Pokazuje rezultate 1 do 36 od 36

Tema: Koliko je plijesan zapravo opasna?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno Koliko je plijesan zapravo opasna?

    Ja nisam znala - stvarno nisam znala - da je plijesan TAKO OPASNA.

    A imamo je bome po kutovima - i to baš kraj kreveta u kojima spavamo!
    Svo četvero!

    AAAAAAAAAAAAAa :shock: :shock: :shock:

    Može li plijesan biti odgovorna za ovo odvratno kašljanje koje mi traje već dva tjedna, a nema nikakvih drugih simptoma?



    Idem brzo danas u skidanje toga - recite samo:
    varikina?
    muffa killer?
    bison?

    (ne, nisam znala za sve te mogućnosti prije nego nisam naletjela na te teme).

    Prije sastrugati pa pošpricati?
    Ili drito po tome?
    Sobu po sobu?
    Ne spavati u njoj par dana?


    ajoj, ajoj, ajoj... možda svi udišemo neka sra**** da i ne znamo...

  2. #2
    wewa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    3,188

    Početno

    vrlo moguce da je kasalj zbog plijesni, i mi smo je imali u spavacoj...

    prvo pazljivo pobrisati plijesan otopinom sirceta, pa naspricati varikinom, domestosom ili specijalnim sredstvom za zidove a protiv plijesni. zraciti prostoriju dok se sve to ne osusi, a najbolje da djeca ne spavaju bar noc-dvije tamo gdje se skidala plijesan.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,084

    Početno

    Kašalj može biti od plijesni, ali već mjesec dana vlada neki virus koji izaziva tako dugo kašljanje... :/

  4. #4
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno

    cini mi se da plijesan u kucama ima jako puno forumasa/ica!! :/
    amalka, mozes stavit anketu??
    mi je trenuto imamo "samo" u jednom kutu dnevne sobe!

  5. #5

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj bucka prvotno napisa
    cini mi se da plijesan u kucama ima jako puno forumasa/ica!! :/
    amalka, mozes stavit anketu??
    Ne mogu :/

    Al' primijetila sam i ja da se plijesan često spominje u zadnje vrijeme

  6. #6
    monax avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    N.Zagreb
    Postovi
    1,344

    Početno

    Citiraj Amalthea prvotno napisa
    Citiraj bucka prvotno napisa
    cini mi se da plijesan u kucama ima jako puno forumasa/ica!! :/
    amalka, mozes stavit anketu??
    Ne mogu :/

    Al' primijetila sam i ja da se plijesan često spominje u zadnje vrijeme
    Da stvarno,
    i nama se pojavila na prozoru u kupaonici :/
    Na profilu i staklu.

  7. #7
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    kad je gadna vlagurina od ovih monsunskih kiša.
    Ja sam čula za varekinu. Ali ne znam da li prije ili poslije skidanja. Pretpostavljam poslije.

  8. #8
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    plijesan je povezana s vlagom u kuci, buduci da im treba vlaga za rast.

    a da nije preporucljiva za zdravlje, da moze izazvati razne alergije i gorih bolesti, ja tako se kaze.

    kasalj moze biti rezultat plijesni, ali moze biti i rezultat takvog doba godine kad ljudi uglavnom vuku razne prehladice naokolo...

  9. #9

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Mi je imamo tj. imali smo je na zidu na kome nam je krevet. To je najlepši i najzgodniji ćošak u sobi da stoji krevet, ali stoji uz dva zida od kojih je jedan vanjski a drugi od hodnika zgrade. A pošto je krevet (normalno) naguran skroz do zida, topao vazduh ne može da struji i stvara se vlaga.
    Kako smo rešili? Prvo smo zid sušili grejalicom uperenom u njega, a onda je MM obrisao nekim sredstvom za čišćenje koje ima alkohola. ALi nismo vratili krevet na taj zid
    Ove jeseni smo na vreme pomerili krevet (pre nego što se uhvatila vlaga) i pomirili se sa tim da ćemo zimi spavati sa krevetom na drugom kraju sobe.

  10. #10
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Da te utješim. Mi smo godinama imali pljesnjive zidove. Toga je toliko puno bilo da nam je jedan zid kompletno bio crn. Imali jesu sklonost bronhitisima ali ja nekako računam da je to genetska sklonost jer je muž muku mučio s tim kao mali. Sad smo se donekle uspjeli riješiti toga. Dijelom jer smo uveli centralno a drugim dijelom tako što svake godine sve špricamo varekinom i muž farba nekakvim farbama baš za to.

  11. #11
    bucka avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    5,078

    Početno Re: Koliko je plijesan zapravo opasna?

    Citiraj Amalthea prvotno napisa

    Može li plijesan biti odgovorna za ovo odvratno kašljanje koje mi traje već dva tjedna, a nema nikakvih drugih simptoma?
    mislim da moze, ali i ne mora!!
    ja mjesecima vukla neki grozan, nadrazujuci, suhi kasalj, da bi jedan vikend prestao sam od sebe!!!

  12. #12
    cvijeta73 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2007
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    11,735

    Početno

    kako to da se nisu još javile ove koje gledaju dr house-a?

    meni sveki imala isto plijesan, i us*ala sam se nakon jedne epizode i neke grozne boleštine tamo povezane s plijesni. i natjerala sam je da to skida s maskom na licu, da ne udiše spore.

    pretpostavljam da nisu baš sve plijesni toliko opasne za zdravlje. :/

  13. #13
    majoslava avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    sthlm
    Postovi
    654

    Početno

    naravno da ima puno korisnih plijesni, bez plijesni nema antibiotika, a nema ni puno lijepih sireva.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj majoslava prvotno napisa
    naravno da ima puno korisnih plijesni, bez plijesni nema antibiotika, a nema ni puno lijepih sireva.
    A mogu li ove zidne koristiti za to?

    Jučer nisam stigla po varikinu; danas je dan "D"

  15. #15
    Osoblje foruma mamma san avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    10,967

    Početno

    Amalthea, prvo moraš sanirati vlagu. Možeš skinuti gljivice, ali one će ti opet izbiti.

    Dakle, pozovi vodoinstalatera da ti pregleda cijevi. Lako moguće da su stare i da su porozne. Zbog njih može biti vlage u kući, a zbog nje dolazi plijesan.

    Zatim, ako se plijesan pojavljuje u stropnim uglovima prema vanjskim fasadama, lako je moguće da oluci / krovni pokorv nisu dobri, pa se voda izljeva na fasadu, a preko nje ulazi u kuću.

    Prekontroliraj i oko prozora, moguće da se voda podlijeva ispod.

    U svakom slučaju, plijesan se mora skinuti, to mjesto se zaštiti posebnim kemikalijama (imaš u svakom dućanu sa bojama) i kad se to sve zaštiti, osuši, onda se nanosi boja.
    Tu ti preporučam za savjet nekog soboslikara (ličioca).

    Uglavnom, plijesan NEMOJ strugati, jer se spore razlete zrakom...a ti ih udahneš. Što vodi k tome, da što god činila, na nos i usta stavi zaštitnu (doktorsku) masku.


    I da, plijesan može uzrokovati probleme u dišnim putevima i to od onih lakših: curenja nosa, kašlja i sl. do onih težih a to su astma i upale pluća.

    Na kraju moja šogi je dobila atipičnu upalu pluća, ne od kućnih gljivca, već od onih ispod borova...ljeti je mešetarila po gljivicama koje su se pojavile ispod slojeva borovih iglica...i to je činila bez maske.


    I na kraju, na forumu je bio jedan izuzetno dobar topic o gljivicama i njihovom uklanjanju...

  16. #16

  17. #17
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno

    mi smo živjeli 4g u stanu u kojem je bila odvratna vlaga i to samo na zidu na kojem nam je bio naslonjen krevet u spavaćoj sobi

    Moj T. je granični astmatičar i bilo je stravično...

    Dvije i pol godine živimo u novom stanu, moje dijete dvije i pol godine zakašljalo nije...a ne da ima napadaje gušenja koje je imao u tom stanu...
    Ventolin nam je bio ko sokić u tom životnom razdoblju a sad mu je istekao rok trajanja i prije tjedan dana smo bacili ga u smeće jer ga ne trebamo :D

    nas je vlaga uništila....

    stan je bio predivan i obožavali smo život u njemu...ali VLAGA!!!!! uh ....

  18. #18
    Willow avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    2,694

    Početno

    uf, ja sam alergična na plijesni :/

  19. #19

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj mamma san prvotno napisa
    Amalthea, prvo moraš sanirati vlagu. Možeš skinuti gljivice, ali one će ti opet izbiti.

    Dakle, pozovi vodoinstalatera da ti pregleda cijevi. Lako moguće da su stare i da su porozne. Zbog njih može biti vlage u kući, a zbog nje dolazi plijesan.

    Zatim, ako se plijesan pojavljuje u stropnim uglovima prema vanjskim fasadama, lako je moguće da oluci / krovni pokorv nisu dobri, pa se voda izljeva na fasadu, a preko nje ulazi u kuću.

    Prekontroliraj i oko prozora, moguće da se voda podlijeva ispod.
    Tamo gdje ja imam plijesan nema vodovodnih cijevi, a vlaga nije na stropu nego na spoju zida i poda u kutovima u kojima su kreveti.
    Moguće da su kreveti preblizu zida :/ pa ne struji zrak dovoljno... ne znam...

    Znači - varikinom na glivice, kad se posuši - prebrisati krpom. Ne strugati. Ne udisati. Odmaknuti krevete od zida.

  20. #20
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    prizemlje?

  21. #21

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Prvi kat.

    Doduše, na oba mjesta se radi o vanjskim zidovima, ne pregradnim.
    Jedna soba je "čardak"; stoji na stupovima, ispod nje nema prostorije.
    Ispod druge je prostorija, ali nije grijana.

    Ma znat će apri... u kakvom arhitektonskom čudu ja živim

  22. #22
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ispod "čardaka" moraš riješiti izolaciju.
    ne sjećam se koliko je visok podgled, ali mislim da ima mjesta da se to kvalitetno riješi.

    kako je riješena fasada?

  23. #23
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Mogu saznati ime nekog "čuda" čime se prekreči (naravno ne preko gljivica) i više ih NEMA.
    Skupo je, ali i daju garanciju mislim 5 godina, ak se gljivice vrate, vrate novce.
    Znam ljude koji su godinama muku mučili s gljivicama, zbog vanjskog zida, nezatvorenog i negrijanog tavana, te vlage u kući od kuhanja.
    S ovim su se spasili i od kad su s tim pokrečili nema ih, a ima tome više od 5 godina.

  24. #24
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    ajde saznaj

  25. #25

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Postovi
    3,522

    Početno

    SAd tek vidim da ništa ne znam.

    Idem kupiti sve što treba da rješim taj jedan dio sobe svoje cure na kojoj se svako malo skupi plijesni.

  26. #26

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Mi taj problem imamo konstantno u spavaćoj i rješavamo ga čestim krečenjem. Plijesan je opasna za zdravlje, posebno za astmatičare. Oprez sa specijalnim sredstvima za otklanjanje gljivica - moj je susjed dva puta završio na hitnoj s proljevom i povraćanjem zbog toga.

  27. #27

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Da budem jasnija - nije pio, već udisao to specijalno sredstvo tijekom primjene.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Iza kapaka
    Postovi
    5,360

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    ispod "čardaka" moraš riješiti izolaciju.
    ne sjećam se koliko je visok podgled, ali mislim da ima mjesta da se to kvalitetno riješi.

    kako je riješena fasada?
    Imamo toplinsku izolaciju na tom podu; čak poprilično debelu... radio moj tata detaljno... čini mi se da je u tom čardaku zapravo najveći problem što Plesač baš ne vjetri sobu dovoljno, a znoji se u njoj :/
    Ja - čim on okrene leđa - otvaram prozor, ali on odmah zatvara. Iste sekunde... morat ćemo to raspraviti.

  29. #29
    kahna avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Lokacija
    Predgrađe
    Postovi
    4,362

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    ajde saznaj
    Sutra

  30. #30
    twinmama avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    207

    Početno

    U našoj kući je bilo dosta vlage,mislila sam da je se nikad neću riješiti.Mučila sam se sa skidanjem na razne načine,kupovala one posudice koje skupljaju višak vlage,ali doslovno smo se spasili kada smo kupili to sredstvo za uklanjanje :D
    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa
    Da budem jasnija - nije pio, već udisao to specijalno sredstvo tijekom primjene.
    Da,ta sredstva nisu bezazlena.Prilikom primjene treba se pridržavati uputa, i OBAVEZNO koristiti masku.
    Isprati,prozračiti,ne boraviti neko vrijeme u prostoriji.
    Upravo zbog cijele te procedure još nismo riješili sobu,u njoj je ima relativno malo,ali ipak je ima ,to mi je trn u oku

  31. #31
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Amalthea, plijesan je zaista jako opasna.
    Reci cu ti sto ciniti jer smo mm i ja od struke:
    prvo moras ubiti plijesan. to su ziva bica, hrane se izmedju ostalog i tvarima iz organske farbe a ne mogu zivjeti gdje su anorganske farbe odnosno 100% akril, vapno, cementne ili silikatne farbe na bazi staklene vode.
    Dakle, prvo ih odstranis, sredstvom koji se zove odstranjivac plijesni. PAZI, jer nisu svi koji su u prodaji djelotvorni, moraju biti na bazi klora, jer klor ubija plijesan (kao na bazenu). Mogla bi ti napisati koji tocno da kupis jer je taj siguran i provjeren, ali neznam da li smijem, ili na pp ili kako, pa neka mi administratori kazu. To je otrovno jer isparava, pa se treba paziti pri spricanju i onda nekoliko sati dobro zraciti, i to je to. Ispod plijesni ti ne ostane nista, nema potrebe ni za farbanjem. ako su oni dugo tamo, ako su nagrizle vec ili izvukle zeljezne soli, onda ostanu zuckaste fleke, koje nisu opasne, nego samo ruzne za vidjeti. njih prefarbas i gotovo. mozes pofarbati anorganskom farbom, da usporis proces ponovnog pojavljivanja. dalje trebas se truditi odrzavati da se plijesan ne pojavi. to znaci da osim zracenja, nesmijes ciniti razliku u temperaturi takvu, da ti kondenzacijska tocka bude unutar zidova...ma, da ne duljim, najveca greska je grijati jednu prostoriju, jednu ne..primjer, dnevni da, sobu ne..ili zraciti satima, po ovom hladnom vremenu...ma, ima puno razloga nastanka vlage, a da nisu cijevi, ali najcesce je to nasa greska. ako je zaista pitanje izolacije kuce i vlage koje nije moguce suzbiti, jer je greska u projektiranju, onda si neko vrijeme mirna sa ovim sredstvom, a onda uvijek kad se pojavi (za godinu, dvije) ponovis postupak i to je to.
    Evo, nadam se da sam ti pomogla,

  32. #32

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Citiraj alga prvotno napisa
    najveca greska je grijati jednu prostoriju, jednu ne..primjer, dnevni da, sobu ne..
    Hm, ovo mi nije palo na pamet, ali čini mi se da je to točno. Kod nas se u spavaćoj najviše plijesni pojavilo prije 2 godine kad sam bila u rodilištu 12 dana, a MM je spavao u dnevnom boravku. U spavaćoj sobi su zatvorili radijatore i skoro dva tjedna u prosincu je soba bila negrijana.

  33. #33
    alga avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    544

    Početno

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa
    Citiraj alga prvotno napisa
    najveca greska je grijati jednu prostoriju, jednu ne..primjer, dnevni da, sobu ne..
    Hm, ovo mi nije palo na pamet, ali čini mi se da je to točno. Kod nas se u spavaćoj najviše plijesni pojavilo prije 2 godine kad sam bila u rodilištu 12 dana, a MM je spavao u dnevnom boravku. U spavaćoj sobi su zatvorili radijatore i skoro dva tjedna u prosincu je soba bila negrijana.
    da pojasnim: kada mi projektiramo neku zgradu, racuna se i fizika zgrade, odnosno najvece razlike temperature u zimskim danima, i po tome se racuna potrebna izolacija i slicno. na grafu koji se po tome izradi, vidi se u presjeku zida tocka kondenziranja, koja nesmije biti na zidu. tako je to optimalno proracunato. ako mi kao korisnici jednu prostoriju grijemo a drugu ne, pomaknemo tocku kondenziranja. zbog toga se i u dobro izoliranjog zgradi moze pojaviti vlaga, jer ti prostori nisu predvidjeni za takve razlike u temperaturi, uzima se unutra je grijani prostor, van zgrade je negrijani prostor. predvidjeti sve ostale mogucnosti jednostavno nije moguce, ili je prostor cijeli grijan ili nije, odnosno, moze se optimirati samo pojedinacni slucaj. naravno ima i slucajeva da zgrada nema dobru izolaciju. onda tome nema bas pomoci, osim da si sami izoliramo, ali sve ovisi, ma treba vidjeti. ali vecinom smo si za vlagu sami krivi.

  34. #34
    lidać2 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,714

    Početno

    mi ju imamo u spavacoj sobi i sto god da napravimo ona se ponovno pojavljuje,,,crno je i ruzno za vidjet...stalno brisem i ribam...susili smo,gletali ma svasta i nista ona je i dalje tu...no fala bogu nemamo jos nikakve posljedice na zdravlje....

  35. #35
    ANA K avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    OS
    Postovi
    63

    Početno

    Plijesan je opasna i nemojte je podcijenjivati. Ustvari opane su spore kojima se plijesan razmnožava i one su najčešće zaslužne za alergije dišnih puteva i astmu.Dakako da postije one manje opasne i one super opasne plijeni. Među tim(opasnim ) plijesnima je i Aspergillus flavus,koja proizvodi mikotoksin- afla toksin-koji je letalan i u malim količinama,a nedavno je otkriveno da je i kancerogen. No A. flavus nije toliko čest u našim područjima,a problem kod nje,je što raste u tamnim i mračnim prostorima i najčešće nije na vidnom mjestu. A što se tiče ove "kućne plijesni" ona mora biti prisutna u velikim količinama da bi bila izravna opasnost za zdravlje. A što se tiče uklanjanja, dezinfekcijska sredstva su efikasna ali samo privremeno jer,kao što se vjerojatno primjetile,plijesan se nakon nekog vremena vrati(jer su zaostale spore). Najučinkovitije je uz tretiranje kemikalijama, i redovito prozračivanje. No ni to nije uvijet da se neće vratiti.

  36. #36
    Sun avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    ni na nebu ni na zemlji
    Postovi
    3,381

    Početno

    alga daj pliz napiši koje je to sredstvo najdjelotvornije, nije to reklama, to je pomoć

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •