kao ta žena tog ruskog oligarha negdje u stepi na imanju, sa 7 djece, uz šterike. Oni kažu da su jako sretni. Neka su, nemam im razloga ne vjerovati. Svi imaju pravo tražit svoju sreću dokle god drugima svoju ne nameću 8).

  14. #14
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    ucili smo o tome u marksizmu - biti je vaznije od imati.

    ancica ima pravo - konzervativci, vjernici, cak i osobe u dogovorenim brakovima :shock: sretnije su od ateista, liberala i onih udanih iz ljubavi. ovim prvima pravila su jako jasna, konkretna i nema puno propitivanja, ako imas vjeru znas da je to i objasnjenje i spas i nada, ako imas muza koji te ne tuce i ne pije znas da si sretniji od xy slicnih itd. iz toga proizlazi sreca, ovi drugi stalno vide mogucnosti za propitivanje, strast ljubavi brzo ode, za sve su si ionako sami krivi...to je muka slobode izbora

  15. #15
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    ancica ima pravo - konzervativci, vjernici, cak i osobe u dogovorenim brakovima :shock: sretnije su od ateista, liberala i onih udanih iz ljubavi. ovim prvima pravila su jako jasna, konkretna i nema puno propitivanja, ako imas vjeru znas da je to i objasnjenje i spas i nada, ako imas muza koji te ne tuce i ne pije znas da si sretniji od xy slicnih itd. iz toga proizlazi sreca, ovi drugi stalno vide mogucnosti za propitivanje, strast ljubavi brzo ode, za sve su si ionako sami krivi...to je muka slobode izbora
    što manje znaš to ti je bolje

    mislim da je bitno boldano
    ipak, ne bih takav način razmišljanja mjenjala za svu sriču svita
    propitivanje, razmišljanje, istraživanje .. život bez toga je gol


    reka jedan pametan čovik: sloboda je sama sebi okov


    poanta izbora je u tome što je i odgovornost za izabrano na čovjeku
    kod vjerom i sl. nametnutih okvira i pravila, nema takvog izbora .... nema odgovornosti odluka je nametunuta nekim "višim" pravilom itd...pa je odgovoran onaj tko je stavio ta "viša" pravila

  16. #16
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Nisam fan svećenika Z. Sudca, jer su njegove propovijedi za mene previše populističke. I ova je takva, no u njoj je jasno i prejasno o čemu se radi. Nije dobro prezrivo, odmahnuvši rukom odbaciti sva razmišljanja o očitim duhovnim problemima našega vremena. Činjenica je da liberalizam znači samo slobodu tržišta, a ne slobodu čovjeka. Pristajanje na život razapet između «slobode proizvodnje» i «slobode potrošnje» je eskapizam našeg vremena. Živimo u civilizaciji koja priča samo o užitku, čitaj konzumiranju, a istovremeno se prikazuje i kao radoholičarski. Drugim riječima, radi i troši i uživaj u tim „slobodama“. Daleko je odatle pravo uživanje vremena i gospodarenje njime, znači osvajanje prostora slobode, nepodvrgnutosti pojedinca i mogućnosti njegova ostvarenja, raznolikosti i novog značenja rada i života. Prezentizam, život u permanetnoj sadašnjosti je nedjeljivi dio te priče. Mase ljudi žive u permanentnoj sadašnjosti, dok se prošlosti oduzima značenje, a budućnost odbacuje kao utopija. Kao vrijednost se prikazuje samo izolirani sadašnji trenutak u kojem nema razumijevanja cjeline nego samo „sloboda“ proizvodnje i potrošnje. Sudčeve opservacije o tim značajkama liberalnog potrošačkog društva su tako točne i jasne da bodu u oči svakoga tko želi gledati. Zbivanja u Grčkoj na bolan način pokazuju da je to tako i da mnogi to uviđaju i da im je dosta porobljenosti lažnom slobodom kapitalističkog liberalizma.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    super post zdenka, upravo je to bit liberalizma, slobodno tržište, ništa više

    ja ne vidim gdje se to skriva sloboda pojedinca i njegovo pravo na izbor

  18. #18
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    super post zdenka, upravo je to bit liberalizma, slobodno tržište, ništa više

    ja ne vidim gdje se to skriva sloboda pojedinca i njegovo pravo na izbor
    slobodno tržište je bit kapitalizma

    počeli smo mješati -izme.... čini mi se

    sloboda izbora je i dalje uokvirena zakonom

  19. #19
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Liberalizam je zajednički naziv za političke ideologije koje se zalaže za državno uređenje kojemu je cilj što je moguće veća sloboda pojedinca postignuta kroz demokratski proces pod zaštitom pravne države.

    Jedna od alternativnih definicija liberalizam navodi kao ideologiju kojoj je cilj postizanje slobode pojedinca na račun društvene jednakosti i društvene stabilnosti.

    Liberalizam se najčešće dijeli na ekonomski liberalizam - zalaganje za što manje državne intervencije u ekonomiji - te socijalni liberalizam - nezadiranje države u privatni život pojedinca.

    Liberalizam se ponekad definira i kao otvorenost prema novim idejama i društvenom eksperimentiranju, nasuprot konzervativizma koji se zalaže za držanje na tradicionalnim principima.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    to su sve definicije..sloboda pojedinca, u čemu je vidiš MGrubi?

    evo, konkretno u hr? ja tu vidim jako malo sloboda i prava, pa i mogućnosti, a ako si još bilo kakva manjina, onda je još i gore (od nacionalnih manjina, samohranih roditelja, drugih vjera, drugih seksualnih opredjeljenja)

  21. #21
    Osoblje foruma ivarica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,527

    Početno

    pa, slobodu je pogresno trazitii u ijednom izmu (a istovremeno, mozemo je naci u svakom). najvise osjecam neslobodnom od same sebe i svojih ocekivanja kojih je svakog dana sve vise, a nisam sigurna koliko mi ih je ijedan izam uvalio, a koliko sam sama sebi najveca neprijateljica.

  22. #22
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    Citiraj sofke prvotno napisa
    evo, konkretno u hr? ja tu vidim jako malo sloboda i prava, pa i mogućnosti, a ako si još bilo kakva manjina, onda je još i gore (od nacionalnih manjina, samohranih roditelja, drugih vjera, drugih seksualnih opredjeljenja)
    ta ograničenja stižu od tradicionalnosti i konzervativnosti rh

  23. #23

    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Postovi
    1,078

    Početno

    ako si u sistemu sve je ok, sistemu obrazovanja, školovanja, zaposlenja, društvenih normi i vrijednosti, sistemu trošenja i zaduživanja..probaj pokušati biti slobodan, ne pristati na nametnuto, i da vidiš represije...što od državnog aparata, što od 'slobodnih' pojedinaca

  24. #24
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    Citiraj flower prvotno napisa
    ancica ima pravo - konzervativci, vjernici, cak i osobe u dogovorenim brakovima :shock: sretnije su od ateista, liberala i onih udanih iz ljubavi. ovim prvima pravila su jako jasna, konkretna i nema puno propitivanja...
    istina, ali dosadnog li života u prvom slučaju!
    previše smo mi znatiželjna bića da bi od rođenja do smrti živjeli "prema ugovoru", kad tad negdje skrenemo i ponese nas istraživački duh...

  25. #25

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Citiraj Ancica prvotno napisa
    Bila izasla ona neka studija u svibnju da su konzervativci sretniji od liberala
    Naravmo da jesu. Npr... konzervativci postupaju po pravilima koja su odredili drugi pa samim tim svaka greška koja nastane nije samo njihova jer su oni samo radili onako kako su im drugi rekli da je dobro. Liberali pak sami određuju po svom razumu i iskustvu što je dobro a što loše i ako pogriješe greška je smo njihova. Manje opterećuje kada možeš optužiti nekog drugog za svoju grešku. Također je puno lakše biti ' u stadu ' nego tumarati životom po svom nahođenju.

  26. #26
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Činjenica je da liberalizam znači samo slobodu tržišta, a ne slobodu čovjeka.
    Odakle ta cinjenica?
    Sloboda trzista je samo jedno od nacela koje liberalizam zastupa.
    Ostala su individualizam, nonpaternalizam, sloboda pojednica (koju neki teoreticari zasnivaju na privatnom vlasnistvu, ali neki ne), ogranicenje moci drzave, jednakost pred zakonom, zstita privatnog zivota....
    Ja ne vidim nista bolje od liberalizma.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    ...danas zivimo konzumacijski mentalitet koji je samo teror prezenta, teror liberalizma kada je covjeku sve dano, no uzet mu je duh, te prakticki sve imamo, a nista nemamo.
    Mislim da sam krivo shvatila jer mi zvuči previše glupo da se liberalizam povezuje samo sa time da možemo kupiti što hoćemo ( ako je para... naravno ).

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb, Centar
    Postovi
    2,299

    Početno

    Citiraj ivarica prvotno napisa
    pa, slobodu je pogresno trazitii u ijednom izmu (a istovremeno, mozemo je naci u svakom). najvise osjecam neslobodnom od same sebe i svojih ocekivanja kojih je svakog dana sve vise, a nisam sigurna koliko mi ih je ijedan izam uvalio, a koliko sam sama sebi najveca neprijateljica.
    X

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Živimo u civilizaciji koja priča samo o užitku, čitaj konzumiranju, a istovremeno se prikazuje i kao radoholičarski.
    Drugim riječima, radi i troši i uživaj u tim „slobodama“.

    Daleko je odatle pravo uživanje vremena i gospodarenje njime, znači osvajanje prostora slobode, nepodvrgnutosti pojedinca i mogućnosti njegova ostvarenja, raznolikosti i novog značenja rada i života. Prezentizam, život u permanetnoj sadašnjosti je nedjeljivi dio te priče. Mase ljudi žive u permanentnoj sadašnjosti, dok se prošlosti oduzima značenje, a budućnost odbacuje kao utopija. Kao vrijednost se prikazuje samo izolirani sadašnji trenutak u kojem nema razumijevanja cjeline nego samo „sloboda“ proizvodnje i potrošnje.

    S prvim dijelom se slažem, ali što se tiče prezentizma mislim upravo suprotno; po meni se prošlosti i budućnosti daje preveliko značenje, rijetko tko danas živi u sadašnjosti.
    razapeti smo između onoga što je bilo i onoga što će biti konstantno, svakodnevno. radimo da bi nam bilo bolje, trošimo da bi se osjećali bolje, na neki način kupujemo osjećaj sreće.
    stalno jurimo prema nekom budućem trenutku u kojem će nam kao biti bolje, imati ćemo više vremena, novaca, mira...dok smo istovremeno strašno opterećeni bremenom prošlosti /ovdje pogotovo mislim na hrvatsku/.
    onaj tko je prisutan "u sadašnjem trenutku" osjeća tu primarnu slobodu, raznolikost i ljepotu života i mogućnost izbora baš u ovom trenutku, jer zna da je ovaj trenutak sve što ima. a takvih je ljudi vrlo malo.

  29. #29
    Tiwi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    on the edge
    Postovi
    3,231

    Početno

    Ja se ne slažem s tezom da je netko u dogovorenom braku sretniji od mene.

    Ili da je sretna osoba kojoj je netko napisao kako da misli, od mene koja mislim svojom glavom, slušam, mislim, čitam, razgovaram, mijenjam mišljenje, rastem.

    Ali ima izreka Ni brige ni pameti. Pa bih rekla da za neke to vrijedi. Valjda se uopće ne brinu tj boli ih briga za smisao, postojanje, više razine, propitkivanja, za sutra.

    Nisam ni malo nesretna što razmišljam što će biti sutra- Niti mislim da sam time sputana. Ja to vidim kao malo širi horizont.

    Da vidiš slobode, kad sam prije godinu dana živjela nesputano kao podstanar, u 30 kvadrata koji gledaju na kontejnere, borove i susjedovog pesa, pa kad me tip oslobođen od brige za sutra potjerao iz istog taman oko Božića. S klincem od 18 mjeseci i bebom u trbuhu. Onako oslobođeni imanja ičega, jadni i bez krova nad glavom - čudno, nismo bili sretni. Pokloni su nam bili, onako, simbolični i s gorkim okusom.

    Ove sam godine poprilično sputana, vjerojatno totalno zagušena konzumerizmom, uživam u svoji 70-ak kvadrata, kupujem lijepe poklone već ziher mjesec dana, opušteno šetam King Crossom i ne pitam koliko košta fakin grudnjak nego si kupim 2 ili 3. Osjećam se bolje nego kad sam pitala za cijenu jednog, na placu.

    Dalo bi se filozofirati. Možda bi mi bilo bolje da živim u kolibi u šumi. Bez grudnjaka. Ili ipak ne..

  30. #30
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    hmmm...
    ispada da su konzerve ustvari oni koji ne razmišljaju svojom glavom, nego samo prihvaćaju "nametnuto" jer im je tako lakše da se ne bi zamarali?! i sretni su jer...? nemaju mozga?

    a liberali razmišljaju i smišljaju uvijek nešto novo, nitko im ne pomaže, nemaju granica, mozak im je preopterećen pa su zato nesretni?

    bodu me u oči ova generaliziranja :/

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    sladjanaf

    pa zar nije tako?

  32. #32

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Imaju konzervativci mozak. Nitko nije rekao da nemaju. Samo ga ne koriste za inovacije.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    A sto bi to bila inovacija?

  34. #34

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

  35. #35

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Definicija kao takva me ne zanima, mogu je i sama prepisati. Trazila sam tvoj komentar.

  36. #36

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Namjerno kažem inovacije zato što ne mogu reći da nemaju ideje. Imaju ih sigurno, ali ako se kose sa onim što što kaže crkva, vlada, selo.... sigurno ih neće primijeniti.

  37. #37

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Sad mi je jasnije na sto mislis.

  38. #38

    Datum pristupanja
    Apr 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    96

    Početno

    Citiraj Zdenka2 prvotno napisa
    Mase ljudi žive u permanentnoj sadašnjosti, dok se prošlosti oduzima značenje, a budućnost odbacuje kao utopija. Kao vrijednost se prikazuje samo izolirani sadašnji trenutak u kojem nema razumijevanja cjeline nego samo „sloboda“ proizvodnje i potrošnje.
    X

    Nažalost, ovo potpisujem od riječi do riječi. I silno se trudim da barem svoj mali dio svijeta sačuvam od takvog poimanja.

  39. #39
    fegusti avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    pu
    Postovi
    2,033

    Početno

    netko je sretan ako zna pravila a netko ako ih sam stvara.
    nitko zbog svog izbora nije gluplji ili pametniji od onog koji se opredjelio za drugačiji -izam.

    opet se vraćamo na ono - živjele različitosti!

  40. #40

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Mene samo strah da su sve te "razlicitosti" nesto sasvim prividno, a da je vecina nas zrtva jednog te istog -izma. Svi smo mi, na kraju krajeva, konzumenti, a mislim da se kao pojedinci u danasnjem drustvu tako i tretiramo, potrosaci prije svega, tek onda sve ostalo.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Mar 2008
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    450

    Početno

    Hm... sad sam se sjetila da se izraz 'trošiti' koristi i za nešto drugo osim za kupnju stvari, energenata i sl.
    Pa moglo bi se reći da smo definitivno potrošači a tek onda sve ostalo
    Čak nam i ne trebaju nofci

  42. #42

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Meni je samo malo cudno da Sudac spominje konzumiranje i konzumacijski mentalitet jer ne bih ja ogranicila konzumiranje samo na materijalna dobra. Hocu reci, i on je svoju popularnost stekao zahvaljujuci konzumiranju onoga sto propovijeda.

  43. #43

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Amerika i Engleska bit ce zemlja proleterska...

  44. #44
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    meni se cini da je ovaj gore fajt konzervativizam vs. liberalizam potpuno promasen.

    liberalizam i konzervativizam nisu suprotni i iskljucivi pojmovi, bar ne u svim tumacenjima i svim kontekstima.

  45. #45
    Zdenka2 avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    6,451

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    meni se cini da je ovaj gore fajt konzervativizam vs. liberalizam potpuno promasen.

    liberalizam i konzervativizam nisu suprotni i iskljucivi pojmovi, bar ne u svim tumacenjima i svim kontekstima.
    X.

  46. #46
    sladjanaf avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2005
    Postovi
    1,950

    Početno

    ja se slažem, to je generaliziranje

  47. #47
    Mony avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    2,943

    Početno

    Slazem se s ivaricom i anek.

    Htjela bih samo jos dodatno objasniti ono sto meni bode oci dok prevrcem sva ova razmisljanja: kako smo mi sebi najveci neprijatelji.
    Ili kako bi Hobbes rekao: Covjek je covjeku vuk (ovdje ne shvacam samo jedno drugome, vec i prema samome sebi).

    Da pojasnim: liberalizam je u modernoj politickoj filozofiji (19. stoljece nadalje) bio iskonski zamisljen da jamci slobodu pojedinca, pocivajuci na individualizmu, koji je tijekom povijesti do tada bio gusen. Savrseno, barem na papiru.
    S druge se strane u to vrijeme javlja marksizam koji vidi pravi problem covjeka, najprije covjeka pa zatim drustva, a koji lezi na otudjenju. Zvuci kao idealni pocetak za krojenje novog drustvenog poretka, ako gledamo na filozofiju bez predrasuda oko termina marksizam.
    No, u praksi su ove ideje malo iskrivljene, neke vise, neke manje, a meni to iskrivljavanje govori kako ljudi nisu dovoljno bliski sebi, svome iskonskom sebi, te, uvidjevsi to - uvidjevsi da ljudi trebaju na neki nacin okove, obje ideologije postaju usredotocene na ekonomiju, jer shvacaju da jedino novcem mogu covjeka «drzati na uzdi».
    I to je ono o cemu Sudac govori, ako parafraziram: kako sloboda (izbora) gusi nasu pravu slobodu – slobodu duha. No, to samo zato sto to dopustamo, sto nismo dovoljno jaki, ne zato sto liberalizam kao takav ne valja.
    Smatram kako su filozofi i politicki mislioci (bili) svjesni ljudske prirode kao egoisticne (a ne alturisticne) i stoga je cak i jedan od glavnih mislioca liberalizma novog vremena – John Stuart Mill – zagovarao da drzava ima uvid u svu nasu privatnost i kako je to jedan moj profesor politicke filozofije rekao: Da je zivio danas, bio bi presretan razvojem tehnologije i pojavom tolikih mogucnosti za nadgledanjem covjekova svakodnevnog kretanja.
    Bit mojega posta je zapravo da sami sebi stetimo vise nego sto nam neka ideologija dopusta/ne dopusta, te smo na osobnom nivou izlozeni stresu, predrasudama, neznanju, materijalizmu, egoizmu. A iz toga se radjaju razna nezadovoljstva, anksioznosti, depresije...

    Da ne budem prepuna filozofiranja, i da ostavim nesto i za drugi neki post , nesto za razmisljanje:
    Ljudskom srcu uvijek nesto treba,
    zadovoljno nikad posve nije,
    cim zeljenog cilja se dovreba,
    opet iz njeg sto mu zelja klije
    (Preardovic)

  48. #48
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    Ja se ne slažem s tezom da je netko u dogovorenom braku sretniji od mene.

    Ili da je sretna osoba kojoj je netko napisao kako da misli, od mene koja mislim svojom glavom, slušam, mislim, čitam, razgovaram, mijenjam mišljenje, rastem.
    naravno da se ne slazes, jer istraz. se ne rade na studijama slucaja vec na masi i trazi se neki prosjek, koliko god to nama cudno bilo to je tako u vecini slucaja.

    i psihijatri sami kazu da je u danasnje doba psihicki zdrava osoba uvijek blago depresivna, zato sad cvijeta pozitivna psihologija.

    a konzumerizam moze biti svakakav od materijalnog do duhovnog, bit je da zelis nesto zbog vanjskog znacenja koji ti daje. meni i sam Sudac predstavlja konzumerizam i vrlo mi je znakovito da je osnovao svoju firmu.

  49. #49
    flower avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    land of hope and dreams
    Postovi
    4,147

    Početno

    kako sloboda (izbora) gusi nasu pravu slobodu – slobodu duha. No, to samo zato sto to dopustamo, sto nismo dovoljno jaki, ne zato sto liberalizam kao takav ne valja.
    ovo je tako tocno - pogledajmo oko sebe - koliko je ljudi spremno preuzeti na sebe odgovornost za svoje izbore?
    puno je lakse kad netko drugi odlucuje umjesto tebe (obicaji, sefovi, vjera itd.) ili su (sto je jos gore) spremni preuzeti moc slobode ali bez odgovornosti. i mislim da je to kljuc u bilo kojem -izmu, gdje se nalazi izvor kontrole?
    sjecam se da sam i sama u svojem diplomskom dobila rezultat da su oni koji vjeruju da sami imaju moc kontrole nad svojim zivotom nesretniji, kontradiktorno, zar ne?

  50. #50
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    jao, mony, svasta si tu napisala, najradije bih ti demantirala recenicu po recenicu

    ali, da napisem bar nesto kratko.
    liberalizam nije ideologija - on je odredjena struja politicke/filozofske misli, dobrim dijelom i unutar sebe disparatna.
    stvarni politicki sustavi s implementacije te misli, medjusobno opet vrlo, vrlo razliciti.

    sloboda je opet jedan filozofski pojam koji se kroz povijest razlicito tumaci, imas razlicite vrste slobode. jos ako pocnes govoriti o slobodi duha (pod pretpostavkom da se valjda razlikuje od slobode tijela sto je po meni vrlo upitan stav)...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •